TOP 6: Nejlepší fotovoltaické elektrárny na klíč 2022 - cena
- Aktualizováno: 21.1.2022
Výběr redakce
Realizace více než 5 000 fotovoltaických elektráren po celé ČR
Stabilní společnost
Fotovoltaika se zázemím stabilní společnosti
S virtuální baterií
Ušetřete za elektřinu ukládáním energie do virtuální baterie
Levné varianty
Solární panely s účinností 23 % za příznivou cenu

S neustále se zvyšujícími cenami elektřiny stoupá také obliba fotovoltaických elektráren, neboli solárních panelů, díky kterým může být domácnost částečně nebo zcela nezávislá na externích dodávkách elektřiny. Nezanedbatelný je také ekologický aspekt – solární energie je čistá a obnovitelná. Fotovoltaická elektrárna tak šetří nejen peněženky, ale i životní prostředí.
- TOP 9: Nejlepší autobazary v Olomouci 2022 – recenze, zkušenosti
- TOP 9: Nejlepší autobazary v ČR 2022 – recenze, hodnocení
- TOP 6: Nejlepší tepelná čerpadla 2022 – cena, montáž a realizace
- TOP 6: Nejlepší solární ohřev vody na střechu 2022 – cena, montáž
- SROVNÁNÍ: 6 nejlepších dodavatelů plynu 2022 – ceny
- SROVNÁNÍ: 6 nejlepších dodavatelů elektřiny 2022 – ceny
- RECENZE: 12 nejlepších seznamek 2022 – diskuze, hodnocení
- Nejlepší založení s.r.o na klíč 2022 – recenze, cena [návod]
- Nejlepší sázkové kanceláře 2022 – recenze (sázky online)
- Nejlepší rozvoz květin v Praze 2022 – recenze
- Nejlepší rozvoz květin v Plzni 2022 – recenze
- Nejlepší rozvoz květin v Ostravě 2022 – recenze
- Nejlepší rozvoz květin v Olomouci 2022 – recenze
- Nejlepší rozvoz květin v Brně 2022 – recenze
- Nejlepší rozvoz květin 2022 – recenze, zkušenosti, diskuze a jak vybrat
- Nejlepší realitky v Praze 2022 – recenze (realitní kanceláře)
- Nejlepší realitky v Ostravě 2022 – recenze (realitní kanceláře)
- Nejlepší realitky v Brně 2022 – recenze (realitní kanceláře)
- Nejlepší plánovače kuchyní 2022 – návrhy kuchyně zdarma
- Nejlepší plánovače koupelen 2022 – návrh koupelny zdarma
- Nejlepší kuchyňská studia v Praze 2022 – recenze
- Nejlepší kuchyňská studia v Plzni 2022 – recenze
- Nejlepší kuchyňská studia v Ostravě 2022 – recenze
- Nejlepší kuchyňská studia v Olomouci 2022 – recenze
- Nejlepší kuchyňská studia v Liberci 2022 – recenze
- Nejlepší kuchyňská studia v Českých Budějovicích 2022 – recenze
- Nejlepší kuchyňská studia v Brně 2022 – recenze
- Nejlepší kuchyně na míru 2022 – recenze, cena a jak vybrat
- Nejlepší koupelny na míru 2022 – recenze, cena a jak vybrat
- Nejlepší koupelnová studia v Praze 2022 – recenze
- Nejlepší koupelnová studia v Pardubicích 2022 – recenze
- Nejlepší koupelnová studia v Ostravě 2022 – recenze
- Nejlepší koupelnová studia v Olomouci 2022 – recenze
- Nejlepší koupelnová studia v Brně 2022 – recenze
- 10 nejlepších virtuálních sídel 2022 – recenze, srovnání
Pro výrobu elektřiny v domácnostech se používají 3 typy fotovoltaických elektráren:
1) Standardní fotovoltaická elektrárna (FVE)
Standardní elektrárna, v angličtině on-grid, vyrábí energii pomocí solárních panelů a zároveň je připojena do veřejné distribuční sítě. Energie se neukládá v bateriích ale spotřebovává se okamžitě nebo jsou její přebytky zasílány do veřejné sítě. Jelikož se však elektřina do sítě prodává za cenu silové elektřiny, její prodej a následný nákup zpět (v období s nižším slunečním svitem) není finančně výhodný.
Výhodou FVE je minimální nutnost údržby, používání léty prověřených jednoduchých technologií a dlouhá životnost (panely cca 25 let, měniče 5 – 8 let).
Nevýhodou je nutnost schválení parametrů veřejným distributorem elektřiny a závislost na veřejné elektrické síti – v případě výpadku nelze fotovoltaickou elektrárnu použít. Využijete-li na pořízení FVE státní dotace, není možné do ní později zasahovat, například pokud byste se rozhodli ke změně na ostrovní elektrárnu.
2) Ostrovní elektrárna
Ostrovní elektrárna, anglicky off-grid (mimo síť), je zcela nezávislá na veřejné distribuční síti. Používá se všude tam, kde připojení k síti neexistuje nebo by bylo nákladné, typicky chaty nebo chalupy. Stále častěji se ale používá i v místech, kde síť je, a to pro svoji zřejmou výhodu – absolutní nezávislost na veřejné síti. S nezávislostí se pojí i to, že parametry elektrárny nemusí procházet schvalovacím procesem od distributora elektřiny.
Nevýhodou je nutnost investice do akumulační baterie a o něco technologicky náročnější řešení. Ostrovní elektrárna je oproti té standardní aktuálně dražším řešením, její cena a investice do ní se však také vrátí – vyspělejší baterie mají životnost až 20 let a dá se očekávat další vývoj.
Hybridní fotovoltaická elektrárna
Hybridní fotovoltaický systém, anglicky grid interactive, spojuje výhody obou předchozích řešení: můžete být zcela nezávislí na okolní síti nebo se na ni v případě potřeby připojit, můžete do veřejné sítě dodávat přebytečnou nespotřebovanou elektřinu a zároveň jste chráněni proti jejím výpadkům.
Základem jsou ploché solární panely vyrobené z fotovoltaických PV článků, které zachycují fotomagnetické sluneční záření a za pomoci polovodičových materiálů (křemík) ho přeměňují na stejnosměrnou elektřinu, která se v měniči mění na střídavé napětí.
Se zvyšujícím se zájmem se zvyšuje také nabídka, což snižuje ceny solárních panelů na částky, které byly před několika lety nemyslitelné. Jeden solární panel o výkonu 320 Wp lze pořídit za cenu kolem 3 500 Kč + další příslušenství a instalace.
Realizace více než 5 000 fotovoltaických elektráren po celé ČR
Firma Schlieger, jež instalovala více než 5 000 elektráren po celé ČR, nabízí fotovoltaiku s akumulací přebytků do baterie (od 202 860 Kč s dotací), s tepelným čerpadlem (od 182 000 Kč s dotací) nebo s akumulací do vody (od 199 523 Kč s dotací). Na trhu jsou 12 let a vyrostli z malé rodinné firmy. V případě zájmu o fotovoltaiku Schlieger vás navštíví technik, který vám pomůže naplánovat vhodné řešení pro vaši domácnost a připravit podklady pro žádost o státní dotaci.
Montáž provádějí vlastní, firmou školení, technici. Záruka na fotovoltaické panely je 30 let, 12 let na mechanické součásti panelů, až 20 let na střídač a 2 roky na ostatní komponenty.
V poslední době se na firmu Schlieger vyskytlo několik negativních recenzí ohledně pozdních dodávek. Soudě dle množství pozitivních recenzí z minulé doby i současnosti však lze vyvodit, že firma má celou řadu spokojených zákazníků.
Orientační cena: od 180 000 Kč
Fotovoltaika se zázemím stabilní společnosti
Společnost ČEZ, jež působí na českém trhu již od roku 1992 a dá se tedy považovat za stabilní, nabízí tři typy fotovoltaické elektrárny. První je s ohřevem vody, na který se využívají přebytky energie z dopoledních hodin, kdy slunce svítí nejsilněji, druhé s bateriovým úložištěm, které zajistí maximální možnou energetickou soběstačnost, jež není ovlivněná výpadky elektřiny, a třetí s tepelným čerpadlem, které je řešením využitelným po celý rok – v létě využíváte fotovoltaiku, v zimě tepelné čerpadlo.
ČEZ nabízí kompletní řešení fotovoltaické elektrárny na klíč a na míru vašemu domu, solární panely o výkonu 460 Wp nebo úvěrové financování, s jehož vyřízením vám také pomůže.
Na webu najdete kalkulačku, pomocí které si můžete spočítat orientační cenu pro jednotlivá řešení. Cena za fotovoltaiku s ohřevem vody pro malý dům velikosti cca 100 m² se spotřebou 3 000 – 4 000 kWh/rok v Ǔsteckém, Karlovarském nebo Moravskoslezském kraji začíná na částce na 106 480 Kč.
Orientační cena: od 106 000 Kč
Ušetřete za elektřinu ukládáním energie do virtuální baterie
Těm, kteří si pořídí fotovoltaickou elektránu ve spolupráci s E.ON, nabízí firma elektřinu za zvýhodněnou cenu, záruku na panely 25 let, kompenzaci výpadků elektřiny a především pak virtuální baterii, která vám může ušetřit až 40 % z celkové ceny elektřiny.
A jak virtuální baterie funguje? Vyrobená elektřina putuje nejdříve na provoz vaší domácnosti. Přebytky lze uložit do fyzické baterie nebo použít na ohřev vody v bojleru. Jakmile je baterie nabitá a voda ohřátá, odcházejí další přebytky do veřejné sítě – a zde přichází ke slovu virtuální baterie. Do virtuální baterie uložíte veškerou nespotřebovanou elektřinu, jejíž výši si můžete zkontrolovat v zákaznickém účtu. V okamžiku zvýšené spotřeby pak primárně využíváte energii uloženou ve virtuální baterii. I když za provoz virtuální baterie platíte měsíční poplatek (průměrně 78 Kč/měsíc), je výrazně výhodnější než standardní prodej do sítě.
Nejprodávanější řešení (výkon 5,4 kWp, fyzická baterie 11,6 kW) vás bude stát od 200 000 Kč, varianta s nejkratší návratností (výkon 4,5 kWp, fyzická baterie 7,1 kWh) začíná na 155 000 Kč a verzi s nejvyšší úsporou (výkonu 8,1 kWp, fyzická baterie 11,6 kWh, akumulace do vody) pořídíte od 225 000 Kč. Všechny ceny jsou včetně DPH a s využitím státní dotace.
Orientační cena: od 155 000 Kč
Solární panely s účinností 23 % za příznivou cenu
S Woltair můžete realizovat fotovoltaickou elektrárnu s baterií, jež pokrývá až 90 % denní spotřeby, bez baterie, která je vhodná pro domy s nižší spotřebou či v kombinaci s vyhříváním bazénu, nebo s tepelným čerpadlem pro nejlevnější způsob získávání energie.
Woltair nabízí účinnost 23 % (běžná účinnost je 21 %), záruku na střídač WoltAir 10 let (běžných je 5), nastavení maximálního užitku, jež vám umožní používání vlastní energie až 7 měsíců v roce, vyřízení všech administrativních kroků nutných k získání dotace, stavebního povolení a připojení do sítě a instalaci během 2 dnů.
Orientační cena: od 75 000 Kč
Komplexní řešení fotovoltaiky s garancí získání dotace
Solární experti k vám vyšlou technika, který vám zdarma pomůže vybrat nejvhodnější technologické řešení pro váš dům a zodpovědět všechny otázky. Firma vám následně zajistí celou dodávku na klíč, tzn. kromě přípravy projektu a instalace panelů také vyřízení dotace, stavební povolení a připojení.
A kolik vás fotovoltaika od Solárních expertů bude stát?
- Výkon 2,7 kWp, přebytky se využívají na ohřev vody v bojleru. Vhodné pro rodinné domy, které dokáží 100 % energie spotřebovat samy. Cena 113 000 Kč.
- Výkon 4,5 kWp, přebytky se využívají na ohřev vody v bojleru nebo akumulují v nádrži. Vhodné pro domy s vysokou spotřebou, kde žije 4 a více osob. Cena 160 000 Kč.
- Hybridní fotovoltaická elektrárna o výkonu 3,6 kWp s baterií kapacity 4 kWh. Pro domy se spotřebou minimálně 4 MWh ročně. Cena 137 000 Kč.
Všechny ceny jsou včetně DPH a po odečtení dotace Nová zelená úsporám pro všechny kraje mimo Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského, kde je dotace o 10 % vyšší. Solární experti vám dotace nejen pomohou vyřešit, ale také garantují jejich získání již ve smlouvě – pokud dotaci nezískáte, firma ji zaplatí za vás. Fotovoltaickou elektrárnu je možné pořídit na splátky.
Orientační cena: od 113 000 Kč
Garantovaná dotace, řešení na míru a možnost platby v Bitcoinech
Kromě konzultace celého projektu a jeho řešení na klíč včetně garance získání dotace (pokud na ni nedosáhnete, firma částku ve výši dotace doplatí z vlastních financí) nabízí také zajímavý způsob platby, a to v Bitcoinech. Kromě fotovoltaiky vám dokáže zajistit také tepelné čerpadlo, klimatizaci, LED osvětlení nebo kompletní chytrou domácnost. A na kolik vás fotovoltaika od S-Power vyjde?
- S-Power Mini, 113 000 Kč: výkon 2,7 kwP, přebytky se používají na ohřev teplé vody, roční výroba energie 2 500 – 2 800 kWh.
- S-Power Mini+, 176 000 Kč: výkon 6,3 kwP, přebytky se používají na ohřev teplé vody, roční výroba energie 6 200 – 6 500 kWh.
- S-Power Maxi, 137 000 Kč: výkon 3,6 kwP, přebytky se ukládají do akumulátoru, roční výroba energie 3 500 – 3 800 kWh.
- S-Power Midi, 260 000 Kč: výkon 6,3 kwP, přebytky se ukládají do akumulátoru, roční výroba energie 6 200 – 6 400 kWh.
- S-Power Top, 410 000 Kč: výkon 9 kwP, přebytky se ukládají do akumulátoru, roční výroba energie 8 800 – 9 200 kWh.
Všechny ceny zahrnují DPH a jsou včetně dotace z programu Nová zelená úsporám. V Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji je dotace o 10 % vyšší, tzn. celková cena je nižší.
Orientační cena: od 113 000 Kč
ČTYŘI tipy, jak vybrat fotovoltaickou elektrárnu
Základní rozhodnutí je, zda si pořídit standardní, ostrovní nebo hybridní fotovoltaickou elektrárnu, přihlédnout a zvážit byste ale měli i další faktory.
1) Zvažte, zda budete elektrárnu opravdu využívat
Investice do fotovoltaiky není malá a tak byste měli zvážit, zda se vám vzhledem k vašemu životnímu stylu vyplatí, případně zda ho chcete přizpůsobit. Například pokud nejste celý den doma a veškeré spotřebiče zapínáte až večer, kdy elektrárna není schopna výroby elektřiny, investice do ní se vám příliš nevyplatí.
2) Rozmyslete si, kam elektrárnu umístit
Solární panely lze umístit nejen na šikmou střechu, ale také na fasádu, balkon, výklenek, plochou střechu nebo na stojan na zahradu. Vždy však platí, že slunečnímu záření nesmí stát nic v cestě (stromy, větve, komín, vikýř apod.).
3) Porovnejte nabídky dodavatelů
Cena počáteční investice je zásadním faktorem pro rychlost její návratnosti. Cena se liší nejen dle technického řešení, ale také podle dodavatelů. Rozhodně se vám tak vyplatí nechat si zpracovat více cenových nabídek a přihlédnout k recenzím na danou firmu.
4) Stanovte si rozpočet, ale nehleďte pouze na cenu
Investice do fotovoltaické elektrárny není rozhodně malá a tak si jistě stanovíte rozpočet. Neměli byste ho ale stavět na první místo – úspora na kvalitních technologiích se může negativně odrazit na délce návratnosti. S odlehčením finanční zátěže při pořizování fotovoltaiky vám pomůže státní dotační program Nová zelená úsporám.
Nejlepší značky solárních panelů na střechu
Mezi nejlepší výrobce solárních panelů patří Sunpower, Panasonic, REC, Jinko, Axitec, Trina, LG, Sharp, Q Cells, Amerisolar a Luxor.
Často kladené otázky
Kolik lze ušetřit za elektřinu?
I v České republice, kde není sluneční svit celoroční, se pořízení fotovoltaické elektrárny vyplatí. Konkrétní výše úspory záleží na pořizovací ceně elektrárny a na tom, zda využijete dotace, na velikosti vašeho domu a vaší spotřebě, na výkonu fotovoltaiky nebo na umístění panelů. Obecně lze říci, že u malého domu lze ušetřit až 14 300 Kč, u středního až 17 500 Kč a u velkého až 25 000 Kč ročně. Návratnost investice se v závislosti na zvoleném typu fotovoltaiky a dalších parametrech pohybuje v rozmezí 8 –14 let, životnost panelů je zhruba 25 let.
Jak probíhá realizace a na jaké střechy lze fotovoltaiku použít?
Ideální střecha pro fotovoltaiku má sklon 30 až 35 stupňů a je otočená na jih nebo jihozápad. Maximální odchylka, jež nemá zásadní negativní vliv na výkon, je 15 až 20° na východ či západ. Zcela nevhodné je pak umístění na zastíněnou střechu.
Realizace fotovoltaiky probíhá v pěti krocích:
- Předpříprava a zhodnocení záměru investora, tzn. posouzení vhodnosti stavby (plocha, sklon a orientace střechy, zjištění ročního úhrnu slunečního svitu) a zvážení negativních vlivů.
- Žádost o připojení k distribuční síti. Písemné vyjádření distributora byste měli obdržet v zákonné lhůtě 1 měsíc. Po schválení máte 1 rok na realizaci. Podání žádosti je zdarma a formuláře najdete u dodavatele elektřiny.
- Stavební povolení a souhlas obce. Pro FVE na střechách rodinných domů stačí na stavebním úřadě získat územní souhlas, dále je nutný souhlas se stavbou od obce. Obě žádosti jsou zdarma.
- Realizace fotovoltaické elektrárny.
- Administrativa po realizaci, tzn. žádost o připojení, zkušební provoz, osazení elektroměrem a vyhotovení smluv o připojení.
Celý proces si můžete zařídit sami nebo si ho můžete ulehčit a objednat řešení na klíč. V tom případě za vás veškerou administrativu zařídí realizační firma.
Jak dlouho trvá montáž solárních panelů na střechu?
Po vyřízení všech povolení je samotná instalace velice rychlá, ve většině případů zabere montáž 1 až 2 dny. U složitějších systému je pak třeba jeden den navíc na vyladění a nastavení systému.
Jak získat dotaci Nová zelená úsporám? Jaká je výše dotace?
Výše dotace se liší dle způsobu instalace:
- Základní instalace o výkonu 2 kWp se standardním měničem: dotace 40 000 Kč.
- Základní instalace o výkonu 2 kWp s hybridním měničem: dotace 60 000 Kč.
- Základní instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla: dotace 100 000 Kč.
Dále je možné získat další bonusy, například za každý další 1 kWp instalovaného výkonu nebo el. akumulačního systému 10 000 Kč. Maximální výše dotace je 200 000 Kč.
Na dotaci má nárok každý, kdo splní všechny základní parametry dotace. K jejímu získání je potřeba založit elektronickou identitu v informačním systému AIS SFŽP ČR. Celý projekt můžete konzultovat s odborníky, kteří vám pomohou s přípravou či zpracováním projektu, na který si následně podáte žádost. S celým procesem může pomoci také realizační firma.