TOP 18: Nejlepší e-shop řešení 2023 – recenze (pronájem eshopu)

Jaká jsou nejlepší e-shopová řešení? Podle čeho je vybírat? A jaké bude vhodné pro začátečníky a jaké pro velké e-shopy? 


Výběr redakce

E-shop s nespočtem funkcí


Poměr cena/výkon

Jednoduchý e-shop za nízkou cenu


Jednička na trhu

Přehledný e-shop od největšího hráče v Česku


Pro začátečníky

Maximálně jednoduché založení e-shopu

E Shop Reseni

Je vaším snem vlastní e-shop? Představíme vám všechny možnosti, jaké při jeho založení máte. Dobrou zprávou je, že to jde i bez pokročilých znalostí programování. Pronajmout si totiž můžete hotové e-shop řešení. Abychom vám výběr pronájmu e-shopu ulehčili, jednotlivé nabídky jsme vyzkoušeli za vás. Neochudíme vás ani o recenze nejoblíbenějších e-shop řešení zdarma.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Začínáte řešit založení vlastního internetového obchodu? Základem je vědět, že existuje několik typů řešení e-shopů: 

 • internetový obchod na míru
 • open source (volně dostupné řešení)
 • pronájem e-shopu (tzv. krabicové řešení)

Nejlepší eshop platformy / pronájmy eshopu

Chcete si pronajmout již hotové e-shop řešení a internetový obchod bez námahy obsluhovat přímo z vašeho obýváku? Zásadní je výběr kvalitního dodavatele. Vyznat se v široké nabídce ale nemusí být úplná hračka. Z toho důvodu jsme pro vás připravili recenze nejoblíbenějších krabicových řešení.

 1. UpGates
 2. Eshop rychle
 3. Shoptet
 4. Webnode
 5. Shopify
 6. Atomer
 7. Simpleshop
 8. Byznysweb
 9. Exitshop
 10. Mioweb
 11. Wix
 12. Fastcentrik
 13. Webreal
 14. Mozello
 15. OpenCart
 16. Prestashop
 17. Woocommerce
 18. Magento (Adobe Commerce)

E-shop s nespočtem funkcí

Ostravskému projektu UpGates nechybí žádná důležitá funkcionalita. Vybírat můžete ze 4 tarifů a skvělé je, že všechny obsahují všech 163 funkcí. Liší se pouze počtem produktů, podporou jazykových mutací a velikostí dostupného prostoru.

Spuštění e-shopu je otázkou pár minut. Práce s exportem a importem dat a produktů je velice intuitivní i pro začátečníka. Výborně funguje propojení s externími službami včetně dopravy, marketingu nebo financí. Nemusíte stahovat žádné pluginy, napojení na Facebook, Google Analytics nebo systém EET je bleskové.

V modulu UpGates Designer je předpřipraveno 108 grafických návrhů. Jeden si stačí vybrat a v pokročilém grafickém editoru pak přizpůsobit svým požadavkům. Pokud toužíte po zcela unikátním designu, UpGates vás propojí s ověřeným grafikem.

Velkou výhodou je kvalitní česká podpora. Nemusíte se prokousávat materiály v angličtině, nápověda i obsahově nabušený blog jsou dostupné kompletně v českém jazyce. Poradit se pak můžete na Facebooku, případně vyplnit kontaktní formulář.

VariantyBronze, Silver, Gold, Platinum
Cena450 Kč až 3250 Kč za měsíc
Instalace na klikAno
PodporaKontaktní formulář
JazykČeština
Zkušební doba30 dní zdarma

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduchý e-shop za nízkou cenu

Eshop-rychle je řešení internetového obchodu z Česka, konkrétně z Českých Budějovic. Společnost je známá svým důrazem na uživatelskou přívětivost a svou nabídku stále vylepšuje.

K dispozici jsou 2 varianty řešení e-shopu. Od sebe se liší například prostorem na disku: u levnějšího balíčku máte 5 GB, u vyšší neomezené místo. U obou variant je samozřejmostí možnost vlastní domény, napojení na reklamní nástroje nebo podpora EET. Pronájem můžete hradit po měsíci, případně zvolit půlroční, roční či dvouletou platbu s určitým počtem měsíců zdarma.

Administrace systému Eshop-rychle je rychlá a jednoduchá, poradí si s ní i běžný uživatel PC. Stačí vyplnit přednastavené boxy. Vybírat můžete z několika jednotek propracovaných grafických šablon, což však pro někoho může být trochu málo.

Sekce s častými dotazy je přehledně zpracovaná. Nápověda k e-shopu je opravdu hodně vyčerpávající. Nemusíte se bát, že byste v ní něco nenašli. Snad jen pokud neradi čtete, víc byste ocenili nápovědu formou videí. Na technickou podporu se případně můžete obrátit prostřednictvím telefonu, e-mailu či kontaktního formuláře.

VariantyStartup, Business
Cena490 Kč až 990 Kč za měsíc
Instalace na klikAno
PodporaTelefon Po až Pá, E-mail, Kontaktní formulář
JazykČeština
Zkušební doba15 dní zdarma

VÝHODY

NEVÝHODY

Přehledný e-shop od největšího hráče v Česku

Shoptet je už několik let jedničkou na českém trhu v oblasti pronájmu e-shopových řešení. Oceňujeme jednoduchý postup při zakládání internetového obchodu. Zprovoznění zabere pár sekund, i následné ovládání je intuitivní.

Vybírat můžete hned z 5 variant tarifů, mezi nimiž nechybí ani e-shop zdarma. Ten je ale určený pouze pro mikro podnikatele, prostor totiž budete mít pouze pro 10 produktů a 1 uživatele. Už v basic verzi můžete nahrát 100 produktů, v nejvyšší pak až 50 tisíc. Všechny varianty jsou připravené na EET a GDPR.

Co se placení týče, zvolit můžete měsíční, roční s 4% slevou nebo platbu na dva roky s 10% slevou. Shoptet nabízí jen menší počet šablon, ty jsou ale moderní a responzivní. Využít můžete unikátní službu, kdy můžete provozovat jak internetový obchod, tak spravovat kamennou prodejnu.

Co se podpory týče, ta je naprosto skvostná. Sekce s nejčastějšími otázkami je hodně široká, odpovědi dostatečné. Nechybí ani podrobná nápověda. Zajímavostí je Shoptet univerzita, vzdělávací projekt přístupný v administraci e-shopu. Skvělá je také podpora po telefonu, vše vám vysvětlí i jako úplnému začátečníkovi.

VariantyFree, Basic, Business, Profi, Enterprise
CenaZdarma až 3 970 Kč za měsíc
Instalace na klikAno
Technická podporaTelefon Po až Pá, E-mail
JazykČeština
Zkušební doba30 dní zdarma

VÝHODY

NEVÝHODY

Maximálně jednoduché založení e-shopu

Webnode je známý především jako online nástroj pro tvorbu webových stránek. Možnost vytvořit si vlastní e-shop je dostupná v balíčku Standard, Profi a Business. Varianty se od sebe liší například prostorem na serveru, u levnější budete mít 3 GB, u vyšší pak 7 GB a u nejvyšší 15 GB. Ani jedno číslo není extra vysoké a obsáhlým e-shopům nemusí stačit. Pozornost věnujte také tomu, že měření konverzí a export do srovnávačů cen naleznete až od varianty Profi.

Webnode obecně nenabízí tolik funkcí jako některá konkurenční řešení. Na druhou stranu je skutečně maximálně jednoduchý. Nejste ani trochu technický typ? Tady to rozhodně nevadí. Výhodou je také snadné přidávání produktů. Ve formátu csv je lze naimportovat hromadně. Všechny dostupné šablony jsou responzivní.

Web pro nás nebyl úplně přehledný, respektive někdy trvalo déle najít požadované informace. Nápověda je ale výborně zpracovaná a hodně podrobná. Oceňujeme velké množství fotek, nemusíte se tak prokousávat množstvím textu. Tleskáme také za Youtube kanál s videonávody. Podporu kontaktujete e-mailem, prémioví zákazníci také telefonicky.

VariantyStandard, Profi, Business
Cena299 Kč až 699 Kč za měsíc
Instalace na klikAno
Technická podporaE-mail
JazykČeština
Zkušební doba

VÝHODY

NEVÝHODY

Nejznámější služba pro vytváření e-shopů na světě

Kanadská společnost Shopify nabízí do detailu vymazlené e-shopové řešení. I proto jde o celosvětově nejznámější platformu pro pronájem e-shopů. Vybírat můžete ze 3 variant (Basic Shopify, Shopify, Advanced Shopify). Ve všech můžete nahrát ničím neomezený počet produktů.

Administrace e-shopu od Spotify je obecně hodně přehledná. Nastavení je intuitivní, a to i v případě, že budujete svůj úplně první internetový obchod. K dispozici budete mít množství šablon podle nejnovějších trendů. Ty si ve velké míře můžete přizpůsobit.

Nevýhodou je fakt, že se nejedná o české e-shopové řešení. V základu tedy nemáte napojení na české srovnávače zboží jako je Heureka. Naštěstí má Shopify kolem sebe poměrně silnou českou komunitu, na kterou se můžete obrátit s problémem. Na Shopify navíc aktuálně najdete centrum nápovědy v češtině.

Co se obecně podpory týče, ta je skvělá. Svůj dotaz můžete napsat do fóra (v angličtině), mrknout do již zmíněné nápovědy nebo se účastnit webinářů. Pokud rádi sledujete videa, nechybí video tutoriály, pokud vám nejvíc dá poslech, neschází ani podcasty.

VariantyBasic Shopify, Shopify, Advanced Shopify
Cena24 až 299 dolarů za měsíc (zhruba 546 Kč až 6 630 Kč)
Instalace na klikAno
PodporaE-mail
JazykAngličtina, částečně čeština
Zkušební doba3 dny zdarma

VÝHODY

NEVÝHODY

Platíte jen za to, co skutečně využíváte

Česká platforma Atomer je jedinečná v tom, že si sami vyberete, za co přesně budete platit a co je pro vás zbytečné. Využít můžete předpřipravený balíček Atomer E-shop, jehož konfiguraci můžete měnit. Máte v něm zahrnutý i neomezený počet produktů a neomezený prostor na disku. Jeho cena je velmi nízká: 47 Kč za měsíc. Za další funkce, jaké si případně navolíte, se vám k základní částce budou přičítat koruny až desetikoruny (například 18 Kč za jazykové mutace nebo 14 Kč za reklamní bannery).

Nabízí se také varianta poskládání po jednotlivých atomech (modulech). Až některý z modulů nebudete potřebovat, můžete ho kdykoliv vypnout. U systému Atomer vás nečekají měsíční platby, funguje totiž na bázi kreditů. Ten si dobíjíte podle potřeby.

Spíše zklamáním pro nás byla podpora. Nejčastější otázky i manuál jsou sepsané pouze ve slovenštině. Technickou podporu kontaktujete přes speciální modul v administraci. Podle našich zkušeností se může stát, že si na odpověď počkáte.

VariantyAtomer E-shop nebo Atomy (moduly)
Cena47 Kč za měsíc + doplatky
Instalace na klikAno
Technická podporaZpráva  přes administraci
JazykČeština
Zkušební doba30denní testovací období zdarma

VÝHODY

NEVÝHODY

Netradiční prodejní formulář skvělý pro e-booky

Český SimpleShop sám sebe charakterizuje jako jednoduchý prodejní systém. Od ostatních krabicových řešení se poměrně výrazně odlišuje. Nejde totiž o klasický e-shop, ale spíše o jednoduchý způsob, jak do svých stránek implementovat možnost prodeje produktů. A to jakýchkoliv včetně e-booků, seminářů nebo vstupenek.

SimpleShop nabízí celou řadu vychytávek pro méně tradiční produkty zmíněné výše. Například u e-booků využijete zabezpečení proti kopírování, u vydaných vstupenek pak snadnou kontrolu platnosti. SimpleShop umí i správu většího počtu přihlášek nebo platby přes platební bránu.

Cena není pevně daná, za SimpleShop zaplatíte 5 % z obratu, maximálně však 1 700 Kč za měsíc. Chválíme sekci s nápovědou, která je plná přehledných obrázků. U složitějších operací najdete také videonávody.

VariantySimpleShop formulář
Cena5 % z obratu
Instalace na klikAno
Technická podporaTelefon Po až Pá
Jazyk Čeština
Zkušební dobaPlatíte až když prodáváte

VÝHODY

NEVÝHODY

E-shop s velkým výběrem platebních metod

ByznysWeb nabízí 4 varianty e-shopového řešení na pronájem (Mini, Start-Up, Byznys, Premium). Ve všech je zajištěná podpora srovnávačů zboží, SSL certifikát i automatické denní zálohy. V nejlevnější variantě máte pouze 100 produktů a jenom 1 GB diskový prostor. Většina uživatelů proto bude muset sáhnout po balíčku Byznys s nástroji na zvýšení obratu.

Pozor dejte na to, že za vlastní doménu musíte platit vždy, v ceně je pouze u drahé varianty Premium. ByznysWeb funguje jako předplatný systém, který si předplatíte na 1 nebo 12 měsíců dopředu. V případě roční platby získáte slevu ve výši 5 %.

Administrace je intuitivní a logicky poskládaná. Čím ByznysWeb vyniká, to je šíře napojení na různé platební brány. Užitečné informace o funkcích redakčního systému FLOX i rady z dalších oblastí najdete v nápovědě. Zajímavým prvkem je kniha přání, kde se sami můžete zasadit o to, jaké funkce u ByznysWebu přibudou.

VariantyMini, Start-Up, Byznys, Premium
Cena466 až 3 031 Kč za měsíc
Instalace na klikAno
Technická podporaZpráva
JazykČeština
Zkušební doba 30 dní zdarma

VÝHODY

NEVÝHODY

Neomezený počet e-shopů, jednotná administrace

Cílem ExitShopu je umožnit vám, abyste mohli podnikat naplno. Je dílem dvou nadšenců do online podnikání, kteří si za poměrně krátkou dobu stihli vydobýt čestné místo na trhu. Svůj produkt představují jako neomezený e-shopový systém s jednotnou administrací. Právě komplexnost je jednou z největších předností tohoto řešení.

Šablon sice není tolik, všechny jsou ale responzivní. Pokud nejste programováním nepolíbení, máte možnost si je upravit pomocí CSS. Palec nahoru dáváme za možnost napojení na e-shopy z jiných služeb. ExitShop také podporuje celou řadu platebních bran.

Co se ceny týče, platit můžete buď procentem z obratu, nebo fixním nájmem, případně kombinací obou. S dodavatelem je možné se domluvit individuálně, vyjdou vám vstříc. Řadu praktických tipů najdete v nápovědě či ve videích na Youtube. Zajímavostí jsou deníky obou zakladatelů.

VariantyDle individuální domluvy
CenaProcenta z obratu nebo nájem nebo kombinace
Instalace na klikAno
PodporaTelefon, zpráva
JazykČeština
Zkušební doba30 dní zdarma

VÝHODY

NEVÝHODY

Důraz na maximální jednoduchost

Pokud zvolíte MioWeb, těšit se můžete na jednoduchou registraci i následné uvedení e-shopu do provozu. Uživatelské rozhraní je totiž upravené do intuitivního editoru, ve kterém se rychle zorientuje i naprostý začátečník. Pokud naopak rozumíte programování, oceníte možnost editace pokročilejších funkcí.

V čem je MioWeb poměrně specifický, to je nabídka pouze jednoho tarifu. Nemusíte tedy trávit čas přemýšlením, který z nabízených balíčků je pro vás ten nejvhodnější. Na druhou stranu tak nemáte možnost ovlivnit, k jakým funkcím přesně budete mít přístup. Může se tak stát, že nabízený tarif pro vás bude zbytečně široký a budete platit za něco, co vlastně nepotřebujete.

Cena je 2 000 Kč za měsíc, každý další web pak získáte s 50% slevou. Případná obnova webu ze zálohy vyjde na 1 000 Kč, zásah servisního technika pak stojí 1 000 Kč za hodinu. Nápovědu najdete v přehledně rozčleněné sekci s nejčastějšími dotazy, skvělé jsou také vzdělávací materiály a kurzy.

VariantyMioWeb
Cena 2 000 Kč za měsíc
Instalace na klikAno
PodporaTelefon Po až Pá, e-mail
JazykČeština
Zkušební doba30 dní garance vrácení peněz

VÝHODY

NEVÝHODY

Na výběr velké množství šablon

Wix pravděpodobně budete znát především jako populární editor webových stránek. Postavit si tu ale také můžete svůj vlastní e-shop. V oblasti podnikání a e-commerce jsou v nabídce 3 balíčky (Business Basic, Business Unlimited, Business VIP). Ať už zvolíte jakýkoliv, v ceně budete mít neomezený počet produktů. Dostatečně velký je také úložný prostor, například u nejlevnější verze je to 20 GB.

K dispozici vám bude více než 800 moderních šablon. Stránky s produkty i košík si můžete přizpůsobit na míru. U variant Unlimited a VIP máte zajištěné platby ve více jak 40 měnách, nabídku svého e-shopu případně můžete rozšířit pomocí platformy pro dropshipping Modalyst.

Samozřejmostí je našlapaná podpora. Tedy za předpokladu, že umíte anglicky. Podrobná nápověda je totiž zatím dostupná pouze v anglickém jazyce. I v češtině ale můžete najít několik užitečných článků s tipy.

VariantyBusiness Basic, Business Unlimited, Business VIP
Cena20 až 44 Eur za měsíc
Instalace na klikAno
Technická podporaZpráva
JazykAngličtina / Čeština
Zkušební doba14 dní

VÝHODY

NEVÝHODY

K ruce je pohotová a příjemná podpora 

Český FastCentrik od NetDirect dlouhodobě patří mezi řešení s nejlepším poměrem mezi cenou a výkonem. Vybrat si u nich můžete ze 4 variant (Mini, Start, Basic a Plus). U všech najdete téměř kompletní výčet funkcí, jaké FastCentrik nabízí, a v jejich ceně máte Sklik i Google kredit na reklamu.

V nejnižší variantě Mini je zahrnutý datový prostor pouze 1 GB, nahrát smíte 50 produktů. Pokud tedy plánujete e-shop většího rozsahu, budete muset sáhnout po dražším řešení. Pozornost věnujte také tomu, že importy a exporty XML jsou obsažené pouze ve verzi Plus, u nižších variant jsou pak možné za příplatek. Stejné je to i s několika dalšími službami. Šablon je 18, všechny jsou responzivní.

Poplatek za pronájem e-shopu můžete hradit měsíčně, ročně se slevou 15 % nebo po 2 letech se slevou 20 %. Oceňujeme garanci vrácení peněz po 3 měsíce. Pochválit musíme také snadné napojení na aplikace třetích stran a příjemnou podporu po telefonu.

VariantyMini, Start, Basic, Plus
Cena430 až 2 460 Kč za měsíc
Instalace na klikAno
Technická podporaTelefon Po až Ne, E-mail
JazykČeština
Zkušební doba30 dní zdarma

VÝHODY

NEVÝHODY

Platba za e-shop s takovou frekvencí, jaká vám nejlépe vyhovuje

Česká platforma Webareal pro vytváření e-shopů už má za sebou několik let zkušeností. Nabízí vám 4 varianty, přičemž omezený počet produktů máte pouze u té nejlevnější z nich. Ve všech ostatních jich nahrajete libovolné množství. Ve variantách Profi a Exclusive máte také neomezený prostor na disku. Vypíchneme ještě funkci uchování zboží v košíku zákazníka po 3 dny, v nejvyšší verzi pak až po 14 dní.

Co se frekvence plateb týče, máte nejvíc možností ze všech na trhu. Pronájem e-shopu lze platit měsíčně, také ale na několik let (max. je platba za 5 let). Samozřejmě platí, že s delší frekvencí můžete dosáhnout na zajímavé slevy.

Webareal nabízí 9 jazykových mutací a 26 šablon. Pozor si dejte na to, že v levném balíčku Start nebudete mít přístup úplně ke všem šablonám. Projít si můžete online e-shop kurz nebo kontaktovat podporu na telefonu.

VariantyStart, Standard, Profi, Exclusive
Cena349 až 899 Kč za měsíc
Instalace na klikAno
Technická podporaTelefon Po až Pá, E-mail
JazykČeština
Zkušební doba15 dní zdarma

VÝHODY

NEVÝHODY

Základní e-shop postavíte zdarma

Mozello možná budete znát jako editor webových stránek, u této společnosti si ale můžete vytvořit i e-shop. Na výběr jsou 3 varianty, přičemž ta základní je dostupná zdarma. Pozor však dejte na to, že u ní nebudete mít vlastní doménu, nahrát můžete max. 5 produktů a zcela chybí marketingové funkce. Tato možnost je tak vhodná pro mini internetový obchod, případně do úplného začátku na zkoušku.

Pokud chcete postavit plnohodnotný e-shop, stojí uvažovat nad variantou Premium Plus. U té totiž máte neomezený počet produktů. Platby navíc nemusíte přijímat pouze pouze přes Paypal, v hotovosti nebo převodem jako u dvou nižších variant, ale máte mnohem víc možností.

Mozello klade důraz na absolutní jednoduchost a čistotu. Administrace je proto maximálně přehledná. Podpora bohužel lehce pokulhává – na webu sice najdete časté otázky a odpovědi, schází ale podrobnější nápověda a průvodce. V angličtině je případně dostupný blog.

Varianty Free, Premium, Premium Plus
CenaZdarma až 399 Kč za měsíc
Instalace na klikAno
Technická podporaE-mail
JazykČeština
Zkušební doba– 

VÝHODY

NEVÝHODY

Nejlepší e-shop řešení zdarma (open source)

Před pronájmem e-shopu upřednostňujete open source řešení? Přečtěte si recenze těch nejoblíbenějších e-shop řešení dostupných zdarma.

Jeden z nejpřehlednějších open source i pro začátečníky

OpenCart je oblíbený zahraniční systém pro správu e-shopů. Protože se jedná o open source, stáhnete a nainstalujete jej zcela zdarma. Vedle oficiálních anglických stránek existuje také český web opencart.cz zaměřený právě na tuto e-shopovou platformu. Najdete tam také aktuální verzi OpenCart již přednastavenou pro český trh.

Administrace je poměrně intuitivní. Vybírat můžete z více než 2 000 vzhledů. Některé jsou zdarma, jiné placené. Ne všechny jsou responzivní, výběr je proto vhodné nepodcenit. Nahrát můžete neomezený počet produktů. Za co hodně tleskáme, to jsou nízké nároky na výkon webhostingu.

S otázkou se můžete obrátit na české fórum nebo si přečíst návod pro začátečníky v češtině. Pokud by vám to bylo málo, kontaktovat můžete anglického poradce OpenCart.

VÝHODY

NEVÝHODY

Velice schopné open source řešení

PrestaShop je celosvětově hojně používané open source řešení pro e-shopy, popularitu získává také u nás v Česku. Velkou výhodou je web prestacesky.cz, kde najdete českou lokalizaci i spoustu užitečných materiálů. Dokoupit si také můžete řadu přizpůsobených doplňků, například modul GDPR, komplexní XML export pro srovnávače nebo doplněk pro propojení s účetním systémem Pohoda.

Pokud nejste oborem nepolíbení, s PrestaShopem můžete kouzlit. Pro začátečníka ale systém bude méně přehledný než například OpenCart. Upozornit musíme také na to, že některé šablony a doplňky jsou sice zdarma, za většinu těch kvalitnějších si ale budete muset zaplatit.

Pokud budete potřebovat podporu, na českém webu najdete základního průvodce i různé tipy. Můžete se také domluvit s odborníkem na PrestaShop, který vám za určitý poplatek poskytne pomoc. Další materiály jsou dostupné v angličtině, technická podpora je za příplatek.

VÝHODY

NEVÝHODY

Velice oblíbené open source řešení pro WordPress

Ptáte se, jaké je pravděpodobně nejpopulárnější open source řešení na světě? Odpověď je jasná: WooCommerce. Jedná se o bezplatný plugin pro WordPress. Jednoduše jej tak integrujete s jakýmkoliv webem postaveným na WordPressu a můžete začít prodávat.

Instalace je obecně hodně jednoduchá, při další správě už se ale hodí odbornější znalosti. Díky obecné oblibě WordPressu obvykle není těžké najít programátora, který vám s tvorbou a správou e-shopu pomůže. E-shop pak můžete spravovat odkudkoliv přes dobře fungující mobilní aplikaci WooCommerce.

K dispozici vám bude množství bezplatných i placených šablon a rozšíření. Užitečný je plugin WooCommerce čeština, který vám do českého jazyka přeloží různá rozšíření. Samozřejmostí je také propojení se sociálními sítěmi a marketingovými nástroji.

Výhodou WooCommerce je také široká komunita. Najít můžete velké množství užitečných článků v češtině i angličtině. Technickou podporu lze kontaktovat prostřednictvím formuláře.

VÝHODY

NEVÝHODY

Open source s velkým množstvím pluginů

Open source platforma Magento, která nyní funguje jako Adobe Commerce, svými možnostmi nadchne především vývojáře. Stejně jako u většiny ostatních open source řešení, ani u Magenty začátečník plně nevyužije všechen potencionál. Editace pro něj navíc může být příliš složitá a nepřehledná.

K dispozici je rozsáhlá škála nástrojů a doplňků, samozřejmostí je rovněž možnost upravovat zdrojový kód. Funkce e-shopu můžete opravdu hodně rozšířit, s tím se však zároveň vážou poměrně vysoké požadavky na parametry serveru.

Česká komunita kolem Magenty sice existuje, zatím ale není tak početná jako ve světě. I u nás ale najdete jedince specializující se na tuto platformu. Pokud umíte anglicky, v tomto jazyce pro vás nebude problém najít potřebné materiály a rady.

VÝHODY

NEVÝHODY

TŘI způsoby, jak založit vlastní e-shop

Při zakládání e-shopu máte 3 možnosti. Všechny mají své výhody i nevýhody. Pokud zvolíte jednu a zjistíte, že vám vlastně nevyhovuje, i taková situace se dá řešit. Přechod z jednoho způsobu na druhý ale mnohdy znamená výdaje navíc. Ideální proto je, když se vám nejlepší variantu povede vybrat hned napoprvé.

Pronájem e-shopu (tzv. krabicové řešení)

První možnost je pronájem již hotového e-shop řešení. Poskytovateli tak budete platit poplatek za využívání systému, správu e-shopu ale budete mít ve svých rukou.

Krabicové řešení má své jasné výhody:

 • E-shop můžete začít využívat v podstatě ihned. Žádné čekání nebo zádrhele.
 • Nemusíte být programátor ani grafik, přesto dokážete vytvořit funkční e-shop. Poradíte si i s následnou editací.
 • Vybírat můžete z přednastavených šablon a designů.
 • Systém se pravidelně aktualizuje, nepřijdete tak o nové funkce.
 • S problémem se můžete obrátit na technickou podporu.

Pochopitelně tu jsou i nevýhody:

 • Krabicové e-shopy si jsou podobné. Může tak být náročnější odlišit se od konkurence.
 • Máte omezené možnosti nastavení. Mnohdy tedy musíte dělat kompromisy a vzdát se specifických požadavků.
 • Za nadstandardní funkce budete doplácet. Celková cena pak může být poměrně vysoká.

Uzavřené řešení na míru

Druhou možností je domluva s firmou, která vám internetový obchod vytvoří na míru. Po této možnosti byste měli sáhnout v případě, kdy máte individuální požadavky na funkce nebo budete nabízet stovky tisíc produktů. Drobným e-shopům se tato možnost obvykle příliš nevyplatí.

Proč byste si měli nechat e-shop vytvořit na míru?

 • Budete mít e-shop přesně podle svých představ. Ať už sníte o čemkoliv, šikovný programátor vám to vytvoří.
 • Odlišíte se od konkurence, která dost možná staví na obecném řešení.
 • V případě problémů máte po ruce programátora, na kterého se můžete obrátit.
 • Lépe zareagujete na velký růst či expanzi do zahraničí.

E-shop na míru má samozřejmě také své stinné stránky:

 • Největším negativem je vysoká cena. Ta se často pohybuje v řádech statisíců korun, může se ale šplhat až k několika milionům.
 • Pokud zvolíte špatného programátora, svého vysněného e-shopu se nedočkáte. Jeho chyby navíc bude muset napravovat někdo jiný a ten stojí další peníze.
 • E-shop řešení na míru není hotové hned. Záleží samozřejmě na vytíženosti dodavatele, běžně ale platí, že na hotový e-shop si počkáte.
 • Když něco nebude fungovat, programátor na vás nemusí mít hned čas.

Open source řešení

E-shop si můžete vybudovat i sami bez placení poplatků. Jak to funguje? Tým vývojářů vytvořil jádro e-shopu a zdrojový kód následně poskytl k šíření zdarma. Vy si tedy stáhnete kompletní zdrojové kódy e-shopového řešení, vyberete grafickou šablonu a poměrně rychle můžete obchod spustit.

Jaké má výhody?

 • Internetový obchod si vytvoříte sami. Nemusíte se spoléhat a čekat na nikoho jiného.
 • Open source je dostupný všem a zdarma.
 • S dotazy se můžete obrátit na širokou uživatelskou komunitu.

Také open source e-shop má své nevýhody:

 • Stavění e-shopu musíte věnovat čas. Možná hodně času. Na složitější úkony můžete potřebovat programátora, grafika nebo UX designéra.
 • Rozjet e-shop nestačí. I poté se sami musíte starat o aktualizace.
 • Open source může kdokoliv libovolně upravit, bývá proto častým cílem útoků hackerů.
 • Řešení mnohdy bývá hodně komplexní a může obsahovat funkce, jaké ani nepotřebujete. To e-shop může nepříjemně zpomalovat.
 • Systém vám nemusí plně vyhovovat. Následně musíte řešit napojení na platební bránu, zvyšování výkonu a další úpravy. To obvykle stojí peníze.

DEVĚT tipů, jak vybrat dobré e-shop řešení

Abychom vám ještě víc ulehčili výběr toho pravého e-shop řešení, poradíme vám, podle čeho se orientovat a na co klást důraz.

1) Začněte u sebe

Výběr dobrého e-shop řešení začněte zamyšlením nad tím, jak moc se e-shopu chcete a můžete věnovat. Patříte mezi technické typy a chcete vidět do kódu? Pak pro vás nejspíš nebude vhodné krabicové řešení, zato open source řešení si zamilujete. Nebo se e-shopem nechcete příliš zaobírat? Pak vás zaujme pronájem e-shopu, případně e-shop řešení na míru.


2) Promyslete si, co vyžadujete

Ujasněte si své představy. E-shop teprve rozjíždíte a chcete si to především vyzkoušet? Pak pravděpodobně nebude tou správnou volbou investice do internetového obchodu na míru. Mnohem lepší bude výběr krabicového e-shop řešení. Zcela jiná situace bude u zavedeného e-shopu se stovkami produktů, který plánuje expandovat na zahraniční trh.


3) Výběr přizpůsobte časovému presu

Rozhodujícím faktorem při výběru e-shop řešení se pro vás může stát také otázka času. Chcete internetový obchod spustit co nejdříve? Nebo vám nevadí si počkat? V úvahu berte to, že při pronájmu e-shopu můžete s plněním produktů začít v podstatě ihned, na e-shop na míru si počkáte několik měsíců. Střední cestou je open source, kde se časová náročnost odvíjí od složitosti e-shopu a toho, jestli plánujete spolupracovat s programátorem apod.


4) Zaměřte se na funkce e-shopu

Každé kvalitní krabicové řešení by mělo nabízet základní funkce jako správu kategorií a produktů, nahrávání produktových fotografií, správu objednávek či statistiky návštěvnosti. Ohlídejte si také možnosti propojení s marketingovými nástroji, účetními systémy nebo platebními bránami. Vývoj a aktualizace máte většinou zahrnuté v ceně pronájmu e-shopu.


5) Kvalitní e-shop by měl být responzivní

Nevíte, co si představit pod responzivním webem? Obsah internetového obchodu se automaticky přizpůsobí velikosti obrazovky zařízení, na kterém si váš e-shop zákazník zrovna prohlíží. Nemusí tedy nic zvětšovat nebo luštit v nepřehledně uspořádaném textu. Vyberte si tedy takového dodavatele, který vám responzivní e-shop bude schopný zajistit.


6) Myslete do budoucna

Dnes na expanzi do zahraničí možná nemáte ani pomyšlení, pokud ale přicházíte s neotřelými produkty, může vás čekat rychlý start. Vyplatí se proto myslet dopředu. V případě pronájmu e-shopu se zaměřte na počet dostupných jazykových mutací. Zjistěte si případné poplatky.


7) V úvahu berte vždy celkovou cenu

Nikdo z nás za e-shop nechce platit víc, než je nezbytně nutné. Nenechte se ale zlákat na první pohled výhodnými nabídkami pronájmů e-shopů, kdy nakonec zjistíte, že v základní ceně máte jen výrazně okleštěné možnosti. Pozor si dávejte také na skryté poplatky.

Pokud chcete vystavět složitější e-shop a nemáte programátorské znalosti, nejideálnější nemusí být ani volba bezplatných open source řešení. Ze začátku sice nic platit nemusíte, postupem času ale za různé doplňky či technickou pomoc dáte víc než za pronájem hotového e-shopu.


8) Čtěte smlouvu. Vícekrát

V případě pronájmu e-shopu či řešení na míru s dodavatelem budete uzavírat smlouvu. Důkladně si ji přečtěte. Pokud nějaké části nerozumíte, neváhejte se doptat.

U krabicového řešení je obecně lepší vyhnout se smlouvám na dobu určitou. Pokud totiž zjistíte, že vám internetový obchod nevydělává podle vašich představ, smlouva na dobu neurčitou se vám bude snáze vypovídat.


9) Vyzkoušejte dostupnost podpory

Pokud má vámi vybrané e-shop řešení technickou podporu v ceně, ověřte si její kvalitu. Když budete něco potřebovat vyřešit, jaké máte možnosti? A jaká bude reakční doba? Ve chvílích nouze oceníte, že se máte na koho obrátit. A že vám podpora rychle a ochotně pomáhá.

Často kladené otázky

Máte ještě nějaké nevyjasněné otázky týkající se e-shopových řešení? V následující sekci na ně možná najdete odpověď.

Ano, pokud využijete open source řešení. Pozor dejte jen na to, že se možná neobejdete bez služeb programátora (a případně i grafika, UX designéra či marketingového specialisty). Týkat se vás může také dokupování doplňků. Vše se odvíjí od složitosti zamýšleného e-shopu. Setkat se můžete také s nabídkou pronájmu e-shopu zdarma, obvykle se ale jedná pouze o trial verzi s omezenými funkcemi.

Nezbytným minimem je živnostenský list. Potřebovat budete živnost Maloobchodní prodej. Dobrou zprávou je, že patří mezi tzv. živnosti volné, u kterých není třeba splňovat žádnou odbornost. Stačí se tedy ohlásit na živnostenském úřadu.

Ano. Administrace je intuitivní, nemusíte mít tedy žádné odborné znalosti nebo znát jazyk HTML. Dobré je pouze poznamenat, že některé pronájmy e-shopů se vám mohou zdát uživatelsky přívětivější než jiné.

Pokud s e-shopem začínáte a hledáte spíše jednodušší variantu pronájmu, obvykle se cena pohybuje okolo 500 Kč měsíčně. U větších e-shopů však bývají zapotřebí pokročilejší funkce a tarify a cena se pak může přehoupnout i přes 2000 Kč měsíčně. Ušetřit můžete často například tak, že zaplatíte pronájem na rok či dva dopředu. 

Jako krabicové řešení bývá označován pronájem e-shopu. Představit si pod tím můžete již hotové kompletní řešení, v němž máte za měsíční poplatek zahrnuté takřka vše, co pro spuštění a provoz potřebujete. Ihned můžete doplňovat produkty a není problém e-shop spustit velmi rychle, třeba už během pár hodin. 

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (14 votes)