SROVNÁNÍ: 10 nejlepších havarijních pojištění 2022 - recenze

Havarijni Pojisteni

Každého účastníka dopravního provozu může potkat nehoda. Je proto lepší být připraven a mít sjednané havarijní pojištění. Není povinné, při každé škodě ho ale oceníte. Dáme vám tipy, jak vybrat to nejlepší havarijní pojištění. Na zoubek jsme se podívali i pojistným produktům jednotlivých pojišťoven.

Havarijní pojištění neboli kasko vás ochrání před škodami vzniklými v důsledku havárie, odcizení, vandalismu či neoprávněného užití vozidla a také před škodami způsobenými živly. Sjednat si můžete pojištění před všemi těmito událostmi (tzv. All Risk) nebo pouze před některou z uvedených.

Kromě základních existují i vedlejší rizika, která máte možnost si připojistit:

 • skla
 • zavazadla a věcí osobní potřeby
 • úraz přepravovaných osob
 • rozšířenou asistenci
 • náklady spojené s náhradním vozidlem

Doplňková pojištění není možné sjednat samostatně, ale pouze k vozidlu uvedenému v pojistné smlouvě. 

Upozorníme ještě na to, že pojistné plnění z havarijního pojištění nemůžete vymáhat pokaždé. Pojišťovna vám škodu neuhradí v případě, kdy vůz řídil nezletilý jedinec, osoba bez řidičského oprávnění nebo osoba pod vlivem alkoholu či návykových látek.

Havarijní pojištění patří mezi dobrovolná smluvní pojištění. To ale neznamená, že byste ho měli podceňovat. Naopak, při každé nehodě za něj budete vděční. Kdy se vám havarijní pojištění skutečně maximálně vyplatí? 

 • v případě nových vozidel
 • v případě vozů vyšší třídy
 • v případě rizikového způsobu jízdy

Obecně se u nových automobilů nejvíc vyplatí komplexní havarijní pojištění. U starších vozů je lepší zvolit konkrétní pojištění rizika, případně kombinaci několika největších rizik. Například pokud parkujete v ulici na sídlišti, vyplatí se pojistit živly a vandalismus.

Nepleťte si havarijní pojištění s povinným ručením. Jde o dva různé produkty, kdy havarijní pojištění kryje škody vzniklé na vašem vlastním automobilu. Povinné ručení oproti tomu chrání všechny okolo a kryje škody vzniklé na zdraví a majetku třetích osob. Zásadním rozdílem je také dobrovolnost. Havarijní pojištění není povinné, avšak bez povinného ručení se neobejde žádný řidič.

Svět pojištění umí být pro mnoho lidí španělskou vesnicí. Sestavili jsme několik pojmů, které se vám při vybírání pojištění budou hodit.

 • Kasko pojištění: Označení pro pojištění dopravního prostředku.
 • Pojistná doba: Konkrétní časové období, na které je pojištění sjednáno.
 • Pojistná událost: Nahodilá událost, jejímž vznikem získáváte nárok na pojistné plnění.
 • Pojistná částka: Maximální částka sjednaná při uzavírání pojistné smlouvy, která vám bude v případě pojistné události vyplacena.
 • Pojistník: Osoba, která sjednává a platí pojištění. Pojistníkem jste i v případech, kdy sjednáváte pojištění pro jiné osoby.
 • Pojistitel: Obecně řečeno je pojistitelem pojišťovna, s níž je sjednána pojistná smlouva.
 • Pojištěný: Osoba, na kterou se vztahuje pojištění a při pojistné události má nárok na pojistné plnění.
 • Rizika: Pojistná nebezpečí, na která se pojištění odpovědnosti vztahuje. Jedná se o 2 skupiny (riziko krádeže a loupeže a riziko živelné katastrofy).
 • Výluky z plnění: Jedná se o případy či situace, které jsou vyjmuty z pojistného krytí a pojišťovna vám v jejich případě nic neuhradí. Bývají uvedené v podmínkách a jedná se o jednu z nejdůležitějších částí, kterou se rozhodně vyplatí důkladně pročíst. 

Nejlepší havarijní pojištění

All risk havarijní pojištění pro starší vozidla

Generali České pojišťovny vedle povinného ručení nabízí také havarijní pojištění. To u této společnosti sjednáte pohodlně online se slevou 20 %. To navíc není jediný způsob, jak můžete ušetřit. Za jízdu bez nehod vás čeká bonus až 50 %.

Volit můžete mezi 4 variantami (Odcizení a živel, Havárie a živel, All risk a All risk 6+). Varianta All risk pojišťuje všechna rizika, varianta All risk 6+ je pak speciálně určena pro vozy starší 6 let. V každém balíčku je zahrnutá asistence při nehodě a poruše. K variantě All Risk navíc získáte úrazové pojištění všech cestujících zdarma.

K základu můžete přidat připojištění GAP, skel či rozšířenou asistenci. Palec nahoru za rychlost. Peníze vám pojišťovna Generali běžně vyplatí do 5 dnů od dodání všech podkladů. Chválíme klientský servis, který je snadno dostupný a na velmi dobré úrovni.

Varianty4 varianty (Odcizení a živel, Havárie a živel, All risk, All risk 6+)
SpoluúčastOd 1 do 30 %
PlatnostČR a Evropa + Turecko
Sjednání onlineAno
AsistenceVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Právní poradenství dostupné po 24/7

V nabídce pojišťovny Allianz naleznete 4 varianty autopojištění (Komfort, Plus, Extra, Max). U všech máte nárok na právní poradenství i asistenci na telefonu po 24 hodin a 7 dnů v týdnu. Součástí všech balíčků je také základní asistence do 3 000 Kč. To je poměrně nízká částka, vyšší si případně sjednáte za poplatek. Pro nové vozidlo si můžete sjednat připojištění GAP.

Obecně se nám moc líbí přehledné webové stránky i podmínky. Sjednání autopojištění Allianz je bleskové, vše můžete mít vyřízené do 15 minut. Pojišťovna sice nenabízí slevu při sjednání online, když k nim ale převedete své ostatní pojistky, ušetříte až 21 %.

Na klientský servis Allianz se obrátíte jak pomocí e-mailu, tak telefonicky. Využít můžete také mobilní aplikaci s rychlým kontaktem na asistenční služby. Pobočky Allianz pak najdete nechybí v žádné části Česka.

Varianty4 varianty (Komfort, Plus, Extra, Max)
Spoluúčast1, 5, 10, 20 nebo 50 tisíc Kč
PlatnostČR a Evropa + Turecko
Sjednání onlineAno
AsistenceVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Pohodlné hlášení vzniku pojistné události

Havarijní pojištění nechybí ani v portfoliu ČSOB. Pokud si jej sjednáte online, získáte příjemnou 20% slevu. K dispozici jsou 3 varianty havarijního pojištění Naše Auto. Vyšší balíčky mají v ceně i pojištění proti odcizení vozidla. Připojištění GAP najdete v nejvyšší variantě Premiant.

V ceně pojistného je základní asistence. Společnost ČSOB vám uhradí opravu vozidla či odtah vozidla do nejbližší opravny do limitu 2 000 Kč v ČR nebo 150 EUR v zahraničí. Případně vám zajistí ubytování posádky vozidla v celkové hodnotě 3 000 Kč v ČR nebo 160 EUR v zahraničí.

Nahlásit vznik pojistné události je možné online, po telefonu či e-mailem. Zákaznickou podporu lze kontaktovat e-mailem či telefonicky. Podle našich zkušeností se pojišťovna požadavky snaží řešit co nejrychleji. Oceňujeme také bezproblémovou dostupnost poboček.

Varianty3 varianty (Standard, Dominant, Premiant)
SpoluúčastIndividuálně
PlatnostČR a Evropa + Turecko
Sjednání onlineAno
AsistenceVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Úspora pro zkušené řidiče

V nabídce pojišťovny AXA naleznete 3 balíčky havarijního pojištění Auto Go. Již v základní variantě máte zahrnutá téměř veškerá důležitá pojistná krytí včetně krádeže vozidla. Přidat můžete 5 připojištění, která je možné libovolně nakombinovat. V ceně pojištění máte základní asistenci, v níž je zahrnutý i odtah auta po České republice a ze Slovenska.

Spoluúčast si domluvíte individuálně. Pokud si poškozené vozidlo necháte opravit ve smluvním servisu, pojišťovna vám spoluúčast sníží o 2 000 Kč. Patříte mezi starší řidiče, co už mají něco najeto? Pro vás je tu možnost nastavit tzv. spoluúčast mladého řidiče. V takovém případě dostanete slevu na pojistném. Pokud však dojde k nehodě a auto v té době nebudete řídit vy, ale osoba pod 25 let, bude sjednaná spoluúčast navýšena o 5 000 Kč.

Sleva 10 % vás čeká při sjednání havarijního pojištění Auto Go online. Pokud budete jezdit bez nehod, pak můžete dosáhnout na bonus až ve výši 67 %. Palec nahoru dáváme za službu Telemedica, jejímž prostřednictvím je možné se kdykoliv obrátit na lékaře.

Varianty3 varianty (Go Mini, Go Klasik, Go Maxi)
Spoluúčast0 až 10 %
PlatnostČR a Evropa + Turecko
Sjednání onlineAno
AsistenceVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Zajímavá varianta sezónního havarijního pojištění pro sváteční řidiče

Česká podnikatelská pojišťovna patří mezi klientsky nejoblíbenější společnosti. Co se havarijního pojištění týče, volit můžete mezi 2 variantami kombinace rizik (havárie + odcizení + vandalismus + živel nebo odcizení + vandalismus + živel). Pokud příliš nejezdíte, zajímavé pro vás bude sezónní havarijní pojištění. Platit tak budete jen za ty měsíce, v nichž auto skutečně využíváte.

Pokud budete jezdit bez nehod, můžete dosáhnout na zajímavou slevu. Česká podnikatelská pojišťovna vzniklé pojistné události řeší rychle a bez zbytečných prodlev. Základní asistence je poskytována v případě nehody i při poruše vozidla.

Pochválit musíme dobře zpracovanou klientskou sekci i kvalitu poskytovaného servisu. Nahlédnout můžete do přehledně strukturovaných Nejčastějších dotazů, vyplnit kontaktní formulář nebo zavolat na infolinku. Pro rychlý kontakt využijte chatbota Emila, pro osobní návštěvu pak některou z poboček.

Varianty2 varianty kombinace rizik
Spoluúčast3, 5, 10 či 15 %
PlatnostČR a Evropa + Turecko
Sjednání onlineAno
AsistenceVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Vysoce flexibilní havarijní pojištění

Direct pojišťovna vám nenabídne balíčky, ale havarijní pojištění vám nastaví na míru. Pojistíte se tak se jen proti těm rizikům, která vám reálně hrozí. Zajištěnou budete mít asistenci s limitem do 3 000 Kč v ČR a v zahraniční ve dvojnásobné výši. Pokud vám základní asistence nestačí, můžete si zvolit ze 3 placených variant.

Máte nový vůz? Pak vás zaujmou speciální výhody pro auta se stářím do 5 let. Získat můžete pojištění na všechna rizika na hodnotu auta a k tomu zachování kupní ceny vozu v případě zničení a krádeže nebo každoroční slevu na pojistném 7 %.

Drobné škody si snadno vyřešíte sami v online aplikaci. Před sjednáním pojištění není nutné jezdit za technikem, vozidlo si sami rychle a snadno nafotíte pomocí aplikace Nafoť a jeď. Dotazy můžete řešit s infolinkou po telefonu. Pozor na to, že poboček Direct pojišťovny je menší počet.

VariantyIndividuální
SpoluúčastIndividuální
PlatnostČR a Evropa + Turecko
Sjednání onlineAno
AsistenceVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Příjemná sleva při uzavření více pojištění

Hasičská vzájemná pojišťovna má za sebou dlouhou historii, založena byla již v roce 1900. Pokud u HVP uzavřete několik pojištění, obdržíte zajímavou slevu za komplexnost. Sleva se týká také členů SDH a držitelů průkazů ZTP.

V portfoliu společnosti naleznete 4 balíčky s havarijním pojištěním: Karambol (živel, střet, náraz), Jistota (živel, odcizení), Komfort (střet, náraz, odcizení) a Max (živel, střet, náraz, odcizení, vandalismus, poškození zaparkovaného vozidla zvířetem). V ceně pojistného máte vždy započítanou základní asistenci, přidat můžete i doplňková připojištění.

Co se klientského servisu týče, havarijní pojištění bohužel nesjednáte online. S prosbou o radu se můžete obrátit na telefonní infolinku či zaměstnance pojišťovny kontaktovat e-mailem. Dáváte-li přednost osobní návštěvě, ohlídejte si dostupnost poboček ve vašem okolí. Pobočky schází zejména na jihu Čech a Moravy.

Varianty4 varianty (Karambol, Jistota, Komfort, Max)
Spoluúčast0 až 20 %
PlatnostČR a Evropa + Turecko
Sjednání onlineNe
AsistenceVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Bleskové řešení pojistné události

Když s havarijním pojištěním od společnosti Kooperativa budete silnice křižovat bez nehod, odměnou vám bude sleva až 50 %. Pokud s pojišťovnou uzavřete i další smlouvy, bonus se může vyšplhat až k 6 %.

Kooperativa má v nabídce celkem 3 balíčky s havarijním pojištěním (Všechna rizika, Bez pojištění odcizení, Bez pojištění havárie). Základní asistence je u všech variant již v ceně. Nadstandardní asistenční programy Ideal, Max nebo Max+ lze případně sjednat za příplatek. Když této možnosti využijete, můžete se spolehnout na delší vzdálenost u odtahu vozidla, odtah auta při poškozené pneumatice i delší bezplatnou práci mechanika v terénu.

Při nahlášení vzniku pojistné události se vám technik od pojišťovny Kooperativa ozve co nejdříve (běžně do 3 hodin) a dohodne si s vámi podrobnosti. Vše je maximálně přehledné. Infolinku případně zkontaktujete v pracovních dnech i o víkendu. Po ČR také najdete dostatek poboček.

Varianty3 varianty (Všechna rizika, Bez pojištění odcizení, Bez pojištění havárie)
Spoluúčast5, 10, 15 či 20 %
PlatnostČR a Evropa + Turecko
Sjednání onlineAno
AsistenceVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Pojišťovna s vlastní asistenční službou s kompletním servisem

Ryze česká společnost Servisní pojišťovna nabízí zcela přehledné havarijní pojištění. Jeho cenu spočítáte online, dosáhnout navíc můžete na zajímavé slevy. Za pojišťovnou přiznaný bezeškodní průběh máte nárok na slevu až 30 %, za zabezpečení vozidla můžete získat slevu ve stejné výši (tedy až 30 %).

Asistenci máte v ceně pojistného. Servisní pojišťovna nevyužívá služeb žádné asistenční společnosti, ale asistenci poskytuje přímo. K dispozici vám tak bude jejich vlastní nonstop služba s kompletním servisem včetně odtahové služby a náhradních vozidel.

Pojistnou událost ohlásíte jednoduše vyplněním online formuláře. Na infolinku se dovoláte v pracovních dnech mezi 8 a 16 hodinou. Servisní pojišťovna však nebude to pravé ořechové pro osoby dávající přednost osobnímu kontaktu. Tedy pokud nejste ze Zlína. Právě tam se nachází sídlo společnosti.

VariantyStandardní krytí ALL RISK
Spoluúčast3, 5, 10 či 20 %
PlatnostČR a Evropa + Turecko
Sjednání onlineAno
AsistenceVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Zajímavá cena pro řidiče jezdící pouze po Česku

U pojišťovny Slavia havarijní pojištění sjednáte zároveň s povinným ručením. Zajištěné budete mít pojištění All risk, tedy pojištění havárie, živlů, odcizení i vandalismu. Využít můžete nejen klasičtější GAP, ale také GAP mini s plněním 115 % tržní ceny vozidla.

Samozřejmostí je řada zajímavých slev, které vám příjemně sníží celkové pojistné. Za jízdu bez nehod lze získat bonus až 50 %. Sleva za nové vozidlo činí 15 %, sleva za jízdu pouze po ČR pak 10 %. A to stále není vše, pojišťovna Slavia toho má v portfoliu bonusů mnohem víc.

Škodu lze hlásit online, přes telefon i e-mail. Zvolit tak můžete tu možnost, jakou zrovna vy preferujete. Hodně přehledná je mobilní aplikace pro Android i iOs, se kterou je snadné si zachovat přehled. Zákaznický servis na telefonu je vám k dispozici od pondělí do pátku.

VariantyAll risk
Spoluúčast0 až 10 %
PlatnostČR a Evropa + Turecko
Sjednání onlineAno
AsistenceVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Pro výběr havarijního pojištění můžete využít také srovnávač ePojištění.cz. Ten vám jednotlivé pojistné produkty přehledně porovná online. V některých případech rovnou můžete zvolit konkrétní produkt, u jiných variant vám specialista pojistku doporučí telefonicky.

Havarijní pojištění tak uzavřete online bez nutnosti prohlídky v servisu. Bohužel nám schází mobilní aplikace, která by vyhledávání a sjednání havarijního pojištění učinila ještě přehlednější a uživatelsky příjemnější.VÝHODY

NEVÝHODY

DEVĚT tipů, jak vybrat havarijní pojištění

Tápete při výběru dobrého havarijního pojištění a nevíte na co se dívat? Následující sekce vám tenhle problém věříme vyřeší.

1) Zvažte, zda je pro vás havarijní pojištění to pravé

Promyslete si, zda je pro vás havarijní pojištění skutečně výhodné. Nehody, krupobití či krádež sice hrozí každému, u hodně starých vozů se vám ale havarijní pojistka nemusí vyplatit. Od pojišťovny totiž obdržíte maximálně takovou částku, jaká odpovídá aktuální tržní ceně vozidla těsně před pojistnou událostí. A to u starých aut nemusí být mnoho. Některé společnosti naštěstí nabízejí řešení v podobě tzv. pojištění starších vozidel. Havarijní pojištění si také nepleťte s povinným ručením.


2) Dobře nastavte pojistnou částku

Pojistná částka musí odrážet skutečnou hodnotu pojišťovaného vozidla. Pokud by byla částka vyšší, jednalo by se o tzv. nadpojištění. Pro vás to znamená zbytečné přeplácení. Naopak při placení nízké částky nastane tzv. podpojištění, kdy dojde ke krácení pojistného plnění. Od pojišťovny tak obdržíte jen malou finanční náhradu. 


3) Zjistěte výši spoluúčasti

Ne vždy vám pojišťovna uhradí celou škodu. Zajímat by vás proto měla výše spoluúčasti. Ta vám říká, kolik peněz budete při úhradě škody platit z vlastní kapsy. Nejčastěji se spoluúčast pohybuje okolo 5 %, většina společností vám dá na výběr z několika variant.

Obecně platí, že čím vyšší spoluúčast si vyberete, tím méně za havarijní pojištění ročně zaplatíte. Zároveň vám ale nedoporučujeme na pojištění účelně šetřit a schválně zvolit vysokou spoluúčast. V případě nehody a velkého poškození vozu se to nemusí vyplatit. 


4) Rozmyslete si, jaká doplňkové pojištění potřebujete

Pojišťovny nabízejí celou řadu doplňkových pojištění. Určitě si promyslete, zda se vám za nějaké z nich nevyplatí si pár desítek korun připlatit. Zároveň ale vybírejte rozumně a neplaťte za něco, co nevyužijete. Pokud třeba jezdíte výlučně po městě, nedává moc smysl připojištění srážky se zvířaty.


5) Ověřte si rozsah asistenčních služeb

Nestačí vědět, že vám pojišťovna zajistí asistenci. Zjistěte si, co konkrétně asistenční služba zahrnuje. Jestli v autě každý týden strávíte jen pár minut, nemusíte být nároční a vystačíte si se základem. Situace se ale mění při pravidelných cestách do zahraničí.


6) Podívejte se, jaké slevy pojišťovny nabízí

Chcete si havarijní pojištění sjednat online? Mnohé pojišťovny nabízejí slevu v jednotkách až desítkách procent. Koukněte i na další slevy a bonusy, jaké společnost může mít v nabídce. Když jich využijete víc, už získáte moc pěknou částku dolů. 


7) Havarijní pojištění sjednejte současně s povinným ručením

Poohlížíte se nejen po havarijním pojištěním, ale také po povinném ručení? Obvykle je velice výhodné vyřizovat obě pojištění současně u jedné pojišťovny. Získáte tak zajímavou slevu a v případě vzniku škodní události vám bude stačit obrátit se na jednu asistenční službu.


8) Vyzkoušejte klientský servis

Ověřte si, že klientský servis vám bude vždy rychle a snadno dostupný. Naprostým standardem je dnes telefonní infolinka a možnost společnost kontaktovat prostřednictvím e-mailu. Komunikaci ještě urychluje online chat, několik pojišťoven již využívá chatboty. Pokud je pro vás jedničkou osobní kontakt, podívejte se, zda se pobočka dané pojišťovny nachází i ve vašem městě.


9) Pozorně čtěte smlouvu – a to klidně několikrát

Nezapomeňte si důkladně pročíst všechna pravidla smlouvy včetně výluk. Některé výluky najdete u všech pojišťoven. Na náhradu škody musíte zapomenout například v případě, kdy za volant usednete posilněni alkoholem. U některých pojišťoven se ale nevyplácí ani dobrá vůle, kdy zastavíte u jiného nepojízdného vozidla a chcete ho odtáhnout. Na nejasné body se neváhejte doptat pojišťovacího agenta.

Často kladené otázky

V následující sekci poodhalíme ty nejčastější otázky na téma havarijního pojištění.

Ke sjednání havarijního pojištění potřebujete své osobní údaje, údaje o vozu z velkého technického průkazu, stav tachometru a údaj o počtu bezeškodných měsíců.

Cena havarijního pojištění je zcela individuální. Odvíjí se od nastavených limitů plnění, případných připojištění i samotného vozu (jeho stáří, pořizovací ceny apod.).

Ne, jeho sjednání je zcela dobrovolné. Zejména majitelům nových a dražších vozů ale nedoporučujeme spoléhat se pouze na štěstí.

GAP je zkratka pro garantovanou ochranu majetku. Jak už z toho možná odvodíte, chrání vaše vozidlo před ztrátou hodnoty. Pokud vám vůz někdo poškodí či odcizí, pojišťovna vám běžně vyplatí částku, která odpovídá aktuální tržní ceně vozidla těsně před pojistnou událostí. Můžete tak přijít o nepříjemně velkou sumu. Právě tyto situace jistí GAP.

Instruktážní videa

Napsat komentář

4.9/5 - (14 votes)