7 nejlepších míst, kde koupit zlato - investice do zlata


Výběr redakce

Nákupy zlata 24/7Investování do komodit

XTB

Místo pro virtuální obchod se zlatem


Možnost pravidelného spoření

Tradiční mince i “Zlaté spoření”Důvěryhodný partner

Spolehlivý partner pro větší investory

Kde Koupit Zlato

Inflace je v posledních měsících jedním z nejčastěji skloňovaných termínů. Většina z nás ví, že abychom před ní své peníze uchránili, nesmíme je schovávat pod polštářem, často nepomohou ani spořicí účty. Jako populární řešení situace se tak nabízejí investice. Ne každý se chce vydat do kolísavého a pro začátečníka poněkud složitějšího světa akcií či kryptoměn, existují však i  tradičnější a konzervativnější způsoby. Investice do zlata jsou jednou z nich. Pojďme se podívat, proč se vyplatí koupi zlata zvážit, a kde si jej bezpečně pořídit.  

Pojem investiční zlato představuje takovou formu zlata, která je využívána jako investiční nástroj. Nejčastěji se jedná o zlaté slitky a cihly, někdy jsou do této skupiny zařazovány i zlaté mince. Ty však mohou mít i hodnotu sběratelskou. Investiční zlato slouží především k uložení peněz, aby dokázaly v průběhu času odolávat inflaci.

Jak jsme nastínili výše, primárně jsou jako investiční zlato označovány zlaté slitky a cihly. Existují však i jiné způsoby, jak do zlata investovat, a pro úplnost je do výčtu řadíme také.

  • Koupě fyzického zlata

Pokud se rozhodnete pro investici do fyzického zlata, můžete si pořídit slitky, cihličky nebo mince. Obecně se dá říct, že čím menší objem kupujete, tím vyšší bude cena za 1 g zlata.

Co se týče zlatých mincí, ty mají mnohdy i sběratelskou hodnotu, o kterou je navýšena cena samotného zlata. Poohlížejte se tedy raději přímo po investičních mincích.

S koupí fyzického zlata se pak pojí i otázka, kam jej uložíte. V některých případech vám jej uschová samotná společnost, od které zlato kupujete, počítat je však nutné s určitým poplatkem.

  • Spoření

Jestliže zrovna prostředky na koupi celého zlatého slitku nedisponujete, můžete si na něj naspořit formou měsíčních splátek. Jednoduše si zvolíte částku, kterou měsíčně budete na svůj “zlatý účet” zasílat, a zvolíte cílový produkt (např. slitek), případně jen cílovou částku.

  • Obchodování

Další možností je obchodování se zlatem prostřednictvím brokera. Zlato tedy nekupujete ve fyzické podobě, ale pouze virtuálně. Celý proces je tedy rychlejší, výhodou je i to, že můžete investovat i menší částky. Pro někoho je však těžší se v obchodování vyznat a někteří odborníci jej považují za rizikovější způsob investování do zlata.

Existuje celá řada důvodů, proč jsou investice do zlata tak oblíbené. Podívejme se na ty hlavní:

  • Ochrana proti inflaci

Zlato si svou hodnotu udržuje už po staletí a představuje tak určitou jistotu a stabilitu a dokáže odolávat inflaci.

  • Vysoká likvidita

Vcelku jednoduše jej můžete opět proměnit zpátky na peníze a navíc má hodnotu po celém světě.

  • Odolnost

Pokud máte zlato doma, nemusíte se bát, že by se poškodilo. Nevadí mu výkyvy teplot, vlhkost a nehrozí ani fyzické poškození.

  • Omezené zásoby

Zatímco poptávka po zlatě je stále vysoká, nabídka je omezená zásobami, což může do budoucna ještě zvýšit jeho cenu.

  • Dostupnost

Je jedno, kolik peněz chcete a můžete investovat, k investici do zlata stačí třeba jen 500 Kč měsíčně.

  • Diverzifikace

Pokud investujete například do akcií nebo třeba kryptoměn, může být zlato skvělou příležitostí, jak své portfolio diverzifikovat a ochránit před případnou ztrátou.

  • Daně

Investiční zlato spadá do výjimky ze zákona o DPH a nevztahuje se na něj ani daň z příjmu (v případě fyzických osob), což jej dělá zajímavé právě pro běžné zákazníky.

Nákupy zlata 24/7

Společnost Zlato snadno patří ke spíše mladším prodejcům zlata, stihla si však vybudovat mezi zákazníky velmi dobré jméno, a to díky rychlosti, příznivým cenám i spolehlivosti.

Výhodou je zde okamžitá fixace ceny, a to kterýkoliv den v roce a v jakoukoliv hodinu. To znamená, že cena, kterou aktuálně vidíte u daného produktu při objednání, je zcela finální. Žádné skryté dodatečné poplatky zde nečekejte.

V nabídce společnosti najdete zlaté slitky z 24karátového zlata, které jsou certifikované švýcarskou společností. Vedle nich si tu můžete pořídit i zlaté mince. Váš nákup vám bude posléze zaslán jako cenné psaní Českou poštou, přičemž dodání je zcela zdarma. Zaplatit za zboží můžete v korunách, ale i v eurech či bitcoinech.

Velkou předností tohoto portálu jsou spousty recenzí spokojených zákazníků, které z něj dělají skutečně důvěryhodného a spolehlivého prodejce.

VÝHODY

NEVÝHODY

Místo pro virtuální obchod se zlatem

XTB patří k největším brokerům na světě a umožňuje desetitisícům drobných obchodníků investovat do akcií, komodit nebo třeba kryptoměn. Všechny tuzemské investory potěší to, že je zcela v češtině, a dokonce nechybí ani česká pobočka a podpora. O tom, že XTB je společnost, které můžete věřit, svědčí dlouholetá historie i řada nejrůznějších ocenění.

Obchodovat s komoditami, mezi něž patří i zlato, zde můžete 24 hodin 5 dní v týdnu. K tomu vám postačí otevřít si zde bezplatný účet, díky čemuž získáte přístup do investiční platformy. Vyzkoušet můžete i jeho demo verzi. Následně se vám otevřou obrovské možnosti obchodování s nejrůznějšími užitečnými statistikami, grafy a analýzami. V tomto případě tedy neinvestujete do zlatých slitků a mincí a zlato fyzicky nebudete mít u sebe, což má ale také řadu výhod – například nemusíte řešit, kam zlato uložíte.

VÝHODY

NEVÝHODY

Tradiční mince i “Zlaté spoření”

Společnost Česká mincovna je tradičním tuzemským výrobcem a prodejcem pamětních mincí a medailí a jako jediná vyrábí také mince používané u nás jako platidlo. Funguje už od roku 1993 a vedle mincí a medailí nabízí také investiční slitky a cihly.

Jednoduše si tak můžete vybrané produkty zakoupit a nechat zaslat poštou domů, nabízí se však i varianta pravidelného “Zlatého spoření”. Spořit můžete na konkrétní produkt, nebo zvolit určitou částku, kterou budete měsíčně na svůj účet zasílat. Spořit můžete už od 500 Kč měsíčně, je však třeba počítat se vstupní jistinou, která tvoří maximálně 5 % z cílové částky. Abyste mohli začít spořit, je třeba si založit Zlaté konto, což zvládnete i online. Své zlato budete mít následně zdarma pojištěno, pravidelně vám bude připisován bonus ve výši až 4,7 % z naspořeného zůstatku a zdarma si ho můžete uložit v trezorech mincovny.

VÝHODY

NEVÝHODY

Spolehlivý partner pro větší investory

Možnost investice do zlata nabízí svým klientům i J&T Banka, privátní banka, jejímž cílem je majetek klientů nejen chránit, ale i zhodnocovat. Z toho důvodu jim nabízí i nejrůznější investiční příležitosti. A to je i případ produktu Zlaté slitky.

Pořídit si tu můžete investiční zlato ve formě číslovaných slitků o váze 100 g nebo 1 kg. Minimální investicí je právě 100g slitek, což je investice ve výši zhruba 100 000 Kč. To bohužel limituje řadu malých investorů, kteří částkou o dané výši nedisponují. Následně je možné si zlato uložit v trezoru banky, společnost nabízí i odkup slitků.

Bližší informace a podmínky k investici do zlata však ze stránek J&T Banky nevyčteme, což hodnotíme jako hlavní negativum.

VÝHODY

NEVÝHODY

Pro ty, co chtějí vsadit na prověřenou společnost

Pokud chcete své investice do zlata svěřit raději do rukou tradiční společnosti, nabízí se jako další možnost Komerční banka. I v tomto případě si zlato pořídíte fyzicky, a to ve formě zlatých slitků. Jedná se o slitky 100g, zavařené v plastové folii, ve které je můžete v případě potřeby nabídnout také ke zpětnému prodeji.

Oceňujeme, že banka přehledně uvádí také poplatky spojené s investicí do zlata. Pokud si pořídíte tuto komoditu v hodnotě do 1 milionu korun, počítejte s poplatkem ve výši 4 % objemu nákupu, u vyšších nákupů už jsou poplatky individuální. Případná úschova zlata vás pak přijde ročně na 0,3 % z tržní ceny. Chybí však informace o tom, jaká je nejmenší možná investice.

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Společnost s minimální hodnotou investice

Zajímavou nabídku slitků a mincí v různých hodnotách najdete na webu goldsafe.cz. Společnost se na českém trhu pohybuje teprve chvíli, od roku 2019, avšak za sebou má už několikaleté působení na Slovensku.

Ačkoliv nabídka se někomu nemusí zdát až tak bohatá, vyvážená je velkými skladovými zásobami, díky čemuž se můžete spolehnout, že vámi vybraný produkt bude k dostání ihned. Pokud vám některá mince či cihlička přeci jen v nabídce chybí, můžete zkusit zaslat společnosti e-mail, pokusí se vám produkt sehnat.

Pokud se rozhodnete pro nákup zde, připravte si alespoň 30 tisíc korun, což je minimální hodnota investice. Cena je fixní v okamžiku potvrzení objednávky, kterou lze uskutečnit pouze ve stanovené hodiny ve všední dny.

VÝHODY

NEVÝHODY

Možnost investice i nákupu mincí a slitků

I když vám možná název Kapitol Gold nic neřekne, jedná se o společnost patřící do skupiny Vienna Insurance Gold. O silné zázemí je tak postaráno a nákupu zde se tak nemusíte obávat. Navíc tím získáte i několik výhod, které společnost garantuje. Jedná se například o prvodržitelství – můžete si být jisti, že jste prvními majiteli dané mince či slitku. Do zlata ale lze investovat i pravidelně a své investice můžete spravovat prostřednictvím klientského portálu. Díky přístupné kalkulačce si navíc snadno spočítáte možný výnos.

Svým klientům nabízí Kapitol Gold možnost úschovy zlata zdarma, a navíc se případně postarají i o zpětný odkup, kdy své peníze budete mít zpět do 3 dnů.

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat prodejce investičního zlata a nespálit se

Společností nabízejících prodej zlata je hodně, i mezi nimi se však najdou ty ne zrovna poctivé. Jaké ukazatele při nákupu sledovat?

1) Pozor na cenu

Nabízená cena za gram zlata samozřejmě může kolísat a narazíte na nabídky výhodnější i ty méně výhodné. Dejte si však pozor na ty, které nabízejí zlato za výrazně nižší cenu než konkurence.


2) Ptejte se na poplatky

K nákupu, prodeji, úschově i spoření se mohou vázat nejrůznější poplatky. Ne vždy jsou na webových stránkách prodejce uvedeny tak transparentně, jak bychom si přáli, což však neznamená, že se vás nebudou týkat. Vždy si raději podmínky nákupu dobře ověřte.


3) Vybírejte obezřetně

Uvádí společnost veškeré podmínky nákupu na svých stránkách přehledně? Je vše srozumitelné a jasné? Působí na vás web důvěryhodně? To vše může napovědět, zda se jedná o kvalitního prodejce.


4) Prostudujte recenze

Dalším faktorem, který může o kvalitách prodejce informovat, jsou reference dalších zákazníků. Podívejte se, jak o firmě klienti mluví a zda vůbec nějaké recenze existují.


5) Jak je to s výkupem?

Může nastat situace, že budete potřebovat zlato prodat. Zjistěte si, zda vámi vybraná společnost zpětný odkup nabízí a za jakých podmínek.

Často kladené otázky

Cena zlata se mění několikrát denně. Uvádí se nejčastěji jako cena za gram případně za troyskou unci. Pro představu, aktuální cena zlata v době vzniku tohoto článku je 1291,33 Kč za 1 g.

Hodnotit očekávaný výnos při investicích do zlata by bylo velmi odvážné, ovšem odborníci zlatu předvídají stálý růst a považují jej za investici s nízkým rizikem. Ceně zlata nahrávají nejrůznější světové krize, které jeho cenu obvykle zvyšují. Pro představu, cena zlata od konce roku 2018 do poloviny roku 2020 vzrostla o 76 %.

U zlatých produktů se můžete setkat s jednotkou troyské unce (Oz). Ta odpovídá 31,103 g.

Autor článku:

Zajímá vás, jak vybíráme produkty?. Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (14 votes)