Dotace na solární panely 2024: Jak ji získat & nejlepší firmy

Jak fungují dotace na solární panely a jak je získat? Co k jejich vyřízení potřebujete a jaké výše dosahují? A které firmy vám s vyřízením dotace pomůžou?

Dotace Na Solarni Panely

Rozhodli jste se pro instalaci fotovoltaiky a chcete pro realizaci využít dotaci Nová zelená úsporám? V následujících řádcích vás provedeme všemi nezbytnými kroky, které je třeba k získání dotace podniknout, a poradíme, jak si ušetřit čas i starosti s papírováním. 

Společnost s vynikajícími recenzemi

Velmi přehledně zpracované webové stránky vás uvítají u společnosti Acetex. O instalaci fotovoltaiky se tu dozvíte vše potřebné a budete přesně vědět, jaké kroky vás v průběhu realizace čekají. Firma za vás vyřídí vše na klíč, garantuje získání dotace a nabízí průměrnou roční úsporu až 80 %.

Vybírat můžete mezi třemi variantami řešení:

 • Energie pro vlastní spotřebu, ohřev vody a vytápění
 • Uložení energie do virtuální baterie
 • Uložení energie do fyzické baterie

Acetex zajistí konzultaci zdarma, navrhne vám systém na míru vašim možnostem, pomůže vám i s financováním. Nabízí záruku na fotovoltaické panely 25 let a také pozáruční servis. Další plusový bod má tato společnost za opravdu výborné recenze klientů. Chválí si celkové jednání na všech úrovních firmy, profesionální přístup i to, že se k problémům staví čelem.

Společnost s důrazem na rychlé jednání

Přehledná nabídka i webové stránky a spousta užitečných informací (nejen) o procesu instalace solárních panelů na vás čeká u dodavatele EnergoSolar. Ihned se tak můžete podívat na ukázky jejich práce, dozvíte se cenu fotovoltaiky a seznámíte se s postupem, který by vás čekal v případě, že se pro zakoupení těchto systémů rozhodnete. Transparentnost tedy řadíme mezi hlavní plusy společnosti, k těm dalším patří především rychlé jednání. Po odeslání poptávky se vám ozvou do 24 hodin, do 5 dní vás navštíví technik kvůli odbornému posudku a do 3 měsíců tak už můžete mít fotovoltaiku namontovanou.

Dalším bodem, který hovoří pro tuto společnost, jsou kladné recenze zákazníků. Není jich prozatím mnoho, avšak vesměs mají pro firmu jen samá slova chvály. A samozřejmě vám zde pomohou i s vyřízením dotace, případně i celým financováním. 

Jeden z největších hráčů na trhu

S instalací fotovoltaiky na svou střechu se můžete obrátit i na společnost Woltair, která je podle svých slov největší firmou specializující se na prodej a instalaci zdrojů tepla a elektrické energie u nás. I ta už má za sebou vyšší stovky montáží po celé ČR a řadu vlastních zkušených expertů, lidé si cení i rychlost komunikace. Dalším bonusem této společnosti je to, že funguje zároveň i jako srovnávač fotovoltaiky a dalších zařízení a není tak závislá na jedné značce. I v tomto případě máte poradenství a projektování zdarma. 

I firma Woltair vám ušetří papírování a vyřídí dotaci za vás. Ověřit, zda na ni máte nárok, můžete i prostřednictvím online formuláře, nebo můžete zavolat na bezplatnou linku.

Společnost s vysokými zárukami

Už od roku 2008 se společnost S-Power věnuje instalaci fotovoltaických panelů v několika zemích Evropy včetně České republiky. Za sebou tak má více než 6 tisíc instalací a v této oblasti nabízí komplexní služby od konfigurace po montáž. Potěší nadstandardní zárukou 25 let na výkon fotovoltaických panelů a 15 let na jejich mechanické části a hodit se může i podpora dostupná 24 hodin denně. 

Dotaci vám v tomto případě společnost dokonce garantuje, a pokud ji nezískáte, doplatí vám ji sama. Nezbytné však je, abyste podmínky pro její získání splňovali.

Garance dotace & rychlé jednání

Společnost Solární experti sází především na rychlost. Na poptávku vám odpoví do 2 dnů, následně k vám zašlou zdarma technika, který vám připraví to nejvhodnější řešení a vytvoří i cenový odhad. 

U této společnosti se taktéž setkáte s garancí vyřízení dotace. Zajistí ji kompletně za vás, a pokud se to nepodaří, zaplatí vám ji z vlastní kapsy. 

Prověřená společnost se zárukou na množství energie

Společnost E.On, která dodává energii více než milionu zákazníků v ČR, vám zajistí i solární panely pro váš dům a vyřízení dotace k tomu. Láká ale i na další výhody. Těmi jsou především zajímavé záruky. Hned 25 let je záruka výkon panelů, až 15 let na jejich materiál, 10 let na kapacitu baterie, 5 let na práci techniků a záruka se dokonce vztahuje i na množství energie, kterou panely vyrobí.

Vše funguje jednoduše. Vytvoří vám nabídku na míru, vyřídí za vás dotaci včetně všech podkladů a zajistí i montáž panelů.

Jak vysoká je dotace na solární panely?

Dotace Nová zelená úsporám vám může pokrýt až 50 % výdajů, maximálně lze díky ní získat 200 000 Kč na jeden rodinný dům. Výjimkou jsou pak domácnosti z Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje, které jsou v tomto ohledu zvýhodněny o 10 %, a získat tak mohou až 220 000 Kč. Dotaci je možné nyní využít i pro trvale obývaný rekreační objekt.

Celkovou dotaci však můžete ještě navýšit. Jak? Kombinací s dalšími programy, jako je například Dešťovka nebo Zelené střechy, peníze lze získat i na pořízení stínící techniky či domácí nabíjecí stanice pro automobil. 

Jaké jsou podmínky pro získání dotace Nová zelená úsporám?

Pojďme si shrnout hlavní podmínky, za kterých je možné o dotaci Nová zelená úsporám žádat:

 • O dotaci mohou žádat plnoletí vlastníci i stavebníci rodinných domů, nabyvatelé nových rodinných domů, vlastníci řadových domků i příspěvkové organizace na území ČR. 
 • Dotace se týká nemovitostí určených k trvalému pobývání. Získat ji můžete i pro svou chalupu či jiný rekreační objekt, je ale nutné doložit, že zde máte trvalý pobyt. 
 • O dotaci můžete žádat i zpětně, a to u fotovoltaiky, která byla instalována a uhrazena až po 1. lednu 2021. 
 • Dotace lze čerpat i na více domů, které mají jednoho vlastníka. 
 • V případě rodinných domů platí omezení, že v nich mohou být maximálně 3 bytové jednotky. 
 • Podmínkou pro získání dotace na fotovoltaiku je velikost výkonu systémů, která se pohybuje od 2 kWp do maximálně 10 kWp. 
 • Program v současné době platí pouze pro fotovoltaické systémy, které jsou umístěné na střechách domů, případně, pokud to není možné, i na jiné konstrukce. Vždy je však nutné zajistit, aby pod panely mohla růst vegetace. 

Co se změnilo od roku 2021?

Přestože změny oproti původnímu programu Nová zelená úsporám nejsou nijak razantní, mnohé z vás nejspíš potěší. Přijít si totiž díky novému systému bonusů můžete na další dotace. To platí v případech, kdy zkombinujete více úsporných opatření. Ke standardní dotaci tak dostanete navíc 10 tisíc korun. Pro majitele rodinných domů to znamená možnost získat až 90 tisíc korun navíc, u majitelů bytových domů je to dokonce až 120 tisíc korun. 

A ještě jedna možnost, jak získat výhod více: stačí si zároveň požádat o výměnu neekologického kotle z kotlíkových dotací a zateplení, a polepšit si můžete o 75 tisíc. 

Další změnou je pak možnost získat dotaci právě i pro bytové domy a sloučení s programem Dešťovka. Za zmínku stojí i navýšení jednotkových dotací, kdy si mohou například domácnosti finančně přilepšit při výměně zdroje tepla.  

Velmi příjemnou zprávou je pak vyřízení žádosti online, bez nutnosti navštěvovat úřad či poštu. Neobejdete se však bez přístupu k internetu, podání v papírové podobě možné není. 

Je nějak omezená kapacita solárních panelů nebo akumulátorů pro získání dotace Nová zelená úsporám?

Omezení se týkají výkonu fotovoltaiky a dotaci získáte na solární panely do 10 kWp. Kapacita baterií se pak může rovnat maximálně dvojnásobku instalovaného výkonu fotovoltaiky. 

Podstatné je ale říct, že není omezena velikost instalovaných panelů nebo akumulátorů. V praxi tedy vše funguje tak, že jich můžete instalovat více, avšak podporu získáte jen na 10 kWp. 

Má na dotaci na solární panely nárok i firma?

Firmy mohou dotace na fotovoltaiku čerpat také, určen je však pro ně jiný program –⁠ Národní plán obnovy. Ten se týká elektráren s výkonem do 1 MWp a dotace může pokrýt až 50 % nákladů. Žádat o ni mohou firmy malé i velké, podmínkou je však umístění panelů na střechách. Výhodou je zde zjednodušená forma žádosti, kdy není nutné dokládat energetický posudek ani projektovou dokumentaci a obejdete se i bez výběrového řízení na dodavatele. 

Jak získat dotaci na solární panely?

O dotace na solární panely lze žádat dvěma způsoby. Tím prvním je možnost si vše vyřídit svépomocí. Celý proces budete mít kompletně pod dohledem a díky online podání se celá záležitost poměrně zjednodušila a urychlila, i tak se ale musíte připravit na papírování spojené s přípravou řady dokumentů a pečlivé studování všech podmínek a náležitostí.

Jestliže si chcete ušetřit čas, práci i starosti, zajistí vám vyřízení dotace dodavatelská firma. Tuto službu nabízí většina z velkých a prověřených společností a díky mnohaletým zkušenostem vám spousta z nich získání dotace dokonce zaručí. Ovšem nic není zadarmo a za vyřízení dotace tímto způsobem si většinou něco připlatíte.   

Jak si dotaci Nová zelená úsporám vyřídit sám?

Rozhodli jste se, že vyřízení dotace si zajistíte sami? Pojďme si krok za krokem projít celý postup.

 1. Nejprve je dobré si promyslet, zda je pro vás vůbec tento program vhodný, a spočítat si, kolik financí na projekt budete potřebovat. Bez spoluúčasti to totiž nepůjde. Pečlivě si také projděte veškeré podmínky a ujistěte se, že s jejich splněním nebudete mít problém. 
 2. Dalším krokem je kontaktování specialistů, jako je projektant a energetický specialista. Ti vám poradí, zda musí váš záměr schválit některý z úřadů, a zpracují i odborný posudek či další nezbytnou dokumentaci k žádosti. 
 3. Připravte si všechny potřebné dokumenty, které budete přikládat k samotné žádosti. Protože je nutné vše kompletně vyřešit online cestou, je třeba tištěné dokumenty naskenovat. Neobejdete se také bez elektronické identity občana. Pokud ji nemáte, zřídíte si ji na webu identitaobcana.cz. 
 4. Vyplňte samotnou žádost, najdete ji i s návodem na webu novazelenausporam.cz. 
 5. Následně pracovníci ověří formální i technickou správnost vaší žádosti. V případě nedostatků se vám ozvou s lhůtou pro jejich doložení. 
 6. Pokud je vše v pořádku, přijde vám akceptační dopis. Poté máte lhůtu 24 až 36 měsíců na provedení opatření a jejich doložení. Začít však můžete samozřejmě i dříve. 
 7. Na pomoc si vezměte ověřenou firmu a nesnažte se raději ušetřit za každou cenu, a to ani na pracích, ani na materiálech a výrobcích. 
 8. Po dokončení realizace je třeba provedené práce doložit nahráním dokladů do informačního systému v digitální podobě.
 9. Následuje kontrola a vyhodnocení, v případě, že se objeví nedostatky, obdržíte e-mail s výzvou k jejich odstranění. 
 10. Po vydání kladného rozhodnutí ministryně životního prostředí vám bude poskytnuta podpora, kterou obdržíte bezhotovostním převodem na účet.  

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (14 votes)