15 důvodů, proč (ne)hrát ping pong & Vše o stolním tenise

Zábavnost i snadná dostupnost – to jsou důvody, proč je ping-pong tak oblíbený po celém světě. Přemýšlíte ale nad tím, co všechno vám tento sport přinese, a odpověď „pobavení a radost z pohybu“ vám nestačí? Na následujících řádcích vám představíme důvody, proč byste se ping-pongu rozhodně (ne)měli věnovat.

DVANÁCT důvodů, proč hrát ping-pong

  • Ping-pong může hrát každý, žádné speciální dovednosti ani špičková kondička nejsou třeba.
  • Rychlou hru stolního tenisu stihnete třeba i během obědové pauzy.
  • Udržuje v kondici nejen vaše tělo, ale i mozek. Česká studie prokázala, že starší lidé hrající tenis mají výrazně rychlejší reakce než jejich nehrající vrstevníci. (zdroj)
  • Nepotřebujete žádné nákladné vybavení. Helmy, speciální boty nebo chrániče? To u ping-pongu pusťte z hlavy.
  • Hubnete – člověk vážící 68 kilo za hodinu hry spálí až 272 kalorií. (zdroj)
  • Ping-pong je vhodný i pro aktivní jedince vyššího věku, protože nezatěžuje kyčle ani kolena.
  • Zlepšuje rovnováhu, koordinaci pohybů i reflexy.
  • Můžete ho hrát všude. Pingpongové stoly dnes najdete v parcích, nákupních centrech i barech.
  • Je to zábava! Do krve se vám vyplaví endorfiny a stres zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.
  • Čtyřhru nebo populární „obíhačku“ můžete hrát i v partě kamarádů.
  • Že jste na basketbal příliš malí? Ping-pong můžete hrát s jakoukoliv výškou.
  • Když vás hra opravdu chytne, můžete vstoupit do klubu stolního tenisu a účastnit se soutěží.

TŘI důvody, proč nehrát ping-pong

  • I když je riziko úrazu menší než u většiny dalších sportů, stále tu je. Zraněním můžete předcházet zejména tak, že kolem stolu budete mít dostatečně velký prostor a před hrou pořádně protáhnete svaly.
  • Špatné držení pálky vám může způsobit nepříjemné bolesti zápěstí či tenisový loket.
  • V Evropě není stolní tenis tak populární jako jeho „velký brácha“ – klasický tenis.

Shrnutí

Ping-pong může hrát kdokoliv, kdykoliv a kdekoliv. Není třeba mít speciální dovednosti nebo splňovat nějaké podmínky. Ať už budete hrát na jakékoliv úrovni, v každém případě se dobře pobavíte a uděláte toho dost pro své fyzické i psychické zdraví. Případné vítězství už je pak jen třešničkou na dortu. Jako u každého sportu je však důležité nepodcenit bezpečnost a nezapomenout na rozcvičku. Když to dodržíte, odměnou vám bude skvělá hra, jíž brzy naplno propadnete.

Vše, co o stolním tenise potřebujete vědět

I. Pravidla

Ping-pong má na první pohled hodně pravidel, brzy však zjistíte, že všechna jsou poměrně intuitivní a celá hra tak není složitá. Určitá pravidla musí splňovat i vybavení pro stolní tenis – stůl například musí mít tvar obdélníku o rozměrech 274 × 152 × 76 cm (délka, šířka, výška), míček průměr 40 mm a podklad pálky musí alespoň z 85 % tvořit dřevo.

Zajímají vás ta nejpodstatnější pravidla?

  1. Při uvedení míčku do hry (tzv. podání) se míček po odehrání musí přesně 1× dotknout hrací plochy stolu na straně odehrávajícího a poté alespoň jednou na straně soupeře. Kdyby se míček dotkl síťky uprostřed stolu, podání je nutné opakovat.
  2. Pokud chce přijímající hráč míček vrátit, musí tak učinit výhradně pálkou – možná překvapivou informací je, že za součást pálky se považuje i ruka odehrávajícího, a to až po zápěstí. Správně odehraný míček se musí minimálně jednou dotknout hrací plochy na straně soupeře. Oproti tenisu se nesmí hrát z voleje, míček se před odehráním musí dotknout hrací plochy.
  3. Nejčastějšími způsoby, jak hráč získá bod, je špatné podání soupeře nebo nevrácení míčku podle pravidel ze strany soupeře.
  4. S podáním se hráči střídají, každý podává vždy 2× po sobě. Od stavu 10:10 se podání mění po jednom míčku.
  5. Set vyhrává ten, kdo získá minimálně 11 bodů a zároveň vede alespoň o 2 body.
  6. Soutěžní zápasy se typicky hrají na 3 až 4 vítězné sety, po každé sadě si hráči vymění strany.

Chcete si s kamarády zahrát čtyřhru? Obdobná pravidla platí i pro ni. Podání však musí být do kříže (tzn. z pravé poloviny stolu do soupeřovy pravé poloviny stolu). V průběhu hry se pak hráči  týmu musí v úderech i podání pravidelně střídat.

II. Historie

Profesionální stolní tenis v Česku ještě neoslavil ani sté narozeniny, ve světě má však hlubší kořeny. V Anglii se začal rozvíjet ve 2. pol. 19. století, mnohem dříve už se ale hrál v Číně. Do světa sportu definitivně pronikl v roce 1899, kdy se začal používat celuloidový míček.

Stolní tenis se rychle stával populárním a šířil se i do dalších zemí Evropy a do USA. V Praze byl v roce 1925 založen Ústřední výbor ping-pongový, jen o rok později vznikla Mezinárodní federace stolního tenisu. Ve stejný rok se také konalo první mistrovství světa, všechny zlaté medaile si odvezli reprezentanti Maďarska.

Na olympiádu se stolní tenis poprvé podíval v roce 1988 a od té doby si mezi olympijskými sporty drží své pevné místo. Zajímá vás, jak si země obvykle rozdělují medaile? 28 zlatých medailí z 32 možných získali reprezentanti Číny.

III. Základní údery

Ještě předtím, než si představíme základní údery, je vhodné zmínit, že existují dva způsoby držení pálky. U klasického úchopu je kolem držátka obtočený malík, prsteník i prostředník, zatímco ukazovák je opřený o okraj čepele pálky. U tužkového držení je rukojeť sevřená mezi palcem a ukazovákem, zbývajícími prsty se opírají o čepel pálky.

Podání

Jednotlivé údery se pak rozdělují podle směru vedení (forehand se hraje zprava, backhand zleva – leváci to mají přesně naopak), charakteru hry, síly úderu i rotace míčku. Důležitým prvkem je podání, ke kterému je možné přidat rotaci a měnit sílu a tak délku úderu. Vždy je dobré si promyslet, jak budu podávat a co tím sleduji. Hodí se pozorovat i soupeře a to, kde stojí – je hodně blízko u stolu? Pak je vhodné použít dlouhé a rychlé podání.

Topspin

Jeden z nejoblíbenějších a nejúčinnějších úderů je topspin. Hrát ho můžete backhandem i forehandem, rozhodujete se podle toho, na kterou stranu vám míček jde. Topspin může být pomalý s vysokou dráhou letu, nebo naopak prudký s plochou dráhou. Můžete k němu přidat i boční rotaci nebo ho hrát halfvolejem.

Lift & flop

Dalším útočným úderem je lift. Hrát ho můžete z backhandu i forehandu, provedení druhého je však náročnější na techniku. Kdy je nejvhodnější použít lift? Například k příjmu podání. Variantou liftu je flop, který je hraný do hodně krátkých míčků.

Drajv (nebo také kontr)

Pro útok se využívá i drajv s malou horní rotací. U tohoto úderů je klíčové jít vstříc míčkům, nečekat na ně schovaný vzadu – zkrátka se snažit získat převahu nad soupeřem.

Smeč

Jaký úder použít, když chcete být skutečně nekompromisní? Jednoznačná odpověď zní: smeč. Pro opravdu tvrdou ránu zapojte celou váhu těla.

Čop

Klasickým obranářským úderem je čop, který je charakteristický výraznou spodní rotací. Té docílíte krátkým, ale hodně prudkým švihem hrající paže.

Blokování útoku

Mezi základní obranné údery patří i slajs. Ani u tohoto úderu nechybí spodní rotace, není ale tak silná jako u čopu. Slajs většinou budete hrát ze střední až větší vzdálenosti od stolu.

Podobný slajsu, avšak s nulovou rotací – to je náraz. Využijete ho, když chcete, aby si soupeř myslel, že se jedná o slajs, a reagoval přehnaným úderem.

Proti topspinu se můžete bránit blokingem. Při blokingu míčku nastavíte stěnu v podobě pálky. Pozor si je třeba dát na to, abyste ji měli ve správném úhlu.  

IV. Vybavení

Ping-pong je tolik oblíbený i proto, že pro začátek vám stačí jen pálka, míčky a místo, kde můžete hrát. Oblečení si zvolte takové, jaké vám bude vyhovovat – obvykle se hraje v tričku s krátkým rukávem, šortkách a sportovní obuvi.

Pokud to s tímto sportem myslíte vážně a pomýšlíte i na soutěžní stolní tenis, je dobré si zkontrolovat, že vaše pálka a míčky odpovídají stanoveným pravidlům. Hráčské oblečení se pak skládá z dresu (košile s krátkým rukávem), šortek nebo sukně, ponožek a hrací obuvi. Hlavní barva oblečení by měla být odlišná od barvy míčku. Nejvhodnější boty jsou sálovky s podrážkou z přírodní gumy. Zakoupit si dnes můžete i specializovanou obuv přímo na stolní tenis. Pokud budete chtít trénovat i doma a máte dostatečný prostor, můžete uvažovat i nad pořízením vlastního pingpongového stolu.

V. Kde začít trénovat

Pingpongové stoly dnes najdete na různých místech – narazíte na ně nejen v parcích a kempech, ale třeba i v obchodních centrech. Spousta firem je dokonce pořizuje pro zpříjemnění pracovního dne zaměstnanců. Pokud chcete trénovat pravidelně a poznat další pingpongové nadšence, nejlepší cestou je vstoupit do jednoho z klubů stolního tenisu. Na webových stránkách klubu běžně najdete kontakt na organizačního pracovníka, kterému se stačí ozvat.

Všechny kluby stolního tenisu najdete zde.

Chcete začít hrát ping-pongovou ligu/soutěže? Základem je být součástí klubu, který hraje ligu. Klub vše ostatní zařídí a na vás už bude „jen“ porážet soupeře.

VI. Pingpongová inspirace

Stolní tenis je v podání lidí, jež se mu věnují nějaký čas, nádherné pozorovat. Je fascinující, s jakou kontrolou a rychlostí je možné tuto hru hrát. Pro inspiraci jsme vybrali pár oblíbených pingpongových videí, abyste viděli, kam až je možné s tímto sportem dojít.

Ohodnoťně tento článek

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář