TOP 5: Nejvýkonnější fotovoltaické panely 2023 – recenze a srovnání

Shrnutí: Většina solárních panelů má podobný výkon, pokud vybíráte z kvalitních značek. Pro většinu populace doporučuji nechat instalaci na firmě, která najde vhodné řešení speciálně na váš dům. Mezi námi doporučované firmy patří třeba:

 • Woltair, solidní firma, jasné ceny a skvělé ohlasy 
 • EnergoSolar, a rychlé jednání a specializace na fotovoltaiku.
 • Schlieger jakožto jednička v počtu instalací u nás.
 • Acetex velké množství kladných recenzí zákazníků.


Výběr redakce

Skvělý výkon za výhodnou cenu

Orientační cena: 7 000-8 000 Kč


Vysoký výkon

Přenosná varianta s výbornou účinností

Orientační cena: 29 000 Kč


Oblíbená volba

Suntech 400 Wp

3 Fotovoltaicke Panely

Populární volba s vysokou odolností

Orientační cena: 5 000 Kč


Výkon 500 Wp

GWL Elerix 500 Wp

4 Fotovoltaicke Panely

Odolný panel s výborným výkonem

Orientační cena: 9 000 Kč

Doporučuji nechat si fotovoltaiku instalovat odborníky. Na Entuziu rádi doporučujeme Woltair.
Fotovoltaicke Panely

Finanční úspora, nezávislost, udržitelnost, dotační program –⁠ existuje celá řada důvodů, proč zvážit pořízení fotovoltaického panelu. Nosíte tuto myšlenku už také nějakou dobu v hlavě? Podívejte se na všechny potřebné informace k výběru toho nejvýkonnějšího panelu.

Pokud se rozhodnete pro energeticky soběstačnou domácnost a chcete si k tomuto účelu pořídit fotovoltaické panely, narazíte na tři jejich typy, mezi nimiž můžete vybírat. 

 • Monokrystalické solární panely

Panely s monokrystalickými články poznáte podle jejich tmavě hnědé a černé barvy. Narazit na ně můžete poměrně často –⁠ v našich zeměpisných šířkách totiž patří k těm nejpoužívanějším. Jsou vyrobené z tenkých plátů a obsahují krystaly křemíku s velikostí až 10 cm. Důvodem jejich oblíbenosti je účinnost, která je napříč typy vůbec nejvyšší a dosahuje 14-18 %, výjimečně i 20 %. Solární elektrárna se v tomto případě rozbíhá o něco pomaleji, ale vše kompenzuje právě efektivitou. Důležitou podmínkou je zde však dobrý sklon vůči slunci. 

Hodí se tak i na střechy s menší plochou, musí však mít onu dobrou orientaci. Výroba tohoto typu panelů patří k těm složitějším, což se do jisté míry promítá i do ceny. Rozdíly však nebývají nijak dramatické. 

 • Polykrystalické solární panely

Polykrystalické články, jak už název napovídá, se skládají z většího množství menších křemíkových krystalů, což znamená snadnější výrobu. Ta se dříve odrážela i v příznivé ceně, dnes už je však rozdíl spíše nepatrný. Tento typ poznáte podle modré barvy.

Tyto fotovoltaické panely se hodí na ta místa, která nemají ideální sklon vůči slunci a světlo na ně přichází v rozptýlené podobě. Zvládnou také dobře pracovat se světlem při ne zrovna slunečném počasí i s odraženým světlem. Jejich účinnost se pohybuje níže než u monokrystalických panelů (okolo 12-17 %), avšak je stabilnější.

 • Amorfní solární panely

Třetí variantou jsou amorfní solární panely tvořené tenkou vrstvou křemíku na skleněné tabuli nebo fólii. Vynikají právě tenkým profilem a nízkou hmotností, což umožňuje vrstvení.

Hodí se především pro velké plochy, tedy napříklady haly, ale i rodinné domy s velkou střechou. Důvodem je nižší efektivita tohoto typu panelů, která se pohybuje okolo 10 %. Výhodou je však dobrá citlivost na rozptýlené sluneční záření, díky čemuž pracuje i za menšího svitu a není potřeba ani ideální orientace směrem ke slunci. Pozitivem je i to, že zde nedochází tak lehce k přehřívání, což znamená výhodu v letních měsících.

Možná už víte, jaký typ fotovoltaického panelu si chcete pořídit. Nyní však přichází otázka, kolik těchto panelů vlastně budete potřebovat. Jak se k tomuto údaji dopočítat?

Jak jsme uvedli výše, účinnost solárních panelů se pohybuje okolo 12-20 % ročně. Na 1 m2 panelu dopadá při dobrých světelných podmínkách v Česku zhruba 1 kW energie. Pokud tedy máte panel s účinností 12 %, znamená to, že 12 % z tohoto množství dovede panel na energii přetvořit. Výkon, nebo také špičkový výkon, panelů se pak udává v jednotkách Wp, tedy Watt peak. 

Pokud má daný panel výkon 300 Wp a vy víte, že potřebujete vygenerovat například 3000 kWh, jednoduše si toto číslo výkonem panelu vydělíte a vyjde vám 10. To znamená, že potřebujete 10 těchto panelů.

Při výběru fotovoltaického panelu je třeba brát v potaz hned několik parametrů. Mezi nejdůležitější patří tyto:

 • Rozměry

Fotovoltaické panely jsou k dostání v mnoha rozměrech, a protože je patrně chcete umístit na střechu, jejíž velikost je omezená, na velikosti záleží. Promyslete ale i to, zda budete panely umisťovat horizontálně, nebo vertikálně, kdy druhá varianta je běžnější a cenově výhodnější.  

 • Výkon

Výkon fotovoltaických panelů se udává v jednotkách Watt peak. Jedná se o tzv. špičkový výkon, který je zjišťován při standardním testu při teplotě 25 °C a energii ozáření 1000W/m2. Nejčastěji se setkáváme s panely s výkonem 270-500 Wp. 

 • Účinnost

Účinnost fotovoltaických panelů se udává v procentech, hodnota se nejčastěji pohybuje okolo 20 %. To pro představu znamená, že 20 % z přijatého slunečního záření dokáže panel přeměnit na energii. 

 • Životnost 

Životnost panelů se podle údajů výrobců pohybuje okolo 30 až 40 let. Je ale nutné počítat s tím, že účinnost v průběhu let klesá, a to zhruba o 0,7 % za rok. 

 • Cena za Watt

Abyste zjistili, který model solárního panelu bude výhodnější, spočítejte si cenu za Watt. Tu jednoduše zjistíte tak, že jeho cenu vydělíte výkonem.

Ideální je umístit fotovoltaické panely na střechu s orientací na jih při sklonu 35°. Tato situace však samozřejmě není možná vždy. 

Panely se tak mohou umístit i na jihovýchodní či jihozápadní stranu, v úvahu připadá i východní nebo západní strana. Za těchto okolností je ale nutné počítat se ztrátou výkonu o 15-20 %. Při umístění na severní stranu by už ztráta byla příliš velká a pro tyto případy se fotovoltaické panely nedoporučují. 

Za optimální sklon jsou považovány hodnoty 20-50°. Pokud máte střechu rovnou, využijte k jejich naklonění nosnou konstrukci, jinak byste opět mohli přijít o část výkonu.

Dotaci na fotovoltaické panely můžete získat díky programu Nová zelená úsporám. Je určena pro majitele rodinných domů, kteří chtějí solární energii využít pro výrobu elektřiny nebo ohřev vody. Je však třeba brát v potaz určitá pravidla a požadavky. Solární elektrárna musí být připojena k distribuční soustavě a její výkon nesmí překročit 10 kWp. Získat můžete dotaci až 200 000 Kč. Více se o aktuálních podmínkách dozvíte zde.

Skvělý výkon za výhodnou cenu

Až nadstandardní výkon 550 Wp a účinnost 21,28 % dělají spolu s příznivou cenou z tohoto monokrystalického fotovoltaického panelu jedničku našeho srovnání. Na výkon navíc dává výrobce garanci hned 30 let, což může svědčit o vysoké kvalitě provedení. 

Najdeme zde 144 článků ve dvou polích v hliníkovém rámu. Obávat se nemusíte ani o životnost panelu, vybaven je totiž odolným tvrzeným sklem o tloušťce 3,2 mm. Pokud se podíváme na poměr ceny a výkonu, vyjde nám velmi výhodná varianta, která stojí za zvážení.

Typ

monokrystalický

Výkon

550 Wp

Účinnost

21,28 %

Rozměry

2279 x 1134 x 35 mm

Orientační cena

7000-8000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Přenosná varianta s výbornou účinností

Tento solární panel se hodí nejen k umístění na střechu domu, ale díky nízké hmotnosti je přenosný a využitelný i při outdoorových aktivitách, jako je například kempování. Jednoduše využijete ramenní popruh a můžete vyrazit za dobrodružstvím. V balení najdete i pouzdro, které panel chrání a zároveň dobře poslouží jako stojan pro nasměrování. 

Vzhledem k rozmanitým možnostem použití se tu setkáme s velmi odolným zpracováním. Hlavním materiálem je zde EVA a skelné vlákno, jednotlivé články jsou chráněny ETFE filmem. 

Přestože cena patří k těm vyšším, nepřehlédněte údaj o účinnosti, která je hned 22,4 %, což je jedno z nejlepších čísel v našem srovnání.

Typ

monokrystalický

Výkon

400 Wp

Účinnost

22,4 %

Rozměry

1060x24x2365 mm

Orientační cena

29 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

3) Suntech 400 Wp recenze

Populární volba s vysokou odolností

Důvodů, proč model Suntech 400 Wp patří mezi zákazníky k těm nejoblíbenějším, najdeme hned několik. Jednak to jsou jeho velmi dobré parametry, které slibují dobrý výkon za skvělou cenu, druhak je to i jeho zpracování. To patří k těm velmi odolným a panel obstál v testech ve velice nepříznivých podmínkách, jako je slaná mlha či vyfukování písku. 

Je tvořen 144 články z monokrystalického křemíku, přední stranu chrání 3,2 mm silné bezpečnostní sklo. 

Jeho cena patří k těm nejpříznivějším, přitom se však nijak výrazně neodráží na výkonu ani účinnosti, která dosahuje téměř 20 %. Navíc výrobce garantuje 90% účinnost i po 10 letech, po 25 letech pak 80%.

Typ

monokrystalický

Výkon

400 Wp

Účinnost

19,9 %

Rozměry

2008 x 1002 x 35 mm

Orientační cena

5000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

4) GWL Elerix 500 Wp recenze

Odolný panel s výborným výkonem

Tento panel značky GWL dokáže zaujmout v mnoha směrech. Jedním z nich může být elegantní a sjednocení černý design, dalším pak více než slušný výkon 500 Wp, na který navíc výrobce nabízí garanci 30 let. 

Další vynikající vlastností tohoto monokrystalického panelu je jeho odolnost. Zvládne velmi vysoký tlak, což se může hodit například v horských oblastech, kde hrozí, že napadne velká vrstva sněhu. Zároveň je ale odolný i proti slané mlze, písku nebo amoniaku. Problém mu tak nebude dělat ani umístění ve velmi náročných podmínkách.

Pokud však takto vysokou odolnost nepotřebujete, možná vám bude stačit i podobně výkonný model za nižší cenu.

Typ

monokrystalický

Výkon

500 Wp

Účinnost

21,3 %

Rozměry

2094 x 1134 x 35 mm

Orientační cena

9000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

5) Trina 395 Wp recenze

Panel vhodný i do horších světelných podmínek

Výkon tohoto monokrystalického panelu možná na první pohled nijak výrazně neoslní, ale vzhledem ke slušné účinnosti a jeho dalším vlastnostem by byla škoda jej úplně opomenout. A přihlédnout musíme i k velmi příznivé ceně, která patří k těm nejnižším v našem srovnání. 

Velkým plusem tohoto modelu je jednak vysoká odolnost, další výhodou je pak dobrá funkčnost i při horších světelných podmínkách. Lepšímu výkonu i při částečném zastínění napomáhá jak zdokonalené sklo, tak i dělení na několik částí.

Typ

monokrystalický

Výkon

395 Wp

Účinnost

20,5 %

Rozměry

1754x1096x30 mm

Orientační cena

5000 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

SEDM tipů, jak vybrat fotovoltaické panely

Fotovoltaické panely mají celou řadu podstatných parametrů. Co všechno vzít při výběru v potaz?

1) Zvažte umístění

Jedním z prvních kroků by mělo být důkladné promyslení toho, kam vlastně panely postavíte, na jakou světovou stranu budou směřovat a v jakém úhlu budou stát. To výrazně ovlivní jejich následnou výkonnost a tím i finální úsporu. Nejvhodnější je umístění na jižní stranu, na severní se umístění nedoporučuje. 

2) Sledujte výkon a účinnost

Co vás bude zajímat především, je samozřejmě výkon a účinnost. Výkon se udává v jednotkách Watt peak, účinnost v procentech. Podle ní jednoduše zjistíte, kolik procent přijatého záření je panel schopný přeměnit na energii. Čím vyšší číslo, tím lépe. 

3) Spočítejte si úsporu

Orientačně si můžete spočítat úsporu tak, že porovnáte vstupní náklady na pořízení panelů s cenou energie, kterou díky nim můžete ušetřit. Pro přesnější výpočet, který bude více odrážet i další faktory, ale doporučujeme vyzkoušet některou z dostupných online kalkulaček

4) Vyberte vhodný typ

Jakmile budete mít zmapované umístění panelu, můžete na základě něj vybrat vhodný typ. Nejčastěji se u nás setkáme s panely monokrystalickými, v nabídce ale najdete i polykrystalickou a amorfní variantu.

5) Získejte dotaci (ale pozor na podmínky)

Byla by škoda si úsporu s fotovoltaickými panely ještě nezvýšit díky nabízené dotaci Nová zelená úsporám. Vyřídit si ji můžete sami, případně využít některou ze společností, které se o to postarají za vás. Vždy je ale dobré si předem prověřit všechny podmínky. 

6) Pozor na váhu panelů

Rozdíl je mezi jednotlivými modely panelů i v jejich váze. Vždy se ujistěte, že jejich počet a váhu vaše střecha bez problémů zvládne. 

7) Cena jako nepřehlédnutelný faktor

Ceny panelů se mohou lišit i v řádech desetitisíců a vzhledem k tomu, že jich budete nejspíš pořizovat větší počet, se pak ve finále mohou některé z nich velmi prodražit. Dražší modely však mají i své nesporné výhody a často díky nim můžete ušetřit ještě výrazněji. Nejlepší radou tak je vzít do ruky kalkulačku a počítat.

Nejlepší výrobci fotovoltaických panelů

Výrobců fotovoltaických panelů zatím neexistuje nijak výrazné množství a první desítka z nich ovládá asi 80 % trhu. Jedním z vodítek při výběru může být certifikát Tier 1, který vypovídá o spolehlivosti a stabilitě výrobců. Podle tohoto žebříčku patří mezi ty nejlepší:

 • LONGi
 • Canadian Solar
 • JA Solar
 • Trina Solar

Často kladené otázky

Máte ještě nějaké nevyjasněné otázky týkající se fotovoltaických panelů? V následující sekci na ně možná najdete odpověď.

Důvodů, proč si pořídit fotovoltaické panely, je víc než jen finanční úspora, která však patří k těm hlavním. Lidé si je pořizují i vzhledem k obnovitelnosti a udržitelnosti tohoto zdroje energie. Představuje také jistou nezávislost a v neposlední řadě mohou panely zvýšit hodnotu vaší nemovitosti.

Životnost fotovoltaických panelů je udávána v rozmezí 30 až 40 let. Je ale nutné počítat s tím, že v průběhu let dojde ke snižování účinnosti, a to zhruba o 0,7 % ročně. Po 12 letech tak může dojít k propadu účinnosti na cca 90 %, po 25 letech na 80 %.

Fotovoltaické panely mohou představovat úsporu i několik desítek tisíc ročně, díky čemuž se vám investice do nich během několika let vrátí. Je ale nutné dobře zvážit podmínky, které pro ně váš dům poskytuje, především co se týká velikosti a orientace na světové strany.

4.9/5 - (19 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář