Jak vybrat ukulele v roce 2019?

Znáte hity Over the Rainbow a What a Wonderful World? Pokud ano, právě v nich jste mohli slyšet libé tóny ukulele (nebo také uke). Tento nástroj nápadně připomínající kytaru sice světlo světa spatřil už dávno před vydáním těchto songů, nicméně jejich ohromná popularita stála u comebacku ukulele.

Že ukulele pochází z Havaje je obecně známou věcí, věděli jste ale, že za jeho vynálezem stojí imigranti z Portugalska, nikoliv obyvatelé této perly Pacifiku? Mezi nejdůležitější části ukulele patří hlavice, která drží ladící mechaniku s kolíky, na níž jsou zachyceny struny. Hlavici drží krk, na němž najdete hmatník. Do hmatníku jsou pak vsazeny pražce – kovové pásky, které rozdělují krk na půltóny. Zvuk ukulele pomáhá tvořit vrchní deska těla, tzv. rezonanční deska. Důležitý je i ozvučný otvor a samozřejmě nesmí chybět ani struny, obvykle 4.

Tento článek je určený všem, kteří propadli zvonivým tónům ukulele a chtějí si ho pořídit. Abyste se neutopili v záplavě různých typů, velikostí a barev, poradíme vám, podle čeho tento nástroj a jeho struny vybírat.

I. Podle velikosti (typu)

Hned na úvod můžeme prozradit, že vás nečeká žádný nepřekonatelně složitý výběr, ze kterého by vám hlava měla jít kolem. Naprosto nejdůležitějším parametrem je velikost ukulele. Jakmile zvolíte velikost, tu klíčovou část výběru máte za sebou. Existují 4 hlavní typy ukulele, které se od sebe liší velikostí i hloubkou tónů. První 3 velikosti obvykle mají ladění GCEA, největší ukulele je s laděním DGHE, které odpovídá čtyřem nejtenčím strunám na kytaře.  

 • Sopránové: To nejmenší ukulele s délkou okolo 53 centimetrů (nebo taky 21 palců) se označuje jako sopránové. Nezabere příliš místa, jeho výhodou je tak snadné přenášení. Začíná na něm celá řada začátečníků, problém by kvůli malým mezerám mezi pražci mohli mít pouze hráči se silnějšími prsty. Zkušení profíci tento typ doporučují dětem, cestovatelům i lidem s malýma rukama. Mimochodem i původní ukulele bylo sopránové. Někteří výrobci proto tento typ označují jako standardní. Jen zmíníme, že existuje ještě miniaturní ukulele sopranino. To je ale skutečně extrémně malé a hraní na něj tak pro řadu lidí není příliš komfortní.
 • Koncertní: Typ s robustnějším tělem o délce 58 cm (23 palců) se mnohým drží o něco lépe. Stále si přitom zachovává kompaktní rozměry i zvuk typického ukulele, který je ale v porovnání s tím sopránovým přeci jen o něco hlasitější a hlubší. Jak už název napovídá, perfektně se hodí pro všechny vystupující. Tato velikost je také vhodná pro hráče s širšími prsty, kterým se bude ovládat lépe než jeho menší kolega.
 • Tenorové: Toto ukulele už má podstatně hlasitější, hlubší a pevnější tón. Oproti sopránovému nástroji je o téměř 10 centimetrů větší – jeho přesná délka je 66 cm neboli 26 palců. Prostornější hmatník umožňuje snadnější uložení větších rukou. Mnozí jej také doporučují pro hudebníky, kteří to s ukulele myslí vážně a chtějí se zlepšovat.
 • Barytonové: Největší ukulele s délkou 74 cm (30 palců) je maximálně podobné klasické kytaře. Rychle se s ním sžije většina kytaristů a kytaristek, protože se nemusí trápit změnou prstokladu akordů. Je schopné mnohem hlubších basových tónů, příliš tedy nepotěší příznivce klasického tónu ukulele.  

Jak která velikost zní si můžete poslechnout na tomto videu:

II. Podle materiálu

Obecně platí, že kvalitnější nástroje jsou vyrobeny z masivního dřeva, zatímco cenově dostupnější modely jsou z laminátu – několika tenkých vrstev dřeva slepených dohromady. V některých případech jsou těla ukulele vyrobena z laminátu, zatímco vrchní deska, která nejvíc ovlivňuje tón nástroje, je z pevného dřeva.

Ukulele z masivního dřeva, podobně jako ostatní strunné nástroje, mají tendenci stárnout s věkem a vytvářet bohatší tóny. Laminátové nástroje na druhé straně budou znít stejně po celý život.

 • Masiv (dřevo): Pokud chcete opravdu kvalitní zvuk, sáhněte po dřevě. Špičková kvalita však bude vykoupena vyšší cenou. Mezi nejlepší a nejoblíbenější dřeva patří koa (tradiční, široký výběr barev i krásně sytý tón), mahagon (sytý a ostrý zvuk), smrk (hlasité a jasné tóny) a cedr (skvělá volba pro tenorové a barytonové ukulele). (zdroj)
 • Polomasiv: Pokud chcete trochu ušetřit, ale nechcete se vzdávat skvělého zvuku, dobrou volbou by mohl být polomasiv. Tento materiál už jsme zmiňovali – jde o ten typ, kdy je vrchní deska vyhotovená z kvalitního dřeva, boky a zadní část z překližky.
 • Dřevěný laminát (překližka): Hledáte zlatou střední cestu? Kompromisem mezi výkonem a cenou je laminát. Je odolnější než dřevo a snese i méně citlivé zacházení. Oproti plastovému provedení má však mnohem lepší zvuk – zase ale ne tak dobrý jako modely ze dřeva.
 • Plast: Pro úplnost uvádíme i ukulele vyrobené z plastu. Možná vás zaujmou svou nízkou cenou, rozhodně u nich však nepočítejte se skvělým zvukem. Plastové ukulele je vhodné možná tak pro menší děti, které uke vnímají spíš jako hračku než hudební nástroj. Pokud navíc máte obavy, že by dítku mohlo ukulele často padat na zem, plast pro vás bude ideální volbou.

III. Podle tvaru

Naprostá většina ukulelí má jeden ze tří tvarů, i když ten třetí na trhu téměř neseženete. Rozdíl je především ve vzhledu, ale i ve zvuku.

 • Kytarový: Ten nejtypičtější tvar pro ukulele? Jednoznačně kytarový. Pokud jste tedy příznivcem klasiky, sáhněte právě po tomhle tvaru.
 • Ananasový: Sehnat můžete i ukulele s ananasovým tvarem. Někdo tvrdí, že jde jen o designový prvek, tato forma ale ve skutečnosti produkuje silnější a více rezonující zvuk než tradičně tvarované ukulele. Ananasový tvar je populární zejména u sopránového a koncerového ukulele, mezi tenorovými a barytonovými jich moc nenajdete. (zdroj)
 • Lodní pádlo: S tímto tvarem se příliš nesetkáte. Jeho robustní tělo by ale mělo umožňovat snadné držení i bez popruhu.

IV. Podle vylepšení

Obyčejné ukulele vás nudí a chtěli byste vyzkoušet něco speciálního? Pak by vás mohlo zaujmout ukulele elektrické nebo jeho spojení s různými nástroji.

 • Akusticko-elektrické ukulele: Akusticko-elektrické nástroje vám zajišťují pořádnou dávku flexibility, protože můžete hrát akusticky, ale i elektricky, pokud vystupujete venku na rozlehlém místě, kde se zvuk může ztratit. Tento typ ukulele je totiž vybaven speciálním elektronickým snímačem, který detekuje vibrace ukulele a převádí je na elektronické signály, které jsou pak přenášeny přes palubní předzesilovač až do externího zesilovače nebo zvukového systému. Výsledkem je hlasitý, ale přirozený tón ukulele. (zdroj)
 • Elektrické: Podobné akusticko-elektrickému ukulele, odlišují se tím, že se musí zapojit do komba. S elektrikou je obecně zábava, pokud ale neplánujete profesionální vystoupení, dá se bez ní obejít.
 • 6 nebo 8 strun: Na trhu seženete i ukulele, které nemá obvyklé 4 struny, ale má jich rovnou 6 nebo 8. Obvykle jde o barytonové nebo tenorové ukulele, které si díky jejich kompaktní velikosti lidé oblíbili jako alternativu ke kytaře při cestování. Nemusí se tedy tahat s rozměrnou kytarou, jejího zvuku se však nemusí vzdávat, protože tento typ ukulele ho zdárně napodobuje. U šestistrunného ukulele je zdvojená druhá a čtvrtá struna, u osmistrunného se pak zdvojují všechny struny.
 • Guitadele: Co vznikne, když spojíte kytaru a tenorové ukulele? Nástroj zvaný Guitadele. Ten kombinuje snadnou přenositelnost uke s vlastnostmi kytary. Guitadele si oblíbí ti, kteří chtějí zažít klasický ukulele sound, ale nechtějí se učit nové akordy. Perfektně se hodí také na cesty, na vodu nebo čundr.
 • Banjojele (Banjo uke): Zkřížením banja a ukulele vzniklo banjojele. To kombinuje ladění a styl hraní ukulele s jedinečným zvukem banjo. Velikostí je podobné koncertnímu ukulele.

IV. Podle ceny

Ceny ukulele se mohou výrazně lišit v závislosti na několika faktorech, jako je například značka, použitý materiál, kvalita zpracování a další. Obecně platí, že čím vyšší cena, tím lepší kvalita i zvuk. Pro úplného amatéra ale není nutné pořizovat rovnou to nejdražší ukulele na trhu.

 • Do 800 Kč: Základní ukulele seženete už za cenu pod tisícovku. Většinou půjde o modely v nejmenší (sopránové velikosti), které jsou vyrobené z plastu či z levného laminátu. Nástroje v této cenové kategorii nejen že nejsou zrovna ukázkou kvality, ale především nevyprodukují dobrý zvuk. Hodí se pro malé děti nebo pro občasné brnknutí pro zábavu. Pokud byste si takto levný nástroj plánovali pořídit na zkoušku před investováním do něčeho lepšího, je důležité mít na paměti, že začátek na tak nízké kvalitě může být frustrující a od ukulele vás může úplně odradit. Téměř vždy proto stojí za to zaplatit o pár stovek víc a získat tak lepší nástroj.
 • Do 1 500 Kč: Za částku mezi 800 až 1 500 korunami už seženete znatelně lepší ukulele vhodné pro začínající amatérské hráče. Pokud si nejste jistí, jestli vás hra na ukulele vůbec chytne, je tohle ta pravá cenová relace pro vás. Jestliže však máte o něco vyšší rozpočet, jste odhodlaní se hře pořádně věnovat a nechcete si kupovat lepší uke, jakmile se vaše schopnosti dostanou na vyšší level, doporučujeme rovnou vybírat model z další kategorie.
 • Do 3 500 Kč: Ideální kombinace cenové dostupnosti a kvality pro začátečníky, ale i mnohé pokročilé hráče? Ukulele v této cenové relaci. Oproti levnějším kouskům jsou kvalitnější, mají lepší zpracování i tón.
 • Do 11 500 Kč: Za vyšší cenu pořídíte nejen nástroje s ultra stylovým designem, ale také akusticko-elektrické modely a kusy vyrobené z kvalitního masivního dřeva. Hodí se zejména pro pokročilé hráče, ale i náročné začátečníky.
 • Nad 11 500 Kč: Za maximální kvalitu, precizní zpracování a špičkové materiály si připlatíte, bude to ale stát za to. V této cenové kategorii už seženete profesionální nástroje, které mohou být i customizované.

VI. Podle barvy

Zařazení tohohle parametru se vám moc nezdá a říkáte si něco jako „barvu si snad vyberu sám“? Na trhu je dostupná celá řada barevných variant a vy si samozřejmě můžete vybrat přesně podle svého gusta, důležité ale je, aby pražce dostatečně kontrastovaly s barvou hmatníku. Pokud budou mít stejnou barvu, budou vám splývat → bude se vám obtížněji hrát.

Často kladené otázky

1. Používat popruh nebo ne?

Většina profesionálů při svém vystoupení používá popruh. Ten jim totiž umožňuje rychleji pohybovat prsty nahoru a dolů, aniž by se museli obávat pádu ukulele. U elektrického ukulele je pak popruh téměř nutností, protože šňůra mění hmotnost nástroje a táhne za něj. Na druhou stranu připevnění popruhu k nástroji nemusí být úplná hračka. Pokud tedy při hraní neplánujete příliš pochodovat, popruh není nutností.

2. Můžu si ukulele ozdobit?

Rádi byste si ukulele pomocí různých samolepek, barev, inkoustů nebo vyřezávání personalizovali? To samozřejmě můžete. Pozor ale na to, cokoliv, co s tímto nástrojem uděláte, ovlivní jeho zvuk.

Jak dramatická tato změna bude závisí zejména na kvalitě nástroje a na tom, co přesně máte v plánu. Pokud nalepíte samolepky na zadní stranu nebo boky nástroje, ničemu by to vadit nemělo. Změny také nebudou tak citelné u plastových či laminátových modelů. Rozhodně se však vyhněte vyřezávání nebo leptání dřeva.

Pokud vlastníte elektrické ukulele, toto neplatí – s ním si můžete dělat téměř co chcete bez toho, aniž by se zvuk změnil. (zdroj)

3. Jaké ukulele koupit jako dárek?

Žádné univerzální ukulele vhodné jako dárek (bohužel) neexistuje. Vždy záleží na obdarovávané osobě. Už na ukulele hraje? Ráda by se posunula na profesionálnější úroveň? Jaký je váš budget? Pokud to jde, doporučujeme nekupovat ty úplně nejlevnější modely, protože ty člověka od hry na ukulele můžou akorát tak odradit. Pokud uke plánujete pořídit zkušenějšímu hráči, nemusí být dobrý nápad koupit něco jen tak naslepo. Jako mnohem vhodnější se jeví domluva s daným člověkem, případně ho s sebou rovnou vezměte do obchodu.

Jak vybrat struny?

Důležitou součástí ukulele jsou struny. Jejich nákup nepředstavuje velkou investici, nová sada kvalitních strun přitom dokáže výrazně oživit zvuk vašeho ukulele. Mnoho levnějších nástrojů je totiž prodáváno s nepříliš kvalitními strunami, kvalitnější sada tak může udělat až překvapivý rozdíl ve výsledném zvuku. Podle čeho struny vybírat?

I. Podle typu nástroje

Výběr strun je vlastně docela jednoduchý. Důležité je vědět, pro jaký typ uke struny kupujete. Struny pro sopránové, koncertní, tenorové a basové ukulele se totiž liší délkou i silou. Když znáte velikost vašeho nástroje, dál už je to hračka. Na balení strun obvykle bývá uvedeno, pro který nástroj je tato konkrétní sada určena.

II. Podle ladění struny G

Při standardním ladění GCEA krajní struny vydávají vysoké tóny, nejhlubší je třetí struna C. Když ale použijete ladění s nízkým G (neboli Low G), nejhlubší tón bude mít struna G. Ukulele tak získá širší rozsah. Struny Low G mají toto označení uvedené na obalu. Pokud žádnou takovou informaci nenajdete, jde o standardní struny.

Jaké ladění tedy používat? Je to hodně o osobním pocitu. Charakteristický ukulele sound získáte při standardním ladění, právě proto mu někteří dávají přednost. Podle jiných je však nízké G skvělé při vybrnkávání melodie. Doporučujeme tedy začít s klasickým laděním a pokud vás láká Low G, přikoupit samostatnou strunu a vyzkoušet to. Dobrou zprávou každopádně je, že hmaty akordů se drží stále stejně. Není tedy nutné učit se nic nového.

III. Podle materiálu

Nic nezkazíte strunami z nylonu. S ním se také setkáte nejčastěji. Dostupné jsou ale i struny z jiných materiálů.

 • Nylon: Struny z tohoto materiálu jsou naprostou klasikou. Nylon je příjemný na dotek, jeho životnost je obvykle velmi dobrá. Nylonovým strunám nevadí vlhkost, výrazné změny teplot však mohou být podnětem k přeladění. U nových strun také nějakou dobu trvá, než se dokonale „usadí“.
 • Nylgut: Tento materiál je oproti nylonu měkčí a má odlišnou molekulární strukturu. Natahování strun z nylgutu je také náročnější a vyžaduje delší čas. Odměnou vám ale bude krásný zvuk a v porovnání s nylonem ještě delší životnost. (zdroj) Jejich nevýhodou je náchylnost ke změnám ve vlhkém prostředí a zvýšená citlivost vůči teplotním výkyvům.
 • Fluorocarbon: Materiál původně vyvinutý pro rybářské vlasce nabízí o něco jasnější zvuk než nylon a odolává i změnám teplot.  
 • Titanium: Struny z tohoto materiálu se svou hladkou strukturou hodně podobají nylonu, jsou ale schopny vytvořit ještě čistější tón.

Často kladené otázky

Mohu použít kovové struny?

Použití kovových strun rozhodně nedoporučujeme. Takové struny vyvíjí větší napětí na můstek i krk nástroje, hrozí tak jeho poškození. Kromě toho ocelové struny nebudou produkovat tolik oblíbený klasický zvuk uke.

Výjimkou jsou některé modely, které jsou přímo navrženy pro použití strun z kovu. Nejčastěji jde o elektrické ukulele. Takové struny jsou totiž hlasitější, na druhou stranu je hra o něco obtížnější.

Jak často struny měnit?

Žádná správná odpověď na tuto otázku neexistuje, výměna strun je úplně individuální záležitostí. Záleží především na tom, jak často hrajete. Profesionál může struny měnit každý měsíc, amatérský hráč, co si jen párkrát brnkne, třeba jednou za rok. Dobrou zprávou ale rozhodně je, že kvalitní struny vydrží dlouho. Dokonce tak dlouho, že řada lidí je mění ne proto, že musí, ale proto, že chce vyzkoušet něco nového.

Jakou barvu mají mít struny?

Takovou, jaká se vám líbí. Barva strun je ve většině případů jen designovým prvkem, žádný speciální účel nemá.

Shrnutí

Nadchl vás hudební nástroj ukulele? Není se čemu divit, dobře vypadá a stejně dobře i zní. Pokud jste úplný začátečník, zaměřte se na sopránová či koncertní uke. U obou získáte typický ukulele sound i kompaktní rozměry. Koncertní typ je však přece jen o něco větší, a tudíž vhodnější pro majitele širších prstů. Nejkvalitnější ukulele jsou vyrobené ze dřeva, určitým kompromisem je polomasiv či laminát.

Důležitý je i správný výběr strun. Ty vždy přizpůsobte typu (velikosti) ukulele. Nákup nových strun vás finančně nezruinuje, doporučujeme proto experimentovat. Právě tak získáte tu pravou sadu strun, která nejlépe odpovídá vašemu nástroji i stylu hry.

Tipy, jak začít hrát na ukulele

1) Základem je správný výběr nástroje. Pokud jste ale prošli první část článku, věříme, že v tomhle máte jasno :-). Když si pořídíte ukulele, do kterého se zamilujete, půjde vám i hra lépe od ruky.

2) Než se konečně pustíte do hraní, ujistěte se, že své ukulele pořádně znáte. Víte, kde hledat hlavici nebo hmatník? Umíte manipulovat s ladící mechanikou? Klíčová je také znalost strun. Pokud máte standardní ladění a ukulele držíte v herní pozici, úplně nahoře máte strunu G. Pod ní je C, E a dole A.

3) Naučte se akordy. Pokud už je umíte, tím líp pro vás, tento bod nemusíte řešit. Pokud jste akordy nepolíbení, chce to cvičit a cvičit. Každému vyhovuje jiný postup, někdo se učí po jednom akordu, jiný po dvou či třech naráz, které pravidelně střídá. Střídání akordů postupně zrychlujte, důraz však dávejte na správnost. Rychlost přijde s časem a pravidelným cvičením.

Mezi základní akordy, bez kterých se neobejdete, patří:

 • C: Prsteníčkem zmáčkněte čtvrtou strunu na třetím pražci.
 • F: Ukazováčkem zmáčkněte druhou strunu na prvním pražci a prsteníčkem první strunu ve druhém pražci.
 • G: Ukazováčkem zmáčkněte třetí strunu na druhém pražci, prostředníčkem čtvrtou strunu na druhém pražci a prsteníčkem druhou strunu na třetím pražci.
 • A: Ukazováčkem zmáčkněte třetí strunu na prvním pražci a prostředníčkem první strunu na druhém pražci.
 • D: Prostředníčkem zmáčkněte první strunu na druhém pražci, prsteníčkem druhou strunu na druhém pražci a malíčkem třetí strunu na druhém pražci.
 • Am: Prostředníčkem zmáčkněte první strunu na druhém pražci.
 • Dm: Ukazováčkem zmáčkněte druhou strunu na prvním pražci, prostředníčkem první strunu na druhém pražci a prsteníčkem třetí strunu na druhém pražci.
 • Em: Ukazováčkem zmáčkněte čtvrtou strunu na druhém pražci a prsteníčkem třetí strunu na čtvrtém pražci.  

Základní akordy najdete ukázané například v tomto videu:

4) Najděte si pozici, která vám vyhovuje. Ukulele lehce zatlačte mezi pravé předloktí a tělo. Budete ho tedy držet relativně vysoko v blízkosti pasu nebo hrudníku. Ale pozor, nepřežeňte to s tlakem, ať netlumíte vibraci zvuku. Zkuste se nehrbit, vaše záda vám poděkují. Když sedíte, uke si můžete opřít o nohu.

5) Pokud jste někdy hráli na kytaru, asi jste zvyklí brnkat přes ozvučný otvor. Na to u ukulele zapomeňte. Ten správný zvuk získáte, když budete hrát v místě, kde končí tělo nástroje a pokračuje jeho krk.

6) Vzpomínáte si na ZUŠku a kytarovou špetku? Při hraní na ukulele na to běžte jinak. Ze začátku je podle některých nejlepší brnkat palcem. Jakmile získáte dostatečnou jistotu, můžete přejít k dalšímu způsobu – ke hře ukazovákem či spojením palce s ukazovákem.

7) Využívejte jen zápěstí. Nemáchejte celou rukou, je to zbytečně vysilující.

8) Začínejte s jednoduchými písničkami o dvou či třech akordech. Až je perfektně zvládnete, přejděte k něčemu složitějšímu.

9) Hrát a zároveň se poslouchat je náročné. Vyřešte to tak, že si pořídíte nahrávku svého hraní. Je vaše hra plynulá? Děláte někde chyby? Co můžete zlepšit? To všechno z nahrávky snadno vyčtete.

10) Nezapomínejte na pravidelný trénink. Nemusíte mít vrozený talent pro hudbu, abyste se stali fantastickým hráčem na ukulele, potřebujete spíše vytrvalost.

11) Užívejte si jamování s ostatními. Svou hru tak porovnáte s jinými, odkoukáte od nich různé triky a budete se zlepšovat. A ještě se při tom skvěle pobavíte!

Napsat komentář