15 jednoduchých tipů, jak vybrat běžecké boty

Existuje nespočet důvodů, proč začít pravidelně běhat. Zřejmě i vás běh zaujal (ať už kvůli zlepšení fyzičky, zhubnutí, trávení více času venku a v přírodě, nebo protože se při běhu skvěle uvolňuje stres a zklidňuje mysl), a proto jste začali číst tento článek. Ten vám poradí, jak si správně vybrat běžecké boty. 

A jde o výběr velice důležitý, který ovlivní nejen váš fyzický výkon, ale i zdraví. Běh je jeden z nejdostupnějších a na výbavu nejméně náročných sportů, boty jsou v podstatě to jediné, co budete potřebovat, a tím spíš se opravdu vyplatí jejich koupi věnovat dostatek času. Pojďte se společně s námi podívat na tipy, které vám s tím pomůžou a odpovědí na nejčastější otázky spojené s koupí běžeckých bot.

Zajímají vás konkrétní tipy na běžecké boty? Přečtěte si článek TOP 15: Nejlepší běžecké boty 2020! Tady tohle jsou první 3 místa:

  1. Nike Air Zoom Pegasus 37
  2. Asics Gel Nimbus
  3. adidas Ultraboost

Odbočka – pár slov k běhu naboso

Ještě než si povíme o slibovaných tipech k výběru běžeckých bot, bylo by spravedlivé krátce zmínit i variantu běhu naboso, jelikož takzvaný barefoot trend je čím dál tím populárnější. Zastánci tento styl běhu propagují s tvrzením, že se jedná návrat k přirozenému pohybu, který umožňuje mnohem lepší kontakt s terénem a naučí vás mnohem zdravějšímu typu chůze (či běhu). Na druhou stranu si naše nohy na něco takového již odvykly, takže pokud vás barefoot zaujme, musíte se k němu opět vracet velice opatrně a pomalu – než začnete běhat, naučte se chodit, vybírejte měkké a bezpečné terény a povrchy (takový asfalt vám dlouhodobě zničí nohy kvůli tvrdým nárazům a naopak lesní cesta plná větviček vás může ošklivě zranit hned na místě). Diskuzi o (ne)vynechání bot z tréninku úplně nyní ponechme stranou a podívejme se tedy na to, jak správně vybrat, pokud zůstáváme u klasiky – poctivých běžeckých bot. 

1) Rozmyslete si, kde budete běhat

Každý správný prodejce bot by měl jako jednu z prvních věcí zjišťovat, v jakém terénu plánujete boty používat. V základu totiž můžeme podle povrchu rozdělit boty na dva typy. Pokud běháte na hladkých vyasfaltovaných cestách a silnicích, které jsou na dopad hodně tvrdé, budete vybírat mezi silničními s jemným vzorkem. Pokud naopak dáváte přednost terénu v lese, horách a divočejším, náročnějším terénu, pak se podívejte na boty trailové neboli terénní se vzorkem mnohem výraznějším. Pokud chcete tyto dva terény nepravidelně střídat, máte dvě možnosti – buď si koupit pro každý z nich jedny boty (ta lepší varianta, zvlášť pokud plánujete běhat hodně a často), nebo vybrat střední cestu univerzální boty, které se snaží kombinovat vlastnosti obou kategorií (vždy však budou muset trochu funkčnosti v jednom terénu obětovat na úkor toho druhého).  

2) Profesionál nebo volnočasový běžec

I to, jak moc berete běhání vážně, ovlivní finální výběr bot, a to hned v několika kategoriích. Existuje totiž i speciální kategorie závodních bot určená, jak už název napovídá, ke špičkovým krátkodobým  výkonům přímo na závodech. Pro volnočasové běžce paradoxně až tak vhodná není. Váš zápal pro běh navíc ovlivní i několik dalších parametrů, čímž se dostáváme k dalšímu bodu. 

3) Jak často a jak dlouhé trasy budete běhat?

Typ boty ovlivní i to, zda jste spíš sprinter nebo maratonec. V tom prvním případě se poohlédněte spíše po botech tempových, ty mají nižší tlumení, jsou lehčí a pomohou vám tak díky většímu kontaktu s povrchem dosáhnout lepších časů. Jestli vás ale lákají dlouhé běhy nebo vám na výkonu až tak nezáleží a chcete si při běhu hlavně vyčistit hlavu, lepší budou objemové modely s vyšším tlumením dodávajícím větší komfort a šetřícím vaše klouby. 

4) Jaké chcete tlumení?

O tlumení jsme se již zmiňovali ve spojitosti s předchozím bodem, je však ještě dobré dodat, že správnou míru tlumení může ovlivnit také vaše váha. Pokud jste spíše větší a silnější, oceníte tlumení a měkčí dopad nejen vy, ale hlavně vaše klouby a šlachy. Naopak lehčí běžci nebudou dopadat s takovou razancí a tlumení příliš nevyužijí. 

5) Zjistěte si, jaký máte došlap

Nejlepším způsobem, jak zjistit typ vašeho došlapu, je najít ve vašem okolí někoho, kdo vám udělá dynamickou diagnostiku na běžeckém pásu – ta jediná je narozdíl od domácích testů opravdu spolehlivá (i domácí testy jsou ale lepší než žádné, takže pokud nemáte jinou možnost, zkuste si vyhledat na internetu, jak zjistit svůj došlap z pohodlí domova). Výsledkem testu pak může být došlap neutrální, supinační (kotník se vytáčí ven, tato varianta  se téměř nevyskytuje) a pronační (kotník chodidlo se zhoupne směrem dovnitř). Dle druhu nášlapu si pak můžete najít obuv s podporou chodidla odpovídajícímu vašim potřebám. 

6) Kolik můžete do bot investovat?

Kvalitní boty jsou naprostým základem a mohou výrazně ovlivnit váš zážitek z běhu, takže byste na nich neměli šetřit. Přesto je však dobré si předběžně promyslet, kolik jste za ně ochotni zaplatit. Běžně počítejte s cenou kolem 2 až 6 tisíc za dostatečně kvalitní boty, které už má smysl kupovat. 

Tip: Pokud je to na vás příliš, zkuste s trochou trpělivosti hledat například na sociálních sítích nenošené boty z druhé ruky. V běžeckých kruzích se stává poměrně často, že si někdo zakoupí kvalitní boty, jednou se v nich proběhne a nesedí mu, a tak je touto cestou se slevou prodává dál. 

7) Správná velikost 

Můžete vybrat správný typ boty, pokud však netrefíte velikost, tak budou všechny předešlé body poměrně zbytečné. Obecně platí, že boty na běh byste měli vybírat alespoň a půlku čísla větší, než jakou máte velikost chodidla. Nebojte se, že byste měli sáhnout po větší botě. Během běhu se noha hýbe, natéká, prsty se k sobě různě tlačí, a tak je podstatné, aby zde bylo dost místa pro plnohodnotný komfort. Samozřejmě by ale bota neměla sklouzávat. 

8) Správná šířka

Stejné pravidlo jako u předchozího botu. Při výběru a nazouvání se vyhněte tomu, že musíte nohu pocitově co nejvíce sešněrovat, aby bota plnila svůj účel. Naopak – noha potřebuje pracovat a dýchat a platí to nejen o délce a velikosti, ale i o šířce.

Tip: Zkuste se podívat na různé styly a způsoby vázání tkaniček. I tak nenápadná změna vám může pomoci s různými nestandardními problémy nebo tvary nohou. 

9) Na výrobci záleží

Na trhu existuje řada kvalitních výrobců, kteří mají již dlouholeté zkušenosti a vědí, jak vyrobit kvalitní a funkční běžeckou botu. Takové najdete jak mezi běžně známými značkami jako Nike, Adidas, Asics nebo Reebok, tak i značkami, které znají už trochu “zaběhlejší” sportovci – například Salomon, Mizuno, La Sportiva.  Každému ale sedí něco trochu jiného, čímž navazujeme na další bod. 

10) Recenze a doporučení – ptejte se běžců

Než si mezi běžeckými botami naleznete ty pravé pro vás, není vůbec nic špatného poptat se známých a přátel, kteří už nějakou dobu běhají. Třeba se díky nim dozvíte o skvělé značce, která se místo marketingu věnuje raději kvalitní výrobě, a tak o ní bohužel není tolik slyšet. U osobních doporučeních však nezapomínejte na jednu věc – každý běžec běhá jinak, na jiných terénech a s jinou intenzitou – ostatně proto jsme uváděli všechny předchozí body. Nekupujte tedy slepě to, co vám někdo doporučí, ale nejdříve se podívejte, jestli tyto boty odpovídají tomu, co hledáte. 

11) Reklamace – mějte možnost boty vrátit

Pokud nebudete kupovat boty z druhé ruky, ale u klasického prodejce, měl by být natolik spolehlivý, aby nabízel možnost reklamace a záruku. U běžeckých bot se počítá s tím, že budou podrobeny určitému zápřahu a neměly by se vám po prvním týdnu rozsypat. Navíc můžete zjistit, že i přes všechny přípravy vám úplně nesedí a pak by vám doma jen nevyužitě překážely, pokud byste je nemohli vrátit. 

12) Nenechte se zmást cizími slovy

U některých běžeckých bot vznikl menší nešvar, a to že v popisu produktu naleznete celou řadu cizích slov a zkratek, které vyzdvihují kvalitu bot, ale přitom vám jako kupujícímu vůbec nic neříkají. Nenechte se jimi zmást nebo obalamutit, v rámci jakýchkoliv nadstandardních kvalit koukejte hlavně na vzhled podrážky, voděodolnost, prodyšnost, typ zavazování. Pokud máte díky předchozím bodům a těmto pár přídavkům jasno v tom, co chcete, nevyděsí vás složité názvy. 

13) Zkoušejte, zkoušejte a zkoušejte

Rad ohledně výběru bot lze dát bezpočet, nejpodstatnější je ale stejně okamžik, kdy botu nasadíte na nohu. Pokud to tedy jen trochu jde, kupte si běžecké boty fyzicky na prodejně, projděte se v nich, nechte si poradit od zkušeného prodejce. 

14) Dostatek času

Nebojte se, pokud na ty správné boty nenarazíte okamžitě. Vynahraďte si na jejich pořízení nejen dostatek peněz, ale i času. Pokud totiž berete běhání aspoň trochu vážně, tak vám budou dělat společnost velice často. Pečlivost a trpělivost se vám proto vyplatí mnohem víc, než zbrklý nákup jen abyste měli hotovo.

15) Na vzhledu také záleží

A poslední tip na závěr, o kterém se až tolik nemluví. Vzhled boty by rozhodně neměl být tím hlavním, přesto by se vám měly boty alespoň trochu líbit. Pokud se v nich totiž budete dobře cítit i po této stránce, zvedne vám to psychiku a je dost možné, že dosáhnete lepších výsledků už jen díky dobré náladě z pěkných a kvalitních bot. 

Shrnutí

Než se vydáte na prodejnu nebo začnete prohlížet internetové obchody, měli byste vědět několik základních parametrů. A to hlavně:

  • Typ terénu: silnice, trail nebo obojí?
  • Tlumení: Chci lehké boty na rychlý běh, nebo tlumené na dlouhé a pohodlné běhy? Jak moc potřebuju chránit svoje klouby? 
  • Typ došlapu: Potřebuji boty pro neutrální nebo pronační došlap? Mohu si na nějaké z blízkých specializovaných prodejen svůj došlap zjistit?
  • Velikost: Alespoň o polovinu čísla větší, než je vaše noha, ta musí mít dost prostoru. Zase by ale bota neměla zklouzávat, nebo se až příliš hýbat, abyste neměli puchýře.
  • Značka a cena: Kolik mohu do kvalitní boty investovat a jaká značka je nejblíž mým požadavkům?

Nebojte se nechat si poradit od zkušených prodejců, od toho jsou vám k dispozici. Ptejte se, zkoušejte více druhů bot a na výběru si dejte záležet. Odměnou za správný výběr vám bude zlepšený výkon, zdravé nohy a dobrý pocit, že děláte něco pro své zdraví i psychickou pohodu! 

Tip na závěr: Správné běžecké boty jsou nesmírně důležité, ještě důležitější však bude vaše správná běžecká technika. Ač by se zdálo logické, že běh budeme mít v krvi a že nám půjde intuitivně, tak tomu tak bohužel není a je třeba se také naučit, jak správně běhat. Dobré boty jsou v tomto ohledu rozhodně dobrým startem a umožní vám se plně soustředit na trénink samotný. 

Napsat komentář