TOP 10: Nejlepší kuchyňské roboty 2023 - recenze, zkušenosti a tipy


Výběr redakce

 Delimano Pro je dobrým pomocníkem do všech domácností za příjemnou cenu. Díky planetárnímu systému míchání zvládnou metly zachytit každou část mísy (objem 4,5 l). 

Orientační cena: 3 400Kč


Pro náročné

Kenwood KVL 8400 S Chef XL Titanium

2 Kenwood Kvl 8400 S Chef Xl Titanium

Tento multifunkční kuchyňský robot patří k té nejvyšší třídě dostupných produktů. Hodí se jak pro náročnější amatéry, tak i profesionály. 

Orientační cena: 20 000Kč


Skvělá cena

Tento kuchyňský robot je ideální ke klasickému rodinnému vaření, představuje kompromis mezi dostatečně velkou nádobou (konkrétně 5 l) a kompaktními rozměry.

Orientační cena: 2 500Kč


Zlatá střední cesta

G21 Promesso

4 G21 Promesso

Plnohodnotně zastane práci v naprosté většině domácností. Hlavní výhodou je kvalitní celokovové provedení – a to nejen nástavců nebo mísy, ale celého robota.

Orientační cena: 8 000Kč

Kuchyňský robot je multifunkční pomůcka, kterou ocení nejeden kuchař a hlavně cukrář. Usnadní zdlouhavé míchání, šlehání, hnětení, mletí,… Jmenujte úkol v kuchyni a jistě najdete robota, který by si s ním poradil. Mnoho těchto činností zabere spoustu času i energie a mohou vám brát radost z vaření jako takového.

Pokud se tedy v kuchyni pohybujete často a pravidelně a chtěli byste si některé činnosti usnadnit právě s pomocí kuchyňského robota, přinášíme vám několik tipů, jak vybrat ten pravý model dle vašich potřeb.

Kuchyňské roboty s ramenem mají své pevné místo v mnoha domácnostech. Jedná se o multifunkční přístroje, které zvládnou širokou škálu funkcí – ta závisí na bohatosti konkrétního příslušenství. V každém případě však zastanou ruce kuchaře se stejnou šikovností. Často dokonce ještě s lepším výsledkem. Protože robotické rameno se, narozdíl od toho lidského, neunaví. Abychom si tedy shrnuli hlavní výhody kuchyňského robota:

  • Ušetří spoustu času a jídlo tak bude připravené rychleji. 
  • Vaření bude méně namáhavé, což platí hlavně u náročných úkonů jako šlehání, hnětení apod.
  • V některých případech může dosahovat lepších výsledků, třeba při zmíněném hnětení nebo míchání vytvoří mnohem jemnější a víc homogenní směs (těsto), než kdybyste se o to pokoušeli vy.
  • Usnadní vám vaření hlavně pokud pracujete s velkými porcemi a množstvím. 
  • Díky všestrannosti může nahradit řadu dalších menších kuchyňských pomocníků – to je zaprvé praktické a zadruhé to ušetří místo v kuchyni. 

Robot z řady Delimano u kterého můžete počítat s vylepšenou verzí se sklopným ramenem, výkonem 1400 W a několika vyměnitělnými nástavci. Díky planetárnímu systému míchání zvládnou metly zachytit každou část mísy z nerezu, která má celkový objem 4,5 l. Stejně jako zmíněná nádoba, tak i metly a v podstatě celá konstrukce jsou vyrobené z kvalitního kovu a pravděpodobně tak dlouho vydrží. Konkrétní rozměry robota výrobce neuvádí, měl by být však poměrně kompaktní a díky elegantnímu designu bude nejlepší, pokud pro něj uděláte prostor někde na lince – jistě bude vypadat velmi dobře. 

V balení jsou k dispozici tři nástavce, konkrétně hák na hnětení, a dvě metličky na míchání a šlehání. Pokud jste ale náročnější, tak není problém dokoupit další nástavce např. na výrobu těstovin a cukroví, mletí, strouhání, krájení apod. Všechny tyto součástky je možné mýt v myčce, což usnadní spoustu práce. S pomocí knoflíku můžete manuálně ovládat 6 různých stupňů rychlosti nebo zapnout pulsní funkci. Navíc je robot vybaven funkcí Smart Soft Start, která přidává otáčky postupně a plynule. 

Kuchyňský robot Delimano Pro bude jistě dobrým pomocníkem do všech domácností za příjemnou cenu, jen náročnější si musí některé součástky dokoupit. 

Orientační cena: 3 400Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

2) Kenwood KVL 8400 S Chef XL Titanium

Tento multifunkční kuchyňský robot patří k té nejvyšší třídě dostupných produktů. Hodí se jak pro náročnější amatéry, tak i profesionály. Kvalita robota odpovídá ceně, takže je nutné počítat s vyšší investicí. S jeho pomocí zvládnete šlehat, míchat, mixovat, sekat, mlít, strouhat… a pokud by vám to nestačilo, vždy lze dokoupit dalších celkem 20 různých nástavců. Model KVL 8400 S Chef XL Titanium je velmi elegantní, ale počítejte s tím, že budete potřebovat mnohem víc místa – s rozměry 35,6x38x28,5 cm, váhou 10,4 kg a objemem nádoby 6,7 l už se nejedná o žádného drobečka. Výhodou je kvalitní kovové (nerezové) provedení, které zaručuje dlouhou životnost.

Robot má výkon 1700 W, Rychlost můžete manuálně plynule regulovat na 6 různých stupňů, k dispozici je také pulsní spínač. Jednotlivé části lze bez problémů umístit do myčky. Pravdou je, že tento kuchyňský robot patří k dražším modelům, takže by si ho měli pořídit hlavně ti, kteří jej plánují používat téměř každý den – aby se investice vyplatila.

Orientační cena: 20 000Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Sympatický multifunkční robot, který bude v kuchyni nejen dobrým pomocníkem, ale také veselým designovým kouskem, protože je k dostání v několika barevných variantách. Tento kuchyňský robot je ideální ke klasickému rodinnému vaření, představuje kompromis mezi dostatečně velkou nádobou (konkrétně 5 l) a kompaktními rozměry. Stejně tak cena je velice příznivá, pohybujeme se spíše v té nejnižší kategorii. 

Robot s motorem o výkonu 1200 W zvládá míchat s pomocí planetárního systému, šlehat, poradí si i s hnětením těsta – všechny nástavce i mísa jsou z kvalitního nerezu. Rychlost je ovládána manuálně, plynulým otáčení kolečka na boku přístroje můžete nastavit jednu z 6 různých rychlostí nebo využít pulsní funkce. I dle recenzí jsou uživatelé spokojeni, jediné, na co občas poukazují, je vyšší hlučnost při spuštění. 

Orientační cena: 2 500Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

4) G21 Promesso

Multifunkční kuchynský robot G21 Promesso je typickým představitelem střední třídy těchto produktů. Plnohodnotně zastane práci v naprosté většině domácností. Hlavní výhodou je kvalitní celokovové provedení – a to nejen nástavců nebo mísy, ale celého robota.

Nejdůležitější jsou samozřejmě funkce. Tento pomocník za vás zvládne hnětení, míchání, šlehání, mixování, strouhání i mletí. Zvládá dokonce tvarovat i několik druhů těstovin nebo vyrábět cukroví. Nástavce lze snadno měnit, míchání probíhá planetárním systémem, takže se metla dostane opravdu všude.

Celý robot váží 8,7 kg, rozměry jsou 37,5×17,5×36 cm, nádoba má objem 5,5 l, výkon motoru 1500 W zaručí dostatečně silný chod. Robot má svůj vlastní odkládací prostor, 6 různých úrovní rychlosti ovládáte manuálně. Zajímavá je i možnost prodloužené záruky na 4 roky, pokud se zaregistrujete na webu výrobce. 

Orientační cena: 8 000Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

5) ETA 0028 90030 Gratus

Výkonný kuchyňský robot střední třídy s dostatečným příslušenstvím by jistě mohl zaujmout nejednoho kuchaře nebo kuchařku.  Konkrétně model ETA 0028 90030 Gratus zvládá hnětení, šlehání, mixování, sekání i strouhání. Plynulý chod a velký výkon zajišťuje hlavně motor o 1200 W a planetární systém míchání a prodloužený šlehací nástavec, kterému nic neunikne. S pomocí otáčecího kolečka si můžete manuálně plynule nastavit rychlost (celkem 8 různých stupňů rychlostí). Co se týče rozměrů, je tento kuchyňský robot trochu větší, a tak je na to třeba pamatovat, až jej budete chtít někam umístit – váží 9,11 kg a jeho rozměry jsou 32,5x32x28 cm. Nádoba má objem 5,5 l. Všechny jednotlivé kusy příslušenství můžete bez obav umístit i do myčky a usnadnit si tak údržbu. Nejen díky tomu, ale hlavně kvalitnímu celokovovému provedení, máte záruku dlouhé výdrže. 

Orientační cena: 10 000Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Delimano jistě znáte z teleshoppingových bloků, kde nabízí různé pomocníky do kuchyně. Mezi takové pomocníky patří i multifunkční kuchyňský robot 7v1. Název je poměrně přímočarý, za relativně nízkou cenu si s jeho pomocí zjednodušíte hned sedm druhů příprav jídel. Konkrétně umí sekat, krájet, mixovat, emulgovat, šlehat, strouhat a odšťavňovat. Je vybaven základnou s výkonem 500W.  Mísa, v níž zmíněná příprava probíhá, má oblem 1,4 l. Ke každé ze zmíněných funkcí je k dispozici specifický nástavec, který se do nádoby umístí. Díky vyjímatelnosti jednotlivých částí se přístroj snadno udržuje v čistotě, navíc je lze mýt i v myčce. Otáčky jednotlivých nástavců a rychlost zpracování surovin se nastavuje automaticky s pomocí chytré technologie, ale jinak vše korigujete s pomocí otočného kolečka, kde jsou k dispozici dvě rychlosti a speciální nejrychlejší režim pulse. Maximálně se dostanete na 17 000 otáček za minutu. Díky univerzálnímu použití, kompaktním rozměrům a snadnému ovládání bude dobrým pomocníkem ve všech typech domácnosti.

Orientační cena: 2 600Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

7) Bosch MUM4880

Profesionální robot za příznivou cenu s opravdu hodně bohatou výbavou, to je Bosch MUM4880. Robot je multifunkční, v jednom balení získáte pomocníka na hnětení, mletí, mixování, strouhání o dvou různých hrubostech, míchání, šlehání, krájení i lisování citrusů – celkem 10 různých nástavců. A kdyby vám ani to nestačilo, není problém dokoupit ještě opravdu dlouhý seznam specifických mlýnků, šlehačů a kotoučů.

Bosch MUM4880 je vybaven systémem 3D planetárního míchání, zvládá 4 různé rychlosti, motor má výkon 600 W. Recenze si také chválí relativně tichý chod. Jednotlivé díly lze bez starostí umýt v myčce, včetně mísy, která má objem 3,9l. Všechny nástavce i nádoba jsou vyrobeny z kvalitního nerezu. Sympatickým bonusem je pak DVD s téměř 90 recepty, které s pomocí tohoto kuchyňského robota snadno připravíte.

Jen počítejte s tím, že vzhledem k bohatému příslušenství zabere všechna tato výbava hodně místa ve vaší kuchyni. 

Orientační cena: 4 400Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

8) Philco PHSM 9000

Philco PHSM 9000 patří k vyšší třídě multifunkčních kuchyňských robotů. Je vyroben z kvalitního nerezu s motorem o výkonu 1200 W. Nádoba má objem 5 l a celkové rozměry stroje jsou 33x36x18 cm. Váha stroje se pohybuje kolem 7,25 kg. Co se týče jednotlivých úkonů, které za vás může robot převzít, tak se na něj můžete spolehnout při hnětení, šlehání, strouhání, mletí, odšťavňování i mixování (samotný mixér má svou vlastní nádobu o objemu 1,5 l). Robot funguje na principu planetárního míchání. Disponuje 6 rychlostmi i pulsním režimem.

Tento kuchyňský robot bude ideální pro někoho, kdo si ho nechá na lince a bude ho pravidelně používat téměř každý den – cena je totiž trochu vyšší, tak aby se vyplatilo jeho pořízení. Dle recenzí je však skvělým pomocníkem. Jediné, co se občas zmiňuje, jsou problémy při míchání hodně malých porcí, kdy má metlička trochu problém pracovat v podstatě jen na samém dně mísy.

Orientační cena: 7 400Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

9) Sencor STM 6350WH

I multifunkční kuchyňský robot Sencor STM 6350WH plnohodnotně zastoupí většinu úkolů při vaření. Cenově bychom ho mohli zařadit někam na pomezí střední a vyšší kategorie, co do výkonu ale rozhodně patří k těm nejlepším na tomto seznamu. Převody i metly jsou vyrobeny z odolného kovu motor má výkon 1000W a svým designem určitě také neudělá ostudu.

Dále robot disponuje 3-výstupovou konstrukcí, planetárním systémem míchání, 8 plynulými stupni rychlosti a pulsní funkcí, funkcí Sencor Smart Power and Energy pro optimální přizpůsobení otáček, osvětlenou mísou o objemu 4,5l a několika nástavci.

Kombinace nástavců konkrétně zvládne hnětení, mixování i šlehání, mletí nahrubo i najemno a v příslušenství najdete i nástavce na cukroví a klobásy a speciální metlu na jemná těsta. To vše se dá po použití bez problémů umýt v myčce. Velkou výhodou je také prodloužená 6 letá záruka na motor. A pokud by vám náhodou nestačily výše zmíněné funkce, tak lze vždy dokoupit další nástavce. 

Orientační cena: 5 000Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

10) ETA Gratussino 0023 90080

Kvalitní multifunkční kuchyňský robot vyšší třídy od zavedené české značky má potenciál stát se vaším věrným pomocníkem při vaření i pečení. Disponuje motorem se stabilizátorem o výkonu 1000W a s tichým chodem, systémem planetárního míchání a plynulým manuálním ovládáním rychlosti a otáček včetně funkce pulsního spínače. V krytu naleznete otvor pro snadné přidávání surovin během provozu, samozřejmostí jsou pojistky (tepelná, proti spuštění). Nádoba má objem 4,5 l a stejně jako jednotlivé nástavce je vyrobena z kvalitního nerezu. Všechny součástky lze umístit do myčky. Samotná konstrukce je pak z bílého plastu, které ale designově působí velmi elegantně. 

Robot zvládne hnětení, mixování, šlehání, mletí (hned v několika variantách), strouhání i mixování v nádobě o objemu 1,4l. K dispozici je také mlýnek na mák a pokud byste některou z funkcí postrádali, lze ji dokoupit. Tento robot by měl postačit jak v běžných domácnostech tak i profesionálům.

Orientační cena: 8 000Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Jak vybrat kuchyňského robota

Ať už jste profesionální cukrář, pekař, kuchař, nebo zkrátka rádi vaříte pro sebe a svou rodinu a potřebujete s tím trochu pomoci, bude kuchyňský robot skvělou volbou. Výběr konkrétního produktu ale není snadná věc, a proto vám nabízíme následující tipy.

1) Rozmyslete si, k čemu budete robota nejčastěji používat

Kuchyňský robot dokáže šlehat, míchat, sekat, hnětat… Podle toho, jaká jídla připravujete nejčastěji, byste měli vybírat. Pokud rádi pečete a chcete připravovat hlavně sladké nebo pečivo, měl by robot hlavně zvládat kvalitní hnětení, míchání a šlehání. Možná ale oceníte spíše mlýnek, strouhání či dokonce odšťavňovač! Ověřte si, že robot zvládá všechny funkce, které od něj požadujete. Ty, které jsou pro vás nejdůležitější, by měl zvládat špičkově.


2) Jak často chcete s robotem vařit?

Důležité je také to, jak často budete kuchyňského robota používat. Jiný bude vhodný, pokud ho pravděpodobně použijete jen na svátky, o Vánoce, při přípravě narozeninových dortů a podobně ve výjimečných případech. A jiný bude vhodný pro zkušené kuchaře, například pokud si výrobou dortů přivyděláváte, nebo pokud máte velikou rodinu a v kuchyni trávíte opravdu hodně času. Čím častěji robota chcete používat, tím kvalitnější by měl být.


3) Je důležité, pro kolik lidí vaříte

Kromě toho, jak často s ním budete vařit, tak je podstatné také pro kolik lidí budete s kuchyňským robotem vařit. Podle toho vyberte nejen dostatečně kvalitní materiál a zpracování, aby dané množství jídla zvládnul. Ale hlavně dostatečný objem. Pro čtyřčlennou rodinu (nebo časté používání z jiných důvodů) volte objem zhruba alespoň 4 litry.


4) Zaměřte se na výkon a příkon

Výkon motoru, který se úzce váže také na příkon přístroje, je v tomto případě velice podstatný. Odvíjí se od něj kvalita zpracování, s nízkým výkonem nemusí být robot schopný zpracovat některé konkrétní potraviny.

Příkon kolem 600 W je vhodný spíše pro méně náročné a občasné používání. Pro běžné zpracovávání těst nebo masa může postačit zhruba 1100 W. Pokud ale hledáte opravdovou kvalitu pro časté používání, náročnější úkoly a profesionální výsledky, zvolte příkon alespoň kolem 1500 W.


5) Vyberte si dostatek přednastavených programů

Každý robot má trochu jiný systém ovládání. V každém případě by mělo být přehledné a s dostatečně širokou nabídkou funkcí.
V první řadě se zaměřte na ovládání rychlosti – zcela ideální je její plynulé ovládání s pomocí otočného knoflíku, které je mnohem jemnější než nastavování několika pevně daných stupňů s pomocí páčky. Ve chvílích, kdy potřebujete velký výkon (sekání, drcení) se bude hodit také pulzní spínač.

Nadstandardní vybavení mohou být přednastavené programy, časovač, displej s informacemi, inteligentní senzory apod. Ne všechny jsou nutné, záleží jen a pouze na vašich nárocích a potřebách.


6) Zvolte kvalitní materiál

Celá řada funkcí a příslušenství nebude příliš užitečná, pokud nebude vyrobena z kvalitního materiálu. Přístroj musí ustát drcení, sekání, hnětení, dlouhodobé používání, skládání a rozkládání. Kvůli tomu je nutné dbát na zpracování. Kvalita materiálu ale samozřejmě silně ovlivní i konečnou cenu výrobku.
Nejlevnější variantou jsou kuchynští roboti z plastu, střední cestou je kombinace plastu a kovu, nejdražší a nejkvalitnější jsou poté kovové, úplně ideálně nerezové. Čím kvalitnější materiál zvolíte, tím snazší budete mít také následnou údržbu.


7) Pročtěte si recenze

Jen těžko předem zjistíte, zda výrobek dostojí opravdu všem parametrům, které o něm prohlašuje výrobce. I přes veškeré rady, tipy a nastudování parametrů můžete sáhnout vedle a pak být zbytečně zklamaní. Aby se vám to nestalo, doporučujeme projít recenze a poptat se známých na zkušenosti. Samozřejmě, že některé z nich je nutné brát s rezervou. Přesto vám to může dát dobrý odhad o spolehlivosti jednotlivých robotů a upozornit jak na jejich nedostatky, tak jejich výhody a silné stránky.


8) Zvažte správné rozměry

Kuchyňský robot je výjimečný svou univerzálností a množstvím úkonů, které zvládne. Přináší to však jednu nevýhodu, a to že bude v kuchyni vzhledem ke svým rozměrům zabírat poměrně hodně místa. Proto je nutné zvážit, kolik prostoru pro něj můžete vyhradit. Přestože je lákavé vybrat co nejobjemnější produkt, nemusí to být ta nejrozumnější volba. Budete robota ukládat do poličky/skříně? Pak se tam musí vejít. Nebo bude neustále na kuchyňské lince? V tom případě by neměl obtěžovat při každodenním pohybu v kuchyni a nechat dostatek prostoru pro normální vaření.


9) Sklopné rameno

Na trhu dnes naleznete kuchyňské roboty se sklopným ramenem i bez. Sklopné rameno je mnohem praktičtější a populárnější. A není divu. Umožňuje mnohem větší pestrost využití robota a širší škálu funkcí, je snadnější na ovládání, lépe se čistí a zvládá velké množství zpracovávaných surovin. Právě na rameni se nachází nástavec na jednotlivé metly a šlehače.

Výhodou je, pokud dokáže rameno šlehat a míchat planetárním systémem – to znamená do elipsy. Snadno se totiž dostane do všech míst mísy a žádný kousek nevynechá. Tato drobnost opět posunuje kvalitu výsledku o několik úrovní výše.

Pokud robot sklopné rameno nemá, jeho pohon je řešen zespodu a zmíněné příslušenství se nasazuje přímo do nádoby. Bohužel se ale hůře čistí a umístěné metly ubírají spoustu místa.


10) Orientujte se podle ceny

Cena není vše, je ale logické, že může pomoci odhadnout kvalitu přístroje. Navíc je rozumné si předem stanovit rozpočet a omezit tak výběr jen mezi produkty, které si můžete dovolit.
Nejnižší cenová kategorie se pohybuje kolem 2 tisíc korun, nelze však očekávat žádné vysoké výkony. Produkty jsou řešené jednoduše, většinou z plastu, ovládání nebude tolik plynulé. Pro nenáročné a občasné použití však mohou postačit.

Levná, ale už trochu zajímavější kategorie, se pohybuje od 2 do 5 tisíc korun. S dostatečným vybavením, většinou z kombinace kovu a plastu, postačí na běžné potřeby průměrné domácnosti. S trochou hledání lze už v této kategorie najít spolehlivé stroje.

Od 5 do 10 tisíc korun už můžete počítat s kvalitnějším kuchyňským robotem ve všech směrech – mnoho funkcí, kvalita materiálu, vysoký příkon, velká výdrž.

Nad 10 tisíc korun už se jedná o profesionální stroje, které postačí i těm nejnáročnějším. Poslouží spolehlivě i při častém používání, poradí si s mnoha úkony a dlouho vydrží. Počítejte však s většími rozměry, které jsou pro takový výkon nutné.


11) Volte přístroj, který lze umýt v myčce

Tento bod samozřejmě platí, pokud máte doma myčku. I tak se však zajímejte o to, aby byly jednotlivé části robota snadno rozložitelné a přístupné. Pokud půjdou jednotlivé části umýt v myčce, usnadní vám to mnoho starostí. Tyto kvality mají hlavně roboti vyrobení z kovu, oproti tomu plast může časem “načichnout”, měnit barvu a celkově jej nelze udržet v tak perfektním stavu.

 

12) Podívejte se na design

Design by nikdy neměl být tím nejpodstatnějším parametrem, ale zvláště pokud bude robot neustále vystaven v kuchyni, měl by zapadat do celkového interiéru a působit elegantně – nebo lépe řečeno zkrátka se vám líbit. Design navíc není jen o kráse, ale i o funkčnosti – manipuluje se s přístrojem dobře? Neklouže po povrchu, je dostatečně stabilní? Není výměna jednotlivých nástavců příliš komplikovaná? A kde je lze skladovat, pokud zrovna nejsou umístěné na robotovi?


13) Myslete na bezpečnost

Pro jistotu nikdy neuškodí, pokud má robot dobré pojistky. Prvním typem je bezpečnostní pojistka proti spuštění, kterou oceníte hlavně pokdu se vám v kuchyni pohybují malé děti. Druhým typem je pojistka proti přehřátí motoru, ta je důležitá, pokud budete robota zatěžovat dlouhodobě (dělat několik várek za sebou, pouštět ho na vysoký výkon,…). Pro lepší komfort se také hodí aretační pojistka, která udrží rameno nahoře, zatímco vy můžete volně manipulovat s mísou.

I přes veškeré pojistky vždy dodržujte návod od výrobce a případně nebezpečné příslušenství schovávejte mimo dosah dětí.

Tipy pro používání kuchyňského robota

Na závěr přinášíme několik rychlých tipů, které vám mohou být nápomocné ve chvíli, kdy už si robota pořídíte a přivezete si ho domů. Na co si tedy dát pozor a jak robota využít co nejlépe?

  • Nástavce a příslušenství skladujte prakticky a přehledně, abyste nebyli frustrováni pokaždé, když je budete chtít vyměnit. Nikoho by nebavilo přehrabovat se v nepřehledné kupce v krabici.
  • Jak jsme již naznačili dříve, po každém použití robota umyjte a očistěte. Může to být sice činnost trochu nudná, ale v budoucnu při dalším použití si poděkujete.
  • Pokud neplánujete každodenní používání robota, najděte mu místo ve skříňce, aby zbytečně neblokoval prostor na kuchyňské lince.
  • Postupně zkuste s pomocí robota vařit co nejširší škálu jídel, abyste tuto investici co nejvíce zužitkovali. Byla by škoda, kdyby měl nakonec jen skončit někde zapomenutý v koutě.
  • V robotovi vždy zpracovávejte takové množství surovin, pro jaké je mísa určena. Jinak byste buď nedosáhli očekávaných výsledků, nebo robota dokonce poškodili.

Často kladené otázky

Následující sekce vám zodpoví nejčastější otázky na téma kuchyňských robotů.

Obecně se dá říct, že ano. Výrobci, kteří již na trhu nějakou dobu své roboty prodávají, mají dostatek zkušeností, produkty jsou prověřené zkušenostmi mnoha kuchařů a domácností a vzhledem k tomu, že si nemohou dovolit poškodit svou image, tak se pravděpodobně budou snažit vyjít svým zákazníkům maximálně vstříc (včetně vyřizování reklamací a servisu).

Samozřejmě záleží, jaký model si pořídíte. Pokud bychom ale teoreticky vybrali robota s plnou výbavou, mohli bychom ho využít na: míchání, hnětení, mixování, mletí, strouhání, šlehání, sekání i odšťavňování. 

Základem je dodržovat všechny instrukce, které uvádí výrobce. Pokud je nerespektujete, těžko si pak můžete stěžovat na jeho poškození. Při běžném používání však není potřeba žádná přehnaná péče, hlavně jej udržujte v čistotě. Nenechávejte v robotovi zbytky jídel, části, které lze umýt v myčce, umyjte v myčce, ostatní otřete. Nepoužívejte nic drsného, co by přístroj poškrábalo, S celým přístrojem zacházejte dostatečně opatrně, snažte se vyhnout ranám a bouchnutím.

U některých produktů je hlučnost uvedena, není to však samozřejmostí. Počítejte s tím, že aby robot podal dostatečný výkon, tak bude vždy trochu hlučet. Kvalitnější stroje však bývají tišší. Pokud vám na tom záleží, zkuste cíleně hledat takového robota, u kterého je hlučnost uvedena, řiďte se recenzemi, nebo se takto cíleně zeptejte zkušeného prodejce v obchodě.

Shrnutí


Kuchyňský robot je neuvěřitelně multifunkční a pokud zvolíte kvalitní model, může vám v kuchyni neuvěřitelně pomoci. Ušetří čas i vaši energii a na trhu je naštěstí tolik různých typů, že si vybere opravdu každý přesně dle svých potřeb. Pokud chcete, aby vám robot vydržel, volte kvalitní materiály a zpracování. Náročnější kuchaři by měli pořídit robota s vysokým příkonem (a výkonem), převážně z kovu, s dostatečným množstvím funkcí, sklopným ramenem, planetárním mícháním a velkou nádobou.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (14 votes)