TOP 8: Nejlepší tarify pro studenty 2023 - srovnání, recenze


Výběr redakce

Tarif od Vodafone pro náročné studenty, kteří užívají mobil naplno. 

Cena: 599 Kč


Pro dataře

Tarif, který dává důraz na velký objem dat. 


Cena: 499 Kč


Do 27 let i bez ISIC

Zlatá střední cesta mezi studentskými tarify.


Cena: 450 Kč


Za hubičku

Jedna z nejlevnějších možností nejen pro studenty. 


Cena:239 Kč
Tarify Pro Studenty

Jednotliví operátoři se neustále snaží lákat nové zákazníky, a proto přichází na trh s širokou škálou výhodných tarifů. Studentské tarify mají za úkol zaujmout nejmladší generaci – teenagery a studenty. Většina z nich kombinuje cenově výhodnější nabídku a velké množství dat. Jak se ale v nabídce vyznat? Čím se jednotlivé studentské tarify odlišují, jaké jsou podmínky jejich zřízení a který se opravdu nejvíce vyplatí? Na to (a mnohem více) jsme se rozhodli odpovědět v dnešním článku.

Jak už z názvu vyplývá, studentské tarify jsou určeny pro konkrétní část populace – studenty. Abyste tedy mohli využívat výhod studentských tarifů, musíte splňovat určité požadavky.

Ve většině případů je jediným omezením věk – musíte se vejít do rozmezí od 6 do 26 let. To odpovídá délce školní docházky od základní až po vysokou školu. Ve finále ale vlastně už studentem být nemusíte – můžete být například čerstvě po maturitě, pracovat a díky nízkému věku na tarif nárok mít budete.


Někteří operátoři podmínky trochu zpřísnili tak, aby byl tarif přístupný opravdu jen pro studující. Při zařizování tarifu se tak budete muset prokázat ISIC kartou, aby bylo jisté, že jste v danou chvíli stále ještě studentem. Tyto podmínky jsou u jednotlivých tarifů vždy předem a přehledně uvedeny.

Síťoví operátoři jsou na trhu těmi známějšími, jedná se o standardní a velké společnosti, které zároveň disponují vlastní infrastrukturou, vlastními frekvenčními pásmy a licencí na provozování mobilní sítě. Právě díky propojené síti vysílačů, které patří síťovým operátorům, máte v dnešní době signál téměř kdekoliv.

Alternativní přístup pak volí operátoři virtuální. Nevynaložili takové náklady do vybudování vlastní infrastruktury. Místo toho si pronajímají tu existující od síťových operátorů. Tím výrazně ušetří a mohou proto nabízet levnější tarify. Na druhou stranu nemusí být tak stabilní jako známí síťoví operátoři.

Ani jedna varianta operátora není dobrá nebo špatná a určitě se vyplatí prozkoumat nabídku tarifů od všech poskytovatelů.

Samozřejmě záleží, k čemu chcete data využít. Pro prohlížení emailů nebo webových stránek a základní použití sociálních sítí postačí rychlost 10 Mb/s. Pro online hry, intenzivnější surfování po internetu nebo sledování videí v maximálním rozlišení už je potřeba kolem 50 Mb/s. A pro maximální komfort bez omezení se pohybujeme kolem 250 Mb – 1 Gb/s.

Tarif od Vodafone pro náročné studenty, kteří užívají mobil naplno. 

Tarif #jetovtobě Neomezený od síťového operátora Vodafone vychází cenově o něco dráž než ostatní studentské tarify. Na druhou stranu ho ale oceníte, jestliže se nechcete nijak omezovat a mobil užíváte v podstatě neustále. V tomto tarifu totiž získáte neomezené volání, SMS i data. Neomezené volání platí nejen v ČR, ale i v celé EU. Rychlost internetu je garantována na 10 Mb/s.

Menší nevýhodou tohoto tarifu je nutnost doložit studium platnou ISIC kartou. Tento tarif tedy nelze využít, pokud již nestudujete – přestože věkově byste se do limitu 26 let vešli. Naopak je příjemné, že se k tarifu neváže žádná smlouva a tudíž z něj neplynou žádné závazky či poplatky.

Cena599 Kč
Voláníneomezeně
SMSneomezeně
Dataneomezeně
OperátorVodafone 

VÝHODY

NEVÝHODY

Tarif, který dává důraz na velký objem dat. 

Tento tarif zajišťuje síťový operátor O2. Mnoho mladých lidí jej využívá, protože k jeho zřízení není třeba žádný průkaz. Jedinou podmínkou je věkový limit, tedy 6 až 26 let. V balíčku You 20 GB se skrývá neomezené volání a SMS do všech sítí a 20 GB dat, což je objem více než dostačující i pro náročné studenty. Rychlost dat může v dobré lokalitě dosahovat až 5G.

Výhodou tohoto balíčku je hlavně velký objem služeb za rozumnou cenu, dále zřízení bez závazků a bez nutnosti prokázat své studium. Menší nevýhodou můžou být omezená data, ale ta by měla trápit jen extrémně aktivní osoby, protože vyčerpat 20 GB není až tak snadné.

Cena549 Kč
Voláníneomezeně
SMSneomezeně
Data20 GB
OperátorO2

VÝHODY

NEVÝHODY

Zlatá střední cesta mezi studentskými tarify.

Tento tarif ocení studenti, kteří jsou poměrně nároční, ale zároveň nutně nepotřebují neomezená data a nejdražší variantu na trhu. Tarif Student Plus od operátora T-Mobile nabízí neomezené volání a SMS – s EU roamingem v ceně. A k tomu má k dispozici 8 GB dat, které postačí na běžné brouzdání po internetu.

Velice zajímavý je balíček Pořád online (v ceně tohoto tarifu), díky kterému i po vyčerpání dat fungují základní aplikace (mapy, jízdní řády, chat, bankovní aplikace). Výhodou tohoto tarifu je také to, že jedinou podmínkou je věkový limit od 6 do 26 let. Je ale pravda, že v této cenové kategorii existují studentské tarify s vyšším objemem dat.

Cena450 Kč
Voláníneomezeně
SMSneomezeně
Data8 GB
OperátorT-Mobile

VÝHODY

NEVÝHODY

Jedna z nejlevnějších možností nejen pro studenty. 

Virtuální operátor Nej.cz nabízí tento velice levný tarif nejen studentům – ocení ho tedy nejen mladí, ale i osoby, které potřebují na svém mobilu co nejvíce ušetřit. Za 239 Kč měsíčně můžete využít 250 volných minut a 1,5 GB dat. SMS stojí 1,50 Kč a 1 minuta volání po vyčerpání volného limitu vyjde na 1,40 Kč.

Největší výhodou tohoto tarifu je nízká cena a to, že nemusíte splňovat žádné parametry pro jeho zřízení. Na druhou stranu je nutno počítat s tím, že tarif udělá radost spíše méně náročným lidem.

Cena239 Kč
Volání250 volných min., 1,40 Kč/min. po vyčerpání
SMS1,50 Kč/sms
Data1,5 GB
OperátorNej.cz

VÝHODY

NEVÝHODY

Kompletní a maximální balíček služeb pro náročné. 

Tato varianta studentského tarifu od operátora T-Mobile se hodí pro ty nejnáročnější mladé lidi. Oceňují ho hlavně ti, kteří brouzdáním po internetu, voláním a podobnými aktivitami tráví velkou část svého volného času. V tarifu totiž získáte neomezené volání, SMS i data. Operátor garantuje rychlost 10 Mb/s, maximální rychlost platí pro prvních 15 GB. Jako bonus navíc získáte 1500 Kč slevu na nový telefon.

Nevýhodou tohoto tarifu je, že je v rámci těch studentských nejdražší – měsíčně vychází na 650 Kč. Na druhou stranu není nutno prokazovat se ISIC kartou, stačí věkový limit 6 až 26 let, takže ho mohou ocenit osoby, které už nestudují a na výhodnější studentské tarify nemají nárok.

Cena650 Kč
Voláníneomezeně
SMSneomezeně
Dataneomezeně
OperátorT-Mobile

VÝHODY

NEVÝHODY

Ideální volba pro studenty, kteří milují sociální sítě. 

Druhý ze studentských tarifů od operátora Vodafone. Tato varianta je o trochu levnější, vychází na 499 Kč měsíčně. V ceně získáte neomezené volání a SMS v ČR a EU. Zajímavou výhodou, kterou může mladý člověk ocenit, je rozdělení objemu dat. V základním balíčku obdržíte 15 GB, k tomu ale ještě platí neomezená data pro sociální sítě (Instagram, Facebook, Twitter, Snapchat, Pinterest). Takže i když vyčerpáte zmíněných 15 GB dat, tak tyto aplikace poběží dál.

Kromě toho je dobré, že tarif je bez jakýchkoliv závazků a lze jej kdykoliv zrušit. Menší nevýhodou může pro někoho být nutnost prokázat se ISIC kartou.

Cena499 Kč
Voláníneomezeně
SMSneomezeně
Data15 GB + neomezené sociální sítě
OperátorVodafone 

VÝHODY

NEVÝHODY

Levný tarif pro nenáročné a nejen pro studenty.

Tento tarif se nijak nevymezuje a nemá žádné věkové limity – nemusí tedy být nutně jen pro studenty a mladé lidi. Zároveň ale může právě tuto cílovou skupinu zaujmout, protože je poměrně levný. Vyplatí se hlavně méně náročným osobám, které mobil nevyužívají moc intenzivně.

Za 249 Kč měsíčně budete mít k dispozici 150 volných minut, 50 volných SMS a 1 GB dat. Po vyčerpání limitů platíte 1,50 Kč za minutu hovoru a za 1 SMS. Nejdůležitější tedy je, zda s limity vystačíte, protože pak se jedná o cenově výhodnou variantu.

Cena249 Kč
Volání150 volných min., 1,50 Kč/min. po vyčerpání
SMS50 volných sms, 1,50 Kč/sms po vyčerpání
Data1 GB
OperátorTelly

VÝHODY

NEVÝHODY

Nejúspornější varianta pro nenáročné.

Tento tarif ocení všichni, kteří mají ohledně svého mobilu jednu základní prioritu – co nejvíce ušetřit a přesto mít funkční mobil v případě potřeby. Měsíčně tarif totiž vychází jen na 99 Kč. Může se ale prodražit, pokud byste potřebovali často volat a psát, nejsou v něm totiž žádné volné minuty ani SMS – už od začátku platíte 2,30 Kč za minutu hovoru či za 1 SMS. K dispozici pak máte 1 GB dat.

Tento tarif není jen pro studenty, pořídit si jej může kdokoliv. V každém případě bude ale nejvhodnější pro osoby, kterým mobil většinu dne leží někde na poličce a používají ho jen pro to nejdůležitější.

Cena99 Kč
Volání2,30 Kč/min
SMS2,30 Kč/sms
Data1 GB
OperátorNej.cz

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat studentský tarif

Máte již základní přehled o nabízených studentských tarifech, ale stále si nejste jisti, pro který se konkrétně rozhodnout? Ve finálním výběru vám může pomoci, pokud zvážíte následující tipy.

1) Zjistěte si podmínky zřízení tarifu

Pokud již nestudujete, ale je vám méně než 26 let, pak byste jako první měli vyřadit ty tarify, které požadují prokázání se ISIC kartičkou. Pokud studujete, pak se tímto způsobem omezovat nemusíte a váš výběr je o něco pestřejší.


2) Zkontrolujte objem volání a SMS

Některé studentské tarify nemají žádné volání ani SMS zdarma a za každou provolanou minutu se platí. Na opačném pólu jsou pak studentské tarify, které mají SMS i volání neomezeně. Logicky pak ale bývají dražší. Je proto dobré se zamyslet, kolik průměrně provoláte.


3) Pro mladé bývá důležitý objem dat

Pro většinu mladých lidí a studentů jsou stěžejní data. Právě na tento parametr je proto dobré se zaměřit. Objem kolem 1 GB vystačí jen na občasnou kontrolu jízdního řádu, emailu nebo map. 5-10 GB už postačí na běžné surfování po internetu. 20 GB nebo neomezená data jsou pak ideální pro ty největší “pařiče”, pro sledování videí a intenzivní využívání.


4) Zkontrolujte si podmínky smlouvy

Většina studentských tarifů bývá bez závazků. To znamená, že tarif můžete kdykoliv a bez jakýchkoliv poplatků změnit, zrušit,… Tuto skutečnost, stejně jako jakékoliv další poplatky a pokuty, si ale samozřejmě pečlivě zkontrolujte.


5) Hledejte co nejlevnější variantu

Studentské tarify cílí hlavně na co nejnižší cenu. I vy tedy porovnávejte tarify podle cenové výhodnosti. Není to jen o základní měsíční ceně tarifu – musíte si spočítat, zda hodně provoláte, zda potřebujete hodně dat… Pokud koupíte nejlevnější tarif, ale pak provoláte zpoplatněné minuty ve velkém, tak se můžete doplatit až na cenu vyšší, než kolik by vás stál na první pohled dražší tarif s neomezeným voláním. Na druhou stranu ale nemá smysl platit drahý tarif s obřím objemem dat, pokud je nevyužijete.


6) Zvolte si typ operátora

Pro některé zákazníky může být důležité, zda jsou u operátora virtuálního nebo síťového. U těch síťových je nabídka studentských tarifů větší, ale jistě si vyberete u obou variant. Rozdíl mezi těmito dvěma možnostmi jsme popsali výše v samostatném odstavci.

Často kladené otázky

Budete muset tarif změnit. Studentský tarif většinou vychází z nějakého jiného standardního, takže vám operátor většinou nabídne převod na tuto alternativu – budete mít k dispozici stejné služby, jen přijdete o výhodu nízké ceny a budete muset počítat s vyššími náklady. Nic vám samozřejmě nebrání v tom, abyste v takový okamžik zvolili tarif zcela odlišný, nebo i změnili operátora.

Rozhodně cena – studentské tarify jsou cenově mnohem výhodnější, protože cílí na osoby, kterým ještě musí tarif platit rodiče, případně na osoby, které si pouze přivydělávají na brigádách a teprve si začínají vytvářet vlastní příjem.

Na tuto otázku se nedá obecně odpovědět – pro každého to bude trochu jiný tarif. Záleží, zda a jak moc voláte, posíláte sms a používáte data.

Napsat komentář

4.9/5 - (14 votes)