Nejlepší robotické vysavače 2023 – recenze, zkušenosti & Jak vybrat?

TOP produkt

iRobot Roomba i7+

Orientační cena: 20 000Kč

Výběr redakce

iRobot Roomba 980

Orientační cena: 13 000Kč

Zlatá střední cesta

Symbo LASERBOT 750

Orientační cena: 10 000Kč

Lidová cena

Tesla RoboStar T40

Orientační cena: 4 500Kč

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

TOP  1. místo

TOP produkt

iRobot Roomba i7+

Orientační cena: 20 000Kč

2. místo

Xiaomi Roborock Sweep One S50

Orientační cena: 10 000Kč

3. místo

Výběr redakce

3 Irobot Roomba 980

iRobot Roomba 980

Orientační cena: 13 000Kč

4. místo

Neato Botvac D85

Orientační cena: 14 000Kč

Zlatá střední cesta

5. místo

Zlatá střední cesta

Symbo LASERBOT 750

Orientační cena: 10 000Kč

6. místo

iRobot Roomba e5

Orientační cena: 8 000Kč

7. místo

Xiaomi Mi Robot Vacuum

Orientační cena: 7 000Kč

8. místo

Symbo xBot 5 PRO

Orientační cena: 7 000Kč

Lidová cena

9. místo

Lidová cena

Tesla RoboStar T40

Orientační cena: 4 500Kč

10. místo

Symbo xBot 5

Orientační cena: 6 000Kč

11. místo

iRobot Roomba 605

Orientační cena: 5 000Kč

12. místo

Symbo D 300

Orientační cena: 2 300Kč

Robotické vysavače se v mnoha domácnostech usadily jako spolehliví pomocníci. Aby však jejich pořízení přineslo hlavně slibovanou úlevu od úmorného vysávání a vytírání, je nutné zvážit mnoho parametrů a požadavků, podle nichž si vyberete konkrétní produkt. 

Je potřeba vědět: 

 • Kde bude vysavač pracovat, 
 • Jak často jej chcete využívat
 • Na jakém povrchu bude robot vysávat
 • Zda jsou v domácnosti mazlíčci
 • Jaký máte rozpočet. 

Hlavní parametry každého vysavače jsou:

 • Výkon, 
 • Výdrž baterie (upřednostněte kvalitnější Li-ion baterii), 
 • Typ navigace a orientace v prostoru, 
 • Druh senzorů a nárazníků, 
 • Objem nádobky na odpad, 
 • Typ filtru. 

U dalších nadstandardních funkcí je dobré si promyslet, zda je opravdu potřebujete nebo oceníte, protože je trochu zbytečné si připlácet za věci, které byste nevyužili. 

Mezi nadstandardní funkce řadíme: 

 • Naprogramovatelný úklid/ovládání na dálku
 • Virtuální zeď/magnetická páska
 • Lokální úklid 
 • Mokrý úklid 
 • Úklid podél stěn a v rozích 
 • Systém proti zamotávání se do kabelů 
 • Senzory 
 • Automatické dobíjení 

Existuje mnoho spolehlivých výrobců a pokud si nejste jisti, vždy se vyplatí sáhnout po jistotě, po prověřené firmě, která má spoustu spokojených recenzí. 

Po pořízení robotického vysavače ještě téma robotického vysavače určitě nekončí. Aby vydržel co nejdéle, je důležité podrobovat ho pravidelné údržbě, minimální samozřejmostí by mělo být vyprazdňování vysátých nečistot z nádobky a pravidelné čištění stroje jako takového. 

A pokud se nakonec k pořízení odhodláte, nebojte se sdílet své zkušenosti a hodnocení výrobku dál, pomůžete třeba dalším domácnostem, které se budou rozhodovat tak, jako vy právě teď. 

Kompletní průvodce světem robotických vysavačů

Slova robotický vysavač bývají poslední dobou skloňována čím dál tím častěji. A není divu, tento šikovný stroj představuje další velké usnadnění úklidu domácnosti. Po nastavení již robot funguje zcela automaticky a vám tak šetří čas i síly na smysluplnější aktivity než nekonečné zametání a vytírání. Samozřejmě se nejedná o malou investici, je proto potřeba dobře vybírat. S velkou poptávkou po robotech přišla i široká nabídka, takže není snadné rozhodnout se pro ten pravý. Z toho důvodu přinášíme tento článek s podrobnými a přehlednými informacemi, které vám výběr značně zjednoduší. 

Na úvod si shrňme několik pro a proti pořízení robotického vysavače:

ŠEST důvodů, proč si pořizovat robotický vysavač

 • Robotické vysavače šetří váš čas i energii, a tak se místo uklízení můžete věnovat čemukoliv lepšímu a smysluplnějšímu.
 • Kvalitní robotické vysavače už zvládnou vyčistit podlahu kvalitněji než kdybyste ji vysávali vy sami.
 • Nedocenitelným pomocníkem se stává hlavně v domácnostech s chlupatým domácím mazlíčkem, kde je udržování čistoty mnohem těžší.
 • Pokud si vyberete robota s ovládáním na dálku nebo naprogramovatelným úklidem, nebude vás vůbec rušit, protože může pracovat během vaší nepřítomnosti.
 • Je tišší než klasický vysavač, takže nebude tak hlučný.
 • Zvláště pro alergiky nebo rodiny s malými dětmi bude velkou výhodou robotický vysavač s HEPA filtrem odstraňující alergeny a bakterie.

PĚT důvodů, proč si nepořizovat robotický vysavač

 • Jedná se o poměrně velký finanční výdaj, zvláště pokud si chcete vybrat opravdu kvalitní výrobek.
 • Ne na všechny povrchy je robot vhodný, čím různorodější podlahy a čím víc koberců, tím bude váš výběr toho správného těžší.
 • Pokud budete vysavač zapínat v době, kdy jste doma, může být jeho pohyb poněkud omezující a obtěžující.
 • Robotické vysavače bez navigace se často pohybují nesystematicky a některá místa zcela vynechají, takže se stejně budete muset do úklidu zapojit sami.
 • Přestože robotický vysavač zvládne úklid sám, stejně i nadále vyžaduje určitou údržbu. Pokud tedy čekáte, že se kompletně zbavíte jakékoliv starosti a nebudete si ho muset vůbec všímat, budete zklamáni.

Na kolik vás robotický vysavač vyjde cenově?

Robotické vysavače lze v dnešní době už sehnat jak v kamenných prodejnách (kde lze využít i radu prodejců), tak na internetu. Cenová škála je poměrně široká, seženete roboty od 3 do 40 tisíc korun. V této kategorii z velké části platí, že čím víc investujete, tím spolehlivější výkon můžete očekávat. Jak tedy najít správný poměr mezi cenou a kvalitou?

 • Do 5000 Kč bývají vysavače jednoduché a často jsou na ně rozporuplné a negativní recenze, tuto cenu tedy zvolte, pokud nejste příliš nároční a chcete robota využívat jen občas jako výpomoc k běžnému úklidu.
 • Většina lidí volí zlatou střední cestu, robotický vysavač od 5000 Kč do 15000 Kč. Tyto přístroje jsou kvalitní, lze s nimi počítat na každodenní úklid.
 • Nad 15000 Kč se jedná o investici do prvotřídního stroje s řadou nadstandardních funkcí, pokročilou navigací a velkou výdrží.

Jak vybrat správný robotický vysavač?

Existuje hned několik zásad a otázek, kterými byste se měli při výběru robotického vysavače řídit.

Základní pravidla pro výběr vysavače:

 • Před pořízením je důležité zvážit členitost domácnosti a zda se v ní robot bude moci samostatně pohybovat.
 • V rámci robotických vysavačů není na škodu zainvestovat vyšší částku do stroje, který je kvalitní a něco vydrží, spíš než abyste museli po prvním měsíci užívání kupovat nový.
 • Projděte si recenze, které nejlépe reprezentují pravou
 • Každý robot je určený k trochu jinému účelu – zatímco v jedné domácnosti dobře poslouží, jinde vyhovovat nebude. Před rozhlížením se po konkrétních produktech je tedy dobré si odpovědět na následující otázky.

Před koupí robotického vysavače si ujasněte:

1) Jaké prostory bude vysavač uklízet?

Naprosto stěžejní je pro výběr vašeho robotického vysavače logicky prostor, ve kterém ho budete používat. Čím složitější a členitější oblast, tím větší důraz byste měli dávat na to, aby měl kvalitní navigaci a podlahu čistil systematicky. Stejně tak důležitý je charakter povrchu – některé vysavače zvládají jen suché čištění, jiné vám podlahu i vytřou. V případě koberců je potřeba o to výkonnější stroj.

Pozn.: Specialitou jsou prostory s černou podlahou nebo černými koberci, což by ne každého napadlo. Takový povrch totiž některé robotické vysavače považují za díru, propast, a tak do ní nevjedou. Majitelé takovýchto prostor by tedy měli být při výběru o to víc opatrnější a speciálně si ověřit, že robot tmavý povrch zvládne.

2) Kdo žije ve vaší domácnosti?

Zvláště pokud máte doma alergika, pak oceníte, pokud bude mít vysavač kvalitní HEPA filtr nebo filtr AeroForce – ty vás zbaví naprosté většiny pylů a alergenů. Stejné parametry jistě ocení i rodiče malých dětí, které se neustále plazí po zemi (a naopak nebudou chtít příliš hlučný stroj, který svým provozem bude rušit a případně dítě budit). A pokud máte v domácnosti domácího mazlíčka, můžete se zaměřit na co nejvyšší výkon a v ideálním případě i přímo na roboty, které se na čištění zvířecích chlupů zaměřují například s pomocí speciálních kartáčů.

3) Jak často budete vysavač používat?

Je rozdíl, jestli se z robota stane jen občasný asistent, anebo vás má v rámci úklidu nahradit plnohodnotně a každý den. Čím častěji bude pracovat, tím kvalitnější výroby by měl být. Stejně tak vás bude zajímat výdrž baterie, objem odpadní nádoby a spotřeba elektřiny. Na škodu ani nebudou rozšířené funkce jako například možnost spustit vysavač na dálku skrze aplikaci nebo automatické spuštění naprogramovat.

4) Jaký mám rozpočet?

Přestože při koupi robotického vysavače je tak jako tak potřeba počítat s vyšší částkou, i tak je škála cen jednotlivých produktů hodně široká. Čím nižší cena, tím méně nadstandardních funkcí bude robot mít a nelze se divit ani nižšímu výkonu. Velice kvalitní kusy se pohybují většinou až v částce nad deset tisíc. Pokud ale nemáte tolik peněz nazbyt, vybírejte alespoň levné produkty prověřených a kvalitních značek – u těch je menší riziko toho, že kromě nižšího výkonu pořídíte vyloženě nefunkční kus.

Jak robotické vysavače fungují a jaké mají parametry?

Malé robotické vysavače se staly moderním pomocníkem v řadě domácností. Každý z nich funguje trochu jinak, některé parametry však mají společné.

Zaprvé je to navigační software. Ten může být velmi jednoduchý a v podstatě zcela náhodný a platí pro ty nejlevnější přístroje. Robot se pak pohybuje náhodně či pomocí základních algoritmů. Anebo jde o vysoce sofistikovaný mapovací program, který různými způsoby systematicky rozčleňuje domácnost.

Zadruhé všechny roboty spojuje základní funkce, a to vysávání, které s pomocí některého druhu kartáče přesouvá špínu do nádoby na odpad.

A zatřetí jde o bezdrátové zařízení, které se musí dobíjet, protože kabely by byly vzhledem k jeho samostatnému pohybu značně nepraktické. Další parametry už se liší stroj od stroje a jsou proto popsány v následujících bodech.

Baterie, dobíjení

Výdrž baterie je důležitá hlavně pokud máte hodně velké prostory, aby je robot zvládnul na jeden zátah uklidit (ačkoliv ty chytřejší jsou schopni se odjet dobít a hned po nabití svou práci sami dokončí). Roboti s dobrou kapacitou baterie vydrží po nabití uklízet většinou kolem dvou až čtyř hodin v kuse. Z dlouhodobějšího hlediska hledejte spíše vysavače s takzvanou Li-ion baterií – je to kvalitnější a modernější verze, která se ani časem a opakovanými nabíjeními neničí.

Výkon

Oproti klasickým vysavačům, které musíte obsluhovat sami, mají robotické vysavače menší výkon – pohybuje od 10 po 100 W. Někteří výrobci uvádějí raději parametr v podobě sacího tlaku, někteří se o tom nezmiňují vůbec. Výkon ovlivňuje účinnost vysávání, roboty s nízkým výkonem se hodí spíš jen na rovné a tvrdé povrchy. Pokud máte členitější podlahu nebo třeba koberce, musíte na tento parametr dát pozor (případně zjistit, zda má přístroj dodatečné příslušenství, kartáče a podobně, které mu práci na různých typech povrchu usnadní).

Odolnost a design

Velmi podstatné je samotné technické provedení vysavače. Stroj by měl být dostatečně odolný na to, aby zvládl drobné nárazy do nábytku a manipulaci. Odpružené okraje a jemné nárazy do překážek by měly fungovat nejen proto, aby se chránil robot, ale i z ohleduplnosti k vybavení vaší domácnosti – ty nejchytřejší robotické vysavače fungují i na principu laserů a čidel, takže se nábytku vyhnout úplně. Skvělá je také funkce, která pomůže robotu identifikovat schody, takže se vyhne pádu aniž byste je museli neustále zatarasovat.

Šířka a výška robotického vysavače ovlivní, jak snadno se dostane i do hůře přístupných prostor, pod nábytek a do různých koutů (na druhou stranu pak ale menší robot sice projede pod sedačkou, jenže zároveň se může zaseknout v koberci nebo na vyšším prahu).

A na závěr je dobré zmínit i čistě designovou stránku, která už je samozřejmě silně subjektivní. Vzhledem k tomu, že se z robota stane výrazná část domácnosti, která většinou poměrně upoutá pozornost nejedné návštěvy, tak není na škodu, aby se vám líbil také vzhledově. Pravd avšak je, že by nemělo jít o hlavní prioritu při výběru.

Hlučnost

Pokud jste zvyklí na klasický vysavač, tak budete robotickým vysavačem tak jako tak příjemně překvapeni, protože je mnohem tišší (ostatně souvisí to i s jeho nižším výkonem). Většina výrobců uvádí hlučnost kolem 50 až 60 dB, což můžete přirovnat k normálnímu hovoru, dešti nebo běžné hlasitosti televizoru. Tichý chod má tu výhodu, že můžete robota pustit třeba i v noci, když spíte a přes den se jím již nenechat omezovat.

Pohyb v prostoru

Jak již bylo zmíněno výše, každý robot má jinak inteligentní algoritmus a způsob, jakým se v prostoru pohybuje. Ty nejjednodušší se pohybují poměrně náhodně, takže ač ušetříte na pořizovací ceně, může se stát, že některá místa vůbec neuklidí. Dražší robotické vysavače mají již různé algoritmy, umí si prostor zmapovat, rozdělit na jednotlivá pásma a pokrýt místnost co nejefektivněji. A navíc pracují rychleji.
Roboty s kvalitní navigací se navíc umí před vybitím vrátit do stanice a po nabití v práci pokračovat tam, kde přestaly.

Pokud máte v domácnosti oblast, kam nechcete robota pustit, musíte mu ji buď mechanicky zatarasit, anebo využít funkce virtuální zdi (o té více v následujícím bodě).

U většiny robotů stačí ke spuštění zmáčknout jedno tlačítko. Zajímavá je však varianta, kdy mu pohyb a dobu úklidu můžete naprogramovat i na dálku, především z pomocí mobilní aplikace. To oceníte například ve chvíli, kdy jste v práci a chcete se vrátit do uklizené domácnosti, a tak bez problémů pošlete robota pracovat i bez vaší přítomnosti.

Nadstandardní funkce

Vysávat by měl samozřejmě každý robot, pak je ale celá řada nadstandardních funkcí, které můžete a nemusíte využít. Není nutné hledat vysavač, který je má všechny, protože se projeví na výsledné ceně. Mnohem rozumnější je promyslet si, o které opravdu stojím a zaměřit se přímo na ně. Toto jsou nejběžnější z nich:

 • Naprogramovatelný úklid/ovládání na dálku – Funkce, o které zde již párkrát byla řeč, je zkrátka praktické, pokud si můžete úklid předem naplánovat, spustit ho na dálku, anebo i skrze aplikaci zkrátka kontrolovat stav robota (baterii, plnost nádoby, statistiky z předchozích úklidů).
 • Virtuální zeď/magnetická páska – Pokud chcete robotu zamezit přístup do některých prostor, můžete tak učinit mechanicky, nebo využít nadstandardní funkce v podobě virtuální zdi či magnetické pásky. Výsledek je v obou případech stejný, robot za vámi vyznačenou hranici nepůjde, virtuální zeď však nastavíte v aplikaci, zatímco magnetická páska je příslušenstvím v balení, kterou reálně položíte na podlahu.
 • Lokální úklid – Často označováno jako takzvaná funkce SPOT. Nahradí v podstatě smetáček s lopatkou, pokud například v kuchyni něco vysypete. Jednoduše přinesete robota na dané místo a on po spuštění funkce SPOT uklidí jen danou oblast o určitém poloměru.
 • Mokrý úklid – Může se jednat jen o navlhčení s pomocí páry. Řada robotů však zvládá i plnohodnotné vytírání, stačí nádobku na prach vyměnit za zásobník s vodou. Samozřejmě nelze očekávat naprosto stejný výsledek jako u běžného důsledného vytírání, ale většinou bude výkon robota velmi slušný a plně dostačující, zvláště v kombinaci s klasickým vysátím.
 • Úklid podél stěn a v rozích – Vzhledem ke svému kulatému tvaru mohou mít některé roboty problém dostat se až úplně ke krajům a rohům místnosti. Některé z nich proto mají speciální funkce, které se tomuto obtížnějšímu úkolu přizpůsobují. Plusem jsou i boční kartáče, o těch ale bude zmínka v dalším bodě.
 • Systém proti zamotávání se do kabelů – Často také označován jako funkce Antitangle. Kromě kabelů většinou funguje také na koberce s dlouhými třásněmi a zvyšuje tak pravděpodobnost, že si robot opravdu poradí samostatně, aniž byste před každým vysáváním museli celou domácnost poklidit.
 • Senzory – Ať už jde o senzory proti nárazu do překážek nebo senzory proti pádu, obojí je spolehlivou prevencí před jakoukoliv nehodou a poničením – ať už robota samotného, nebo věcí, kolem nichž se pohybuje. Základem jsou nárazníky se zpomaleným dotykem, ty nejkvalitnější roboty mají ale dokonce ultrazvukové či infračervené senzory, které předejdou nárazu kompletně.
 • Automatické dobíjení – Většina kvalitnějších robotů dokáže sama rozpoznat, že se vybíjí a automaticky se vrací do dokovací stanice. Bodem navíc je, pokud se po dobití dokážou ke svému úkolu vrátit a úklid dokončit od místa, kde ho přerušili (což úzce souvisí s jejich systémem navigace).

Kartáče a vybavení

Bez kvalitního rotačního kartáče nelze od vysavače čekat velké výsledky. Kromě tohoto základního, hlavního kartáče, na robotech většinou objevíte ještě drobné postranní kartáče (nebo minimálně jeden). U některých robotů se ale můžete setkat i s dalším vybavením navíc. Například se speciálním kartáčem na zvířecí chlupy, což ocení hlavně majitelé huňatých mazlíčků,nebo s mopovací tkaninou. Samozřejmostí by měl být čistící kartáček, který vám usnadní údržbu robota.

Nejznámější výrobci robotických vysavačů

Na trhu je řada výrobců a bylo by těžké zde zahrnout úplně všechny. Tohle je tedy seznam těch nejčastějších a nejvíce prověřených na českém trhu. Zvláště pokud budete vybírat spíše mezi levnějšími produkty, tak může být tento výčet nápomocný – u prověřených firem je menší riziko špatného výběru.

 • iRobot – Díky výrobci iRobot se vysavačům často obecně říká prostě Roomba, ač právě Roomba je produktem jen této firmy. Vyrábějí roboty ve všech cenových kategoriích, takže si vybere opravdu každý. Dle ceny se odvíjí i výbava jednotlivých robotů, každopádně jde o spolehlivé a funkční stroje.
 • Xiaomi – Firma, která je známá spíše svými mobilními telefony vyrábí i řadu další chytré elektroniky a pomocníků pro chytrou domácnost, mezi nimi právě i robotické vysavače. Jsou populární volbou a v podstatě takovou “zlatou střední cestou” mezi špičkovou kvalitou a přijatelnou cenou.
 • TESLA – Spíše levnější varianty robotických vysavačů, přesto s řadou nadstandardních funkcí a dobrým výkonem, s nimiž jsou zvláště za danou cenu recenzenti velmi spokojeni. TESLA je navíc tradiční česká firma a o kvalitě jejích výrobků se již řada lidí přesvědčila nejen v rámci robotických vysavačů.
 • ETA – Robotické vysavače levnější a střední třídy s dobrými ohlasy od uživatelů, které zvládají jak vysávání, tak funkci mopu. I ETA je tradičním českým výrobcem spotřebičů a pomocníků do domácnosti a v České republice má dlouholetou důvěru mezi spotřebiteli.

Mezi další výrobce na trhu patří také například Sencor, Rowenta, Symbo, LG nebo Hoover. U většiny z nich se už výrazněji liší recenze na jednotlivé produkty v rámci stejné firmy – s některými jsou recenzenti velmi spokojení, některé moc dobré hodnocení nemají.

Rady a tipy na následnou údržbu

Pokud chcete, aby vám robot vydržel nejlépe minimálně několik let, bude potřebovat i trochu péče z vaší strany. Zde je proto hned několik tipů, které mohou prodloužit životnost vašeho stroje. V první řadě je dobré varovat před “trendem”, který jednu dobu poměrně často koloval po internetu, a to posazení ať už malého dítěte nebo domácího mazlíčka na pohybující se robotický vysavač. Na to stroje rozhodně nejsou stavěné a může je to kompletně zničit. Mezi další dobré zásady patří:

 • Pravidelné čištění a vyprazdňování nádoby na odpad, a to nejlépe po každém vysávání. Některé kvalitnější stroje bývají propojeny s aplikací, ve které vás o stavu nádobky dokonce samy informují.
 • Čištění kartáčů a koleček od zachycených nečistot, vlasů a chlupů. Ty se totiž mohou dlouhodobě kumulovat a postupně snižovat sací výkon a pohyblivost. Nejen pro tento účel je k většině vysavačů přibalen kartáček právě na čištění. Čistit kartáče a kolečka nemusíte až tak často, ale je dobré je čas od času zkontrolovat.
 • Používat vysavač jen na místa, pro která je určen. Pokud není vhodný na určité typy podlah, nejčastěji hlavně na koberce, pak je takto nepoužívejte, protože můžete postupně poškozovat celý mechanismus.
 • Pozor na mechanické poškození. Obecně při manipulaci s robotem dejte pozor na nárazy. Pokud robot nemá dostatečně vyvinuté senzory, zabezpečte prostor, který vysává – především schody nebo jakékoliv možné propady, případně některé kusy nábytku (například takové, u nichž hrozí, že se robot zasekne pod nimi).

Časté problémy s robotickými vysavači

I přes vaši důkladnou péči se může stát, že se v robotovi něco rozbije. Některé věci lze lehce opravit – zaseklé kolečko nebo kartáč většinou stačí pořádně vyčistit či promazat. Zanesený filtr snižující sací výkon buď taktéž pročistit, pokud je to v případě vašeho přístroje možné, anebo vyměnit. Další časté problémy jsou:

 • Zhoršující se výkon baterie – časem se z důvodu neustálého dobíjení může upotřebovat baterie kvůli opakovanému nabíjení. Tomu je nejlepší předejít už při pořízení a vybrat vysavač s  Li-ion baterií, která tomuto opotřebení odolává.
 • Mechanické poškození – nejlepším řešením je opět prevence, manipulujte s přístrojem opatrně, jak už jsme zmiňovali v předešlém odstavci. Nejnáchylnější jsou na tento typ poškození nárazníky.
 • Porucha v softwaru – občas se může vyskytnout i problém s navigací nebo softwarem jako takovým. Takový problém je lepší nechat odborníkům a robota nechat opravit (případně pořídit nového).

Na tyto stroje se často vztahuje výhodná záruka, v případě potřeby se proto nebojte ji využít.

Recenze robotických vysavačů

Přečtěte si recenze nejlepších robotických vysavačů na trhu:

iRobot Roomba i7+ - recenze

1. místo – vítěz testu

iRobot Roomba i7+ je vysoce moderní robotický vysavač pro ty nejnáročnější zákazníky. Firma iRobot se již 30 let specializuje na robotické přístroje a právě v tomto jejich produktu naleznete kromě základního vybavení řadu nadstandardních vlastností, včetně navigace iAdapt® 3.0 s inteligentním mapováním Imprint™, rozšířeným ovládáním skrze aplikaci či třístupňovým čistícím systémem.

Velkou výhodou je naprostá samostatnost robotického vysavače – s pomocí své stanice Clean Base sám vysype sběrný koš a dobije baterie. Díky tomu se o jeho stav nemusíte starat i celé týdny. Potřebu údržby bude robot sám včas signalizovat.

Tento robotický vysavač je vhodný na všechny typy podlah i koberců, díky vysoce účinnému čištění ho ocení všichni, kteří mají velké nároky na úklid domácnosti – především alergici, rodiče malých dětí anebo majitelé domácích mazlíčků.

 • Určení: Všechny druhy podlah, koberce, domácnost se zvířaty i alergiky
 • Baterie:Li-Ion
 • Filtr: HEPA
 • Objem nádoby: 0,55 l
 • Funkce:automatické dobíjení, carpet boost, virtuální zeď, mobilní aplikace, boční úklid podél zdí, antitangle
 • Hmotnost: 4 kg
 • Rozměry:
  9,2 x 35,1 x 9,2 cm

VÝHODY

NEVÝHODY

Xiaomi Roborock Sweep One S50 - recenze

2. místo

Druhá generace výkonného vysavače střední třídy v elegantním designu je skvělým pomocníkem do každé domácnosti. Velkou výhodou robota je nádobka na vodu, díky níž dokáže vysavač zastávat i funkci mopu. Účinný HEPA filtr ocení (nejen) alergici, protože zachycuje i velmi malé prachové částice a nevypouští je zpět do místnosti.

Dále se výrobce chlubí výkonným motorem se sacím tlakem až 2000P (se zachovanou velice nízkou hlučností), inteligentními senzory pro inteligentní trasování a orientaci v prostoru a Li-ion baterií s dlouhou výdrží.

Robota lze ovládat přes propojenou aplikaci a pořídit si ho můžete na úklid jakéhokoliv typu povrchu. Disponuje inteligentní detekcí koberců, na něž používá speciální režim, na úklid podél stěn má speciální boční kartáče a jak již bylo řečeno, podlahu může i vytřít

 • Určení: Všechny druhy podlah, koberce, domácnost se zvířaty i alergiky
 • Baterie: Li-Ion
 • Filtr: HEPA
 • Objem nádoby: 0,48 l na odpad, 0,14 l na vodu
 • Funkce:automatické dobíjení, mopování, senzory proti pádu, mobilní aplikace, detekce koberců, senzory na úklid rohů
 • Hmotnost: 3,5 kg
 • Rozměry: 10 x 35 x 35,3 x 9,65 cm

VÝHODY

NEVÝHODY

iRobot Roomba 980 - recenze

3. místo

Robotický vysavač od prověřené a kvalitní značky iRobot s inteligentní navigací pomocí kamery je ideálním pomocníkem do domácnosti v kategorii střední třídy vysavačů. Díky výkonné Li-Ion baterii zvládne uklidit až 185 m² a v případě potřeby nabití se sám vrátí do dokovací stanice. Po dobití bude pokračovat v úklidu od místa, kde předtím přestal.

Tento robotický vysavač je vhodný i pro náročné, jelikož disponuje celou řadou nadstandardních funkcí. Mimo jiné jsou to například navigace iAdapt 2.0, čistící systém AeroForce, speciální technologie na úklid koberců, či systém proti zamotání do kabelů.

Robot je plně samostatný, díky mobilní aplikaci ho lze ovládat odkudkoliv, zvládne všechny typy povrchu i místností, překoná přechodové lišty a nespadne ze schodů. Pokud je potřeba mu zamezit přístup do určitého prostoru, nabízí funkci virtuální zdi. Uživatelé také jistě ocení, že robot komunikuje v češtině.

 • Určení: Všechny druhy podlah, koberce, domácnost se zvířaty i alergiky
 • Baterie:Li-Ion
 • Filtr: HEPA
 • Objem nádoby: 0,55 l
 • Funkce:automatické dobíjení, carpet boost, virtuální zeď, mobilní aplikace, boční úklid podél zdí, antitangle
 • Hmotnost: 4 kg
 • Rozměry:
  9,2 x 35,1 x 9,2 cm

VÝHODY

NEVÝHODY

Neato Botvac D85 - recenze

4. místo

Neato Botvac D85 představuje třetí řadu modelů od stejnojmenného výrobce a patří mezi kvalitní robotické vysavače na všechny typy podlah a povrchů, včetně koberců. Vysoký sací výkon (43 W) v kombinaci s HEPA filtrem zaručují, že budete mít opravdu čistou domácnost.

Tento vysavač nemá mnoho nadstandardních funkcí ani propojenou aplikaci, nemusí to být ale na škodu – soustředí se totiž hlavně na řádný úklid celé domácnosti a na to je vybaven dostatečně: rovná záď zajišťuje úklid i v rozích a podél stěn, přesná laserová navigace, objemná nádoba na prach. Úklid lze s pomocí českého menu na displeji naplánovat předem. Pokud něco vysypete například v kuchyni, disponuje robot funkcí SPOT, tedy lokálnímu vysátí, které nahradí smetáček s lopatkou.

Tento vysavač je vhodný do každé domácnosti, velmi si ho chválí i majitelé domácích mazlíčků, kteří musí bojovat s velkým množstvím chlupů na podlaze. HEPA filtr pak ocení (nejen) alergici a malé děti, protože zachycuje i jemné prachové částice. V balení navíc naleznete mimo jiné i dva náhradní filtry.

 • Určení: Všechny druhy podlah, koberce, domácnost se zvířaty i alergiky
 • Baterie: Ni-MH (12V 3600mAh)
 • Filtr: HEPA
 • Objem nádoby: 0,77 l
 • Funkce: mapování, senzory proti pádu, nárazu a vzdálenosti, magnetická páska na oddělení oblastí, automatické dobíjení, časování úklidu, SPOT
 • Hmotnost: 4,1 kg
 • Rozměry: 10 x 33,5 x 32,1

VÝHODY

NEVÝHODY

Symbo LASERBOT 750 - recenze

Zlatá střední cesta č.1

Robotický vysavač Symbo LASERBOT 750 patří do střední třídy a za dobrou cenu nabízí velice kvalitní výkon. Jednou z jeho hlavních výhod je funkce 2v1, tedy že kromě vysávání také mopuje. Hodí se pro všechny typy tvrdých podlah a na nižší koberce. Díky dlouhým postranním kartáčům si bez problémů poradí s úklidem podél stěn a v rozích.

Tento vysavač je vhodný i pro alergiky, hlavně díky HEPA filtru, a poradí si i s chlupy domácích mazlíčků. Místnosti uklízí systematicky s pomocí laserové navigace, a to hned v několika různě intenzivních režimech dle potřeby. Pokud se během úklidu vybije, sám se vrací do stanice a později se k úklidu sám vrátí.

Robota lze ovládat skrze aplikaci, časovat v ní úklid, nastavovat vysávací režim, nebo sledovat statistiku předchozích úklidů.

 • Určení: Všechny druhy tvrdých podlah, nízké koberce, domácnost se zvířaty i alergiky, mopování
 • Baterie:Li-ion
 • Filtr: HEPA
 • Objem nádoby: 0,6 l
 • Funkce:Virtuální zeď, časovač úklidu, mobilní aplikace a časování úklidu, laserová navigace, lokální úklid, automatické dobíjení, senzory
 • Hmotnost: 3,82 kg
 • Rozměry: 9,5 x 37 cm

VÝHODY

NEVÝHODY

iRobot Roomba e5 - recenze

Zlatá střední cesta č.2

Robotický vysavač střední třídy od prověřené a zkušené firmy iRobot se hodí na všechny typy tvrdých podlah i koberců a radost udělá každému, kdo hledá dobrý výkon za slušnou cenu. Jako ostatní Roomby, i tento robot se může chlubit třístupňovým čistícím systémem Aero, inteligentní navigací iAdapt zaručující systematický úklid, Li-ion baterií a výborným filtračním systémem.

Kromě klasického úklidu nabízí vysavač několik nadstandardních funkcí, v první řadě aplikaci, skrz kterou lze nejen plánovat úklid, ale například také sledovat statistiku úklidů. Další užitečné funkce jsou například systém proti zamotávání do kabelů, akustická detekce nečistot, lokální úklid SPOT či funkce virtuální zdi.

Společnost iRobot patří mezi výrobci robotických vysavačů ke špičce, a tak s ní jistě nesáhnete vedle. Navíc nabízí roboty v různé cenové hladině, takže si každý vybere dle svých požadavků. Tento je i dle recenzí zlatou střední cestou.

 • Určení: Všechny druhy podlah, koberce, domácnost se zvířaty i alergiky
 • Baterie: Li-ion
 • Filtr: HEPA
 • Objem nádoby: 0,6 l
 • Funkce: Automatické dobíjení, antitangle, senzory proti pádu a nárazu, přizpůsobení povrchu podlahy, časování úklidu, mobilní aplikace, virtuální zeď
 • Hmotnost: 3,6 kg
 • Rozměry: 9 x 34 x 34 cm

VÝHODY

NEVÝHODY

Xiaomi Mi Robot Vacuum - recenze

Zlatá střední cesta č.3

Robotický vysavač od značky Xiaomi je vhodný pro všechny typy podlah a ideální bude pro ty, kteří hledají vysoký výkon za dobrou cenu v rámci střední třídy robotických vysavačů. Mezi jeho nejsilnější stránky patří kvalitní motor, velkokapacitní baterie a inteligentní mapování a plánování trasy.

Přístroj lze ovládat skrze mobilní aplikaci, kde můžete spravovat kromě robotického vysavače i další případné chytré pomocníky do domácnosti od této značky. S aplikací plánujete vysávání, vydáváte pokyny nebo sledujete trasu a statistiky.

Tento robotický vysavač se v případě potřeby sám vrací nabít do dokovací stanice, výborně se orientuje v prostoru a má tři různé výkonové stupně. Nedisponuje sice žádnými dalšími nadstandardními funkcemi, ale pro kvalitní úklid podlahy toto bohatě postačuje.

 • Určení: Všechny druhy podlah, koberce s nízkým vlasem, domácnost se zvířaty i alergiky
 • Baterie: Li-ion
 • Filtr: HEPA
 • Objem nádoby: 0,42 l
 • Funkce:Automatické dobíjení, mobilní aplikace, magnetická páska (není součástí balení), načasování úklidu, senzory
 • Hmotnost: 3,8 kg
 • Rozměry: 10 x 34,5 x 34,5 cm

VÝHODY

NEVÝHODY

Symbo xBot 5 PRO - recenze

Zlatá střední cesta č.4

Robotický vysavač Symbo xBot 5 PRO je spíše levnější, přesto však spolehlivou volbou, pokud hledáte pomocníka do vaší domácnosti. Jeho hlavní předností je jeho vlastnost 2v1, tedy přidaná nádobka na vodu a mopovací tkanina, které podlahu také vytřou. V rámci klasického vysávání máte na výběr z 6 režimů: automatického, podél stěn, lokálního, double, max a náhodného.

Přístroj ocení jak alergici nebo rodiče malých dětí (díky účinnému HEPA filtru), ale i majitelé domácích mazlíčků, protože v balení k tomuto vysavači naleznete speciální PET kartáč pro úklid jejich chlupů. Hodí se na všechny typy podlah i nízkých koberců. Navíc je poměrně malý, takže se vejde všude.

Díky navigaci uklízí prostor systematicky a nastavení úklidu i report těch předchozích můžete sledovat skrze aplikaci. Dle zkušeností uživatelů je velkou výhodou také jeho tichý chod, na druhou stranu má však občas problémy s prahy, vysokými koberci a v balení nenaleznete magnetickou pásku, která by mu vymezovala konkrétní prostor – tu je třeba dokoupit.

 • Určení: Všechny druhy podlah, koberce, domácnost se zvířaty i alergiky, mopování
 • Baterie: Li-ion
 • Filtr: HEPA
 • Objem nádoby: 0,5 l
 • Funkce: Dálkové ovládání (ne přes aplikaci), mop, automatické dobíjení, senzory proti pádu, magnetická páska (není součástí balení), SPOT, aplikace
 • Hmotnost: 2,8 kg
 • Rozměry: 7,9 x 33,5 x 33,5 cm

VÝHODY

NEVÝHODY

Tesla RoboStar T30 / T40 - recenze

Lidová cena č.1

Robotický vysavač značky Tesla spadá mezi levnější produkty této kategorie, přesto zvládne bezproblémově vyčistit všechny druhy tvrdých podlah, koberce a navíc nabízí i funkci mopování, takže nejen vysává, ale i vytírá.

Dobrým znamením je také vysokokapacitní Li-ion baterie a speciální ochrana, která brání zbytečnému přebíjení baterie. Výrobce uvádí výdrž v provozu na 110 minut, což na úklid zpravidla plně dostačuje. Účinný HEPA filtr ocení hlavně alergici a rodiče malých dětí, vysoký sací výkon zase majitelé chlupatých zvířat.

Tento vysavač nabízí skvělý výkon v rámci základního vysávání a vytření, vzhledem k ceně je ale třeba počítat s tím, že přístroj nenabízí žádné nadstandardní funkce – chybí například častá virtuální zeď, mobilní aplikace nebo systematická navigace.

 • Určení: Všechny druhy podlah, koberce, domácnost se zvířaty i alergiky, mopování
 • Baterie: Li-ion
 • Filtr: HEPA
 • Objem nádoby: 0,3 l
 • Funkce:Automatické dobíjení, mopování (2v1), senzory proti pádu i nárazu, dálkové ovládání, časování úklidu, přizpůsobení povrchu podlahy
 • Hmotnost: 2,2 kg
 • Rozměry: 7,5 x 30 x 30 cm

VÝHODY

NEVÝHODY

Symbo xBot 5 - recenze

Lidová cena č.2

S vysáváním a úklidem vám může pomoci i robotický vysavač Symbo xBot 5, k jehož nejsilnějším stránkám patří inteligentní navigace a výkonný sací systém na tvrdé podlahy i koberce. Díky variantě 2v1 a vybavení na mopování je navíc schopný podlahu i vytřít.

Robot patří do levnější kategorie, přesto má plnou výbavu, celkem 6 čistících režimů (automatický, podél stěn, lokální, double, max a náhodný), zvládá vysávání koberců, má infračervené senzory proti pádu ze schodů, kvalitní Li-ion baterii a HEPA filtr, který zachytí i ty nejjemnější nečistoty.

Důležitým faktorem je již zmiňovaná navigace, která u levnějších robotů nebývá tak častá. Díky ní robot rozplánuje místnost a uklízí systematicky – nic nevynechá a nebude zbytečně bloudit. Dle recenzí jsou uživatelé s produktem velmi spokojeni.

 • Určení: Všechny druhy podlah, koberce, domácnost se zvířaty i alergiky, mopování
 • Baterie: Li-ion
 • Filtr: HEPA
 • Objem nádoby: 0,5 l
 • Funkce: Automatické dobíjení, mopování (2v1), senzory proti pádu, dálkový ovladač, 6 různých režimů úklidu
 • Hmotnost: 2,8 kg
 • Rozměry: 7,9 x 33,5 x 33,6 cm

VÝHODY

NEVÝHODY

iRobot Roomba 605 - recenze

Lidová cena č.3

iRoboty od značky Roomba patří na trhu robotických vysavačů k prověřeným stálicím a ani s modelem iRobot 605 neuděláte chybu. Tento robot se hodí na všechny typy podlah, díky třístupňovému čistícímu systému, akustické detekci nečistot a mikrovláknovému filtru si poradí se všemi druhy prachu a částic.

Pro lepší orientaci v prostoru disponuje senzory proti pádu, systémem proti zamotávání do kabelů a chytrou navigací. Ta je u vysavačů velmi podstatná, neboť díky ní probíhá úklid systematicky a nestane se, že by zmatený robot nějaké místo vynechal. Hodí se také funkce virtuální zdi, která vysavači vymezí prostor, kde se má pohybovat.

V poměru k ceně (kolem 5 tisíc) robot překvapí širokou škálou funkcí i promyšleným designem, a tak není divu, že v dané cenové kategorii patří k jedněm z nejlepších možností, s níž jsou zákazníci dle recenzí spokojeni.

 • Určení: Všechny druhy podlah, koberce, prahy do 2 cm
 • Baterie: Li-ion
 • Filtr: Mikrovlákna
 • Objem nádoby: 0,6 l
 • Funkce: navigace iAdapt, senzory, Wall Follow, antitangle, třístupňový čistící systém, automatické dobíjení, virtuální zeď, SPOT (lokální úklid), nárazníky
 • Hmotnost: 3,6 kg
 • Rozměry: 9,2 x 34 x 34 cm

VÝHODY

NEVÝHODY

Symbo D 300 - recenze

Lidová cena č.4

Lehký a oproti konkurenci poměrně drobný robotický vysavač Symbo D 300 je ideálním domácím pomocníkem pro méně náročné zákazníky, kteří nechtějí do přístroje příliš investovat. Přesto dokáže bez problémů uklidit a dokonce disponuje i funkcí mopu se speciální antistatickou prachovkou.

Má velmi snadné ovládání a ke spuštění úklidu stačí jediné tlačítko a na jedno nabití vydrží pracovat zhruba 55 minut. Díky svým drobným rozměrům se lehce vejde mezi i pod nábytek, díky bočním kartáčům není problém ani s úklidem podél stěn.

Vzhledem k nízké ceně samozřejmě nelze očekávat nadstandardní výkony nebo speciální aplikace, tento vysavač je spíše pomocníkem, než že by celou práci zastal sám. Počítejte taky s vyšší hlučností (kolem 70 dB).

 • Určení: Na všechny typy tvrdých podlah, na zvířecí chlupy, mopování
 • Baterie: Ni-Mh
 • Filtr: Mikrofiltr
 • Objem nádoby: 0,2 l
 • Funkce: mopování, senzory proti pádu
 • Hmotnost: 1,5 kg
 • Rozměry: 7,5 x 28 x 28 cm

VÝHODY

NEVÝHODY

Instruktážní video

Slovo závěrem

S jakými robotickými vysavači máte zkušenost vy? Jaké? Napište do komentářů 🙂 

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

4.9/5 - (12 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář