18 rad, jak sladit váš domov s Feng-Shui & kompletní průvodce

Feng Shui

Feng-Shui (známé také jako Feng-šuej) se dá volně přeložit jako ,,větrná voda”, ačkoli se nejedná o náboženství, je velmi úzce spjato s taoismem. Většina lidí si pod ním představí především starověké čínské umění, které pomáhá sladit osobní energii s okolím.  

Co je to Feng-Shui?

Jedná se o umění nebo soubor zásad, které vám pomůže zorganizovat své okolí s tím, jaký jste a čeho chcete dosáhnout. Ačkoli umění feng-shui je staré tisíce let, nedá se o něm tvrdit, že je zastaralé, nebo dokonce mrtvé. Naopak se nyní dostává velmi do povědomí i běžných lidí.

Feng-shui je umění a zároveň tak trochu věda… Feng-shui je složité a přesto velmi jednoduché. Jistě, určitě to zní poněkud… divně, ale chce se na toto umění podívat s odstupem. Prostory ve kterých žijeme mohou mít dopad na naše zdraví nebo fyzickou kondici, ovlivňují naší náladu a výkonnost. A na tom stojí feng-shui.

Lidé praktikující feng-shui jsou přesvědčeni, že díky přijetí několika zásadních principů vám může pomoci zlepšit všechny aspekty vašeho života.

Feng-shui rozděluje svět na 5 prvků:

  • Dřevo – kreativita a růst
  • Oheň – vedení a smělost
  • Země – síla a stabilita
  • Kov – zaměření a pořádek
  • Voda – emoce a inspirace

Feng shui pracuje s vyvážením těchto prvků v domácnosti, které pak harmonizují energetický tok mezi vámi a prostředím, ve kterém se momentálně nacházíte (domov, kancelář, zahrada, …).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Konzultace Feng Shui na míru

18 rad, jak sladit váš domov s Feng-Shui

  1. Vchodovými dveřmi vchází do domu energie, protože vchodové dveře představují bohatství, umístěte vedle nich květinu nebo keřík a nechte je osvětlené.
  2. Předsíň ukazuje vaše možnosti. Měla by být vždy dokonale uklizená. Pokud chcete energii ještě více umocnit, použijte zrcadlo a živé květiny. Boty a bundy patří do botníků a skříní.
  3. Pokud chcete dům nebo byt sladit s Feng-Shui, měl by být v duchu jing a jang. To znamená, že muž i žena by měli mít svůj vyhrazený prostor.
  4. Nepořádek v celém domě musí pryč, nejen že to ruší estetiku, ale zároveň to škodí vaší mysli.
  5. Pořádek musí být především v ložnici, nebo místnosti kde spíte. Hromady odpadu a nesložené prádlo může bránit rotaci energie po pokoji a vašemu klidnému spánku.
  6. Chovejte se, jako by u vás žili další lidé mimo vaši rodinu. Spočívá to v okamžitém úklidu nepořádku a vašem chování.
  7. Energetická šňůra. To je tok energie, který pramení z věcí, které máte společné s osobou, se kterou jste ukončili vztah. Doporučujeme dle zásad feng-shui tyto předměty odstranit, až na to budete připraveni.
  8. Abyste inspirovali produktivitu a přitáhli peníze, používejte dřevěné prvky v domácnosti. Především pokojové rostliny podporují výše zmíněné vlastnosti.
  9. Pokud pracujete u stolu, můžete finanční prosperitu zlepšit položením figurky šťastné kočky nebo žáby na vaše pracovní místo.
  10. Rozmístění nábytku po obývacím pokoji je zásadní. Pohovka by měla být nejlépe umístěna u zdi.
  11. Kuchyně představuje pro obyvatele domácnosti výživu a harmonii, její zásady jsou poměrně klíčové. Nikdy nemějte varnou desku a dřez naproti sobě, stavíte tak do opozice dva důležité prvky – vodu a oheň.
  12. Jídelní stůl symbolizuje ve feng-shui zemi a ta představuje trávení. Tyto aspekty zlepšíte položením květin na jídelní stůl.
  13. Odklopené záchodové prkénko není vhodné, uniká vám totiž bohatství. Proto ho zavírejte a udržujte koupelnu s čistotě.
  14. Schodiště se nemá nacházet naproti vchodovým dveřím, protože vám pak energie odtéká pryč.
  15. Dveře z chodby do místností by neměly být v jedné řadě a na chlup stejné, způsobíte si akorát odliv peněz a energie.
  16. Mandaly, duchovní obrazy nebo osobní fotografie mohou zvýšit klid energie ve vašich místnostech.
  17. Pomocí mapy Bagua můžete ve svém bytě stanovit optimální umístění barev, objektů, uměleckých děl a podobně.
  18. Domov je odraz naší duše, pokud v něm něco chybí, nikdy nebudeme spokojeni. Zkuste vše pomalu měnit v duchu feng-shui.

Praktické informace k Feng-Shui

Tuhle sekci jsme zřídili, abychom vám přesněji nastínili, co znamená Feng-Shui v praxi. Podíváme se na volbu barev, zóny v bytě, zřízení obýváku, ložnice, zahrady podle feng-shui a na to, jak podle tohoto umění uklízet.

Feng Shui zóny v bytě

Každý prostor se podle feng shui rozděluje z pohledu od vchodu. Vzdálenější levý roh ovlivňuje bohatství, nebo chcete-li hojnost. Jak peněžní, materiální tak i zdraví. Pravý vzdálenější roh od dveří ukazuje na vztahy a podle prostoru mezi těmito rohy charakterizuje vás respekt, slávu a úspěchy.

Levý bližší roh prezentuje váš život ohledně vnímavosti ( vzdělání, meditaci, vnímání). Pravý bližší roh popisuje situace, se kterými bojujete a lidi, kteří jsou vám v těchto situacích nápomocní. Středová oblast na dveřové straně specifikuje oblast kariéry a cílů.

Tvůrčí princip zobrazuje středová část na pravé straně, poukazuje i na váš vztah s dětmi. Levá strana specifikuje rodinu její vztahy, návaznost na minulost a zdravotní situace, které z těchto záležitostí plynou. Tyto zóny lze aplikovat jak na konkrétní místnost, tak i na byt jako celek.

Zóny V Bytě

Barvy podle Feng Shui

Pojďme se teď podívat, co podle feng-shui ukazují různé barvy:

  • Černá (kariéra): Zrcadla, fontány
  • Modrá (dovednosti a moudrost): Knihy, počítače
  • Zelená (rodina): Rostliny, rodinné fotografie
  • Fialová (prosperita): Plachetnice a související materiály(kamínky, mušle)
  • Červená (sláva a pověst): Ocenění, předměty související se zvířaty
  • Růžová (láska a vztahy): Památeční předměty od partnerů, obrázky blízkých
  • Bílá (kreativita a děti): Umělecká díla, dětské fotografie
  • Šedá (užitečné osoby, cestování): Náboženské předměty, cestovní suvenýry
  • Žlutá (zdraví): Keramika, kamenné předměty

Obývací pokoj podle Feng Shui

Gauč by v obývacím pokoji měl zaujmout místo čelem nebo bokem ke dvěřím a v levo vedle něj by se měla nacházet vysoká rostlina nebo stojací lampa. Naopak na straně pravé je ideální malá taburetka. Zdraví a hojnost v obýváku symbolizuje stůl, tuto symboliku umocníte, pokud je stůl čistý a na něm leží žlutokvěté rostliny s kulatými listy.

Aby energie volně proudila, je zásadní aby obývací pokoj byl otevřený a nepřecpaný předměty.

Ložnice podle Feng Shui

Buďte velmi striktní při odklízení nepořádku v ložnici, to je velmi zásadní prvkem feng shui pro ložnice. Předměty na které se chytá prach, oblečení přes židli, nevzhledný obsah skříně prostě odstraňte. Energie musí proudit i pod postelí, ani tam nevytvářejte skladiště.

Do ložnice v blízkosti postele nepatří zrcadla, mějte to na paměti.

Zahrada podle Feng Shui

Oddělením své zahrady od těch okolních zlepšíte harmonii, nejlépe se k tomu hodí živý plot. Zahradu je dobré mít v kruhovém tvaru s volným středem. Nejvíce energie získáte použitím všech prvků (voda, oheň, země, kov, vítr) – například jezírko zní jako skvělý nápad.

Úklid podle Feng Shui

Základem perfektního úklidu feng-shui je i proces oproštění od vlastní minulosti. Pak můžete pokračovat zbavením se věcí, které nepotřebujete a máte je jen tak, co kdyby…

Zlikvidujte vše – prošlé jídlo nebo kosmetiku, takzvané oblečení na doma, věci které připomínají rozpadlé vztahy, nefunkční předměty/spotřebiče, uschlé rostliny nebo vycpaná zvířata.


Zajímavosti o Feng Shui

Kde všude se dá Feng-Shui využít? Jak vzniklo? Jak do Feng-Shui zapadá Yin A Yang? Tahle sekce se bude věnovat otázkám tohoto typu.

Historie feng-shui

Mezi Indií a Čínou plane ,,válka” o to, kdo s učením feng-shui přišel. Před 5 500 lety indičtí mniši používali učení zvané „vastu shastra“, které je nápadně podobné feng shui. Stoupenci vastu věří, že každá budova je jako živý organismus se svojí energií.

Mniši praktikující vastu prošli Tibetem až do Číny, kde si místní obyvatelé osvojili jejich učení. To znamená, že feng-shui má kořeny zhruba před 3 000 lety.

Feng-shui původně sloužilo jako metoda pohřbu, pro bydlení a životní styl se toto učení vyvinulo mnohem později.

Do Spojených států se toto učení dostalo v počátku 80. let našeho století a odtud postupně do Evropy, kde jeho obliba neustále roste.

Víte, že… I v Evropě narazíme na principy feng shui? Jedná se o Stonehenge.

Co je to Yin a Yang?

Tento symbol je jedním z nejznámějších v čínské kultuře. Černobílé vlnovky jsou spojeny a v každé je tečka opačné barvy. Koncept za yin a yang spočívá v tom, že jsou opačné stavy chi (energie). Jedno nemůže existovat bez druhého.

Yin (černá část) je spojována s ženskostí, pasivitou, nocí, chladem a měkkostí. Kdežto Yang ukazuje mužnost, aktivitu, tvrdost, den a teplo.

Zatímco chi, tedy yin a yang, jsou neustále v pohybu… Symbol jako takový se tradičně zobrazuje s yangem nahoře, protože teplo stoupá nahoru.

Kde lze Feng-Shui použít?

Záleží na tom, koho se ptáte. Většina vám odpoví, že jde o umění, které vám pomůže při tvoření vašeho domova či jiného prostoru (na architekturu nebo interiérový design). Jiní také tvrdí, že Feng-Shui je aplikovatelné na cokoliv: od výběru vašeho domu, názvu firmy až po zvýšení bohatství.

Zjednodušeně však tohle umění chápejte jako jakýsi soubor pravidel, který vám pomůže uspořádat (nejen) interiér tak, aby jste z něho měli dobrý pocit a rádi v něm trávili čas.

Interiér bytu

Hlavním využitím Feng-Shui je jednoznačně úprava bytu, tak aby pravidla tohoto umění příjemně podtrhávalo atmosféru domova. O interiéru bytu jsme však povídali již výše, pojďme tedy raději na další využití feng-shui.


Architektura

Architektura a plánování města byly součástí počátků čínské tradice. Základním předpokladem je, že naše domy a kanceláře by měly být stavěny spíše s přírodou než proti ní.

V architektuře umožňuje konstrukce ve tvaru podkovy se vstupem do dvora nádech chi dovnitř. Podle feng-shui by měl být dům postaven na mírně vyvýšeném místě se zády chráněnými před větrem stromy, jinou budovou nebo zemí. Stavba na slepé ulici nebo na nepravidelném pozemku není žádoucí, protože brání toku energie, ideální je v tomto případě obdélníkový pozemek.


Kanceláře

Nejstaršími osvojiteli feng shui na západě byly nemocnice a podniky po nich rychle následovaly. Nemocnice mezi prvními uznaly výhodu aplikace feng shui na jejich chodby. V minulosti byly nemocniční chodby dlouhé, úzké a rovné. Pravidla feng shui říkají, že díky tomu energie nepřirozeně zrychluje, což způsobuje stres. Nyní mnoho nemocnic a kanceláří rozbíjí přímé linie tím, že rozšiřuje chodby, umisťuje rostliny a obrazy, aby vytvořily uklidňující energii.

Víte, že… Nejznámějším člověkem, který se drží praktik feng-shui je Donald Trump, který využíval poradenství ohledně zařízení kanceláří podle tohoto učení. Šlo o umístění dveří i použití akvárií (které dodávají vodní energii do kancelářského prostředí).

Zahrady

Zahrady fungují na podobných principech jako architektura nebo kanceláře. Rozložení může být pomocí mapy bagua, kdy spodní část mapy je u vchodu do zahrady. Různé myšlenkové směry mohou doporučit některé druhy rostlin. Například sladce vonící zimolez, růže nebo jasmín, které vyrůstají podél přispívají k chi.

Názory se však opět střetávají. Zatímco někteří konzultanti doporučují umisťovat kamenné figurky a krystaly do zahrady, aby přilákaly dobré chi, jiní říkají, že samotné objekty jsou irelevantní a že k správnému plynutí čchi je nutné pouze dobré umístění.

Často kladené otázky

Zde najdete odpovědi na nejčastější otázky zákazníků:

Je umění směrovat přírodní energii zvanou čchi ve prospěch našeho zdraví, energie a bohatství. Použití najdete především interiérovém designu.

Podle feng-shui bude správné uspořádání objektů v našich životních prostorách vychylovat špatnou čchi a bude lákat dobrou čchi, aby proudila v našich životech.

Pět prvků feng shui je dřevo, oheň, země, kov a voda. Jejich správná přítomnost a umístění v našem prostoru stimuluje chi a podporuje naši pohodu. Optimální umístění pěti prvků určuje energetická mapa našeho prostoru, zvaná bagua ve feng shui.

Vědci a psychologové dospěli k závěru, že neexistují důkazy o tom, že by dodržování principů feng-shuij mělo nějaký měřitelný účinek na člověka. Hlavním problémem je, že není důvod se domnívat, že „čchi“ vůbec existuje, a bez ní nemůže existovat Feng Shui.

Pokud má vaše ložnice slabou, nestabilní nebo negativní energii, v domě nemůže být dobré feng shui. Špatná ložnice feng shui také oslabí vaši osobní energii a může mít nepříznivý vliv na kvalitu vašich vztahů.

Podle různých konzultantů mohou někteří začít pociťovat výsledky už za 3 měsíce.

Dracaena sanderiana je druh vodního bambusu, který podle feng-shui přináší do domu štěstí, peníze a prosperitu.

Shrnutí

Feng-shui je staré čínské učení, které má osvobodit naší čchi (životní energii) a zlepšit naše životní podmínky – zdraví, prosperitu, štěstí a podobně. Zakládá se na dobrém proudění čchi naším domovem a to má své zásady. Například vchodové dveře jsou symbolem bohatství, je nutné je udržovat naprosto čisté a doplněné o květiny a permanentní osvětlení. Celé učení feng-shui se zakládá především na čistotě. Nepořádek totiž útočí na naše podvědomí a tím nás zbytečně stresuje. Pro některé je toto umění možná jen další pseudovědou, pro jiné způsob života, díky kterému jsou v životě spokojenější. Feng-shui je přinejmenším zajímavý projekt, podle kterého se dá velmi dobře vyladit interiér nebo kancelář. 

Zajímavá videa o Feng-Shui

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

5/5 - (11 votes)