SROVNÁNÍ: 11 nejlepších povinných ručení 2021 - recenze (autopojištění)

Povinne Ruceni

Vlastníte motorové vozidlo? Pak se neobejdete bez povinného ručení. Pokud ho mít nebudete, hrozí vám nepříjemně vysoká pokuta. Případnou škodu navíc do koruny budete muset uhradit ze svojí kapsy. Poradíme vám, co vše při výběru povinného ručení sledovat i jak vybrat to nejvhodnější.

Povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla nechrání primárně vás jako majitele vozidla, ale všechny okolo. Je totiž určené na pokrytí škod, které se svým vozem způsobíte ostatním. Pokud chcete pokrýt i škody vzniklé na svém automobilu, sjednat si musíte tzv. havarijní pojištění.

Povinné ručení je nutné mít vyřízené ještě předtím, než poprvé vyjede na silnici. Určitě to nepodceňujte, cena povinného ručení není zdrcující. Konkrétní částka je individuální, vliv na výši pojistného má:

 • kategorie vozidla
 • rok výroby, objem válců nebo výkon motoru
 • použití vozidla, limit pojistného plnění
 • parametry týkající se vlastníka vozu (věk, bydliště apod.)
 • počet měsíců bez nehod (systém bonus/malus)

Z povinného ručení se hradí:

 • škody vzniklé na zdraví nebo usmrcením (bolestné, náklady na léčbu atd.)
 • věcné škody
 • škody s povahou ušlého zisku
 • náklady na právní zastoupení poškozeného

Konkrétní výše náhrady škody je omezena limitem pojistného plnění dle pojistné smlouvy. Zákonem je stanovený minimální limit plnění: 35 milionů Kč na škodu na zdraví na každého zraněného nebo usmrceného a 35 milionů Kč na škodu na majetku pro všechny poškozené bez ohledu na jejich počet.

K základu si můžete přidat několik připojištění. Mezi ta nejčastější patří:

 • připojištění čelního nebo všech skel
 • připojištění osob ve vozidle (úrazové pojištění)
 • připojištění zavazadel
 • připojištění proti vandalismu
 • připojištění střetu se zvěří
 • rozšíření asistenčních služeb

Svět pojištění umí být pro mnoho lidí španělskou vesnicí. Sestavili jsme několik pojmů, které se vám při vybírání pojištění budou hodit.

 • Pojistná doba: Konkrétní časové období, na které je pojištění sjednáno.
 • Pojistná událost: Nahodilá událost, jejímž vznikem získáváte nárok na pojistné plnění.
 • Pojistná částka: Maximální částka sjednaná při uzavírání pojistné smlouvy, která vám bude v případě pojistné události vyplacena.
 • Pojistník: Osoba, která sjednává a platí pojištění. Pojistníkem jste i v případech, kdy sjednáváte pojištění pro jiné osoby.
 • Pojistitel: Obecně řečeno je pojistitelem pojišťovna, s níž je sjednána pojistná smlouva.
 • Pojištěný: Osoba, na kterou se vztahuje pojištění a při pojistné události má nárok na pojistné plnění.
 • Rizika: Pojistná nebezpečí, na která se pojištění odpovědnosti vztahuje. Jedná se o 2 skupiny (riziko krádeže a loupeže a riziko živelné katastrofy).
 • Výluky z plnění: Jedná se o případy či situace, které jsou vyjmuty z pojistného krytí a pojišťovna vám v jejich případě nic neuhradí. Bývají uvedené v podmínkách a jedná se o jednu z nejdůležitějších částí, kterou se rozhodně vyplatí důkladně pročíst. 

Přímá likvidace v každém balíčku

U Generali České pojišťovny si povinné ručení sjednáte online se slevou 20 %. Volit můžete mezi 4 balíčky (Start s limitem 35 milionů Kč, Standard s limitem 50 milionů Kč, Exclusive s limitem 100 milionů Kč, Comfort s limitem 150 milionů Kč). Palec nahoru dáváme za přímou likvidaci i právní ochranu zahrnutou ve všech variantách.

Generali Česká pojišťovna klade důraz na rychlost. Peníze vám tak vyplatí do 5 dnů od dodání všech podkladů. Pozornost věnujte tomu, že úrazové pojištění řidiče společnost poskytuje až od varianty Standard, úrazové pojištění ostatních cestujících pak pouze v ve variantě Exclusive a Premium.

Samozřejmostí je asistence v ČR a Evropě + Turecku. Odtah vozidla a zajištění ubytování či náhradního vozidla vám společnost zajistí až ve variantě L. Klientský servis je velmi dobrý, dobře se jedná se zaměstnanci na telefonní lince i pobočkách.

Varianty4 balíčky (Start, Standard, Exclusive, Comfort)
Limit plněníDo 150 milionů Kč
PlatnostČR a Evropa (s výjimkami) + Turecko
Sjednání onlineAno
Asistence při nehoděAž od varianty Standard

VÝHODY

NEVÝHODY

Zajímavá nabídka pro řidiče s málo najetými km

V nabídce pojišťovny najdete 4 balíčky Allianz MojeAuto (Komfort, Plus, Extra, Max) s limity plnění 35, 50, 150 a 200 000 000 Kč. Oceňujeme přehledné webové stránky i podmínky. Rychle si tak uděláte představu, co jaký balíček obsahuje.

Využít můžete právní poradenství i asistenci po telefonu, která je vám dostupná 24/7. Ve vyšších balíčcích vám k dispozici bude rozšířená asistence. Pojišťovna Allianz tu má zajímavou nabídku pro ty řidiče, co toho příliš nenajezdí. Platit totiž můžete částku úměrnou najetým kilometrům.

Allianz kontaktujete jak online, tak telefonicky. Využít můžete rovněž přehlednou aplikaci a rychlý kontakt na asistenční služby. Pokud dáváte přednost osobnímu kontaktu, pobočky Allianz najdete strategicky rozmístěné po celé republice.

Varianty4 balíčky (Komfort, Plus, Extra, Max)
Limit plněníDo 200 milionů Kč
PlatnostČR a Evropa s výjimkou Běloruska, Ukrajiny, Ruska a Moldavska
Sjednání onlineAno
Asistence při nehoděVe všech variantách, od balíčku Plus rozšířená

VÝHODY

NEVÝHODY

Povinné ručení s automatickým pojištěním osobních věcí

ČSOB má v nabídce 3 balíčky s povinným ručením. Limit plnění může dosahovat výše 35, 60 či 200 milionů. V každém balíčku včetně toho nejlevnější je již započítané pojištění osobních věc řidiče i ostatních rodinných příslušníků. V případě varianty Premiant pak máte pojištěné také škody na vašem vozidle do 10 000 Kč.

Při sjednání povinného ručení ČSOB online získáte 20% slevu. To už je příjemná částka dolů. Samozřejmostí je asistence, v níž je zahrnutý i odtah auta či náhradní ubytování. Nahlásit vznik pojistné události je možné online, po telefonu či e-mailem. Můžete tedy postupovat tak, jak je vám to nejpříjemnější.

Zákaznickou podporu zkontaktujete e-mailem či ve všedních dnech i telefonicky. Podle našich zkušeností se pojišťovna požadavky snaží řešit co nejrychleji. Zmínit musíme také snadnou dostupnost poboček, které najdete po celém Česku.

Varianty3 balíčky (Standard, Dominant, Premiant)
Limit plněníDo 200 milionů Kč
PlatnostČR a Evropa + Turecko
Sjednání onlineAno
Asistence při nehoděVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Povinné ručení se skvělou asistencí od lékaře

Pojišťovna AXA vám v případě uzavření povinného ručení nabízí pěknou řádku slev. Pojištění sjednáte online? Pak bude vaše sleva 10 %.Vlastníte průkaz ZTP či ZTP/P? Využít můžete slevu z povinného ručení ve výši 15 %. Jezdíte bez nehod? Týkat se vás bude bonus za bezeškodní průběh až do výše 67 %.

V nabídce AXA naleznete 3 balíčky s limitem plnění 35, 70 a 140 000 000 Kč. I ten nejvyšší limit je v porovnání s konkurencí o něco nižší, promyslete si proto, zda vám bude dostačovat. Co naopak chválíme, to je připojištění úrazu řidiče, které neschází v žádném z balíčků (jen se liší limit).

Zajímavým bonusem je asistenční služba Telemedicína, v rámci které se můžete obrátit na lékaře kdykoliv, kdy budete potřebovat konzultovat váš aktuální zdravotní stav či zdravotní stav člena rodiny. Běžný klientský servis po telefonu je dostupný od pondělí do pátku, poboček AXA ale především na jihu Čech není příliš.

Varianty3 balíčky (POV PLUS, POV EXTRA, POV PREMIUM)
Limit plněníDo 140 milionů Kč
PlatnostČR a EU
Sjednání onlineAno
Asistence při nehoděVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Již v nejlevnějším balíčku limit plnění 45 milionů korun

Česká podnikatelská pojišťovna je mezi klienty obecně velmi oblíbená. Nabízí 3 balíčky s povinným ručením (Sporopov, Speciálpov, Superpov). Ty se od sebe liší především výší limitů: 45, 100 a 200 milionů Kč. Pozornost věnujte tomu, že v nejnižší variantě Sporopov nemáte zahrnutí úrazové pojištění a asistenci vám pojišťovna poskytne pouze na území ČR. V dalších balíčcích již máte zahrnutou standardní asistenci.

Pokud jezdíte bez nehod, můžete získat zajímavou slevu. ČPP vám navíc případný bonus z povinného ručení přenese na havarijní pojištění. Využít rovněž můžete tzv.i sezónní havarijní pojištění. V takovém případě budete platit jen za měsíce, kdy skutečně jezdíte.

Chválíme hezky zpracovanou klientskou sekci i poskytovaný servis. K dispozici vám budou Nejčastější dotazy, kontaktní formulář či chat s robotem Emilem. V týdnu můžete zavolat i na infolinku, případně navštívit pobočku.

Varianty3 balíčky (SPOROPOV, SPECIÁLPOV, SUPERPOV)
Limit plněníDo 140 milionů Kč
Platnostnejlevnější pouze v ČR, ostatní i v Evropě
Sjednání onlineAno
Asistence při nehoděVe všech variantách, u nejlevnější jen základní

VÝHODY

NEVÝHODY

Flexibilní povinné ručení nastavitelné na míru

Direct pojišťovna klade důraz na přehlednost a transparentnost. Musíme souhlasit s tím, že podmínky a smlouvy od nich patří k těm nejpřehlednějším. Sjednání povinného ručení online je pak rychlé a bez háčků.

Direct pojišťovna se od ostatních konkurentů odlišuje tím, že nenabízí balíčky, ale povinné ručení si s nimi vyladíte na míru. Zajímavostí je také sleva 7 % za každý rok nebo zachování kupní ceny automobilu při jeho krádeži nebo úplném zničení.

Nahlášení vzniku škodní události vyřídíte v poklidu domova online. Je to otázka pár minut. Palec nahoru dáváme za pěkně zpracované Často kladené otázky, díky čemuž se mnohdy obejdete bez nutnosti společnost kontaktovat. Infolinka je případně v provozu od pondělí do pátku, poboček je ale na území ČR poměrně málo.

VariantyIndividuálně
Limit plněníAž 250 milionů Kč
PlatnostČR a Evropa + Turecko
Sjednání onlineAno
Asistence při nehoděVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Zajímavá sleva z povinného ručení pro dobrovolné hasiče

Hasičská vzájemná pojišťovna patří mezi nejdéle existující pojišťovací ústavy v Evropě. V její nabídce nechybí ani 3 balíčky s povinným ručením. Co se limitů týče, ty mohou dosahovat 35, 70 nebo 100 milionů Kč. To jsou v porovnání s konkurencí spíše nižší částky, které budou dostačovat méně náročným řidičům, co nenajezdí tolik.

V ceně pojistného máte vždy započítanou základní asistenci, přidat můžete doplňková připojištění. Pokud u HVP uzavřete i další pojištění, dostanete zajímavou slevu za komplexnost. Sleva se týká také člunů SDH či držitelů průkazů ZTP.

Zákaznickou podporu zkontaktujete přes telefon či e-mail, obvykle se dočkáte rychlé reakce. Pokud uvítáte osobní kontakt, pozor na to, že Hasičská vzájemná pojišťovna nemá desítky poboček. Ty schází zejména na jihu Čech a Moravy.

Varianty3 balíčky (Standard, Nadstandard, Exkluziv)
Limit plněníDo 100 milionů Kč
PlatnostČR a Evropa
Sjednání onlineNe
Asistence při nehoděVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Na výběr 5 různých limitů plnění

Kooperativa má v portfoliu povinné ručení s limitem plnění 35, 70, 100, 150 či 200 000 000 Kč. V tomto ohledu si tak snadno vybere každý. Pokud zvolíte jakoukoliv částku limitu kromě té nejnižší, v ceně pojistného budete mít i úraz řidiče. Od 100 milionů pak můžete počítat i s pojištěním nezaviněné nehody.

Základní asistence je u všech variant již v ceně. Nadstandardní asistenční programy Ideal, Max nebo Max+ si lze sjednat za příplatek. Nadstandardní asistence pro vás znamená například delší bezplatnou práci mechanika v terénu, delší vzdálenost u odtahu vozidla i odtah auta při poškozené pneumatice.

Cenu pojistného můžete snížit až o 50 % jízdami bez nehod, s jinými smlouvami u Kooperativy zase získáte slevu 6 %. Co se zákaznické podpory týče, na telefonní linku se dovoláte v pracovních dnech i o víkendu. Po ČR najdete více jak 300 poboček Kooperativa.

VariantyDle limitů (35, 70, 100, 150, 200)
Limit plněníDo 200 milionů Kč
PlatnostČR a Evropa + Turecko
Sjednání onlineAno
Asistence při nehoděVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Povinné ručení s celou řadou bonusů

Pojišťovna s dlouhou tradicí nabízí 3 balíčky s povinným ručením (Základ s limitem plnění 35 000 000 Kč, Jistota s limitem plnění 100 000 000 Kč, Jubileum s limitem plnění 150 000 000 Kč). V balíčku Jistota a Jubileum je zahrnuté také pojištění úrazu řidiče. K tomu také ztráta či odcizení klíčů a poškození stojícího vozidla zvířetem. V nejnabušenějším balíčku Jubileum pak nechybí ani připojištění proti vandalismu, pojištění pneumatik a garance ceny na 3 roky.

Těšit se můžete na fůru zajímavých slev. Za jízdu bez nehod lze získat bonus až 50 %. Sleva za nové vozidlo činí 15%, sleva za jízdu pouze po ČR pak 10 %. A to stále není vše, pojišťovna Slavia toho má v portfoliu bonusů mnohem víc.

Škodu lze hlásit online, přes telefon i e-mail. Hodně přehledná je mobilní aplikace pro Android i iOs. Zákaznický servis na telefonu je vám k dispozici od pondělí do pátku.

Varianty3 balíčky (Základ, Jistota, Jubileum)
Limit plněníDo 150 milionů Kč
PlatnostČR a Evropa + Turecko
Sjednání onlineAno
Asistence při nehoděVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Unikátní asistenční služba UNIQA SafeLine pro aktivní pomoc

Společnost Uniqa má širokou nabídku pojistných produktů, mezi nimiž nechybí ani povinné ručení. Při sjednání pojištění online získáte slevu 5 %, bonus 5 % se vás bude týkat i při každém roce beze škod.

Vybrat můžete jeden ze tří pojistných limitů (35, 50 nebo 100 000 000 Kč). U vyšších tarifů máte zahrnuté úrazové pojištění dětí ve voze zdarma a první zaviněnou škodu bez vlivu na bonus. Součástí je rovněž asistenční služba UNIQA SafeLine, která vám aktivně pomůže při nehodě i krádeži. Chytrá mobilní aplikace zvládne analyzovat způsob jízdy pro vaše potřeby a při nehodě vás ihned spojí s asistenční centrálou.

Na telefonní linku se dovoláte od pondělí do pátku, s operátorem se obvykle spojíte bez zdlouhavého čekání. Kamenné pobočky případně najdete po celém Česku, o něco méně jich je na jihu republiky.

VariantyDle limitů (30, 50, 100 milionů)
Limit plněníDo 100 milionů Kč
PlatnostČR a Evropa
Sjednání onlineAno
Asistence při nehoděVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

V nabídce sezónní povinné ručení pro občasné řidiče

Mezinárodní skupina Ergo nabízí široké portfolio pojistných produktů, mezi nimiž nechybí ani povinné ručení. To bohužel není možné sjednat online, neobejdete se bez osobního kontaktu. S pojišťovnou si pak domluvíte výši limitu plnění a případně další připojištění.

Služby Ergo ocení zejména sporadičtí řidiči. Pojišťovna totiž nabízí sezónní povinné ručení nebo možnost platby pojistného dle skutečně najetých kilometrů. To znamená, že čím méně najezdíte, tím méně platíte. Když najedete méně kilometrů, než na kolik máte pojištění sjednáno, pojišťovna vám vrátí přeplatek. Tuto službu aktuálně nabízí jen 2 další konkurenti.

Co se klientského servisu týče, zákaznická podpora po telefonu je dostupná v pracovním týdnu, v pátek bohužel se zkrácenou pracovní dobou. Schází nám také sekce s Nejčastějšími dotazy.

VariantyIndividuální
Limit plněníIndividuální
PlatnostČR a Evropa
Sjednání onlineNe
Asistence při nehoděVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

SEDM tipů, jak vybrat povinné ručení

Tápete při výběru dobrého povinného ručení a nevíte na co se dívat? Následující sekce vám tenhle problém věříme vyřeší.

1) Ohlídejte si výši limitu povinného ručení

I když minimální zákonná výše krytí povinného ručení činí 35 000 000 Kč, obvykle je výhodnější nastavit ještě o něco vyšší limit. Pokud totiž skutečná škoda přesáhne sjednanou částku, zbytek doplatíte ze svého. A to u hromadných nehod může znamenat zadlužení do konce života. Za navýšení základního limitu si přitom mnohdy připlatíte jen pár desítek korun za rok.


2) Ověřte si rozsah asistenčních služeb

Jestli v autě každý týden strávíte jen pár minut, dost možná si vystačíte se základní asistencí. Pokud však s automobilem absolvujete delší cesty, důkladně si ověřte, co vše asistence zahrnuje. Asistenční služby vám totiž mohou pomoci nejen s odtahem či opravou rozbitého vozidla, ale také třeba se zajištěním noclehu.


3) Rozmyslete si, jaké připojištění potřebujete

Pojišťovny nabízejí celou řadu připojištění. Za každé z nich zaplatíte něco navíc, chce to proto vybírat rozumně, ať zbytečně neplatíte za něco, co nevyužijete. Na druhou stranu si promyslete, zda se vám za nějaké připojištění nevyplatí si pár desítek korun připlatit. Pokud například parkujete venku na sídlišti, zvažte připojištění vozidla proti vandalismu. 


4) Výluky není třeba příliš řešit 

Výluky z povinného ručení určuje zákon č. 168/1999 Sb. o povinném smluvním pojištění. Najdete v něm, kdy nemáte nárok na plnění vůbec i kdy pojišťovna poškozenému pojistné plnění sice vyplatí, ale následně má nárok vymáhat škodu po jejím viníkovi. K výlukám si proto stačí přečíst daný zákon, není nutné procházet výčet u jednotlivých společností. 


5) Podívejte se, jaké slevy pojišťovny nabízí

Chcete si povinné ručení sjednat online? Mnohé pojišťovny nabízejí slevu v jednotkách až desítkách procent. Podobně si zkontrolujte i to, jaké další slevy vám je společnost ochotná nabídnout. Na výši pojistného má vliv například i frekvence placení, kdy se vyplatí zvolit roční platbu.


6) Důkladně čtěte

Návrh smlouvy si pořádně pročtěte. A to klidně dvakrát. Ideální je, pokud s vámi do smlouvy nahlédne i partner nebo někdo blízký.


7) Vyzkoušejte klientský servis

Zjistěte si, jakými způsoby můžete kontaktovat klientský servis. Standardem je dnes telefonní linka a e-mail. Komunikaci ještě urychluje online chat. Pokud dáváte přednost osobnímu kontaktu, podívejte se, zda je pobočka dané pojišťovny i ve vašem městě.

Často kladené otázky

V následující sekci poodhalíme ty nejčastější otázky na téma povinného ručení.

Připravte si velký technický průkaz vozidla a občanský průkaz. Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je případně možné sjednat ještě před vystavením českého technického průkazu.

K prokázání vám stačí tzv. zelená karta. Jedná se o doklad, který obdržíte spolu s pojistnou smlouvou. Při každé jízdě autem byste ho měli mít u sebe. Pokud povinné ručení sjednáváte online, emailem od pojišťovny obdržíte dočasnou zelenou kartu. Tu si vytisknete a budete nosit u sebe až do chvíle, než dostanete regulérní zelenou kartu.

Povinné ručení je obvykle platné po celé ČR i ve většině zemí Evropy. Přesný výčet zemí najdete na Zelené kartě, kterou k pojištění obdržíte.

Povinné ručení kryje škody, které vy jako pojištěná osoba způsobíte třetí osobě. Nekryje ale škodu na vašem vlastním majetku. Od toho je tady právě havarijní pojištění.

Instruktážní videa

Napsat komentář