TEST 25+ nejlepších matrací na spaní 2023 - recenze a jak vybrat​


Výběr redakce

Matrace, kterou si plně přizpůsobíte svým potřebám

Cena: 8200 Kč


Zlatá střední cesta

Tvrdší matrace s vysokou nosností


Cena: 6800 Kč


Lidová cena

Hodně muziky za málo peněz


Cena: 4200 Kč


Pro náročné

Matrace s exkluzivní výškou


Cena: 12500 Kč
Nejlepsi Matrace

Pokud se budíte nevyspalí, rozlámaní a rozmrzelí, na vině může být celá řada faktorů. Špatně zvolená či stará matrace patří mezi ně. Máte pocit, že byste si vy i vaše záda už zasloužili novou? Nechte se naším podrobným průvodcem provést výběrem a najděte tu, ze které budete vstávat s elánem a bez bolestí. 

Jednotlivé matrace se od sebe liší mnoha různými parametry, které je třeba zvážit. Materiál jádra je jedním z nich. Nebudeme vám radit, který je lepší a který horší, vždy záleží na vašich konkrétních představách a požadavcích.

1. Pružinové

Zapomeňte na pružiny z minulosti, které tlačily do zad a nezřídka se protlačovaly na povrch. Dnešní podoba pružinových matrací už je propracovanější a skýtá několik výhod, jako je dlouhá životnost, prodyšnost a také elasticita, s níž se dokáží přizpůsobit každému spáči. Nejsou však zrovna univerzální a využití najdou především u pevných roštů, u lamelových a speciálně polohovacích s nimi nepochodíte.

Setkat se s nimi můžete v několika variantách:

 • Klasické pružiny (bonelové) – Jsou propojené pérky, takže se nemusíte bát uvolňování. Příliš se však nehodí na dvoulůžko.
 • Taštičkové pružiny (kapslové) – Každá pružina disponuje vlastními textilním pouzdrem, což zabraňuje přenášení pohybu.
 • Mikrotaštičkové pružiny – Taštiček ve vlastním pouzdře najdeme v matraci stovky a dokáží perfektně rozkládat váhu.

2. Pěnové

Pěn existuje celá řada druhů a právem se řadí k velmi oblíbeným materiálům. Dají se mezi sebou kombinovat, skvěle se přizpůsobují lidskému tělu, jsou lehké, nabízejí různé stupně tvrdosti, a navíc vhodné pro různé typy roštů.

Nejznámější jsou tyto typy:

 • PUR pěna – Dlouhá životnost, nízká cena, elasticita i vysoká nosnost dělají z této varianty tu nejpopulárnější.
 • Bio pěna – V posledních letech si tento typ našel oblibu výrobců i uživatelů díky tomu, že je tento materiál ekologický, přizpůsobivý, ortopedický a také dokáže skvěle odolávat plísním i mikrobům.
 • Studená HR pěna – Matrace ze studené pěny vynikají dlouhou životností, prodyšností, oblíbené jsou u alergiků, dokáží odvádět teplo a poskytují i tvarovou stálost.
 • Paměťová (líná nebo visco) pěna – V závislosti na teplotě a tlaku se dokáže maximálně přizpůsobit křivkám těla a je tak správnou volbou pro osoby trpící bolestmi či otlačeninami.

3. Latexové

Latexové matrace mohou být z přírodního nebo umělého materiálu. Obecně bývají měkčí, jejich doménou je vysoká pružnost, dokáží se přizpůsobit tvaru těla a potěší i dlouhou životností. Nejlépe si rozumí s lamelovými rošty. Nepatří však k nejprodyšnějším variantám, a pokud se tak více potíte, raději zvolte jiný typ.

4. Speciální

Při výběru se můžete setkat i s dalšími označeními různých typů matrací podle použitého materiálu:

 • Sendvičové – Pro zlepšení kvality spánku a podpoření životnosti bývají někdy materiály kombinovány, z toho vzešlo označení “sendvičové” matrace.
 • Bio matrace – Tyto matrace jsou vyrobeny z materiálů šetrných k přírodě.
 • Gelové – Jedná se o matrace s gelovými výplněmi v paměťové pěně, které pomáhají uvolnění.
 • Kokosové – Jsou přírodní, hypoalergenní, prodyšné, odolné proti roztočům i plísním a hodí se jako varianta pro děti.

Rozměry se budou v první řadě řídit nejspíš velikostí rámu postele. Pokud vybíráte postel novou, myslete na to, že by délka matrace měla alespoň o 15 či 20 cm přesahovat výšku člověka, některé zdroje mluví i až o 25 cm. Co se týče šířky, u jednolůžka by matrace měla mít na šířku alespoň 90 cm, u dvoulůžka 160 cm.

Zvolit lze v případě dvoulůžek dvě samostatné matrace, kdy si každý z partnerů vybere variantu podle svých preferencí, k dispozici jsou už ale i matrace pro páry, kde si každý může svou stranu uzpůsobit individuálně.

Co se týče výšky matrace, pro každodenní využití nevolte matrace nižší než 15 cm. V ideálním případě by měla být výška 20 cm a více. Tenčí matrace se rychleji proleží. Z ⅓ pak může být matrace vpuštěna do rámu postele, nemělo by to však být více.

Nosnost matrace berte v potaz především v případech, že vážíte více než 90 kg. Některé matrace mají nosnost až 150 kg, takže si ideální variantu najde každý. V případě párových matrací je nosnost udávána na jednu osobu.

Obsah článku

Recenze nejlepších matrací

 1. Dormeo 8v1 iMemory S Plus II
 2. Tropico Romantika Kašmír
 3. Dřevočal Lima
 4. Dormeo Air+ Select
 5. Dřevočal Ronda
 6. Dormeo 4v1 iMemory Silver
 7. Favorit Hard 18
 8. Dormeo Air+ Comfort
 9. MPO Memory Comfort 1+1
 10. DORMEO Ergo Comfort
 11. MPO Xena 1+1
 12. PerDormire Wanessa
 13. Dřevočal Eva
 14. Dormeo Aloe Vera
 15. Tropico Bohemica Medical Graphite
 16. Dřevočal Leona
 17. PerDormire Adam
 18. Tropico Heureka
 19. Dřevočal Nora
 20. Halmar Neapol
 21. Tropico Guard Antibacterial
 22. Purtex Rhodos 
 23. proPostele Pur
 24. Wanda HR Wellness
 25. Falco Top Sleep 1

Matrace, kterou si plně přizpůsobíte svým potřebám

Tato třízónová matrace patří mezi ty nejpopulárnější, a podle nás je tomu tak právem. Nabízí totiž spoustu možností, jak si ji přizpůsobit takřka na míru. Vybrat si můžete ze 4 úrovní tvrdosti (od měkčí až po velmi tvrdou) a 2 úrovní opory, kdy můžete dopřát lehkou oporu krku a ramenům, nebo matraci otočit a poskytnout měkkost nohám. Pevnost matrace můžete dále upravit otočením potahu. Možnost maximální personalizace matrace oceníte i v páru, kdy si lze snadno upravit “svou stranu” podle sebe.

Matrace je navíc nejen komfortní, ale i praktická. Je maximálně prodyšná a také hypoalergenní a antibakteriální, takže se hodí pro astmatiky i alergiky. A snímatelný potah lze jednoduše prát v pračce. Oceníte nejspíš i nadstandardní 15letou záruku.

Typ jádraEcocell (dva druhy – měkčí a tvrdší) + vrstva Octaspring pěnových pružin
Výška 20 cm
Nosnost140 kg
Snímatelný potahano
Záruční doba15 let
Počet zón3
Cena8 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Tvrdší matrace s vysokou nosností

Dáváte přednost spaní na tvrdé matraci? Pak by pro vás mohl být vhodnou volbou tento oboustranný model. Jedná se o 20 cm (k dostání je však i model vysoký 24 cm) vysokou ortopedickou matraci, jejíž tuhost podporuje vrstva kokosových vláken. Druhou předností je i skutečně vysoká nosnost, kdy tužší strana zvládne i 150 kg, měkčí pak stále solidních 130 kg.

O pohodlí při spánku se dále stará 7 anatomických zón. Najdeme tu i pánevní zónu, která pomáhá s rozložením tlaku v oblasti kyčlí. Nejen starší lidé pak ocení oporu při vstávání.

Matrace nezklame ani po praktické stránce, kdy nabízí pratelný povlak s kašmírovými vlákny, který lze jednoduše sundat a vyprat. A vhodná je i pro alergiky.

Cenově se jedná o příznivější volbu, která výrazně nezatíží rodinný rozpočet. Ocenili bychom však záruku delší než 5 let.

Typ jádra studená pěna + kokosová vlákna
Výška  20 cm (24 cm)
Nosnost 130 kg / 150 cm
Snímatelný potah ano
Záruční doba 5 let
Počet zón 7
Cena 6 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Hodně muziky za málo peněz

Přestože tato sendvičová matrace patří k těm cenově nejpříznivějším, svými vlastnostmi vás nejspíš v mnohém překvapí. Řadí se mezi sedmizónové matrace, které se snaží maximálně přizpůsobit křivkám těla, je oboustranná se dvěma stupni tvrdosti (tvrdá a extra tvrdá strana) a jednotlivé vrstvy jsou navíc tvarovány tak, aby napomáhaly prokrvení pokožky a uvolňovaly svaly. Nosnost je slušných 140 kg a i výška matrace, 22 cm, patří k těm komfortnějším.

Hodí se na každý typ roštu kromě toho motorového.

Jediné, co by se zde dalo vytknout, je pouze základní, dvouletá záruka. U konkurenčních matrací totiž není výjimkou ani desetiletá záruka.

Typ jádrasendvičová matrace (PUR pěna + polyuretan)
Výška 22 cm
Nosnost140 kg
Snímatelný potahano
Záruční doba2 roky
Počet zón7
Cena4 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Matrace s exkluzivní výškou

Tento kousek patří v rámci značky Dormeo k těm prémiovým. Pokud si tedy chcete vychutnávat dlouhé hodiny spánku na opravdu propracované matraci a nevadí vám si za ni trochu připlatit, mohla by vás nadchnout. Třeba už jen svou výškou 27 cm, která zaručuje skutečně vysoký komfort. Nastavit si také můžete její tvrdost od střední až po méně tvrdou. 5 komfortních zón a 3D pružiny se ideálně přizpůsobí vašemu tělu. Vhodná je tato matrace i pro páry, zabraňuje totiž přenášení pohybů ze strany na stranu a každou stranu je možné také uzpůsobit zvlášť.

A najdete tu i pár ne zrovna běžných vychytávek, jako je například ošetření Adaptive zajišťující termoregulaci, kdy v zimě udržuje teplo a v parných dnech chlad.

Pokud trpíte astmatem či alergiemi, najdete v této matraci spojence také, je totiž antibakteriální a hypoalergenní. A potěší i 15letou zárukou.

Typ jádraOctaspring pružiny + paměťová pěna
Výška 27 cm
Nosnost140 kg
Snímatelný potahano
Záruční doba15 let
Počet zón5
Cena12 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Sedmizónová matrace s bio pěnou

Mezi povedené matrace, které potěší i náročnější spáče, řadíme i variantu Ronda české značky Dřevočal. Jedná se o oboustrannou matraci, kdy je jedna strana střední a druhá tvrdá. Snadno si tak uzpůsobíte matraci svým požadavkům. Dalším plusem je 7 anatomických zón pro co nejlepší oporu. Nosnou vrstvu matrace tvoří bio pěna s obsahem sójového extraktu a masážními nopy.

Výška 19 cm a nosnost 120 kg sice nepředstavují ta úplně nejoslnivější čísla ve srovnání s dalšími matracemi a patří spíše do zlatého středu, avšak nemělo by to váš spánek nijak narušovat (pokud nepatříte do vyšší váhové kategorie).

Co u matrací Dřevočal oceňujeme, je i možnost výběru potahu z několika variant.

Typ jádrabio pěna
Výška 19 cm
Nosnost120 kg
Snímatelný potahano
Záruční doba3 roky
Počet zón7
Cena9 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Matrace se čtyřmi stupni tvrdosti

Je jedno, jestli vy preferujete měkkou matraci, zatímco váš partner touží po tom uléhat na tvrdé lůžko, tento model od značky Dormeo se přizpůsobí vám oběma. Matrace totiž obsahuje dvě otočná jádra, která můžete podle libosti otáčet a vybrat si tak jednu ze 4 stran s různou tuhostí, od měkké až po extra tvrdou.

Matrace dále disponuje paměťovou pěnou zajišťující perfektní přizpůsobení se vašemu tělu a třemi anatomickými zónami, které se starají o oporu vaší hlavy a krční páteře, beder a nohou. A v neposlední řadě musíme zmínit další šikovnou funkci. Vlákna Climalite spolu s postříbřenými vlákny zajišťují termoregulaci, absorbují vlhkost a navíc jsou antimikrobiální.

A díky prodloužené záruce na 15 let si můžete být jisti, že vám poslouží na dlouhá léta.

Někteří zákazníci však měli problém vyvětrat prvotní zápach matrace.

Typ jádraEcocell, paměťová pěna
Výška 18 cm
Nosnost140 kg
Snímatelný potahano
Záruční doba15 let
Počet zón3
Cena7 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Matrace za hubičku

Tato matrace patří k vůbec těm nejprodávanějším kouskům na našem trhu. Její více než příznivá cena na tom má samozřejmě také podíl, ale pokud hledáte variantu, která vaší peněžence příliš neublíží, můžete v ní najít i celou řadu dalších výhod.

V první řadě je to oboustranné využití, kdy jedna strana je měkčí a zároveň také pružnější a vzdušnější, druhá je tužší a je tvořena pěnou Flexifoam s masážním efektem.

Dalším bonusem je zde nosnost sahající až k 135 kg, výška 18 cm zaručuje spíše průměrný komfort.

Pokud se stále rozhodujete, mohou vás přesvědčit stovky kladných recenzí kupujících. Podle některých však strana “hard” není tak tvrdá, jak očekávali.

Typ jádrasendvičová matrace (PUR + studená pěna)
Výška 18 cm
Nosnost135 kg
Snímatelný potahano
Záruční doba3 roky
Počet zón7
Cena3 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Vysoká a prodyšná matrace

Matrace Dormeo z vyšší cenové kategorie se vyznačují úctyhodnou výškou a ani tento model není výjimkou. Ležet budete na 27 cm vysoké matraci, u níž si můžete nastavit buď středně tvrdou, nebo tvrdou tuhost. Jedná se o “hybridní” model, který na jedné straně sází na ověřené taštičkové pružiny pro stabilitu a trvanlivost, na straně druhé pak využívá inovativní technologie pružin Octaspring pro maximální přizpůsobení se potřebám vašeho těla. Tyto pružiny pak slibují také vysokou prodyšnost.

Matrace je vhodná i pro alergiky či astmatiky a v horkých či naopak mrazivých nocích oceníte její termoregulaci. Hodit se může i prodloužená 15letá záruka. Jen si za všechen ten komfort něco málo připlatíte.

Typ jádrapružiny Octaspring
Výška 27 cm
Nosnost140 kg
Snímatelný potahano
Záruční doba15 let
Počet zón3
Cena10 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Matrace s výbornými ortopedickými vlastnostmi

Pokud se vám kvůli věku či zdravotním obtížím hůře vstává a potýkáte se s nejrůznějšími bolestmi a podobně, pravděpodobně hledáte matraci, která vám alespoň částečně uleví. Tento kousek se může chlubit výbornými ortopedickými vlastnostmi. Jedná se o oboustrannou matraci, kdy každá strana nabízí jinou tuhost a je tvořena i různými materiály. Můžete se tak do matrace příjemně “vnořit”, nebo využít 7 anatomických zón pro maximální oporu.

Někoho pak může potěšit i důraz na ekologii, který se k výrobci matrací pojí. Jedná se o českou výrobu s důrazem na úspory energie či ekologickou likvidaci.

Pozor si dejte jen na to, že nosnost je uváděna do 120 kg, což je spíše nižší číslo v porovnání s konkurenčními matracemi.

Typ jádrapaměťová + PUR pěna
Výška 20 cm
Nosnost120 kg
Snímatelný potahano
Záruční doba2 roky
Počet zón7
Cena8 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Matrace s ochranou páteře

Jestliže se potýkáte s bolestmi zad, můžete zkusit ulehnout na tuto matraci, která byla zařazena mezi nejlepší ergonomické matrace v Evropě. Páteři nabízí maximální oporu, přizpůsobení a také komfort. A co to znamená v praxi? Speciální vrstva Ergo kopíruje tvar páteře, reaguje na pohyby ve spánku a přizpůsobuje se jim. Tím páteř udržuje ve správné pozici.

Vybrat si můžete ze dvou stupňů tvrdosti (střední a tvrdé), matrace je prodyšná a také hypoalergenní a antibakteriální. A stejně jako další matrace této značky nabízí i tato 15letou prodlouženou záruku.

Typ jádraEcocell + vrstva Ergo
Výška 20 cm
Nosnost140 kg
Snímatelný potahano
Záruční doba15 let
Počet zón3
Cena7 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Matrace pro méně náročné

Matrace Xena patří mnoha svými parametry skutečně do zlatého středu, a pokud tedy hledáte matraci ani tvrdou, ani měkkou, v dostatečné kvalitě, ale stále za přijatelnou cenu, mohla by vás svými vlastnostmi potěšit.

Tuhost si u této matrace z PUR pěny upravíte snadným otočením stran (udávaná tvrdost je 3 a 3,5 na stupnici z 5) a komfort vám poskytne 7 anatomických zón, což hodnotíme pozitivně. Stejně jako možnost výběru typu potahu.

Nosnost matrace je 120 kg, což je spíše pod průměrem, větší problém by však někomu mohla dělat výška matrace, která je udávána v rozmezí 14 až 15 cm, což je podle některých vhodné spíše na občasné přespávání.

Typ jádraPUR pěna
Výška 14-15 cm
Nosnost120 kg
Snímatelný potahano
Záruční doba2 roky
Počet zón7
Cena5 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Matrace vhodná pro děti

Ne všechny matrace se hodí pro děti, ovšem model Wanessa s monoblokem studené pěny, která díky své struktuře vyniká dobrou prodyšností a umí odvádět přebytečnou vlhkost, je určen především pro ně. Snímatelný potah zajistí, že se nemusíte bát ani ušpinění matrace, zároveň je potah i antimikrobiální a antialergický. Pokud tedy vybíráte první matraci pro svou ratolest, mohlo by se jednat o zajímavou volbu. Potěší totiž i příznivou cenou.

Ale prospat se na ní mohou nejen děti, posloužit může i při rekreačním využití, například na chatě či jako pohodlný nocleh pro vaše hosty. Vzhledem k výšce 14 cm však na každodenní spaní pro dospělé není příliš vhodná.

Typ jádrastudená pěna
Výška 14 cm
Nosnost130 kg
Snímatelný potahano
Záruční doba2 roky
Počet zón
Cena3 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Matrace se stovkami pružinek

Oboustrannou matraci se středně tvrdou a tvrdou stranou ocení každý, kdo si výběrem není zcela jistý, nebo občas zatouží po změně. Skutečně příjemný spánek v tomto případě zajišťuje hned 1000 pružinek různých tuhostí, studená pěna matrace je pak po obou stranách tvarována do masážních nopů. A komfort a oporu podporuje také sedm anatomických zón.

Nosnost matrace je 120 kg, což není úplně nejvyšší číslo, ale i lidé, jejichž váha sahá k tomuto číslu, jsou s ní spokojeni.

Pozor si dejte jen na to, že některé matrace překvapila svou vahou a manipulace s ní je tak o něco složitější.

Typ jádrastudená pěna
Výška 21 cm
Nosnost120 kg
Snímatelný potahano
Záruční doba2 roky
Počet zón7
Cena8 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Extra tvrdý model

Aloe Vera je vůbec nejtvrdší matrací, kterou společnost Dormeo vyrábí. Pokud takovou matraci sháníte nebo potřebujete například ze zdravotního hlediska, mohla by vám pomoci od bolavých zad a kloubů. A má i další zdravotní benefity. Jak napovídá název, potah matrace obsahuje výtažek z aloe vera, který má klidnicí a hydratační účinky a je vhodný pro citlivou pokožku. Vedle toho je pak matrace vhodná i pro alergiky a astmatiky.

Nosnost 140 kg bude dostačující téměř pro každého a mnozí kupující ocení i desetiletou záruku.

Někomu však může u matrace chybět zónování.

Typ jádraEcocell
Výška 16 cm
Nosnost140 kg
Snímatelný potahano
Záruční doba10 let
Počet zónbez zónování
Cena4 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Matrace s měkkou i tvrdou stranou

Tato matrace se hodí pro páry, kdy jeden upřednostňuje matraci tvrdou, druhý z partnerů raději měkkou. Tento model s pěnou Flexifoam totiž vyniká rozdílnými tuhostmi i objemy. Stana Relax Soft obsahuje pružnou pěnu, má zvýšenou tuhost, ale zároveň vám dokáže poskytnout velmi příjemný a relaxační zážitek pro uvolnění stresu. Druhá strana, Relax Hard, disponuje robustnější pěnou a je celkově tužší. Nechybí zde 7 anatomických zón.

Praktický snímatelný potah lze prát na dvě části, matrace se bude hodit díky nosnosti 135 kg i pro pořádné chlapy. Svou výškou 18 cm však příliš neohromí ty, kdo hledají komfort ve vysoké matraci.

Typ jádrastudená pěna
Výška 18 cm
Nosnost135 kg
Snímatelný potahano
Záruční doba2 roky
Počet zón7
Cena4 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Matrace pro vyznavače tvrdého poležení

Dřevočal Leona může být vhodnou volbou pro všechny, kdo hledají kvalitní matraci, které nebude dělat problém vyšší váha spáče, a zároveň preferují českého výrobce. Dřevočal patří k tradičním tuzemským firmám a varianta matrace Leona potěší i náročnější zákazníky.

Má sedm anatomických zón a je oboustranná. Na své si v tomto případě přijdou ti, kdo hledají tvrdší spánek –⁠ z jedné strany je tvrdá, z druhé dokonce extra tvrdá. Zvládne až 140 kg váhy a výška 22 cm zaručuje dostatečně komfortní poležení. To ještě podporují masážní nopy, které najdeme v jednotlivých vrstvách. Jejich funkcí je podpora prokrvení pokožky a uvolnění svalů.

Jediné mínus zde vidíme v pouze základní dvouleté záruce.

Typ jádrapěnové
Výška 22 cm
Nosnost140 kg
Snímatelný potahano
Záruční doba2 roky
Počet zón7
Cena9 400 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Tvrdá a prodyšná varianta matrace

Matrace Adam italského výrobce PerDormire je další variantou pro ty, kdo preferují tvrdší spánek –⁠ nabízí totiž možnost poležet si na tvrdé či ještě tvrdší straně. Matrace se skládá z paměťové pěny, která se přizpůsobí vašemu tělu při spánku a zabraňuje proleženinám i bolestem zad, Extra Soft pěny pro perfektní pocit “obklopení” a studené HR pěny, jejíž doménou je skvělá prodyšnost.

Matrace dále disponuje antialergenním potahem, který navíc slouží i k absorbování vlhkosti, což ocení každý, kdo se při spánku potí. K potahu se však váže i hlavní nevýhoda matrace –⁠ nejde jej totiž stáhnout a vyprat.

Typ jádrastudená + paměťová pěna
Výška 22 cm
Nosnost130 kg
Snímatelný potahne
Záruční doba6 let
Počet zón
Cena8 900 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Hypoalergenní a ortopedická matrace za dobrou cenu

Matrace v příznivé cenové relaci, která však svými parametry v mnohém nezaostává ani za dražšími výrobky? To je ortopedická sedmizónová matrace Tropico Heureka. Má oboustranné využití, kdy měkčí strana vyniká masivností a je bez profilace, zatímco ta tvrdší v provedení Wellness disponuje jemnou a masážní profilací.

Alergiky potěší hypoalergení provedení, snad každý pak ocení snímatelný povlak, který lze navíc rozdělit na dvě poloviny a pohodlně vyprat. Potah navíc obsahuje kašmírová vlákna, která jsou nejen velmi příjemná, ale zároveň dokáží odvádět vlhkost.

Zde toho skutečně nelze mnoho vytknout, zmínit však můžeme pětiletou záruku, která nepatří k těm nejdelším (avšak ani nejkratším).

Typ jádrastudená + RE pěna
Výška 20 cm
Nosnost135 kg
Snímatelný potahano
Záruční doba5 let
Počet zón7
Cena4 500 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Matrace se stranou pro ženy a pro muže

Tato matrace má dvě strany, kterými se přizpůsobuje jak potřebám žen, tak i mužů. To zaručuje použitím elastické bio pěny s pětizónovou profilací, která má odlišnou objemovou hmotnost. Na jedné straně je pěna středně tuhá a vhodná pro ženy, na druhé tvrdší určená pro muže.

U českého výrobce Dřevočal si můžete vybrat z několika variant snímatelných potahů podle svých potřeb.

Některými parametry však matrace příliš neoslní a mohou pro někoho představovat problém. Výška 17 cm patří k těm spíše podprůměrným, stejně tak i nosnost 110 kg nemusí být vždy dostatečná.

Typ jádrabio pěna
Výška 17 cm
Nosnost110 kg
Snímatelný potahano
Záruční doba3 roky
Počet zón
Cena7 700 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Vzdušná matrace ideální pro děti

Svou výškou 12 cm a nosností do 100 kg se matrace Halmar Neapol řadí k těm, které budou svými vlastnostmi vyhovovat především dětem. Těm však poskytne dostatečnou oporu, komfort i stabilitu díky studené pěně tvarované do masážních nopů profilované do sedmi zón. Navíc se dokáže přizpůsobit neklidnému spánku a stará se i o pohlcení zvukových projevů.

Druhou velkou předností je pak prodyšnost. Matrace disponuje svislými vzduchovými kanálky, které plní hned několik funkcí –⁠ zamezuje přílišnému pocení a také množení bakterií a roztočů, takže lze matraci označit i jako antialergenní. Potah matrace lze prát v pračce a potěší i dlouhodobá slibovaná životnost matrace.

Typ jádrapolyuretanová pěna
Výška 12 cm
Nosnost100 Kg
Snímatelný potahano
Záruční doba3 roky
Počet zón7
Cena1 400 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Zdravotní matrace vhodná téměř pro každého

Tato matrace se svými vlastnostmi přizpůsobí naprosté většině spáčů –⁠ je vhodná pro děti i dospělé (nosnost do 140 kg), alergiky, astmatiky a také je zařazena do kategorií ortopedických a zdravotních matrací. Jedná se o matraci oboustrannou, kdy každá strana nabízí jiné přednosti. Tužší strana je tvořena studenou pěnou, pohodlně se na ní můžete přetáčet podle libosti, neboť je pružná a vyniká také vzdušností. Měkčí stranu tvoří hybridní pěna s termoregulačními vlastnostmi, navíc disponuje profilací CubeCare, která slouží především k zabránění vzniku proleženin.

Praktický potah lze prát v pračce a díky přírodním vláknům a prošívání omezuje pocení.

Není zde mnoho co vytknout, vzhledem k vyšší ceně by však zákazníci nejspíš uvítali delší záruku, než je nabízených 5 let.

Typ jádrapaměťová pěna
Výška 20 cm
Nosnost140 kg
Snímatelný potahano
Záruční doba5 let
Počet zón5
Cena8 500 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Partnerská matrace s průměrnými parametry

Purtex Rhodos se řadí mezi partnerské matrace, které nabízejí různou tuhost na každé straně matrace. Ať už si pro svůj ničím nerušený spánek zvolíte jakoukoliv z nich, můžete se těšit na 5 anatomických zón pro vaši maximální relaxaci a uvolnění.

Matrace disponuje snímatelným a pratelným potahem z látky Snow, která je nejen velmi příjemná, ale zároveň i hygienická.

Přestože výrobce uvádí, že díky použitým materiálům má matrace zvýšenou nosnost, 125 kg nemusí být vždy dostačující. S menším otazníkem je také výška matrace, kdy 14 cm nepředstavuje nijak oslnivý komfort.

Typ jádrapolyuretanová pěna
Výška 14 cm
Nosnost125 kg
Snímatelný potahano
Záruční doba2 roy
Počet zón5
Cena4 500 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Hypoalergenní matrace v různých výškách

Tato matrace se střední tuhostí nedisponuje zónováním, což však nemusí být vždy na škodu a tento fakt oceníte, například když hledáte matraci pro dítě. V tomto případě si můžete vybrat ze tří výšek matrace s rozdílnou nosností, výška 20 cm unese dokonce i 150 kg, což je jedno z nejvyšších čísel v našem srovnání.

Důraz je kladen i na praktickou stránku, kdy je součástí matrace snímatelný hypoalergenní povrch prošitý klimatizačním rounem s absorpčními vlastnostmi.

Tato matrace se střední tuhostí nedisponuje zónováním, což však nemusí být vždy na škodu a tento fakt oceníte, například když hledáte matraci pro dítě. V tomto případě si můžete vybrat ze tří výšek matrace s rozdílnou nosností, výška 20 cm unese dokonce i 150 kg, což je jedno z nejvyšších čísel v našem srovnání.

Důraz je kladen i na praktickou stránku, kdy je součástí matrace snímatelný hypoalergenní povrch prošitý klimatizačním rounem s absorpčními vlastnostmi.

Typ jádraPUR pěna
Výška 10, 15 nebo 20 cm
Nosnostaž 150 kg
Snímatelný potahano
Záruční doba2 roky
Počet zónbez zónování
Cena1 200 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Oboustranná tvrdší matrace za pár korun

Zajímavou možností v nižší cenové relaci může být matrace Wanda. I zde můžete matraci otáček podle toho, jaké vlastnosti při spánku oceníte více. Strana Relax Soft je středně tuhá a spánek na ní si užijí například ženy nebo všichni, kdo dávají přednost spánku na boku. Strana Relax Hard je tužší a hodí se tak především pro muže a mladé lidi.

Sedmizónová a masážní profilace zajistí skutečně příjemný spánek a pratelný potah Microfáze nabízí tepelnou izolaci a pomáhá zbavit se vlhkosti například při pocení.

Pokud navíc připočítáme nosnost 135 kg a příznivou cenu, máme skutečně zajímavou alternativu. Matrace však nijak neoslní svou výškou 14 cm, která může být pro někoho nedostačující.

Typ jádrastudená pěna
Výška 14 cm
Nosnost135 kg
Snímatelný potahano
Záruční doba3 roky
Počet zón7
Cena3 000 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Matrace pro příležitostné využití

Pokud hledáte cenově příznivou matraci, kterou budete využívat příležitostně, například na chatě, můžete zvážit i tuto variantu. Jedná se o matraci pro nenáročné, díky pěně Flexifoam však vyniká pružností a má i ortopedické vlastnosti.

Pro pravidelný spánek je však spíše nedostatečná, a to hned z několika důvodů. Tím prvním je výška 14 cm, i nosnost 110 kg může být pro někoho problém. Druhým důvodem je absence snímatelného potahu, což značně znesnadňuje čištění. Vedle toho mezi nedostatky musíme zmínit i pouze základní dvouletou záruku.

Typ jádraPUR pěna
Výška 14 cm
Nosnost110 kg
Snímatelný potahne
Záruční doba2 roky
Počet zón
Cena3 100 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

20 tipů, jak vybrat matraci

Výběr matrace je skutečná alchymie a je třeba zvážit spoustu faktorů. Zde je náruč dalších tipů, aby se vám spalo jako na obláčku:

1) Berte v úvahu věk

Jiná matrace bude vyhovovat dítěti, mladým lidem, jiná seniorům. Dětem by nesvědčily měkké matrace, naopak v pokročilém věku ji spousta lidí ocení. Věk je tedy třeba vzít v úvahu.


2) Tuhost jako důležitý faktor

Tvrdost matrace patří k hlavním faktorům, které při výběru zvážit. Pokud si nejste jisti, jaká tuhost vám bude vyhovovat více, zvolte například oboustrannou matraci, kterou můžete otáčet podle potřeby.


3) Vybírejte podle zdravotního stavu

Zvážit je třeba i to, zda vás trápí nějaké zdravotní potíže, případně jaké. Některé matrace jsou speciálně určené například pro bolavá záda i klouby, jinak budete volit i výšku matrace.


4) Zvažte polohu při spánku

Důležité je i to, jakou polohu při spánku preferujete. Pokud dáváte přednost spaní na břiše, volte raději tvrdší matrace, pro polohu na boku je vhodnější měkčí varianta.


5) Párové matrace mohou vyhovovat oběma

Vybíráte párovou matraci? K dostání jsou i varianty, kdy se jedná o matraci vcelku, její části lze však přizpůsobit potřebám jednotlivce, díky čemuž nemusíte dělat kompromisy.


6) Jak často budete matraci používat?

Jiné nároky budete mít na matraci, kterou si vybíráte do ložnice, kde spíte denně, jiné pro matraci na chatu či do pokoje pro hosty. Čím častěji budete na matraci uléhat, tím kvalitnější by měla být.


7) Cena hraje roli

Úměra čím dražší, tím kvalitnější sice v případě matrací neplatí stoprocentně, ale velmi často ano. Kvalita spánku ovlivňuje náš celkový výkon a množství energie během dne, takže se zde příliš nevyplatí šetřit.


8) I pocení má řešení

Pokud se často a silně potíte, zvolte matraci s dobrým odvětráváním a pratelným potahem.


9) Zvykání bude chvíli trvat

Po první noci na nové matraci se necítíte nejlépe? Ještě nic nevzdávejte, proces zvykání si na novou matraci může trvat až dva týdny.


10) Pozor na volbu roštu

Pokud si nepořizujete nový rošt i matraci zároveň, dejte si pozor na to, aby typy stávajícího roštu a nové matrace byly vzájemně kompatibilní.


11) Nepodceňujte prostředí

Především přílišná vlhkost v ložnici může způsobit řadu problémů a matraci může proměnit v ráj pro plísně či roztoče. Důležité je vybrat matraci podporující dobrou cirkulaci vzduchu.


12) Zdravotní, nebo ortopedická?

Zdravotní matrace znamená, že má certifikát zajišťující vhodnost pro alergiky či astmatiky, ortopedická matrace zase nabízí ideální oporu pro tělo a ideálně rozkládá váhu.


13) Prohlédněte si certifikáty

Matrace procházejí nejrůznějším testováním a některé z nich se pyšní i certifikáty, které mohou představovat pomyslný jazýček na vahách vašeho výběru.


14) Sledujte záruku

2 roky až 15 let, takové je rozpětí nabízené záruky matrací v našem testu. Jak je vidět, rozdíl je výrazný, a je tak dobré věnovat pozornost i tomuto parametru.


15) S chemií opatrně

Čištění matrace je důležité, ale volte vždy maximálně šetrné přípravky. Nejrůznější gely, kyseliny ale třeba i pěnové prostředky by mohly matraci vážně poškodit.


16) Potah volte snímatelný

Stále se na trhu setkáváme i s matracemi bez snímatelného a pratelného potahu, které jsou však v mnoha ohledech nepraktické. Doporučujeme volit vždy potah, který lze stáhnout a hodit do pračky.


17) Pozor na nosnost

Co se týče nosnosti, je dobré počítat s určitou rezervou. Pokud tedy vážíte například 100 kg, pořiďte si raději matraci s nosností 120 kg a více.


18) Nechte matraci dýchat

Jakmile si přivezete novou matraci domů, nechte ji alespoň 1 nebo 2 dny větrat a dýchat. Až po této době na ni ulehněte.


19) Praktické přenášení

Některé matrace jsou opatřeny poutky pro snadnější manipulaci a přenášení, což může být praktické především u partnerských nebo těžších matrací.


20) Čas na výměnu

Proleželé a měkké části, pružiny vystupující na povrch, celkové opotřebení –⁠ to vše jsou signály toho, že je čas matraci opět vyměnit za novou. Obecně se doporučuje matraci měnit vždy po 7 až 10 letech.

Co jsou zóny matrace a k čemu slouží?

Při spánku vyvíjí naše tělo na matraci v různých částech rozdílný tlak, ať už je o hlavu, ramena, kyčle či chodidla. Matrace se zónováním se tomu dokáží přizpůsobit a po své délce mají místa se zvýšenou tvrdostí. Obecně můžeme říct, že čím více zón matrace má, tím lépe. Setkáváme se s matracemi 7, 5 a 3zónovými.

Pokud však vybíráte matraci pro děti, zónovým variantám se vyhněte. U osob menších než 150 cm totiž zóny nebudou kopírovat křivky jejich těla (pokud nejsou určeny přímo dětem).

Jaké jsou funkce a materiály potahů?

Při výběru neopomeňte ani materiál potahu. Potah totiž hraje důležitou roli při péči o matraci, kterou chrání, vliv má i na komfort při ležení, hygienu a plní i funkci estetickou.

Doporučujeme volit pouze potahy snímatelné a pratelné (a to alespoň na 60 °C). Díky tomu lze udržovat lůžko v dobré kondici a čistotě. Berte v potaz, že se v noci potíme, matrace je navíc místo náchylné k množení bakterií, roztočů i plísní, čemuž lze za pomoci pratelného potahu zabránit a prodloužit tak životnost matrace.

Materiály potahů se často liší podle daného výrobce. Nejčastěji se můžeme setkat s těmito typy:

 • Bavlna –⁠ přirozeně hypoalergenní materiál vhodný i pro alergiky a astmatiky
 • Polyester –⁠ cenově příznivý materiál se snadnou údržbou
 • Lyocell –⁠ přírodní, prodyšný a hypoalergenní materiál
 • Aloe vera –⁠ jemný, antibakteriální a také relaxační vlastnosti
 • Silverguard –⁠ prvky iontového stříbra zaručují ochranu před bakteriemi, viry i pachy
 • Bambus –⁠ k přírodě šetrný materiál, který dobře odvádí vlhkost a zamezuje množení bakterií

Jak pečovat o matraci

Aby vám matrace vydržela co nejdéle v dobrém stavu, je třeba dodržovat několik základních pravidel. V první řadě se vždy držte pokynů výrobce. Důležitá je i volba správného roštu vzhledem k charakteru matrace. Nezapomeňte si spolu s ní pořídit i potah, případně chránič matrace.

Matraci také pravidelně větrejte, vyměňujte ložní prádlo a matraci otáčejte –⁠ místo, kde máte hlavu, otočte k nohám. Primárně by měla sloužit ke spánku, proto na ní neskákejte ani nesedejte.

Jak vybrat vhodný rošt?

Na životnost matrace i celkovou kvalitu spánku má vliv i výběr roštu. Důležitý je především z hlediska dobrého větrání matrace.

Nejčastěji se setkáme s těmito typy:

 • Laťkový rošt –⁠ jedná se o nejlevnější variantu vhodnou spíše pro děti nebo osoby menšího vzrůstu a také pro pěnové či taštičkové matrace
 • Lamelový rošt –⁠ snad nejpopulárnější varianta, u které platí, že čím více lamel, tím lépe, a je vhodná především pro pěnové a latexové matrace
 • Destičkový rošt –⁠ komfortní, univerzální, co se typu matrace týče, avšak hůře dostupná varianta s vyšší cenou.

Nejoblíbenější značky matrací

Přemýšlíte, jakého výrobce matrací při svém výběru zvážit? Zde je přehled těch nejpopulárnějších značek:

Dormeo

Pestrou nabídku můžete očekávat u mezinárodní společnosti Dormeo, která funguje už od roku 2002. Nebojí se inovací, myslí i na životní prostředí a nabízí jednu z nejdelších záruk na trhu.


Dřevočal

Kvalitní matrace za příznivé ceny můžete očekávat u české společnosti Dřevočal, která má výrobnu v Přerově. Jedná se o tradičního výrobce fungujícího už od roku 1990.


Tropico

Důraz na kvalitu materiálů i zpracování a také ortopedické vlastnosti matrací klade značka Tropico, která se považuje za lídra českého i slovenského trhu.


MPO

Moderní a přírodní matrace nabízí už od roku 2004 česká společnost MPO a plní zákazníkům i atypická přání.

Často kladené otázky

S tímto pojmem se můžeme setkat u zdravotních matrací a jedná se o typ, který má za úkol zabránit vzniku proleženin. Vhodný je tak například pro osoby upoutané na lůžko.

Obecně je životnost matrace uváděna v rozmezí 7 až 10 let. Vždy ale záleží na tom, jak poctivě o matraci pečujeme a v jakém prostředí je matrace uložena.

Volba tvrdosti matrace je velmi individuální záležitostí a každému vyhovuje něco jiného. Obecně můžeme říct, že u žen jsou oblíbenější měkčí matrace, u mužů, zvláště těch s vyšší hmotností, ty tvrdší. Měkkou matraci lze také doporučit starším lidem a těm, kdo spí na boku. Tvrdší se pak hodí pro děti a lidi spící na břichu.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (20 votes)