Jak nakupovat na AliExpressu - recenze, tipy, AliExpress česky

Jak Nakupovat Na Aliexpressu Cesky

Aliexpress, zprostředkovatel nákupů mezi prodejci a zákazníky, se dnes řadí k největším internetovým obchodníkům vůbec. V roce 2010 vlétl jako lavina do celého světa a spustil nákupní horečku, které jde při místních cenách jen těžko odolat. Jak na Aliexpressu nakupovat co nejvýhodněji a jaké další triky se vyplatí znát? To vám poradí tento průvodce.

Jak nakupovat na Aliexpress krok za krokem

 1. Chcete si i vy užívat nekonečné nákupní možnosti, které Aliexpress nabízí? Pojďme na to. Nejprve se na webu Aliexpress.com zaregistrujte. V pravém horním rohu stránky najdete symbol panáčka a text “Account”. Klikněte na něj a otevře se vám okénko pro registraci.
 2. Vyplňte svou e-mailovou adresu, zvolte si heslo a klikněte na “Create account”.
 3. A to je vše, svět výhodných nákupů je vám nyní otevřen. Můžete tedy ihned začít vyhledávat zboží, které vás zajímá. Stačí do červeného rámečku v horní části stránky (je u něj obrázek lupy) napsat název zboží v angličtině.
 4. Následně si nabízené produkty můžete vyselektovat na základě ceny, výše poštovného, barev, materiálu a mnoha dalších faktorů. Stejně tak si je můžete i seřadit od nejnovějších nebo třeba nejlevnějších nabídek.
 5. Máte produkt, který jste sháněli? Výborně, teď na něj stačí kliknout a podívat se na bližší informace. Zvolte barvu, velikost, případně zemi odeslání a počet produktů.
 6. Pokud si jste jisti, že jste vybrali správnou variantu a chcete zboží skutečně koupit, klikněte na ikonku “Buy now”.
 7. V dalším kroku vyplníte adresu, na kterou chcete zboží zaslat. Adresa se vám zároveň uloží pro příště. Přidat můžete více dodacích míst a nechat si balíček zaslat třeba do práce nebo k příbuzným, pokud budete potřebovat.
 8. Následuje souhrn objednávky, v němž najdete soupis objednaného zboží, jeho cenu, cenu doručení a také předpokládaný termín dodání. Zvolit zde případně můžete i expresní doručení, které je sice dražší, ale výrazně rychlejší.
 9. Dále tu najdete i okénko pro přidání slevových kuponů či kódů.
 10. Vybíráte zde i způsob placení. Rozhodnout se můžete mezi platbou kartou a WebMoney, platebním systémem pro online platby, do něhož se však nejprve musíte přihlásit. Většina kupujících tak preferuje platbu kartou.
 11. Po zaplacení vám přijde potvrzení o přijaté platbě. Obdržíte také číslo zásilky, jejíž cestu k vám tak můžete sledovat.

Aliexpress recenze

Autor: Redakce webu Entuzio.cz

Široký výběr levných doplňků, bižuterie, oblečení, ale i elektroniky, a to většinou s poštovným zdarma. Vítejte v čínském online obchodě jménem Aliexpress.

Náušnice či sluchátka za 20 Kč, LED světýlka do oken za 30 Kč a boty za stovku, nic z toho zde není problém sehnat. U produktů s těmito cenami nemůžeme očekávat, že s námi budou do konce života, ale rozhodně to neznamená, že by Aliexpress nabízel jen nekvalitní zboží. Naopak, spousta věcí vám udělá dobrou službu a ještě potěší vaši peněženku.

Po pár prvních objednávkách už dokážete odhadnout, jak bude dané zboží v reálu vypadat a jakou kvalitu od něj můžete očekávat. A budete díky tomu na Aliexpressu nakupovat tak, aby se vám to skutečně vyplatilo.

VÝHODY

NEVÝHODY

Aliexpress česky: Jak nakupovat na Aliexpress v češtině?

Aliexpress sice v české mutaci nefunguje, ale přesto si můžete český jazyk na nákupním webu nastavit. Jak na to? Ideální je pro tyto účely prohlížeč Google Chrome, v němž stačí otevřít stránku Aliexpressu, kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit překlad. Nebude sice dokonalý, ale pro účely nákupu a základní porozumění určitě stačí.

Praktické tipy při nakupování na Aliexpress

 • Stáhněte si mobilní aplikaci Aliexpressu. Nejen, že tak budete mít své objednávky pod kontrolou kdykoliv budete potřebovat, ale můžete v ní najít i slevové kupony či exkluzivní nabídky dostupné pouze v aplikaci.
 • Před koupí produktu si vždy přečtěte recenze ostatních zákazníků. V návalu euforie z výhodné koupě je snadné nechat se unést a na tuto podstatnou věc zapomenout, ale předejdete tak možnému zklamaní. 
 • V horní části webu objevíte tlačítko “Flash Deals”. Určitě není od věci se do této sekce občas podívat, najdete zde totiž výrazně zlevněné produkty napříč kategoriemi, jejichž akční cena však platí jen po několik málo hodin. Musíte být tedy rychlí. 
 • Výrazných slev a dalších akcí se také dočkáte v typické “nákupní dny”, jako je Black Friday, následný Cyber Monday či Single days. 
 • Stejně jako v běžných obchodech se i prodejci na Aliexpressu potřebují občas zbavit sezónního zboží a narazíte tu tak na letní i zimní výprodeje. 
 • Na množství záleží. U produktů se občas dočkáte zvýhodněné ceny, pokud nakoupíte více kusů. Jestliže větší množství využijete, zkuste si s jeho počtem pohrát a sledovat, jak se cena mění. 
 • Nikdy neposílejte peníze na bankovní účet prodejce. Při placení vždy využijte jednu z možností, které nabízí přímo Aliexpress. Jinak nebudete moci využít ochranu kupujících, kterou stránka nabízí. 
 • Zalíbil se vám některý z nabízených artiklů, ale ještě jste se definitivně nerozhodli jej zakoupit? Přidejte si jej pomocí ikonky srdíčka u detailu produktu do “wish listu”, jakéhosi seznamu přání. Zboží tak neztratíte, a pokud byste se rozhodli si jej koupit, budete ho mít hned po ruce. 
 • Možná jste na internetu zahlédli fotky od zklamaných lidí, kteří si na Aliexpressu pořídili například koberec, ale při rozbalení zboží zjistili, že se hodí maximálně do domečku pro panenky. Z toho plyne jediné ponaučení, před zakoupením zboží si vždy pečlivě přečtěte jeho popis. Pokud zde některý z podstatných parametrů (jako například rozměry) chybí, napište zprávu prodejci a na vše se doptejte. Ušetříte si tím zklamání, čas i peníze. 
 • Při objednávání oblečení myslete na to, že asijské číslování je jiné než to evropské. Pokud běžně nosíte velikost S, šaty z Aliexpressu v této velikosti by mohly připomínat spíše tričko. Místo číslování se tak zaměřte na rozměry kousků oblečení. 
 • Jeden konkrétní druh zboží zde obvykle nabízí více prodejců. Dobrou strategií tak je název zboží zkopírovat, vložit do vyhledávání a vybrat nejvýhodnější nabídku. Ale pozor, zatímco někteří prodejci mohou nabízet dopravu zdarma, jiní si ji mohou započítat a zboží pak není tak výhodné, jak se na první pohled zdálo. Určitě tedy cenu dopravy nepřehlédněte. Při vyhledávání si také rovnou můžete zaškrtnout ikonku “Free shipping”, takže se vám zobrazí pouze produkty s dopravou zdarma. 
 • Především při nákupu dražšího zboží, třeba elektroniky, sledujte ikonu “Seller Guarantees”, která ukazuje záruky od samotného prodejce. Může se hodit třeba garance “Returns extra”, díky níž budete moci zboží vrátit bez udání důvodu a zaplatíte pouze poštovné. 
 • U cennějších balíčků také zvažte, zda se vám nevyplatí zvolit jinou variantu dopravy než tu zdarma. Šance, že své zboží obdržíte rychleji a v pořádku, se tím výrazně zvýší. 

Často kladené otázky

Zde najdete odpovědi na nejčastější otázky zákazníků:

Nákupu na Aliexpressu se obávat nemusíte. Čínské e-shopy a produkty sice nemají excelentní reputaci, ale často je to neoprávněně. Najdete zde spoustu kvalitních a využitelných produktů za skvělé ceny. Případné zklamání můžete eliminovat tím, že si pečlivě přečtete popis produktu, recenze od ostatních zákazníků i profil samotného prodejce.

Aliexpress je platformou, která zprostředkovává obchod mezi prodejcem a zákazníkem. Z toho důvodu je tedy důležité si prodejce správně vybrat. Jak poznáte důveryhodného prodávajícího s kvalitním zbožím? Klikněte na prodejce a následně na položku “feedback”. Zobrazí se vám stránka, kde uvidíte celkové hodnocení v procentech, dobu, po kterou na Aliexpressu působí, historii hodnocení a také to, jak ostatní kupující hodnotí kvalitu produktů, rychlost zaslání a komunikaci. U těchto faktorů zároveň uvidíte, jak si vede ve srovnání s dalšími obchodníky, což vám výběr může velmi ulehčit.

Na Aliexpressu můžeme z České republiky platit buď přes internetovou peněženku WebMoney, což je poněkud zdlouhavé a složité, nebo prostřednictvím platební karty, což se může zdát rizikové. Zadávat číslo karty na cizí web se totiž spoustě z nás příliš nechce. V tomto případě se však bát nemusíte. Platby zde fungují tak, že peníze jdou nejdříve Aliexpressu, a až poté, co vám zboží přijde, jsou zaslány obchodníkovi. Přenos dat je zde navíc zabezpečen pomocí šifrování.

V současné době Aliexpress umožňuje zrušení objednávky v okamžiku, kdy je platba ověřována, tedy v průběhu několika hodin po nákupu zboží. V tomto případě jsou vám peníze vráceny automaticky. Pokud už ověřovací proces skončil, můžete o stornování objednávky požádat, ale žádost nejprve musí schválit prodejce. K tomu dojít nemusí, například, pokud již zboží odeslal.

Dlouhé roky byly levné a malé balíčky z Číny výhodné i proto, že se z nich neplatilo DPH a clo. Do konce roku 2020 platí, že na zásilky do 22 € se nevztahuje žádný z těchto poplatků. Pokud balíček tuto hodnotu přesáhne, je nutné platit DPH, u balíčků nad 150 € pak navíc ještě clo. S příchodem roku 2021 však platíme DPH u všech zásilek a u těch nad 150 € také clo. Pozor si dejte na to, že do těchto částek se počítá i poštovné.

Jestliže vám dorazilo zboží poškozené, jiné, než jste si objednali, nebo nedorazilo v avizované lhůtě vůbec, začněte tím, že kontaktujete prodejce. Provedete to přes svůj účet na Aliexpressu, v němž vyhledáte dané zboží a kliknete na ikonku “Open Dispute”. Tak otevřete spor.

Zde se vám pak objeví dvě možnosti. Na “refund only” klikněte v případě, že vám zboží nedorazilo nebo dorazilo neúplné či poškozené a chcete vrátit (byť jen zčásti) peníze. Tlačítko “Return goods” vás pak dovede k formuláři pro případ, že chcete zboží zaslat zpět prodejci a vrátit celou částku. K reklamaci můžete přidat i fotky poškozeného zboží či další přílohy, požadovanou sumu peněz, které chcete vrátit, a případně i vzkaz prodejci. Ten má následně 15 dní na to se k situaci vyjádřit.

Pokud ani po 15 dnech nedojde ke společné dohodě akceptované oběma stranami, můžete požádat o pomoc přímo Aliexpress (většinou však k tomuto kroku nedochází a s prodejcem se dohodnete). To lze provést přímo ze stránky s podrobnostmi o dané objednávce. Aliexpress se nad rámec svých povinností zaručuje vrátit zákazníkovi v případech, kdy obdržel vadné zboží nebo jej neobdržel vůbec, peníze zpět.

Doba dodání závisí na více faktorech, jako je zvolený způsob zaslání či konkrétní období roku, kdy zboží objednáváte (nutné je počítat se zdržením například před Vánoci a objednat zboží, které chcete věnovat jako dárek, v dostatečném předstihu). Putování zboží na vaši adresu by však nemělo trvat déle než 60 dní. Po této době můžete s prodejcem otevřít spor.

Ačkoliv se společnosti včetně Aliexpressu snaží proti prodeji padělků bojovat, úplně se jim vyhnout nedá. Jak poznáte, že jsou vámi zakoupená značková kabelka či boty originály? Napoví vám hned několik ukazatelů. Jedním z nich je cena. Pokud je výrazně nižší než ta, za kterou se produkt běžně prodává, mělo by to pro vás být prvním varovným signálem. Jestliže cena o tolik nižší není, je to dobré znamení. Hledejte také slovo “original” v popisku produktu a sledujte, zda se na fotkách zboží objevuje logo. Když jej zboží obsahuje, můžete být téměř bez obav. Aliexpress je totiž v tomto případě velmi příšný, a pokud se prokáže, že uvedené logo je falešné, okamžitě prodejci obchod zavře a vám vrátí peníze.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

5/5 - (11 votes)