Nejlepší běžecké pásy 2023 - recenze, zkušenosti a jak vybrat

Výběr redakce

Tento běžecký pás bude vhodný pro náročnější, pokročilé běžce, kteří hledají pevnou a prostornou konstrukci, velký výkon a nevadí jim trochu vyšší cena.

Orientační cena: 30 000Kč

Zlatá střední cesta

InSPORTline Lavister je běžecký pás střední třídy cenově i výkonem a pokud hledáte pás pro domácí použití a shození pár nadbytečných kilogramů, bude pro vás tou ideální volbou.

Orientační cena: 14 000Kč

Lidová cena

Tento pás bude ideální volbou pro nenáročné začátečníky, kteří se chtějí hýbat, ale nepotřebují podávat velké výkony. Přístroj je kvalitní a jeho výbava odpovídá nízké ceně.

Orientační cena: 7 000Kč

Pro náročné

Pokud jste opravdu nároční a pro svoje tréninky hledáte špičkovou kvalitu, můžete bez obav zvolit právě inCondi T400i.

Orientační cena: 35 000Kč

Běžecký pás je výborným domácím fitness přístrojem. Můžete si díky němu odcvičit svůj běžecký kardio trénink v pohodlí domova. Jeho výhody jsou jasné – můžete si zacvičit bez ohledu na počasí nebo denní dobu, nemusíte v okolí hledat žádné trasy a náročnost tréninku máte díky nastavování rychlosti a náklonu plně pod kontrolou.

Na trhu však najdeme obrovské množství pásů a není snadné se v nich zorientovat. Proto tento článek stručně a přehledně shrnuje, s jakými běžeckými pásy se můžete setkat, jak se v nich vyznat a jak nakonec vybrat ten pravý. Na závěr pak naleznete několik tipů, jak s pásem nakládat i po jeho pořízení tak, aby vám co nejdéle vydržel a odpovědi na nejčastější otázky týkající se běžeckých pásů.

Co je to běžecký pás?

Ačkoliv jistě většina z vás již nějaký běžecký pás viděla a pravděpodobně se na něm i proběhla nebo prošla, stručně si tento stroj představíme. Skládá se ze dvou hlavních částí. Zaprvé je to samotný rotující pás, po kterém běžíte. Ten by měl být vyroben z odolného a neklouzavého materiálu (a to hlavně z důvodu vaší bezpečnosti). Druhou část pak tvoří madla, za která se můžete v případě potřeby zachytit a více či méně propracovaný displej s nastavením, ovládáním a statistikami. Samotný pohyb pásu může být poháněn motorem, existují však i bezmotorové pásy. Na konkrétní rozdíly mezi nimi se však podíváme v rámci jednotlivých tipů na výběr běžeckých trenažérů. 

Recenze běžeckých pásů

Přečtěte si krátké recenze nejlepších běžeckých pásů z našeho výběru.

Výběr redakce

Výkonný a prověřený běžecký pás inSPORTline Gilavar od stejnojmenné firmy je mezi běžci velice oblíbený a v hodnoceních získává pravidelně plný počet bodů. Jedná se o mohutný a těžký model s vysokým výkonem, který udělá radost amatérům i profesionálním sportovcům.
Právě silný motor je jeho hlavní předností – umožní vám běžet rychlostí až 22 km/h. Rychlost i náklon (až 22 stupňů stoupání) lze nastavit individuálně, nebo využít jednoho z celkem 99 přednastavených programů. I přes vysoké výkony je přístroj překvapivě tichý, mimo jiné díky protihlukovým rozpěrám SAS. Stroj je napájen klasicky ze zásuvky (220V).

Za zmínku rozhodně stojí i rozměry tohoto běžeckého pásu. Běžecká plocha má krásných 140 x 53 cm, což představuje komfortní a bezpečný nadprůměr. Díky své robustnosti má navíc nosnost až 150 kg. Tak velké rozměry mohou být zároveň trochu nepraktické při manipulaci, což ale kompenzuje skládací rám a pojízdná kolečka pro snadnější případné přemístění.

Co se týče softwaru, tak kromě zmíněných přednastavených programů jistě oceníte i snímače tepové frekvence, hrudní pás na snímání (součástí balení), bezpečnostní brzdu, možnost připojení mobilu skrze Bluetooth, HRC program (automatická úprava zátěže v závislosti na tepové frekvenci) a přehledný displej se všemi podstatnými informacemi (vzdálenost, čas, tempo, kalorie,…).
Tento běžecký pás bude vhodný pro náročnější, pokročilé běžce, kteří hledají pevnou a prostornou konstrukci, velký výkon a nevadí jim trochu vyšší cena.

Orientační cena: 30 000Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Zlatá střední cesta

Spolehlivý běžecký pás střední třídy ideální pro domácí použití, to je inSPORTline Lavister. Tento výrobce je na trhu opravdu prověřený, a tak se opět můžete spolehnout na kvalitní zpracování.
Tento konkrétní produkt Lavister patří spíše k lehčím modelům – jeho nosnost je 120 kg, motor s výkonem 1,5 HP dokáže vyvinout maximální rychlost 14 km/h a zvednout plošinu na simulaci stoupání maximálně 3,5 %. Délka pásu 130 cm a šířka 41 cm jsou průměrné a bezpečně postačí pro chůzi i běh. 

Co se týče funkcí a vybavení, tak tento pás určitě nezklame. Celkem nabízí 13 programů, což je sice trochu méně než konkurence, ale budeme-li upřímní, málokdo opravdu využívá obrovské škály přednastavených tréninků. Většina lidí stejně spíše běhá individuálně dle svého vlastního plánu. Dále můžete počítat s měřením tepové frekvence, audio systémem, držáky na mobil i lahve, displejem se všemi důležitými informacemi. Příjemným bonusem je tlačítko pauzy, kdy lze trénink krátce přerušit a opět na něj navázat. Samozřejmostí je bezpečnostní pojistka. 

InSPORTline Lavister je běžecký pás střední třídy cenově i výkonem a pokud hledáte pás pro domácí použití a shození pár nadbytečných kilogramů, bude pro vás tou ideální volbou.

Orientační cena: 14 000Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Lidová volba

Jednoduchý běžecký pás se základní výbavou ideální pro nenáročné sportovce. Hlavní výhodou tohoto přístroje je hlavně cena. I přestože se jedná o trochu jednodušší model, jistě má co nabídnout. V první řadě je skvělé, že je vybaven motorem (konkrétně s výkonem 0,75 HP). Tento motor je schopný rozjet pás maximálně do rychlosti zhruba 8 km/h. To znamená, že si na něm příliš nezaběháte, je to spíš tempo hodně rychlé chůze nebo pomalého poklusávání. Z toho důvodu má i menší běžeckou plochu (102 cm délka a 34 cm šířka). Pro běh by byla nedostatečná, na chůzi však bohatě stačí a v interiéru nezabere tolik místa. Nosnost pásu je 90 kg. 

Pás je vybaven klasicky – bezpečnostní pojistkou, LCD displejem s časem, vzdáleností, rychlostí i spálenými kaloriemi a 5 přednastavenými programy. Navíc se snadno složí a pomocí koleček přemístí kamkoliv, kde nebude příliš překážet. Díky váze pouhých 23 kg s ním může manipulovat opravdu každý. Jediné, co chybí, je audiosystém (což však lze snadno kompenzovat rádiem či televizí). 

Tento pás bude ideální volbou pro nenáročné začátečníky, kteří se chtějí hýbat, ale nepotřebují podávat velké výkony. Přístroj je kvalitní a jeho výbava odpovídá nízké ceně.

Orientační cena: 7 000Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Pro náročné

Výkonný běžecký pás od známého výrobce vhodný jak pro domácí tak i profesionální využití nabízí plnou výbavu i pro ty nejnáročnější. Už na první pohled je zřejmé, že tento pás je připraven na pořádný běh. Bytelná a kvalitní konstrukce, motor s výkonem 3,5 HP rozhýbe pás až na rychlost 22 km/h, plochu lze zvednout do 22 různých úhlů sklonu a běžecká plocha s rozměry 140 x 53 cm bezpečně zvládne i ten nejdelší krok. Kvalitu vašich výkonů bude jistit i protihlukový systém, odhlučněný motor, vysoká stabilita s vyrovnáváním nerovností podlahy a nosnost až 180 kg.

Běhat můžete podle sebe, nebo využít jeden ze 104 programů a funkcí (mimo jiné třeba FAT, která změří množství vašeho tuku či HRC, která mění zátěž dle vaší tepovky). Všechny podstatné informace uvidíte na LCD displeji. Běžecký má větráček, reproduktory, lze s ním propojit mobil skrze Bluetooth i některé mobilní aplikace (Zwift, Kinomap, IC+ Training, iRunning+). 

Přestože konstrukce je opravdu masivní a bytelná, lze ji snadno složit s pomocí sklápěcí konstrukce a přemístit díky kolečkům.
Pokud jste opravdu nároční a pro svoje tréninky hledáte špičkovou kvalitu, můžete bez obav zvolit právě inCondi T400i.

Orientační cena: 35 000Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Bezmotorový pás s dobrou cenou

Magnetický běžecký pás za velice nízkou cenu pro nenáročné domácí sportovce, přesně to je Mater F-04. V tomto seznamu se jedná o první pás řešený principem magnetického odporu místo klasického motoru. Jedná se o méně výkonnou variantu, díky které je ale stroj výrazně levnější. Rychlost lze nastavit manuálně v 8 různých stupních až na hodnotu 10 km/h. Běžecká plocha je odpružená, celkem o rozměrech 103 x 33 cm. Přístroj lze snadno složit a poté zabírá minimum místa. Na pásu nelze nastavovat náklon, takže nemůžete simulovat stoupání. Nosnost pásu je 100 kg.

Přístroj měří všechny klasické údaje typu rychlost, vzdálenost, čas a kalorie na přehledném LCD panelu. Na ten jsou potřeba klasické baterie (vzhledem k tomu, že pás není motorový, tak se nezapojuje do zásuvky). 

Pokud tedy nehledáte žádné výkonné stroje a postačíte si s drobným pásem pro občasný pohyb z pohodlí domova, může vám tento levný běžecký pás udělat radost.

Orientační cena: 4 200Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Bezmotorový pás pro náročné

InSPORTline Tongu trochu vyčnívá mezi ostatními produkty. Není to totiž jen klasický pás, jak by se z názvu mohlo zdát. V jednom balení k němu obdržíte také z přední strany zabudovanou hrazdu se dvěma druhy úchopů, kde plnohodnotně procvičíte i záda a ruce a bradla na trénink prsou, břicha a taktéž rukou. V podstatě si tak vytvoříte takovou malou, domácí posilovnu. 

Hrazda je samozřejmě velice zajímavý bonus, nás ale zajímá také samotný pás. Takže jaké má parametry? Pás je bezmotorový, poháněný vaším vlastním pohybem. Ovládat můžete zátěž s pomocí regulačního kolečka a náklon (ten konkrétně do 3 různých úrovní). Běžecká plocha o rozměrech 132 x 43 cm je bezpečná a plně dostačující i pro vyšší běžce. Pásu však chybí displej a snímání statistik z běhu.

I přes velkou a na první pohled komplikovanou konstrukci výrobce uvádí, že lze přístroj snadno složit a případnou manipulaci usnadňují i malá kolečka. 

Ve zkratce – inSPORTline Tongu je určitě zajímavou a netradiční alternativou. Pokud by šlo o samotný běh, tak se samozřejmě najdou i lepší a vybavenější přístroje. Tongu ale může zaujmout ty z vás, kdo hledáte komplexnější trénink, běh samotný do něj zařadíte a poté se přesunete ke shybům, klikům nebo sedům lehům.

Orientační cena: 18 400Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Oblíbená volba

Pás inCondi T50i je zlatou střední cestou pro domácí sportovce, kteří se nechtějí vzdát kvality. Pohodlný běh zajišťuje motor s výkonem 2,5 HP a běžecká plocha s nadprůměrnými rozměry 51 cm šířky a 140 cm délky. Prostoru je tak víc než dost, a to i v maximálních rychlostech 20 km/h. Pokud si chcete vyzkoušet běh do kopce, lze zvednout plošinu až na 11,35 %. Nosnost přístroje je 140 kg. 

Pevná a velká konstrukce vydrží jakýkoliv náraz a abyste nerušili okolí, tak ho navíc s pomocí speciálního odpružení maximálně ztlumí (alespoň co se hluku týče). Samozřejmostí je displej s informacemi o probíhajícím tréninku, který zároveň slouží k ovládání. Kromě individuálního nastavení si totiž můžete vybrat z 30 různých předpřipravených programů, můžete snímat svou tepovou frekvenci (a to jak s pomocí snímačů, tak i hrudního pásu), a aby toho nebylo málo, tak také napojit na systém svůj mobilní telefon. Skrze aplikace (FitShow, Zwift, Kinomap) a Bluetooth tak můžete řídit a monitorovat své tréninky. 

Po cvičení lze přístroj poměrně snadno složit díky pístovému mechanismu a s transportními kolečky není problém jej přemisťovat.
Na běžeckém pásu inCondi T50i zvládnete trénovat chůzi i běh ve vysokých rychlostech a nemusíte se bát pořádně se zapotit. Na internetu si získává pozitivní recenze (snad jen až na občasnou poznámku o plastech, které bylo pro větší komfort nutné vypodložit).

Orientační cena: 25 600Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

8) Housefit SPIRO 20 iRun

Oblíbená volba

Další produkt střední kategorie, který poslouží domácím sportovcům všech kategorií. Pás je motorový, s robustní rámovou konstrukcí a odpruženou, dostatečně velkou běžeckou plochou (konkrétně o rozměrech 48 x 135 cm). Běžet můžete rychlostí až 18 km/h a bez problémů simulovat i běh v terénu do kopce – náklon lze elektronicky zvýšit až na 15 %.Díky kvalitnímu zpracování přístroj unese člověka o váze až 135 kg. 

Co se týče počítače v tomto běžeckém pásu – počítat můžete s podsvíceným displejem, který zobrazuje informace o vzdálenosti, času, rychlosti, kaloriích i aktuálním nastavení. Přístroj měří tep buď madly nebo s pomocí hrudního pásu (ten je však nutné přikoupit). To můžete využít i u speciálních HRC programů, které trénink ovládají právě na základě tepové frekvence. Nebo zkuste i jiný z celkem 12 přednastavených programů. 

Pokud chcete trénink posunout ještě o úroveň výš, můžete pás propojit s mobilem či tabletem skrze Bluetooth a speciální aplikaci iConsole+, nebo jen využít připojení MP3 a pustit si hudbu skrze zabudovaný reproduktor.

Orientační cena: 19 000Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Oblíbená volba

Klarfit Pacemaker X3 je ideální pro méně náročné sportovce, kteří se ale přeci jen chtějí zapotit. Konstrukce tohoto běžeckého stroje je skladná a vejde se tak i do menších domácností. I přesto má nosnost až 120 kg, zvládá rychlost do 12 km/h a dokonce zvládá i simulovat běh do kopce s náklonem maximálně 7 %. Jediná nevýhoda je, že sklon je nutné nastavit manuálně. Běžecká plocha s rozměry 110 x 40 je dostatečně bezpečná.

Běžecký pás nabízí 13 programů, má zabudovanou bezpečnostní brzdu a displej s informacemi o čase, vzdálenosti, spálených kaloriích a tepové frekvenci. V rukojetích najdete snímače tepu, u displeje jsou praktické odkládací plochy na pití či mobil.

Pokud hledáte průměrný pás za nízkou cenu, může být Klarfit Pacemaker X3 ideální volbou.

Orientační cena: 11 600Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Oblíbená volba

Další ze stálic značky inSPORTline s robustní konstrukcí a širokým vybavením pro plnohodnotný domácí trénink. S motorovým běžeckým pásem Akamar můžete běžet rychlostí až 16 km/h a s náklonem až 9,45 %. Plocha je odpružená technologií Silent Block, stejně tak motor pracuje velmi tiše díky Silent Motion technologii. Bezpečný pohyb zajišťuje plocha 125 x 44 cm a bezpečnostní pojistka. Nosnost je 100 kg. I přes velkou a mohutnou konstrukci lze stroj případně snadno sklopit do vertikální polohy a přesunout s pomocí koleček.

Při samotném běhu je vám k dispozici přehledný displej s informacemi o tréninku, 40 připravených programů, snímače tepu a držáky na lahev či mobil.

Volbou tohoto běžeckého pásu nešlápnete vedle. Drží se zlaté střední cesty ve všech ohledech a uspokojí tak v podstatě každého. Jen pokud máte v plánu opravdu náročné špičkové výkony, tak možná vyberte ještě o něco vyšší model. 

Orientační cena: 17 800Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

K čemu a pro koho je běžecký pás?

Běžecký pás je vhodný téměř pro každého. Díky nastavitelnému tréninku s ním mohou cvičit jak naprostí začátečníci, tak zkušení běžci. Ti druzí jen budou pravděpodobně mít o něco vyšší nároky co se výkonnosti a kvality stroje týče.

Běžecký pás vám poslouží, jestliže:

 • Chcete zlepšit svou fyzičku, posílit kardiovaskulární systém, zvýšit svou výdrž.
 • Zhubnout a spálit tuk pomocí kardio, HIIT nebo Tabata tréninků.
 • Hledáte přístroj, který doplní váš silový trénink a na kterém se před výkonem rozehřejete.
 • Chcete zlepšit své běžecké výsledky.
 • A hlavně – chcete běhat, ale nesedí vám běh venku – ať už kvůli špatnému počasí, nevhodnému prostředí kolem vašeho bydliště, brzkému stmívání a tmě, v níž se hlavně ženám neběhá zrovna příjemně, nebo zkrátka kvůli nechuti se složitě oblékat a vypravovat někam mimo váš dům.

Běh na páse má mnoho výhod, pokud ho srovnáváme s klasickým během. Kromě zmíněné pohodlnosti domácího prostředí je skvělý také v tom, že si zde můžete zátěž plně kontrolovat a přizpůsobovat vašim cílům. Běh na páse je navíc ve srovnání s asfaltovými cestami jemnější na klouby. Na druhou stranu je pravda, že někomu může chybět měnící se okolní krajina, a tak se začne na páse nudit. Běh v obtížnějším venkovním terénu také více zapojuje vaši obratnost, kterou na páse tolik nevytrénujete.

Ideální je tedy běh na páse a venku dle vlastního vkusu kombinovat, jelikož oba dva druhy mohou váš trénink (a tím pádem i vaše výsledky) posunout vpřed.

TŘINÁCT tipů, jak vybrat běžecký pás

Abyste se mohli správně rozhodnout, jaký pás zvolit, připravili jsme pro vás přehled několika tipů.

1) Zvažte, kdo bude doma běžecký pás používat

Na trhu existují pásy různé šířky i délky. Je potřeba najít ideální kompromis mezi prostorem, který doma dokážete pro přístroj vyhradit, a bezpečností. Čím užší a kratší pás zvolíte, tím víc stoupá riziko, že škobrtnete a spadnete. Pro plnohodnotný a bezpečný běh je ideální šířka alespoň 50 cm a délka zhruba 140 cm (tady trochu záleží na délce vašeho kroku, takže drobné postavy mohou zvolit i 130 cm, naopak dlouháni by měli počítat ještě s delší rezervou klidně nad 150 cm. Pokud naleznete pás s nižšími než zde uvedenými parametry, neznamená to, že by byl nutně špatný. Pořiďte si ho však pouze pro chůzi nebo drobné nenáročné výklusy.

Od vašich rozměrů se odvíjí nejen délka pásu, ale i jeho nosnost. Základní parametr, kterým se můžete řídit, je váha nejtěžšího budoucího běžce na pásu * 1,3. Při prohlížení nosnosti buďte ostražití, každý výrobce si ji může deklarovat dle svého uvážení, takže je zde ponechán prostor pro určité zkreslování a nadsazování nosnosti pásů nedůvěryhodných výrobců.


2) Rozhodněte se, zda na páse chcete jen chodit, nebo i běhat

Pro chůzi budou stačit základní modely a není třeba investovat do těch zbytečně sofistikovaných.

Dle tohoto tipu se snadněji rozhodnete, zda zvolit pás s pohonem motorovým nebo bezmotorovým (magnetickým).

Bezmotorový pohon je mnohem levnější variantou pro nenáročné běžce, kteří nemají od přístroje žádná velká očekávání. Pás je totiž potřeba roztlačit vlastnoručně – lépe řečeno vlastníma nohama. Kvůli absenci motoru zde navíc nemůžete automaticky regulovat rychlost ani programovat individuální tréninky. Naopak motorový bude dražší, zato nabízí mnohem širší možnosti ohledně ovládání a nastavování tempa a náročnosti. K motorovému pásu budete potřebovat zásuvku v blízkém dosahu přístroje. Motorové běžecké pásy jsou mnohonásobně rozšířenější.


3) Myslete na budoucí komfortní běh – odpružení

Odpružení silně ovlivní vaše výkony a hlavně rozhodne o tom, jak moc budou namáhané vaše klouby. Čím častější a náročnější tréninky na páse plánujete, tím kvalitnější odpružení bude potřeba. To nejlevnější a méně kvalitní bývá gumové – vložky v tom horším případě, bloky pak představují zlatou střední cestu. Naopak známkou vysoké kvality je kompletní a speciálně řešené odpružení v samostatné konstrukci, ideálně s individuálně nastavitelným odpružením přímo vám na míru.


4) Zaměřte se na ovládání a nastavitelnost

Naprostá většina pásů může měnit sklon běžecké plochy, velký rozdíl je však v tom, zda musíte zastavit trénink, slézt z pásu, učinit tak manuálně a poté se vrátit k tréninku, nebo zda uprostřed běhu zmáčknete tlačítko a pás se zvedne, i s vámi. Je poměrně jasné, že ta druhá a mnohem pohodlnější verze se pak projeví na vyšší ceně.


5) Pro velké běžecké výkony hledejte nadstandardní vybavení

Abyste mohli běhat ve vysokých rychlostech, hledejte pás s vysokým výkonem motoru (4-6 HP). Velkou výhodou budou také další nadstandardní funkce, mezi které patří:

 • Měření tepové frekvence. Pás ji může změřit buď senzory na madlech, které na chvíli chytnete, nebo pomocí napojených hrudních pásů.
 • Ovládání tréninku. Na základním modelu můžete ovládat náklon a rychlost (u bezmotorových ani to ne). Pokročilejší modely mají přednastavený seznam tréninků, ze kterých si vyberete a necháte přístroj, aby postupně sám měnil náročnost.
 • Displej se statistikami. Dobrý běžecký pás vám bude při tréninku zobrazovat statistiky – délku běhu, tempo, čas, zvolenou náročnost, úroveň rychlosti i náklonu, spálené kalorie.
 • Bezpečnostní pojistka. Výrobce, který myslí na bezpečnost svých zákazníků, k pásu připojuje úchytku na provázku, kterou přichytíte kamkoliv na sebe a své oblečení. Pokud spadnete, pojistka se vytrhne spolu s vámi a pás okamžitě zastaví.
 • Větrák. U poctivého tréninku se pořádně zapotíte, proto v některých pásech naleznete zabudovaný větrák, který vás při běhu ochlazuje.

6) Zajímejte se o skladnost stroje

Některé se dají po použití složit a nezaberou tak téměř žádné místo, což se hodí hlavně pokud nemáte příliš prostoru. U těchto skladných modelů je potřeba pohlídat, aby i nadále pevně držely a byly kvalitně konstruovány – viz další bod.


7) Nebojte se vybrat robustní konstrukci

Ba naopak. Čím pevnější a stabilnější pás bude, tím jistější si můžete být, že ustojí všechny vaše tréninky a vydrží dlouhá leta. Navíc budete mít mnohem příjemnější pocit, když poběžíte na přístroji, který se pod každým krokem nezakýve.


8) Promyslete si, jak moc hlučný stroj si můžete doma dovolit

Výkon motoru a míra odpružení ovlivní také hlučnost stroje – zvažte, zda stroj s ohledem na sousedy pořídit do bytu, či zda ho v rodinném domě umístit do patra. V obou případech by vám lidé pod vámi nepoděkovali. Pokud se tak stejně rozhodnete, vyberte co nejméně hlučný model. Méně hlučné bývají paradoxně ty se silným a výkonným motorem.


9) Zjistěte si názory ostatních běžců

Projeďte si recenze a poptejte se po zkušenostech svých známých. Praxí prověření výrobci jsou vždy dobrou volbou. Nebojte se ale ve finále vybrat zcela jiný stroj, než jaký vám doporučil váš přítel nebo kolega. Každý z vás má jiné cíle a jiné podmínky.


10) Hlídejte si záruku a servisní služby

Kvalitní výrobce se nebude bát za své produkty dlouhodobě ručit a poskytnout vám v případě potřeby opravu či náhradu. Základní záruka by měla být samozřejmostí. Není však náhoda, že čím spolehlivější značka, tím delší záruka bude. Od základních dvou let, přes nejčastější tříletou a po desetiletou na některé z částí stroje. To samé platí pro zajištěný servis. Hodně o produktu vypovídá i zákaznická podpora a komunikace se zákazníky obecně.


11. Udělejte si alespoň přibližnou představu o rozpočtu

Nejlevnější běžecké pásy pořídíte v řádu několika tisíc. Zlatou střední cestou jsou pásy za desítky tisíc (mezi dvaceti až padesáti). Ty dlouho vydrží, mívají plnou a kvalitní výbavu a pro domácí trénink jsou naprosto dostačující. Setkat se ale můžete i s opravdovou špičkou za statisíce. Ta je většinou určena hlavně pro profesionální fitcentra.


12) Myslete na zábavu během tréninku

Pokud už předem tušíte, že vás může běh na páse po čase nudit, sáhněte po modelu s držákem na mobil a možností přehrávání hudby nebo videí, případně s propojitelnou aplikací. Ty hodně vychytané pásy pak umožní napojit i mobilní aplikace, které například simulují běh krajinou. Pokud se vám líbí model, který tuto možnost nemá, vždy si můžete pás doma umístit například k televizi.


13) Pokud je to možné, prohlédněte si stroj osobně

Získáte mnohem lepší představu, zda přístroj i naživo splňuje vaše představy a pokud stále ještě v něčem váháte, budete mít k dispozici radu zkušených prodejců.

Tipy pro cvičení na běžeckém pásu

Abyste mohli dosahovat rychlých výsledků a při tréninku si neublížit, shrneme si několik tipů a základních rad, které vám poradí, jak na páse běhat a na co nezapomenout.

 1. Myslete na svou bezpečnost – vždy běhejte s připojenou pojistkou, nohama dopadejte na střed pásu. Kolem přístroje by pro jistotu neměly být žádné větší nebezpečné předměty nebo kusy nábytku. Z pásu sestupujte vždy až po jeho zastavení.
 2. Na začátku každého tréninku se lehce prohřejte svižnější chůzí, než se pustíte do běhu samotného.
 3. Na trénink se soustřeďte. Vnímejte vaše kroky, techniku běhu, držení těla.
 4. Nebojte se trénink trochu zpestřit, střídejte intenzitu, náklon, rychlost… Inspirujte se indiánským během nebo HIIT tréninky. Případně využijte některý z programů ve vašem běžeckém pásu. Střídat náročnost v krátkých časových úsecích má skvělé výsledky na zlepšování vašeho výkonu i hubnutí.
 5. Stejně jako při klasickém běhu, i na páse je velice důležitá vaše běžecká technika. Zkuste si nastudovat správnou techniku běhu a při tréninku ji pilovat.
 6. Najděte si čas a připravte si dlouhodobý tréninkový plán. Udrží vás namotivované a nasměruje vás k vašemu cíli.

Často kladené otázky

Zde najdete odpovědi na nejčastější otázky zákazníků:

První podmínkou pro dlouho sloužící pás je správný výběr produktu odpovídající vašim nárokům, výkonům a frekvenci používání. Tím však péče nekončí. Čas od času je nutné ho promazat, zvláště pokud jste ho delší dobu nepoužívali. Lepší modely vás na potřebu promazání samy upozorní. Přístroj mazejte 100% silikonem, většinou ho naleznete v každé specializované prodejně. Na pás také nepoužívejte špinavé boty, abyste do něj nezanesli nečistoty a pravidelně jej čistěte. Pás by měl být vždy vycentrovaný, neměl by být nijak poškozený nebo prověšený, celkový stav různých součástek a šroubů průběžně kontrolujte. Při běhu je potřeba se někdy napít, dejte tedy pozor, ať vodu nevylijete do ovládacího panelu. V případě motorových pásů zapojených v zásuvce je nezapomeňte po použití vždy opravdu vypnout.

Ano, naopak je to ta nejlepší varianta! Jak jsme již zmínili, každý typ běhu má své výhody a nevýhody a je jen na vás, kterému z nich dáváte přednost. Běh na pásu může být vzhledem k ideálním podmínkám trochu méně náročný oproti běhu v terénu, to se však lehce srovná třeba jen lehkým zvýšením náklonu pásu.

Toto je zcela na vás, kvalitní pásy jsou dobře odpružené a nemusíte se tak nějak zvlášť bát o své klouby. Jiné boty ven a na pás byste měli zvážit ve dvou případech. Zaprvé pokud máte ty venkovní hodně špinavé a zablácené, protože za ty by vám pás příliš nepoděkoval. A zadruhé pokud venku běháte vyloženě trail a máte tedy terénní běžecké boty s výrazným vzorkem na podrážce a silným změkčením dopadu. Na pás se hodí spíše klasické silniční běžecké boty.

To zcela závisí na tom, jaké jsou vaše fitness plány. Zkušení běžci již pravděpodobně své cíle znají a umí si trénink naplánovat. Pokud jste začátečníci, zkuste zvolit trochu lepší běžecký pás, který má přednastavené tréninky a bude vám automaticky ovládat rychlost a náklon. Pro rychlý posun výkonu i pro zhubnutí je také skvělou variantou střídat lehký a těžký výkon v rámci jednoho tréninku – najděte si principy indiánského běhu, HIIT a Tabata tréninků.

Nejdelší záruky se poskytují na 10 let, takže zhruba s takovou délkou můžete v ideálních podmínkách počítat. Samozřejmě hodně záleží na tom, jak kvalitní výrobek pořídíte, jak se o něj budete starat a jak často budete běhat – to vše může danou dobu zkrátit, ale i prodloužit. 

Informace jako tempo, rychlost, uběhnutá vzdálenost… ty jsou přesné. U tepové frekvence je pro přesný údaj lepší, pokud ji měří hrudní pás. Snímače na madlech jsou sice také kvalitní, ale není úplně reálné madla uprostřed běhu neustále držet. Nejméně přesné jsou asi kalorie, ty slouží spíše orientačně, protože závisí na vaší váze, vaší fyzické úrovni a množství svalů, pohlaví a podobně.

Instruktážní video

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.7/5 - (12 votes)