Srovnání 20 nejlepších nebankovních půjček 2022 - recenze

Jaké jsou nejlepší nebankovní půjčky? Jaké výhody nabízejí a podle čeho je vybírat? A je pro vás nebankovní půjčka tím správným řešením?


Výběr redakce

Půjčky s úrokem od 4,99 % 
Oblíbená volba

Splácejte méně nebo více s flexibilní půjčkou


První půjčka zdarma

První půjčka s nulovým úrokem


Peníze za pár minut

Skutečně rychlá půjčka

Nejlepsi Nebankovni Pujcky

Možná se vám to stalo také – ve stejnou chvíli se rozbije auto, kterým jezdíte do práce, lednička, do toho přijde pokuta, Vánoce jsou za rohem a výplata naopak v nedohlednu. Co teď? Ne vždy je možné se obrátit na příbuzné a známé a ne každému půjčí peníze banka. Řešením těchto nenadálých situací tak mohou být nebankovní půjčky, které nemají tak přísné podmínky, peníze dostanete velmi rychle, ale také zahrnují určitá rizika. A právě na nebankovní půjčky si posvítíme v tomto článku. 

Podstata tohoto typu půjček vychází už ze samotného názvu – jedná se o půjčky poskytované nebankovní společností. Ve většině případů nemají nebankovní subjekty tak přísné podmínky jako samotné banky a zjednodušeně se dá říct, že často půjčí i lidem, kterým by banky z různých důvodů půjčku neposkytly. Další výhodou je i rychlé jednání, úvěr si snadno vyřídíte online během několika minut a peníze dostanete často v ten samý den.

Když potřebujete rychle půjčit nižší částku, kterou zvládnete rychle splatit, lze uvažovat o nebankovní půjčce. Tyto společnosti vám poskytnou částky už od 500 Kč a to během několika minut, není ani nutné nikam chodit. Přestože mají ne zrovna lichotivou pověst, mohou být v některých (i když méně častých) případech dokonce výhodnější než půjčky bankovní. Hodit se také mohou v případech, kdy vám banky zkrátka nepůjčí – ať už proto, že podnikáte, nebo jste třeba v exekuci a podobně. Ale pozor, vždy je třeba dobře počítat a zjistit, kolik za půjčených pár tisíc korun zaplatíte ve finále. Úroky jsou tu často vysoké.

Pokud potřebujete půjčit vyšší sumu, nabízí se spíše bankovní instituce, neboť nebankovní vám většinou například statisíce nejsou schopny poskytnout (nebo jen za nepříliš výhodných podmínek). S bankovními institucemi se také stále pojí vysoká důvěryhodnost. Na druhou stranu jsou při posuzování rizik přísní a z toho důvodu i posouzení vaší žádosti může nějakou dobu trvat.

Jestliže se rozhodnete pro nebankovní půjčku, vždy si vybranou společnost dobře prověřte. Stále lze na tomto poli narazit na podvodníky a neférové jednání. Je také nutné si dobře spočítat, kolik reálně za půjčku zaplatíte, úroky zde mohou být skutečně vysoké. Ačkoliv potřebujete peníze rychle, nespěchejte a podmínky si dobře pročtěte. Stejně tak je dobré si dát pozor i na pozdní splácení, za které hrozí vysoké sankce. Nebankovní instituce také často nastavují krátkou dobu splatnosti. A přestože se fakt, že není třeba dokládat tolik údajů o své finanční situaci jako u bank, může jevit jako výhoda, je dobré mít na paměti i tato rizika. Půjčkou byste rozhodně neměli ohrozit rodinný rozpočet.

Půjčky s úrokem od 4,99% 

Zonky patří díky heslu “lidé půjčují lidem” k nejznámějším poskytovatelům nebankovních půjček a zároveň můžete přes tuto platformu své peníze i investovat. Dosáhnout tu lze na roční úrok 4,99 % (ale také až 19,99 %), půjčit si můžete online ze svého pohodlného křesla, půjčku není problém kdykoliv splatit dřív zdarma a vedle toho Zonky lákají i na minimální a transparentní poplatky. A půjčit si můžete na cokoliv, ať už jde o refinancování jiných půjček nebo třeba podnikání či elektroniku. Následně půjčku splácíte 12 měsíců až 10 let a pro vaši potřebu získáte 20 000 nebo až 1 200 000 Kč. Zonky nabízí také pojištění schopnosti splácet.

K vyřízení půjčky si připravte dva doklady totožnosti, bankovní výpisy, je třeba také doložit své příjmy a mít bankovní účet v ČR. Půjčit si tu mohou i cizinci, pokud zde mají trvalý pobyt. Od podpisu smlouvy vám peníze dorazí třeba i do 5 minut, maximálně do 2 dnů. Pokud jste však v exekuci či insolvenci, máte v tomto případě smůlu.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 200 000 Kč
Měsíční splátka: 2 163 Kč
Doba splácení: 10 let
Roční úrok: 4,99 %
RPSN: 5,55 %
Přeplatek: 59 462 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Splácejte méně nebo více s flexibilní půjčkou

Ke známým hráčům na poli nebankovních půjček patří bezpochyby také Home Credit. Oblíbená je tato společnost i díky své flexibilní půjčce, kdy si až 250 000 Kč můžete půjčit na cokoliv, a splácet tolik, kolik zrovna můžete – takže klidně i více, nebo naopak méně. Jedná se o revolvingový úvěr, takže splacené peníze můžete navíc znovu využívat. Jak to celé funguje?

Půjčku si spočítáte pomocí online kalkulačky, online nebo telefonicky pak dojde k jejímu sjednání a online nebo poštou proběhne i podpis. A potřebovat k tomu budete jen 2 doklady totožnosti. Dohodnete si také minimální splátku, kterou chcete splácet. Poslat pak ale podle své situace můžete i více. A po každých 6 řádně splacených splátkách si můžete jednu splátku zdarma odložit. Peníze vám po uzavření smlouvy Home Credit pošle v rámci jednoho pracovního dne.

Z webových stránek se však mnoho nedočteme o výši úroku.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 80 000 Kč
Měsíční splátka: 6 755-7 727 Kč
Počet splátek: 12
Roční úrok: 15,9 %
RPSN: 17,1 %
Celkem zaplatíte: 86 890 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

První půjčka s nulovým úrokem

Zaplo láká zákazníky na zajímavou akci – první půjčku ve výši až 16 000 Kč využitelnou na cokoliv tu můžete dostat s nulovým úrokem a nezaplatíte tak ani o korunu navíc. Stačí, když ji řádně splatíte. Následně mohou následovat půjčky další a lze si také půjčit více.

Vše tu probíhá online. Zvolte si výši půjčky a délku splácení, vyplňte registrační formulář a pošlete kopii občanky. Odpověď Zaplo by vám měla přijít během několika minut. Svou žádost potvrdíte identifikační platbou, od schválení své peníze dostanete do 15 minut. A pokud budete mít možnost, lze půjčku splatit předčasně bez poplatku.

Reprezentativní příklad opakované půjčky:
Půjčka: 7 000 Kč
Výše splátky: 8 610 Kč
Doba splácení: 30 dní
Celkem zaplatíte: 8 610 Kč
Roční úrok: 279,83 %
RPSN: 1141,2 %

VÝHODY

NEVÝHODY

Skutečně rychlá půjčka

Pokud potřebujete půjčit peníze rychle, ideálně ještě dnes, můžete to zkusit u Kamali. V rámci první půjčky můžete získat až 15 000 Kč, a pokud vše splatíte do 14 dnů, nezaplatíte nic navíc. Do 5 minut vyplníte online žádost a tu pak v naprosté většině případů Kamali do 1 minuty schválí a peníze ihned odesílá na účet. Požadovanou částku tak můžete získat už do 10 minut. Co je zde sympatické, je i transparentní uvedení poplatků – za každou půjčenou tisícikorunu zaplatíte 33 Kč. To se však vztahuje na půjčky, které splatíte do 30 dnů. Pokud to z nějakého důvodu není ve vašem případě možné, můžete si půjčku rozložit až na 10 splátek. Je však třeba uhradit alespoň 10 % z jistiny a počítejte i s poplatkem za posunutí splatnosti.

K půjčce nepotřebujete ani žádná potvrzení, stačí občanský průkaz, bankovní účet a telefon. Vše můžete samozřejmě vyřešit online, případně se poradit po telefonu. 

Až po první půjčce si však můžete zažádat o více peněz.

Reprezentativní příklad půjčky při splacení do 30 dnů:
Půjčka: 15 000 Kč
Doba splácení: 30 dnů
Celkem zaplatíte: 15 495 Kč
Roční úrok: 0 %
RPSN: 48,4 %

VÝHODY

NEVÝHODY

Další společnost s flexibilní půjčkou

Nevíte, kolik budete moci splácet, a chcete mít v tomto ohledu co největší volnost? Možná by vaše představy mohla splnit flexibilní půjčka Ferratum Credit. Půjčit si můžete až 80 000 Kč a o tom, kolik a kdy budete splácet, rozhodujete vy sami. Pokud se vaše finanční situace zlepší, není problém splatit celou půjčku ihned (minimální délka úvěru je však 61 dní), jinak můžete peníze vracet v měsíčních splátkách. Jedná se o revolvingový úvěr, takže lze peníze čerpat i opakovaně.

Ale nic samozřejmě není zadarmo, hradit budete úrok z aktuálně čerpané částky. Ocenili bychom však bližší informace na webových stránkách k úrokům a dalším podmínkám.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 20 000 Kč
Měsíční splátka: 2 999,29 Kč
Doba splácení: 12 měsíců
Měsíční úrok: 12,25 %
RPSN: 299,98 %
Přeplatek: 15 919,48 kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Několik variant půjček pro nové i stálé zákazníky

Někdy je pro běžné smrtelníky těžké se vyznat ve všech číslech, které se k půjčkám pojí. Provident svou půjčkou 10+1 situaci poměrně značně ulehčuje. Tak například – půjčíte si 10 000 Kč, budete splácet 1 000 Kč po dobu 11 měsíců, takže přeplatíte ve finále 1 000 Kč. Zaplatíte tedy vždy o jednu splátku navíc. Takto je to jednoduché. Půjčit si můžete až 40 000 Kč. Vše si vyřídíte online, můžete vždy bezplatně splatit peníze dříve, jednou si lze dokonce zdarma splátku odložit. Tato půjčka je však dostupná jen pro nové zákazníky.

Pro ostatní zákazníky je tu pak možnost půjčky Provident (až 170 000 Kč se splatností 48 měsíců a bonusem v podobě splátkových prázdnin) nebo půjčka online (až 130 000 Kč s penězi do 15 minut).

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 30 000 Kč
Měsíční splátka: 3 000 Kč
Doba splácení: 11 měsíců
RPSN: 21,31 %
Roční úrok: 19,48 %
Přeplatek: 3 000 kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Společnost s možností partnerské půjčky

Půjčka s úrokem už od 2,49 % p.m., možnost půjčit si až 1 milion korun, peníze do 24 hodin, žádné skryté poplatky i několik ocenění – na to všechno lákají půjčky Cofidis, které najdete přehledně na jejich webových stránkách. Na výběr je flexibilní půjčka, kterou lze čerpat opakovaně, i ta běžná. Výhoda klasické půjčky tkví i v tom, že si můžete zažádat o peníze jak sami, tak i s partnerem, a dosáhnout tak na nižší úrok. 

Mezi podmínkami pro získání úvěru najdeme například doložitelný příjem (případně důchod) a je také nutné být bez negativního zápisu v registrech dlužníků. Svůj úvěr si můžete i pojistit, k dispozici jsou 3 varianty pojištění.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 200 000 Kč
Měsíční splátka: 5 179 Kč
Doba splácení: 48 měsíců
Roční úroková sazba: 11,1 %
RPSN: 11,68 %
Přeplatek: 48 592 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Půjčky pro podnikatele a firmy

Služba Nafirmy.cz se zrodila v CreativeDocku (podobně jako Zonky či Mutumutu) a rozhodla se podpořit české podnikatele a firmy. Těm poskytuje půjčky a dalším lidem pak možnost do těchto firem investovat. Pokud tu budete shánět peníze pro své podnikání, přivítá vás sympatický web s přehlednými informacemi. Úrok se pohybuje od 4,89 % p. a., půjčit si můžete v rozmezí 100 000 Kč až do výše 2 milionů, poskytují i “záchranný program” pro firmy, které napoprvé neprojdou scoringem.

K půjčkám se však váže poplatek ve výši 3 % (2 % pro OSVČ) z půjčené sumy, který je nutné uhradit před zasláním půjčených peněz.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 250 000 Kč
Měsíční splátka: 7 480 Kč
Doba splácení: 36 měsíců
Roční úroková sazba: 4,89 %
Přeplatek: 26 794 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Revolvingový úvěr až do 50 000 Kč

Úvěr Everyday Plus poskytuje finská společnost OPR-Finance. Jedná se o revolvingový úvěr, který můžete využít na cokoliv chcete, a jeho výše může sahat až k 50 000 Kč. Peníze si přitom vybíráte najednou, nebo třeba postupně podle aktuální potřeby. A kladně hodnotíme i jasné podmínky čerpání a splácení uvedené na webu. Měsíční úrok činí 20 % z částky, kterou dlužíte, a splácíte vždy alespoň jednu pětinu z půjčené sumy (nejméně 300 Kč). Peníze na svém účtu uvidíte během několika desítek minut po schválení.

I v tomto případě vše vyřešíte pohodlně online – stačí se jen zaregistrovat a ze svého uživatelského účtu pak zadat výběr. Je třeba doložit jen svůj příjem a přidat kopii občanského průkazu.

V potaz je však třeba vzít poplatek za čerpání ve výši 1 000 Kč.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 5 000 Kč
Celková částka ke splacení: 6 000 Kč
NEBO minimální splátka: 1 200 Kč
Měsíční úroková sazba: 20 %
RPSN: 519 %

VÝHODY

NEVÝHODY

Půjčka do 10 minut

Ryze česká společnost Cool Credit nabízí pro nečekané životní situace řešení v podobě nebankovní online půjčky na cokoliv. Napoprvé si tu můžete půjčit až 10 000 Kč, od 2. půjčky se nabízená částka zvedá na 20 000 Kč. Maximální doba splácení je zde 30 dní, splatit však půjčku můžete i dříve, a to bez poplatku. V obou případech své peníze můžete mít do 10 minut na účtu, stačí jen vyplnit online žádost a počkat na schválení. 

Reprezentativní příklad online půjčky:
Půjčka: 10 000 Kč
Doba splácení: 30 dní
RPSN: 2 969 %
Přeplatek: 3 250 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Pojištěná půjčka, kterou lze čerpat opakovaně

Profi Credit je nebankovní společnost, která se na trhu pohybuje už více než 25 let a zakládá si na osobním přístupu. Z toho důvodu se tu nesetkáte s kompletně online sjednáním, ale neobejdete se alespoň bez telefonického kontaktu, možná je i osobní schůzka. Podpis smlouvy však může proběhnout bez nutnosti kamkoliv chodit. 

Prostřednictvím “Pojištěné půjčky” vám půjčí 10 000 až 150 000 Kč na cokoliv s dobou splácení až 48 měsíců a peníze není problém mít na účtu ještě v týž den. Úvěr lze čerpat opakovaně a kladně hodnotíme pojištění schopnosti splácet, které vám může ušetřit řadu nepříjemností.

Co zde vidíme jako nevýhodu, je nedostatek informací o výši úroků.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 70 000 Kč
Doba splácení: 48 měsíců
Měsíční splátka: 2 299 Kč
Roční úroková sazba: 24,44 %
RPSN: 27,37 %
Přeplatek: 40 352 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Možnost krátkodobé i dlouhodobé půjčky

Mladá společnost CreditPortal se snaží nabídnout co možná nejflexibilnější podmínky pro získání a následné splácení úvěru. V nabídce tak najdeme dvě varianty půjček – Credit 30, krátkodobou půjčku, a dlouhodobou půjčku Credit 365. V rámci Credit 30 si lze půjčit už od 500 Kč až do výše 30 000 Kč, kdy je třeba vše splatit v jedné splátce (s možností prodloužení doby splatnosti). Délka splácení se odvíjí od výše půjčky. Credit 365 vám poskytne 1 000 až 60 000 Kč a sami si vyberete, jestli chcete splácet 3, 6, 9 nebo 12 měsíců.

Formulář vyplníte jednoduše online. Plusem je, že zde mají šanci i osoby v exekuci. Naopak mínus zde vidíme v lehce nepřehledném webu a také ve výši úroků.

Reprezentativní příklad krátkodobé půjčky:
Půjčka: 3 000 Kč
Doba splácení: 1 splátka
Roční úroková sazba: 40 %
RPSN: 3 531 321,40 %
Přeplatek: 2 325,05 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Půjčka s nulovým úrokem prvních 30 dní

Společnost Movinero se specializuje na krátkodobé půjčky, jejichž splatnost je maximálně 24 měsíců, kdy je nutné splatit každý měsíc alespoň 10 % z dané částky a úroky. Mezi hlavní výhody patří především rychlost – samotné vyplnění žádosti nezabere více než 7 minut, do 15 minut pak můžete mít peníze na účtu. Získat lze až 30 000 Kč, a to bez ručitelů či doložení příjmů od zaměstnavatele.

Vše probíhá kompletně online a noví zákazníci mají výhodu v 0% úroku na 30 dní. Pozor si ale dejte v případě, že nemůžete půjčku splácet. Týkat se vás budou (mimo jiné) i poměrně vysoké sankce za telefonické i e-mailové upomínky.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 5 000 Kč
Doba splácení: 12 měsíců
Výše splátky: 1 916,97 Kč
Roční úroková sazba: 40 %
RPSN: 4 715,96 %
Přeplatek: 18 003,69 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Podnikatelské i spotřebitelské úvěry

Česká nebankovní společnost Acema funguje na našem trhu už od roku 2000 a nabízí jak podnikatelské úvěry, tak i spotřebitelské půjčky. U každé varianty je pak v nabídce hned několik typů půjček, takže si můžete vybrat tu, která vašim potřebám vyhovuje nejvíce. U spotřebitelských úvěrů si lze jednoduše půjčit na cokoliv, k dispozici je třeba ale i “Americká hypotéka”, kdy úvěr splatíte až na jeho konci. U podnikatelských úvěrů zase vybíráte mezi úvěrem s ručením či bez něj, v nabídce je i varianta developerského úvěru apod. Půjčit si ve všech případech můžete i vysoké sumy (třeba i 50 milionů, minimálně však 20 000 Kč), vše lze řešit online a peníze máte k dispozici do 48 hodin.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 500 000 Kč
Počet splátek: 120
Výše splátky: 7 820 Kč
Roční úroková sazba: 13 %
RPSN: 17,88 %
Přeplatek: 481 289,99 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Několik typů půjček na cokoliv

Další ze série českých společností s nabídkou nebankovních půjček je Fair Credit. Najdeme u ní hned tři typy půjček – rychlou online půjčku “tetička”, kdy si lze napoprvé půjčit až 10 000 Kč na 5-30 dní, další variantou je půjčka “na účet”, která se pohybuje od 20 000 do 150 000 Kč, a objevíme tu i půjčku “v hotovosti”, kterou lze vyřídit třeba u vás doma, a půjčit si takto můžete 4 000 až 100 000 Kč. Ve všech případech se jedná o bezúčelové půjčky, takže peníze lze využít jakkoliv chcete.

Na kalkulačce si můžete u různých typů půjček spočítat, kolik za úvěr zaplatíte a jak vysoké budou splátky. Jen pozor, u online půjčky je zobrazován 0% úrok, což může někoho zmást, RPSN už totiž 0% u opakované půjčky není. U půjčky v hotovosti zase nepřehlédněte informaci, že jsou splátky vybírány týdně, nikoliv měsíčně.

Reprezentativní příklad půjčky na účet:
Půjčka: 70 000 Kč
Výše splátky: 5 484 Kč
Doba splácení: 18 měsíců
Roční úroková sazba: 58,24 %
RPSN: 40 %
Přeplatek: 28 712 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Flexibilní půjčka na cokoliv

Rychlost a flexibilita jsou hlavními lákadly půjček od mezinárodní společnosti CreditOn. Půjčit si tu můžete až 20 000 Kč (tato částka platí pro stávající klienty, noví klienti získají maximálně 8 000 Kč) na alespoň 61 dní, v nabídce je ale i půjčka Extra, která se hodí pro případy, kdy si nejste jistí, za jak dlouho a kolik budete moci splatit. Lze ji totiž splácet postupně i najednou a nastavit si datum splatnosti podle svých potřeb.

Vše vyřídíte jednoduše online a na webu společnosti najdete přehledně uvedené všechny potřebné informace.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 2 000 Kč
Výše splátky: 789,04 Kč
Doba trvání úvěru: min. 61 dní
Měsíční úroková sazba: 40 %
RPSN (maximální): 5 579 %
Přeplatek: 789,04 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Peníze za pár kliknutí

Situaci, kdy nutně potřebujete menší finanční obnos a do výplaty je daleko, může pomoci rychle vyřešit i půjčka od společnosti CreditGo. Hned na začátek bychom chtěli vyzdvihnout velmi přehledně uvedené podmínky na webových stránkách, kdy vidíte i to, o kolik se vám úvěr prodraží, pokud si jej prodloužíte na 5 či třeba 30 dní, což se může hodit v případě, že nemůžete zrovna splácet podle plánu.

Noví klienti si mohou půjčit maximálně 10 000 Kč (minimální částka je 500 Kč) na 30 dní, stávající poté až 15 000 Kč. Ani v tomto případě není třeba nikam chodit, vše probíhá online.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 10 000 Kč
Doba splácení: 30 dní
Roční úroková sazba: 36 %
RPSN: 7595,30 %
Přeplatek: 4 290 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Půjčka s věrnostními programem

Se zajímavou nabídkou bezúčelové půjčky se setkáme u společnosti SOS Credit. První půjčku ve výši 10 000 Kč tu můžete získat “zdarma”, tedy s nulovým úrokem, novým zákazníkům navíc společnost nabízí slevu 30 %, stálí klienti mohou zase získat slevy díky věrnostnímu programu. Vše vyřídíte online a během pár desítek minut už můžete mít peníze na účtu. SOS Credit vám poskytne až 30 000 Kč a splatnost si lze prodloužit až o 28 dní, a to i opakovaně (ovšem za splnění daných podmínek).

Podmínky pro získání úvěru jsou v podstatě podobné jako u ostatních společností, potíže vám však v tomto případě budou dělat případné závazky po splatnosti.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 4 500 Kč
Doba splácení: 28 dní
Roční úroková sazba: 0 %
RPSN: 5 632,2 %
Přeplatek: 1 639 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Varianta „Malé půjčky“ i půjčky na splátky

Už od roku 2006 se především na krátkodobé půjčky specializuje společnost CreditStar. Napoprvé si tu v rámci “Malé půjčky” vhodné pro pokrytí neočekávaných výdajů můžete půjčit až 12 000 Kč, pravidelní zákazníci pak mohou žádat až o 25 000 Kč. Druhou variantou je “Půjčka na splátky”, kdy můžete získat až 120 000 Kč na 120 měsíců. V obou případech jde o půjčky bezúčelové a můžete je tedy využít na co chcete.  I v tomto případě zvládnete vše kompletně online a vyřízení je skutečně rychlé a jednoduché. Ocenili bychom však, kdyby se u výpočtů v online kalkulačce zobrazoval i úrok a RPSN. Reprezentativní příklad opakované půjčky: Půjčka: 50 000 Kč Výše splátky: 4 998,14 Kč Doba splácení: 12 měsíců Roční úroková sazba: 35 % RPSN: 41,21 % Přeplatek: 9 809,50 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Půjčka s možností odečtení úroků

Do 48 hodin si díky Pronto Půjčce můžete půjčit 10 000 až 100 000 Kč, a to na dobu 12 až 48 měsíců. Výhoda tohoto úvěru spočívá také v tom, že při předčasném splacení vám budou odečteny dosud nezaplacené úroky, vše vyřídíte online a společnost se pyšní také vysokou schvalovatelností žádostí. Ale pozor, například osoby v exekuci tu úvěr nedostanou.

Je však škoda, že výši úroků při dané výši půjčky a době splácení neuvidíte bez registrace, která je zde nezbytným prvním krokem.

Reprezentativní příklad:
Půjčka: 30 000 Kč
Výše splátky: 1 995 Kč
Počet splátek: 24
RPSN: 62,63 %
Přeplatek: 17 880 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Zásady při výběru nebankovní půjčky

Abyste se v důsledku nebankovní půjčky nedostali do ještě větších nesnází, je dobré vzít v potaz několik dobrých rad.

1) Nepůjčujte si na zbytečnosti

V první řadě zvažte, zda půjčku skutečně potřebujete. Na novou televizi nebo dovolenou si raději ušetřete. V některých naléhavých případech vám pak třeba pomohou příbuzní nebo známí.


2) Půjčte si jen tolik, kolik potřebujete

Možná u půjčky zjistíte, že vám společnost poskytne dokonce víc, než potřebujete. A vás napadne, že si vlastně můžete koupit i něco hezkého na sebe nebo udělat radost někomu blízkému. Nedělejte to a půjčte si skutečně jen nezbytnou sumu peněz. Na zbytek si našetřete a ušetříte na úrocích cenné koruny.


3) Dobře čtěte

Ačkoliv se na první pohled může půjčka jevit jako výhodná, neukvapte se. Při bližším prostudování možná narazíte na další poplatky, vysoké pokuty při nesplácení a řadu dalších ne zrovna příjemných podmínek. Základem je tedy čas na to si všechno dobře projít.


4) Vybírejte důvěryhodné společnosti

Ačkoliv si trh s nebankovními půjčkami dnes už nemusíme představovat jako “Divoký západ”, stále lze narazit na nepoctivé společnosti. Vybírejte tedy společnost pečlivě, licence ČNB by měla být naprostý základ, ověřte si i recenze klientů dané společnosti.


5) Úrok není vše

Úrok bývá jedna z prvních věcí, na které se při výběru půjčky díváme. A je určitě nezbytné vzít jej v potaz. Pozornost ale věnujte i údaji skrytému pod zkratkou RPSN, který zohledňuje jak úrok, tak i další náklady spojené s úvěrem, a může být tak několikanásobně vyšší než úrok samotný.


6) Pozor na splatnost

Především u krátkodobých úvěrů se často setkáme s velmi krátkou dobou splatnosti, například 30 dní. Dobře promyslete, zda za tak krátkou dobu zvládnete peníze sehnat a splatit. Snadno se těmito podmínkami totiž dostanete do pasti, kdy si musíte v důsledku šibeniční splatnosti půjčit zase jinde.


7) Vezměte v potaz svou situaci

Ačkoliv mohou znít volnější podmínky, kdy nebankovní společnosti nekladou tak velký důraz na ověřování vaší finanční situace a příjmů jako banky, zajímavě, buďte zodpovědní. Půjčka by vám měla pomoci, a ne způsobit další komplikace a vrásky na čele s tím, kolik a kdy musíte splácet.

Typy nebankovních půjček

Setkat se můžeme s několika druhy nebankovních půjček, které se liší například svým principem, výší poskytnuté částky nebo dobou splácení.

Půjčka bez dokládání účelu

Tento typ půjček se týká většiny nebankovních půjček v našem srovnání, neboť zde nemusíte uvádět, k čemu peníze potřebujete, a půjčit si tak lze na cokoliv.

Krátkodobé půjčky

Krátkodobé půjčky, nebo také mikropůjčky, se vyznačují tím, že vám instituce poskytne prostředky ve výši třeba i jen stokorun, které je však třeba rychle splatit. Vážou se k nim také často vysoké úroky. Většinou jsou však rychle schváleny a není třeba dokazovat tolik náležitostí.

Půjčka bez ručení a ručitele

U většiny námi srovnávaných půjček se nesetkáte s nutností ručit za půjčené peníze například nemovitostí nebo shánět ručitele.

Revolvingový úvěr

Jedná se o půjčku s možností automatického obnovování, kdy si můžete peníze půjčovat do dané výše opakovaně .

P2P

Půjčky peer-to-peer nebo person-to-person znamenají, že vám vaše peníze neposkytne samotná instituce, ale další lidé jako vy. Pro vás to znamená vyřešení aktuálních finančních potřeb, pro ně zajímavou investici.

Slovník pojmů

  • Délka splatnosti

Délka nebo doba splatnosti je předem vymezené období, během kterého musí dlužník splatit svou půjčku. Počítá se ode dne začátku čerpání půjčky a končí dnem, kdy proběhne poslední splátka.

  • Konsolidace

Pojmem konsolidace označujeme sloučení většího počtu půjček do jedné, zpravidla výhodnější.

  • Kontokorent

Jako kontokorent označujeme druh běžného účtu, který klientovi dovoluje čerpat více, než kolik mu umožňují aktuální prostředky. Je tedy možné jít na tomto účtu do mínusu.

  • Lichva

Lichva je půjčka s nepřiměřeně vysokými úroky, kdy se lichváři snaží zneužít nepříznivé finanční situace druhé strany.

  • RPSN

Pod touto zkratkou se skrývají slova “roční procentní sazba nákladů” a snadno díky ní porovnáme výhodnost půjčky. Uvádí se v procentech a zahrnuje úroky úvěru i další s ním spojené poplatky.

  • Splátka

Jako splátku označujeme pravidelnou platbu v předem stanovené výši, kterou dlužník splácí svůj dluh. Nejčastěji se setkáváme se splátkami měsíčními.

  • Úrok

Úrok je zjednodušeně odměna pro toho, kdo nám peníze půjčil. Vyjadřuje se v procentech a i díky němu můžeme poznat, jak výhodná půjčka je.

  • Úvěr

Běžně úvěr označujeme jako půjčku, a jedná se o částku, kterou si spotřebitel půjčí u bankovní či nebankovní instituce, a je povinen ji v daném termínu vrátit. Za poskytnutí úvěru zaplatí předem stanovený úrok.

Často kladené otázky

Pokud má nebankovní instituce licenci ČNB, jedná se o prověřeného poskytovatele půjček a nemusíte se obávat podvodu. Je však třeba si tuto skutečnost pohlídat stejně jako všechny podmínky, které se k dané půjčce vážou.

Výhodou nebankovních půjček, a především těch krátkodobých, je vysoká rychlost. Žádost často vyřídíte online, následuje rychlé schválení a po něm už můžete mít peníze na účtu v ten samý den. Celý proces tak může trvat i jen pár desítek minut.

Nebankovní půjčky bývají v naprosté většině případů bezúčelové a vyžít je tedy můžete na cokoliv. Myslete však na to, že vzhledem k jejich podmínkám a výši úroků by měly být využívány skutečně jen v nutných případech.

V těchto případech je dobré na nic nečekat a ihned se s problémem obrátit na danou společnost. Sami vám obvykle navrhnou řešení situace. Někdy je možné jednu splátku odložit bez poplatků, pokud se však situace opakuje, je třeba počítat i s velmi vysokými pokutami.

V mnoha případech může pomoci kalkulačka na webu společnosti, někdy je výše úroku přímo uvedena na stránkách. Některé společnosti však výši úroku určují individuálně a bližší informace se dozvíte až při podání žádosti.

Videa

Napsat komentář

4.5/5 - (20 votes)