7 tipů, kde koupit dluhopisy v roce 2023 – protiinflační, české a jak fungují

Přemýšlíte nad investicí do dluhopisů a hledáte více informací? Nevíte, kde je bezpečně nakoupit a na co si dát pozor? A podle čeho je vybírat?


Výběr redakce

Tržiště i srovnávač dluhopisů v jednom

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty


ETF investice

Kombinace dluhopisů a akcií dle vašich preferencí

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty


Dluhopisové fondy

Investování skrz podílové fondy

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty


Státní i soukromé

Pro ty, co to myslí vážně

Varování: Investování s sebou nese riziko ztráty

Kde Koupit Dluhopisy

Ať už hledáte nástroj na rozšíření svého investičního portfolia, nebo jsou pro vás vody investic zatím neprobádané a chcete zabránit tomu, aby inflace požírala vaše úspory, dluhopisy patří k oblíbeným řešením. I pro lajky je jejich fungování srozumitelné, výběr je široký a stejně tak lze i vybírat z mnoha míst, kde je můžete nakoupit. Vše si podrobněji vysvětlíme v následujících řádcích.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Dluhopis je označení pro druh cenného papíru. Vydává jej emitent, kterým může být stát, obec nebo třeba firma, a kupuje si jej věřitel. Cílem emitentů je prostřednictvím dluhopisů získat od věřitelů kapitál pro svou činnost a rozvoj. Dluhopisem se pak zároveň emitent zavazuje k tomu, že v průběhu stanoveného času věřiteli danou částku splatí i s úrokem. Fungování dluhopisů se tak dá přirovnat k úvěru, kde místo banky půjčujete peníze vy. 

Dluhopisy můžeme dělit na několik kategorií.

  • Podle emitenta (státní, komunální, bankovní, podnikové)
  • Podle způsobu úročení (dluhopisy fixní, pohyblivé, indexové, s nulovým úročením)
  • Podle délky splatnosti (krátkodobé, střednědobé, dlouhodobé)
  • Podle zajištění (např. hypoteční)

Investovat do dluhopisů lze několika způsoby. Zakoupit si je můžete přímo u dané společnosti, kdy budete mít v ruce papír dokládající váš nákup. Je však na vás, abyste vhodný dluhopis vyhledali, zjistili, zda je daná společnost důvěryhodná, a sázíte tak všechno “na jednu kartu”. 

Další možností je pak investovat do dluhopisů skrz dluhopisové fondy (ETF). Ty zahrnují soubor různých dluhopisů, čímž dochází k diverzifikaci a celá investice je tudíž bezpečnější.

Tržiště i srovnávač dluhopisů v jednom

Investování s sebou nese riziko ztráty

Pokud se rozhodnete pro nákup dluhopisů přímo u jednotlivých firem, čeká vás poněkud složitý výběr a prověřovací proces, zda se nákupem nespálíte. Tuto nepříjemnost se rozhodla vyřešit společnost Dluhopisomat a ušetřit tak investorům čas, peníze i stres. Na svém portálu shromažďuje většinu dluhopisů firem v ČR, které si mezi sebou můžete porovnat z mnoha hledisek, jako je úrok, zajištění, splatnost a další. Na jejich tržišti je pak možné řadu dluhopisů také nakoupit. Výhodou je, že nabízené dluhopisy jsou velmi důkladně prověřovány. Prochází hned 45 hodnotícími kritérii a tímto přísným sítem se povede projít jen 1 společnosti ze 17. Nakoupit dluhopisy lze často i online v několika málo krocích, vše je přehledné, a navíc bez poplatků. Platformu si hojně chválí i klienti, kteří oceňují především profesionální přístup pracovníků a snadnou orientaci na portálu i pro investory–⁠začátečníky. 

Jako hlavní nevýhodu zde můžeme zmínit to, že minimální výše investice je zde 25 000 Kč, což může být pro drobnější investory překážkou.

VÝHODY

NEVÝHODY

Kombinace dluhopisů a akcií dle vašich preferencí

Investování s sebou nese riziko ztráty

Jestliže cítíte potřebu investovat, ale zároveň vás tento svět nijak zvlášť nebaví a nemáte chuť věnovat spoustu času studiu možností, vyzkoušejte platformu Fondee. Jedná se o velmi jednoduchou platformu vhodnou i pro naprosté začátečníky, na níž si navolíte akceptovatelnou míru rizika a na základě toho pak vyberete portfolio složené z různých kombinací dluhopisů a akcií. Dluhopisy mohou klidně i výrazně převažovat, čímž se vaše portfolio stane méně rizikovým, část ale akciemi bude tvořená vždy. Což nemusí vyhovovat každému.

Investovat na platformě můžete už od 1000 Kč a velkou výhodu zde kromě jednoduchosti a češtiny vidíme i ve spoustě kladných recenzí zákazníků. 

VÝHODY

NEVÝHODY

Investování skrz podílové fondy

Investování s sebou nese riziko ztráty

Dluhopisy ve formě dluhopisových fondů nabízí i některé banky. A Moneta je jednou z nich. V nabídce má fondy čistě dluhopisové, které s sebou nesou menší až střední míru rizika, případně můžete sáhnout i k fondům smíšeným, jež obsahují navíc i akcie. Investovat lze pravidelně i jednorázově, a to třeba už od 300 Kč. U Monety na vás nečeká žádný vstupní poplatek při investování skrz Smart nebo Internet Banku. Nicméně je třeba počítat s poplatkem za správu fondu. Investovat můžete i v případě, že nejste klientem banky Moneta, a to na pobočce i skrz aplikaci. Své investice můžete také prodat a peníze dostanete zhruba do 5 dnů. 

VÝHODY

NEVÝHODY

Pro ty, co to myslí vážně

Investování s sebou nese riziko ztráty

Exante je jeden z oblíbených a známých brokerů, funguje už více než 10 let. Nabízí pestrý výběr investičních instrumentů, je v češtině a váží se k němu i poměrně nízké poplatky. Vedle akcií, kryptoměn nebo třeba komodit umožňuje i investice do dluhopisů, a to státních i soukromých. Na požádání zde získáte přístup k až 400 000 dluhopisů, nechybí nabídky i z rozvíjejících se nebo dokonce exotických trhů. Mnoho bližších informací se však bez registrace nedozvíte. 

Hlavním negativem je zde vysoký počáteční vklad, který činí 10 000 eur. Což je především pro začátečníky vysoká suma. Pokud to ale s investicí do dluhopisů myslíte vážně a hledáte propracovanou platformu s profi přístupem, Exante může být tím pravým.

VÝHODY

NEVÝHODY

Broker s nízkým minimálním vkladem

Investování s sebou nese riziko ztráty

Dalším z oblíbených brokerů, který funguje v češtině a umožňuje i vedení účtu v korunách, je Degiro. Potěší přehlednou platformou i poměrně nízkými poplatky (v případě dluhopisů je to 2 eura). Pokud patříte k začátečníkům, oceníte zde investorskou akademii, která vám pomůže s výběrem i orientací. Velkým plusem je zde minimální vklad, který může činit i 1 Kč. Pro začátečníky i ty, kdo si chtějí investování spíše “osahat”, je tak vhodný také. Ocenili bychom však trochu bližší informace k samotné nabídce dluhopisů.

VÝHODY

NEVÝHODY

Platforma s nabídkou CFD dluhopisů

Investování s sebou nese riziko ztráty

K velkým brokerům zajímavým i pro pokročilejší investory patří Admiral Markets. Jedná se o estonskou společnost, která má ve svém portfoliu především velký výběr akcií a ETF. Najdeme tu, i když v o něco okleštěnější nabídce, také dluhopisy, které lze obchodovat jako CFD. Můžete tak využít páku 1:5 a začít můžete už se 100 eury. Platforma je v češtině a účet lze vést i v korunách. 

Na Admiral Markets lidé hojně oceňují pokročilost platformy, na výběr jsou hned 4 její varianty. To potěší především pokročilé investory. Ti méně zkušení zase uvítají demoverzi, díky níž si můžou vše nejprve vyzkoušet nanečisto a platformu si “osahat”.

VÝHODY

NEVÝHODY

Dluhopisy s osobním kontaktem

Investování s sebou nese riziko ztráty

Další bankou, která umožňuje i investici do dluhopisů, je Creditas. V nabídce má korporátní dluhopisy vydavatelů, kteří jsou součástí významných českých společností investujících do energetiky nebo třeba nemovitostí. Nabídka dluhopisů není nikterak velká, ale oceňujeme, že k nim najdete poměrně velmi podrobný popis. Creditas zároveň potěší ty, kteří spíše než online platformy upřednostňují osobní kontakt. Bez návštěvy pobočky a schůzky s bankéřem se v tomto případě neobejdete. Čeká vás vyplnění investičního dotazníku, vytvoření investičního účtu s vedením zdarma a také podpis rámcové smlouvy. Pokud ale raději investujete z pohodlí domova, poohlédněte se jinde.

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat dluhopis

Líbí se vám možnost investic do dluhopisů, ale ještě jste se nerozhodli, jaký si vyberete? Následující tipy vám pomohou. 

1) Dluhopis samotný, nebo raději fond?

V první řadě se zamyslete nad tím, zda si chcete koupit dluhopis konkrétní firmy, která je vám třeba sympatická, nebo zvolíte variantu fondů. Nelze říct, která možnost je lepší, záleží na vaší strategii i zkušenostech. 


2) Nepodceňujte riziko

Větší výnos s sebou většinou nese i vyšší riziko, u dluhopisů tomu není jinak. Ačkoliv se dluhopisy řadí k méně rizikovým investicím, riziko je zde pořád a je třeba s ním počítat. 


3) Zvažte délku investice

Jak jsme zmínili v úvodu, k mání jsou dluhopisy krátkodobé i dlouhodobé. Je tedy třeba zvážit, zda nebudete peníze, které nyní hodláte investovat, v blízkém horizontu potřebovat. Předčasný prodej dluhopisů je sice často možný, avšak většinou se k němu váže poplatek.


4) Vybírat lze i podle oblasti

Jestliže už máte předchozí body promyšlené a stále nevíte, jak vybrat, můžete se rozhodovat i podle oblastí, v níž daná společnost podniká. Jednat se může o nemovitosti, technologie, energetiku i mnohé další a zvolit tak můžete tu oblast, která je vám blízká nebo v ní očekáváte růst. 


5) Prověřujte

Ať už zvolíte jakýkoliv typ nebo formu dluhopisů, vždy věnujte čas prověřování daného emitenta. Zvláště, pokud nakupujete dluhopisy přímo u něj. 


6) Pozor na “výhodné” investice

Trh s dluhopisy u nás nepodléhá až tak přísným pravidlům, a tak je mohou vydávat i firmy, které nejsou zrovna “zdravé”. Pokud tedy narazíte na podezřele výhodnou nabídku, prověřujte dvakrát, nebo se raději poohlédněte jinde. 

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma dluhopisů.

Výnosy dluhopisů podléhají zdanění. V případě, že je nakupujete jako fyzická osoba, je však danění na emitentovi a vám už chodí výnosy očištěné o 15% daň. Právnické osoby pak daní výnosy samy.

Jak napovídá název, protiinflační dluhopisy jsou takové, které svým výnosem pokrývají nebo převyšují míru inflace. Nejčastěji tak bývají nazýváné státní Dluhopisy republiky.

Dluhopis i akcie patří mezi cenné papíry. Zatímco dluhopisem poskytujete emitentovi druh půjčky v dané výši a s danou splatností, u akcií se stáváte součástí společnosti a to většinou na neomezenou dobu a také s teoreticky neomezeným ziskem. 

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)