RECENZE: 13 nejlepších pánských hodinek 2024 - jak vybrat


Výběr redakce

Precizní japonské hodinky, se kterými můžete plavat nebo měřit rychlost

Cena: 4400 Kč


Elegantní a spolehlivé

Stylové reprezentativní hodinky od jedné z předních hodinářských firem

 Cena: 4000 Kč


Odolná řada G-Shock

Nárazuvzdorné hodinky vhodné pro potápěče a adrenalinové nadšence

 Cena: 2800 Kč


Solární napájení

Luxusní rádiově řízené hodinky se solárním napájením od japonského specialisty na hodinky

 Cena: 24600 Kč
Panske Hodinky

Pánské hodinky mění průběhem času vzhled i funkci, jedno u nich však zůstává neměnné: jsou nepostradatelným doplňkem každého muže a jsou stejně důležité jako čisté a neokopané boty. Jejich výběr by proto neměl být podceněn, zorientovat se v široké nabídce je ale leckdy náročné. Vybrali jsme proto 13 nejlepších pánských hodinek, které jsme doplnili tipy k jejich výběru.

Zjednodušeně řečeno by se dalo říct kov, plast, textil, keramika a kůže. Přesnější specifikace je ale širší a hodinky se vyrábí z:

 • Titan: Lehký a tvrdý, vhodný pro alergiky.
 • Aluminium: Nízká hmotnost, odolné proti chemikáliím.
 • Nerezová ocel: Kvalitní a nekorodující, vyšší hmotnost.
 • Mosaz: Slitina zinku a mědi s atraktivním vzhledem.
 • Pozlacená ocel: Potažená tenkou vrstvou zlata, vyšší hmotnost.
 • Keramika: Tvrdý, odolný a designově atraktivní.
 • Karbon: Pevný, lehký a nehořlavý, vhodný na sportovní hodinky.
 • Kevlar: Polyamidová vlákna s vysokou pružností, otěruvzdorností a pružností v tahu.
 • Plast: Lehký, snadno udržovatelný, vhodný pro alergiky, používaný především na sportovní hodinky.
 • Silikon: Pružný, vodoodpudivý, snadno udržovatelný, vhodný na sportovní hodinky.
 • Pryž: Stejné vlastnosti jako silikon, jen s jiným složením.
 • Textil: Nízká váha, pratelný, finančně nenáročný.
 • Kůže: Pravá či ekologická, nejčastěji používaná na luxusní hodinky.

Nejčastěji používané strojky jsou:

 • Quartzový: Poháněný bateriemi, cenově dostupný, levné opravy a dlouhá životnost. Obvyklá délka chodu je 20 až 25 let.
 • Mechanický: Dělí se na automatické (samonavíjecí) nebo natahovací (natahují se ručně). Při pravidelné údržbě mohou sloužit až 80 let, servis je však poměrně drahý.
 • Solární: Poháněné miniaturními solárními panely, které pohlcují světlo slunečních paprsků. Životnost je přibližně 10 let.
 • Kinetický: Přeměňují pohybovou energii na elektrickou, v podstatě spojují parametry quartzových a mechanických automatických strojků.

Precizní japonské hodinky, se kterými můžete plavat nebo měřit rychlost

Sportovní hodinky z nerezové oceli pocházející z dílny japonského specialisty nadchnou především aktivní muže. Jednou z jejich hlavních předností je vodotěsnost 100M/10 ATM, což znamená, že s hodinkami lze plavat, šnorchlovat a provozovat různé vodní sporty. Díky funkci Neobrite na hodinky dobře uvidíte i v noci (pokud byly předtím vystavené světlu). Hodinky vám kromě času prozradí také datum, mají stopky a tachymetr, který slouží k měření rychlosti v pohybujícím se objektu.

Ačkoli se jedná o sportovní hodinky, jejich vzhled a materiálové provedení je umožňuje nosit i k méně formálním oblekům.

Typ strojkuQuartzový
PohonBaterie
Materiál pouzdraOcel
Materiál řemínkuOcel
SklíčkoMinerální

Orientační cena: 4 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Stylové reprezentativní hodinky od jedné z předních hodinářských firem

Velice elegantní hodinky z kůže a oceli se skvěle hodí pro muže, pro které je důležitý reprezentativní vzhled. Kromě krásného vzhledu můžete čekat i kvalitu, která se pojí se značkou, jež patří mezi špičky ve výrobě quartzových analogových hodinek. A jaké funkce vám hodinky mohou nabídnout?

Čas na hodinkách lze zobrazovat ve formátu 12 nebo 24 hodin, mají jednoduché stopky a voděodolnost 50M/5ATM, což znamená, že odolají potu, odstřikující vodě nebo vodě při sprchování. Odolné je i pouzdro z nerezové oceli, které nekoroduje a je odolné vůči poškrábání, a minerální sklíčko, které odolá běžným otěrům a nárazům.

Typ strojkuQuartzový
PohonBaterie
Materiál pouzdraOcel
Materiál řemínkuKůže
SklíčkoMinerální

Orientační cena: 4 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Nárazuvzdorné hodinky vhodné pro potápěče a adrenalinové nadšence

Hodinky z řady G-Shock od předního japonského výrobce hodinek jsou stvořené pro milovníky adrenalinu a dobrodružství. Jsou odolné vůči nárazům, otřesům i magnetickému poli a jejich voděodolnost je 200M/20ATM, což kromě vodních sportů umožňuje také potápění s přístrojem.

Mezi další užitečné funkce patří zobrazení času ve formátu 12/24 hodin, LED osvětlení, stopky, automatický kalendář, časovač, 5 na sobě nezávislých budíků a opakované buzení, světové časy nebo měření rychlosti – zkrátka funkce, které se hodí pro aktivní sportovce a cestovatele, navíc za příjemnou cenu.

Typ strojkuQuartzový
PohonBaterie
Materiál pouzdraPlast
Materiál řemínkuPlast
SklíčkoMinerální

Orientační cena: 2 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Luxusní rádiově řízené hodinky se solárním napájením od japonského specialisty na hodinky

Firma Citizen byla z prvních, která pro své hodinky začala používat a vyvíjet ekologické způsoby pohonu. Výsledkem jsou hodinky se strojkem Eco-Drive, který funguje na sluneční energii, jež je na tu elektrickou přeměňována pomocí miniaturních solárních panelů. Hodinky jsou tak v podstatě nezastavitelné a nevyžadují výměnu baterií.

Další vychytávkou je řízení pomocí rádiového signálu (atomový čas), které zaručí naprosto přesný čas kdekoli na světě. Posledním z hlavních benefitů je safírové sklíčko, jež je vysoce odolné proti poškrábání.

Mezi další funkce patří alarm, duální čas, datumovka, stopky, časovač, kontrola stavu baterie nebo světové časy. Hodinky jsou také opatřené luminiscenční vrstvou, která i po krátkém nasvícení dokáže zářit a zajistit čitelnost ve tmě.
Hodinky nepatří k nejlevnějším, jsou však vybavené řadou funkcí, jedinečným způsobem napájení a především špičkovými japonskými technologiemi, které vás přesvědčí o správnosti investice. Kromě toho jsou svým designem vhodné jak na volnočasové nošení, tak i na formálnější příležitosti.

Typ strojkuEco Drive
PohonSolární
Materiál pouzdraTitan
Materiál řemínkuTitan
SklíčkoSafírové

Orientační cena: 24 600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Potápěčské hodinky s automatickým pohonem v inovovaném tradičním designu

Hodinky Seiko SPB077J1 z řady Prospex v sobě spojují tradiční design z roku 1968, jež je inovovaný o některé prvky jako například téměř nepoškrabatelné safírové antireflexní sklíčko, a automatickým manuálním strojkem 6R15, který je léty prověřenou spolehlivou klasikou.

Co je ovšem hlavní je fakt, že se jedná o potápěčské hodinky, které jsou nejen vodotěsné (200/20 ATM, potápění s přístrojem), ale mají i otočnou lunetu s potápěčskou stupnicí, která je nezbytná pro odpočet času stráveného ve vodě. Pod vodou oceníte i těsnou šroubovací korunku a luminiscenční ručičky a indexy.

Cena hodinek není nízká, pokud však zohledníme fakt, že se jedná o hodinky splňující potápěčské standardy, jež jsou vybavené kvalitními technologiemi, stává se velice příznivou. Kromě toho se nejedná o žádný nevzhledný kousek, design je elegantní a tak je můžete nosit klidně i k obleku.

Typ strojku6R15
PohonAutomatický
Materiál pouzdraOcel
Materiál řemínkuOcel
SklíčkoSafírové

Orientační cena: 30 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Sportovně elegantní hodinky ze série Chrono Sport od předního výrobce hodinek

Hodinky s černým koženým řemínkem s červeným prošíváním od známého výrobce Festina, jež je oficiálním partnerem a časomírou Tour de France, padnou na ruku všem mužům, kteří preferují sportovnější styl hodinek.

Mezi hlavní přednosti patří voděodolnost 10ATM, díky které hodinky snesou vodu při plavání, šnorchlování nebo vodních sportech, pro potápění s přístrojem však vhodné nejsou. K dalším funkcím patří duální čas, stopky nebo datum. Minerální sklíčko je dostatečně pevné a odolné na to, aby vydrželo při běžných sportovních aktivitách.

Hodinky Festina 16489/5 jsou spojením kvality, designu a funkčnosti za rozumnou cenu a jsou ideální pro všechny, kteří hledají spolehlivé hodinky pro běžné denní nošení.

Typ strojkuQuartz
PohonBateriový
Materiál pouzdraOcel
Materiál řemínkuKůže
SklíčkoMinerální

Orientační cena: 5 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Na sekundu přesné hodinky s ekologickým pohonem, který se nikdy nezastaví

Hodinky od japonského inovátora v technologiích nadchnou především ty, kteří chtějí na vteřinu přesný čas bez nutnosti výměny baterie. Mezi jejich hlavní výhody patří rádiové řízení času, které je dokonale přesné v jakémkoli časovém pásmu. Druhou je strojek Eco-Drive, jež vznikl jako výsledek dlouhodobého vývoje ekologických pohonů, který je poháněn díky miniaturním solárním panelům, jež pohlcují sluneční energii. Rezervní doba chodu akumulátoru je 6 měsíců. Opomenout nelze ani vodotěsnost 200M, díky které vám hodinky mohou dělat společnost při potápění.

Užitečný je také ukazatel datumu včetně dne v týdnu, duální čas, alarm nebo 24 hodinový subčíselník na pozici 9 hodiny. Veškeré technologie jsou schované pod safírovým sklíčkem, jež je odolné vůči poškrábání, nikoli však nárazům.

Hodinky mají v poměru k technologiím skvělou cenu a designově se hodí jak ke sportovnímu oblečení, tak i k obleku.

Typ strojkuEco-Drive
PohonSolnární
Materiál pouzdraOcel
Materiál řemínkuOcel
SklíčkoSafírové

Orientační cena: 13 600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Klasika pro milovníky retro designu

Zlaté hodinky Casio Vintage jsou specialitou, která rozhodně není pro každého. Jejich funkce patří k těm základním (stopky, alarm, osvětlení, roční kalendář) a ani s vodotěsností nelze příliš počítat (30M, odolnost pouze vůči potu a vlhku). Co je na nich speciální je jejich design, který vás vrátí několik desítek let do minulosti, do doby, kdy Casio prorazilo na trh a jejich hodinky nosili naši otcové. Skvěle tak padnou těm, kteří dávají přednost originálnímu retro stylu před moderními vychytávkami – což ale neznamená, že jsou nekvalitní, stále se jedná o japonské Casio, které je špičkou v oboru.

Typ strojkuQuartz
PohonBaterie
Materiál pouzdraOcel-plast
Materiál řemínkuOcel
SklíčkoAkrylátové

Orientační cena: 1 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Hodinky, na které se můžete spolehnout ve vodě, na suchu i v jakémkoli časovém pásmu

Hodinky, které se hodí k obleku i na denní nošení, mají dvě hlavní přednosti: solární pohon a rádiové řízení. Solární pohon funguje na sluneční energii, kterou přetváří na energii elektrickou, hodinky se vám tak nikdy nezastaví, aniž byste museli řešit výměnu baterií. Rádiové řízení pak zařídí přesné nastavení času v jakémkoli časovém pásmu. K dalším užitečným funkcím patří stopky, světové časy, alarm, datumovka a ukazatel dne, luminiscenční vrstva, díky které je na hodinky dobře vidět i ve tmě, a v neposlední řadě vodotěsnost 200M, což znamená, že se s hodinkami lze potápět s přístrojem.

Veškeré technologie jsou dovedně uložené v nerezavějícím titanu, ciferník je chráněn safírovým sklíčkem, jež je vysoce odolné vůči poškrábání. To vše za cenu, která je vzhledem k použitým technologiím a kvalitě Citizen více než příznivá.

Typ strojkuQuartz Citizen E660
PohonSolární
Materiál pouzdraTitan
Materiál řemínkuTitan
SklíčkoSafírové

Orientační cena: 17 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Švýcarská kvalita a safírové sklíčko za skvělou cenu

Hodinky Swiss Military Hanowa z řady Land patří k nejprodávanějším modelům a není se co divit. Za necelých 5 000 Kč dostanete kvalitní hodinky v příjemném neutrálním designu v kombinaci ocele a nepoškrabatelného safírového sklíčka, které je v této cenové kategorii poměrně výjimečnou záležitostí. K tomu navíc kvalitní švýcarský strojek Ronda 515, přehledný a jednoduchý ciferník nebo ukazatel data. Hodinky, díky vodotěsnosti 50M, ustojí sprchování či mytí rukou.

Hodinky Hanowa lze považovat za skvělou volbu pro všechny, kteří chtějí pěkné a kvalitní hodinky pro každodenní nošení.

Typ strojkuQuartz
PohonBaterie
Materiiál pouzdraOcel
Materiál řemínkuOcel
SklíčkoSafírové

Orientační cena: 4 600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Stylové elegantní hodinky z limitované edice 

Všichni ti, kteří vyznávají eleganci, osobitost a originalitu, budou nadšeni z hodinek Wenger Attitude. Jednoduchý ciferník uložený v ocelovém pouzdře, minerální sklíčko se safírovou vrstvou a řemínek z decentně prošívané hnědé kůže tvoří základ hodinek z limitované edice pro Českou republiku. Hodinek je k dispozici pouze 300 kusů, každé mají vyražené pořadové číslo. Při objednávce je možné požádat o číslo vlastní.

Kromě jedinečného vzhledu se hodinky mohou pochlubit i kvalitním švýcarským strojkem Ronda 517, luminiscenční vrstvou, ukazatelem data včetně dne v týdnu a vodotěsností 10ATM, tzn. že s nimi můžete plavat či šnorchlovat.

Typ strojkuQuartz
PohonBateriový
Materiál pouzdraOcel
Materiál řemínkuKůže
SklíčkoMinerální se safírovou vrstvou

Orientační cena: 5 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Nádherně zpracované hodinky v art deco stylu od švýcarského hodinářského specialisty

Hodinky Tissot z řady T-CLASSIC Le Locle s římskými číslicemi v art deco stylu nadchnou všechny milovníky elegance a luxusu, kteří ale nechtějí utrácet desetitísicové částky – cena hodinek 14 000 Kč je za kvalitu Tissot velice dobrá. Dokonalý vzhled podtrhuje řemínek z černé kůže a safírové sklíčko, jež je odolné proti poškrábání.

Hodinky jsou poháněné automatickým strojkem Powermatic 80, jehož činnost můžete sledovat průhledným dýnkem. Kromě času ukazují hodinky také datum. Voděodolnost je 30M, takže se nemusíte bát ani namočení ve sprše nebo za deště.

Typ strojkuPowermatic 80
PohonAutomatický
Materiál pouzdraOcel
Materiál řemínkuKůže
SklíčkoSafírové

Orientační cena: 14 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Vodotěsné hodinky s vysoce přesným švýcarským strojkem

S hodinkami Tissot Chrono XL si můžete být opravdu jistí, že nikdy nepřijdete pozdě. Jsou totiž poháněné velice kvalitním švýcarským strojkem ETA G10.212 Powerdrive, díky kterému se můžete spolehnout na velice přesný čas – maximální denní odchylka je v řádu +/- 0,1 sekund. Ve tmě na hodinky dobře uvidíte díky luminiscenční vrstvě na hodinové a minutové ručičce a indexech. Výborná je i vodotěsnost 100M, která znamená, že se o hodinky nemusíte bát ani při plavání. Stejně tak se nemusíte bát poškrábání díky safírovému sklíčku, které je velice odolné. Celkový vzhled podtrhuje pouzdro a řemínek z ušlechtilé oceli.
Hodinky patří k těm větším a skvěle se hodí jak na běžné denní nošení, tak i na slavnostnější příležitosti k obleku.

Typ strojkuPowerdrive
PohonBaterie
Materiál pouzdraOcel
Materiál řemínkuOcel
SklíčkoSafírové

Orientační cena: 10 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat pánské hodinky

1) Sportovní, společenské nebo pro běžné nošení

Základním rozhodnutím při výběru je rozmyslet si, k jakým účelům chcete hodinky nosit. Ty pro běžné nošení mají neutrální design, sportovní mohou mít řadu užitečných doplňkových funkcí a ty společenské jsou především reprezentativním doplňkem.


2) Materiál řemínku odpovídající použití

Materiál úzce souvisí s typem a účelem použití hodinek. Například pro společenské hodinky je nejobvyklejší kůže, sportovní by měly být vyrobené z lehkých a odolných materiálů jako je silikon, plast, karbon nebo pryž, pro alergiky je vhodný titan a na denní nošení kůže, textil, ocel nebo aluminium, případně některé z jiných výše uvedených v závislosti na tom, jaký dress code vyžaduje vaše zaměstnání.


3) Sklíčko odolné proti poškrábání nebo nárazu

Dobrá zpráva je, že můžete mít hodinky odolné proti poškrábání či nárazu, ta špatná, že tyto dvě věci nelze spojit dohromady. Při výběru se tedy musíte rozhodnout, co je priorita. Chcete-li téměř nepoškrabatelné sklíčko, volte safírové, které lze poškrábat jedině diamantem (např. prstenem nebo pilníkem). Je-li prioritou nerozbitnost, na safírové raději zapomeňte – kromě toho, že je rozbitné, zanechá ostré střepy, které mohou poškodit ciferník. Záleží-li vám na nerozbitnosti, je sázku na jistotu akrylát (plast). Kompromisem jsou minerální sklíčka, která mají vyšší otěruvzdornost než ta akrylátová, a vyšší odolnost vůči rozbití než ta safírová. Minerální sklíčka mohou být kombinovaná s různými povrchovými úpravami, které zlepšují jejich vlastnosti. Vzhledem k vlastnostem a ceně jsou nejčastější volbou.


4) Není vodotěsnost jako vodotěsnost

Spoléhat se na hodinky s označením „water resistant“ se nevyplácí. Toto označení totiž znamená, že jsou vodě odolné ve velice minimální míře, tzn. snesou maximálně pot, vyšší vlhkost nebo pár kapiček z rozlité vody. Do sprchy nebo bazénu je určitě nenoste.

Chcete-li opravdu hodinky odolné vůči vodě, které mají vydržet třeba i potápění, hledejte hodinky označené „water resistant“ + označení hloubky, do které se s nimi lze potopit. Ta se udává v metrech, barech nebo atmosférách. Pozor si dejte na další omyl: údaj v metrech neznamená, že se s hodinkami můžete potopit takto hluboko. Respektive mohli byste – v ideálních podmínkách, které existují v laboratořích, což při reálném potápění nehrozí. Hodinky vhodné na plavání a potápění bez přístroje (šnorchlování) začínají od 10 ATM/10 BAR, hodinky pro hloubkové potápění od 20 ATM/20 BAR.


5) Na hodinkách nešetřete, investice se vám vrátí

Hodinky jsou nemalou investicí, částka se vám ale vrátí – v trvanlivosti, reprezentativním vzhledu a v neposlední řadě i v dobrém pocitu a vyšším sebevědomí z nošení kvalitních hodinek.

Často kladené otázky

Mechanické (natahovací či automatické) hodinky byly s nástupem modernějších technologií upozaděny, nyní se však znovu vracejí do módy a zažívají boom až takový, že je některé firmy nestíhají vyrábět. Jste-li příznivci klasiky, s mechanickými hodinkami tedy nemůžete udělat chybu.

Jedná se o celosvětově uznávanou značku kvality, kterou mohou používat pouze ty výrobky, jejichž strojek má alespoň 50 % dílů vyrobených ve Švýcarsku, je zde kompletovaný a prochází švýcarskou kontrolou. Proces výroby produktů se značkou Swiss Made je kontrolovaný a při porušování pravidel může být právo na používání značky odejmuto.

Základem, který se nikdy neztratí, jsou hodinky pro běžné denní nošení, sportovní hodinky a společenské hodinky na formální příležitosti. Další pak záleží na zájmech a životním stylu, někomu se mohou hodit potápěčské hodinky, někomu hodinky s GPS či měřením tepu a dalšímu třeba hodinky s chronografem, které měří rychlost.

Hodinky se nosí na ruce, která není dominantní, tzn. jste-li praváci na levé, jste-li leváci na pravé. Pravda ovšem je, že 90 % hodinek se vyrábí na levou ruku, a tak nošení na té pravé nemusí být komfortní.

Co se týče posazení, hodinky by neměly být příliš těsné, ani příliš volné – pokud se mohou volně pohybovat nahoru a dolů, působí nedbalým dojmem.

Nosíte-li hodinky ke košili a saku, ve svislé poloze ruky je musí manžeta zcela překrývat, ve vodorovné je připustné nechat hodinky koukat maximálně z poloviny. Nosit hodinky přes košili je nevkusné společenské faux-pas.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)