10+ nejlepších úrazových pojištění 2023 - srovnání, recenze a diskuze

Jaké je nejlepší pojištění úrazu? Pro koho se hodí a jaká rizika zvážit? A podle čeho vybrat ideální variantu právě pro vaše potřeby?


Výběr
redakce

Odmění vás za zdravý životní styl


Varianta i krátkodobého
pojištění

Bleskové sjednání krátkodobého úrazového pojištění online


Zahrnuje
i extrémní sporty

Úrazové pojištění pro nadšence do sportu


Zajímavé
slevy

Několik variant pojištění

Urazove Pojisteni

Zaměstnání, úklid domácnosti nebo sport ve volném čase – nepříjemný úraz vás může potkat kdekoliv a kdykoliv. Úrazové pojištění vás sice neochrání před samotným úrazem, ale pomůže vám zmírnit finanční důsledky nehody. V článku vám úrazové pojištění představíme podrobněji a provedeme vás jeho výběrem.

Hned na úvod je třeba říct, že úrazové pojištění je značně variabilní a zahrnovat může různá rizika, která si nastavíte na míru. Obecně platí, že úrazové pojištění kryje rizika úrazu. Pojišťovna vám pojistné plnění většinou vyplatí v případě: 

 • Léčení úrazu
 • Výdajů za pobyt v nemocnici z důvodu úrazu
 • Přechodných následků úrazu
 • Trvalých následků úrazu
 • Invalidity způsobené úrazem
 • Smrti následkem úrazu

Úrazové pojištění vám tedy pomůže udržet současný životní standard. Přeci jen pokud chodíte do zaměstnání a kvůli úrazu musíte několik týdnů strávit doma, výpadek příjmů může být citelný. Právě v takových chvílích oceníte úrazové pojištění. V případě smrti úrazem pak úrazové pojištění finančně zajistí pozůstalé.

Úrazové pojištění je možné uzavřít dlouhodobě, ale také na kratší dobu. Pojištění může platit jen ve vaší pracovní době nebo naopak ve volném čase. Pojistit můžete jednotlivce nebo celou skupinu (například školní třídu na výletě).

Výplata pojistného plnění obvykle neproběhne ihned, ale až po skončení šetření úrazu. Na finance si tak můžete počkat několik měsíců, v případě trvalých následků dokonce až několik let.

Úrazové pojištění není to stejné jako životní pojištění. Zatímco první zmíněné vás kryje pouze v případě úrazu, životní pojištění poskytuje mnohem komplexnější ochranu životních rizik. Výrazný rozdíl je také v ceně. Úrazové pojištění je totiž 4× až 5× levnější.

Svět pojištění umí být pro mnoho lidí španělskou vesnicí. Sestavili jsme několik pojmů, které se vám při vybírání pojištění budou hodit.

 • Čekací doba: Jedná se o dobu běžící od podpisu smlouvy, po kterou vám pojišťovna v případě pojistné události peníze nevyplatí. Většinou se udává v řádu měsíců a může se lišit v závislosti na dané události.
 • Kapitálová hodnota: Část pojistky použitá na spoření a investici.
 • Obmyšlená osoba: Vámi určená osoba, které pojišťovna vyplatí pojisté plnění v případě vaší smrti. Obmyšlených osob je možné uvést i více.
 • Pojistná doba: Konkrétní časové období, na které je pojištění sjednáno.
 • Pojistná událost: Nahodilá událost, jejímž vznikem získáváte nárok na pojistné plnění.
 • Pojistné plnění (Pojistná částka): Částka sjednaná při uzavírání pojistné smlouvy, která vám bude v případě pojistné události vyplacena.
 • Pojistník: Osoba, která sjednává a platí pojištění. Pojistníkem jste i v případech, kdy sjednáváte pojištění pro jiné osoby.
 • Pojistitel: Obecně řečeno je pojistitelem pojišťovna, s níž je sjednána pojistná smlouva.
 • Pojištěný: Osoba, na kterou se vztahuje pojištění a při pojistné události má nárok na pojistné plnění.
 • Výluky z plnění: Jedná se o případy či situace, které jsou vyjmuty z pojistného krytí a pojišťovna vám v jejich případě nic neuhradí. Bývají uvedené v podmínkách a jedná se o jednu z nejdůležitějších částí, kterou se rozhodně vyplatí důkladně pročíst.
 • Zproštění: Zbavení povinnosti platit pojistné při zachování stejných podmínek, jako kdybyste pojištění platili. Vzniká jen za určitých a předem stanovených podmínek.

Nejlepší úrazová pojištění

Na základě našeho průzkumu jsme vybrali ta nejoblíbenější úrazová pojištění. Kvalitních pojistných produktů ale na trhu existuje více, jenom se nevešly do našeho srovnání. Pro podrobné porovnání všech dostupných možností proto použijte srovnávač pojištění.

Odmění vás za zdravý životní styl

Jako první recenzi tu pro vás máme tip na životní pojištění Mutumutu. To narozdíl od úrazového pojištění poskytuje mnohem širší krytí rizik. Pojistí vám jak pracovní neschopnost, tak invaliditu i smrt. A to nejen v případě úrazu, ale také nemoci. 

Největší devízou Mutumutu pojištění je jeho přehlednost. Na webu společnosti se snadno zorientujete a najdete vše potřebné, podobně přehledná je i samotná smlouva. Pojištění pohodlně sjednáte online. 

Tleskáme také za podporu zdravého životního stylu. S Mutumutu životním pojištěním totiž získáte vratku až 30 % pojistného v případě, že nekouříte, chodíte pravidelně k lékaři a v mobilní aplikaci sbíráte body za sportování. Vypíchneme ještě to, že partnerem Mutumutu pojištění je Komerční pojišťovna. Ta vznikla již v roce 1995, je tedy zárukou dostatečné stability.

Přečtěte si celou recenzi MutuMutu zde

VariantyMutumutu životní pojištění
Pojistná částkaIndividuálně
Věk pojištěnceMax. 60 let
Pojistná dobaIndividuálně
Sjednání onlineAno

VÝHODY

NEVÝHODY

Bleskové sjednání krátkodobého úrazového pojištění online

Úrazové pojištění Uniqa je k dostání v krátkodobé a dlouhodobé variantě a výhodou je, že platí po celém světě. Krátkodobou verzi si sjednáte jednoduše online, díky čemuž získáte 10% slevu, a může trvat až 365 dní. Vybírat lze z balíčků Základ, Komfort a Exclusiv s limity 200 000 Kč, 1 000 000 Kč a 3 000 000 Kč v případě smrti následkem úrazu. Připojistit si můžete i rizikové aktivity. 

Dlouhodobé pojištění je možné sjednat pro jednotlivce i rodiny, kryje při sportu, dopravních nehodách i úrazech v domácnosti a k dispozici jsou dva druhy podle individuálních potřeb. Tuto variantu si však bohužel online nevyřídíte. 

Vznik pojistné události nahlásíte online, telefonicky nebo poštou. Stačí dodat potřebné kopie lékařských zpráv, pojišťovna Uniqa následně reaguje poměrně rychle. Oceňujeme také možnost obrátit se na lékaře v rámci asistenční služby Diagnose.me. Klasický operátor na telefonu vám k dispozici bude od pondělí do pátku.

VariantyKrátkodobá a dlouhodobá
Pojistná částkaIndividuální
Věk pojištěnceAž 75 let
Pojistná dobaIndividuálně
Sjednání onlineAno (u krátkodobého pojištění)

VÝHODY

NEVÝHODY

Úrazové pojištění pro nadšence do sportu

Generali Česká pojišťovna má ve svém portfoliu životní a úrazové pojištění. Zajímavostí je, že proti následkům úrazu pojistí i aktivní sportovce a osoby provozující extrémní sporty. V případě trvalých následků úrazu se můžete spolehnout na progresivní plnění.

Vznik pojistné události ohlásíte pomocí formuláře dostupného na webu společnosti či na pobočkách. Pojišťovna se chlubí tím, že finanční náhradu vyplácí ihned po stanovení diagnózy. V tom jsou samozřejmě zahrnuté výjimky, obecně ale rychlost společnosti a transparentnost v jejím jednání můžeme pochválit.

Generali Česká pojišťovna na svých stránkách bohužel nenabízí možnost úrazové pojištění sjednat bleskurychle online. Jejich klientský servis je ale velmi dobrý. Obrátit se můžete na pracovníky na infolince, případně osobně zajít na jednu z poboček rozmístěných po celé republice.

VariantyIndividuálně
Pojistná částkaIndividuálně
Věk pojištěnce15 až 70 let 
Pojistná dobaIndividuálně
Sjednání onlineNe

VÝHODY

NEVÝHODY

Několik variant pojištění

V nabídce Hasičské vzájemné pojišťovny naleznete hned několik variant úrazového pojištění. Volit tak můžete mezi pojištěním pro rodinu, skupinu, JSDH obce a Mladé hasiče.

Pokud se zaměříme na nejoblíbenější variantu Rodina, do pojistné smlouvy lze zahrnout 1 až 2 dospělé osoby a 1 až 5 dětí. Volit můžete mezi krátkodobým, ale i dlouhodobým úrazovým pojištěním. Využít můžete zajímavé slevy: 5 % za roční splátkovost, 10 % pro členy SH ČMS nebo 10% pro členy Společenstva kominíků ČR. Upozorníme na fakt, že za dobu trvání smlouvy vám společnost vyplatí max. 4 miliony Kč, respektive 2 miliony Kč v případě dítěte.

Web společnosti bohužel není úplně přehledný a některé informace na něm nenajdete. Někdy je proto nutné obrátit se na zákaznickou podporu a doptat se u nich. Se zaměstnancem pojišťovny budete jednat také při sjednání úrazového pojištění, online to společnost zatím neumožňuje.

VariantyRodina, Skupina, JSDH obce a Mladí hasiči
Pojistná částkaIndividuálně
Věk pojištěnce18 až 69 let (+ dítě 0 až 17 let)
Pojistná dobaIndividuálně
Sjednání onlineNe

VÝHODY

NEVÝHODY

U trvalých následků zajištěný doživotní úrazový důchod

V nabídce mezinárodní skupiny Ergo naleznete celou řadu pojistných produktů. Úrazové pojištění Skládačka si ve velké míře můžete přizpůsobit dle svých požadavků. Možnost měnit nastavení pojištění a rozsah ochrany vám zůstává i po podpisu smlouvy. Vybrat musíte alespoň 1 ze 3 povinných krytí, přidat můžete až 5 volitelných rizik.

Jednou smlouvou je možné pojistit až 5 osob. Pokud se společně pojistíte zároveň s partnerem, těšit se můžete na příjemnou 10% slevu na pojistné. Pokud chcete pojistit i dítě ve věku 0 až 14 let, na něj získáte slevu ve výši 50 %. Palec nahoru dáváme také za zachraňovací náklady do 10 000 Kč bezplatně zahrnuté v úrazovém pojištění.

Co ještě musíme vyzdvihnout, to je unikátní doživotní úrazový důchod. V případě úrazu s trvalými následky v rozsahu 35 % či více vám Ergo bude doživotně měsíčně vyplácet sjednaný důchod. Jako bonus pak jednorázově obdržíte jeho pěti až deseti násobek.

VariantySkládačka
Pojistná částkaMax. 3 000 000 Kč
Věk pojištěnce0 až 70 let
Pojistná dobaIndividuálně
Sjednání onlineNe

VÝHODY

NEVÝHODY

Úrazové pojištění rodiny i skupiny

U České podnikatelské pojišťovny můžete uzavřít úrazové pojištění pro rodinu či skupinu. Bohužel ani v jednom případě to nejde online, neobejdete se bez kontaktu s pracovníkem společnosti. Samotné sjednání je ale i tak rychlé a přehledné.

Rodinné úrazové pojištění Neon je určené pro pojištěnce až do 85 let, k nim můžete přidat i další dospělou osobu a až 5 dětí. Vybírat můžete ze tří variant, Risk, Life a Invest, sami si pak volíte kombinace základního pojištění a připojištění.

Skupinové úrazové pojištění s Filipem Plus je pak určené pro zaměstnance či dětské kolektivy. Škodnou událost lze ohlásit poštou na vyplněném tiskopisu. Chválíme hezky zpracovanou klientskou sekci i poskytovaný servis.

VariantyRodinné NEON a skupinové Filip Plus
Pojistná částkaIndividuálně
Věk pojištěnceaž 85 let
Pojistná dobaMin. 1 rok
Sjednání onlineNe

VÝHODY

NEVÝHODY

Sympatické pojištění na míru

Pojišťovna Pillow si zakládá na jednoduchém a transparentním přístupu a přehledné zde je i úrazové pojištění. Sjednat si jej můžete samostatně, nebo v kombinaci s pojištěním nemoci.

U Pillow nenarazíte na žádné balíčky, celé pojištění si sestavíte podle sebe. Zvolíte si, jaká rizika chcete pojistit, a nastavíte požadovanou výši plnění. Pokud tápete, můžete se řídit doporučením pojišťovny. Ihned také vidíte cenu, kterou budete měsíčně platit. A vše sjednáte pohodlně online, a to se slevou 20 %. 

Pojišťovna funguje plně online a nabízí i přehlednou aplikaci, s níž máte o svém pojištění kompletní přehled. To ale také znamená, že neexistují žádné kamenné pobočky, což nemusí vyhovovat všem.

VariantyIndividuálně
Pojistná částkaAž 1,5 mil. Kč
Věk pojištěnceIndividuálně (v závislosti na daném riziku)
Pojistná dobaIndividuálně
Sjednání onlineAno

VÝHODY

NEVÝHODY

Kombinace pojištění úrazu a nemoci s asistencí pro zdravý život

Pokud se chcete vedle úrazu pojistit také pro případ nemoci, můžete využít služeb Slavia pojišťovny a pojištění PRO Zdraví. V rámci jedné smlouvy pojistíte až 2 dospělé osoby a 8 dětí. Pojištění sjednáte také online (se slevou 10 %) a rizika si můžete libovolně poskládat podle svých preferencí. Sami si nastavíte také pojistné částky, limity jsou poměrně vysoké. U pojištění závažných onemocnění pak vybíráte ze tří balíčků: Základ, Jistota a Jubileum.

Specialitou tohoto pojištění je, že v ceně máte asistenta pro zdravý život. To znamená, že můžete využít možnosti konzultace po telefonu nebo e-mailu ohledně stravování, pohybu, zvládání stresu nebo osobního rozvoje.  

Jediné drobné mínus můžeme vidět v menším počtu poboček v některých částech republiky.

VariantyIndividuálně
Pojistná částkaAž 5 mil. Kč
Věk pojištěnceIndividuálně (v závislosti na daném riziku)
Pojistná dobaIndividuálně
Sjednání onlineAno

VÝHODY

NEVÝHODY

Pojištění se slevou, které si sestavíte podle sebe

Pojišťovna VZP, dceřiná společnost největší zdravotní pojišťovny v ČR, nabízí variantu úrazového pojištění pro dospělé i pro děti (Medvídek). Sjednat si jej můžete pohodlně online, a to navíc s 10 % slevou. Zvolit si můžete roční, pololetní, čtvrtletní nebo měsíční frekvenci placení, pokud zvolíte roční, získáte navíc 1 měsíc pojištění zdarma. Společnost také nabízí skupinové a věrnostní slevy.

Plusové body dáváme VZP za to, že si sami podle svých potřeb a uvážení nastavíte celou řadu parametrů, od požadovaných rizik přes výši plnění až po volbu připojištění. Kladně hodnotíme i to, že maximální vstupní věk je 70 let, ale pojištění platí až do 85 let, což nebývá úplně běžné. 

Jediné drobné mínus může někdo spatřovat v maximální pojistné částce na trvalé následky úrazu, která je 1 mil. Kč.

VariantyDítě (Medvídek), dospělý
Pojistná částkaAž 3 mil. Kč
Věk pojištěnce16 až 70 let (+ děti 0-15)
Pojistná dobaIndividuálně
Sjednání onlineAno

VÝHODY

NEVÝHODY

Pojištění s přehlednými podmínkami pro klienty banky

Pokud patříte ke klientům banky Moneta, zajímavou možností pro vás může být i úrazové pojištění přímo u této společnosti, které si snadno zřídíte také online ve své Smart Bance. Ale zkrátka nepřijdete ani ve chvíli, kdy klientem nejste, je však třeba si zde zřídit bezplatný běžný účet. Následně se vám otevře několik balíčků: Junior (79 Kč/měs.), Dospělý (99 Kč/měs.) a Rodina (299 Kč/měs.). Pojistné limity jsou zde 250 000 Kč na trvalé následky úrazu, 25 000 Kč na chirurgický zákrok z důvodu úrazu a 500 Kč/den na hospitalizaci. Během školních prázdnin je navíc plnění u dětí a mladistvých navýšeno na dvojnásobek. Možnost navýšení limitů společnost neuvádí.  

Co zde hodnotíme kladně, jsou velmi přehledné informace na webových stránkách, kde se o pojištění dozvíte vše potřebné. Ocenili bychom však možnost si pojištění více přizpůsobit a například tak navýšit spíše nižší pojistné limity.

VariantyJunior, Dospělý, Rodina
Pojistná částkaAž 250 000 Kč
Věk pojištěnce18 až 70 let (+ děti 0-18)
Pojistná dobaIndividuálně
Sjednání onlineAno

VÝHODY

NEVÝHODY

DEVĚT tipů, jak vybrat úrazové pojištění

Tápete při výběru dobrého úrazového pojištění a nevíte, na co se dívat? Následující sekce vám tenhle problém, věříme, vyřeší.

1) Zvažte, zda je pro vás úrazové pojištění to pravé

Předem si důkladně promyslete, zda je pro vás lepší uzavřít úrazové, nebo životní pojištění. Rozdíl mezi nimi jsme již v článku uvedli dříve. Je důležité od sebe tato dvě pojištění odlišovat a vědět, kdy vás jaké z nich kryje. Obecně platí, že pro ekonomicky aktivního živitele rodiny je optimální volbou životní pojištění. Pro dítě pak pojištění úrazové.


2) Promyslete, zda pojistit pouze sebe, nebo i ostatní rodinné příslušníky

Než se do sjednání úrazového pojištění pustíte, promyslete si také to, koho všeho chcete pojistit. Mnohé pojišťovny nabízejí výhodné podmínky při pojištění celé rodiny. Časté je dítě k dospělému zdarma. V takovém případě si zjistěte, jestli dítě bude kryto stejnou pojistnou částkou jako vy. Pokud se budete pojišťovat zároveň s drahou polovičkou, získat můžete zajímavou slevu.


3) Úrazové pojištění sjednejte co nejdříve

Máte děti? Pojistěte je v co nejmladším věku. Nejen že v prvních 10 letech věku jsou náchylnější k úrazům, ale pojištění je navíc výrazně levnější.


4) Ohlídejte si, co vše pojištění zahrnuje

Ne v každém úrazovém pojištění máte zahrnuta všechna rizika. Doporučujeme vám si určitě pojistit trvalé následky úrazu a invaliditu. Jedná se o situace, kdy nedojde pouze ke krátkodobému výpadku příjmů, ale úraz vás ovlivní doživotně.


5) Propočítejte si částku denního odškodnění

Spočítejte si, jakou částku od pojišťovny potřebujete dostávat v rámci denního odškodnění. Řada lidí totiž udělá tu chybu, že se pojistí na velmi nízkou částku, která jim následně nepokryje ani nezbytné životní náklady. Denní částku si proto nastavte tak, aby vám v kombinaci s nemocenskou zajistila dostatečný příjem.


6) Progresivní, nebo lineární pojistné plnění?

Pokud si sjednáte pojistku s lineárním plněním, finance za úraz vám budou vypočteny pomocí oceňovacích tabulek. Samozřejmě vždy s přihlédnutím k maximální výši pojistné částky. To je nevýhodné zejména při trvalých následcích. 

Pokud si ale pojistku sjednáte s progresivním plněním, maximální pojistná částka se v porovnání s původním limitem může i několikrát znásobit. Progresivní pojistné plnění je tedy podstatně vyšší než to klasické lineární. Vždy byste proto měli chtít nastavit progresivní plnění.

7) Pevná, nebo klesající pojistná částka? 

Co se pojistné částky týče, setkat se můžete se 2 variantami. V případě klesající pojistné částky vám bude klesat hranice maximálního možného plnění, například z 1 milionu na 500 tisíc Kč. Zároveň s tím vám klesne částka, kterou za pojištění platíte. V případě pevné pojištěné částky se nic takového dít nebude, pojistná částka bude stále stejná a vy budete platit stále stejně.

Sami si musíte promyslet, co je pro vás výhodnější. Například v důchodovém věku nebo po doplacení hypotéky (a tedy snížení životních nákladů) pro vás může být výhodnější klesající pojistná částka. 


8) Věnujte dostatek času přečtení podmínek

Vše, co se vám dostanete do ruky, pozorně čtěte. Projděte si návrh smlouvy i výluky z pojištění. Potřebný čas věnujte také podmínkám ve smlouvě a oceňovacím tabulkám. Z těch vyčtete, kolik peněz za jaký úraz můžete získat. 


9) Vyzkoušejte klientský servis a hlášení události

Ověřte si, že klientský servis budete mít vždy po ruce. Naprostým standardem je telefonní infolinka a možnost společnost kontaktovat přes e-mail. Pokud se neobejdete bez osobního kontaktu, podívejte se, jak daleko to máte na pobočku dané pojišťovny. 

Zjistěte si také, jaké máte možnosti při hlášení vzniku škodné události. Lze ji rychle nahlásit online? Musíte vyplňovat formuláře a posílat je poštou? Nebo je nezbytné dorazit na pobočku? To vše při výběru pojišťovny berte v potaz.

Často kladené otázky

V následující sekci poodhalíme ty nejčastější otázky na téma úrazového pojištění.

Ne, jeho sjednání je zcela dobrovolné. Spoléhat se pouze na štěstí se ale nemusí vyplatit. Pokud proto nemáte sjednané životní pojištění a máte zvýšené riziko úrazu, doporučujeme vám úrazové pojištění nepodcenit.

Na to neexistuje jednoznačná odpověď, je to zcela individuální. Záleží na tom, jaké pojištění si sjednáte, jakou nastavíte pojistnou částku i jaká připojištění přidáte.

Pojišťovny obvykle mají stanovený minimální a maximální věk pojištěnce. Pokud svého potomka chcete pojistit od narození, mnohé pojišťovny vám to umožní. S nalezením pojišťovny, která by pojistila osobu nad 75 let, už ale budete mít problém.

Není výjimkou, že úrazové pojištění platí nejen v ČR, ale po celém světě. Vždy se však o této skutečnosti přesvědčte u dané pojišťovny a pozornost věnujte i výjimkám, ať už co se týče rizik, tak i některých zemí.

Každá pojišťovna má své vlastní podmínky, avšak žádného finančního odškodnění se obecně nedočkáte v případě, že k úrazu došlo při páchání trestné činnosti, pokud si zdraví poškodíte úmyslně, mezi výlukami jsou i úrazy vzniklé v souvislosti s terorismem či válečnými událostmi. Dále věnujte zvýšenou pozornost tomu, jaké sporty jsou do pojištění zahrnuty, a jaké už jsou považovány za extrémní a nebezpečné a je k nim zapotřebí připojištění.

Instruktážní videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.2/5 - (17 votes)