TOP 9: Nejlepší programy na tvorbu animací 2023 - recenze (zdarma i placené)

Programy Na Tvorbu Animaci

Animace patří k velmi oblíbeným nástrojům nejen v reklamním světě, ale jejich tvorba slibuje hodiny zábavy pro všechny, koho baví práce s grafikou. Chtěli byste si třeba krátké animované video vytvořit také? Máme dobrou zprávu, zvládne to každý. Stačí si vybrat některý z přehledu těch nejlepších programů pro tvorbu animací pro začátečníky i pokročilé tvůrce a začít.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Program vytvářející animace v reálném čase

Ilustrátoři, tvůrci obsahu, grafičtí designéři, ale třeba i učitelé – Adobe Character Animator je program oblíbený napříč profesemi. Je jedno, jestli už máte s vytvářením animací nějaké zkušenosti nebo ne, zabaví se s ním i naprostí nováčci. Je velmi jednoduchý na ovládání a své postavičce vdechnete na obrazovce život během chvilky. 

Program vám na začátku nabídne výběr z několika postaviček zdarma, nahrát si ale můžete i vlastní návrhy nebo si další zakoupit.

Pak už je práce velmi snadná. Zapnete mikrofon a kameru a podle vašich vlastních výrazů a hlasu se postavička hýbe. Cokoliv uděláte se svými rty, očima nebo třeba obočím, udělá i vaše postavička. Přidat můžete i gesta rukou. Pomocí předchystaných funkcí pak můžete nechat postavu pochodovat nebo držet různé objekty. 

Přesuňme se nyní k nevýhodám programu. Mnoho uživatelů mezi nimi uvádí, že program pracuje nejlépe spolu s dalšími Adobe programy jako Illustrator či Photoshop a samostatně tolik možností nenabízí. Navíc si jej nemůžete pořídit samostatně, ale jen jako součást služby Adobe Creative Cloud, za kterou zaplatíte 60,49 € měsíčně. 

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduchý program s rozsáhlou knihovnou

Pokud chcete rychle vytvořit skutečně jednoduché video například pro prezentaci, marketingové účely nebo třeba jako pomůcku pro výuku, bude nejspíš program Animaker tím, co hledáte. Jedná se o online platformu (nemusíte tedy nic stahovat) s velmi rozsáhlou knihovnou šablon, která pracuje v systému “táhni a pusť” a její ovládání je velmi intuitivní.

Program navíc nabízí velké množství postaviček, fotografií i zvuků, které můžete pro svou tvorbu využívat. Vytvořit můžete videa ve 2D nebo 2.5D formátu, ale velké možnosti nabízí program třeba i při navrhování infografiky a podobně. Pozor si dejte jen na to, že vaši práci automaticky neukládá, což může být při “zaseknutí” vašeho počítače a rozdělané práci docela nepříjemné.

Jestliže chcete video vytvořit jen jednorázově a nevadí vám na něm vodoznak, můžete využít verzi zcela zdarma, pro níž si stačí jen vytvořit účet. K dispozici je ale i několik placených variant lišících se cenou a nabízenými výhodami a funkcemi. Můžete si tedy plán přizpůsobit svým potřebám.

VÝHODY

NEVÝHODY

Oblíbený program (nejen) pro byznys videa

Velmi jednoduchá a přitom chytlavá a zábavná videa můžete vytvořit i s nulovými zkušenostmi díky programu Vyond. Tento nástroj je zaměřený především na firmy, takže pokud chcete posunout své podnikání na další level a ukázat zákazníkům své produkty či služby animovaným videem, nebo jste v práci dostali za úkol video vytvořit a chcete ušetřit za profesionálního animátora, Vyond může být správnou cestou.

Program nabízí tři základní styly videí – moderní, obchodní a whiteboard, tedy aktuálně oblíbenou formu, kdy na prázdné pozadí píše či kreslí ruka s tužkou a vysvětluje například pracovní postupy a podobně. Informační videa, reklamy i školicí materiály jsou tím pravým místem, kde tyto animace najdou uplatnění.

Obliba tohoto programu spočívá i v široké škále předchystaných postaviček (kterým můžete měnit oblečení či účesy), pozadí, zvukových efektů a různých variant podob textu. Ty si jednoduše pomocí systému “táhni a pusť” poskládáte tak, jak potřebujete. Vše je maximálně jednoduché.

Program je placený a na výběr je zde několik variant předplatného, které jsou určené pro jednotlivce s nízkým budgetem (299 $ za rok) nebo třeba malé týmy (999 $ za rok).

VÝHODY

NEVÝHODY

Program, který zabaví i profesionály na dlouhé hodiny

Pokud chcete vytvářet klasické 2D animace, je program Adobe Animate skvělou variantou. Nabízí tolik možností, že nejspíš nebudete vědět, kde začít. Na výběr máte celou řadu technik od ručně kreslených animací přes animace snímek po snímku (frame by frame) až po klasické loutkové animace. Stejně tak můžete nahrát postavy z jiných ilustračních programů a “rozhýbat” je v Adobe Animate. Vytvářet zde můžete obsah pro hry, reklamy nebo třeba GIFy, a i díky tomu se těší popularitě i mezi profesionály. Potěší i široká nabídka formátů, do nichž lze vytvořené animace exportovat.

Právě velká šíře možností ale může pro začátečníky představovat menší nevýhodu, kdy je zpočátku těžké se v nabídce zorientovat. Nápomocné tak mohou být tutoriály, které jsou k dispozici ve dvou úrovních – pro začátečníky a pokročilé.

Stejně jako u Adobe Character Animatoru i zde mezi nevýhodami musíme zmínit jistou závislost na dalších programech této společnosti, s nimiž Animate pracuje nejlépe.

Zakoupit si program můžete za 24,19 € měsíčně v rámci ročního plánu.

VÝHODY

NEVÝHODY

Expert na vizuální efekty

Jak už je patrné z názvu programu, doménou Adobe After Effects jsou nejrůznější vizuální efekty, ale také třeba animace textu či vytváření titulků. Otáčející se loga, rolující závěrečné titulky, zkroucené nadpisy, nic z toho zde není problém. Stejně tak, pokud chcete do své scény přidat déšť nebo třeba oheň. Zvládá ale samozřejmě i rozhýbání postav či dalších objektů, a to v 2D i 3D provedení.

Program má Adobe ve svém portfoliu už od roku 1995 a neustále jej vylepšuje, takže se nyní řadí ke skutečným profi nástrojům a v mnoha ohledech nemá konkurenci.

Stejně jako je tomu u dalších programů Adobe, dosáhnete i s After Effects nejlepších výsledků právě ve spolupráci s dalšími aplikacemi této společnosti. Někteří to vnímají jako nevýhodu, ale na druhou stranu to vaši práci může posunout na vyšší úroveň.

V rámci ročního plánu si výhody programu Adobe After Effects můžete užívat už za 24,19 €.

VÝHODY

NEVÝHODY

(Téměř) profesionální nástroj pro animace zdarma

Blender je veřejný projekt, na kterém se podílelo mnoho lidí z celého světa, a vznikl tak velmi propracovaný program, který je přístupný zcela zdarma. Na pokročilé úrovni v něm zvládnete ve 2D i 3D nejen animovat, ale i modelovat, simulovat, takže do svých videí můžete přidat mlhu, déšť, kouř nebo třeba oheň, kreslit a video následně upravovat. Veškeré úpravy navíc vidíte v reálném čase.

Používá se proto nejen pro tvorbu klasických animací, ale třeba i pro videohry nebo nejrůznější, například fyzikální, simulace.

Přestože je podle mnohých popisů určen i pro začátečníky, uživatelské rozhraní není pro nováčky v oblasti animací úplně nejpřátelštější a určitě hned neovládnete všechny nástroje, které nabízí.

VÝHODY

NEVÝHODY

Profesionální program, ve kterém pracuje i Disney

Jste fanoušky animací a máte rádi filmy jako Hledá se Nemo, Avatar nebo Příšerky s.r.o.? Pak při výběru programů na jejich tvorbu určitě nepřehlédněte Mayu, software, který používá třeba i studio Disney.

Tento 3D program je ideální pro tvorbu postaviček, k modelování i simulacím a mnoha dalším procesům a úpravám. Využíván je pro tvorbu filmů, televizních pořadů i her. O jeho kvalitách svědčí propracovanost funkcí a důraz na detail, takže se u svých charakterů můžete zaměřit třeba na realistické deformace oblečení při pohybu nebo co nejpřirozeněji vypadající vlasy postav.

Přestože je program standardem i u profesionálních tvůrců a studií, potěší i začátečníky, kteří s animacemi začínají a chtějí se v nich zdokonalovat.

Nutno říct, že program vzhledem ke svým funkcím a kvalitám není levný. Za měsíční využívání zaplatíte 205 $, nejvíce pak ušetříte při tříletém předplatném za 4 375 $.

VÝHODY

NEVÝHODY

Šikovný program pro začátečníky i pokročilé

Jednoduchá práce, ale zároveň profesionální výsledek jsou hlavní důvody, proč se řada tvůrců animací kloní k používání programu Cartoon Animator 4. Na své si zde díky mnoha pokročilým funkcím přijdou i zkušení animátoři, ale ani začátečníci se jej nemusí bát. Svou první animaci v programu nejspíš vytvoříte, aniž byste museli strávit hodiny čtením recenzí a sledováním tutoriálů.

Program umožňuje vytváření vlastních 2D postav, ale i jejich import z rozsáhlé databáze nebo nahrávání v PSD formátu. Jakoukoliv statickou fotku zde můžete snadno rozpohybovat za použití šablon, postavičky se pak mohou hýbat i přesně podle vás a kopírovat vaše gesta a pohyby pomocí živého snímání.

Pokud se nebudete moci rozhodnout, zda investovat do tohoto programu, nebo si rovnou pořídit některý z dražších a profi programů, můžete využít 30denní zkušební verzi zdarma. Při rozhodování vám ale může pomoci i cena, která je v tomto případě přívětivá. Za Pro verzi zaplatíte 148 $, za mírně vylepšenou Pipeline pak 248 $.

VÝHODY

NEVÝHODY

Perfektní program pro kreslení rukou zdarma

Předchystané postavičky nejsou nic pro vás a chcete si vytvořit skutečně vlastní a klasickou ručně kreslenou animaci? Pak není nic jednoduššího, než si stáhnout program Pencil2D. Program si zakládá na snadném ovládání, takže můžete přemýšlet opravdu jen nad svou kreací a ne nad tím, kam kliknout v příštím kroku. A kdyby vám náhodou nebylo ze začátku něco jasné, máte k dispozici i několik video tutoriálů.

Nenajdete zde sice nespočet funkcí, ale i tak si můžete se svými kresbami vyhrát, importovat obrázky i zvuky, vylepšit je několika efekty a podobně.

Program je zdarma i pro komerční využití, takže v něm můžete vytvořit video třeba i pro podporu svého podnikání.

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat program na tvorbu animací

Přinášíme několik užitečných rad, podle čeho vybírat ten správný program na animace.

1) Účel

Animačních programů je spousta, ale některé mohou být zaměřené jen na určitou formu videí. Některé jsou ideální pro vytváření animací s předchystanými postavičkami, v jiných si můžete vše nakreslit podle sebe. Je také rozdíl, zda chcete pomocí videa představit například produkt vaší firmy, nebo vytvořit animaci pro děti. To vše při výběru zohledněte.


2) Cena

Existují programy zdarma i ty, za které zaplatíte tisíce korun. Jde tedy především o to, jak moc profesionální výsledek je vaším cílem, a zda chcete vytvářet videa často, nebo jen jednorázově. V mnoha případech můžete využít i zkušební verze profi programů zdarma.


3) Zkušenosti

Možná si řeknete, že čím více funkcí program nabízí, tím lépe. Pokud jste však naprostý začátečník, může to platit spíše naopak a široká nabídka nástrojů vám orientaci v programu a učení se základních funkcí jen ztíží. Jako nováček v animacích tak raději začněte s jednoduchými programy, které jsou zdarma, a postupně můžete přejít k profi programům, které už pro vás bude lehčí ovládnout.


4) Očekávání

Jestliže máte jasnou představu, jak by animace měla vypadat a co by jí nemělo chybět, je dobré si dát požadavky dohromady a vybírat program podle nich. Potřebujete mít animaci ve 3D provedení, chcete si vyhrát s vloženým textem nebo zvukem? Pak se poohlédněte po programech, které toto zvládají, není to totiž úplným standardem.


5) Zkušební verze

Každý program má trochu jiné uživatelské rozhraní a může se stát, že vám některé příliš nesedne. Proto u placených programů hledejte raději ty, které nabízejí zkušební bezplatné verze, kdy si během například 30 dní můžete program “osahat” a zjistit, zda si budete rozumět.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.8/5 - (21 votes)