Jak vybrat elektrokoloběžku v roce 2019?

Na koloběžkách dnes v ulicích neuvidíte jenom děti, ale i dospělé. I když stále existuje řada příznivců klasických koloběžek, kdy se za jízdy musíte odrážet, čím dál oblíbenější jsou elektrokoloběžky, které „jedou samy“.

Proč je tak snadné kvůli elektrokoloběžkám ztratit hlavu?

 • Jsou ideálním dopravním prostředkem do měst. Určitě to taky znáte – pondělí ráno a všichni včetně vás se potřebují dostat do práce či školy. Výsledek? Silnice ucpané auty a mhd plné lidí. S elektrickou koloběžkou však snadno prokličkujete mezi překážkami a vmáčknete se i do té nejmenší skuliny.
 • Nemusíte zdlouhavě hledat parkovací místo. Koloběžku jen zamknete stejně jako jízdní kolo.
 • Jejich ovládání je hračka, navíc se vůbec nenadřete. Stačí se odrazit a pak už to můžete nechat jen na motoru.
 • Jsou skladné. Když vyrazíte na elektrokoloběžce a rozhodnete se, že byste nakonec raději jeli hromadnou dopravou, není to problém. Koloběžku snadno složíte a můžete nastupovat.
 • Myslíte na životní prostředí. Elektrokoloběžky fungují na baterii. Jakmile se vybije, stačí ji nabít a hned zase můžete vyrazit na cesty. To znamená žádné výpary, které by zamořovaly ulice.
 • Jízda na elektrické koloběžce je prostě zábava.

Abychom ale byli fér, elektrokoloběžky samozřejmě mají i nevýhody. Mezi ně patří vyšší pořizovací cena a nutnost často nabíjet baterii.

Pokud se do koloběžky rozhodnete zainvestovat, dá se předpokládat, že vám bude sloužit po dlouhou dobu. Proto je klíčové nepodcenit výběr. Vůbec nejdůležitější je se hned na úvod zamyslet nad tím, k čemu budete elektrokoloběžku využívat. Má to být hračka pro děti, chcete se na ní pravidelně přepravovat po městě nebo s ní plánujete vyrážet na výlety do terénu? Tento článek je tu od toho, aby vám pomohl vybrat tu pravou elektrokoloběžku na míru vašim potřebám.

I. Podle výkonu

Pokud bydlíte v Dánsku či podobně rovinaté krajině, výkon elektrokoloběžky nemusí být oslňující. Jestliže však vaše trasy povedou přes kopce, budete potřebovat silnější motor. Ten vám navíc pomůže dosáhnout vyšší rychlosti.

 • Do 200 W: I když nejběžnější jsou modely, které mají výkon motoru 200 až 1 000 W, pro děti plně postačuje i menší výkon do 200 W. Elektrokoloběžka s takovým výkonem je bezpečná a ideální na ježdění kolem domu pro zábavu.
 • Do 500 W: Pokud s elektrokoloběžkou začínáte a budete jezdit především po hladkých silnicích, stačí vám výkon do 500 W. Ten vám zajistí plynulou jízdu po rovince i optimální rychlost.
 • Nad 500 W: Pokud chcete jezdit i v terénu, pak sáhněte po výkonu nad 500 W. Hodně silný motor s výkonem 1 000 W či více už si hravě poradí s každým kopcem.

II. Podle maximální rychlosti

Maximální rychlost elektrické koloběžky by vždy měla odpovídat schopnostem jezdce. Pro začátečníka je ideální rychlost kolem 20 až 25 km/h, pro pokročilého pak až 35 km/h. Seženete i rychlejší stroje, nicméně s nimi už může být skutečně nebezpečné havarovat. Pokud chcete jezdit rychleji, odborníci doporučují raději sáhnout po elektrickém kole. (zdroj)

III. Podle kapacity baterie a dojezdu

I když u jednotlivých modelů často uvidíte uvedenou dojezdovou vzdálenost, doporučujeme vám ji brát jen jako doplňující informaci. Dojezd koloběžky totiž ovlivňuje celá řada faktorů – namátkou například počet zastavení, styl jízdy, terén či hmotnost jezdce. Elektrická koloběžka je běžně schopná dojet do vzdálenosti kolem 10 až 40 kilometrů, což je pro jízdu po městě většinou plně dostačující.

Mnohem lepší je sledovat kapacitu baterie. Platí, že čím větší je kapacita baterie, tím delší je dojezd koloběžky. Neboli čím více Ah, tím lépe pro vás. Setkat se můžete se 2 typy baterií.

 • Olověné: Tradiční baterie, která však dnes stále více ustupuje do pozadí. Důvodem je příliš vysoká hmotnost a přitom nižší kapacita v porovnání s druhým typem. Na druhou stranu mají olověné baterie výrazně nižší cenovku.
 • Lithiové: Předností moderní lithiové baterie je nízká váha a oproti olověným bateriím zvýšení výkonu, zkrácení nabíjecí doby i několikanásobně vyšší životnost. Všechny tyto výhody však s sebou pochopitelně nesou i vyšší cenu. U lithiové baterie se však investice rozhodně vyplatí.

IV. Podle hmotnosti elektrokoloběžky

Váha je důležitá zejména pro případy, kdy kapacita baterie klesne na nulu. Na některých výrobcích sice můžete pokračovat v jízdě jako na klasické koloběžce, tedy odpichováním od země, některé stroje to však neumožňují. Mohlo by se tak stát, že s hodně těžkou koloběžkou zůstanete trčet několik kilometrů od domova – docela nemilá představa, že? Takovým situacím se dá samozřejmě předcházet sledováním stavu baterie, případně pořízením takového modelu, na němž se dá jezdit i bez baterie.

Každé kilo navíc však u vaší elektrokoloběžky proklejete, pokud ji budete často přenášet. Logicky je proto žádoucí, aby váha koloběžky byla co nejnižší. Na druhou stranu mezi klíčové parametry, které mají vliv na celkovou hmotnost modelu, patří baterie. Čím je baterie větší (a tedy i těžší), tím větší je její kapacita – a to chcete. Jak tohle dilema tedy vyřešit? Pokud předpokládáte časté přesuny s koloběžkou v mhd a nechcete se příliš předřít, bude pro vás vhodný lehčí model do 15 kg. Pokud je pro vás absolutní prioritou dojezd, budete se muset smířit s vyšší hmotností koloběžky.

V. Podle skladnosti

Víte, že jízdu na elektrické koloběžce budete kombinovat s jiným dopravním prostředkem (tramvají, metrem či vlakem)? Pak byste si měli pohlídat, aby váš vyhlédnutý model měl skládací rám. Skládání by zároveň mělo být snadné a rychlé. Pokud elektrokoloběžku plánujete převážet například v kufru auta, zajímejte se také o její rozměry ve složeném stavu. Jestliže víte, že koloběžku nebudete přenášet, je pro vás vhodnější pevný rám, a to proto, že je zpravidla odolnější a má delší životnost.

VI. Podle nosnosti

Na paměti byste měli mít i maximální nosnost koloběžky. Nezapočítávejte pouze vaši váhu, ale nechte si o něco větší rezervu. Takový napěchovaný batoh na zádech vám totiž může hmotnost zvýšit i o několik kilogramů.

VII. Podle velikosti koleček

Obecná poučka zní, že příliš malá kolečka jsou nestabilní a mohou být pro jízdu nebezpečná, protože se snáze zaseknout o nerovnosti na cestě. Na druhou stranu čím větší kolečka jsou, tím hůře se vám celý stroj bude ovládat. Pokud jste tedy začátečník a na elektrické koloběžce se plánujete pohybovat pouze po městě, doporučujeme vám zvolit model s menšími kolečky ve velikosti kolem 6 až 8 palců. Pokud jste pokročilý jezdec a hodláte jezdit na delší výlety, lepší pro vás jednoznačně budou větší kolečka (8 palců a víc). Jestliže si zatím nejste úplně jistí tím, kam všude na koloběžce vyrazíte, je lepší sáhnout po větších kolech – do rušných ulic ale vyrazte teprve až budete mít stoprocentní kontrolu nad ovládáním.

VIII. Podle typu koleček

Typ koleček ovlivní zejména vaše pohodlí během jízdy.

 • Pevná (nebo také bezdušová) kolečka z polyuretanu: Tento materiál je hodně pevný a tvrdý, není proto pravděpodobné, že byste kolo píchli. Kolečka z polyuretanu navíc není nutné dofukovat. Na druhou stranu s nimi tvrdě pocítíte každé najetí na kamínek. Z toho důvodu je znalci elektrokoloběžek doporučují pouze pro jízdu na hladkých chodnících či silnicích ve městech. Další nevýhodou je, že po ojetí musíte vyměnit celá kolečka, nikoliv pouze plášť.
 • Nafukovací kolečka z gumy: Plánujete jezdit i v terénu? Pak vybírejte gumová kolečka, která efektivně tlumí nárazy a snáze přejedou přes drobné překážky, jako je například štěrk. Počítejte však s jejich pravidelným dofukováním. Na druhou stranu u ojetých koleček stačí vyměnit pouze plášť.

Častější jsou nafukovací kola. Oblíbená je ale i kombinace předního gumového a zadního polyuretanového kolečka, kdy z obou typů vytlučete ty dobré vlastnosti a poměrně uspokojivě eliminujete ty špatné.  

IX. Podle typu brzd

Jízda na elektrokoloběžkách je sice skvělá zábava, je ale třeba myslet i na bezpečnost. Na trhu elektrických koloběžek se dnes běžně setkáte se dvěma typy brzd.

 • Mechanické: Zkušení jezdci si nejvíc oblíbili kotoučovou brzdu, která se obsluhuje stejně jako u jízdního kola, tedy páčkou umístěnou vedle řídítka. Výhoda takové brzdy je, že vám umožňuje rychle reagovat. Většina z nás je na ni zvyklá, takže když potřebujete rychle zastavit, intuitivně ji stisknete. Levnější modely mají brzdu pouze jednu, účinnější jsou ale brzdy dvě (přední a zadní).
 • Elektromagnetické: Elektromagnetické brzdy si zatím nezískaly příliš velkou popularitu. Protože jejich ovládání nemáme zažité, naše reakce je výrazně pomalejší. Tyto brzdy navíc mohou být nastavené na delší setrvačnost, což znamená delší brzdnou dráhu. Pokud je koloběžka vybavena jen elektromagnetickou brzdou, s vybitou baterií nezabrzdíte.

Vhodné tak je oba typy kombinovat, případně se spolehnout jen na brzdy mechanické.

X. Podle ceny

Na ceně samozřejmě záleží, nikdo nechce zbytečně utrácet. Pořízení kvalitní elektrokoloběžky není úplně levnou záležitostí, dá se však předpokládat, že vám bude sloužit řadu let, nevyplatí se na ní tedy šetřit. Ty nejlevnější modely jsou totiž hodně pomalé a baterii budete muset dobíjet každou chvíli. Pro občasné popojíždění po městě však není nutné kupovat ani ty nejdražší stroje na trhu.

 • do 5 tisíc: Základní elektrickou koloběžku seženete už do 5 000 Kč. Takový stroj má ale hodně nízký výkon do 120 W i nízkou maximální rychlost do 15 km/h. Pro děti na hru to však bohatě dostačuje.
 • do 10 tisíc: V této cenové relaci už zakoupíte elektrokoloběžku vhodnou na jízdu po městě. Jejich rychlost se pohybuje mezi 20 a 25 km/h, dojezd pak do 20 km.
 • do 20 tisíc: Se stoupající cenou roste i výkon a kapacita baterie. Modely za tuto cenu už jsou hodně kvalitní a vhodné i do terénu.
 • nad 20 tisíc: Pokud chcete jen to nejlepší, připravte si více než 20 000 Kč. Odměnou vám bude kvalitní konstrukce, maximální komfort i vysoká kapacita baterie.

XI. Podle výšky a šířky řídítek

I když jsme si tenhle parametr nechali až na konec, je možná tím vůbec nejdůležitějším. Významně totiž souvisí s vaším komfortem. Představte si, že si pořídíte koloběžku s maximální rychlostí 20 km/h a denně na ní budete zdolávat trasu 10 km. To znamená celkem 3,5 hodin jízdy za týden. Pokud budou řídítka příliš nízko, nebo naopak vysoko, určitě si umíte živě představit, že pro vaše záda to nebude žádný med. Podle zkušeností jezdců by měl mít člověk řídítka v úrovni kyčlí. Úplně ideální jsou pak taková, která jsou výškově nastavitelná, a vy si je tak můžete plně přizpůsobit.

Nepodceňujte ani šířku řídítek. O příliš úzká řídítka se nemůžete dostatečně opřít, jejich šířka by proto měla být alespoň 50 cm pro dospělého jedince.

Často kladené otázky

Jak nabíjet baterii?

Lithiovou baterii nenechávejte vybít úplně, ale ohlídejte si, aby v ní stále zůstávala část elektrické energie, ideálně 25 %.

Postup nabíjení se u různých výrobců může lehce odlišovat, vždy proto postupujte přesně podle pokynů v návodu. Hrubý postup ale bude vypadat tak, že nabíječku zapojíte do zásuvky a pokud je vybavena světelným indikátorem, ten se rozsvítí zeleně. Jakmile nabíječku připojíte k baterii, barva se změní na červenou. Pokud je kapacita baterie na nule, počítejte s tím, že nabíjení bude trvat až 12 hodin. Po nabití nejprve vyjměte nabíječku ze zásuvky a až poté z baterie. A máte hotovo, můžete naskočit a vydat se na cestu.

Mohu nějak prodloužit výdrž baterie?

Snad nikoho netěší časté dobíjení akumulátoru. Dobrá zpráva je, že výdrž baterie můžete dodržováním jednoduchých pravidel skutečně prodloužit. Vhodná je plynulá jízda, časté zrychlování je náročné na baterii. Baterie se rychleji vybíjí i při jízdě v kopcovitém terénu a za větrného počasí. Pokud má váš model nafukovací kolečka z gumy, pravidelně kontrolujte, zda jsou dostatečně nahuštěná.

Některé modely také mají schopnost tzv. rekuperace energie. Jde o technologii, kdy se nadbytečná energie vrací z brzd do akumulátoru. To znamená, že při brždění se baterie dobíjí – je proto vhodné dlouze brzdit. Na druhou stranu je třeba říct, že tato funkce není všemocná a dojezd koloběžky prodlouží jen o pár kilometrů.

Potřebuji k elektrokoloběžce nějakou výbavu?

Do 18 let je ochranná přilba povinností. Ve vyšším věku je její nošení dobrovolné, pokud se ale pohybujete po rušných silnicích či náročném terénu, její absence se nemusí vyplatit. Hodit se mohou i chrániče kolen a loktů, ani jejich nošení ale není nezbytně nutné. Povinností je naopak přední bílé a zadní červené světlo.

Mohu s elektrokoloběžkou na silnici?

Na elektroktrickou koloběžku je pohlíženo jako na jízdní kolo, takže odpověď zní: ano, můžete. Podle vyhlášky 341/2014 Sb přílohy 12 však maximální rychlost nesmí přesáhnout hranici 25 km/h a výkon motoru nesmí být vyšší než 1 000 W. (zdroj) Pokud byste na silnici vyjeli na silnějším stroji a zastavil by vás policista, může chtít vidět váš řidičák, registrační značku a další doklady.

Shrnutí

Jízdě na elektrokoloběžce je snadné propadnout. Před jejím pořízením si však ujasněte zejména to, jakou trasu a jaký povrch bude vaše koloběžka zdolávat. Chcete ji využívat pro pohyb po městě, třeba se na ní dopravovat do práce či do školy? Pak pro vás bude ideální lehčí stroj se skládacím rámem, jehož výkon se bude pohybovat kolem 250 až 500 W. Plánujete vyrážet i na méně upravené cesty a do kopcovitého terénu? Potřebovat budete pevnější konstrukci i vyšší výkon motoru nad 500 W. Jestliže kupujete koloběžku jen tak pro zábavu, můžete vybírat i z nižší cenové kategorie. Ať už patříte do jakékoliv skupiny, podcenit byste neměli dostatečnou výšku i šířku řídítek a brzdný systém – doporučujeme zadní i přední kotoučovou brzdu.

Napsat komentář