VIDEO: Nejlepší běžecké pásy a jak je vybírat? [TEST 2024]

Takovým pásem je třeba inSportLine Gilavar, model, který jsem označil jako výběr redakce. A to proto, že potěší i zkušenější běžce, je tichý a také ohromě populární. To ale neznamená, že bude ideální volbou i pro vás. Přečtěte si článek do konce a najděte model, který vám pomůže k nejlepším výkonům.

Videorecenze

Vytvořil jsem pro vás video o nejlepších běžeckých pásech.

  • Jako pátý se umístil Acra GB5000, protože prostě funguje a není kazový.
  • Na čtvrtém místě skončil inSPORTline Lavister, protože za tu cenu vám dá opravdu hodně.
  • Jako třetí se umístil Master F-07 a je zároveň podle mě nejlepší levná volba.
  • A druhý a naprosto nejlepší, pokud nekoukáte na peníze, je inSPORTline inCondi T400i.
  • Já bych vám nejvíce doporučil první místo: inSPORTline Gilavar, protože nabízí vše co byste mohli potřebovat, kvalitou nezklame a a má skvělé recenze.
Běžecké Pásy

Vypravil jsem se na obhlídku běžeckých pásů, abych pro vás vybral ty, které vám nejlépe pomohou udržet se ve skvělé kondici. 

Jak vybrat běžecký pás

Než se ale dostaneme k samotným produktům, pojďme si rychle říct, jak přesně běžecký pás vlastně vybrat.

  • Zásadní otázkou při výběru běžeckého pásu je, jak velké výkony chcete při běhu podávat.
  • Jde vám spíše o chůzi a neplánujete využívat pás moc často? Pak si vystačíte se základním a levnějším modelem bez sofistikovaných funkcí.
  • Jestliže ale toužíte trhat rekordy a běhat každý den, zainvestujte a pořiďte si pás, který bude dostatečně stabilní, dobře odpružený a nabídne vám funkce umožňující uzpůsobení tréninku vašim cílům.
  • Dále dobře zvažte rozměry přístroje, pás by měl měřit alespoň 50 cm na šířku a 140 cm na délku.
  • Nejspíš ale budete muset volbu přizpůsobit prostorovým možnostem svého bytu.
  • Z toho důvodu berte ohled i na skladnost nebo hlučnost pásu.
  • A dobré je nepodceňovat délku záruky a případný servis. Čím delší, tím samozřejmě lepší

Nejlepší běžecké pásy

Teď už ale pojďme zpět k našemu žebříčku nejlepších běžeckých pásů.

5) Acra GB5000

Rozumná volba

K modelům hojně oblíbeným mezi zákazníky se řadí i Acra GB5000. Proč? Protože tomuto pásu nechybí nic, co pro kvalitní běžecký výkon potřebujete.

Motor s výkonem 3 HP umožňuje běžet rychlostí až 22 km/hod, pás je odpružený hned na 10 místech a potěší i vysoká nosnost 180 kg. Využít můžete některý z 99 předchystaných programů, nebo si vytvořit až tři vlastní.

Rychlost, intenzitu, náklon i zátěž si samozřejmě upravujete podle sebe a vše přehledně sledujete na LCD displeji. Když k tomu připočítáme stále příznivou cenu, máme skvělý model pro všechny, kteří to s během myslí vážně. Cena se pohybuje okolo 19 000 Kč.

4) inSPORTline Lavister

Nejlepší poměr cena/výkon

InSPORTline Lavister je běžecký pás střední třídy cenou i výkonem, a pokud hledáte pás pro domácí použití a shození pár nadbytečných kilogramů, bude pro vás tou ideální volbou.

Patří spíše k lehčím modelům – jeho nosnost je 120 kg, motor s výkonem 1,5 HP dokáže vyvinout maximální rychlost 14 km/h a zvednout plošinu na simulaci stoupání maximálně 3,5 %. Délka pásu 130 cm a šířka 41 cm jsou průměrné a bezpečně postačí pro chůzi i běh.

3) Master F-07

Nejlepší levná volba

Tento pás bude ideální volbou pro nenáročné začátečníky, kteří se chtějí hýbat, ale nepotřebují podávat velké výkony. Jeho hlavní výhodou je cena, která se pohybuje okolo 9 000 Kč.

I přestože se jedná o trochu jednodušší model, stále má co nabídnout. Je vybaven motorem s výkonem 0,75 HP, který je schopný rozjet pás do rychlosti zhruba 8 km/h, což je spíše tempo hodně rychlé chůze nebo pomalého poklusávání. Z toho důvodu má i menší běžeckou plochu (102 cm na délku a 34 cm na šířku).

Pás je vybaven klasicky – bezpečnostní pojistkou, LCD displejem s časem, vzdáleností, rychlostí i spálenými kaloriemi a 5 přednastavenými programy. Navíc se snadno složí a pomocí koleček přemístí kamkoliv, kde nebude příliš překážet.

2) inSPORTline inCondi T400i

Nejkvalitnější model

Pokud jste opravdu nároční a pro svoje tréninky hledáte špičkovou kvalitu, můžete bez obav zvolit model inCondi T400i. Už na první pohled je totiž zřejmé, že tento pás je připraven na pořádný běh.

Bytelná a kvalitní konstrukce, motor s výkonem 3,5 HP rozhýbe pás až na rychlost 22 km/h, plochu lze zvednout do 22 různých úhlů sklonu a běžecká plocha s rozměry 140 x 53 cm bezpečně zvládne i ten nejdelší krok.

Kvalitu vašich výkonů bude jistit i protihlukový systém, odhlučněný motor, vysoká stabilita s vyrovnáváním nerovností podlahy a nosnost až 180 kg. Běhat můžete podle sebe, nebo využít jeden ze 104 programů a funkcí. Cena stroje je cca 33 000 Kč

1) inSPORTline Gilavar

Nejlepší celkově

Běžecký pás inSPORTline Gilavar je mezi běžci velice oblíbený a v hodnoceních získává pravidelně plný počet bodů. Jedná se o mohutný model s vysokým výkonem, který udělá radost amatérům i profesionálním sportovcům.

Právě silný motor je jeho hlavní předností – umožní vám běžet rychlostí až 22 km/h. Rychlost i náklon (až 22 stupňů stoupání) lze nastavit individuálně, nebo využít jednoho z celkem 99 přednastavených programů. I přes vysoké výkony je přístroj překvapivě tichý. Nabízí také snímače tepové frekvence, bezpečnostní brzdu nebo přehledný displej se všemi podstatnými informacemi.

Tento běžecký pás bude vhodný pro náročnější, pokročilé běžce, kteří hledají pevnou a prostornou konstrukci, velký výkon a nevadí jim trochu vyšší cena – a to cca 27 000 Kč.

K čemu a pro koho je běžecký pás?

Běžecký pás je vhodný téměř pro každého. Díky nastavitelnému tréninku s ním mohou cvičit jak naprostí začátečníci, tak zkušení běžci. Ti druzí jen budou pravděpodobně mít o něco vyšší nároky co se výkonnosti a kvality stroje týče.

Běžecký pás vám poslouží, jestliže:

  • Chcete zlepšit svou fyzičku, posílit kardiovaskulární systém, zvýšit svou výdrž.
  • Zhubnout a spálit tuk pomocí kardio, HIIT nebo Tabata tréninků.
  • Hledáte přístroj, který doplní váš silový trénink a na kterém se před výkonem rozehřejete.
  • Chcete zlepšit své běžecké výsledky.
  • A hlavně – chcete běhat, ale nesedí vám běh venku – ať už kvůli špatnému počasí, nevhodnému prostředí kolem vašeho bydliště, brzkému stmívání a tmě, v níž se hlavně ženám neběhá zrovna příjemně, nebo zkrátka kvůli nechuti se složitě oblékat a vypravovat někam mimo váš dům.

Běh na páse má mnoho výhod, pokud ho srovnáváme s klasickým během. Kromě zmíněné pohodlnosti domácího prostředí je skvělý také v tom, že si zde můžete zátěž plně kontrolovat a přizpůsobovat vašim cílům. Běh na páse je navíc ve srovnání s asfaltovými cestami jemnější na klouby. Na druhou stranu je pravda, že někomu může chybět měnící se okolní krajina, a tak se začne na páse nudit. Běh v obtížnějším venkovním terénu také více zapojuje vaši obratnost, kterou na páse tolik nevytrénujete.

Ideální je tedy běh na páse a venku dle vlastního vkusu kombinovat, jelikož oba dva druhy mohou váš trénink (a tím pádem i vaše výsledky) posunout vpřed.

TŘINÁCT tipů, jak vybrat běžecký pás

Abyste se mohli správně rozhodnout, jaký pás zvolit, připravili jsme pro vás přehled několika tipů.

1) Zvažte, kdo bude doma běžecký pás používat

Na trhu existují pásy různé šířky i délky. Je potřeba najít ideální kompromis mezi prostorem, který doma dokážete pro přístroj vyhradit, a bezpečností. Čím užší a kratší pás zvolíte, tím víc stoupá riziko, že škobrtnete a spadnete. Pro plnohodnotný a bezpečný běh je ideální šířka alespoň 50 cm a délka zhruba 140 cm (tady trochu záleží na délce vašeho kroku, takže drobné postavy mohou zvolit i 130 cm, naopak dlouháni by měli počítat ještě s delší rezervou klidně nad 150 cm. Pokud naleznete pás s nižšími než zde uvedenými parametry, neznamená to, že by byl nutně špatný. Pořiďte si ho však pouze pro chůzi nebo drobné nenáročné výklusy.

Od vašich rozměrů se odvíjí nejen délka pásu, ale i jeho nosnost. Základní parametr, kterým se můžete řídit, je váha nejtěžšího budoucího běžce na pásu * 1,3. Při prohlížení nosnosti buďte ostražití, každý výrobce si ji může deklarovat dle svého uvážení, takže je zde ponechán prostor pro určité zkreslování a nadsazování nosnosti pásů nedůvěryhodných výrobců.


2) Rozhodněte se, zda na páse chcete jen chodit, nebo i běhat

Pro chůzi budou stačit základní modely a není třeba investovat do těch zbytečně sofistikovaných.

Dle tohoto tipu se snadněji rozhodnete, zda zvolit pás s pohonem motorovým nebo bezmotorovým (magnetickým).

Bezmotorový pohon je mnohem levnější variantou pro nenáročné běžce, kteří nemají od přístroje žádná velká očekávání. Pás je totiž potřeba roztlačit vlastnoručně – lépe řečeno vlastníma nohama. Kvůli absenci motoru zde navíc nemůžete automaticky regulovat rychlost ani programovat individuální tréninky. Naopak motorový bude dražší, zato nabízí mnohem širší možnosti ohledně ovládání a nastavování tempa a náročnosti. K motorovému pásu budete potřebovat zásuvku v blízkém dosahu přístroje. Motorové běžecké pásy jsou mnohonásobně rozšířenější.


3) Myslete na budoucí komfortní běh – odpružení

Odpružení silně ovlivní vaše výkony a hlavně rozhodne o tom, jak moc budou namáhané vaše klouby. Čím častější a náročnější tréninky na páse plánujete, tím kvalitnější odpružení bude potřeba. To nejlevnější a méně kvalitní bývá gumové – vložky v tom horším případě, bloky pak představují zlatou střední cestu. Naopak známkou vysoké kvality je kompletní a speciálně řešené odpružení v samostatné konstrukci, ideálně s individuálně nastavitelným odpružením přímo vám na míru.


4) Zaměřte se na ovládání a nastavitelnost

Naprostá většina pásů může měnit sklon běžecké plochy, velký rozdíl je však v tom, zda musíte zastavit trénink, slézt z pásu, učinit tak manuálně a poté se vrátit k tréninku, nebo zda uprostřed běhu zmáčknete tlačítko a pás se zvedne, i s vámi. Je poměrně jasné, že ta druhá a mnohem pohodlnější verze se pak projeví na vyšší ceně.


5) Pro velké běžecké výkony hledejte nadstandardní vybavení

Abyste mohli běhat ve vysokých rychlostech, hledejte pás s vysokým výkonem motoru (4-6 HP). Velkou výhodou budou také další nadstandardní funkce, mezi které patří:

  • Měření tepové frekvence. Pás ji může změřit buď senzory na madlech, které na chvíli chytnete, nebo pomocí napojených hrudních pásů.
  • Ovládání tréninku. Na základním modelu můžete ovládat náklon a rychlost (u bezmotorových ani to ne). Pokročilejší modely mají přednastavený seznam tréninků, ze kterých si vyberete a necháte přístroj, aby postupně sám měnil náročnost.
  • Displej se statistikami. Dobrý běžecký pás vám bude při tréninku zobrazovat statistiky – délku běhu, tempo, čas, zvolenou náročnost, úroveň rychlosti i náklonu, spálené kalorie.
  • Bezpečnostní pojistka. Výrobce, který myslí na bezpečnost svých zákazníků, k pásu připojuje úchytku na provázku, kterou přichytíte kamkoliv na sebe a své oblečení. Pokud spadnete, pojistka se vytrhne spolu s vámi a pás okamžitě zastaví.
  • Větrák. U poctivého tréninku se pořádně zapotíte, proto v některých pásech naleznete zabudovaný větrák, který vás při běhu ochlazuje.

6) Zajímejte se o skladnost stroje

Některé se dají po použití složit a nezaberou tak téměř žádné místo, což se hodí hlavně pokud nemáte příliš prostoru. U těchto skladných modelů je potřeba pohlídat, aby i nadále pevně držely a byly kvalitně konstruovány – viz další bod.


7) Nebojte se vybrat robustní konstrukci

Ba naopak. Čím pevnější a stabilnější pás bude, tím jistější si můžete být, že ustojí všechny vaše tréninky a vydrží dlouhá leta. Navíc budete mít mnohem příjemnější pocit, když poběžíte na přístroji, který se pod každým krokem nezakýve.


8) Promyslete si, jak moc hlučný stroj si můžete doma dovolit

Výkon motoru a míra odpružení ovlivní také hlučnost stroje – zvažte, zda stroj s ohledem na sousedy pořídit do bytu, či zda ho v rodinném domě umístit do patra. V obou případech by vám lidé pod vámi nepoděkovali. Pokud se tak stejně rozhodnete, vyberte co nejméně hlučný model. Méně hlučné bývají paradoxně ty se silným a výkonným motorem.


9) Zjistěte si názory ostatních běžců

Projeďte si recenze a poptejte se po zkušenostech svých známých. Praxí prověření výrobci jsou vždy dobrou volbou. Nebojte se ale ve finále vybrat zcela jiný stroj, než jaký vám doporučil váš přítel nebo kolega. Každý z vás má jiné cíle a jiné podmínky.


10) Hlídejte si záruku a servisní služby

Kvalitní výrobce se nebude bát za své produkty dlouhodobě ručit a poskytnout vám v případě potřeby opravu či náhradu. Základní záruka by měla být samozřejmostí. Není však náhoda, že čím spolehlivější značka, tím delší záruka bude. Od základních dvou let, přes nejčastější tříletou a po desetiletou na některé z částí stroje. To samé platí pro zajištěný servis. Hodně o produktu vypovídá i zákaznická podpora a komunikace se zákazníky obecně.


11. Udělejte si alespoň přibližnou představu o rozpočtu

Nejlevnější běžecké pásy pořídíte v řádu několika tisíc. Zlatou střední cestou jsou pásy za desítky tisíc (mezi dvaceti až padesáti). Ty dlouho vydrží, mívají plnou a kvalitní výbavu a pro domácí trénink jsou naprosto dostačující. Setkat se ale můžete i s opravdovou špičkou za statisíce. Ta je většinou určena hlavně pro profesionální fitcentra.


12) Myslete na zábavu během tréninku

Pokud už předem tušíte, že vás může běh na páse po čase nudit, sáhněte po modelu s držákem na mobil a možností přehrávání hudby nebo videí, případně s propojitelnou aplikací. Ty hodně vychytané pásy pak umožní napojit i mobilní aplikace, které například simulují běh krajinou. Pokud se vám líbí model, který tuto možnost nemá, vždy si můžete pás doma umístit například k televizi.


13) Pokud je to možné, prohlédněte si stroj osobně

Získáte mnohem lepší představu, zda přístroj i naživo splňuje vaše představy a pokud stále ještě v něčem váháte, budete mít k dispozici radu zkušených prodejců.

Tipy pro cvičení na běžeckém pásu

Abyste mohli dosahovat rychlých výsledků a při tréninku si neublížit, shrneme si několik tipů a základních rad, které vám poradí, jak na páse běhat a na co nezapomenout.

  1. Myslete na svou bezpečnost – vždy běhejte s připojenou pojistkou, nohama dopadejte na střed pásu. Kolem přístroje by pro jistotu neměly být žádné větší nebezpečné předměty nebo kusy nábytku. Z pásu sestupujte vždy až po jeho zastavení.
  2. Na začátku každého tréninku se lehce prohřejte svižnější chůzí, než se pustíte do běhu samotného.
  3. Na trénink se soustřeďte. Vnímejte vaše kroky, techniku běhu, držení těla.
  4. Nebojte se trénink trochu zpestřit, střídejte intenzitu, náklon, rychlost… Inspirujte se indiánským během nebo HIIT tréninky. Případně využijte některý z programů ve vašem běžeckém pásu. Střídat náročnost v krátkých časových úsecích má skvělé výsledky na zlepšování vašeho výkonu i hubnutí.
  5. Stejně jako při klasickém běhu, i na páse je velice důležitá vaše běžecká technika. Zkuste si nastudovat správnou techniku běhu a při tréninku ji pilovat.
  6. Najděte si čas a připravte si dlouhodobý tréninkový plán. Udrží vás namotivované a nasměruje vás k vašemu cíli.

Často kladené otázky

Zde najdete odpovědi na nejčastější otázky zákazníků:

Ačkoliv jistě většina z vás již nějaký běžecký pás viděla a pravděpodobně se na něm i proběhla nebo prošla, stručně si tento stroj představíme. Skládá se ze dvou hlavních částí. Zaprvé je to samotný rotující pás, po kterém běžíte. Ten by měl být vyroben z odolného a neklouzavého materiálu (a to hlavně z důvodu vaší bezpečnosti). Druhou část pak tvoří madla, za která se můžete v případě potřeby zachytit a více či méně propracovaný displej s nastavením, ovládáním a statistikami. Samotný pohyb pásu může být poháněn motorem, existují však i bezmotorové pásy. Na konkrétní rozdíly mezi nimi se však podíváme v rámci jednotlivých tipů na výběr běžeckých trenažérů. 

První podmínkou pro dlouho sloužící pás je správný výběr produktu odpovídající vašim nárokům, výkonům a frekvenci používání. Tím však péče nekončí. Čas od času je nutné ho promazat, zvláště pokud jste ho delší dobu nepoužívali. Lepší modely vás na potřebu promazání samy upozorní. Přístroj mazejte 100% silikonem, většinou ho naleznete v každé specializované prodejně. Na pás také nepoužívejte špinavé boty, abyste do něj nezanesli nečistoty a pravidelně jej čistěte. Pás by měl být vždy vycentrovaný, neměl by být nijak poškozený nebo prověšený, celkový stav různých součástek a šroubů průběžně kontrolujte. Při běhu je potřeba se někdy napít, dejte tedy pozor, ať vodu nevylijete do ovládacího panelu. V případě motorových pásů zapojených v zásuvce je nezapomeňte po použití vždy opravdu vypnout.

Ano, naopak je to ta nejlepší varianta! Jak jsme již zmínili, každý typ běhu má své výhody a nevýhody a je jen na vás, kterému z nich dáváte přednost. Běh na pásu může být vzhledem k ideálním podmínkám trochu méně náročný oproti běhu v terénu, to se však lehce srovná třeba jen lehkým zvýšením náklonu pásu.

Toto je zcela na vás, kvalitní pásy jsou dobře odpružené a nemusíte se tak nějak zvlášť bát o své klouby. Jiné boty ven a na pás byste měli zvážit ve dvou případech. Zaprvé pokud máte ty venkovní hodně špinavé a zablácené, protože za ty by vám pás příliš nepoděkoval. A zadruhé pokud venku běháte vyloženě trail a máte tedy terénní běžecké boty s výrazným vzorkem na podrážce a silným změkčením dopadu. Na pás se hodí spíše klasické silniční běžecké boty.

To zcela závisí na tom, jaké jsou vaše fitness plány. Zkušení běžci již pravděpodobně své cíle znají a umí si trénink naplánovat. Pokud jste začátečníci, zkuste zvolit trochu lepší běžecký pás, který má přednastavené tréninky a bude vám automaticky ovládat rychlost a náklon. Pro rychlý posun výkonu i pro zhubnutí je také skvělou variantou střídat lehký a těžký výkon v rámci jednoho tréninku – najděte si principy indiánského běhu, HIIT a Tabata tréninků.

Nejdelší záruky se poskytují na 10 let, takže zhruba s takovou délkou můžete v ideálních podmínkách počítat. Samozřejmě hodně záleží na tom, jak kvalitní výrobek pořídíte, jak se o něj budete starat a jak často budete běhat – to vše může danou dobu zkrátit, ale i prodloužit. 

Informace jako tempo, rychlost, uběhnutá vzdálenost… ty jsou přesné. U tepové frekvence je pro přesný údaj lepší, pokud ji měří hrudní pás. Snímače na madlech jsou sice také kvalitní, ale není úplně reálné madla uprostřed běhu neustále držet. Nejméně přesné jsou asi kalorie, ty slouží spíše orientačně, protože závisí na vaší váze, vaší fyzické úrovni a množství svalů, pohlaví a podobně.

4.9/5 - (103 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář