Solární panely 2024 – kolik stojí a výhody

Solarni Panely

Představa energetické nezávislosti zní lákavě pro řadu z nás. A rostoucí ceny energií této myšlence ještě nahrávají. Máte možnost umístit na střechu svého domu solární panely a zvažujete tento krok? Přečtěte si, jaké výhody solární panely nabízejí, co před jejich pořízením promyslet a zda se vám skutečně vyplatí. 

K čemu slouží solární panely?

Jak už napovídá název, solární panely (někdy také solární nebo fotovoltaické elektrárny) využívají sluneční záření a přeměňují jej na energii. Tu mohou následně domácnosti s panely na střeše různými způsoby využívat a čerpat tak spoustu výhod, který tyto elektrárny přinášejí.

Jak lze sluneční energii využívat?

Podle toho, jakým způsobem je sluneční energie využívána, se solární panely dělí na dva typy. 
  • Termální (nebo také koncentrační) elektrárny využívají sluneční záření k ohřívání vody či vytápění. Mají poměrně složitou instalaci, zabírají však menší plochu .
  • Fotovoltaické elektrárny pak sluneční energii přeměňují na elektrickou, kterou lze běžně využívat v domácnosti. Jejich instalace je jednoduchá, na druhou stranu zabírají poměrně velký prostor. 
Speciálním typem jsou pak hybridní fotovoltaické elektrárny, které jsou jen částečně připojeny k distribuční síti, případně ostrovní solární elektrárny, jež k ní nejsou připojeny vůbec. Jejich důležitou součástí je pak střídač a také akumulátor, jehož úkolem je vyrovnávat rozdíly mezi výrobou elektřiny a její spotřebou, která obvykle probíhá v rozdílných částech dne.

Výhody solárních panelů

Jaké jsou hlavní důvody, proč si lidé solární elektrárny pořizují? Najdeme jich hned několik.
  • Obnovitelný a ekologický zdroj energie
Sluneční záření je obnovitelný a nevyčerpatelný zdroj energie a solární panely tak představují velmi ekologické řešení. Při provozu nevznikají žádné škodliviny ani emise, obávat se nemusíte ani hluku a k přírodě je tak tato varianta velmi ohleduplná.
  • Finanční úspora
Pro většinu lidí je hlavní motivací ke koupi solárních panelů finanční úspora. Ta může dosahovat i 16 000 Kč ročně, jak uvádějí mnohé průzkumy. Ušetřit můžete na elektřině, ale i ohřevu vody či vytápění. Prakticky jediným háčkem je tak počáteční vstupní investice, která však není tak vysoká, jak by se mohlo zdát. 
  • Dotace 
Výše zmíněnou vstupní investici vám navíc může značně snížit dotace z programu Nová zelená úsporám. Získat můžete až 200 000 Kč. Vážou se k ní sice jisté podmínky, ale pro většinu domácností nepředstavují výraznější komplikace.
  • Nezávislost na dodavatelích
Trh s energiemi může být nepředvídatelný a mnoho lidí tak láká myšlenka alespoň částečné nezávislosti na dodavatelích. To oceníte jak při výpadcích proudu, tak i při zvyšujících se cenách energií. 
  • Snadná instalace
Pokud vás od solárních panelů doposud odrazovala představa složité montáže nebo údržby, potěšíme vás. Instalace na střechy rodinných domů je totiž skutečně rychlým a nenáročným úkonem. A stejně tak vás nebude stát téměř žádný čas ani peníze následná péče o panely. Nejvíce práce a starostí si ušetříte, pokud svěříte montáž specializované firmě.  
  • Životnost solárních panelů
V neposlední řadě pak zmiňme dlouhou životnost panelů, která může činit až 40 let. Pravdou je, že jejich výkonnost s postupem let klesá, ale jedná se o zhruba 0,7 % ročně, což není nijak dramatické číslo. Pokud připočteme jejich nízkou poruchovost, jedná se o řešení, které vám ani postupem času nebude přinášet náklady navíc. 

Nevýhody solárních panelů

Ačkoliv v tomto případě plusy nad mínusy převažují, negativa se zde najdou a je dobré je před zakoupením solárních panelů důkladně promyslet. Mohlo by se totiž stát, že pro vás investice do nich nebude vhodná. 
  • Vyšší počáteční náklady
I když připočteme dotace, vstupní investice není u solárních panelů nejnižší a pohybovat se bude pravděpodobně v řádu desítek tisíc korun. To může pro řadu domácností znamenat výrazný zásah do rozpočtu. Na druhou stranu se vám ale za několik let patrně vrátí. 
  • Nehodí se pro každého
Druhým otazníkem vznášejícím se nad panely je možnost jejich umístění. K tomu potřebujete střechu s ideálním směřováním (nejlépe na jih, případně na jihovýchod či jihozápad) a sklonem s dostatkem slunečního záření. Pokud takovýto prostor nemáte, nejspíš fotovoltaika nebude tím pravým řešením. 
  • Nejsou stoprocentní náhradou
Protože je množství slunečního záření v našich podmínkách závislé na ročním období a během roku kolísá, nehodí se bohužel solární panely jako jediný zdroj energie pro domácnosti. Fungují tedy spíše jako doplňkový zdroj a je nutné počítat s určitými výkyvy.

Kolik stojí fotovoltaické panely?

Řeč byla o vyšších vstupních nákladech a pochopitelně vás tak bude zajímat, jak vysoké tyto náklady tedy ve výsledku budou. 

Jaká je cena jednotlivých typů fotovoltaických panelů?

Vše se odvíjí od zvoleného typu panelu.

Termické panely, tedy panely pro ohřev vody, jsou v přepočtu na m2 dražší a vyjdou zhruba na 5 000-15 000 Kč. Mají však poměrně rychlou návratnost, kdy se vám investované peníze mohou vrátit už do 4 let. 

Panely pro výrobu elektřiny stojí v přepočtu na m2 zhruba 4 000 Kč (záleží však na zvolené variantě a výkonnosti daného modelu a cena tak může být i výrazně vyšší). V tomto případě by se vám částka mohla vrátit do 5 let, realističtější odhady však hovoří spíše o 8-10 letech.

U obou dvou typů platí, že životnost systémů se pohybuje nad hranicí 20 let (u fotovoltaických panelů pro výrobu elektřiny může dosahovat až 40 let), takže se z tohoto pohledu investice vrátí hned několikanásobně.  

Z čeho se skládá celková cena?

Do celkového úhrnu nákladů na pořízení solárních panelů ale musíme vedle ceny samotné fotovoltaiky připočítat i montážní systém, řadu doplňkových komponentů (střídač, jističe atd.) a také práci firmy, která se o instalaci postará. 

Za jakých okolností se solární panely vyplatí?

Nezapomínejte, že propočty, zda se i vám fotovoltaika vyplatí, se odvíjejí od mnoha dalších faktorů. Ovlivňovat vše bude:

  • Oblast, kde žijete

Solární panely nemohou fungovat bez dostatečného slunečního záření. Z toho důvodu se nejvíce vyplatí především domácnostem na jihu ČR, kde je sluneční intenzita nejvyšší. Na jih by měla být ideálně orientovaná i střecha, a to v nejlepším případě se sklonem 35 stupňů. Pokud máte střechu zastíněnou vysokými stromy nebo žijete v oblasti s malým množstvím slunečního svitu, nejspíš pro vás solární panely nebudou vhodnou investici. 

  • Pořizovací cena

Roli pochopitelně bude hrát i cena, za kterou celý systém pořídíte, a výše dotace. Připočítat musíte i cenu instalace, která se bude lišit i podle toho, zda se pustíte do montáže svépomocí, nebo využijete služeb některé z firem na klíč. 

  • Cena elektrické energie

Výhodnost dále ovlivňuje i cena, za kterou aktuálně od dodavatele elektřinu odebíráte. Čím vyšší je, tím větší úspory můžete dosáhnout. 

  • Využití energie

Na návratnost má vliv i to, zda dokážete vyrobenou elektřinu efektivně využívat. Čím více jí spotřebujete doma, tím lépe. Prodej nespotřebovaných přebytků do sítě je totiž pro vás daleko méně výhodný. 

 

Jak nainstalovat solární panely?

Pokud už máte solární panely vybrány, patrně přemýšlíte, jak je na střechu domu vlastně dostanete. Nabízejí se dvě možnosti:

  • Instalace solárních panelů svépomocí

Česko je národem kutilů a montáž fotovoltaiky není až tak složitá, aby ji spousta z nich nezvládla sama. Avšak má to velký háček. Pokud chcete na fotovoltaiku čerpat dotace, není možné ji instalovat bez příslušného osvědčení svépomocí. Jestliže se tedy neřadíte mezi odborníky v tomto oboru, nesnažte se raději tímto způsobem ušetřit. Kromě problémů s dotací byste totiž mohli narazit i na další potíže při instalaci, ať už jde o složitost systémů nebo problémy se samotnou střechou, případně i při snaze uplatnit záruku. 

  • Využití firmy na klíč

Jestliže chcete mít vše bezproblémové, raději se ohledně montáže obraťte na specializovanou firmu, která vám udělá montáž na klíč. Díky zkušenostem se můžete spolehnout, že budou panely bezpečně umístěné na nejlepším možném místě a využijete tak jejich maximální výkon, získáte bez problémů nárok na dotaci a v některých případech (např. firma Schlieger) ji dokonce společnost vyřídí za vás. 

Na co si dát pozor?

Při výběru a instalaci solárních panelů si dejte především pozor na přílišnou snahu ušetřit. Spíše se na věc dívejte tak, že skutečnou úsporu pro vás budou znamenat kvalitní a odborně namontované solární panely. 

Častým problémem jsou totiž nákupy levných panelů od asijských výrobců. Jsou k dostání za výrazně nižší ceny, což řadu kupujících pochopitelně naláká, často se u nich ale musí počítat s nižší výkonností a také kratší životností. Určitě tím ale neříkáme, že všechny panely z Asie jsou nízké kvality. Naopak, řada výrobců z těchto zemí se řadí mezi špičky v oboru a pozor je tak třeba si dávat především na ty s podezřele nízkou cenou. 

Další chybou v honbě za ušetřením je pak volba neověřeného nebo pochybného dodavatele. Firem, které vám mohou vytvořit nabídku, je v tomto oboru hodně, ne všechny ale mají dostatečnou kvalitu. Ideální je zvolit takového dodavatele, který vám nebude slibovat nemožné, ale představí skutečně reálná čísla, co se ceny a možné úspory týče. Zároveň dbejte na to, aby měl dostatečné zkušenosti v oboru a určitou historii. Ta je totiž větším příslibem toho, že zde firma bude i za pár let. To se bude hodit v případě, že byste potřebovali využít záruční dobu a podobně. Zároveň profesionální firma ví, jak správně panely uskladňovat, přepravovat a instalovat a spolehnout se tak můžete na jejich maximální funkčnost. 

Kdo v ČR dělá realizaci na klíč?

Pokud jste se rozhodli vsadit “na jistotu” a nechat si solární panely nainstalovat odborníky, nejspíš vás zajímá, jaké firmy patří skutečně mezi špičky v oboru. 

Zařadit k nim můžeme společnost Schlieger. Jedná se o jedničku na trhu, která má za sebou více než 6 000 realizací v rámci České republiky. Nabízí celou řadu řešení, ať už hledáte systém s baterií, ohřevem vody nebo třeba tepelným čerpadlem. Pokud nevíte, jaká varianta bude pro vás nejvhodnější, můžete s jejich odborníky svou situaci zkonzultovat. Tuto službu nabízí firma dokonce zdarma. 

Společnost působí po celém území ČR a přijedou za vámi kamkoliv budete potřebovat. Dalším plusem je, že za vás vyřídí i dotaci Nová zelená úsporám, a to v plné výši. Mají vlastní sklady, techniky a stojí si za svou profesionalitou, o čem svědčí záruka až 30 let na materiál i práci.

O kvalitách firmy vypovídá mnohé i velké množství pozitivních recenzí zákazníků, kteří si chválí jak přístup, tak i komunikaci a profesionálně odvedenou práci. Mezi spokojenými zákazníky najdeme mimochodem třeba i zpěváka Petra Jandu. 

Mezi další oblíbené a prověřené společnosti zajišťující realizaci na klíč patří například:

  • EnergoSolar

Společnost EnergoSolar vám nabídku na solární panely vytvoří na míru vašim možnostem, navíc dbá na rychlé jednání, takže je můžete mít už do 3 měsíců od objednání.

Společnost Acetex nabízí 3 různá řešení fotovoltaiky pro váš dům a opírá se o velmi kladná hodnocení zákazníků. Zajistí vše od návrhu až po vyřízení dotace.

  • ČEZ

Stabilní a roky prověřená česká společnost, která nabízí tři typy fotovoltaických panelů, odbornou konzultaci a také vyřízení dotace. 

  • E.ON

Další ze série známých a ověřených společností je E.ON. Kromě záruky na materiál a instalaci zde získáte i záruku na množství elektřiny, které panely vyrobí. Postará se také o vyřízení dotace. 

  • Woltair

Zajímavé záruky nabízí i společnost Woltair. A to například tu, že pokud nezískáte dotaci, doplatí ji firma samotná. Potěší i prodloužená desetiletá záruka na střídač.

  • Solární experti

U společnosti Solární experti si můžete vybrat ze tří typů fotovoltaiky podle výkonu. S výběrem vám osobně pomůže technik přímo u vás doma a firma pak kromě realizace na klíč zajistí i vyřízení dotace. 

  • S-Power

Další společností, která vám garantuje získání dotace, je S-Power. Vybírat zde lze hned z několika typů provedení podle výkonu a ceny a potěší i nadstandardní záruka 25 let na výkon panelů. 

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

5/5 - (11 votes)