SROVNÁNÍ: 8 nejlevnějších tarifů 2023 - diskuze, recenze


Výběr redakce

Jeden z nejlevnějších tarifů se základním objemem dat. 

 Cena: 239 Kč


Neomezené volání bez dat

Výhodný tarif pro telefonisty od virtuálního operátora GoMobil.

 Cena: 320 Kč


Když moc nevoláte

Tarif pro nenáročné, kteří chtějí šetřit. 

 Cena: 99 Kč


Nálož dat pro studenty

Studentský tarif od operátora O2.


 Cena: 499 Kč
Nejlevnejsi Tarify

Mobilní telefon v dnešní době v podstatě nedáme z ruky. Propojuje nás s rodinou, umožňuje nám pracovat, je naší bránou k zábavě i informacím. K tomu všemu ale samozřejmě nestačí jen mobil jako takový. Zmíněné služby jsou zprovozněny až ve chvíli, kdy si vyberete (a zaplatíte) tarif. A že jich na trhu není málo. Jak se v široké nabídce vyznat? Kterého vybrat operátora, na co si dát pozor? A jaký konkrétní tarif je pro vaši situaci nejvýhodnější? 

Udělali jsme průzkum za vás. Shrnuli jsme ty nejpodstatnější informace v tomto článku a nabízíme vám tak způsob, jak se rychle a snadno zorientovat v nabízených produktech. 

Pro zjednodušené vysvětlení je lepší začít se síťovými operátory, protože právě ty si většina lidí vybaví, jestliže se budeme bavit o mobilních operátorech a tarifech. Síťoví operátoři (např. O2, Vodafone, T-Mobile) mají vlastní infrastrukturu a frekvenční pásma, mají licenci pro provozování mobilní sítě. Jejich vysílače mají široké pokrytí po ČR a právě ony zaručují dostupnost signálu.

Virtuální operátoři si tuto již připravenou infrastrukturu síťových operátorů pronajímají. Nabízejí tak stejné služby, aniž by museli vlastními vysílači disponovat. Jejich výhodou je, že jsou schopni nabízet tarify za nižší ceny. Některým zákazníkům ale může chybět stabilita a zázemí velkých síťových operátorů.

Pod pojmem tarifikace se skrývá systém, metoda, přístup, jakým operátor přistupuje k účtování a zpoplatňování provolaných minut. Na první pohled by se mohlo zdát, že u něčeho takového není příliš prostoru pro kreativitu a že bude jen jeden způsob. Přesto každý operátor volí trochu jinou taktiku. Jednotlivé typy tarifikace mohou ve výsledku výrazně ovlivnit to, kolik za své hovory zaplatíte, a proto se rozhodně vyplatí si tuto informaci předem zjistit. V následujících bodech zmiňujeme nejčastější varianty, na které můžete narazit.

  • 60+60 – Poměrně častý způsob tarifikace – je totiž nejvýhodnější pro operátora a nejméně výhodný pro vás. Co si pod touto zkratkou představit? Znamená to, že zaplatíte každou započatou minutu volání. Je tedy zcela nedůležité, jestli s někým voláte 1 minutu a 1 vteřinu, nebo provoláte 1 minutu a 59 vteřin. V obou případech jste “načali” druhou minutu a zaplatíte tedy dvě minuty volání. Tento model nejméně odráží realitu, je nejméně přesný.
  • 60+30 – Velice podobná tarifikace jako předešlá varianta, ačkoliv už je přeci jen o trochu spravedlivější. Číslo 60 značí, že první minutu volání platíte standardně vždy. Další poplatky se pak načítají za každou započatou půlminutu.
  • 60+1 – Ještě férovější varianta. Opět zde platí, že první minutu platíte dle smluvené částky. Po první minutě volání se pak částka odvíjí reálně dle provolaných vteřin.
  • 1+1 – Tarifikace, která nejvěrněji zpoplatňuje to, co opravdu provoláte. Již od samého začátku hovoru záleží na provolaných vteřinách.

Jeden z nejlevnějších tarifů se základním objemem dat. 

Poskytovatelem služeb tohoto tarifu je mobilní operátor Nej.cz. Ten přísluší k síti T-Mobile. Jedná se o paušální tarif, který volí tarifikaci 60+1. Za cenu 239 Kč měsíčně obdržíte 250 volných minut (po vyčerpání tohoto objemu stojí 1 minuta volání 1,40 Kč), SMS vás bude stát 1,50 Kč a využít můžete až 1,5 GB dat. Kromě mobilního tarifu poskytuje zmíněná společnost také internet nebo televizi.

Na tomto tarifu uživatelé nejčastěji oceňují poměr ceny a výkonu, dále volné minuty a základní objem dat. Ten stačí osobám, které příliš na internetu nesurfují, ale občas chtějí například zkontrolovat e-mail nebo najít jízdní řád.

Cena239 Kč
Volání250 volných min., 1,40 Kč/min. po vyčerpání
SMS1,50 Kč/sms
Data1,5 GB
OperátorNej.cz

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Výhodný tarif pro telefonisty od virtuálního operátora GoMobil.

Virtuální operátor GoMobil nabízí tarif Ringo Neo, který byl uzpůsoben hlavně těm zákazníkům, kteří hodně provolají, ale nepotřebují používat data. Tarif se platí klasicky paušálně, měsíčně vás vyjde na 320 Kč. Za tuto cenu dostanete možnost neomezeného volání do všech sítí a 100 SMS v ceně (po jejich vyčerpání vás bude SMS stát 1,30 Kč).

Pokud tedy intenzivně voláte (ať už z osobních nebo pracovních důvodů), pak by pro vás tento tarif mohl být velice výhodný. Kompletně však musíte oželet jakákoliv data. Případně si je můžete dokoupit, ale to již připlácíte.

Cena320 Kč
VoláníNeomezeně 
SMS100 volných sms, 1,30 Kč/sms po vyčerpání
Data0 GB
OperátorGo Mobil

VÝHODY

NEVÝHODY

Tarif pro nenáročné, kteří chtějí šetřit. 

Jedna z nejlevnějších variant tarifů, která na trhu je. Měsíční paušál vás vyjde jen na 99 Kč. Aby však tento tarif zůstal opravdu takto výhodný, tak nesmíte moc často volat a psát. Minuta volání vás totiž vyjde na 2,30 Kč za minutu, stejně tak každá SMS stojí 2,30 Kč. Pokud byste hodně volali, tak se nakonec cenově dostanete na stejnou částku, jako jiné tarify, které mají v základním balíčku volné minuty. Kromě toho pak v tarifu NejSurf 1 získáte 1 GB dat.

Tento tarif nejvíce oceňují velmi nenároční uživatelé, kteří potřebují mít mobil funkční, ale moc ho nevyužívají. Pokud plánujete často volat, pak se vám vyplatí spíše tarifys volnými minutami, nebo rovnou s neomezeným voláním.

Cena99 Kč
Volání2,30 Kč/min
SMS2,30 Kč/sms
Data1 GB
OperátorNej.cz

VÝHODY

NEVÝHODY

Studentský tarif od operátora O2.

Známý český operátor O2 nabízí tarify specificky zaměřené na mladé a studenty – to je také podmínka pro získání tohoto tarifu, musí vám být maximálně 26 let. V této recenzi se jedná o nejdražší variantu. Za měsíční poplatek 549 Kč ale získáte široké služby – neomezené volání, neomezené SMS a celkem 20 GB dat (a to až v rychlosti Max 5G).

Někdo může ocenit stabilního a známého operátora, někdo neomezené volání a SMS, mladí také oceňují velký objem dat pro surfování na internetu. Na druhou stranu je tento tarif věkově omezen a vychází o dost dráž.

Cena499 Kč
VoláníNeomezeně
SMSNeomezeně
Data20 GB
OperátorO2

VÝHODY

NEVÝHODY

Druhý tarif od Go Mobil, který udělá radost těm, kdo často volají. 

Jak už bylo řečeno u tarifu Ringo Neo – operátor Go Mobil se i v tomto případě zaměřil na osoby, které často a dlouho volají, ale nepotřebují v podstatě žádná data. A proto v tarifu Ringo 400 za paušál 250 Kč měsíčně získáte 400 volných minut (po vyčerpání limitu voláte za cenu 1,50 Kč za minutu). SMS vás vyjdou na 1,30 Kč, data nedostanete žádná – je ale možné si je dokoupit.

Cena250 Kč
Volání400 volných min., 1,50 Kč/min. po vyčerpání
SMS1,30 Kč/sms
Data0 GB
OperátorGo Mobil

VÝHODY

NEVÝHODY

Rozumný tarif s dobrým poměrem ceny a výkonu. 

Operátor Telly má v nabídce celkem čtyři LAMA tarify. Malá Lama je nejlevnější variantou – a tím pádem i “nejskromnějším” balíčkem. Za 249 Kč získáte 150 volných minut pro volání do všech sítí ČR (po vyčerpání limitu platíte 1,50 Kč za minutu). K tomu budete mít 50 volných SMS (po vyčerpání limitu platí taktéž 1,50 Kč za SMS) a 1 GB dat, který vystačí pro občasné a základní funkce a aplikace.

Tento tarif oceníte, pokud hledáte cenově výhodnou variantu a víte, že zmíněné limity pokryjí vaše potřeby. Pokud jste však náročnější, tak by vás mohl zajímat spíše další recenzovaný tarif – Upovídaná Lama.

Cena249 Kč
Volání150 volných min., 1,50 Kč/min. po vyčerpání
SMS50 volných sms, 1,50 Kč/sms po vyčerpání
Data1 GB
OperátorTelly

VÝHODY

NEVÝHODY

Tarif od operátora Telly pro náročnější. 

Upovídaná Lama je nejdražší a nejobsáhlejší tarif z LAMA nabídka od operátora Telly. Za cenu 499 Kč měsíčně získáte neomezené volání do všech sítí ČR, stejně tak neomezené SMS do všech sítí ČR a k tomu ještě 3 GB dat. V rámci tohoto článku patří Upovídaná Lama k nejdražším variantám, na druhou stranu také hodně nabízí a potěší hlavně náročnější zákazníky

Cena399 Kč
VoláníNeomezeně
SMSNeomezeně
Data3 GB
OperátorTelly

VÝHODY

NEVÝHODY

Základní tarif pro ne příliš upovídané zákazníky. 

Vodafone nabízí balíčky Start, které jsou ideální pro osoby, které toho příliš neprovolají. V případě Start 130 získáte 130 volných minut do všech sítí v ČR (po vyčerpání limitu voláte za 3,49 Kč za minutu) a 1 GB dat. SMS jsou zpoplatněny za 1,51 Kč na SMS.

Tento tarif ocení lidé, kteří nevolají tak často a také ti, kteří hledají stabilitu známého a zavedeného mobilního operátora.

Cena299 Kč
Volání130 volných min., 3,49 Kč/min. po vyčerpání
SMS1,50 Kč/sms
Data1 GB
OperátorVodafone

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST věcí, na co si dát pozor u levných tarifů

Levné tarify jsou skvělé, ale vše má samozřejmě svá pro a proti. Zde je proto několik bodů, které byste si měli ohlídat, jestliže se pro některý z levných tarifů rozhodnete.

1) Zkontrolujte si objem volných minut a SMS

Některé tarify se mohou v rámci měsíčního paušálu tvářit levně. V zakoupeném balíčku ale můžete mít minimální, nebo dokonce žádné volné minuty a SMS. Pokud s takovým tarifem budete intenzivně volat a psát, tak se vám ve finále prodraží a bude méně výhodný, než ty, které byly na první pohled dražší.


2) Je neomezený tarif opravdu neomezený?

Často se setkáte s nabídkami neomezeného volání, SMS i dat. Vždy je dobré si pečlivě zkontrolovat, zda zde opravdu nejsou nastaveny nějaké skryté poplatky či limity.


3) Ohlídejte si sazebník a tarifikaci.

Třetí bod lehce navazuje na ten první. V základu může tarif vypadat výhodně. Nemá ale extra předražené minuty nebo cenu za SMS? Sazebník a tarifikace (kterou jsme si vysvětlili výše) mohou silně ovlivnit finální vyúčtování.


4) Zorientujte se v pokutách a poplatcích.

Každému se může někdy stát, že zapomene za službu zaplatit. Je proto velice důležité vědět, jaké poplatky a pokuty vám za obdobné přestupky hrozí. Levný tarif se totiž pak může velice rychle prodražit.


5) Výhodnost tarifu je individuální.

Všeobecně se nedá říct, jaký konkrétní tarif je nejvýhodnější. Velice totiž záleží na vašem chování, zvycích, požadavcích… Ale také věku – studentské tarify, které jsou nabízeny za zvýhodněnou cenu, jsou přístupné jen mladým lidem do 26 let. Musíte tedy vždy zvážit vaši konkrétní situaci.


6) Pročtěte si smlouvu.

Právnická řeč je náročná a často nesrozumitelná. Věnujte tomu však úsilí a svůj čas a smlouvu si před podpisem opravdu projděte. Nebojte se zeptat, zjišťovat, poslat smlouvu známému, který se v tom vyzná lépe. Vždy byste měli vědět, k čemu se upisujete.

Často kladené otázky

Je to odlišné operátor od operátora, ale většina z nich v poslední době přecházejí na komunikaci skrze jejich webové stránky a aplikaci. V takovém rozhraní vám operátor umožňuje nejen spravovat platbu, ale i sledovat aktuální nabídky, propojovat jednotlivé služby apod. Vše byste měli vědět ještě před podpisem smlouvy

U klasického paušálu podepisujete smlouvu, využíváte službu operátora a následně platíte. To vám poskytuje určitou garanci, lepší přehled a kontrolu. Na druhou stranu jste méně flexibilní a nemůžete tarif jen tak měnit. K dispozici už jsou ale i paušály bez závazku, které zmíněnou flexibilitu umožňují. Na druhou stranu stejným způsobem i vy ztrácíte garanci tarifu (operátor může najednou tarif zrušit, změnit,…).

To je samozřejmě individuální. Někdo nesurfuje na internetu vůbec. Někdo potřebuje jen občas kouknout na email, do bankovnictví nebo do map. V takovém případě si vystačíte s objemem kolem 1 GB. Pro intenzivnější surfování po internetu už se zaměřujte jen na tarify s 5 GB a více.

Napsat komentář

4.8/5 - (15 votes)