TEST 8+ nejlepších dlažeb na terasu 2024 - srovnání, cena, recenze


Výběr redakce

Populární volba, která vynikne i s dalšími materiály

Cena od: 200 Kč


Luxusní materiál

Dlažba s vysokou odolností a efektním vzhledem

 Cena od: 1 100 Kč


Přírodní vzhled

Nestárnoucí design v praktickém provedení

Cena od: 400 Kč


Oblíbená volba

Zajímavá alternativa přírodního kamene

 Cena od: 300 Kč

Kde koupit dlažbu na terasu?

  1. Siko
  2. Baumax
  3. Dek
Dlazba Na Terasu

Přemýšlíte o zkrášlení své terasy a vybíráte novou dlažbu? Na rozdíl od dlažeb do kuchyně či koupelny je v tomto případě ještě důležitější dívat se na dostatečnou odolnost, především kvůli rozmarům počasí. Poradíme, jak vybrat dlažbu, která vám vydrží dlouhé roky, a bude navíc i ozdobou vaší terasy. 

Nejoblíbenějším materiálem je v tomto případě keramika, a to z mnoha důvodů. Jedním z nich je obrovská škála možností, z nichž lze vybírat. K dostání je keramická dlažba v nespočtu barevných i designových provedeních a také velikostech a tvarech. Přestože nepatří k těm nejodolnějším materiálům, díky pokročilým technologiím zvládá bez potíží mráz i srážky. Navíc je cenově příznivá.

Odolnější variantu představuje dlažba z přírodního kamene, která vydrží desetiletí. Vážou se k ní ale vyšší pořizovací náklady, což se týká i dalších oblíbených variant, jako je zámková dlažba nebo dřevo. U toho navíc počítejte s daleko složitější údržbou.

Od dlažby patrně očekáváte, že vám nějakou dobu vydrží. K tomu je zapotřebí vybrat typ s těmi správnými parametry.

Mezi nimi by měla být:

  • Mrazuvzdornost
  • Otěruvzdornost
  • Protiskluzová úprava (udává se v rozmezí R9-R13)
  • Nízká nasákavost (0,04-0,5 %)
  • Odolnost proti UV záření

Výpočet potřebného množství dlaždic zvládnete pomocí jednoduchého výpočtu. Nejprve vynásobte šířku terasy její délkou a vydělte vynásobenou šířkou a délkou zvolené dlaždice. Nezapomeňte k výslednému číslu přičíst 10 % jako rezervu.

Např.: (300 cm x 400 cm):(25 cm x 25 cm) + 10 % (cca 19 dlaždic) = 211

Populární volba, která vynikne i s dalšími materiály

Pokud sledujete trendy v oblasti designu, jistě vám nemohla uniknout obliba dlažeb v imitaci betonu. Oblíbené jsou pro použití v interiérech, ale skvěle se vyjímají i na venkovních terasách. Působí moderním industriálním dojmem a ladí s mnoha dalšími materiály, jako je kov i dřevo.

Jak patrně tušíte, hlavní roli zde hrají různé odstíny šedé, díky nimž je imitace tohoto materiálu nejvěrnější. Pokud ale toužíte po jiných barvách, nebudete zklamaní. V nabídce jsou i béžové, hnědé či okrové varianty, setkat se můžete i se zdobením například v podobě mozaiky. Dalším příjemným bonusem je u těchto dlažeb cena, která začíná opravdu nízko.

Cena od: 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Dlažba s vysokou odolností a efektním vzhledem

Kámen patří k nejpopulárnějším materiálům používaným ve venkovních prostorách. Svým designem a strukturou dokáže udělat skvělý dojem, navíc je jeho vzhled nadčasový a jeho kouzlo bude fungovat i za spousty let. Ale k dlažbě z přírodního kamene se váží i mnohé další výhody. Tou hlavní je vysoká odolnost materiálu, který vydrží déšť, mráz i žár. S tím se pojí i dlouhá životnost – kamennou dlažbu patrně nebude třeba vyměňovat po několik generací.

Ale zmínit musíme i nevýhody. Jednou z nich je poměrně vysoká cena, druhou významnou pak nutnost chránit materiál vzhledem k jeho vyšší nasákavosti.

Cena od: 1 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Nestárnoucí design v praktickém provedení

Design dřeva se řadí k těm, které nikdy nevyjdou z módy. Přírodní dřevo vyniká svou unikátností, strukturou, je příjemné na dotek i na pohled, nicméně péče o něj je složitá a cena vysoká. Dlažba v imitaci dřeva dnes díky použití moderních technologií vypadá velmi věrohodně, údržba je však výrazně jednodušší a stejně tak je příjemnější i cena.

Ať už dáváte přednost světlým nebo tmavým dřevům, můžete si být jisti, že najdete variantu podle svého vkusu. Dlažby v imitaci dřeva totiž přicházejí v nespočtu různých variant, co se týče barev i struktury. K dostání jsou nejen takřka věrné imitace, ale i nevšední provedení, například v šedé barvě. Stejně tak se můžete rozhodnout i pro celou řadu různých rozměrů.

Cena od: 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Zajímavá alternativa přírodního kamene

Obdivujete dlažbu z přírodního kamenne, ale odrazuje vás vysoká cena a náročnější péče o tento materiál? Pak zkuste řešení v podobě dlažby v jeho imitaci. Potěší vás výrazně příznivější cenovkou, snadnou údržbou a vzhledem, který na první pohled bude od přírodního provedení takřka k nerozeznání.

Rozhodovat se můžete mezi imitacemi různých typů kamenů. Jednou z nejoblíbenějších variant je mramor či travertin, ale k dostání jsou i jiná provedení, například dlažba v podobě kamenné mozaiky. Výhodou imitace je i opravdu pestrá škála barev, v níž je dlažba k dostání.

Na rozdíl právě od přírodního kamene se však keramické imitace nemohou pyšnit tak vysokou odolností a životností.

Cena od: 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Dlažba v nadčasovém a “starodávném” duchu

I dlažby na terasu do značné míry ovlivňují nejrůznější trendy. Pokud v tomto ohledu hledáte spíše nadčasové řešení a styl vašeho bydlení tomu odpovídá, nabízí se jako vhodné řešení rustikální nebo také vintage dlažba. Jedná se o dlaždice, které svým vzhledem působí lehce starodávným dojmem, který skvěle ladí s venkovským, toskánským nebo Provence stylem.

Většinou je rustikální dlažba k dostání s matným povrchem v různých odstínech hnědé, seženete ale i šedé varianty. Škála odstínů se v rámci jednotlivých dlaždic velmi mění, což může být velmi praktické, pokud chcete, aby na zemi nebylo vidět každé smítko. Tento dekor krásně vynikne v kombinaci se dřevem i kovem.

Rustikální dlažba s sebou ale přináší i jedno úskalí – počítejte s o něco vyšší investicí.

Cena od: 1 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Moderní vzhled & snadná údržba

Velké formáty dlaždic jsou v současnosti velmi oblíbenou volbou. Opticky dokáží prostor sjednotit a jsou tak potěchou pro oko po designové stránce, zároveň jsou ale i praktické. Svou velikostí urychlují pokládku a minimum prostoru pro spáry zase usnadňuje následnou údržbu.

Díky mimořádné popularitě jsou velkoformátové dlaždice dnes k dostání v nespočtu variant, ať už barevných, nebo co se týče rozměrů. Vybírat můžete z imitace dřeva, betonu, mramoru či dalších kamenných povrchů a rozhodovat se lze i mezi čtvercovými nebo obdélníkovými provedeními.

Cena tohoto typu dlaždic je o něco málo vyšší než u těch základních, což je ale dáno spíše jejich velikostí a ve finále by se tato varianta neměla nijak prodražit.

Cena od: 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Originální varianta, která nevyjde z módy

Imitace cihly je dalším z typů dlažeb, které se na pomyslném žebříčku popularity pohybují vysoko už spousty let a nezdá se, že by se na tom mělo cokoliv měnit. Tento design je oblíbený pro svou neotřelost, kdy se dokáže stát výrazným prvkem celé terasy. Vynikne u rodinných domů i chalup, vytvoří domácí atmosféru a zapadne do mnoha stylů, od venkovského po retro.

Ačkoliv si pod dlažbou v imitaci cihly nejspíše představíte klasické oranžovo-červené obdélníky, nabídka je výrazně širší a výjimkou nejsou ani dlaždice v jiných barvách (byť je v tomto případě nabídka o něco omezenější než u jiných typů dlažeb), jako je hnědá či šedá, ani v odlišných tvarech, kdy můžete sáhnout po čtverci nebo šestiúhelníku.

Cena od: 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Oblíbená volba pro terasy v toskánském či venkovském stylu

Pokud přemýšlíte nad rustikálním stylem nebo imitací cihly, zkuste zvážit i dlažbu v designu cotto. Svým stylem se dvěma zmíněným velmi podobá a taktéž nejlépe zapadne k bydlení ve venkovském, toskánském či Provence stylu. Nabízí však ještě o něco pestřejší spektrum variant, a to jak barevných, tak designových.

Paleta odstínů se pohybuje od béžové přes červenou a cihlovou až po tmavě šedou, vybírat můžete i z různých tvarů a velikostí. Pokud ale chcete svou terasu ozvláštnit, můžete si pořídit i dlaždice s nejrůznějšími ornamenty, geometrickými tvary i mozaikami.

Cena od: 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

SEDM tipů, jak vybrat dlažbu na terasu

Při výběru dlažby na terasu, která by měla sloužit několik desetiletí, je jasné, že chcete vybrat správně. Co při rozhodování neopomenout?

1) Vyberte si vhodný design

Existují tisíce podob dlaždic na terasu. Nenechte se příliš strhnout aktuálními trendy a myslete i na nadčasovost designu. Neokouká se zvolený vzhled příliš rychle? Bude dobře vypadat i v případě, že si pořídíte nový nábytek na terasu? To všechno berte v potaz.


2) Dobře zvažte materiál

Ačkoliv to nemusí být pravidlem, pokud budete chtít na dlažbě na terasu ušetřit, dost možná ji budete muset měnit dříve, než byste chtěli. Zvolte proto kvalitní dlažbu s úpravou pro venkovní použití. Co se týče materiálu, dlouhou životností vyniká přírodní kámen, ale i výrazně levnější keramická dlažba už leccos zvládne.


3) Zvolte správné rozměry

Rozměry dlaždice udávají výsledný vzhled celé terasy, ale vliv mají i na údržbu či jednoduchost pokládky. V kurzu jsou velkoformátové dlaždice, které prostor sjednotí, a vznikne s nimi minimum spár. Nehodí se však ke každému dekoru a chybu určitě neuděláte ani s klasickými rozměry.


4) Myslete na údržbu

Díky volbě těch správných dlaždic bude terasa vypadat skvěle i za několik let. Je však třeba dobře zvážit i otázku údržby. Na péči poměrně nenáročnou variantou je keramická dlažba. O něco větší péči budete muset věnovat kamenné dlažbě, ještě náročnější je pak péče o dřevo. Roli však hraje nejen samotný materiál, ale i jeho úprava. Proto si vždy před výběrem zjistěte, jak a s jakými prostředky se o zvolený typ starat.


5) Pozor na bezpečnost

Důležitým parametrem, který zaručí vaši bezpečnost při pohybu na terase, je protiskluznost. Ta je většinou udávána písmeny a čísly R9-R13, kdy R13 představuje dlaždice s nejvyšší protiskluzovou úpravou.


6) Dlažba musí být odolná

Nepřehlédněte ani další parametry, jako je mrazuvzdornost a nasákavost. Dlažba na terase musí zvládnou zimu, déšť i další rozmary počasí a stejně tak i situace, kdy na ni spadne těžší předmět.


7) Nastavte si cenu

Ceny venkovních dlaždic se poměrně výrazně liší v závislosti na zvoleném designu i materiálu. Pokud bojujete s rozpočtem, stanovte si cenu předem a vybírejte podobu dlaždic až poté.

Často kladené otázky

Vždy záleží na vašich osobních preferencích, ať už co se týče vzhledu nebo vašich finančních možností. Skvělými vlastnostmi se může pyšnit přírodní kámen, jeho cena však oproti například oblíbené keramice může být i pětinásobná. Právě keramika pak představuje příjemný kompromis mezi kvalitou a cenou.

Životnost se odvíjí od zvoleného materiálu i od péče, kterou dlažbě budete věnovat. Obecně je však počítáno s tím, aby vám výsledek vydržel i několik desítek let.

Šikovný kutil zvládne dlažbu nainstalovat i bez pomoci profesionální firmy. Na internetu najdete celou řadu návodů, jak na to. Je však třeba počítat s určitou investicí do nezbytných pomůcek k pokládce.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)