TOP 8: Nejtišší tepelná čerpadla 2024 – recenze a srovnání

Shrnutí: Pořizujete si tepelné čerpadlo, ale obáváte se přílišného hluku? Sestavila jsem seznam nejtišších čerpadel na trhu a zde jsou výsledky:

  • Jako výběr redakce jsem označila čerpadlo Viessmann Vitocal 200-S, které potěší výkonem, nezklame cenou a navíc má i povedený design.
  • Oblíbenou volbou je i Premium X, čerpadlo, které toho hodně vydrží.
  • Pokud je vaší prioritou cena, LG Therma V Silent je čerpadlem, které by vás mohlo zajímat.
  • IVT Air X pak naopak potěší náročnější. 

O čem ještě v článku píšu? Neochudím vás ani o další oblíbená tichá čerpadla na trhu a přidám tipy k jejich výběru i získání dotace.


Výběr redakce

Viessmann Vitocal 200-S

2 Nejtissi Tepelna Cerpadla

Kdy vybrat Viessmann Vitocal 200-S?

Záleží vám vedle tichého provozu a výkonu i na designu? Viessmann Vitocal v tomto ohledu vyniká.

Orientační cena: 250 000 Kč


Oblíbená volba

Premium X

Kdy vybrat Premium X?

Stojí váš dům v místě, kde často panují i extrémní klimatické podmínky a vítr nebo mráz nejsou výjimkou? Pak by mohlo být čerpadlo Premium X vhodnou volbou.

Orientační cena: 280 000 Kč 


Příznivá cena

LG Therma V Silent

Kdy vybrat LG Therma V Silent?

Pokud chcete ušetřit a zároveň se nebojíte vyzkoušet stále spíše novinku na trhu, která není tolik prověřená, zkuste LG Thermal V Silent.

Orientační cena: 100 000 Kč


Další na zvážení

IVT Air X

Kdy vybrat IVT Air X?

Uvítáte čerpadlo v kombinaci s elektrokotlem a nevadí vám si za kvalitu připlatit? Pak jste na správné adrese.

Orientační cena: 400 000 Kč

Doporučuji nechat si tepelné čerpadlo instalovat odborníky. Woltair nabízí širokou nabídku čerpadel za dobré ceny.
Nejtissi Tepelna Cerpadla

Tepelné čerpadlo umožňuje za určitých podmínek levnější vytápění prostor a ohřev užitkové vody. Možná zvažujete jeho koupi, ale obáváte se, že bude příliš hlučné. Vysoká hlasitost skutečně patří mezi nevýhody tepelných čerpadel. Hlasitý bývá kompresor, ale také ventilátor. Hlučnost ovlivňují použité materiály a celková konstrukce čerpadla. Samotný model přístroje ale nemusí být vždy na vině. Randál, který se bude rozléhat po vaší zahradě, ovlivní ve značné míře také samotné umístění a hlavně povrch, na němž přístroj stojí.

Tepelná čerpadla jsou zařízení, která přenášejí teplo z venku dovnitř místnosti. V případě typu vzduch–voda sbírají teplo ze vzduchu a s jeho pomocí ohřívají vodu, která je potom rozváděna do topení v domě. Ať už do radiátorů, nebo podlahového vytápění.

Účinnost čerpadla je velmi ovlivněna rozdílem teplot venku a uvnitř. Ta nejúčinnější dokáží pracovat i při velmi nízkých teplotách. V takovém případě ale spotřebují pro svůj chod větší množství energie a výsledná úspora nemusí být tak výrazná, aby vyrovnala nákladnou vstupní investici. Tepelná čerpadla se vyplatí především majitelům novostaveb s podlahovým vytápěním. V tom případě totiž voda, která v topení koluje, nemusí mít tak vysokou teplotu jako voda v radiátorech. Některá tepelná čerpadla umožňují také chlazení v teplých měsících.

V mém výběru najdete čerpadla vzduch–voda. Typ země–voda nebo země–vzduch je sice účinnější při nižších teplotách a úspora je mnohem výraznější, ale jeho instalace je mnohem dražší a má mnohem náročnější požadavky na úpravu terénu (zahrady) na pozemku. 

Zákazník, který vybírá tepelné čerpadlo, může být zmaten, který parametr sledovat. Když porovnáváte jednotlivé stroje mezi sebou, vždy porovnávejte akustický tlak. Udává se v decibelech a nepleťte si ho s akustickým výkonem. Ten se také udává v decibelech, ale vychází z laboratorních zkoušek. V reálu se tak hlučnost přístroje bude lišit. Hladina akustického tlaku vypovídá více o tom, jak budete spokojeni.

Pozor na porovnávání čerpadel mezi sebou. Tepelné čerpadlo, které má o 2 dB nižší hladinu akustického tlaku, je ve výsledku 3× tišší. To, které udává o 6 dB nižší údaj, je ještě 4× tišší. A to, u kterého najdete rozdíl 9 dB, bude vydávat dokonce 8× méně hluku. Rovnice pro přepočet je poměrně složitá.

Hlučnost čerpadla ovlivňuje jeho konstrukce. Nejvíce rámusu nadělá kompresor přístroje. Použité materiály a umístění kompresoru a další konstrukční řešení mohou hluk kompresoru buď tlumit, nebo naopak rezonovat, randál zesilovat a přenášet dál. Ale není to jen samotný model čerpadla, co určuje, zda vám vedle něj usne dítě v kočárku. Záleží především na umístění čerpadla.

Zcela nevhodné je umístění přístroje v rohu. Hlučnost se zvyšuje, ale zároveň se tím zhoršuje průtok vzduchu a snižuje se tak účinnost čerpadla. Před ventilátorem nesmí nic stát. Nechte volnou plochu minimálně 3 metry. Jinak se bude zvuk odrážet a rezonovat. Mezi zadní stěnou čerpadla a stěnou domu musí být alespoň 50centimetrová mezera. 

Zcela zásadní je také podklad, na který čerpadlo umístíte. Nejvhodnější je betonový základ, ale také postačí jiný pevný podklad, který pohltí vibrace. Zcela nevhodné jsou plechy a jiné materiály, které hlučnost přístroje ještě zvýší. Využít můžete také plastové kryty, které odvedou hluk do země. Pokud ale nejste zkušený inženýr, poraďte se s instalatéry, aby nedošlo k přehřívání, nebo aby kryty neovlivnily činnost čerpadla. Ať uděláte co uděláte, nějaký hluk čerpadlo nadělá vždy. Neinstalujte ho tedy přímo pod okna nebo vedle altánku s posezením. Vzhledem k délce potrubí, které do domu vede, ale nemůže být umístěno příliš daleko.

1) Viessmann Vitocal 200-S recenze (tepelné čerpadlo)

2 Nejtissi Tepelna Cerpadla

Krásné, tiché a výkonné.

Kdy zvažovat Viessmann Vitocal 200-S?

Záleží vám vedle tichého provozu a výkonu i na designu? Viessmann Vitocal v tomto ohledu vyniká.

Pokud ale bydlíte například v horách, nemusí pro vás být dostačující to, že pracuje do minus 15 stupňů. Například Premium X zvládá i minus 25 stupňů. 

Proč jsem vybrala Viessmann Vitocal 200-S?

Protože tepelné čerpadlo Vitocal 200 vsadilo vedle tichosti i na design. Cílovou skupinou jsou tak zákazníci například v bytových domech nebo v těsných zástavbách. Hlučnost čerpadla dosahuje ve vzdálenosti 3 metrů jen 35 dB a disponuje tichým nočním režimem. Této tichosti výrobce dosahuje speciální dvojitou konstrukcí s použitím elastických materiálů. 

Můžete si vybrat, zda zvolíte pouze vytápěcí jednotku, nebo zakoupíte čerpadlo jako komplexní systém pro chlazení i vytápění. Kromě toho, že je čerpadlo velmi tiché, tak společnost vsadila i na design a čerpadlo stavbu nehyzdí. Můžete ho tak použít i v případě, že nemáte kam přístroj skrýt. Je odolné vůči vnějším vlivům a pracuje až do venkovní teploty minus 15 °C. Ovládání je snadné a intuitivní, s přehledným grafickým displejem. Přístroj je možné také ovládat přes internet.

Uživatelské recenze Viessmann Vitocal 200-S

Procházela jsem recenze na čerpadlo na energoportal.cz nebo modrastrecha.cz. Zákazníci si většinou tepelné čerpadlo značky Viessmann chválí. Kritika se týká spíš komunikace firmy v případě nejasností a problémů. Neobjevují se stížnosti na vysokou závadovost nebo nižší než uváděnou životnost produktu. Někteří recenzenti si stěžují, že výsledná spotřeba energií není tak nízká, jak uváděly propočty. Jiní zase tvrdí, že naměřené hodnoty souhlasí. Hlučnost nebo tichost čerpadla zákazníci příliš nekomentují. Instalatérské firmy mívají toto čerpadlo běžně v nabídce, realizace tak nebude problém.

Orientační cena: 250 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

2) Premium X recenze (tepelné čerpadlo)

Tiché, účinné a s veškerým servisem.

Kdy zvažovat Premium X?

Stojí váš dům v místě, kde často panují i extrémní klimatické podmínky a vítr nebo mráz nejsou výjimkou? Pak by mohlo být čerpadlo Premium X vhodnou volbou.

Aktuálně jej však instaluje pouze firma Schlieger, a pokud preferujete jinou společnost, máte smůlu. 

Proč jsem vybrala Premium X?

Protože tepelné čerpadlo Premium X dosahuje skvělých hodnot s ohledem na hlučnost díky konstrukci a použitým materiálům. Je umístěno v plastovém krytu, který hluk skvěle tlumí. Čerpadlo je mimo jiné velmi odolné vůči vlivům počasí. Dokáže pracovat i při venkovní teplotě minus 25 stupňů. Řídí ho chytrý termostat Siemens. 

Čerpadlo Premium X instaluje pouze společnost Schlieger. Hodnocení produktu je tak u zákazníků velmi úzce spojeno se zkušeností s touto firmou. Více o zkušenostech s touto firmou si můžete přečíst zde.

Uživatelské recenze Premium X

Jak jsem uvedla, při hledání recenzí na čerpadlo například na 1t.cz nebo refsite.info jsem našla spíše recenze na samotnou společnost Schlieger. Ale našly se i výjimky. U samotného čerpadla většinou zákazníci uvádí, že je skutečně velmi tiché, a spotřeba energie na vytápění se v jejich domácnosti snížila.

Některé negativní recenze uvádějí, že snížení energie neodpovídalo původním propočtům. Zákazníci si také stěžují, že čerpadla jsou vyráběna v Číně. To ale není pravda. Firma Schlieger přiznává, že některé součástky jsou skutečně vyrobeny v Číně, ale pouze proto, že jinde na světě se nevyrábí. S touto optikou by bylo možné označit jako čínské výrobky téměř veškerou elektroniku. Jiné komponenty ale dodávají evropské země nebo firmy sídlící v USA a Schlieger na svých stránkách uvádí, že subdodavatele pečlivě prověřuje.

Orientační cena: 280 000 

VÝHODY

NEVÝHODY

3) LG Therma V Silent recenze (tepelné čerpadlo)

Jasná volba pro spořílky.

Kdy zvažovat LG Therma V Silent?

Pokud chcete ušetřit a zároveň se nebojíte vyzkoušet stále spíše novinku na trhu, která není tolik prověřená, zkuste LG Thermal V Silent.

Jestliže ale nechcete nic riskovat a raději „vsadíte na jistotu“, běžte třeba do modelu Viessmann Vitocal 200-S.

Proč jsem vybrala LG Therma V Silent?

Především proto, že tepelná čerpadla značky LG se vyznačují nízkou pořizovací cenou. V nejnovější generaci tohoto typu čerpadla došlo k razantnímu snížení hlučnosti, která u předchozích modelů byla velmi vysoká. Jelikož se ale jedná o nový výrobek na trhu, není na něj k nalezení mnoho recenzí. 

Výhodou je, že si můžete zvolit, jakou sestavu koupíte. Buď za zhruba 80 tisíc pořídíte model, který pouze vytápí. Nebo si koupíte za 100 tisíc čerpadlo, které také ohřívá vodu. Za 130–140 tisíc pořídíte čerpadlo napojené na fotovoltaický systém. Čerpadlo pracuje až při venkovní teplotě minus 25 °C a ohřívá vodu až na 65 °C. Patří tedy k těm výkonnějším. Používá ekologické chladivo, ovládá se moderním intuitivním dotykovým displejem a samozřejmostí je ovládání přes mobilní telefon. Zajímavou funkci představuje prvek “anti-legionela.” Čerpadlo automaticky 1× týdně ohřeje vodu na 70 °C, čímž zlikviduje veškeré choroboplodné zárodky a zajistí, že je nebudete dýchat.

Uživatelské recenze LG Therma V Silent

Snažila jsem se dohledat co nejvíce recenzí na čerpadlo LG Therma V Silent a zabrousila jsem třeba na tzb-info.cz nebo diskuzi na divamse.cz.

Jak jsem už zmínila, zkušeností s novým modelem z roku 2022 je ještě velmi málo. Starší modely ale mívaly velkou poruchovost. Zákazníci jsou dle recenzí k novému modelu spíše skeptičtí vzhledem k vysokému množství závad u jeho minulých verzí. Navíc se množí špatné ohlasy na jednání firmy LG v případě závady. Najdou se ovšem i zákazníci, kteří jsou s produktem spokojeni.

Orientační cena: 130 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

4) IVT Air X recenze (tepelné čerpadlo)

Oblíbené čerpadlo na trhu.

Kdy zvažovat IVT Air X?

Uvítáte čerpadlo v kombinaci s elektrokotlem a nevadí vám si za kvalitu připlatit? Pak jste na správné adrese.

I v levnějších cenových kategoriích ale najdete kvalitní kousky, ukázkou je třeba Premium X

Proč jsem vybrala IVT Air X?

Tepelné čerpadlo IVT Air X v mém srovnání nemůže chybět, protože je nejprodávanějším čerpadlem na trhu. Zařízení je možné použít také jako chlazení v letním období. Firma se pyšní velmi jednoduchou konstrukcí a snadnou montáží, tichým provozem a vysokou účinností.

Některé uživatele může odradit vyšší pořizovací cena. Prodává se totiž jako komplet s elektrokotlem. Zásobník na vodu se pyšní objemem 248 litrů. Teplou vodou tak není třeba nijak výrazně šetřit a čerpadlo je vhodné i do větších domácností.

Uživatelské recenze IVT Air X

Procházela jsem nejrůznější diskuze jako abeceda-cerpadel.cz, tzb-info.cz nebo refsite.info, abych dohledala co nejvíce zkušeností s tímto čerpadlem. Jelikož je na našem trhu už dlouho a jeho instalaci nabízí (i díky snadné montáži deklarované výrobcem) mnoho firem, najde se velké množství zákaznických recenzí.

Bohužel komplexní hodnocení stěžuje kolísavá kvalita instalace. Samotné čerpadlo je dle recenzí velmi kvalitní. Neobjevují se stížnosti na vysokou poruchovost. Někdy si zákazníci stěžují, že přístroj nadělá více hluku, než bylo deklarováno. Účinnost pro vytápění i pro ohřev vody už z recenzí nevyčteme tak snadno. Někteří zákazníci jsou velmi spokojeni, jiní si stěžují.

Podle komentářů znalejších recenzentů je na vině negativních recenzí pravděpodobně špatná montáž. Výběru instalatérské firmy je tak třeba věnovat minimálně stejnou pozornost jako výběru samotného čerpadla.

Orientační cena: 400 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

5) Nibe F2120-8 recenze (tepelné čerpadlo)

6 Nejtissi Tepelna Cerpadla

Za málo peněz hlučnější muzika.

Proč jsem vybrala Nibe F2120-8?

Tepelné čerpadlo značky Nibe nabízí hned několik firem. Stejně jako například IVT Air se dodává v tzv. splitové variantě – tedy s vnitřní jednotkou (kotlem) a venkovní jednotkou (samotným čerpadlem vzduch–voda). Lze ale koupit za cca 60 tisíc pouze vnější jednotku.

Čerpadlo zajišťuje také ohřev teplé vody. S kapacitou zásobníku na teplou vodu 200 litrů se hodí pro menší rodinné domy se standardní spotřebou. Jelikož se jedná o kompaktní zařízení, hodí se do menších prostor. Pracuje až do teploty minus 20 °C, ale výstupní teplota vody je v tomto případě pouhých 58 °C. Tepelné čerpadlo je ovládáno chytrým termostatem a zajistí tak maximální komfort. V horkých dnech zařídí také chlazení prostor.

Zákazníci v recenzích uvádějí, že čerpadlo není nejtišší. Vysokou hlučnost ale uvádějí pouze při nejvyšším zatížení, tedy v zimě. Neobjevují se stížnosti na tak vysoký hluk, že by výrazně narušoval život v jeho okolí. Spotřeba elektrické energie není nejnižší, takže ne vždy dojde k výrazné úspoře. Na druhé straně většina zákazníků si pochvaluje, že výsledná úspora odpovídá původním propočtům. Pokud si tedy vše propočítáte, nečeká vás nepříjemné překvapení.

Orientační cena: 150 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

6) Vaillant VWL 55/6 recenze (tepelné čerpadlo)

7 Nejtissi Tepelna Cerpadla

Ušetřené energie v boji proti oteplování klimatu.

Proč jsem vybrala Vaillant VWL 55/6?

Firma Vaillant nabízí kompletní řešení modernizace vytápění pomocí tepelného čerpadla ve starších domech i instalaci tepelného čerpadla v novostavbách. Filozofie firmy stojí na šetření energií s ohledem na tlumení efektů klimatické změny. Nabízí tedy také instalaci dalších obnovitelných zdrojů energie pro váš dům.

Apeluje tak spíš na zodpovědnost zákazníků vůči životnímu prostředí než na úsporu za energie. Tím se firma hodně liší od ostatních na trhu. To se projeví i ve výsledných produktech. Toto čerpadlo používá zásadně přírodní chladivo, aby ještě více snížilo vliv na klima. Tímto čerpadlem můžete také ohřívat teplou vodu.

Zákazníci v recenzích jsou velmi spokojení. Chválí si účinnost čerpadla i při nízkých teplotách a provoz, který svou hlučností nijak neobtěžuje. Nenajdou se negativní ohlasy s ohledem na poruchovost nebo závady.

Orientační cena: 170 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

7) NORDline N6B recenze (tepelné čerpadlo)

3 Nejtissi Tepelna Cerpadla

Za málo peněz málo hluku.

Proč jsem vybrala NORDline N6B?

Tepelné čerpadlo od značky NORDline se vyznačuje nízkou cenou při práci do minus 25 °C. Poháněno je kompresorem značky Panasonic a ovládá se na přehledném barevném displeji. Umí chladit i vytápět v běžném i zrychleném režimu. Tepelné čerpadlo značky NORDline je spíše pro kutily, kteří chtějí ušetřit a vědí, co dělají. Samotná cena čerpadla je ve srovnání s ostatními na trhu velmi nízká. 

Najdou se zákazníci, kteří jsou se svou volbou naprosto spokojeni, ale i tací, jejichž spotřeba energie klesla jen minimálně a přístroj jim velmi hlučí. Recenzenti se objevují spíše v diskuzních fórech věnovaných přímo vytápění a tepelným čerpadlům. Z nich vyplývá, že v případě tohoto čerpadla opravdu hodně záleží na kvalitě instalace. Hodí se tak nejvíce pro ty, kdo se v technologii vyznají.

Instalaci na klíč u tohoto čerpadla mnoho firem nenabízí. Musíte si ho tedy zakoupit a pokud instalaci nezvládnete sami, tak si sehnat firmu pro realizaci. Jelikož kvalita provedení v jednotlivých firmách kolísá, můžete se snadno spálit. Pokud víte, co děláte, je pro vás toto čerpadlo ovšem skvělou volbou.

Orientační cena: 100 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

8) Acond Pro N recenze (tepelné čerpadlo)

Česká kvalita pro vaše topení.

Proč jsem vybrala Acond Pro N?

Acond Pro N je čerpadlo nabízené firmou Acond včetně realizace. Výrobek pochází z České republiky a záruka na něj je 5 let, v případě kompresoru až 10 let. Čerpadlo dokáže ohřívat vodu na požadovanou hodnotu až při teplotě minus 22 °C. Akustický tlak čerpadla může za optimálních podmínek dosahovat pouhých 24,9 dB, což činí z čerpadla Acond Pro N jedno z nejtišších čerpadel na trhu. Čerpadlo Acond je navíc velmi účinné a nenáročné na provoz.

Firma Acond vyřídí celou instalaci za vás, pyšní se skvělým zákaznickým servisem a dvacetiletou tradicí. Nevýhodu může představovat, že cenovou nabídku dělají vždy na míru zákazníkovi. Dokud tak nezávaznou poptávku nevytvoříte, nevíte, na kolik vás celý projekt vyjde. 

Zákazníci si v recenzích čerpadlo velmi pochvalují. Kvitují jeho tichý provoz a vysokou účinnost. Zmiňují ovšem vyšší vstupní investici a skryté náklady, které v kalkulaci firmy nebyly. Acond si vše dělá sám, takže nelze sehnat reference od nezávislých instalatérů a topenářů. Negativní recenze se ale téměř vůbec nevyskytují.

Orientační cena: neuvedena

VÝHODY

NEVÝHODY

TŘI tipy, jak vybrat tepelné čerpadlo

Parametrů, které je třeba při výběru tepelného čerpadla sledovat, je hned několik. Tyto patří mezi nejdůležitější.

1) Jak vytápíte dům?

Tepelné čerpadlo vybírejte podle toho, jaké jsou vaše možnosti. Obecně chcete čerpadlo co nejúčinnější, ale roli hraje, zda máte v domě radiátory, nebo podlahové vytápění. V prvním uvedeném případě totiž potřebujete mnohem výkonnější přístroj.


2) Dobře zvažte umístění

Zásadní jsou také vaše prostorové možnosti. Pokud nemáte místo jinde než pod okny, potřebujete tichý stroj. Stejně tak, když bydlíte v husté zástavbě a nechcete rušit sousedy.


3) Vybírejte obezřetně instalatérskou firmu

V neposlední řadě se řiďte podle firmy, která instalaci vašeho čerpadla realizuje. Samotná instalace je pro hlučnost, ale také účinnost zcela zásadní. A to nezapomeňme na bezpečnost. Při výběru tak čtěte reference nejen na samotný přístroj, ale na instalatéry, kteří ho budou montovat.

Shrnutí: Podle čeho vybírat tepelné čerpadlo? Odpovězte si na následující otázky. 

✅ Spočítali jste si, že se vám čerpadlo opravdu vyplatí?ano
✅ Víte, jaký typ čerpadla pro vás bude nejvhodnější?ano
✅ Máte vhodné místo, kam čerpadlo postavíte?ano
✅ Má vybrané čerpadlo i firma, která jej bude instalovat, dobré hodnocení?ano

Jak získat dotace na tepelná čerpadla?

Pomocí dotace na tepelná čerpadla můžete snížit vaši vstupní investici až na polovinu. Abyste dotaci získali, musí vaše nové tepelné čerpadlo nahrazovat jeden z následujících zdrojů vytápění:

  • kotel na tuhá paliva emisní třídy 1 či 2
  • lokální topidla (krb, krbová kamna atd.), pokud jsou hlavním zdrojem vytápění
  • elektrické vytápění (lze vyměnit jen za tepelné čerpadlo s elektrickým pohonem)

Výše podpory se odvíjí od toho, jak budete tepelné čerpadlo používat. Získat můžete 80 tisíc v případě, že s ním budete pouze vytápět. Až 100 tisíc, pokud ho budete zároveň využívat k ohřevu vody. A až 140 tisíc v případě, že ho připojíte také na fotovoltaický systém.

Samotné vyřízení dotace za vás například firma Schlieger udělá od A do Z, vy pouze dodáte potřebné dokumenty. Můžete to ale udělat i sami, a to prostřednictvím online formuláře. Ten vyplníte buď před zahájením stavby, v jejím průběhu nebo po jejím dokončení. Potřebné dokumenty (především odborný posudek od autorizované osoby a další) načtete jako PDF. K tomuto kroku potřebujete mít zařízenou elektronickou identitu občana, s jejíž pomocí se přihlásíte do systému. Úředníci nejprve posoudí vaši žádost po formální stránce a případně vás vyzvou, abyste nedostatky opravil.

Poté čekáte na akceptační dopis, který většinou obdržíte do tří týdnů. Od chvíle, kdy je vaše žádost schválena, běží vaše lhůta (24–36 měsíců), kdy musíte zakázku realizovat. Zákon také ukládá, že pokud žádáte o dotaci na tepelné čerpadlo, musí být po celou dobu na místě odborný technický dozor. Tedy akreditovaná osoba, která bude kontrolovat prováděná opatření, jejich soulad se žádostí a pořizovat fotodokumentaci. Nesmí to být váš rodinný příslušník ani osoba blízká, tento člověk by také neměl být závislý na firmě, která realizuje zakázku. Pokud ale zvolíte možnost vyřízení dotací na klíč, shánět se s ním nemusíte, protože například firma Schlieger tuto nezávislou osobu sežene za vás.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesním několik nejčastějších otázek, které padají na téma tepelných čerpadel.

Záleží na mnoha parametrech. Zateplené stavby mají mnohem vyšší návratnost. Velmi důležitý je způsob vytápění – majitelům radiátorů se vysoká vstupní investice vyplatit nemusí. Pokud si nejste jisti, zda se vám instalace tepelného čerpadla vyplatí, spočítejte si to v této online kalkulačce.

Pokud se příkon vašeho tepelného čerpadla vejde do 20 kW, nemusíte si shánět stavební povolení. Ale i v takovém případě musíte mít územní souhlas. Instalace čerpadel s vyšším příkonem už stavební povolení vyžaduje. 

Videa

4.9/5 - (104 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář