Nebankovní půjčky, kde opravdu půjčí 2023 – diskuze, recenze

Nemůžete nebo nechcete si půjčovat u banky? Sháníte půjčku u nebankovní společnosti? Zajímá vás, kde mají nejnižší úroky a kde vám opravdu půjčí?


Výběr redakce

Půjčte si od běžných lidí


Oblíbená volba

Splácejte, kolik zrovna můžete


První půjčka zdarma

První půjčka zdarma, poté si půjčíte víc


Peníze za pár minut

Schválení půjčky do 1 minuty

Nebankovni Pujcky Kde Opravdu Pujci

Nebankovní půjčky dřív byly velkým strašákem, teď se však jejich popularita zvyšuje. Nebankovní půjčka má spoustu výhod především pro osoby, kterým banka nepůjčí, ale je jich na trhu příliš. Důležité tak je žádné z nich nenaletět a velice pečlivě vybírat společnost, u které si o půjčku zažádáte, a zároveň vybírat takovou, u které je velká šance na schválení. Která je ta nejlepší a která vám opravdu půjčí?

Už z názvu je patrné, že bankovní půjčka pochází od instituce s bankovní licencí od ČNB, zatímco nebankovní půjčku dostanete od jakékoliv jiné společnosti, která by licenci ČNB měla mít také, jen jinou –⁠ na poskytování spotřebitelských úvěrů. 

Půjčka v nebankovní instituci je pro mnoho lidí lepší volbou než půjčka v bance, jelikož si zde mohou půjčit i lidé, kteří by z jakéhokoliv důvodu půjčku v bance nedostali. Stejně tak ji ocení i ti, kteří potřebují mít peníze do několika hodin od zažádání na účtě, to v bance většinou není možné. Navíc lze vše vyřešit z pohodlí domova a není třeba nikam docházet.

Výhody:

  • Vysoká šance na schválení půjčky
  • Peníze budete mít po schválení do pár hodin na účtě
  • Nižší požadavky na dokládání příjmů
  • Vše vyřešíte online
  • Dostupná téměř pro každého

Nevýhody:

  • Vysoké úroky a případné poplatky a penále
  • Lze půjčit jen nižší částky 
  • Krátká doba splatnosti
  • Je vysoké riziko, že klient spadne do dluhové pasti

Nebankovní půjčky jsou většinou bezúčelové, to znamená, že nemusíte dané instituci sdělovat nebo potvrzovat, na co ji plánujete použít. Je tedy zcela na vás, jestli si půjčíte na nový spotřebič do domácnosti a nebo na dovolenou.

Půjčte si od běžných lidí

Zonky patří díky heslu “lidé půjčují lidem” k nejznámějším poskytovatelům nebankovních půjček a zároveň můžete přes tuto platformu své peníze i investovat. Dosáhnout tu lze na roční úrok 4,99 % (ale také až 19,99 %), půjčit si můžete online ze svého pohodlného křesla, půjčku není problém kdykoliv splatit dřív zdarma a vedle toho Zonky lákají i na minimální a transparentní poplatky. A půjčit si můžete na cokoliv, ať už jde o refinancování jiných půjček nebo třeba podnikání či elektroniku. Následně půjčku splácíte 12 měsíců až 10 let a pro vaši potřebu získáte 20 000 nebo až 1 200 000 Kč. Zonky nabízí také pojištění schopnosti splácet.

K vyřízení půjčky si připravte dva doklady totožnosti, bankovní výpisy, je třeba také doložit své příjmy a mít bankovní účet v ČR. Půjčit si tu mohou i cizinci, pokud zde mají trvalý pobyt. Od podpisu smlouvy vám peníze dorazí třeba i do 5 minut, maximálně do 2 dnů. Pokud jste však v exekuci či insolvenci, máte v tomto případě smůlu.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 200 000 Kč
Měsíční splátka: 2 163 Kč
Doba splácení: 10 let
Roční úrok: 4,99 %
RPSN: 5,55 %
Přeplatek: 59 462 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Splácejte, kolik zrovna můžete

Ke známým hráčům na poli nebankovních půjček patří bezpochyby také Home Credit. Oblíbená je tato společnost i díky své flexibilní půjčce, kdy si až 250 000 Kč můžete půjčit na cokoliv, a splácet tolik, kolik zrovna můžete – takže klidně i více, nebo naopak méně. Jedná se o revolvingový úvěr, takže splacené peníze můžete navíc znovu využívat. Jak to celé funguje?

Půjčku si spočítáte pomocí online kalkulačky, online nebo telefonicky pak dojde k jejímu sjednání a online nebo poštou proběhne i podpis. A potřebovat k tomu budete jen 2 doklady totožnosti. Dohodnete si také minimální splátku, kterou chcete splácet. Poslat pak ale podle své situace můžete i více. A po každých 6 řádně splacených splátkách si můžete jednu splátku zdarma odložit. Peníze vám po uzavření smlouvy Home Credit pošle v rámci jednoho pracovního dne.

Z webových stránek se však mnoho nedočteme o výši úroku.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 80 000 Kč
Měsíční splátka: 6 755-7 727 Kč
Počet splátek: 12
Roční úrok: 15,9 %
RPSN: 17,1 %
Celkem zaplatíte: 86 890 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

První půjčka zdarma, poté si půjčíte víc

Zaplo láká zákazníky na zajímavou akci – první půjčku ve výši až 16 000 Kč využitelnou na cokoliv tu můžete dostat s nulovým úrokem a nezaplatíte tak ani o korunu navíc. Stačí, když ji řádně splatíte. Následně mohou následovat půjčky další a lze si také půjčit více.

Vše tu probíhá online. Zvolte si výši půjčky a délku splácení, vyplňte registrační formulář a pošlete kopii občanky. Odpověď Zaplo by vám měla přijít během několika minut. Svou žádost potvrdíte identifikační platbou, od schválení své peníze dostanete do 15 minut. A pokud budete mít možnost, lze půjčku splatit předčasně bez poplatku.

Reprezentativní příklad opakované půjčky:
Půjčka: 7 000 Kč
Výše splátky: 8 610 Kč
Doba splácení: 30 dní
Celkem zaplatíte: 8 610 Kč
Roční úrok: 279,83 %
RPSN: 1141,2 %

VÝHODY

NEVÝHODY

Schválení půjčky do 1 minuty

Pokud potřebujete půjčit peníze rychle, ideálně ještě dnes, můžete to zkusit u Kamali. V rámci první půjčky můžete získat až 15 000 Kč, a pokud vše splatíte do 14 dnů, nezaplatíte nic navíc. Do 5 minut vyplníte online žádost a tu pak v naprosté většině případů Kamali do 1 minuty schválí a peníze ihned odesílá na účet. Požadovanou částku tak můžete získat už do 10 minut. Co je zde sympatické, je i transparentní uvedení poplatků – za každou půjčenou tisícikorunu zaplatíte 33 Kč. To se však vztahuje na půjčky, které splatíte do 30 dnů. Pokud to z nějakého důvodu není ve vašem případě možné, můžete si půjčku rozložit až na 10 splátek. Je však třeba uhradit alespoň 10 % z jistiny a počítejte i s poplatkem za posunutí splatnosti.

K půjčce nepotřebujete ani žádná potvrzení, stačí občanský průkaz, bankovní účet a telefon. Vše můžete samozřejmě vyřešit online, případně se poradit po telefonu. 

Až po první půjčce si však můžete zažádat o více peněz.

Reprezentativní příklad půjčky při splacení do 30 dnů:
Půjčka: 15 000 Kč
Doba splácení: 30 dnů
Celkem zaplatíte: 15 495 Kč
Roční úrok: 0 %
RPSN: 48,4 %

VÝHODY

NEVÝHODY

Revolvingová a flexibilní půjčka

Nevíte, kolik budete moci splácet, a chcete mít v tomto ohledu co největší volnost? Možná by vaše představy mohla splnit flexibilní půjčka Ferratum Credit. Půjčit si můžete až 80 000 Kč a o tom, kolik a kdy budete splácet, rozhodujete vy sami. Pokud se vaše finanční situace zlepší, není problém splatit celou půjčku ihned (minimální délka úvěru je však 61 dní), jinak můžete peníze vracet v měsíčních splátkách. Jedná se o revolvingový úvěr, takže lze peníze čerpat i opakovaně.

Ale nic samozřejmě není zadarmo, hradit budete úrok z aktuálně čerpané částky. Ocenili bychom však bližší informace na webových stránkách k úrokům a dalším podmínkám.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 20 000 Kč
Měsíční splátka: 2 999,29 Kč
Doba splácení: 12 měsíců
Měsíční úrok: 12,25 %
RPSN: 299,98 %
Přeplatek: 15 919,48 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Několik nabídek včetně oblíbené půjčky 10+1

Někdy je pro běžné smrtelníky těžké se vyznat ve všech číslech, které se k půjčkám pojí. Provident svou půjčkou 10+1 situaci poměrně značně ulehčuje. Tak například – půjčíte si 10 000 Kč, budete splácet 1 000 Kč po dobu 11 měsíců, takže přeplatíte ve finále 1 000 Kč. Zaplatíte tedy vždy o jednu splátku navíc. Takto je to jednoduché. Půjčit si můžete až 40 000 Kč. Vše si vyřídíte online, můžete vždy bezplatně splatit peníze dříve, jednou si lze dokonce zdarma splátku odložit. Tato půjčka je však dostupná jen pro nové zákazníky.

Pro ostatní zákazníky je tu pak možnost půjčky Provident (až 130 000 Kč se splatností až 36 měsíců a bonusem v podobě splátkových prázdnin) nebo půjčka online (až 130 000 Kč s penězi do 15 minut).

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 30 000 Kč
Měsíční splátka: 3 000 Kč
Doba splácení: 11 měsíců
RPSN: 21,31 %
Roční úrok: 19,48 %
Přeplatek: 3 000 kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Půjčte si ve dvou s lepším úrokem

Půjčka s úrokem už od 2,49 % p.m., možnost půjčit si až 1 milion korun, peníze do 24 hodin, žádné skryté poplatky i několik ocenění – na to všechno lákají půjčky Cofidis, které najdete přehledně na jejich webových stránkách. Na výběr je flexibilní půjčka, kterou lze čerpat opakovaně, i ta běžná. Výhoda klasické půjčky tkví i v tom, že si můžete zažádat o peníze jak sami, tak i s partnerem, a dosáhnout tak na nižší úrok. 

Mezi podmínkami pro získání úvěru najdeme například doložitelný příjem (případně důchod) a je také nutné být bez negativního zápisu v registrech dlužníků. Svůj úvěr si můžete i pojistit, k dispozici jsou 3 varianty pojištění.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 200 000 Kč
Měsíční splátka: 5 179 Kč
Doba splácení: 48 měsíců
Roční úroková sazba: 11,1 %
RPSN: 11,68 %
Přeplatek: 48 592 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Zajímavá varianta pro firmy a podnikatele

Služba Nafirmy.cz se zrodila v CreativeDocku (podobně jako Zonky či Mutumutu) a rozhodla se podpořit české podnikatele a firmy. Těm poskytuje půjčky a dalším lidem pak možnost do těchto firem investovat. Pokud tu budete shánět peníze pro své podnikání, přivítá vás sympatický web s přehlednými informacemi. Úrok se pohybuje od 4,89 % p. a., půjčit si můžete v rozmezí 100 000 Kč až do výše 2 milionů, poskytují i “záchranný program” pro firmy, které napoprvé neprojdou scoringem.

K půjčkám se však váže poplatek ve výši 3 % (2 % pro OSVČ) z půjčené sumy, který je nutné uhradit před zasláním půjčených peněz.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 250 000 Kč
Měsíční splátka: 7 480 Kč
Doba splácení: 36 měsíců
Roční úroková sazba: 4,89 %
Přeplatek: 26 794 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Revolvingový úvěr až 50 000 Kč

Úvěr Everyday Plus poskytuje finská společnost OPR-Finance. Jedná se o revolvingový úvěr, který můžete využít na cokoliv chcete, a jeho výše může sahat až k 50 000 Kč. Peníze si přitom vybíráte najednou, nebo třeba postupně podle aktuální potřeby. A kladně hodnotíme i jasné podmínky čerpání a splácení uvedené na webu. Měsíční úrok činí 20 % z částky, kterou dlužíte, a splácíte vždy alespoň jednu pětinu z půjčené sumy (nejméně 300 Kč). Peníze na svém účtu uvidíte během několika desítek minut po schválení.

I v tomto případě vše vyřešíte pohodlně online – stačí se jen zaregistrovat a ze svého uživatelského účtu pak zadat výběr. Je třeba doložit jen svůj příjem a přidat kopii občanského průkazu.

V potaz je však třeba vzít poplatek za čerpání ve výši 1 000 Kč.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 5 000 Kč
Celková částka ke splacení: 6 000 Kč
NEBO minimální splátka: 1 200 Kč
Měsíční úroková sazba: 20 %
RPSN: 519 %

VÝHODY

NEVÝHODY

Krátkodobá půjčka, kde vám napodruhé půjčí víc

Ryze česká společnost Cool Credit nabízí pro nečekané životní situace řešení v podobě nebankovní online půjčky na cokoliv. Napoprvé si tu můžete půjčit až 10 000 Kč, od 2. půjčky se nabízená částka zvedá na 20 000 Kč. Maximální doba splácení je zde 30 dní, splatit však půjčku můžete i dříve, a to bez poplatku. V obou případech své peníze můžete mít do 10 minut na účtu, stačí jen vyplnit online žádost a počkat na schválení. 

Reprezentativní příklad online půjčky:
Půjčka: 10 000 Kč
Doba splácení: 30 dní
RPSN: 2 969 %
Přeplatek: 3 250 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Pojištěná půjčka až 150 000 Kč

Profi Credit je nebankovní společnost, která se na trhu pohybuje už více než 25 let a zakládá si na osobním přístupu. Z toho důvodu se tu nesetkáte s kompletně online sjednáním, ale neobejdete se alespoň bez telefonického kontaktu, možná je i osobní schůzka. Podpis smlouvy však může proběhnout bez nutnosti kamkoliv chodit. 

Prostřednictvím “Pojištěné půjčky” vám půjčí 10 000 až 150 000 Kč na cokoliv s dobou splácení až 48 měsíců a peníze není problém mít na účtu ještě v týž den. Úvěr lze čerpat opakovaně a kladně hodnotíme pojištění schopnosti splácet, které vám může ušetřit řadu nepříjemností.

Co zde vidíme jako nevýhodu, je nedostatek informací o výši úroků.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 70 000 Kč
Doba splácení: 48 měsíců
Měsíční splátka: 2 299 Kč
Roční úroková sazba: 24,44 %
RPSN: 27,37 %
Přeplatek: 40 352 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Dvě varianty půjček, na které mají šanci i osoby v exekuci

Mladá společnost CreditPortal se snaží nabídnout co možná nejflexibilnější podmínky pro získání a následné splácení úvěru. V nabídce tak najdeme dvě varianty půjček – Credit 30, krátkodobou půjčku, a dlouhodobou půjčku Credit 365. V rámci Credit 30 si lze půjčit už od 500 Kč až do výše 30 000 Kč, kdy je třeba vše splatit v jedné splátce (s možností prodloužení doby splatnosti). Délka splácení se odvíjí od výše půjčky. Credit 365 vám poskytne 1 000 až 60 000 Kč a sami si vyberete, jestli chcete splácet 3, 6, 9 nebo 12 měsíců.

Formulář vyplníte jednoduše online. Plusem je, že zde mají šanci i osoby v exekuci. Naopak mínus zde vidíme v lehce nepřehledném webu a také ve výši úroků.

Reprezentativní příklad krátkodobé půjčky:
Půjčka: 3 000 Kč
Doba splácení: 1 splátka
Roční úroková sazba: 40 %
RPSN: 3 531 321,40 %
Přeplatek: 2 325,05 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

První půjčka bez úroků

Společnost Movinero se specializuje na krátkodobé půjčky, jejichž splatnost je maximálně 24 měsíců, kdy je nutné splatit každý měsíc alespoň 10 % z dané částky a úroky. Mezi hlavní výhody patří především rychlost – samotné vyplnění žádosti nezabere více než 7 minut, do 15 minut pak můžete mít peníze na účtu. Získat lze až 30 000 Kč, a to bez ručitelů či doložení příjmů od zaměstnavatele.

Vše probíhá kompletně online a noví zákazníci mají výhodu v 0% úroku na 30 dní. Pozor si ale dejte v případě, že nemůžete půjčku splácet. Týkat se vás budou (mimo jiné) i poměrně vysoké sankce za telefonické i e-mailové upomínky.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 5 000 Kč
Doba splácení: 12 měsíců
Výše splátky: 1 916,97 Kč
Roční úroková sazba: 40 %
RPSN: 4 715,96 %
Přeplatek: 18 003,69 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Česká společnost s bohatou nabídkou půjček

Česká nebankovní společnost Acema funguje na našem trhu už od roku 2000 a nabízí jak podnikatelské úvěry, tak i spotřebitelské půjčky. U každé varianty je pak v nabídce hned několik typů půjček, takže si můžete vybrat tu, která vašim potřebám vyhovuje nejvíce. U spotřebitelských úvěrů si lze jednoduše půjčit na cokoliv, k dispozici je třeba ale i “Americká hypotéka”, kdy úvěr splatíte až na jeho konci. U podnikatelských úvěrů zase vybíráte mezi úvěrem s ručením či bez něj, v nabídce je i varianta developerského úvěru apod. Půjčit si ve všech případech můžete i vysoké sumy (třeba i 50 milionů, minimálně však 20 000 Kč), vše lze řešit online a peníze máte k dispozici do 48 hodin.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 500 000 Kč
Počet splátek: 120
Výše splátky: 7 820 Kč
Roční úroková sazba: 13 %
RPSN: 17,88 %
Přeplatek: 481 289,99 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Půjčte si rychle a flexibilně

Rychlost a flexibilita jsou hlavními lákadly půjček od mezinárodní společnosti CreditOn. Půjčit si tu můžete až 20 000 Kč (tato částka platí pro stávající klienty, noví klienti získají maximálně 8 000 Kč) na alespoň 61 dní, v nabídce je ale i půjčka Extra, která se hodí pro případy, kdy si nejste jistí, za jak dlouho a kolik budete moci splatit. Lze ji totiž splácet postupně i najednou a nastavit si datum splatnosti podle svých potřeb.

Vše vyřídíte jednoduše online a na webu společnosti najdete přehledně uvedené všechny potřebné informace.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 2 000 Kč
Výše splátky: 789,04 Kč
Doba trvání úvěru: min. 61 dní
Měsíční úroková sazba: 40 %
RPSN (maximální): 5 579 %
Přeplatek: 789,04 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Vyberte si ze 3 typů půjček

Další ze série českých společností s nabídkou nebankovních půjček je Fair Credit. Najdeme u ní hned tři typy půjček – rychlou online půjčku “tetička”, kdy si lze napoprvé půjčit až 10 000 Kč na 5-30 dní, další variantou je půjčka “na účet”, která se pohybuje od 20 000 do 150 000 Kč, a objevíme tu i půjčku “v hotovosti”, kterou lze vyřídit třeba u vás doma, a půjčit si takto můžete 4 000 až 100 000 Kč. Ve všech případech se jedná o bezúčelové půjčky, takže peníze lze využít jakkoliv chcete.

Na kalkulačce si můžete u různých typů půjček spočítat, kolik za úvěr zaplatíte a jak vysoké budou splátky. Jen pozor, u online půjčky je zobrazován 0% úrok, což může někoho zmást, RPSN už totiž 0% u opakované půjčky není. U půjčky v hotovosti zase nepřehlédněte informaci, že jsou splátky vybírány týdně, nikoliv měsíčně.

Reprezentativní příklad půjčky na účet:
Půjčka: 70 000 Kč
Výše splátky: 5 484 Kč
Doba splácení: 18 měsíců
Roční úroková sazba: 58,24 %
RPSN: 40 %
Přeplatek: 28 712 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Půjčka na nižší částky s přehlednými podmínkami

Situaci, kdy nutně potřebujete menší finanční obnos a do výplaty je daleko, může pomoci rychle vyřešit i půjčka od společnosti CreditGo. Hned na začátek bychom chtěli vyzdvihnout velmi přehledně uvedené podmínky na webových stránkách, kdy vidíte i to, o kolik se vám úvěr prodraží, pokud si jej prodloužíte na 5 či třeba 30 dní, což se může hodit v případě, že nemůžete zrovna splácet podle plánu.

Noví klienti si mohou půjčit maximálně 10 000 Kč (minimální částka je 500 Kč) na 30 dní, stávající poté až 15 000 Kč. Ani v tomto případě není třeba nikam chodit, vše probíhá online.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 10 000 Kč
Doba splácení: 30 dní
Roční úroková sazba: 36 %
RPSN: 7595,30 %
Přeplatek: 4 290 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Půjčka až do výše 120 000 Kč

Už od roku 2006 se především na krátkodobé půjčky specializuje společnost CreditStar. Napoprvé si tu v rámci “Malé půjčky” vhodné pro pokrytí neočekávaných výdajů můžete půjčit až 12 000 Kč, pravidelní zákazníci pak mohou žádat až o 25 000 Kč. Druhou variantou je “Půjčka na splátky”, kdy můžete získat až 120 000 Kč na 120 měsíců. V obou případech jde o půjčky bezúčelové a můžete je tedy využít na co chcete. 

I v tomto případě zvládnete vše kompletně online a vyřízení je skutečně rychlé a jednoduché. Ocenili bychom však, kdyby se u výpočtů v online kalkulačce zobrazoval i úrok a RPSN.

Reprezentativní příklad opakované půjčky:
Půjčka: 50 000 Kč
Výše splátky: 4 998,14 Kč
Doba splácení: 12 měsíců
Roční úroková sazba: 35 %
RPSN: 41,21 %
Přeplatek: 9 809,50 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

První půjčka zdarma & věrnostní program

Se zajímavou nabídkou bezúčelové půjčky se setkáme u společnosti SOS Credit. První půjčku ve výši 10 000 Kč tu můžete získat “zdarma”, tedy s nulovým úrokem, novým zákazníkům navíc společnost nabízí slevu 30 %, stálí klienti mohou zase získat slevy díky věrnostnímu programu. Vše vyřídíte online a během pár desítek minut už můžete mít peníze na účtu. SOS Credit vám poskytne až 30 000 Kč a splatnost si lze prodloužit až o 28 dní, a to i opakovaně (ovšem za splnění daných podmínek).

Podmínky pro získání úvěru jsou v podstatě podobné jako u ostatních společností, potíže vám však v tomto případě budou dělat případné závazky po splatnosti.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 4 500 Kč
Doba splácení: 28 dní
Roční úroková sazba: 0 %
RPSN: 5 632,2 %
Přeplatek: 1 639 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Půjčka s vysokou schvalovatelností

Do 48 hodin si díky Pronto Půjčce můžete půjčit 10 000 až 100 000 Kč, a to na dobu 12 až 48 měsíců. Výhoda tohoto úvěru spočívá také v tom, že při předčasném splacení vám budou odečteny dosud nezaplacené úroky, vše vyřídíte online a společnost se pyšní také vysokou schvalovatelností žádostí. Ale pozor, například osoby v exekuci tu úvěr nedostanou.

Je však škoda, že výši úroků při dané výši půjčky a době splácení neuvidíte bez registrace, která je zde nezbytným prvním krokem.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 30 000 Kč
Výše splátky: 1 995 Kč
Počet splátek: 24
RPSN: 62,63 %
Přeplatek: 17 880 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat nebankovní půjčku

Jak v široké nabídce vybrat půjčku, která vám skutečně pomůže? Zamyslete se nad těmito tipy. 

1) Udělejte si řádný průzkum trhu

Pokud se poohlížíte po nebankovní půjčce, všechny si řádně srovnejte, čtěte recenze a snažte se vybrat kromě nízkého úroku takovou instituci, která s klienty spolupracuje a snaží se je pochopit. V praxi to znamená, že když se stane, že nebudete moci půjčku splatit, nepůjdou vám hned po krku. Porovnávejte půjčky online a vyberte takovou, která nejvíce vyhovuje vaší finanční situaci (tedy že zvládnete vše s klidem splatit).


2) Nespoléhejte se pouze na nízké úroky

Pokud si plánujete vyřídit půjčku, pak vás nejspíš zajímají hlavně úroky. Zajímat by vás měla také výše RPSN (roční procentní sazba nákladů), kde jsou započítány veškeré náklady spojené s vaší půjčkou. V neposlední řadě si pozorně přečtěte podmínky, kde se mohou za malým písmem schovávat různé poplatky, sankce či penále.


3) Dejte si pozor na podvodníky

Na internetu můžete narazit na podvodníky poměrně snadno, proto se snažte si o dané instituci najít co nejvíce informací. Nebankovní instituce musí mít licenci od České národní banky, a pokud ji nemá, dejte od této společnosti ruce pryč. Také si dejte pozor na různé poplatky předem, protože tak poznáte jasný podvod.


4) Vybírejte takovou půjčku, kterou skutečně utáhnete

Mít “velké oči” se v případě nebankovních půjček skutečně nevyplatí. To, že některé nebankovní instituce nepotřebují mít doložený váš příjem a další dokumenty, které jsou jinak pro vyřizování půjčky nezbytné, znamená to, že si budete muset svou schopnost splácet posoudit sami. Jakmile nebudete zvládat půjčku splácet, můžete jednoduše spadnout do dluhové pasti, ze které se pak budete už jen těžce vyhrabávat.


5) Nechte si poradit od odborníků

Jestliže už máte nebankovní půjčku vybranou, danou instituci proklepnutou a stále si nejste půjčkou jistí, zavolejte nebo napište na infolinku dané instituce a nechte si od nich poradit. Vaše rozhodování pak může být o poznání jednodušší.

Na co si dát u nebankovní půjčky pozor?

Nebankovní společnost musí mít licenci od České národní banky o poskytování nebankovních spotřebitelských úvěrů, bez které nesmí fungovat. Při vyřizování nebankovní půjčky byste si měli dát na několik věcí pozor. Seriózní nebankovní instituce po vás nebude chtít žádné poplatky předem – může po vás totiž předem požadovat maximálně jednu korunu, a to z důvodu ověření vaší totožnosti. Pozor si dejte také na proměnlivou úrokovou sazbu, kdy vás sice daná instituce naláká na nízký úrok, ten se však po uzavření smlouvy zvýší a může se zvýšit až na čtyřnásobek. Proto vybírejte jen půjčky s fixním úrokem, na který se můžete spolehnout.

Jak poznat půjčku, kde mi opravdu půjčí?

Hledáte z nějakého důvodu instituci, která vám opravdu půjčí? Je několik takových, které vám půjčku skutečně schválí, a to bez zbytečné omáčky kolem. Jelikož je to pro nebankovní instituci vyšší risk, poznáte to také podle vysokého úroku, ale hlavně podle toho, jestli daná instituce nahlíží do registrů a jestli po vás bude vyžadovat doložení vašich příjmů. To je totiž vaše cena za to, že vám půjčí, i když třeba nejste ve splácení zrovna poctivec.

Jak je to s půjčkami bez doložení příjmů a nahlížení do registrů?

Některé nebankovní instituce nabízejí půjčky bez doložení příjmů a bez nahlížení do registru, což znamená, že si vás daná instituce nebude nijak ověřovat a šance na schválení půjčky je zde téměř 100%. Ve zkratce je to ideální šance na půjčku pro zadlužené klienty, kterým nikdo nikde jinde peníze nepůjčí. Pro klienty s exekucemi je jedinou volbou půjčka na ruku, jelikož na účet si peníze nechat poslat nemohou. Půjčky, u kterých nemusíte dokládat příjmy a bát se, že bude instituce nahlížet do registrů, mají však velké nevýhody. Můžete si půjčit jen v rámci nižších tisíců korun, čekají vás obrovské úroky a pokud nestihnete splátku (většinou maximálně do jednoho měsíce) poslat, čekají vás ještě vyšší poplatky a pokuty. Pokud nemáte dluhy, raději zvolte klasickou cestu s ověřením příjmů i s nahlížením do registrů, budete mít patrně mnohem nižší úrok.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma nebankovních půjček, kde opravdu půjčí.

Většinou do pár minut, maximálně hodin. Jelikož se vše vyřizuje online, tak je proces skutečně rychlý. V případě vyplácení na ruku je to několik dní.

Úrok je část nákladů, které jsou spojeny s půjčkou a musíte je dané instituci zaplatit. RPSN je však celkový náklad, tedy kromě úroků jsou zde započítány také poplatky, sankce a podobně. Při výběru půjčky by vás tedy mělo zajímat hlavně RPSN.

To je u krátkodobých půjček u nebankovních institucí vždy velký risk a problém. Řešit to musíte hlavně s danou nebankovní institucí, a to hned, jakmile zjistíte, že splátku nezvládnete poslat v daném termínu. Přestat s institucí komunikovat je to nejhorší, co můžete udělat, a zaděláváte si tak na velký problém. Vždy se snažte dobře popsat svou situaci a pak už nezbývá než doufat, že vám pomohou najít řešení a celkové dopady na vás nebudou zničující.

Registr dlužníků je veřejně dostupná databáze fyzických osob, které dluží nebo dlužily peníze nebo měly potíže se splácením půjček. Jsou tam všechny informace, které banka nebo nebankovní instituce potřebuje ověřit před tím, než vaši žádost o půjčku schválí.

Videa

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)