TOP 9: Nejlepší autobazary v ČR 2023 - recenze, hodnocení


Výběr redakce

Tisícovky vozů od giganta na českém trhu autobazarů


Oblíbená volba

Jediný český prodejce s mezinárodní certifikací kvality TÜV


30 dní na zkoušku

10 dní na bezplatnou výměnu nevyhovujícího vozu 


Další na zvážení

Miliony vozů z celé Evropy s pohodlným doručením domů

Nejsnadnější cesta k autu

Autobazary V Cr

Nový vůz ztrácí rychle na hodnotě a tak může být nákup ojetého auta z bazaru velice výhodný. Oproti nákupu nového, které je v bezvadném stavu, si však musíte dávat více pozor jak na stav automobilu, tak i na výběr bazaru. Na co se zaměřit a jak vybírat, aby byl nákup z autobazaru opravdu úspěšný? A jaké jsou nejlepší autobazary v České republice?

U nákupu ojetého automobilu je nutné se důkladně seznámit s celkovým stavem vozu, tzn. exteriér, interiér a technická část. Nejlepším řešením je přizvat k nákupu automechanika nebo někoho, kdo autům rozumí. Pokud takovou možnost nemáte a musíte se spoléhat sami na sebe, naleznete níže 7 tipů, jak vybírat ojeté auto.

I k výběru autobazaru máme níže podrobnější tipy, obecně lze ale říci, že nejspolehlivější jsou recenze – a úplně nejvíce ty, jež jsou od lidí, které znáte. Internet je také skvělým zdrojem informací, v rámci konkurenčního boje se však mohou vyskytovat negativní recenze s úmyslem někoho poškodit (a naopak nepravdivé pozitivní recenze), takže je třeba brát informace zde s rezervou.

Jednoznačně nejoblíbenější jsou u nás ojetá auta Škoda Auto, která mají díky zázemí dostupného a relativně levného servisu největší podíl. Za nimi pak následuje Volkswagen, Ford, Hyundai, Renault a Peugeot.

Tisícovky vozů od giganta na českém trhu autobazarů

AAA Auto patří k jedněm z největších a nejstarších bazarů, jehož pobočky najdete po celé České republice. V jeho nabídce najdete tisícovky vozů, které lze vyhledávat pomocí filtrů na webu. AAA Auto u svých vozů detailně kontroluje stav tachometru a dalších více než 200 technických detailů. Za kvalitou vozů si stojí natolik, že nabízí doživotní záruku na legální původ vozu a prodlouženou záruku Carlife® na mechanický stav vozu v délce až 36 měsíců. Auta nejen prodává, ale také vykupuje, takže se při nákupu nového auta můžete rovnou zbavit toho starého. Zajišťuje také splátkové financování, jehož orientační výši si lze spočítat na webu.

Co se týče hodnocení a recenzí, je to podobné jako u většiny velkých firem se spoustou poboček, kde hraje roli také lidský faktor – spousta hodnocení je pozitivních, další množství zase negativních. V minulosti mělo AAA Auto problémy s uváděním počtu najetých kilometrů, v současnosti se však takové výtky nevyskytují.

VÝHODY

NEVÝHODY

Jediný český prodejce s mezinárodní certifikací kvality TÜV

Auto ESA patří mezi největší síť autobazarů v České republice a jako jediná se může pochlubit mezinárodním certifikátem TÜV NORD, který je zárukou kvalitních služeb a férového přístupu.

Autobazar má pobočky ve všech větších městech České republiky. Předtím, než se do něj vydáte, můžete si na webu předem prohlížet nabídku více než 6 tisíc vozů. Na webu najdete také kalkulačku pro nákup vozu na splátky, takže budete znát jejich výši. Auto ESA všechna svá auta před prodejem důkladně kontroluje a nemá problém ani s tím, když si k nákupu přizvete vlastního automechanika. Vyberete-li si auto z jiné pobočky, může vám být převezeno.

Autobazar ESA patří k největším a tak i množství recenzí je vysoké – a najdou se mezi nimi jak pozitivní, tak negativní. Ty pozitivní se týkají především přístupu prodejců, ty negativní zmiňují vyšší ceny a špatný technický stav vozů. Obojí se však může výrazně lišit dle poboček.

VÝHODY

NEVÝHODY

10 dní na bezplatnou výměnu nevyhovujícího vozu 

Mototechna nabízí zánovní a ojeté vozy, které lze pohodlně vybírat na webu, vybraný vůz vám pak přistaví kdekoliv po celé České republice. Pokud je vaší můrou situace, kdy auto přestane jet už cestou z prodejny, nadchne vás možnost bezplatné výměny vozu do 10 dnů. Stejně tak ho můžete vrátit i jen pokud vám nebude vyhovovat, důvod vrácení udávat nemusíte. Auta lze financovat hotově, na leasing (auto není po dobu splácení vaše) nebo klasickou půjčkou, při nákupu je také možné rovnou uzavřít pojištění. Mototechna své vozy důkladně kontroluje a jako záruku nabízí zákazníkům doživotní garanci na legální původ vozu a najetých kilometrů.

Co se týče recenzí, převažují ty kladné, jediná výhrada zmiňuje, že při výkupu na protiúčet firma dovezla nové auto, ale nemohla odvézt vykupované.

VÝHODY

NEVÝHODY

Miliony vozů z celé Evropy s pohodlným doručením domů

Carvago není klasický kamenný bazar, ale bazar internetový. Jak funguje? Vy si na webu vyberete některý z milionů vozů v celé Evropě, certifikovaný technik auto prohlédne a doveze k vám domů. Firma také zajistí veškeré papírování s převodem vozu, financováním a pojištěním. A jaké máte záruky, že bude auto zakoupené online v pořádku? Za prvé se o nákupu rozhodujete až po obdržení podrobné zprávy od technika, za druhé máte možnost vůz do 14 dnů vrátit a za třetí dostanete k zákonné záruce na skryté vady ještě navíc záruku 6 měsíců na motor, převodovku a diferenciál. 

I když sebou nákup vozu online nese zákonitě jisté pochybnosti o důvěryhodnosti, jedná se o velice pohodlný způsob nákupu, který ušetří čas. Spokojeni jsou také zákazníci, kteří bazar z většiny chválí. Najdou se ale i výhrady, a to především k pomalým dodávkám vozů.

VÝHODY

NEVÝHODY

Online nákup ojetých vozů s maximálním stářím 7 let

CarNext je české zastoupení evropské společnosti, která přenáší obchodování s auty na internet – na webu si vyberete auto, zvolíte platební metodu a pak už jen čekáte na přivezení vašeho auta. CarNext si vybírá pouze vozy ve stáří do 7 let a s omezeným počtem najetých kilometrů. Před dodáním je auto podrobeno kontrole a případně opraveno a uvedeno do perfektního stavu. Pokud byste přeci jen nebyli spokojeni, je možné ho do 14 dnů vrátit – podmínkou je najetí maximálně 200 kilometrů, stejný technický stav jako při předání a poplatek za náklady spojené s vrácením (5 % z ceny). Preferujete-li spíše osobní návštěvu a výběr, můžete tak učinit na pobočce ve Vestci u Prahy.

VÝHODY

NEVÝHODY

Pohodlný nákup v showroomu jen pro vás a možnost 2 leté záruky

Autodraft, sídlící v pražských Vršovicích se snaží vybírat auta (převážně) koncernu Volkswagen v nejlepším stavu a zprostředkovat zákazníkovi ten nejlepší servis. K tomu slouží rezervace showroomu a servisu (Autodraft má vlastní servis) pouze pro vás. Vy si pak auto můžete v klidu a beze spěchu prohlédnout. Pokud odejdete a dáte si čas na rozmyšlenou, nemusíte už do obchodu chodit znovu – vámi vybrané auto si objednáte online, prodejce zařídí veškeré doklady spojené s převodem a vůz vám doveze až domů. Zařídí také financování půjčkou, které je bez provizí. Ať už auto kupujete osobně nebo online, můžete získat záruku 2 roky, podmínkou je pravidelný servis a zaplacení poplatku 10 000 Kč.

Firma Autodraft je menší a nabídka není tak velká, tento fakt je ale kompenzován férovým přístupem a kvalitou vozů, což potvrzuje i recenze spokojených zákazníků, kterých je většina. Samozřejmě se vyskytují také ojedinělé negativní zkušenosti, Autodraft však na všechny reaguje a snaží se je aktivně řešit.

VÝHODY

NEVÝHODY

Všechny typů vozů od zavedené společnosti s vlastním servisem

Autobazar Štěpánek Auto, sídlící v Kladně, je dobře známou a zavedenou společností, která na českém trhu působí více než 27 let. Zákazníkům nabízí všechny typy aut od rodinných přes luxusní a užitkové až po elektronické/hybridní. Je také autorizovaným dealerem vozů Hyundai. K autobazaru patří i vlastní servis, ve kterém probíhá kontrola všech ojetých aut. Štěpánek auto ručí za původ vozů a správnost veškerých údajů v dokladech. Nabízí také nákup auta na protiúčet (při nákupu nového auta prodáváte staré) a vlastní operativní leasing Creditmall.

Štěpánek Auto je menší a tak nemá obrovskou nabídku jako jiné bazary, zato se však může pochlubit zástupy spokojených zákazníků, které hodnotí kladně především profesionální přístup prodejců. Za dlouhou dobu působení firma nasbírala i negativní hodnocení, ta jsou však oproti těm negativním ve výrazné menšině.

VÝHODY

NEVÝHODY

Online prohlídka vozu ušetří váš čas

Nemálo lidí se setkalo se situací, kdy si jedou prohlédnout vytipované auto do desítky až stovky kilometrů vzdáleného autobazaru, načež na místě zjistí, že vůz absolutně neodpovídá popisu nebo dokonce není – tak tato situace se vám u Andy-Auta nestane. Vámi vyhlídnuté auto si totiž můžete prohlédnout na dálku prostřednictvím živého vysílání. Následně pak lze provést rezervaci nebo se o stavu automobilu zajet přesvědčit ještě osobně, a to na prodejnu v Táboře. Při nákupu vám Andy-Auta může zajistit také úvěr a pojištění.

Prodejce je menší a tak nemá příliš mnoho hodnocení od zákazníků. Z těch, která jsou, převažují ty pozitivní, jež oceňují především přístup personálu. Negativní pak zmiňují technické závady po nákupu, což je věc, která se čas od času přihodí v každém autobazaru.

VÝHODY

NEVÝHODY

Učte se angličtinu z filmůŠiroká nabídka vozů od zavedené společnosti

Větší autobazar, sídlící na okraji Prahy v Olbramovicích, je zavedenou firmou, která na trhu působí již od roku 1997. Na ploše velikosti 80 000 m² nabízí přes tisíc automobilů všech typů. Při nákupu dokáže zajistit převedení veškerých dokladů, financování, pojištění i výkup auta na protiúčet.

Ačkoli má Davo Car řadu pozitivních recenzí, z nichž jedna si chválí, že Davo Car bylo jako jediné ochotné řešit specifický způsob prodeje (dotovaný nákup auta pro postižené dítě), se kterým se ostatní bazary zabývat nechtěli, je nutné zmínit také to, že společnost má poměrně dost negativních recenzí. Ty se týkají nejčastěji výrazného snížení požadované kupní ceny vozu, jednání nebo poruch po nákupu.

VÝHODY

NEVÝHODY

TŘI tipy, na co si dávat pozor při výběru autobazaru

1) Prostudujte si recenze

Jak jsme již psali v úvodu, recenze jsou nejcennějším zdrojem informací. Je však známo, že nespokojení zákazníci píší více recenzí než ti spokojení, a tak je třeba je někdy brát s rezervou. Mezi nejlepší doporučení patří ta od lidí, které znáte.


2) Dobrý prodejce na zákazníka netlačí

Pokud prodejce vyřkne větu ve stylu „o auto je velký zájem“ či „právě volal další zájemce o koupi“, nenechte se vystresovat a donutit k podpisu smlouvy. Zpravidla se jedná o pouhý trik, který vás má přimět ke koupi – a seriózní prodejce ho na vás nepoužije. Zachovejte tedy chladnou hlavu, vše si v klidu rozmyslete a nebojte se slušně odmítnout a z autobazaru odejít, pokud vám nebude cokoli sedět.


3) Obejděte více autobazarů

Tento bod souvisí s výše uvedeným. Udělejte si svůj osobní průzkum a nejdříve obejděte více bazarů. Všímejte si i detailů – nejen zda vás prodejce do něčeho netlačí, ale zda také odpovídá pravdivě a bez uhýbání vašim otázkám, podává pravdivé informace atd.

SEDM tipů, jak vybrat ojeté auto

1) Doklady a identifikace vozidla

Nejdůležitější je VIN kód, který je vyražený buď v prostoru motoru, na podlaze, v zavazadlovém prostoru, na přepážce mezi motorem a kabinou vozu nebo pod čelním sklem. Vždy musí souhlasit s údaji v technickém průkazu, který je hlavním dokladem k autu.
Důležitý je také typový štítek, který najdete v motorovém prostoru nebo na sloupku vozidla. Údaje na štítku musí opět souhlasit s technickým průkazem.


2) Míra opotřebení interiéru napoví skutečné stáří auta

Auto má dle tachometru najeto 50 000 km, ale řadící páka a volant jsou ohmatané, pedály sešlapané a čalounění prosezené a ošoupané? Pak zřejmě nebude něco v pořádku. U auta, které má najeto přes 200 000 km je vyšší míra opotřebení běžná a nemusí hned nutně znamenat, že má auto zásadní vady, pokud má však oficiálně najeto málo a je opotřebené hodně, zřejmě došlo k přetočení tachometru.


3) Kontrola exteriéru a seznámení se se stavem vozu

Zkontrolujte lak – hledejte stopy po broušení, tmelení a přelakování, lícování a spáry jednotlivých dílů karoserie, lak na šroubech (je-li poškozený, díl se měnil), okolí světel, těsnění oken a dveří. Podívejte se, zda nekorodují prahy. Nebojte se projít vše opravdu důkladně, včetně vyndání koberečků, plastových krytů a dalších částí, které vám umožní detailně prohlédnout konstrukci vozu.


4) Jak poznat nefunkční airbagy

Otočíte-li klíček, rozsvítí se kontrolky, které následně začnou zhasínat jedna podruhé. Pokud kontrolka airbagů zhasne společně s jinou, znamená to, že je s ní spojena a airbag není funkční = auto je havarované.


5) Bez zkušební jízdy auto nekupujte

Zkušební jízda je jeden z nejlepších způsobů, jak poznat, zda je auto v pořádku či nikoli. Seriózní prodejce by vám ji měl vždy umožnit, pokud tak neučiní, je to celkem spolehlivé znamení, že byste od auta měli dát ruce pryč.


6) Startujte za studena a při jízdě pozorně poslouchejte

Nenechte prodejce nastartovat auto bez vaší přítomnosti, i během startování poznáte možné problémy. Startování musí být plynulé stejně jako následující jízda. Z motoru, podvozku, výfuku a od kol byste neměli slyšet žádné škubání, vrzání, hučení, klepání a podobně, v záběru by neměly být prodlevy, ztráta výkonu, volant by neměl příliš vibrovat, auto by nemělo táhnout ke straně (když na chvilku pustíte ruce z volantu). Kupujete-li auto s automatickou převodovkou, změna rychlosti musí být taktéž plynulá, neměli byste slyšet zadrhávání ani prodlevy.


7) Po jízdě znovu zkontrolujte motor

Jakmile skončíte vaši zkušební jízdu, otevřete kapotu a znovu zkontrolujte motor. Není přehřátý? Nebublá příliš voda v chladiči? U starších automatů se podívejte na olej – pokud je černý nebo je cítit po spálenině, značí to vysoký stupeň opotřebení a problémy v blízké budoucnosti.

Často kladené otázky

Záruka na auto z bazaru je 24 měsíců, přičemž prokazovací povinnost je prvních 6 měsíců na straně bazaru = pokud se závada vyskytne během prvních 6 měsíců, autobazar musí prokázat, že v době nákupu bylo auto bez vad. Po 6 měsících přechází prokazovací povinnost na zákazníka.

Záruka se vztahuje na tzv. skryté vady. Skryté vady jsou ty, které není kupující schopen při nákupu zjistit nebo ho na ně prodávající neupozornil. Auto lze reklamovat také v případě, kdy prodávající poskytl mylné informace o stavu vozu, například zda bylo auto bourané či nikoli.

Záruka se nevztahuje na vady, které byly zákazníkovi sděleny nebo je mohl během nákupu odhalit (například prasklá světla, nefunkční stěrače).

Při nákupu tedy vždy trvejte na detailním sepsání technického stavu, které by mělo být součástí smlouvy. Nikdy nepodepisujte smlouvu, ve které je formulace „jak stojí a leží“ – díky té se prodejce zříká veškeré odpovědnosti.

Důležité je auto nechat po celou dobu reklamace ve stejném stavu – nikdy ho po zjištění závady nenechte opravovat na vlastní náklady. Čekání na vyřešení sporu může být s nepojízdným autem nepříjemné, pokud byste do něj ale jakkoli zasáhli, přišli byste o nárok na reklamaci.

Zjistíte-li nebo se vyskytne na autě závada, musíte o uplatnění nároku na reklamaci upozornit autobazar písemně. Pokud ji bazar uzná, začíná běžet zákonná lhůta 30 dní na vyřízení reklamace. V této lhůtě se bazar s kupujícím dohodne na způsobu odstranění závad či kompenzace, načež je možné auto nechat opravit. Veškerou komunikaci s autobazarem chtějte vždy v písemné formě a od všeho žádejte kopie.

Jestliže autobazar reklamaci zamítne, můžete si nechat vypracovat znalecký posudek. Nejzazším řešením je soudní spor – pokud ho vyhrajete, autobazar musí zaplatit veškeré náklady.

Autobazar může ale nemusí mít výhodné nabídky půjček. Výhodou je jednoduchost půjčky – autobazar vyřídí vše za vás a vy se nemusíte o nic starat. Nevýhodou může být poplatek za zpracování půjčky, vyšší úrok nebo pokuty za předčasné splacení úvěru. Některé autobazary také klamou spotřebitele a neuvádějí korektní informace o RPSN. Pokud tedy nemáte na nákup auta hotovost, vždy si prověřte možnost půjčky nejen u autobazaru, ale také přímo u bank.

Autor článku:

Zajímá vás, jak vybíráme produkty?. Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.3/5 - (20 votes)