TOP 6: Nejlepší solární ohřev vody na střechu 2024 – cena, montáž

Shrnutí: Solární ohřev vody na střechu je aktuálně žádanou záležitostí. Nabízí jej řada firem a já vám v následujících řádcích nabídnu ověřené a oblíbené možnosti:

 • Za Výběr redakce jsem zvolila firmu Acetex, která má za sebou tisíce instalací a vyřídí vše na klíč.
 • Solární systémy Kocián se můžou pyšnit skutečně výjimečnými recenzemi a do mého srovnání tak určitě patří.
 • Dlouhá historie i varianta pro vlastní instalaci zdobí společnost SVP Solar.
 • Pro mnohé hraje roli nízká cena, kterou se pyšní Solar Solution

A co dalšího se v článku dozvíte? Přidám pár rad, čím se při výběru řídit, a zodpovím také pár často kladených otázek k dotacím nebo výhodnosti tohoto řešení.


Výběr redakce

Acetex

Kdy vybrat Acetex?

Pokud je pro vás zásadní, aby firma měla dobré reference, pak má Acetex jasnou výhodu. Acetex vás přehledně provede celým procesem od prvotní konzultace a nabídky přes administrativu až po montáž a následný servis


Specialisté na solární ohřev vody

Solární systémy Kocián

Kdy vybrat Solární systémy Kocián?

Pokud se rozhodujete především podle skvělých referencí a nebo hledáte solární ohřev i pro stavbu s větším počtem osob, mohla by vás společnost Solární systémy Kocián oslovit. 


Široký výběr variant

SVP Solar

Kdy vybrat SVP Solar?

Pokud zvažujete, že si solární systémy namontujete sami, nebo hledáte společnost s opravdu dlouhou historií, nakoukněte k SVP Solar.


Levné varianty

Solar Solution

Kdy vybrat Solar Solution?

Jestliže jdete především po ceně solárních systémů, Solar Solution by vám v tomto ohledu mohl vyhovět. Stejně tak, pokud si chcete systém namontovat sami.

Solarni Ohrev Vody Na Strechu

Náklady na provoz rodinného domu nejsou rozhodně levnou záležitostí a tak se není co divit, že při zvyšujících se cenách energií se stále více domácností poohlíží po alternativních zdrojích tepla. Jednou z možností, jak ušetřit finance a zároveň i životní prostředí, je solární ohřev vody na střechu.

Pro účely solárního ohřevu rozlišujeme 4 různé technologie solárních panelů, které se odlišují svou účinností a samozřejmě také cenou.

 • Ploché nekryté kolektory: Nejlevnější obyčejné desky, které fungují pouze při přímém slunečním svitu, v zimě jsou tedy nepoužitelné. Vzhledem k nízké ceně a způsobu fungování se používají jako sezónní, tzn. například pro ohřev vody v bazénu, chaty a chalupy, letní byty apod.
 • Ploché kryté kolektory: Systém fungování je podobný jako v předchozím případě, oproti němu jsou ale desky kryté sklem, které pracuje na skleníkovém principu – lépe vstřebává odražené světlo a nechladne. Vodu tedy zvládnou ohřívat i v zimě. Vzhledem k poměru cena výkon jsou používané nejčastěji.
 • Ploché vakuové kolektory: Podobné jako ploché kryté kolektory, z pod skla je ale odsátý veškerý vzduch. Solární panel skvěle izoluje, nedochází k tepelným ztrátám a účinnost je výrazně vyšší – stejně jako cena.
 • Vakuové trubicové kolektory: Velice efektivní panely, které i v zimě ohřejí vodu na vysokou teplotu. Jsou však těžší, dražší a snadněji se poškodí.

Solární ohřev vody, nazývaný též fototermický, využívá solární kolektory, které pohlcují energii ze slunečních paprsků a předávají ji nemrznoucí teplonosné tekutině, jež jimi proudí. Tekutina pak přes výměník odevzdává teplo do zásobníku s vodou = ohřívá vodu v bojleru. Solární ohřev vody lze využít nejen na užitkovou vodu, ale také na vytápění, nutno ovšem říci, že pro tyto účely není systém výhodný.

Vzhledem k našim podmínkám nemůže solární ohřev vody fungovat na 100 % po celý rok, ideální je tak jeho kombinace s plynovým nebo elektrickým ohřevem, který pokryje spotřebu v zimních měsících.

Pro solární ohřev vody potřebujete nejen kolektory, ale také zásobník na vodu (bojler), čerpadlo, řídící elektroniku, sadu pro uchycení na střechu, potrubí a další instalatérské vybavení, expanzní nádobu, pojistný ventil a kapalinu do panelů. Opomenout nelze ani cenu odborné montáže.

Náklady na solární systém se odvíjí od velikosti domácnosti, zvyklostí rodiny a kvality použitého vybavení. Pokud bychom vzali jako příklad průměrnou 4 člennou rodinu, je minimem bojler o objemu 300 litrů. Solární systém v tomto případě stojí kolem 100 000 Kč. Komfortnější a lepší řešení s bojlerem o objemu 400 litrů vyjde na přibližně 115 000 Kč.
Pořizovací náklady je možné snížit díky státnímu dotačnímu programu Nová zelená úsporám.

1) Acetex recenze

Spolehlivá česká firma, která se specializuje na fotovoltaiku v kombinaci s tepelnými čerpadly.

Kdy zvažovat Acetex?

Acetex dle mého názoru kombinuje všechny nejpodstatnější vlastnosti, které od takovéhle firmy očekáváte. Klienti s ní mají velmi dobré zkušenosti, před instalací můžete počítat s profesionální osobní schůzkou a konzultací, a spolehnout se můžete i na pomoc s dotacemi. 

Proč jsem vybrala Acetex?

Líbí se mi, že Acetex vás přehledně provede celým procesem od prvotní konzultace a nabídky přes administrativu až po montáž a následný servis. Oceňuju také přehledný web, na kterém najdete spoustu užitečných informací nejen o procesu poptávek jako takových – doporučuji navštívit sekci články. U Acetexu celá realizace standardně trvá zhruba 4 až 6 měsíců, a to od zadání poptávky až po vyřízení dotací, instalaci jakotakovou firma stíhá za 2 až 6 dní. 

V tomto článku řešíme ohřev vody, i tak bych ale ráda zmínila, že Acetex nabízí i tepelné čerpadlo, což je s větším fotovoltaickým systémem často ideální kombinace. Možná po konzultaci zjistíte, že ve vaší domácnosti by ohřev vody dával větší smysl takto komplexně! 

Uživatelské recenze Acetex

Žádnou firmu bych nedoporučovala bez prostudování uživatelských recenzí. A ty jsou v tomto případě velmi pozitivní, zákazníci jsou spokojeni. Ráda čerpám ze stránek Refsite, kde jen na fotovoltaiku od Acetex naleznete přes 100 hodnocení. Firma profesionálně komunikuje, montáže jsou provedeny zodpovědně a kvalitně. Pokud se objevují negativní zkušenosti, tak je to občas se zpožděním a průtahem montáže. Co oceňuji, to je transparentnost na Facebooku, kde Acetex recenze nechává a jde tak o další cenný zdroj zkušeností.

2) Solární systémy Kocián recenze

Specialisté v oboru působící po celé České republice

Kdy zvažovat Solární systémy Kocián?

Pokud se rozhodujete především podle skvělých referencí a nebo hledáte solární ohřev i pro stavbu s větším počtem osob, mohla by vás společnost Solární systémy Kocián oslovit. 

Na druhou stranu ale cenová nabídka není nejnižší a např. firma Schlieger má na první pohled výhodnější varianty. 

Proč jsem vybrala Solární systémy Kocián?

Protože Solární systémy Kocián jsou stabilní společností, která má za sebou již více než 800 realizací po celé České republice. Těší velké oblibě, o čemž svědčí mnoho pozitivních recenzí od spokojených zákazníků. Odborní pracovníci s vámi vždy projdou vaše požadavky, na základě kterých navrhnou nejlepší řešení a spočítají cenu. Já pro představu uvádím 5 nejčastěji používaných variant:

 • Basic 200: 2 – 4 osoby, bojler 200 litrů, 120 000 Kč bez dotace, 75 000 Kč s dotací.
 • Smart 300: 3 – 5 osob, bojler 300 litrů, 130 000 Kč bez dotace, 85 000 Kč s dotací.
 • Premium 300: 4 – 6 osob, bojler 300 litrů, 140 000 Kč bez dotace, 95 000 Kč s dotací.
 • Premium 400: 5 – 8 osob, bojler 400 litrů, 165 000 Kč bez dotace, 120 000 Kč s dotací.
 • Professional: 8 – 10 osob, bojler 500 litrů, 200 000 Kč bez dotace, 155 000 Kč s dotací.

Všechny ceny jsou uvedené včetně DPH a s realizací na klíč, tzn. včetně vyřízení dotace, kterou zákazníci obvykle obdrží do 14 dnů, montáže a dopravy. Všechny varianty jsou kompletní, tzn. s přípravou na připojení na TUV.

Uživatelské recenze Solární systémy Kocián

Zkoumala jsem recenze firmy Solární systémy Kocián na firmy.cz, Googlu i najisto.centrum.cz a můžu říct, že tak vynikající hodnocení na svou práci by si zřejmě přála každá firma. Lidé chválí přístup, rychlost realizace, profesionalitu a ochotu i po dodávce a montáži. Na druhou stranu ale musíme zmínit, že ve srovnání s některými dalšími společnostmi je zde recenzí výrazně méně.  

Orientační cena: od 120 000 Kč

3) SVP Solar recenze

Individuální řešení na míru nebo prodej setů pro vlastní montáž

Kdy zvažovat SVP Solar?

Pokud zvažujete, že si solární systémy namontujete sami, nebo hledáte společnost s opravdu dlouhou historií, nakoukněte k SVP Solar.

Jestliže ale pro vás při výběru hrají velkou roli recenze zákazníků, zde budete spíše zklamaní, mnoho jich totiž nenajdete. 

Proč jsem vybrala SVP Solar?

SVP Solar jsem do výběru zařadila z toho důvodu, že tato firma sídlící na kraji Prahy v Kunraticích je součástí divize SVP, jejíž historie sahá až do roku 1995 (sesterská společnost SVP stavební s.r.o.) a lze ji tak považovat za stabilní a spolehlivou.

Co se solárního ohřevu týče, můžete využít dvě varianty. První je individuální na klíč, kdy s vámi firma probere všechny detaily, navrhne nejlepší možné řešení, zajistí dotace a celý systém namontuje a uvede do provozu. Orientační cena pro rodinný dům se spotřebou energie na ohřev TUV o výkonu 3 800 kWh ročně je 75 000 Kč bez dotace.

Druhou možností je nákup kompletů, které si namontujete sami (nelze získat dotaci, vyšší DPH), případně si k nim montáž dokoupíte (lze dosáhnout na dotaci a nižší sazbu DPH). Nejžádanější komplety jsou:

 • Rodinka: Ohřev teplé vody pro 3 – 4 osoby, 54 248 Kč.
 • Pohoda: Ohřev teplé vody pro 4 – 5 osob, 61 589 Kč.
 • Havaj 1: Ohřev teplé vody pro 4 – 6 osob, 68 490 Kč.
 • Havaj 2: Ohřev teplé vody pro 4 – 6 osob, 71 079 Kč.

Všechny sety jsou uvedené bez montáže a včetně DPH (vyšší sazba). Doba dodání je obvykle 7 až 21 pracovních dní a záruka 2 roky.

Uživatelské recenze SVP Solar

Na refsite.info, firmy.cz, Googlu i Facebooku firmy jsem dohledávala recenze společnosti. Můžu konstatovat, že jednání společnosti lidé označují za vysoce profesionální, vedle odbornosti chválí i snahu poradit a rychlost. Hlavní negativum zde vidím v tom, že recenzí je navzdory dlouholetému působení společnosti velmi málo. 

Orientační cena: od 75 000 Kč

4) Solar Solution recenze

Vakuové kolektory s prodlouženou zárukou za skvělou cenu

Kdy zvažovat Solar Solution?

Jestliže jdete především po ceně solárních systémů, Solar Solution by vám v tomto ohledu mohl vyhovět. Stejně tak, pokud si chcete systém namontovat sami.

Nenabízí ale tolik variant řešení, takže nejspíš nenabídne vhodný komplet pro každého. 

Proč jsem vybrala Solar Solution?

Protože Solar Solution má na svém kontě již přes 3 000, dle recenzí úspěšných, realizací solárních ohřevů a tepelných čerpadel. Pro své realizace solárních systémů do domů, bytů a komerčních objektů používá výkonné vakuové kolektory, které prošly řadou certifikačních testů kvality včetně Soley Keymark, takže se firma nebojí dávat na trubice prodlouženou záruku 15 let. Předběžná kalkulace je zdarma, představu o cenách si můžete udělat dle 3 nejprodávanějších kompletů:

 • Sol 1: Ohřev teplé vody pro 1 – 2 osoby, zásobník 200 litrů, 49 600 Kč bez DPH
 • Sol 2: Ohřev teplé vody pro 3 – 4 osoby, zásobník 300 litrů, 63 150 Kč bez DPH
 • Sol 3: Ohřev vody s přitápěním, zásobník 350 litrů, 77 950 Kč bez DPH

Solární systém si můžete namontovat sami, přičemž zaplatíte vyšší DPH a nedosáhnete na dotace. Druhou variantou je objednávka na klíč, tzn. firma za vás vyřídí dotace, montáž i servis, při které se uplatňuje snížená sazba DPH a máte nárok na získání dotace.

Uživatelské recenze Solar Solution

Prošla jsem recenze Solar Solution na Googlu, Facebooku i webu refsite.info. Lidé si chválí rychlost i kvalitu realizace, stejně tak i vstřícné jednání a přístup. Zmínit ale musíme fakt, že recenzí je ve srovnání s firmami Schlieger nebo Solární systémy Kocián daleko méně.

Orientační cena: od 50 000 Kč

5) TWI recenze

Sestavy Efektiv, maximální využití energie za příznivou cenu

Proč jsem vybrala TWI?

TWI, jejíž historie sahá až do roku 1992, se v roce 2017 spojila s dalšími partnery z Česka, Slovenska a Rakouska do skupiny TWI Group, čímž ještě více posílila své již tak stabilní a tradiční základy. Zabývá se především solárním ohřevem vody, fotovoltaikou a tepelnými čerpadly.

V oblasti solárního ohřevu vody nabízí sestavy Efektiv, které vyhoví zákazníkům, kteří požadují nízkou cenu a maximální účinnost. Té je docíleno pomocí elektrického dohřevu vody, který se spíná v okamžiku nižší výkonnosti panelů. Řada efektiv má 5 různých variant:

 • Thermo WH 2.0: Ohřev teplé vody pro 2 osoby, zásobník 200 litrů, výkon 2 kW, 108 881 Kč.
  Thermo WH 3.0: Ohřev teplé vody pro 3 osoby, zásobník 200 litrů, výkon 3 kW, 111 800 Kč.
 • Thermo WH 3.5: Ohřev teplé vody pro 4 osoby, zásobník 300 litrů, výkon 3,5 kW, 114 999 Kč.
 • Thermo WH 4.0: Ohřev teplé vody pro 4 – 5 osob, zásobník 300 litrů, výkon 4 kW, 122 082 Kč.
 • Thermo WH 5.1: Ohřev teplé vody pro 5 – 6 osob, zásobník 400 litrů, výkon 5,1 kW, 157 399 Kč.

Všechny ceny jsou uvedeny včetně DPH při realizaci na klíč, tzn. včetně návrhu projektu, podkladů na žádost o dotaci a její vyřízení a montáže.

Orientační cena: od 110 000 Kč

6) Solarenvi recenze

Řešení na klíč za skvělou cenu nebo sety pro montáž svépomocí

Proč jsem vybrala Solarenvi?

Třeboňská firma Solarenvi nabízí buď sestavený set komponentů (43 900 Kč bez DPH, zásobník 200 litrů), který si sami namontujete, nebo kompletní realizaci na klíč, při které připraví projekt a podklady na dotaci, vyřídí dotaci a provede montáž. Kalkulaci firma připraví vždy individuálně, pro představu uvádí 3 příklady solárního systému na ohřev vody:

 • Zásobník 200 litrů, 1 × kolektor TS 300, 58 900 Kč.
 • Zásobník 300 litrů, 2 × kolektor TS 300, 71 900 Kč.
 • Zásobník 300 litrů, 3 × kolektor TS 300, 82 900 Kč.

Firma nabízí také systémy na ohřev vody a přitápění, ty začínají na částce 117 900 Kč. Všechny ceny jsou uvedené bez DPH a včetně dopravy a montáže. S využitím státní dotace lze uvedené ceny výrazně snížit.

Orientační cena: od 60 000 Kč

PĚT tipů, jak vybrat solární ohřev vody

1) Počet členů rodiny a velikost bojleru

Jednou ze základních věcí je počet členů rodiny a jejich zvyklosti. Od toho se odvíjí doporučený minimální objem bojleru, na který navazuje počet kolektorů a jejich výkon. Průměrná spotřeba vody je 50 litrů na osobu za den, vždy je však lepší připočítat rezervu (návštěvy, občasná vyšší spotřeba). Pro 4 člennou rodinu je tak minimem zásobník na 200 litrů, ideálním řešením 300 litrů.


2) Chtějte kvalitní kolektory

Vybírejte kvalitní výrobky s certifikáty od osvědčených firem. Kolektory používané v České republice musí splňovat normu ČSN EN 12975. Dalším ukazatelem kvality může být například evropský certifikát Solar Keymark.


3) Velikost a počet kolektorů

Použijete-li více panelů, systém bude výkonnější a úspornější, zároveň bude ale dražší. Systém by tedy neměl být naddimenzovaný, ale ani poddimenzovaný. Ideální je tedy konzultovat vše s odborníky, kteří vám pomohou s výpočty a přípravou projektu.


4) Rozešlete více poptávek

Firem je na trhu spousta a cenové nabídky jsou většinou zdarma, poptávku tedy zašlete do více společností a poté porovnávejte. Nekoukejte však pouze na cenu, důležitá je také kvalita jednotlivých komponentů, zkušenosti v oboru, profesionalita montážníků a celková úroveň komunikace.


5) S montáží lze dosáhnout na dotace

Montáž solárního systému se může zdát jednoduchá a odborná firma nepotřebná, ale věřte, že se vám vyplatí. Neodbornou instalací byste nejen mohli ohrozit či přímo poškodit funkčnost celého systému, ale také byste nedosáhli na státní dotaci ani na sníženou sazbu DPH.

Shrnutí: Podle čeho vybírat solární ohřev vody? Odpovězte si na následující otázky. 

✅ Víte, jestli si chcete systém instalovat sami, nebo vše necháte na firmě?ano
✅ Víte, kolik a jakou velikost bojleru potřebujete?ano
✅ Má vybraná společnost dobré recenze?ano
✅ Máte nárok na dotaci?ano

Často kladené otázky

Výše úspory je velice individuální, záleží například na tom, zda pro ohřev používáte plyn nebo elektřinu či jaká je spotřeba domácnosti. Dle výpočtů provedených na základě tabulek ČVUT o průměrné spotřebě domácností lze říci, že výše úspor se může pohybovat mezi 50 – 70 %.

Návratnost investice je opět individuální, průměrně se pohybuje mezi 6 – 8 lety, s využitím dotačního programu ještě rychleji. I když se čísla mohou lišit, není pravděpodobné, že by návratnost překročila dobu 15 let, přičemž životnost panelů je 25 – 30 let.

Solární systém ohřevu vody se používá především k získání teplé vody pro domácnost, vyhřívání bazénů a pro přitápění (na plnohodnotné vytápění není vhodný).
Nejlepší na umístění panelů je střecha se sklonem 45° s jižní orientací. Pokud jsou sklon a orientace jiné, solární systém ohřevu vody je stále možné použít, bude však zapotřebí více panelů.

Prvním krokem k realizaci je zjištění podmínek pro umístění solárního systému a požadavků a zvyklostí rodiny. To obvykle zajistí technik vámi vybrané firmy, který na základě zjištěných skutečností navrhne nejlepší řešení a předloží cenovou nabídku. Po odsouhlasení projektu firma vyřídí veškerou administrativu včetně žádosti o dotaci. Samotná montáž pak trvá 1 až 3 pracovní dny.

Panely pro solární ohřev nezaberou tolik místa, počáteční investice a náklady na údržbu jsou nižší, není třeba žádat o stavební povolení ani připojení do sítě a získávání tepla je efektivnější, s menšími tepelnými ztrátami. Na druhou stranu vám na rozdíl od fotovoltaiky nevyrobí elektřinu pro celou domácnost, navíc cena fotovoltaiky stále klesá. Jednoznačná odpověď tedy neexistuje a k rozhodnutí, který systém zvolit, je třeba důkladně zvážit všechny požadavky a parametry a provést výpočty výhodnosti obou řešení – s čímž vám pomohu specializované firmy.

Nárok na dotaci mají vlastníci stávajících rodinných domů, kteří splní všechny podmínky programu. Dotace na samotný solární termický ohřev teplé vody je až 45 000 Kč, na solární termický ohřev teplé vody s přitápěním až 60 000 Kč.

4.8/5 - (23 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

1 komentář u „TOP 6: Nejlepší solární ohřev vody na střechu 2024 – cena, montáž“

 1. Dobry den,
  nějaké podrobnosti. Solar na střechu s montáží.
  Sol 1: Ohřev teplé vody pro 1 – 2 osoby, zásobník 200 litrů, 49 600 Kč bez DPH
  Děkuji za odpověď.

  Odpovědět

Napsat komentář