Nejlepší značky hodinek 2024 - recenze (nejen švýcarské)
- Aktualizováno: 12.2.2023
Výběr redakce
Elegantní i sportovní hodinky hodinky od partnera Tour de France
Ikona mezi digitálními hodinkami
Japonská preciznost a digitální technologie v klasickém a moderním designu
Japonské strojky vlastní výroby
Firma, která svými vlastními strojky změnila vnímání japonských hodinek
Švýcarská kvalita a spolehlivost
Švýcarská kvalita, historie a spolehlivost s dlouhou tradicí
Hodinky, malý ale důležitý detail, který o svém majiteli či majitelce prozradí mnohé – od společenského postavení přes cit pro detail až po vkus a styl. Jejich domovem, ze kterého se rozšířily do celého světa, je Švýcarsko, jež je právem považováno za hodinářskou velmoc. Již dávno však není jediné a precizní hodinky se dnes vyrábí v řadě dalších zemí. A které jsou nejlepší značky hodinek?
Obsah článku
Recenze nejlepších značek hodinek
Elegantní i sportovní hodinky hodinky od partnera Tour de France
Původně malá švýcarská firma založená roku 1902 je v současnosti součástí španělského koncernu Festina Group a řadí se mezi jednoho z největších výrobců hodinek na světě. Festina je úzce spjata se závodem Tour de France, spolupracuje s Miss France a řadou osobností ze světa sportu a showbyznysu. Patří mezi špičku ve výrobě quartzových analogových hodinek.
V České republice si můžete od roku 1995, kdy firma vstoupila na náš trh, koupit všechny dostupné řady hodinek. Mezi nejoblíbenější speciální řady patří pánská Chrono Bike (5 490 Kč), vodotěsná Titanium sport se safírovým sklíčkem (7 290 Kč), vodotěsná Diver (3 490 Kč) nebo Chronosport (4 890 Kč), z dámských Swarovski (2 990 Kč), Mademoiselle (3 390 Kč) nebo Boyfriend (od 2 390 Kč). Kromě speciálních řad má Festina také klasické pánské a dámské hodinky v tradičním stylu. Hledáte-li nejvyšší kvalitu, koukejte po řadě Swiss Made.
Japonská preciznost a digitální technologie v klasickém a moderním designu
Když se řekne Casio, ti dříve narození si jistě vybaví designově nezaměnitelné digitální hodinky, které se u nás daly, jako jedny z mála zahraničních výrobků, sehnat za dob komunismu. Nebo také kalkulačky, se kterými japonské Casio začínalo. Ať hodinky nebo kalkulačky, Casio stále platí za špičku v oboru – a jejich pánské a dámské hodinky v inovovaném retro stylu v elegantním i sportovním provedení patří pořád mezi nejoblíbenější.
Kromě klasického designu najdete u Casio také masivní sportovní hodinky, z nichž nejoblíbenější je pánská řada Casio G-Shock, jež je nabitá technologickými vychytávkami. Mezi hlavní patří solární napájení, se kterými odpadá nutnost výměny baterií, rádiový signál, takže budete mít vždy přesný čas ať jste kdekoli, Bluetooth na propojení s Android nebo iOS aplikacemi či GPS. Nárazuvzdornost a voděodolnost jsou pak už jen třešničkou na dortu. Dámským ekvivalentem je řada Casio Baby-G.
Firma, která svými vlastními strojky změnila vnímání japonských hodinek
Hodinářská tradice Seiko sahá až do roku 1881, dlouhá léta však byla pod stínem švýcarských hodinek opomíjená. To se změnilo roku 1960, kdy byly představeny hodinky Grand Seiko, které splňovaly standard Chronometr, který nebyl dle oficiální švýcarské certifikace, ale dle vlastních ustanovení standardů firmy Seiko – což jim nijak neubíralo na kvalitě, spíše naopak. V současnosti se tato řada prodává pod vlastní nezávislou značkou Grand Seiko. Mezi další speciální řady patří luxusní hodinky Credor, jejichž cena začíná na 100 tis. EUR.
Kromě výše uvedených má Seiko 11 modelových řad, ve kterých najdete vše od pánských a dámských hodinek jednoduchého tradičního designu, které se hodí na běžné nošení i do společnosti, za – vzhledem ke kvalitě – velice dobrou cenu (od 3 200 Kč), až po luxusní potápěčské hodinky z limitované edice Prospex za 132 000 Kč.
Seiko patří mezi jednu z mála firem, která si pro své hodinky vyrábí vlastní strojky a díly. Pro mnohé může být zajímavé také to, že se Seiko snaží dodržovat principy udržitelného rozvoje a ve svých výrobních závodech nepodporuje dětskou práci ani zneužívání levné lidské pracovní síly.
Švýcarská kvalita, historie a spolehlivost s dlouhou tradicí
Tradice jednoho z předních světových výrobců hodinek sahá až do roku 1853, kdy byly představeny první kapesní hodinky, které zaznamenaly úspěch nejdříve v Rusku (1858), a následně pak po celém světě. Následovaly medaile a úspěchy v hodinářských soutěžích, později (1917) pak první náramkové hodinky, které svým revolučním designem v Art Deco stylu odstartovaly novou éru hodinářství – a dostalo se jim i zasloužené reedice v roce 1991 a 2002. Jakožto specialista na hodinky drží několik prvenství v materiálových a technologických inovacích, například antimagnetické hodinky nebo hodinky z plastu, kamene, perleti či dřeva.
Aktuálně Tissot nabízí řadu hodinek v klasickém designu s odkazy na dědictví a tradiční řemeslo (Heritage, T-Classic), speciální edice provázané s různými sportovními a dalšími partnery (Special Collection), dotykové hodinky ve sportovním designu (Tissot Touch Collection), sportovní (T-Sport), dámské s perletí či diamanty (T-Lady), kapesní (T-Pocket) nebo vysoce atraktivní zlaté (T-Gold).
Švýcarská kvalita pro muže a ženy, kterou si může dovolit každý
Tradice firmy sahá až do roku 1893, slávu si však nezískala hodinkami, ale armádními noži, které jsou vedle hodinek další známou švýcarskou komoditou. Hodinky přišly na řadu až o mnoho let později, v roce 1988. To jim ale nikterak neubírá na kvalitě, o které svědčí i ochranná známka Swiss Made.
Aktuálně vyrábí hodinky pro muže a ženy ve 14 designových řadách, jejichž nespornou výhodou je, oproti jejich dalším švýcarským konkurentům, přijatelná cena při zachování vysokých standardů. Jednoduché pánské modely začínají na 2 800 Kč, nejdražší nepřekročí částku 12 000 Kč. Dámské jsou v menšině, i tady je ale z čeho vybírat – od tradičních modelů řady City Classic (od 2 800 Kč) přes vysoce elegantní Metropolitan Donnissima (od 3 900 Kč), jež jsou u některých modelů doplněné kamínky Swarovski, až po sportovní vodotěsné Sea Force (od 5 290 Kč).
České hodinky s možností individuálních úprav na přání
Preferujete-li českou tradiční výrobu, jsou jasnou volbou hodinky Prim, které se u nás začaly vyrábět v roce 1954 pod označením Spartak. Po revoluci probíhal vleklý soudní spor o právo k užívání značky, o níž soupeřily firmy ELTON (nyní Czechoslovak Group) z Nového Města nad Metují a MPM-Quality z Frýdku Místku. Po celou dobu bylo označení Prim používáno oběma firmami. Spor byl ukončen roku 2020, kdy bylo právo na užívání ochranné známky přiznáno firmě MPM-Quality.
Firma MPM-Quality vyrábí hodinky se strojky Sellita, Ronda, Valanvron, Citizen – Miyota a Sea-Gull, které osazuje do dámských, pánských a dětských hodinek ve sportovních i elegantních městských designech. Zajímavou službou, kterou vám zahraniční výrobci nenabídnou, je možnost individuálních úprav hodinek, například gravírování vlastních log, věnování, jména a podobně.
Finančně dostupný módní doplněk pro muže a ženy
Pokud jsou vaší prioritou spíše pěkné moderní hodinky, které čas od času vyměníte dle módních trendů, než luxusní nadčasové kousky či technologické vychytávky za tisíce, je značka Daniel Klein přesně tím, co hledáte.
Daniel Klein, který funguje na trhu od roku 1998, používá do svých strojek japonské strojky Citizen – Miyota. Za cenu, za kterou Daniel Klein hodinky prodává, nelze čekat strojky v kvalitě nejvyšších modelových řad, stále se však jedná o kvalitní výrobky, jejichž přidanou hodnotou je módní vzhled a nízká cena. Nejlevnější modely lze pořídit již od 500 Kč, ty nejdražší nepřesahují částku 3 000 Kč.
Sportovní hodinky stvořené pro aktivní muže a ženy
Caterpillar je po celém světě známá jako významný hráč na poli stavebnictví, stavebních technologií a infrastruktury. Což ovšem neznamená, že „neumíme dělat nic jiného, pouze jsme zaměřili vývoj na menší produkty“, jak sama firma říká. A její hodinky jsou důkazem toho, že pokud jste velice dobří v technologickém vývoji těžké techniky, zvládnete i úplně jiný obor.
Hodinky Caterpillar se zaměřují především na všechny muže a ženy vyznávající aktivní životní styl. Nejčastěji používané jsou odolné materiály jako je nerezová ocel, silikon nebo nylon. Některé modely jsou nárazuvzdorné, voděodolné, vybavené chronografem či stopkami. U všech bez rozdílu je pak kladen důraz na vysoce kvalitní technologie, které jdou ruku v ruce s atraktivním designem za příznivou cenu – hodinky Caterpillar pořídíte již od 1 700 Kč.
Japonské hodinky se zázemím vlastního výzkumu
Ochranná známka Citizen byla registrována roku 1918, samotná firma pak byla japonskými a švýcarskými investory založena v roce 1930. Její myšlenka byla jasná: vyrábět hodinky, které si bude moci dovolit každý občan (nejen) Japonska, z čehož vychází i název firmy.
K samotné výrobě hodinek s původně švýcarskými strojky připojil Citizen vlastní výzkumný ústav a dnes si své hodinky vyrábí kompletně sám. Zároveň také dodává strojky dalším společnostem (pod značkou Citizen – Miyota). Mezi průkopnické technologie firmy patří například vícepásmové atomové hodinky, které měří čas s přesností 1 sekunda na 100 000 let, nebo Eco-Drive technologie, jež nevyžaduje baterii.
I přes vysokou kvalitu a špičkové technologie se firma stále drží své filozofie a její hodinky jsou finančně dostupné – pánské a dámské modely hodinek Citizen seženete již od 2 800 Kč.
Originální české hodinky světové kvality pro celou rodinu
Hodinky české firmy JVD (Jasněna Vláhová design) jsou přesně tím, co hledáte, pokud chcete podpořit českou firmu a zároveň dostat kvalitu a krásný design. Hodinky jsou osazeny kvalitními japonskými strojky Citizen – Miyota nebo švýcarskými Ronda, některé modely mají safírová sklíčka a pouzdra z nerezové oceli, jež se vyznačují vysokou tvrdostí.
Z kolekce pro ženy zaujme především řada Sunday Rose s něžnými květinovými vzory, luxusní Lacerta, která se vyrábí v náramkové verzi nebo na krk, či minimalisticky elegantní JVD Touches. Pro muže má JVD sportovní řadu Seaplane, elegantní Architect, švýcarské Zeno Watch Basel nebo originální Loser. Dětem se pak budou líbit hodinky s klučičími nebo holčičími vzory.
Stylové hodinky pro milovníky módních trendů
Michael Kors se u nás proslavil především díky kabelkám, načež se značka dostala do povědomí a na oblibě začaly získávat další produkty od oblečení přes parfémy až po hodinky. Americký výrobce módy cílí především na ženy, které, jak sám říká, chce činit krásné v každém okamžiku – a jeho hodinky jsou toho důkazem. Jednoduché, zdánlivě nenápadné, přesto však svým designem a zajímavými detaily upoutají na první pohled.
Michael Kors si hodinky nevyrábí, strojky pocházejí převážně od partnerské firmy Fossil. S kvalitou těch japonských či švýcarských se nemohou srovnávat – a ani se o to nesnaží. Michael Kors cílí především na styl a prestiž, což se mu daří více než dobře. Nejen u nás ale i ve světě je MK populární trendy značkou, která se těší velké oblibě.
PĚT tipů, jak vybrat hodinky
1) Cena, značka, vzhled a kvalita
Hodinky se pohybují v cenách od stovek až po desetitisíce korun. Je tedy důležité vědět, co hledáte. Mají být hodinky spíše módním doplňkem? Pak sáhněte po některé z populárních značek, které jsou stylové, poměrně kvalitní a obvykle v cenách do 5 000 Kč. Je prioritou nízká cena? I za tu můžete dostat pěkné kousky, nepočítejte však se spoustou funkcí ani dlouhou trvanlivostí. Chcete top hodinky z kvalitních materiálů, které přetrvají věky? Pak se připravte na to, že sáhnete hlouběji do kapsy a za hodinky dáte minimálně 10 000 Kč. Sháníte luxusní hodinky, které budou symbolizovat vaše postavení? Připravte si částku kolem 100 000 Kč (a klidně i více).
2) Zohledněte účel použití
Hodinky mohou být pro denní nošení, na společenské příležitosti nebo sportovní. Ty sportovní bývají často vodotěsné a disponují řadou užitečných funkcí. Hodinky na denní nošení by měly být dostatečně neutrální na to, aby se hodily k jakémukoli typu oblečení. Hodinky pro slavnostnější příležitosti pak mohou být, především u žen, luxusní kousky, které nahradí šperky.
3) Analogové, digitální nebo kombinované
Analogové hodinky mají klasický ciferník s ručičkami, digitální pouze číslice, kombinované pak spojují oba typy. Čemu dáte přednost je záležitostí čistě vašich osobních preferencí.
4) Další funkce, které se mohou hodit
Zejména sportovní hodinky mívají řadu dalších užitečných funkcí. Patří mezi ně například hloubkoměr, kompas, barometr, světový čas, kalendář, teploměr, výškoměr, stopky, monitor srdečního tepu, rádiové nebo GPS seřízení času apod. Samozřejmě platí, že čím více funkcí, tím více za hodinky zaplatíte.
5) Muži mají raději masivnější, ženy jemnější
Samozřejmě nelze úplně generalizovat, pokud však vybíráte hodinky jako dárek pro někoho blízkého, muže obvykle nezklamou mohutnější hodinky, ženy naopak potěší elegance, styl nebo značka. A pokud si nejste jistí? Zvolte dárkovou poukázku, se kterou nešlápnete vedle nikdy.
Často kladené otázky
Jaké jsou nejdražší hodinky na světě?
Nejdražší hodinky na světě jsou Breguet Grande Complication Marie-Antoinette. Jejich výroba začala roku 1782 a skončila až v roce 1827, době, kdy Marie-Antoinetta již nežila. Jejich hodnota je vyčíslena na 25 milionů liber. Z moderních patří k nejdražším například Paul Newman Rolex Daytona za 13,5 milionů liber nebo Patek Philippe Grandmaster Chime za 24,1 milionů liber.
Jsou lepší švýcarské nebo japonské hodinky?
Nelze jednoznačně určit, každá země vyniká v něčem jiném, takže záleží na preferencích. U japonských hodinek je obvykle kladen vysoký důraz na technologie a přesnost, design však zaostává. Švýcarské hodinky oproti tomu nabízejí vytříbenější design a styl, přičemž kvalita strojků a technologií je také vysoká.
Jak dlouho vydrží natažené automatické hodinky?
Oproti těm původním, které vydržely maximálně jeden den, dnešní natahovací hodinky vydrží 40 až 50 hodin na jedno natažení.
Mám zastavit quartzové hodinky, když je nepoužívám?
Dlouhé zastavení quartzových strojků zhoršuje, vzhledem k procesu stárnutí, jejich pozdější nastartování. Nechat je dlouho zastavené se tedy nedoporučuje.
Autor článku:
Podobné články