8+ nejlepších pojištění hypotéky 2024 – pojištění schopnosti splácet

Jaká jsou nejlepší pojištění hypotéky? K čemu jsou dobrá a podle čeho je vybírat? A které vás nejlépe ochrání před nečekanými událostmi?


Výběr
redakce

Pojištění, které vás odmění za pohyb a zdravý životní styl.


Kryje mnoho
rizik

Komplexní pokrytí všech nečekaných událostí.


Pojistné plnění od 1. dne neschopnosti

Pojištění schopnosti splácet úvěr pro Raiffeisenbank.


Stabilní
partner

Pojištění od stabilní a známé společnosti.

Hypotéky

Pořídit si vlastní bydlení je snem nejednoho z nás. Co ale dělat v případě, že jste si jej pořídili na hypotéku a tu teď nezvládáte splatit? Abyste se do takové situace nedostali, je dobré při sjednání hypotéky zvážit její pojištění – pokud pak přijdou zdravotní problémy, ztráta zaměstnání nebo cokoliv dalšího, co ovlivní vaše příjmy, nebudete se muset tolik strachovat o ​střechu nad hlavou. 

Hypotéka je závazek na mnoho a mnoho let dopředu a nikdo tak nemůžeme tušit, v jaké životní situaci se ocitneme. Pojištění schopnosti splácet mírní dopady situace, kdy ta budoucnost nedopadne příliš růžově – a to hlavně po finanční stránce. Jak to funguje? Pravidelně začnete platit pojištění dle smluvených podmínek a v případě, že nebudete moci hypotéku splácet, tak za vás odpovědnost přebere právě pojišťovna. Vy se tak nejdříve můžete v životě opět stabilizovat, aniž byste museli řešit ještě rostoucí dluhy. 

Výhody pojištění jsou poměrně zřejmé – v případě nečekaných událostí, platební neschopnosti, komplikací a ztráty příjmu nebudete mít ještě další komplikace s hypotékou. Na druhou stranu je však potřeba vždy individuálně propočítat, zda se vám pojištění vyplatí. Hypotéka se běžně splácí až desítky let, a tak se i částka za pojištění poměrně nastřádá. Výhodnost této varianty je tak potřeba posoudit vždy individuálně.

Čekací, nebo také karenční lhůta, je období, během kterého ještě nenastává nárok na pojistné plnění. Pojišťovny ji zavádí z toho důvodu, aby se vyhnuly podvodům ze strany klientů. Pokud bychom vytvořili trochu nadnesený příklad – například byste věděli, že za týden dostanete výpověď v práci, a šli si honem sjednat pojištění. Pak by vám pojišťovna okamžitě musela platit. Byla by to pro ni velice nevýhodná situace. Na pojistné plnění máte proto nárok vždy až po skončení karenční lhůty. Její délka závisí na jednotlivých poskytovatelích.

Zcela konkrétní podmínky jsou vždy individuální dle jednotlivých poskytovatelů. V zásadě se však opakují. Nejpodstatnější podmínky jsou tak věk (musíte být plnoletí, ale zároveň ne příliš staří), musíte být zdraví a nemít uznanou invaliditu, nesmíte být aktuálně v pracovní neschopnosti nebo mít problém se zaměstnáním (tzn. nejste ve zkušební době, výpovědní lhůtě, nemáte smlouvu na dobu určitou a podobně). Ještě jednou však zdůrazňujeme, že každý poskytovatel tyto podmínky nakombinuje trochu jinak, a tak nevzdávejte nic předem a nejdříve si projděte jejich informace.

Pojištění, které vás odmění za pohyb a zdravý životní styl.

MutuMutu je pojištění, jehož cílem je motivovat lidi k zdravému životnímu stylu. Jejich odměny a bonusy jsou tak z velké části založené na tom, jak se chováte ke svému tělu. Partnerem MutuMutu je KB pojišťovna, což poměrně novému projektu zajišťuje stabilitu a důvěryhodnost. 

Konkrétně pojištění k hypotéce má několik výhod – peníze přichází přímo vám, takže nad nimi máte plnou kontrolu, lze jej kdykoliv upravit nebo zrušit a v případě splnění podmínek ohledně zdravého životního stylu můžete dosáhnout na slevu až 30 %. Nevýhodou je, že abyste měli na slevu nárok, tak musíte své sportovní aktivity pravidelně měřit s pomocí chytrých hodinek a výsledky poté sdílet. Oproti některým jiným pojišťovnám má nižší odškodné částky, na druhou stranu ale vychází levněji. 

VÝHODY

NEVÝHODY

Komplexní pokrytí všech nečekaných událostí.

Je to právě tato pojišťovna, která již v devadesátých letech přišla s produktem pojištění schopnosti splácet hypotéku (mimo jiné finanční závazky). Pojištění schopnosti splácet lze sjednat online, kryje poté ztrátu zaměstnání, invaliditu, pracovní neschopnost i úmrtí. 

Mezi hlavní výhody patří rychlé a snadné sjednání, ochrana ve všech scénářích neschopnosti splácet (tedy například i pokud byste museli pečovat o blízkého člena rodiny) a možnost zřídit si pojištění i v případě, že máte nestandardní pracovní smlouvu (jste na zkráceném úvazku, na dobu určitou nebo jste OSVČ). Objevují se však nespokojené recenze, že pojišťovna komunikuje pomalu při žádosti o zrušení pojistky a že ne vždy uzná nárok na pojistné plnění – to vše je potřeba vždy prostudovat v podmínkách před uzavřením smlouvy.

VÝHODY

NEVÝHODY

Pojištění schopnosti splácet úvěr pro Raiffeisenbank.

Jestliže si plánujete vzít úvěr u Raiffeisenbank, můžete rovnou využít služeb Uniqa pojišťovny. Tyto dvě společnosti totiž takto zkombinovaly své služby a Uniqa nyní jednoduše kryje všechny situace typu úmrtí, invalidity, neschopnosti či ztráty zaměstnání. 

Na této službě oceníte jednoduché zřízení, stabilitu velké společnosti a skutečnost, že pojistné plnění je platné již od 1. dne případné neschopnosti. Opakují se však recenze poukazující na špatnou a velmi pomalou komunikaci.

VÝHODY

NEVÝHODY

Pojištění od stabilní a známé společnosti.

Pokud jste spíše konzervativní a pro své pojištění hledáte společnost, která už nějakou dobu na trhu funguje, pak se zkuste podívat na podmínky od Generali. Podmínkou je, že je úvěr sjednán u Unicredit Bank, se kterou tato pojišťovna spolupracuje. V případě sjednání smlouvy nabízí pojišťovna pomoc s úhradou splátek v průběhu dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo ztráty zaměstnání a výplatu zůstatku dluhu v případě úmrtí nebo invalidity.

Jak jsme již zmínili, klienti oceňují stabilitu a známé jméno této pojišťovny. Dle recenzí se však potýká se stejnými problémy jako většina velkých společností tohoto typu tedy pomalá komunikace. Někteří klienti si stěžují na to, že jim nebyl uznán nárok na plnění.

VÝHODY

NEVÝHODY

Životní pojišťovna s dlouhou historií. 

MetLife vedle životního pojištění nabízí i pojištění schopnosti splácet, které zahrnuje nejčastější příčiny vzniku tohoto problému – pomůže tedy v případě pracovní neschopnosti, nezaměstnanosti, úplné trvalé invalidity, vážného onemocnění a úmrtí. Ačkoliv její jméno není třeba natolik známo, tak funguje již od roku 1992 (jako MetLife je známa teprve od roku 2010). 

Tím, že Metlife nejsou tolik známí, je i recenzí méně, a tak se i hůře dohledávají konkrétní zkušenosti. Pojistka má dobré pokrytí a nízké požadavky na vás jakožto klienty. Opět se ale najdou zkušenosti se špatnou a pomalou komunikací.

VÝHODY

NEVÝHODY

Komplexní služby na jednom místě.

Komerční banka má i svou vlastní pojišťovnu, pro někoho by tedy mohlo být velmi výhodné směřovat všechny produkty do jednoho místa – pojištění i bankovnictví. Jedná se o stabilní a známou společnost. Při sjednání pojištění se vám navíc sníží úrok o 0,1 % p.a. V případě dlouhodobé nemoci nabízí pojišťovna splácení již od 1. dne. 

Na této pojistce je dobrá flexibilita – můžete pojistit již existující hypotéku, celou nebo jen její část. Výhodou je také zjednodušení celé administrativy – zřízení je jednoduché a vše můžete mít ještě snazší, pokud jste rovnou klientem banky. Nevýhodou může být občasné zdržení komunikace, ale v porovnání s jinými velkými pojišťovnami se tento problém neobjevuje v recenzích tak často. 

VÝHODY

NEVÝHODY

Univerzální pojišťovna navázaná i na bankovní služby.

Stejně jako některé další pojišťovny v našem srovnání má i ČSOB jednu velkou výhodu, a to že se jedná o velkou a stabilní společnost, která vám kromě pojištění může rovnou nabídnout i své bankovní služby. Dle informací na webu vás pojišťovna pojistí až na 5 mil. Kč. A když nebudete moci splácet, zaplatí za vás až 50 000 Kč měsíčně.

Na ČSOB je dobré, že na webovkách vše přehledně a transparentně najdete – dokumenty, sazby, případně je samozřejmě k dispozici zákaznická linka. Na výběr jsou hned tři varianty pojištění. Zkušenosti s vyřizováním pojistných událostí jsou na obě strany – někteří recenzenti chválí, jiní kritizují špatnou komunikaci.

VÝHODY

NEVÝHODY

Jedna z nejznámějších pojišťoven s širokým portfoliem služeb.

Kooperativa je stabilní a spolehlivá společnost, která nabízí asi nejširší portfolio různých pojištění. Nás ale samozřejmě zajímá pojištění schopnosti splácet, pojďme se na něj proto podívat. Máte v podstatě dvě možnosti. Klasické pojištění úvěrů nabízí Kooperativa pro klienty České spořitelny, kde musíte mít sjednaný úvěr. V takovou chvíli budete krytí v případě úmrtí, invalidity 2. nebo 3. stupně, pracovní neschopnosti, ztráty zaměstnání nebo zrušení živnosti a ošetřování člena rodiny. Jinak můžete využít alespoň životní pojištění FLEXI, které vám ve stejných situacích zajistí určitý měsíční příjem, již se však nebude přímo vázat na hypotéku.

Kooperativa je silná hlavně díky svému jménu, stabilitě a široké nabídce. Bohužel se samozřejmě v souvislosti s jejich velikostí objevují také nespokojené recenze ohledně komunikace a přiznání nároku na plnění. 

VÝHODY

NEVÝHODY

OSM tipů, jak vybrat pojištění schopnosti splácet hypotéku

Nejste plně přesvědčeni, kterou variantu pojištění vybrat? Sestavili jsme několik stručných tipů, které byste měli vzít v úvahu při rozhodování.

1) Projděte si podmínky pro sjednání pojištění.

Jak jsme již zmiňovali na začátku článku, každá pojišťovna má jiná pravidla, která je třeba před uzavřením smlouvy splnit. Týkají se hlavně práce a zdraví. Vyberte si tedy takovou pojišťovnu, jejíž podmínky splňujete.


2) Zjistěte, v jakých situacích vám vzniká nárok na plnění.

U pojistné smlouvy mohou existovat různé výluky, každá pokrývá trochu jiné situace. Je důležité pokrýt všechny relevantní scénáře, aby se vám nestalo, že platíte pojištění a nakonec z něj nic mít nebudete.


3) Porovnejte cenu pojištění a výši plnění. 

Je dobré najít kompromis mezi cenou pojištění a následným plněním v případě, že vám na něj vznikne nárok. Neexistuje tu žádná správná odpověď – vše záleží na vaší situaci. Měsíční platby za pojištění můžete snížit například díky různým bonusům a slevám u jednotlivých pojišťoven.


4) Projděte si recenze ohledně zákaznické podpory a komunikace.

V recenzích se samozřejmě vždy objeví nespokojení klienti, kterým například nebyl uznán nárok na plnění a podobně. Do těchto sporů nevidíte, určitě však hledejte recenze, které hodnotí, jak pojišťovna komunikuje se svými klienty, a zda je jim maximálně k dispozici.


5) Nezapomeňte na karenční lhůtu.

Karenční lhůtu jsme si vysvětlili výše – nenechte se jí tedy zaskočit a nastavte si ji tak, aby vás pak nepříjemně nepřekvapila.


6) Prokonzultujte vaši situaci s poradcem.

Každá pojišťovna bude mít k dispozici zákaznickou podporu a specialisty, kteří vám se správným výběrem pojištění poradí. Jelikož každý člověk je v trochu jiné situaci, je dobré zeptat se na pojištění na míru.


7) Zkuste využít služeb srovnávačů.

Pokud vám jde o rychlé srovnání základních dat, zkuste si porovnat pojišťovny v jednom z dostupných srovnávačů – na internetu jich je již poměrně hodně!


8) Lze smlouvu snadno změnit? 

Nikdy nevíte, co se stane – smlouvu budete potřebovat upravit nebo dokonce zcela zrušit. Je tento proces u pojišťovny rychlý, dá se vyřídit z pohodlí domova, a nebo vás bude naopak čekat hora papírování?

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma pojištění schopnosti splácet.

Ano, v některých případech vám banky mohou nabídnout nižší úrokovou sazbu, jestliže si zároveň sjednáte i pojištění.

Nejčastější rizika, kdy se dostanete do platební neschopnosti, jsou ztráta zaměstnání, pracovní neschopnost, invalidita, smrt nebo péče o blízkého příbuzného. Každá pojišťovna má však tyto podmínky nastaveny jinak a je to jeden z hlavních parametrů, podle kterých byste se měli rozhodovat.

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak tvoříme obsah? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)