Nejlepší cestovní pojištění 2022 - srovnání, recenze a zkušenosti

Vyrážíte do zahraničí? Bez ohledu na délku pobytu byste neměli podcenit sjednání cestovní pojištění. Každého z nás může potkat úraz nebo ho rozbolet zub – a přesně v takových momentech budete vděční za kvalitní cestovní pojištění. V tomto článku najdete vše, co o cestovním pojištění potřebujete vědět včetně recenzí nejoblíbenějších pojistných produktů.

Cestovní pojištění vás chrání na cestách do zahraničí. Zpravidla zahrnuje tyto složky:

 • zdravotní pojištění (tedy lékařské ošetření, ošetření zubů, hospitalizace, léky, převoz do ČR)
 • úrazové pojištění
 • asistenční službu

Základ lze ještě rozšířit o pojištění zavazadel, odpovědnosti, storna zájezdu, rizikových sportů apod.

Už jste někdy slyšeli, že s modrou kartičkou pojištěnce nemusíte cestovní pojištění uzavírat? Je to skutečně tak, že po předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění (tzv. EHIC) máte nárok na poskytnutí nezbytné zdravotní péče. Dohoda platí ve všech zemích EU + v Norsku, Lichtenštejnsku, na Islandu, ve Švýcarsku, Severní Makedonii a Srbsku.

Ale pozor, má to háček. Lékaři vás totiž ošetří za stejných podmínek jako místní pojištěnce. Pokud se oni na ošetření finančně podílí, vy budete také. Náklady na léčbu přitom v některých zemích mohou být mnohonásobně vyšší než náklady na léčbu v České republice. Hrazenou nebudete mít ani případnou repatriaci zpět do vlasti. I v případě zdánlivě banálního zranění se tak můžete dostat do problému a pořádně vyždímat svůj účet.

Cestovní pojištění je dobrovolné, za nás má ale smysl při každé cestě za hranice vlasti. A to i s ohledem na jeho cenu – u krátkodobých dovolených vyjde na pár desítek až stovek korun. Jsou případy, kdy byste sjednání cestovního pojištění rozhodně podcenit neměli:

 • Pokud cestujete mimo Evropu. Tam vás totiž nebude krýt výše zmíněná EHIC karta.
 • Pokud cestujete do zemí, kde je soukromá péče výrazně kvalitnější. S kartičkou EHIC můžete navštívit pouze státní zdravotnická zařízení, cestovní pojištění má mnohem širší akční rádius.
 • Pokud nejste tak zdatní v cizích jazycích, abyste se v zahraničí domluvili s lékařem. S komerčním cestovním pojištěním vám k dispozici bude asistenční služba, která vám komunikaci usnadní.
 • Pokud cestujete vlastním vozem, případně si auto půjčujete na místě. Při nehodě v takových případech uplatníte pojištění odpovědnosti.

Toužíte po nejlevnějším cestovním pojištění, ale nechcete proklikávat nabídku po nabídce? Naštěstí nemusíte. Na trhu najdete online srovnávače Top-pojištění.cz, ePojištění.cz a Pojisteni.cz. Jsou přehledné a navíc se díky nim mnohdy dostanete na výhodnější cenu než u samotné pojišťovny.

Do srovnávačů zadáte cíl a termín cesty + upřesníte informace o své osobě. Srovnávač vám následně vypíše všechny možnosti, jaké máte. Ihned tak uvidíte, na kolik peněz vás cestovní pojištění vyjde. Jakmile jedno vyberete, uzavřít jej můžete přímo přes daný web. Je to otázka pár minut a pár kliknutí.

Zároveň ale upozorňujeme na to, že cena by pro vás neměla být tou hlavní prioritou. Snažte se vybrat takové cestovní pojištění, které má nejlepší poměr mezi cenou a kvalitou.

Svět pojištění umí být pro mnoho lidí španělskou vesnicí. Sestavili jsme několik pojmů, které se vám při vybírání pojištění budou hodit.

 • Léčebné výdaje: Jsou základem každého cestovního pojištění. Zahrnují ošetření lékařem, hospitalizaci a přepravu nemocného.
 • Pojistná doba: Konkrétní časové období, na které je pojištění sjednáno.
 • Pojistná událost: Nahodilá událost, jejímž vznikem získáváte nárok na pojistné plnění.
 • Pojistná částka: Maximální částka sjednaná při uzavírání pojistné smlouvy, která vám bude v případě pojistné události vyplacena.
 • Pojistník: Osoba, která sjednává a platí pojištění. Pojistníkem jste i v případech, kdy sjednáváte pojištění pro jiné osoby.
 • Pojistitel: Obecně řečeno je pojistitelem pojišťovna, s níž je sjednána pojistná smlouva.
 • Pojištěný: Osoba, na kterou se vztahuje pojištění a při pojistné události má nárok na pojistné plnění.
 • Rizika: Pojistná nebezpečí, na která se pojištění odpovědnosti vztahuje. Jedná se o 2 skupiny (riziko krádeže a loupeže a riziko živelné katastrofy).
 • Výluky z plnění: Jedná se o případy či situace, které jsou vyjmuty z pojistného krytí a pojišťovna vám v jejich případě nic neuhradí. Bývají uvedené v podmínkách a jedná se o jednu z nejdůležitějších částí, kterou se rozhodně vyplatí důkladně pročíst. 

Nejlepší cestovní pojištění

Cestovních pojištění je na českém trhu dostupná celá řada. My jsme na základě průzkumu vybrali ty nejoblíbenější a pořádně si na ně posvítili. To však neznamená, že by ty ostatní nebyly dobré. Pokud si chcete porovnat všechny dostupné varianty, použijte srovnávač pojištění jako např. Top-pojištění.cz, ePojištění.cz či Pojištění.cz.

Bleskové a přehledné sjednání online

U známé pojišťovny ČSOB sjednáte cestovní pojištění online se slevou 10 %. Vyplnění samotné žádost zabere zhruba 5 minut, kartičku asistence si následně jednoduše stáhnete do mobilního telefonu. Celý proces hodnotíme jako velmi přehledný.

Vybírat můžete ze 3 variant (Základní, Střední cesta, Komplexní). Limity na léčebné výlohy nepatří k nejvyšším, nenáročným ale budou dostačovat i při cestování po světě (snad krom USA). Ve Střední cestě máte zahrnuté pojištění odpovědnosti i krádež, v Komplexní variantě i pojištění zavazadel a zmeškání odjezdu.

V ceně všech balíčků máte základní asistenci, která vám krom naprosté klasiky zprostředkuje i kontakt s rodinou. Rozšířená asistence vám navíc zajistí informační servis před odjezdem, tlumočení a překlady.

Pokud pojištění sjednává těhotná, pozornost věnujte tomu, že společnost vás kryje pouze do 24. týdne. Naopak jestli máte stabilizované chronické onemocnění, které vám v posledních 12 měsících nedělalo problémy, pak se u ČSOB můžete s klidem pojistit.

VariantyZákladní, Střední cesta, Komplexní
Limit na léčebné výlohyZáklad 3,5 milionů Kč
Střední cesta 7 milionů Kč
Komplexní 15 milionů Kč
Pojištění úrazuStřední cesta 400 000 Kč
Komplexní 600 000 Kč
AsistenceV Základu nezbytná, ve Střední cestě a Komplexu rozšířená
Sjednání onlineAno, sleva 10 %

VÝHODY

NEVÝHODY

Lze nastavit neomezený limit na léčebné výlohy

Cestovní pojištění Allianz MojeCesta je dostupné ve 3 variantách (Základ, Optimal, Exkluziv). Co se limitů týče, u Základní varianty budete omezeni částkou 3 000 000 Kč. U dalších dvou variant se můžete spolehnout na ničím neomezené krytí. Pojišťovna Allianz vám uhradí akutní zubní ošetření do limitu 10 000 Kč, v případě varianty Exkluziv až do 15 000 Kč.

Již v základní variantě najdete pojištění odpovědnosti, v jednotlivých balíčcích se pouze liší limity. V ceně všech balíčků máte započítané 50 sportovních aktivit, dalších 40 si můžete připojistit za poplatek. K dispozici jsou i další připojištění, zajímavé je například Allianz MojeČeskoSlovensko.

Pojištění MojeCesta si můžete sjednat online, ale také na pobočce. Tam vám poradce nabídku přizpůsobí na míru. Česky hovořící operátoři asistenční služby vám v každém případě budou k dispozici po 24/7.

VariantyZáklad, Optimal, Exkluziv
Limit na léčebné výlohyZáklad 3 miliony Kč
Optimal a Exkluziv neomezeno
Pojištění úrazuOptimal 400 000 Kč
Exkluziv 800 000 Kč
AsistenceAno
Sjednání onlineAno

VÝHODY

NEVÝHODY

Vysoký limit 20 000 Kč na ošetření zubů

Cestovní pojištění si můžete sjednat také u pojišťovny Generali. Pokud to uděláte online, získáte příjemnou slevu 20 %. Volit můžete mezi 3 variantami (Start s limitem 5 000 000 Kč, Standard s limitem 25 000 000 Kč a Exklusive s limitem 100 000 000 Kč). Ve všech balíčcích máte zahrnuté i ošetření zubů do 20 000 Kč. To je poměrně vysoká částka, za kterou jednoznačně dáváme palec nahoru.

Na dovolené rádi sportujete? Generali cestovní pojištění kryje 77 sportů již v základním balíčku. Další si případně můžete připojistit. U žádné z variant nechybí ani pojištění terorismu. Pozornost věnujte tomu, že delší pobyt v nemocnici je zahrnutý až v balíčku Exklusive.

Pojištění u Generali sjednáte i ze zahraničí, začíná platit okamžikem úhrady pojistného. Samozřejmostí je nonstop asistenční služba v češtině. Dosáhnout můžete rovněž na zajímavou slevu pro rodinu a děti.

VariantyStart, Standard, Exklusive
Limit na léčebné výlohyStart 5 milionů Kč
Standard 25 milionů Kč
Exklusive 100 milionů Kč
Pojištění úrazuVe variantě Standard a Exklusive
AsistenceAno
Sjednání onlineAno, sleva 20 %

VÝHODY

NEVÝHODY

Cestovní pojištění s velkou slevou při uzavření online

Rádi uvítáte slevu? U Axa Assistance se při sjednání cestovního pojištění online dostanete na poloviční cenu. Sleva 50 % je tím, čím tato pojišťovna skutečně boduje. Podobně jako konkurence vám na výběr dává 3 varianty (Reference, Komfort, Excelent). Zatímco u Reference a Komfort balíčku jsou nastaveny spíše nižší limity, u varianty Excelent je maximální limit vysokých 500 000 000 Kč.

Částka vyčleněná na akutní ošetření zubů je spíše nižší (u Reference 6 000 Kč, u Komfort 11 000 Kč a u Excelent 13 000 Kč). Ve dvou vyšších balíčcích neschází právní ochrana, úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti a pojištění zavazadel. V nejvyšší variantě je také pojištění letadla a domácích mazlíčků.

Axa nabízí také několik připojištění. My tu vypíchneme to zvané Drink povolen, kdy vám pojišťovna bude krýt i nehody s 0,8 promile v krvi. V ceně pojistného je vždy základní asistence, ve variantě Excelent pak také služba zvaná Lifestyle assistance. Ta dokáže hodně ulehčit život, my tleskáme.

VariantyReference, Komfort , Excelent
Limit na léčebné výlohyReference 2,5 milionů Kč
Komfort 5 milionů Kč
Excelent 500 milionů Kč
Pojištění úrazuReference 250 000 Kč
Excelent 500 000 Kč
AsistenceAno
Sjednání onlineAno, sleva 50 %

VÝHODY

NEVÝHODY

Ideální cestovní pojištění pro rodiny s dětmi

Pojišťovna UNIQA vám za sjednání cestovního pojištění online sníží cenu o 10 %. Na další cestovní pojištění v budoucnu pak získáváte bonus 15 %. Využít můžete jak pojištění pro jednotlivce, tak pro rodinu. Pokud cestujete jako rodina, těšit se můžete na slevu 50 %. V rodinném cestovním pojištění navíc vždy platíte jen za jedno dítě, další je zdarma.

Na výběr máte 3 varianty (Základ, Komfort, Exklusiv). U nejvyšší varianty je maximální limit na léčebné výlohy 15 000 000 Kč. To je v porovnání s konkurencí spíše nižší částka, pro většinu méně náročných cestovatelů je ale stále dostatečná. Zajímavostí je, že v léčebných výlohách máte započítané i náklady vzniklé zpožděním zavazadel a náklady vzniklé zpožděním letu. Ty mnohé pojišťovny řadí až mezi nadstandardní služby.

V ceně pojistného je započtené akutní zubní ošetření do výše léčebných výloh. Pojištění se vztahuje i na chronická onemocnění, pokud u nich během posledních 12 měsíců nedošlo ke zhoršení.

VariantyZáklad, Komfort, Exklusiv
Limit na léčebné výlohyZáklad 5 milionů Kč
Komfort 5 milionů Kč
Exklusiv 15 milionů Kč
Pojištění úrazuKomfort 300 000 Kč
Exklusiv 600 000 Kč
AsistenceAno
Sjednání onlineAno, sleva 10 %

VÝHODY

NEVÝHODY

Nejlepší cestovní pojištění pro dlouhodobé cestování

Patříte mezi digitální nomády, dobrodruhy anebo zkrátka na cestách rádi trávíte delší dobu? Pro vás je tu sekce s cestovním pojištěním pro dlouhodobé cestování.

Perfektní pro rodiny na dlouhých cestách

Cestovní pojištění pro nomády od nomádů – tak se představuje společnost SafetyWing. Ta vám nabídne cestovní pojištění, jehož cena se odvíjí od vašeho věku. Maximální věk, kdy vás společnost pojistí, je 69 let. Vypočítané pojistné se vám automaticky strhává každé 4 týdny a můžete ho kdykoliv ukončit.

Chcete cestovat s rodinou? Dítě mladší 10 let bude pojištěné bezplatně. Samozřejmě za předpokladu, že cestovní pojištění SafetyWings uzavřete vy. Pokud v zahraničí strávíte min. 90 dní, na 30 dní se můžete vydat do své vlasti. Pojištění v takovém případě bude stále platné a bude vás krýt. Velkou výhodou také je, že cestovní pojištění SafetyWings platí po celém světě s výjimkou Kuby, Iránu a Severní Korey.

SafetyWing v blízké době plánuje spustit zajímavou službu virtuálního lékaře. Aktuálně je samozřejmostí asistence po telefonu a e-mailu.

VariantyRozdělení dle věku
Limit na léčebné výlohy$250 000 (cca 5,5 milionů Kč)
JazykAngličtina
AsistenceAno
Sjednání onlineAno

VÝHODY

NEVÝHODY

S krytím mnoha sportů je ideální pro dobrodruhy 

Společnost World Nomads je na trhu relativně nová, rychle si ale získala celou řadu věrných příznivců. Cestovní pojištění World Nomads je zaměřené především na dobrodružné povahy, protože kryje více než 200 dobrodružných aktivit včetně potápění, surfování nebo lyžování.

Vybírat můžete ze 2 varianta (Standard a Explorer). V ceně pojištění obou máte zahrnutého zubaře, ve standardní variantě s limitem 250 dolarů (cca 5 500 Kč), ve verzi Explorer pak s limitem 350 dolarů (cca 7 700 Kč). Zajištěný rovněž budete mít rychlý převoz do nemocnice a pojištění zavazadel.

Samozřejmostí je asistence. Tu kontaktujete po telefonu nebo přes e-mail. Počítejte s domluvou v angličtině, pracovník na druhém konci se vám ale bude snažit být maximálně nápomocný. Mimořádně se můžete setkat s přetížením linky.

VariantyStandard, Explorer
Limit na léčebné výlohyStandard $3 500 000
Explorer neomezeně
JazykAngličtina
AsistenceAno
Sjednání onlineAno

VÝHODY

NEVÝHODY

Zajímavá alternativa

Chcete vyzkoušet něco unikátní a neotřelého? Máme pro vás tip:

Platíte jen za dny, kdy jste skutečně v zahraničí

Cestovní pojištění od Revolutu je svým způsobem jedinečné. Funguje totiž na principu tzv. denních plateb. Pro vás to znamená, že platíte jen za ty dny, kdy se skutečně nacházíte za hranicemi ČR.

Jak to funguje? V mobilu máte staženou aplikaci Revolut a zapnuté zjišťování zeměpisné polohy. Jakmile chytrá technologie zjistí, že jste opustili Českou republiku, po dnech vám začne strhávat pojistné. Až se zase vrátíte do vlasti, aplikace to zaznamená a pojistné již dál platit nebudete. Cena pojistného se může lišit dle konkrétní lokace, aplikace vás o tom informuje při sjednání cestovního pojištění.

Pokud budete cestovat s rodinou, přímo v aplikaci snadno přidáte rodinného příslušníka nebo přítele. Jestli vlastníte Revolut Premium nebo Metal, cestovní pojištění už máte v plánu zahrnuté bez dalších nákladů.

VÝHODY

NEVÝHODY

DEVĚT tipů, jak vybrat cestovní pojištění

Tápete při výběru dobrého cestovního pojištění a nevíte na co se dívat? Následující sekce vám tenhle problém věříme vyřeší.

1) Předem si promyslete, jak často budete cestovat

Absolvujete za rok více cest mimo ČR? Pak se vám může vyplatit celoroční cestovní pojištění. Je třeba si to propočítat individuálně, obecně lze ale říct, že celoroční pojištění může být výhodné již při 2 delších nebo 4 krátkých cest. Pokud vás tolik cest nečeká, zvolte krátkodobé cestovní pojištění.


2) Správně nastavte limity plnění

Při krátkých a nenáročných cestách po Evropě si vystačíte s limitem léčebných výloh okolo 2 000 000 Kč. Pokud cestujete mimo Evropu, daný limit by měl být vyšší. Minimální jsou hodnoty kolem 4 000 000 až 5 000 000 Kč. Velice nákladná zdravotní péče je v USA, pokud vyrážíte tam, je ideální zvolit cestovní pojištění s léčebnými výlohami bez limitu. 

Vždy však myslete na to, že limity byste měli přizpůsobit účelu cesty. Částku také navyšte, pokud se hodláte věnovat sportům nebo plánujete náročnější turistiku.


3) Podívejte se, jaký limit platí u ošetření zubů

Bolest zubů může být peklo. Ošetření zubařem se přitom může vyšplhat na nepříjemně vysokou částku. Kromě celkového limitu léčebných výloh se proto zaměřte také na maximální částku, jakou vám pojišťovna uhradí v případě ošetření chrupu. Tato hodnota by se měla pohybovat alespoň okolo 10 000 Kč.


4) Promyslete si, jaká připojištění potřebujete

Pojišťovny vám k základnímu cestovnímu pojištění nabízejí celou řadu dodatkových pojištění. Vezete s sebou drahé vybavení? Připojistěte si zavazadla. Budete se dostávat do situací, kdy byste druhému mohli způsobit materiální nebo zdravotní újmu? Sjednejte si připojištění odpovědnosti za škodu. Zároveň ale vybírejte s rozumem. Určitě není nutné vždy připlácet za všechna dostupná připojištění.


5) Máte cestovní pojištění ke kartě? Zjistěte, zda je dostatečné

Můžete využít cestovní pojištění zdarma ke kreditní kartě, povinnému ručení či zájezdu od cestovní kanceláře? Je sice lákavé, že za cestovní pojištění nemusíte nic utratit, nezapomeňte ale zkontrolovat pojistné limity a rozsah pojištění. Pozor, některé banky váš nárok na plnění uznají pouze v případě, kdy jste za zájezd platili kartou, k níž máte pojištění sjednané.

Zbystřete rovněž v momentu, kdy na dovolenou odjíždíte s celou rodinou. Většina pojištění ke kartám má totiž celkový limit stanovený jako nejvyšší plnění za všechny pojištěné. Co to pro vás znamená? Pokud vyrážíte ve čtyřech a limit je 1 500 000 Kč, na osobu to dělá 375 000 Kč. A to je málo. Je proto důležité, abyste měli limit pro každého pojištěného.


6) Berte zřetel na výluky

Pojišťovna za vás výdaje neuhradí vždy. K výlukám patří například zranění po požití alkoholu, drog nebo jiných omamných látek. Pokud patříte mezi chronicky nemocné, pojišťovna vám mnohdy bude hradit pouze ty výdaje, které se netýkají vaší chronické nemoci. Seznam výluk se u jednotlivých pojišťoven může lehce lišit, nezapomeňte do nich proto nahlédnout.


7) Ověřte si rozsah asistenčních služeb

Nestačí vědět, že vám pojišťovna zajistí asistenci. Zjistěte si, co konkrétně asistenční služba zahrnuje. Dovoláte se na linku skutečně každý den v týdnu? Můžete konzultovat i právní problémy? Je součástí i tzv. lifestyle asistence pro maximální komfort během dovolené?


8) Využijte srovnávací portály

Z vlastní zkušenosti vám doporučujeme využít srovnávač Top-pojištění.czePojištění.cz či Pojištění.cz. Už jsme se o nich zmiňovali výše, ještě jednou ale vyzdvihneme jejich přehlednost i to, jak vám mohou ušetřit čas i finance.


9) Čtěte, čtěte, čtěte

Čtení nemusí být vaším koníčkem, při uzavírání smluv je ale maximálně důležité. Pozornost věnujte návrhu smlouvy, pojistným podmínkám i již zmíněným výlukám.

Často kladené otázky

V následující sekci poodhalíme ty nejčastější otázky na téma cestovního pojištění.

Takové cestovní pojištění vám platí po celý rok. V tomto období můžete opakovaně vyrážet do zahraničí s tím, že jedna cesta by neměla přesáhnout 20 až 40 dní (konkrétní doba se u jednotlivých pojišťoven může lišit).

Částečně. Ošetření související s těhotenstvím jsou hrazená do 26. týdne těhotenství. Po této lhůtě vám pojišťovna uhradí vše ostatní, už ale ne komplikace týkající se těhotenství a porodu.

K dispozici vám bude asistence přes telefon po 24/7. Pracovní na telefonu vám následně může pomoci najít nejbližšího lékaře, komunikovat s ním či s úřady. Číslo na asistenci najdete na kartičce, kterou obdržíte s cestovním pojištěním.

Ano, ale uplatní se tzv. karenční doba a pojištění začne platit až za několik hodin či dní. Pojišťovny se tak snaží zabránit pojistným podvodům. Mohlo by se totiž stát, že by někdo do zahraničí vyrazil bez cestovního pojištění, tam se zranil a teprve poté se chtěl pojistit, aby nemusel platit výdaje.

Ideální je zavolat na asistenční službu, která vám poradí, kam se obrátit. Případně vám zařídí i převoz, domluví se za vás s lékaři apod. Extrémně důležité je ukládat si všechny doklady včetně účtenek či protokolů od policie. Po návratu z dovolené se co nejdříve obraťte na pojišťovnu.

Instruktážní videa

Napsat komentář

4.9/5 - (16 votes)