Nejlepší pojistka na blbost 2022 - recenze, srovnání (pojištění odpovědnosti)

Pojistka Na Blbost

Zaznamenali jste reklamu na pojištění odpovědnosti a ptáte se, co to vlastně je a zda se vám vyplatí? Nebo o pojištění odpovědnosti již něco víte, ale nevíte, jaké je to pravé pro vás? V tomhle článku se dozvíte vše, co o tzv. pojistce na blbost potřebujete vědět. Neochudíme vás ani o recenze nejznámějších produktů.

Odjedete na dovolenou, neuzavřete hlavní přívod vody a vytopíte sousedy. Hrajete s potomkem fotbal a nepřesnou trefou balonem vysklíte sousedovo okno. Nebo havarujete se služebním vozem. Patří výše popsané situace i mezi vaše noční můry? Aby vám nikdy nezkomplikovaly život, je tady pojistka na blbost. 

Pojištění odpovědnosti vás dokáže ochránit před důsledky mnoha neblahých událostí jako je újma na zdraví, škoda na majetku či finanční škoda způsobená třetí osobě. Samozřejmě platí, že pojistka na blbost kryje pouze neúmyslné omyly a nehody. Pokud škodu způsobíte schválně například s motivem pomsty, žádné pojištění vás nezachrání a důsledky půjdou za vámi.

Pojištění odpovědnosti je bez nadsázky vhodné pro každého. Sjednání pojistky na blbost obzvlášť doporučujeme aktivním jedincům a rodinám s dětmi či domácími mazlíčky, které je těžké uhlídat. Podcenit by to neměli ani zaměstnanci, kteří manipulují s nákladnými pracovními pomůckami nebo vykonávají činnosti ovlivňující životy druhých.

Svět pojištění umí být pro mnoho lidí španělskou vesnicí. Sestavili jsme několik pojmů, které se vám při vybírání životního pojištění budou hodit.

 • Pojistná doba: Konkrétní časové období, na které je pojištění sjednáno.
 • Pojistná událost: Nahodilá událost, jejímž vznikem získáváte nárok na pojistné plnění.
 • Pojistné plnění (Pojistná částka): Částka sjednaná při uzavírání pojistné smlouvy, která vám bude v případě pojistné události vyplacena.
 • Pojistník: Osoba, která sjednává a platí pojištění. Pojistníkem jste i v případech, kdy sjednáváte pojištění pro jiné osoby.
 • Pojistitel: Obecně řečeno je pojistitelem pojišťovna, s níž je sjednána pojistná smlouva.
 • Pojištěný: Osoba, na kterou se vztahuje pojištění a při pojistné události má nárok na pojistné plnění.
 • Výluky z plnění: Jedná se o případy či situace, které jsou vyjmuty z pojistného krytí a pojišťovna vám v jejich případě nic neuhradí. Bývají uvedené v podmínkách a jedná se o jednu z nejdůležitějších částí, kterou se rozhodně vyplatí důkladně pročíst.  
 • Registrační dopis: Dopis s registračním číslem vaší škodní události, který vám přijde od pojišťovny. Jeho prostřednictvím můžete být požádáni o dodání doplňujících dokumentů.

Obsah článku

Nejlepší pojistka na blbost

Pojistka na blbost s perfektním klientským servisem

Známá pojišťovna s dlouhou tradicí má ve svém bohatém portfoliu také pojištění občanské odpovědnosti. To si můžete sjednat online, v takovém případě získáte příjemnou slevu ve výši 15 %.

Limit pojistného plnění může šplhat až k 15 000 000 Kč, spoluúčast se pohybuje od 0 do 10 000 Kč. Generali Česká pojišťovna vám doporučí nejvhodnější nastavení na míru. Cena za rok se i při maximálním limitu pohybuje v rozumných mezích. K pojištění občanské odpovědnosti Generali navíc zdarma získáte pojištění odpovědnosti z nemovitosti s limitem 400 000 Kč.

Škodu můžete nahlásit online i po telefonu. V případě nahlášení online je celý proces zcela přehledný. Jednoduše vyberete specifikaci situace a systém vás už sám navede k tomu, co vše od vás bude potřebovat.

Klientská linka je dostupná v pracovních dnech i o víkendu. Rychlou radu vám poskytne také chatbot Leo, do online chatu se s ním připojíte přímo z webu pojišťovny. Pokud dáváte přednost osobnímu jednání, po celé republice najdete desítky poboček.

Limit plnění2, 6 a 15 milionů Kč
Spoluúčast0 až 10 tisíc Kč
Cena za rok552 až 1 740 Kč
Sjednání onlineAno
Územní platnostEvropa

VÝHODY

NEVÝHODY

Vysoký limit plnění ideální pro aktivní sportovce

ČSOB se chlubí tím, že nabídne pojištění pro každou situaci. Zajistí vám tedy i pojištění občanské odpovědnosti či pojištění odpovědnosti z výkonu povolání. Oba typy lze sjednat online, v obou případech získáte slevu 5 %. To sice není tolik jako u některých konkurentů, stále je to ale vítaný bonus.

Limit plnění může být až 50 000 000 Kč. Pojistka na blbost od ČSOB pojišťovny tak bude ideální i pro velmi aktivní jedince či ty s několika neposednými dětmi. Pozornost věnujte jen výjimce, kdy je v případě poškození elektroniky, telefonů a kuchyňských spotřebičů omezený limit pojistného plnění.

Nahlásit škodu je možné online, po telefonu či e-mailem. Při hlášení škod tak máte naprostou svobodu a můžete postupovat tak, jak je vám to nejpříjemnější.

Na infolinku se můžete obrátit v pracovních dnech. Podle našich zkušeností jsou pracovníci na telefonu nápomocní a požadavky se snaží řešit co nejrychleji. Na zákaznickou podporu se můžete obrátit také emailem. ČSOB pojišťovna má rovněž desítky poboček rozmístěných po celém Česku. Klientský servis tak celkově chválíme.

Limit plnění2 až 50 milionů Kč
SpoluúčastIndividuálně
Cena za rok693 až 2 280 Kč
Sjednání onlineAno
Územní platnostEvropa

VÝHODY

NEVÝHODY

Výhodná kombinace pojištění odpovědnosti s pojištěním nemovitosti

Globální pojišťovna se sídlem v Mnichově nabízí produkt zvaný Allianz MůjDomov. Vybírat můžete mezi 3 různě nabušenými balíčky, pojištění občanské odpovědnosti je zahrnuté ve všech z nich. Z toho vyplývá jeden důležitý fakt –⁠ pojištění odpovědnosti u Allianz sjednáte pouze v balíčku (společně s pojištěním majetku).

Co se limitu u pojistky na blbost týče, vyšplhat se může až ke 20 000 000 Kč. Spoluúčast si se společností sjednáte individuálně, konečná cena se odvíjí právě od výše spoluúčasti i limitu plnění. Celý proces jednání s pojišťovnou Allianz je transparentní a jednoduchý.

Pokud vás zajímá pojištění odpovědnosti vůči zaměstnavateli, i to si u Allianz sjednáte. Případnou škodu pak nahlásíte online nebo telefonicky. Na infolinku máte možnost se obrátit od pondělí do pátku. Pobočky Allianz jsou rozmístěné po celé republice.

Limit plněníAž 20 milionů Kč
SpoluúčastIndividuálně
Cena za rokIndividuální
Sjednání onlineAno
Územní platnostEvropaVÝHODY

NEVÝHODY

Klienty výborně hodnocená pojišťovna

Česká podnikatelská pojišťovna získala 1. místo v kategorii Klientsky nejpřívětivější životní pojišťovna 2020 a 3. místo v kategorii Klientsky nejpřívětivější neživotní pojišťovna 2020. Je rozhodně dobré vidět, že zákazníci jsou s pojišťovnou spokojeni. Když se zaměříme na pojistku na blbost, je důležité říct, že sjednat ji můžete pouze s pojištěním domácnosti.

Při sjednání online vás čeká akční sleva 25 %. Sjednání je zcela přehledné, nenarazili jsme na jediný zádrhel nebo nejasné místo. Limit plnění může být až 20 000 000 Kč, spoluúčast pak nulová či ve výši 15 %.

Palec nahoru dáváme za hezky zpracovanou klientskou sekci. Pokud v něčem tápete, zamiřte do sekce s nejčastějšími dotazy. Ty jsou přehledně rozdělené podle témat, odpovědi jsou většinou krátké, ale dostatečné. Vyplnit můžete také kontaktní formulář či si zachatovat s robotem Emilem. Poboček je po celé republice dostatek.

Limit plnění2 až 20 milionů Kč
Spoluúčast0 nebo 15 %
Cena za rokIndividuální
Sjednání onlineAno
Územní platnostEvropa

VÝHODY

NEVÝHODY

Pojistka na blbost ve 3 variantách

Jeden z nejstarších pojišťovacích ústavů v Evropě vás pojistí jako zaměstnance, podnikatele či občana. Výtku máme k tomu, že online lze vyřídit pouze pojištění odpovědnosti zaměstnance, a to ještě s omezením pojistné částky do 200 000 Kč.

Pojištění majetku a odpovědnosti lze u Hasičské vzájemné pojišťovny sjednat ve třech variantách (Minimum, Standard a Exkluziv). Všechny alternativy zahrnují pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě. Většina si vystačí s úplným základem, kdy limit plnění může být 1 až 10 000 000 Kč. Variantě Standard dejte přednost v případě chovu zvířat, variantě Exkluziv pak v případě držení zbraní. Při kombinaci několika pojištění získáte slevy a můžete se tak dostat na zajímavou částku.

Drobné výtky máme ke klientskému servisu. Nejčastější dotazy jsou hodně okleštěné. Na podporu se můžete obrátit přes telefon či e-mail, k dispozici není rychlý online chat. Hasičská vzájemná pojišťovna také nemá tolik poboček, schází zejména na jihu Čech a Moravy.

Limit plnění1 až 10 milionů Kč
SpoluúčastIndividuální
Cena za rokIndividuální
Sjednání onlineNe
Územní platnostČR, lze rozšířit na EU

VÝHODY

NEVÝHODY

Pojištění odpovědnosti platné po celém světě

Mezinárodní skupina Ergo nabízí široké portfolio pojistných produktů, mezi nimiž nechybí ani pojistka na blbost. Zajímavostí je, že pojištění odpovědnosti od Ergo pojišťovny je dostupné nejen pro občany a zaměstnance, ale také piloty.

Pro běžného občana společnost nabízí pojištění majetku a odpovědnosti Bezpečný domov. V ceně produktu je odpovědnost s limitem plnění 3 000 000 Kč, ten lze případně navýšit až na 10 000 000 Kč. V porovnání s konkurencí jde i tak o nižší částku, pojistka na blbost Bezpečný domov tak nemusí být ideální pro hodně aktivní jedince.

Pozornost věnujte tomu, že v ceně je sice zahrnutá odpovědnost za domácí zvířata, ale výjimku mají psi, koně a hospodářská zvířata. Pokud jste pejskař, mazlíčka si musíte připojistit dodatečně.

Co se klientského servisu týče, škodu můžete hlásit jen přes telefon. Na webu jsme nenašli nejčastější dotazy, což je škoda. Zákaznická podpora po telefonu je dostupná jen v týdnu, v pátek navíc se zkrácenou pracovní dobou.

Limit plnění3, 5, 7 či 10 milionů Kč
SpoluúčastNulová
Cena za rokIndividuální
Sjednání onlineNe
Územní platnostCelý svět

VÝHODY

NEVÝHODY

Limit plnění na míru lenochům i sportovcům

Univerzální pojišťovna nabízí rozmanité pojištění. Pojistku na blbost lze ale sjednat pouze za příplatek k pojištění majetku. Pokud tak učiníte online, získáte slevu ve výši až 30 %. To už je příjemná částka dolů.

Chválíme limity plnění, které se mohou pohybovat od 1 až do 50 000 000 Kč. Výši tak snadno můžete přizpůsobit svému životnímu stylu. Vzhledem k tomu, že 50 milionů už je skutečně vysoká suma, se u Uniqa pojistí i aktivní sportovci nebo zkrátka ti, u kterých hrozí vyšší škody. Cena pojištění odpovědnosti je obecně hodně příznivá, musíte k ní ale přičíst ještě částku za pojištění majetku.

Operátora na telefonu zastihnete od pondělí do pátku, bez čekání se dovoláte zhruba od 10:00 do 16:00. Škody můžete nahlásit kdykoliv. Kamenné pobočky najdete po celém Česku, na jihu republiky jich je ale přeci jen o něco méně.

Limit plnění1,5 či 50 milionů Kč
SpoluúčastIndividuální
Cena za rok320 až 800 Kč (+ pojištění majetku)
Sjednání onlineAno
Územní platnostEvropa

VÝHODY

NEVÝHODY

Tři varianty pojistky na blbost bez spoluúčasti

Pojišťovna s dlouhou tradicí nabízí pojištění z občanského života a pojištění z vlastnictví nemovitosti. V případě pojistky na blbost pro občana můžete vybírat ze 3 balíčků. Pokud nemáte psa, dost možná vám bude stačit již varianta Základ. Varianta Jistota navíc obsahuje regres zdravotní pojišťovny a chov domácích zvířat, varianta Jubileum pak i chov hospodářských zvířat.

Pojistku na blbost od Slavie lze vyřídit online, těšit se můžete na slevu za online sjednání. Limit plnění se u balíčku Základ pohybuje v relaci od 2 do 8 000 000 Kč, v porovnání s konkurenčními produkty se tedy jedná o nižší částku. Pokud by to ale pro vás bylo málo, pořád tu jsou další dvě varianty.

Škodu lze nahlásit online, přes telefon i e-mail. Infolinka je vám k dispozici od pondělí do pátku. Na Vysočině a v Olomouckém kraji chybí kamenná pobočka. Na druhou stranu se nám líbí kvalitní mobilní aplikace.

Limit plnění2,4,6 či 8 milionů Kč
SpoluúčastNulová
Cena za rok906 až 3 950 Kč
Sjednání onlineAno
Územní platnostEvropa

VÝHODY

NEVÝHODY

Maximálně transparentní pojištění odpovědnosti bez spoluúčasti

Direct pojišťovna se chlubí tím, že vás pojistí bez háčků a triků. Musíme souhlasit s tím, že sjednání pojistky na blbost je skutečně transparentní, pojistné podmínky jsou srozumitelné i pro laika a smlouva je přehledná.

Direct pojišťovna vám nabídne pojištění odpovědnosti ze života a z vlastnictví nemovitosti. Limit plnění může být pouze 3 000 000 Kč, také ale až 25 000 000 Kč. Pojistku sjednáte bez spoluúčasti. Pozor dejte na to, že v základu nejsou zahrnuté škody na věcech pronajatých ani odpovědnost za zvíře. Pokud něco z toho chcete, musíte si připlatit.

Nahlášení škod vyřídíte v poklidu domova online. Vyzkoušeli jsme to a celá akce zabere jen 10 až 15 minut. Na webu Direct pojišťovny najdete Často kladené otázky hezky rozdělené do kategorií. Infolinka je v provozu od pondělí do pátku. Někomu by ale mohlo vadit, že poboček je poměrně málo.

Limit plnění3 až 25 milionů Kč
SpoluúčastNulová
Cena za rok833 až 1033 Kč (základní pojištění)
Sjednání onlineAno
Územní platnostEvropa

VÝHODY

NEVÝHODY

DESET tipů, jak vybrat pojištění odpovědnosti

Tápete při výběru dobrého pojištění odpovědnosti a nevíte na co se dívat? Následující sekce  vám tenhle problém věříme vyřeší.

1) Výběr přizpůsobte svému životnímu stylu

Jste hodně aktivní jedinec, co hodně sportuje? Anebo většinu volného času relaxujete s knihou v bezpečí domova? Nehoda se samozřejmě může stát v obou případech, aktivní jedinec má ale přeci jen k tomu, že využije pojistku odpovědnosti, nakročeno více.


2) Nepodceňujte výši limitu

Zamyslete se, na jakou pojistnou částku chcete pojištění odpovědnosti uzavřít. Pojišťovny standardně nabízí limity pojistného plnění ve výši od jednoho do několika milionů korun. Když částku nastavíte příliš nízko, škodu budete muset doplácet z vlastní kapsy.

Pokud hodláte uzavřít pojištění odpovědnosti zaměstnance, je to jednoduché. Spočítejte si, kolik činí 4,5 násobek vašeho měsíčního příjmu a na danou částku se pojistěte. Nemá smysl sjednávat pojištění na větší částku.


3) Pozor dávejte na výši spoluúčasti

Množství pojišťoven počítá se spoluúčastí ve výši 15 či 30 %. Co to pro vás znamená? Pokud poškodíte něčí majetek, pojišťovna neuhradí celou škodu, ale pouze odpovídající část. Sjednat si můžete také spoluúčast nižší, počítat však musíte s vyšší cenou pojištění.


4) Zkontrolujte si, co vše patří do výluk

Přes některé výluky nejede vlak u žádné z pojišťoven, v otázce jiných se však přístup společností různí. Projděte si proto seznam výluk u vámi vybraného pojistného programu. Našli jste činnost, u které byste uvítali, aby do pojištění odpovědnosti byla zahrnutá? Podívejte se ještě na nabídky konkurence.


5) Zjistěte si, kde všude pojištění odpovědnosti platí

Několikrát za rok překročíte hranice ČR? Pak se zajímejte o to, zda vás pojistka na blbost kryje i v cizině. V úvahu berte i to, zda se pohybuje po Evropské unii nebo vaše cesta vede na jiný kontinent.


6) Čtěte, čtěte, čtěte

Před podpisem smlouvy si celý dokument pořádně přečtěte. A nejlépe dvakrát. Na škodu také není, pokud do smlouvy necháte nahlédnout partnera nebo někoho dalšího z rodiny. Neunikne vám tak žádná podezřelá formulace


7) Ohlídejte si, od kdy vám pojištění platí

Mějte přehled o tom, od kdy je vaše pojištění odpovědnosti platné. Přesné datum musí být uvedené v každé pojistné smlouvě. Většinou je to hned následující den po uzavření pojištění, můžete si ale sjednat i výjimku.


8) Zjistěte si, jak je to s ukončením pojistky

Stejně tak pochopitelně hlídejte i to, jak dlouho vaše pojištění platí. Zde se vše odvíjí od toho, zda máte smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou.

U pojištění na dobu určitou pojištění končí konkrétním dnem, který vyčtete z pojistné smlouvy. Pozor ale dejte na to, že když s dostatečným předstihem neoznámíte, že si smlouvu dál nepřejete prodlužovat, dojde k jejímu automatickému prodloužení. Smlouvu na dobu neurčitou pak můžete vypovědět kdykoliv, běží klasická výpovědní lhůta.


9) Ověřte si, jaké máte možnosti při hlášení škody

Raději si předem zjistěte, jak případnou škodu budete pojišťovně hlásit. Každému vyhovuje něco jiného, ohlídejte si, ať vámi preferovanou možnost společnost nabízí. Některé společnosti umožňují nahlášení škody prostřednictvím aplikace, což je další krok k ještě většímu pohodlí.


10) Vyzkoušejte klientský servis

Při výběru pojišťovny byste neměli podcenit ani dostupnost a kvalitu zákaznické podpory. Věřte nám, že za dobře fungující klientský servis budete ochotni skoro zlatem platit. Podpora by měla být dostupná po telefonu i e-mailu. Výhodou je také možnost spojit se s pojišťovnou přes online chat či sociální síť.

Typy pojištění odpovědnosti

Na trhu je dostupných několik typů pojistek na blbost. Krátce si je představíme včetně příkladů, kdy je využijete.

Pojištění občanské odpovědnosti

Pojišťovny nabízejí balíček pojištění odpovědnosti občana pro rodinu jako celek. Toto pojištění vám tedy pokryje nejen veškeré škody způsobené vlastní činností, ale také dětmi, domácím mazlíčkem či provozem majetku.

Pro názornost si uvedeme konkrétní příklady situací, v nichž uplatníte pojištění občanské odpovědnosti:

 • Při lyžování srazíte dalšího lyžaře.
 • Dítě v obchodě shodí drahou televizi.
 • Pes pokouše souseda.

Pojištění odpovědnosti zaměstnance

Toto pojištění vám pokryje veškeré škody, které způsobíte zaměstnavateli. Když pojistku na blbost nebudete mít sjednanou, zaměstnavatel po vás za škody způsobené na jeho majetku může požadovat náhradu až ve výši 4,5 násobku vašeho průměrného měsíčního platu.

Pro názornost si i tady uvedeme konkrétní příklady, kdy uplatníte pojištění odpovědnosti zaměstnance:

 • Na pracovní cestě nabouráte služební vůz.
 • Firemní telefon vám spadne na zem a rozbije se.
 • Poškodíte drahý pracovní stroj.

Pojištění profesní odpovědnosti

Některé odborné profese s vysokou mírou zodpovědnosti musí mít ze zákona povinně sjednané pojištění odpovědnosti z výkonu povolání. Jedná se o:

 • Právnické profese (např. advokát a notář)
 • Lékařské profese (např. praktický lékař, stomatolog a lékárník)
 • Ekonomické profese (např. pojišťovací agent, daňový poradce, auditor)
 • Ostatní (např. provozovatel jaderného zařízení a zadavatel klinického hodnocení)

Pokud jste se ve výčtu našli a jste zaměstnanci, nic speciálního dělat nemusíte. Pojištění za vás řeší zaměstnavatel. Pokud jste ale OSVČ, pojištění profesní odpovědnosti si musíte vyřídit sami.


Pojištění z vlastnictví nemovitosti

Toto pojištění byste si měli sjednat k nemovitosti, například při hypotéce je to přímo povinnost. Že pojištění z vlastnictví nemovitosti máte oceníte například když krytina ze střechy spadne na sousedovo auto.


Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla

Toto pojištění slouží k ochraně zdraví a majetku třetích osob, kterým byla provozem vozidla způsobena určitá škoda. Lidově zvané povinné ručení musí mít uzavřený každý vůz.

Často kladené otázky

V následující sekci poodhalíme ty nejčastější otázky na téma pojištění odpovědnosti (pojistky na blbost).

Každá pojišťovna má své výluky, pořádně si proto přečtěte smlouvu a pojistné podmínky. Univerzálně platí, že pojistka nekryje škody způsobené úmyslně, hrubou nedbalostí nebo pod vlivem alkoholu a drog. Mezi výluky běžně patří také škody způsobené při myslivosti, včelami či drony.

Záleží na konkrétní situaci. Pokud si například půjčíte mobil od přítele bez písemné smlouvy a rozbijete ho, výlohy vám pojišťovna neuhradí. Jiná situace nastane, pokud v ruce budete mít smlouvu. Pojistka na blbost vám nepokryje ani prostředky zapůjčené pro vykonávání povolání.

Pokud máte pronajatý byt, vyplatí se mít sjednané pojištění odpovědnosti z občanského života. Majitel bytu by měl mít pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti.

Až do 26 let, pokud studuje prezenční studium a máte k němu vyživovací povinnost. Pozor, pojištění odpovědnosti se nevztahuje na situace, kdy dítě rozbije váš vlastní majetek v domácnosti.

Většina pojištění odpovědnosti je platná v Evropě. Dražší pojistky vás budou krýt při cestách po celém světě, běžně pouze bez Severní Ameriky. Pozor na některá levnější pojištění odpovědnosti, která platí pouze na území ČR.

Obvykle se musí jednat o krátkodobý pobyt. Konkrétní lhůta se může lišit, nejčastěji vás ale pojištění odpovědnosti kryje při pobytu v zahraničí do 3 měsíců.

Pojišťovny obvykle jednají rychle. Pokud jste způsobil škodu, zástupce pojišťovny od vás zjistí potřebné informace a celé vyřízení následně převezme za vás. Pokud už jste do náhrady škod vložil své prostředky, pojišťovna vám je do 15 dnů zašle na účet. Samozřejmě v případě, že událost splňuje podmínky plnění.

Instruktážní video

Napsat komentář

4.9/5 - (14 votes)