Nejlepší firmy na vymáhání pohledávek a dluhů 2024 – recenze, zkušenosti

Nejlepší Firmy Na Vymáhání Pohledávek A Dluhů – Recenze, Zkušenosti

Dva vysocí, černě odění muži s tmavými brýlemi na očích zvonící u dveří. Tak si možná stále někteří z nás představují vymahače dluhů. Inkasní agentury dnes vypadají a fungují úplně jinak. Stále však platí, že jejich služby nikdo z nás nevyhledává rád. Jenže pokud vám neuhrazené faktury na stole rostou jako houby po dešti, není často jiná cesta. Jak vybrat tu správnou firmu na vymáhání dluhů a co od ní vlastně očekávat?

Pro všechny, kdo dávají přednost online řešení

Nesplacené faktury, neproplacené mzdy, zkrácené pojištění, nezaplacený nájem – to vše můžete řešit s portálem ePohledavky.cz, který provozuje společnost Ereceivables management. Pyšní se jednou velkou výhodou, a tou je mimosoudní, soudní i exekuční řešení online, což znamená například to, že se nemusíte účastnit případných soudních jednání ani setkávat s advokáty, takže ušetříte spoustu času. Online také můžete sledovat průběh a stav svých pohledávek a stejně tak může být touto cestou kontaktován i dlužník.

Najdeme zde i další podstatné výhody, jako je bezplatné posouzení vašeho případu. Nic neplatíte také v případě, že se pohledávku nepodaří vymoci. Pokud se povede vše dotáhnout do zdárného konce, zaplatíte jako odměnu 20 % z vymožené částky, což může být o něco vyšší částka než u některých jiných agentur



VÝHODY

NEVÝHODY

Vyřešte své pohledávky mimosoudně a online

Jak už prozrazuje samotný název, portál Mimosoudni.cz se zaměřuje výhradně na mimosoudní vymáhání. Vyřešit zde můžete neproplacené směnky, faktury i půjčky, a to od výše 20 000 Kč. To může být pro někoho trochu limitní. Vedle toho pak firma nabízí také odkup vašich pohledávek. Využít této služby lze třeba v případě, že chcete své peníze ihned.

Spoustu věcí i zde vyřešíte online, což je z časových důvodů velmi praktické. Bez osobní schůzky se obejde sjednání řízení, předání podkladů i podpis smlouvy. Samotný dlužník je už kontaktován osobně.

Firma nabízí také bezplatné posouzení vašeho případu a odměnu platíte až ve chvíli, kdy je vymáhání úspěšně ukončeno (existuje zde však poplatek 1500 Kč i v případě, že je vymáhání ukončeno neúspěšně, může být však v některých případech prominut). U této firmy se jedná o 5-50 % z dlužné částky a čím nižší tato částka je, tím vyšší poplatek zaplatíte. Může se tedy stát, že získáte jen polovinu dané částky, v některých případech je ale i to lepší než nic.



VÝHODY

NEVÝHODY

Zavedená společnost s příjemným bonusem při soudním vymáhání 

Zatímco jiné firmy jsou s uváděním úspěšnosti vymáhání spíše opatrné (většinou se setkáme s informací, že při včasném řešení a s kvalitními podklady se šance zvyšují a úspěšnost je až 90 %), pohledavkyonline.cz se 81% úspěšností netají. Najdeme u nich ještě jeden zajímavý bonus, a to ten, že u dluhu vymoženého přes soud získáváte celou výši dluhu a odměnu i náklady řízení platí dlužník. Firma zaujme i svým působením už od roku 2007.

Zadat společnosti můžete neuhrazené faktury, mzdy, nájemné, půjčky, dluhopisy i směnky, a to už od výše 5 000 Kč. Posouzení pohledávky máte zdarma. Celý proces se snaží řešit rychle a vaši pohledávku začnou vymáhat už do 48 hodin od potvrzení. I v tomto případě můžete ušetřit čas, osobní schůzky zde nejsou potřeba a vše lze řešit online.

Co se týče odměn, které si společnost účtuje, záleží vždy na daném případu. Například u vymáhání faktur se jedná většinou o 15% odměnu, což je vzhledem ke konkurenci vcelku příjemná výše. Celý proces je na webu velmi přehledně popsaný a vysvětlený.

VÝHODY

NEVÝHODY

Advokátní kancelář s přehlednou nabídkou

Vymáháním pohledávek a dluhů se (mimo jiné) zabývá i advokátní kancelář AZlegal.cz. Pomůže vám s tímto procesem komplexně, ale obrátit se na ni můžete i v rámci jednotlivých kroků, kdy chcete například zaslat předžalobní výzvu a mít jistotu, že bude sepsaná správně. Jednotlivé úkony, s nimiž vám kancelář pomůže, najdete přehledně uvedené v dané sekci na webových stránkách, a to včetně cen, které si účtují, takže hned víte, co můžete očekávat.

Pokud se podíváme na samotné vymáhání jednotlivých pohledávek, nabízí společnost profesionální zastoupení advokátem v průběhu celého procesu, a to s odměnou 15-25 % z dlužné částky, což je číslo řadící se do střední hladiny.

Jako pozitivum můžeme brát i vysoké hodnocení firmy zákazníky, kteří chválí především přístup a komunikaci. Nevýhodou mohou pro někoho být omezené možnosti řešit věci online (například pomocí formuláře pro zadání informací o případu).



VÝHODY

NEVÝHODY

Společnost s důrazem na individuální přístup

Mimosoudní, soudní i exekuční vymáhání pohledávek nabízí portál Expohledavky.cz. Specializují se na faktury, zápůjčky, směnky, mzdy, nájem i náhradu škody a webové stránky nabízejí přehledný popis kroků, které v případě zastupování podnikají. I zde váš případ posoudí online a zdarma a soustředí se přitom na individuální přístup, kdy přihlížejí například k odlišnostem podle oboru podnikání. Mezi službami u této společnosti najdeme i odkup pohledávek, což může být v určitých případech také užitečné řešení.

I u této firmy platíte až procenta z vymožené částky, a to ve výši 5 až 30 % (nejméně pak 3 000 Kč). Nemusí to tedy být zrovna malá částka, což vcelku sympaticky přiznává i samotná společnost.



VÝHODY

NEVÝHODY

Firma s 97% šancí na vymožení

Firma bezpohledavek.cz je společným projektem firmy myTimi, která poskytuje služby v oblasti virtuální asistence a sama potřebovala s dlužníky pomoci a nenašla správného partnera, a advokátní kanceláře GT Legal, jež se na vymáhání pohledávek specializuje více než 20 let. Cílem bylo vytvořit službu, kde se platí až za výsledek. I zde tedy platíte až v případě úspěšného získání peněz zpět.

Poté závisí odměna, kterou zaplatíte, na výši vymáhané částky a způsobu řešení. Pohybuje se od 5 do 40 %, což nemusí být zrovna málo. Vše je ale uvedeno v ceníku přímo na webu, takže si sami můžete spočítat, nakolik je pro vás nabídka výhodná. Procentuální výše odměny zde klesá s výší částky a níže se pohybuje u soudního vymáhání.

Zajímavostí je u této firmy údaj o 97% procentní šanci na vymožení, což je nejvyšší číslo, na které jsme u námi hodnocených společností narazili. Jak je vypočítáváno, se však může u firem lišit a je tak třeba jej brát do jisté míry s rezervou.



VÝHODY

NEVÝHODY

Firma s vlastním školením, jak pohledávky vymáhat

Společnost Creditmanagement.cz je na trhu už od roku 2006 a patří tak k těm zavedeným a zkušeným hráčům. Působí nejen v ČR, ale také na Slovensku, což může být pro někoho výhodou. Vedle vymáhání dluhů pak firma nabízí také semináře, kde se můžete naučit třeba právě to, jak dostat své pohledávky zpět.

I zde platíte až za výsledek, a předem vás tedy žádné platby nečekají. Stejně tak je možné spoustu věcí vyřídit na dálku a není tak třeba nikam jezdit. Pokud byste se svými pohledávkami už nechtěli dále zabývat, můžete je firmě i odprodat.

Co je zde mínusem, jsou chybějící, alespoň orientační údaje o výši odměny, které by mohly při výběru firmy na vymáhání pohledávek hrát důležitou roli.

VÝHODY

NEVÝHODY

8 tipů, co dělat s nezaplacenou pohledávkou či dluhem

Nezaplacené dluhy mohou být zdrojem stresu pro obě zúčastněné strany. Zde přinášíme několik užitečných tipů, jak se s touto situací vypořádat.

1) Prevence je základ

Ideální je samozřejmě neproplaceným fakturám a dalším pohledávkám úplně předcházet. Vždy je tedy dobré si prověřit, komu peníze půjčujeme nebo s jakými klienty navazujeme spolupráci. Zároveň mějte sepsanou písemnou smlouvu (v nejlepším případě posvěcenou advokátem) či jasně dané platební podmínky v objednávce, splatnost i případné pokuty.


2) Zkuste to neformálně

Zapomínáme všichni a stejně tak se může stát, že je při platbě zadáno špatné číslo účtu nebo třeba variabilní symbol a nedošlo k jejímu spárování. Možná to je i případ vaší neproplacené faktury. Zkuste proto dotyčného nejprve oslovit třeba telefonicky či e-mailem a na dluh jej upozornit.


3) Projděte si rejstříky

Pokud snaha o kontaktování nezabírá, nabízí se předžalobní výzva. Ještě předtím si však ověřte, zda dlužník není v insolvenci či několikanásobné exekuci. V těchto případech by bylo vymáhání velmi složité a zvažte tedy, zda se vám především z časového hlediska vůbec vyplatí.


4) Mimosoudní řešení

Na mimosoudní řešení se specializuje řada inkasních agentur. V této fázi jsou dlužníkovi zasílány upomínky, případně bývá osobně či telefonicky kontaktován. Na základě toho může dojít k úhradě dluhu či nastavení splátkového kalendáře.


5) Předžalobní výzva

Dalším krokem pak bývá předžalobní výzva. Není nutná, ale pokud této možnosti nevyužijete, patrně se tak připravujete o možnost, že vám soud v případě vaší výhry přizná náhradu nákladů řízení. Musí také splňovat některé náležitosti, jako je uvedení, jak dluh vznikl, jeho výše, dodatečná lhůta pro zaplacení a také údaje pro platbu. Lépe a účinněji působí, pokud její sepsání a zaslání necháte na advokátovi, minimalizujete tak i chyby, kterých byste se mohli dopustit.


6) Žaloba

Pokud ani předžalobní výzva nepřinese kýžený výsledek, může být dalším krokem podání žaloby. Ta se podává k obvodnímu soudu v místě bydliště či sídla dlužníka. Nezapomeňte soudu dodat veškeré podklady, které k dané pohledávce máte. V tomto kroku je však třeba počítat s určitými náklady (soudní poplatek, právní zástupce…).


7) Návrh na exekuci

Soud jste vyhráli, ale dlužník se k placení stále nemá? Pak je možným řešením podání exekučního návrhu soudnímu exekutorovi. Tento krok nejlépe řešte za pomoci právníka.


8) Odprodání pohledávky

Jestliže jste už z řešení dané pohledávky unavení nebo jste ji rovnou vzdali, je zde i možnost jejího odprodání. Za jakou cenu? To závisí na dané pohledávce a zvolené firmě.

Jak zpravidla vypadá proces vymáhání pohledávky?

Zajímá vás, jak většinou firmy postupují při vymáhání pohledávek a dluhů? Následující řádky vám odpoví:

1) Posouzení případu

Pokud se rozhodnete svěřit svou pohledávku do rukou firmy specializující se na jejich vymáhání, bude prvním krokem kontrola a posouzení vašeho případu na základě vámi dodaných podkladů. Dozvíte se tak, zda je k vymáhání vhodný, a navrženy jsou některé další kroky. Posouzení nabízí většina námi recenzovaných společností zdarma.


2a) Negativní nárok

Může se stát, že je váš případ posouzen negativně, například pro nedostatek podkladů. Některé firmy od něj v tomto případě dávají ruce pryč, jiné se ale pokusí například o mimosoudní vymáhání.


2b) Pozitivní nárok a sjednání zastoupení

Je-li vaše pohledávka posouzená jako vymahatelná, dochází obvykle k sepsání smlouvy a udělení plné moci vybrané společnosti či advokátní kanceláři, které vás budou dále zastupovat.


3) Mimosoudní řešení

Dalším krokem bývá obvykle snaha o mimosoudní vyřešení pohledávky, kdy se dlužníci často zaleknou advokátů či hrozícího soudu.


4) Žaloba a soudní fáze

Jestliže mimosoudní cesta nefunguje, přistupuje se k podání žaloby (návrhu na vydání elektronického platebního rozkazu). Tím začíná řešení soudní. K němu se váže i soudní poplatek, který jde v případě vašeho úspěchu v soudním řízení na vrub dlužníkovi.


5) Exekuce

Vyhraným soudem to však končit nemusí. Pokud se dlužník stále k placení nemá, přistupuje se obvykle k exekučnímu vymáhání. Exekutor v tomto případě může postihnout majetek, ale třeba i mzdu a bankovní účty dlužníka.

Často kladené otázky

V následující sekci poodhalíme ty nejčastější otázky na téma vymáhání pohledávek a dluhů.

Mnoho lidí má možná dojem, že firmy na vymáhání pohledávek jsou určené jen pro velké podniky. Ale i malé a střední firmy se přeci s dlužníky potýkají a neproplacené faktury pro ně často znamenají větší zátěž. Posouzení vašeho případu nabízí většina těchto společností zdarma, takže to můžete alespoň zkusit. Je pravda, že odměna může být u nižších vymáhaných částek vyšší, ale ani to není pravidlem.

Při výběru společnosti na vymáhání dluhů vás může vést řada ukazatelů. Jedním z nich je celkový dojem, který vytváří. Má profesionální webové stránky, působí na vás sympaticky a pyšní se dlouholetou historií? Výborně. Stejně tak se můžete podívat i na recenze na internetu, a to nejen od klientů, ale i od dlužníků.

Zásadní rozdíl vyplývá už z názvu. Mimosoudní řešení obvykle předchází tomu soudnímu, jelikož je jednodušší a může být i značně rychlejší. Pokusit se o něj můžete i sami, například zasláním upomínky. V soudním sporu už je třeba počítat se soudními poplatky a náklady na advokáta.

Instruktážní video

4.5/5 - (22 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak tvoříme obsah? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

1 komentář u „Nejlepší firmy na vymáhání pohledávek a dluhů 2024 – recenze, zkušenosti“

  1. Dobrý den,hledám společnost,která dovede najít dlužníka,který má dobře uložený peníze,MOJE.,prostě dluží mi větší částku,soud jsem sice vyhrál,muj právník má rozhodnutí soudu,ale dodnes neposlal ani korunu,na tyhle lidi neplatí jen bububu,rozumíte,najde se společnost,rozumíte jakou myslím,je to dost velká částka,peníze dopředu už nedám,ale určitě bych šel do většího uroku,při dobře odvedené práci,děkuju,opravdu jen tvrdší společnost.s pozdravem Brunner.

    Odpovědět

Napsat komentář