Nejlepší úrazové pojištění 2022 - srovnání, recenze a diskuze

Urazove Pojisteni

Zaměstnání, úklid domácnosti nebo sport ve volném čase – nepříjemný úraz vás může potkat kdekoliv a kdykoliv. Úrazové pojištění vás sice neochrání před samotným úrazem, ale pomůže vám zmírnit finanční důsledky nehody. V článku vám úrazové pojištění představíme podrobněji a provedeme vás jeho výběrem.

Hned na úvod je třeba říct, že úrazové pojištění je značně variabilní a zahrnovat může různá rizika, která si nastavíte na míru. Obecně platí, že úrazové pojištění kryje rizika úrazu. Pojišťovna vám pojistné plnění většinou vyplatí v případě: 

 • Léčení úrazu
 • Výdajů za pobyt v nemocnici z důvodu úrazu
 • Přechodných následků úrazu
 • Trvalých následků úrazu
 • Invalidity způsobené úrazem
 • Smrti následkem úrazu

Úrazové pojištění vám tedy pomůže udržet současný životní standard. Přeci jen pokud chodíte do zaměstnání a kvůli úrazu musíte několik týdnů strávit doma, výpadek příjmů může být citelný. Právě v takových chvílích oceníte úrazové pojištění. V případě smrti úrazem pak úrazové pojištění finančně zajistí pozůstalé.

Úrazové pojištění je možné uzavřít dlouhodobě, ale také na kratší dobu. Pojištění může platit jen ve vaší pracovní době nebo naopak ve volném čase. Pojistit můžete jednotlivce nebo celou skupinu (například školní třídu na výletě).

Výplata pojistného plnění obvykle neproběhne ihned, ale až po skončení šetření úrazu. Na finance si tak můžete počkat několik měsíců, v případě trvalých následků dokonce až několik let.

Úrazové pojištění není to stejné jako životní pojištění. Zatímco první zmíněné vás kryje pouze v případě úrazu, životní pojištění poskytuje mnohem komplexnější ochranu životních rizik. Výrazný rozdíl je také v ceně. Úrazové pojištění je totiž 4× až 5× levnější.

Svět pojištění umí být pro mnoho lidí španělskou vesnicí. Sestavili jsme několik pojmů, které se vám při vybírání pojištění budou hodit.

 • Čekací doba: Jedná se o dobu běžící od podpisu smlouvy, po kterou vám pojišťovna v případě pojistné události peníze nevyplatí. Většinou se udává v řádu měsíců a může se lišit v závislosti na dané události.
 • Kapitálová hodnota: Část pojistky použitá na spoření a investici.
 • Obmyšlená osoba: Vámi určená osoba, které pojišťovna vyplatí pojisté plnění v případě vaší smrti. Obmyšlených osob je možné uvést i více.
 • Pojistná doba: Konkrétní časové období, na které je pojištění sjednáno.
 • Pojistná událost: Nahodilá událost, jejímž vznikem získáváte nárok na pojistné plnění.
 • Pojistné plnění (Pojistná částka): Částka sjednaná při uzavírání pojistné smlouvy, která vám bude v případě pojistné události vyplacena.
 • Pojistník: Osoba, která sjednává a platí pojištění. Pojistníkem jste i v případech, kdy sjednáváte pojištění pro jiné osoby.
 • Pojistitel: Obecně řečeno je pojistitelem pojišťovna, s níž je sjednána pojistná smlouva.
 • Pojištěný: Osoba, na kterou se vztahuje pojištění a při pojistné události má nárok na pojistné plnění.
 • Výluky z plnění: Jedná se o případy či situace, které jsou vyjmuty z pojistného krytí a pojišťovna vám v jejich případě nic neuhradí. Bývají uvedené v podmínkách a jedná se o jednu z nejdůležitějších částí, kterou se rozhodně vyplatí důkladně pročíst.
 • Zproštění: Zbavení povinnosti platit pojistné při zachování stejných podmínek, jako kdybyste pojištění platili. Vzniká jen za určitých a předem stanovených podmínek.

Nejlepší úrazová pojištění

Na základě našeho průzkumu jsme vybrali ta nejoblíbenější úrazová pojištění. Kvalitních pojistných produktů ale na trhu existuje více, jenom se nevešly do našeho srovnání. Pro podrobné porovnání všech dostupných možností proto použijte srovnávač pojištění.

Odmění vás za zdravý životní styl

Jako první recenzi tu pro vás máme tip na životní pojištění Mutumutu. To narozdíl od úrazového pojištění poskytuje mnohem širší krytí rizik. Pojistí vám jak pracovní neschopnost, tak invaliditu i smrt. A to nejen v případě úrazu, ale také nemoci. 

Největší devízou Mutumutu pojištění je jeho přehlednost. Na webu společnosti se snadno zorientujete a najdete vše potřebné, podobně přehledná je samotná smlouva. Pojištění pohodlně sjednáte online. 

Tleskáme také za podporu zdravého životního stylu. S Mutumutu životním pojištěním totiž získáte vratku 30 % pojistného v případě, že nekouříte, chodíte pravidelně k lékaři a v mobilní aplikaci sbíráte body za sportování. Vypíchneme ještě to, že partnerem Mutumutu pojištění je Komerční pojišťovna. Ta vznikla již v roce 1995, je tedy zárukou dostatečné stability.

Web: MutuMutu.cz

Přečtěte si celou recenzi MutuMutu zde

Varianty Mutumutu životní pojištění
Pojistná částka Individuálně
Věk pojištěnce Max. 65 let
Pojistná doba Individuálně
Sjednání online Ano

VÝHODY

NEVÝHODY

Úrazové pojištění s odměnou za věrnost

Pojišťovna AXA je součástí skupiny UNIQA Insurance Group. U společnosti si vyřídíte jak úrazové, tak životní pojištění. Velice příjemným bonusem je navyšování pojistné částky o 5 % za každý rok, kdy u AXA budete pojištěni. Pokud si tedy například sjednáte pojistnou částku 1 000 000 Kč, za rok se zvedne na 1 050 000 Kč. Pojistné přitom budete platit stále stejné.

Úrazové pojištění AXA vám kryje zranění s trvalými následky již od 1 % rozsahu tělesného poškození. Hodláte pojistit celou rodinu? Děti ve smlouvě budete mít zahrnuté zdarma.

Palec nahoru dáváme také za asistenční služba Telemedicína, kterou zajišťuje skupina UNIQA. Tuto službu využijete vždy, když budete potřebovat konzultovat aktuální zdravotní stav. Běžný klientský servis po telefonu je dostupný od pondělí do pátku. Pobočky AXA jsou poměrně dobře dostupné, výjimkou je jih Čech.

Web: Axa.cz

VariantyRodina a Individual
Pojistná částka500 000 Kč, 1 000 000 Kč nebo 1 500 000 Kč
Věk pojištěnce18 až 59 let (+ děti)
Pojistná dobaIndividuálně
Sjednání onlineAno

VÝHODY

NEVÝHODY

Bleskové sjednání úrazového pojištění online

Úrazové pojištění Uniqa 5 PLUS si můžete uzavřít pouze pro sebe ve variantě Individual nebo rovnou pro celou rodinu ve variantě Rodina. Pokud zvolíte druhou možnost, děti budete mít ve smlouvě zahrnuté zdarma. Pojišťovna se chlubí tím, že vás pojistí i bez nutnosti vyplňovat zdravotní dotazník.

Pojistnou částku si lze nastavit na 500 000, 1 000 000 nebo 1 500 000 Kč. Děti budou pojištěné na polovinu vaší pojistné částky (tedy 250 000, 500 000 nebo 750 000 Kč).

Vznik pojistné události nahlásíte online nebo poštou. Stačí dodat potřebné kopie lékařských zpráv, pojišťovna Uniqa následně reaguje poměrně rychle. Oceňujeme také možnost obrátit se na lékaře v rámci bezplatné asistenční služby Telemedicína. Klasický operátor na telefonu vám k dispozici bude od pondělí do pátku.

Web: Uniqa.cz

VariantyRodina a Individual
Pojistná částka500 000 Kč, 1 000 000 Kč nebo 1 500 000 Kč
Věk pojištěnce18 až 59 let
Pojistná doba11 let
Sjednání onlineAno

VÝHODY

NEVÝHODY

Úrazové pojištění pro nadšence do sportu

Generali Česká pojišťovna má ve svém portfoliu životní a úrazové pojištění. Zajímavostí je, že proti následkům úrazu pojistí i aktivní sportovce a osoby provozující extrémní sporty. V případě trvalých následků úrazu se můžete spolehnout na progresivní plnění.

Vznik pojistné události ohlásíte pomocí formuláře dostupném na webu společnosti či na pobočkách. Pojišťovna se chlubí tím, že finanční náhradu vyplácí ihned po stanovení diagnózy. V tom jsou samozřejmě zahrnuté výjimky, obecně ale rychlost společnosti a transparentnost v jejím jednání můžeme pochválit.

Generali Česká pojišťovna na svých stránkách bohužel nenabízí možnost úrazové pojištění sjednat bleskurychle online. Jejich klientský servis je ale velmi dobrý. Obrátit se můžete na pracovníky na infolince, případně osobně zajít na jednu z poboček rozmístěných po celé republice.

Web: Generaliceska.cz

VariantyRodina a Individual
Pojistná částkaIndividuálně
Věk pojištěnce15 až 70 let (+ dítě 0 až 14 let)
Pojistná dobaIndividuálně
Sjednání onlineNe

VÝHODY

NEVÝHODY

Pojištění s odměnami za zdravý životní styl

Pojišťovna MetLife pojistí jak jednotlivce, tak skupiny. V prvním případě vám nabídne pojištění úrazu a nemoci Kombi. Toto úrazové pojištění je určené pro jednoho hlavního pojištěnce, který k sobě může přidat až 6 dalších osob (dětí i dospělých). Pojistnou částku si můžete upravit na míru včetně kombinace pevných a klesajících částek.

Pokud jste majitel firmy a chcete pojistit své zaměstnance, zajímat vás bude úrazové pojištění skupiny. Dobrou zprávou pro vás je, že sjednání smlouvy s MetLife zabere jen minimum času. Zaměstnanci totiž budou pojištěni na základě seznamu. Není tedy nutné, aby každý z nich vyplňoval přihlášku.

V čem MetLife vyniká, to jsou odměny za zdravý životní styl. Máte jen málo rizikové zaměstnání? Nekouříte? Chodíte na pravidelné preventivní prohlídky ke svému praktickému lékaři, případně ke gynekologovi? Ve všech těchto případech od společnosti MetLife získáte velmi zajímavé bonusy.

Web: Metlife.cz

VariantyIndividuální a Skupinová
Pojistná částkaIndividuálně
Věk pojištěnce16 až 79 let (+ dítě 0 až 15 let)
Pojistná dobaMin. 5 let
Sjednání onlineNe

VÝHODY

NEVÝHODY

Několik variant pojištění

V nabídce Hasičské vzájemné pojišťovny naleznete hned několik variant úrazového pojištění. Volit tak můžete mezi pojištěním pro rodinu, skupinu, JSDH obce a Mladé hasiče.

Pokud se zaměříme na nejoblíbenější variantu Rodina, do pojistné smlouvy lze zahrnout 1 až 2 dospělé osoby a 1 až 5 dětí. Volit můžete mezi krátkodobým, ale i dlouhodobým úrazovým pojištěním. Využít můžete zajímavé slevy: 5 % za roční splátkovost, 10 % pro členy SH ČMS nebo 10% pro členy Společenstva kominíků ČR. Upozorníme na fakt, že za dobu trvání smlouvy vám společnost vyplatí max. 4 miliony Kč, respektive 2 miliony Kč v případě dítěte.

Web společnosti bohužel není úplně přehledný a některé informace na něm nenajdete. Někdy je proto nutné obrátit se na zákaznickou podporu a doptat se u nich. Se zaměstnancem pojišťovny budete jednat také při sjednání úrazového pojištění, online to společnost zatím neumožňuje.

Web: HVP.cz

VariantyRodina, Skupina, JSDH obce a Mladí hasiči
Pojistná částkaIndividuálně
Věk pojištěnce18 až 69 let (+ dítě 0 až 17 let)
Pojistná dobaIndividuálně
Sjednání onlineNe

VÝHODY

NEVÝHODY

U trvalých následků zajištěný doživotní úrazový důchod

V nabídce mezinárodní skupiny Ergo naleznete celou řadu pojistných produktů. Úrazové pojištění Skládačka si ve velké míře můžete přizpůsobit dle svých požadavků. Možnost měnit nastavení pojištění a rozsah ochrany vám zůstává i po podpisu smlouvy. Vybrat musíte alespoň 1 ze 3 povinných krytí, přidat můžete až 5 volitelných rizik.

Jednou smlouvou je možné pojistit až 5 osob. Pokud se společně pojistíte zároveň s partnerem, těšit se můžete na příjemnou 10% slevu na pojistné. Pokud chcete pojistit i dítě ve věku 0 až 14 let, na něj získáte slevu ve výši 50 %. Palec nahoru dáváme také za zachraňovací náklady do 10 000 Kč bezplatně zahrnuté v úrazovém pojištění.

Co ještě musíme vyzdvihnout, to je unikátní doživotní úrazový důchod. V případě úrazu s trvalými následky v rozsahu 35 % či více vám Ergo bude doživotně měsíčně vyplácet sjednaný důchod. Jako bonus pak jednorázově obdržíte jeho pěti až deseti násobek.

Web: Ergo.cz

VariantySkládačka
Pojistná částkaMax. 3 000 000 Kč
Věk pojištěnce0 až 70 let
Pojistná dobaIndividuálně
Sjednání onlineNe

VÝHODY

NEVÝHODY

Úrazové pojištění rodiny i skupiny

U České podnikatelské pojišťovny můžete uzavřít úrazové pojištění pro rodinu či skupinu. Bohužel ani v jednom případě nejde online, neobejdete se bez kontaktu s pracovníkem společnosti. Samotné sjednání je ale i tak rychlé a přehledné.

Rodinné úrazové pojištění Mozaika je určené pro pojištěnce ve věku 18 až 74 let, k nim můžete přidat i dítě do 14 let. Pro hlavní pojištěnou osobu je povinné pojištění trvalých následků úrazu, další osoby si rizika mohou poskládat libovolně dle vlastního uvážení. Pokud budete pojišťovat osobu starší 65 let, pozornost věnujte tomu, že v případě pojistné události obdržíte jen 50 % dohodnuté pojistné částky.

Skupinové úrazové pojištění s Filipem Plus je pak určené pro zaměstnance či dětské kolektivy. Škodnou událost lze ohlásit poštou na vyplněném tiskopisu. Chválíme hezky zpracovanou klientskou sekci i poskytovaný servis.

Web: CPP.cz

VariantyIndividuální, Rodinné a Skupinové Filip Plus
Pojistná částkaIndividuálně
Věk pojištěnce18 až 74 let (+ dítě 0 až 14 let)
Pojistná dobaMin. 1 rok
Sjednání onlineNe

VÝHODY

NEVÝHODY

DEVĚT tipů, jak vybrat úrazové pojištění

Tápete při výběru dobrého úrazového pojištění a nevíte na co se dívat? Následující sekce vám tenhle problém, věříme, vyřeší.

1) Zvažte, zda je pro vás úrazové pojištění to pravé

Předem si důkladně promyslete, zda je pro vás lepší uzavřít úrazové nebo životní pojištění. Rozdíl mezi nimi jsme již v článku uvedli dříve. Je důležité od sebe tato dvě pojištění odlišovat a vědět, kdy vás jaké z nich kryje. Obecně platí, že pro ekonomicky aktivního živitele rodiny je optimální volbou životní pojištění. Pro dítě pak pojištění úrazové.


2) Promyslete, zda pojistit pouze sebe nebo i ostatní rodinné příslušníky

Než se do sjednání úrazového pojištění pustíte, promyslete si také to, koho všeho chcete pojistit. Mnohé pojišťovny nabízejí výhodné podmínky při pojištění celé rodiny. Časté je dítě k dospělému zdarma. V takovém případě si zjistěte, jestli dítě bude kryto stejnou pojistnou částkou jako vy. Pokud se budete pojišťovat zároveň s drahou polovičkou, získat můžete zajímavou slevu.


3) Úrazové pojištění sjednejte co nejdříve

Máte děti? Pojistěte je v co nejmladším věku. Nejen že v prvních 10 letech věku jsou náchylnější k úrazům, ale pojištění je navíc výrazně levnější.


4) Ohlídejte si, co vše pojištění zahrnuje

Ne v každém úrazovém pojištění máte zahrnuta všechna rizika. Doporučujeme vám si určitě pojistit trvalé následky úrazu a invaliditu. Jedná se o situace, kdy nedojde pouze ke krátkodobému výpadku příjmů, ale úraz vás ovlivní doživotně.


5) Propočítejte si částku denního odškodnění

Spočítejte si, jakou částku od pojišťovny potřebujete dostávat v rámci denního odškodnění. Řada lidí totiž udělá tu chybu, že se pojistí na velmi nízkou částku, která jim následně nepokryje ani nezbytné životní náklady. Denní částku si proto nastavte tak, aby vám v kombinaci s nemocenskou zajistila dostatečný příjem.


6) Progresivní, nebo lineární pojistné plnění?

Pokud si sjednáte pojistku s lineárním plněním, finance za úraz vám budou vypočteny pomocí oceňovacích tabulek. Samozřejmě vždy s přihlédnutím k maximální výši pojistné částky. To je nevýhodné zejména při trvalých následcích. 

Pokud si ale pojistku sjednáte s progresivním plněním, maximální pojistná částka se v porovnání s původním limitem může i několikrát znásobit. Progresivní pojistné plnění je tedy podstatně vyšší než to klasické lineární. Vždy byste proto měli chtít nastavit progresivní plnění.

7) Pevná, nebo klesající pojistná částka? 

Co se pojistné částky týče, setkat se můžete se 2 variantami. V případě klesající pojistné částky vám bude klesat hranice maximálního možného plnění, například z 1 milionu na 500 tisíc Kč. Zároveň s tím vám klesne částka, kterou za pojištění platíte. V případě pevné pojištěné částky se nic takového dít nebude, pojistná částka bude stále stejná a vy budete platit stále stejně.

Sami si musíte promyslet, co je pro vás výhodnější. Například v důchodovém věku nebo po doplacení hypotéku (a tedy snížení životních nákladů) pro vás může být výhodnější klesající pojistná částka. 


8) Věnujte dostatek času přečtení podmínek

Vše, co se vám dostanete do ruky, pozorně čtěte. Projděte si návrh smlouvy i výluky z pojištění. Potřebný čas věnujte také podmínkám ve smlouvě a oceňovacím tabulkám. Z těch vyčtete, kolik peněz za jaký úraz můžete získat. 


9) Vyzkoušejte klientský servis a hlášení události

Ověřte si, že klientský servis budete mít vždy po ruce. Naprostým standardem je telefonní infolinka a možnost společnost kontaktovat přes e-mailu. Pokud se neobejdete bez osobního kontaktu, podívejte se, jak daleko to máte na pobočku dané pojišťovny. 

Zjistěte si také, jaké máte možnosti při hlášení vzniku škodné události. Lze ji rychle nahlásit online? Musíte vyplňovat formuláře a posílat je poštou? Nebo je nezbytné dorazit na pobočku? To vše při výběru pojišťovny berte v potaz.

Často kladené otázky

V následující sekci poodhalíme ty nejčastější otázky na téma úrazového pojištění.

Ne, jeho sjednání je zcela dobrovolné. Spoléhat se pouze na štěstí se ale nemusí vyplatit. Pokud proto nemáte sjednané životní pojištění a máte zvýšené riziko úrazu, doporučujeme vám úrazové pojištění nepodcenit.

Na to neexistuje jednoznačná odpověď, je to zcela individuální. Záleží na tom, jaké pojištění si sjednáte, jakou nastavíte pojistnou částku i jaká připojištění přidáte.

Pojišťovny obvykle mají stanovený minimální a maximální věk pojištěnce. Pokud svého potomka chcete pojistit od narození, mnohé pojišťovny vám to umožní. S nalezením pojišťovny, která by pojistila osobu nad 75 let, už ale budete mít problém.

Instruktážní videa

Napsat komentář

4.2/5 - (17 votes)