Dotace na tepelné čerpadlo 2024: Jak ji získat & nejlepší firmy

Plánujete vyměnit starý kotel za úsporné tepelné čerpadlo a chcete se dozvědět vše o dotaci? Potřebujete poradit, jak dotaci získat? Chcete, aby profesionální firma vyřešila vše za vás?


Výběr redakce

Jednička na trhu s nadstandardními zárukami


Oblíbená volba

Jeden z největších hráčů na trhu


Další na zvážení

Společnost s důrazem na rychlé jednání


Populární u zákazníků

Firma, která se může chlubit skvělým hodnocením zákazníků

Dotace Na Tepelne Cerpadlo

Čerpat státní dotace na tepelné čerpadlo je skvělý způsob, jak při tak nákladném a důležitém rozhodnutí ušetřit spoustu peněz. Získat dotaci není až tak těžké, jak se může zpočátku zdát, je však třeba splnit několik podmínek a zajistit vyřizování, na které díky profesionálním firmám naštěstí nemusíte být sami.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Jednička na trhu s nadstandardními zárukami

Firma Schlieger je, alespoň co do počtu instalací, kterých zvládla už více než 7000, jedničkou na českém trhu. Nabízí profesionální montáž po celém území ČR, disponuje vlastními sklady a také odborníky. Ti za vámi osobně přijedou a navrhnou nejvýhodnější řešení, a to dokonce zdarma.

Pyšní se také nadstandardními zárukami, kdy na tepelné čerpadlo nabízejí záruku 3 roky, na kompresor 10 let. Záruka se navíc týká nejen materiálu, ale i prací. Postarají se také o vyřízení dotace Nová zelená úsporám v plné výši.

Jeden z největších hráčů na trhu

S instalací tepelného čerpadla se můžete obrátit i na společnost Woltair, která je podle svých slov největší firmou specializující se na prodej a instalaci zdrojů tepla a elektrické energie u nás. I ta už má za sebou vyšší stovky montáží po celé ČR a řadu vlastních zkušených expertů. Dalším bonusem této společnosti je to, že funguje zároveň i jako srovnávač tepelných čerpadel a není tak závislá na jedné značce. I v tomto případě máte poradenství a projektování zdarma. 

I firma Woltair vám ušetří papírování a vyřídí dotaci za vás. Ověřit, zda na ni máte nárok, můžete i prostřednictvím online formuláře, nebo můžete zavolat na bezplatnou linku. 

Společnost s důrazem na rychlé jednání

Přehledná nabídka i webové stránky a spousta užitečných informací (nejen) o procesu instalace tepelného čerpadla na vás čeká u dodavatele EnergoSolar. Transparentnost tedy řadíme mezi hlavní plusy společnosti, k těm dalším patří především rychlé jednání. Po odeslání poptávky se vám ozvou do 24 hodin, do 5 dní vás navštíví technik kvůli odbornému posudku a sestaví vám nabídku na míru vašim potřebám a možnostem.

Tato společnost se specializuje pouze na tepelná čerpadla IVT a Nibe, s nimiž má podle svých slov nejlepší zkušenosti, i co se ohlasů zákazníků týče. O celý proces instalace se postarají kompletně za vás, a to samozřejmě i v případě, že potřebujete pomoci se získáním dotace (ta může sahat až do výše 180 000 Kč) či dokonce s celým financováním.

Firma, která se může chlubit skvělým hodnocením zákazníků

Pokud uvažujete nad tepelným čerpadlem, u společnosti Acetex najdete spoustu užitečných informací a především krok po kroku sepsané vše, co vás v průběhu instalace čeká. Acetex nabízí instalaci na klíč, garantuje získání dotace a slibuje roční úsporu až 60 %. Spoléhá se na osvědčené značky čerpadel Viessmann a Stiebel Eltron. Dočkáte se zde konzultace zdarma, navržení řešení na míru vašim možnostem a vedle vyřízení dotace vám mohou pomoci i s financováním celkově. Mezi službami je i záruční a pozáruční servis. 

O tom, že tato společnost stojí minimálně za zvážení při hledání adepta na realizaci tepelného čerpadla, vás mohou přesvědčit i kladné recenze spokojených klientů. Ti vyzdvihují celkové jednání zaměstnanců firmy, ať už jde o montážníky, obchodní zástupce nebo dokonce vedení. Chybí nám tu však alespoň orientační cena.

 

Tepelné čerpadlo i fotovoltaika s perfektními službami

S-Power kombinuje tepelné čerpadlo a fotovoltaiku. Pokud si plánujete pořídit obojí, pak i v tomto případě za vás žádost o dotaci z programu Nová zelená úsporám vyřeší profesionální firma v rámci zakázky. Vaší jedinou povinností kromě objednávky bude firmě zaslat kód ke zplnomocnění, aby mohli začít jednat.

Pokud splňujete podmínky pro získání dotace v programu Nová zelená úsporám, pak firma S-Power dokonce garantuje získání dotace ve smlouvě.

Spolu s čerpadlem a dotací zajistí i výhodný tarif na elektřinu

Společnost E.On, která dodává energii více než milionu zákazníků v ČR, vám zajistí i tepelné čerpadlo pro váš dům. Také E.On vám pomůže vyřídit dotace a stejně tak vám nechá i demontovat starý neekologický kotel a zařídí instalaci nového tepelného čerpadla. E.On vám poradí, o jakou dotaci si můžete zažádat, připraví cenovou kalkulaci a pokud budete s jejich nabídkou souhlasit, pak vše vyřídí, a to včetně revize a spuštění. 

Pomůže vám i v případě, že vám dotace nebude schválena

ČEZ má na trhu velmi silnou pozici a nabízí tak i zajímavé služby svým zákazníkům. Zajistí odbornou konzultaci, kdy vám přímo na místě navrhnou nejvhodnější technologii pro váš dům, celý projekt zajistí na klíč a pomůže se získáním dotace. Stačí na sebe ve formuláři na stránkách ČEZ zanechat kontaktní a další důležité údaje. Pokud by se stalo, že dotaci nezískáte, přestože na ni máte nárok, můžete od smlouvy o instalaci odstoupit. 

Jaké dotace na tepelná čerpadla lze aktuálně získat? 

Na tepelná čerpadla aktuálně existují dva druhy dotací, a těmi jsou Kotlíková dotace* a Nová zelená úsporám. Kotlíková dotace je určena pro nízkopříjmové domácnosti, Nová zelená úsporám pro všechny ostatní a také pro ty, které plánují větší úpravy. Každá je tedy vhodná pro někoho jiného, a proto je potřeba si obě dotace pořádně nastudovat, abyste z nich mohli čerpat maximum výhod. 

*Příjem žádostí o Kotlíkovou dotaci byl 1. září 2022 ukončen, podle aktuálních informací by se však měl program znovu obnovit ještě během letošního roku. 

Jak vysoké jsou dotace na tepelná čerpadla?

Dotace na tepelná čerpadla tvoří v případě Kotlíkové dotace z uznatelných nákladů až 95 %, po nedávném navýšení o 50 000 Kč dosahují až 180 000 Kč. Kotlíková dotace je určena pro nízkopříjmové domácnosti, tj. takové domácnosti, kde roční příjem na člena domácnosti nepřesáhl 170 900 Kč, a pak také pro seniory, kterým dotace náleží automaticky. U programu Nová zelená úsporám to pak závisí na mnoha faktorech, dotace však může dosahovat až do výše 50 % a v kombinaci s dalšími opatřeními až 60 %. 

Jaké jsou podmínky pro získání dotace Nová zelená úsporám?

Program Nová zelená úsporám je určen pro všechny domácnosti bez ohledu na výši příjmů, rekreační objekty s trvalým pobytem osob a bytové domy. Žadatel musí být zároveň vlastníkem nebo spoluvlastníkem domu, ten se musí nacházet na území ČR. Čerpat ji můžete v případě, že chcete vyměnit svůj kotel 1. a 2. třídy, lokální topidla nebo elektrické vytápění za tepelné čerpadlo. Dotace se vztahuje i na novostavby. Před podáním žádosti je třeba nechat si vypracovat projekt, i na ten však stát přispívá. 

Dotaci je možné si ještě navýšit kombinací s dalšími dotovanými opatřeními, jako je například zateplení domu, zelená střecha apod. 

Žádat je možné i zpětně, vyřizování žádostí probíhá výhradně elektronickou formou.

Jaké jsou podmínky pro získání Kotlíkové dotace*?

O Kotlíkovou dotaci si mohou zažádat majitelé rodinných domů s maximálně třemi bytovými jednotkami, jejichž domy jsou vytápěny kotly na tuhá paliva spadajícími do 1. a 2. třídy dle ČSN 303-5. Tento kotel musí plnit hlavní funkci vytápění domu (tj. víc než 50 %). Pokud má dům více majitelů, pak musí všichni s touto realizací souhlasit. Dům může být z hlediska energetické náročnosti zahrnut do jakékoliv třídy (A-G). 

O Kotlíkovou dotaci mohou žádat nízkopříjmové domácnosti, kde průměrný roční čistý příjem na člena domácnosti nepřekročí 170 900 Kč za předchozí rok. Ty mohou mít uznáno až 95 % nákladů. Mezi uznatelné náklady se kromě samotného kotle započítávají také související stavební práce a zpracování projektové dokumentace. Žádost o čerpání Kotlíkové dotace probíhá na krajském úřadě.

*Příjem žádostí o Kotlíkovou dotaci byl 1. září 2022 ukončen, podle aktuálních informací by se však měl program znovu obnovit ještě během letošního roku.

Na jaká čerpadla se dotace vztahují?

Pokud si plánujete žádat o dotaci na tepelné čerpadlo, musíte mít svůj starý kotel na pevné palivo, který spadá do 1. a 2. třídy. Pokud do ní nespadá, pak nárok na dotaci bohužel nemáte.

Kdo může o dotace žádat?

O dotace na tepelné čerpadlo v rámci Kotlíkové dotace mohou žádat domácnosti s nižšími výdělky a senioři, program Nová zelená úsporám je pak určený pro ostatní domácnosti a stejně tak i pro firmy. Nezáleží tedy na tom, jestli jste fyzická nebo právnická osoba, musíte pouze splnit již zmíněné podmínky pro získání dotace. O tu si pak můžete zažádat sami, nebo si necháte pomoct od zkušené firmy.

Jak získat dotaci na tepelné čerpadlo

O dotaci na tepelné čerpadlo si můžete zažádat sami, ale čeká vás spousta vyřizování – a to hlavně v případě, že se samotné tepelné čerpadlo teprve chystáte pořídit. Jak si ušetřit stres? Nechte to na firmě, u které si plánujete tepelné čerpadlo koupit. Například firma Schlieger za vás udělá vše od zhodnocení nemovitosti a nalezení vhodného řešení přes vyřízení dotace a nakonec provede samotnou instalaci tepelného čerpadla. Navíc nabízí nadstandardní záruky až na 30 let. Žádost o dotace na tepelné čerpadlo se vyřizují výhradně elektronicky prostřednictvím online formuláře.

Jak si dotaci na tepelné čerpadlo vyřídit sám?

Chcete si dotaci na tepelné čerpadlo vyřídit sami a bez pomoci, ale nevíte jak na to? 

Žádosti o Kotlíkovou dotaci probíhají na krajském úřadě, který poskytne také odborné poradenství. K žádosti o Kotlíkovou dotaci potřebujete doložit formulář žádosti o podporu, doklad o kontrole technického stavu a provozu původního zdroje tepla, dále doklady prokazující, že jste majitelem nemovitosti, ve které je nový zdroj tepla realizován, a fotodokumentaci stávajícího kotle napojeného na otopnou soustavu a komínové těleso. 

 

Po výměně starého kotle musíte doložit další dokumenty, mezi které patří fotodokumentace nově instalovaného zdroje tepla, doklad o instalaci a uvedení do provozu, protokol o revizi spalinové cesty podle vyhlášky č. 34/2016 o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty, zprávu o montáži zpracovanou oprávněnou osobou, potvrzení o ekologické likvidaci starého kotle a účetní doklady. 

Žádosti o dotaci v programu Nová zelená úsporám probíhají pouze elektronicky prostřednictvím online formuláře, který se nachází na stránkách Ministerstva životního prostředí. Dokumenty, které je potřeba doložit, jsou však stejné jako v případě Kotlíkové dotace.

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (103 votes)