Jak vybrat dřevěnou podlahu? [výběr TOP podlah 2024]

Jak vybrat dřevěnou podlahu? [výběr TOP podlah 2024]

Ověřené značky dřevěných podlah

Výběr redakce

Podlahy Kährs

2. místo

Podlahy Esco

3. místo

Podlahy Boen

4. místo

Podlahy Mosaic

  • Rozlišujeme dvě základní formy dřevěné podlahy: masivní a vícevrstvé, masivní je obecně dražší a má delší živostnost. Vícevrstvá má nižší životnost, ale je odolnější vůči teplotním a vlhkostním změnám. I proto se vícevrstvá podlaha hodí lépe pro podlahové topení.
  • Dřevo se obecně nehodí do vlhkého prostředí. Vlhkost však lépe zvládají vícevrstvé plovoucí podlahy. Masiv má tendenci praskat a měnit svou strukturu. Proti vnějším vlivům do jisté míry chrání také povrchová úprava (lak, olej).
  • Podle provedení dřevěné podlahy pak rozdělujeme podlahy prkenné, palubové, průmyslové mozaiky, klasické parkety, lamparkety, mozaikové a kazetové. Liší se svými vlastnosti, vzhledem a cenou.
  • Po položení se především v případě masivní podlahy provádí povrchová úprava, která chrání proti vlhkostním a teplotním podmínkám. Na výběr máte lak (lesklý vzhled) nebo olej (matný vzhled).
  • Čím je dřevo tvrdší, tím je odolnější a dražší. Měkčí dřeviny se hodí do méně vytížených místností (např. ložnice), tvrdší dřevo oceníte ve frekventovanějších pokojích jako je kuchyně nebo obývák.
  • Orientační cena podlahy:
    • Masivní podlaha z prken začíná na 1500 Kč/m²
    • Průmyslová mozaika – 600-1200 Kč/m²
    • Vícevrstvé plovoucí podlahy – 700-1500 Kč/m²

13 důvodů, proč si (ne)pořizovat dřevěnou podlahu

Jestli uvažujete o pořízení dřevěné podlahy a stále si nejste na 100% jistí, následující řádky jsou přesně to, co nyní potřebujete. Odkrývají výhody a nevýhody dřevěných podlah, čili kdy má a kdy nemá smysl nad dřevem uvažovat.

9 důvodů, proč si pořizovat dřevěnou podlahu

  • Atmosféra bytu s dřevěnou podlahou lze jen těžko nahradit jiným materiálem. Vůně dřeva i oku lahodící vzhled vám do bytu doslova teleportuje kus přírody.
  • Dřevěná podlaha se vyznačuje vynikající odolností. To, že vydrží několik generací, je téměř jisté.
  • Pokud podlahu poškodíte např. přesunem nábytku, upadnutím předmětů či zkátka dlouhodobým opotřebením, její oprava je relativně snadná. Stačí přelakovat či přebrousit a je jako nová. To třeba u laminátu nebo PVC udělat nemůžete.
  • Dřevo nabízí širokou škálu barev, jež jsou většinou v přírodních (přirozených) odstínech.
  • Jde o skvělou volbu pro alergiky. Dřevěná podlaha nepřitahuje alergeny jako jsou prach a roztoči.
  • Děláte-li rozhodnutí na základě šetrnosti k životnímu prostředí, dřevo je jasná volba. Jeho výroba i likvidace je oproti jiným podlahám o mnoho ekologičtější.
  • Jde o dobrou investici. Pořízením dřevěné podlahy zvýšíte hodnotu vaší nemovitosti a to na dlouhou dobu.
  • Tato podlaha je snadná na údržbu a úklid. Nepotřebujete žádné speciální chemikálie, stačí pravidelně vysávat a vytírat vlhkým mopem, a jste v “suchu”.
  • Dřevo pomáhá v místnosti udržovat teplotu a zároveň izoluje zvuk. Ušetříte na vytápění a v prázdnějších pokojích snížíte riziko ozvěny.

4 důvody, proč si nepořizovat dřevěnou podlahu

  • Pravděpodobně se plácnete přes kapsu. Dřevěné podlahy patří k těm nejdražším na trhu, zejména pak když vybíráte z kategorie masivních.
  • Podlaha ze dřeva není vhodná do pokojů s vyšší vlhkostí jako je chodba nebo koupelna.
  • Pokud plánujete podlahové topení, existují materiály, které jsou pro tenhle účel lepší (laminát či vinyl).
  • Při zanedbávání podlahy časem ztrácí svůj lesk. Jednou za čas je tedy třeba podlahu přelakovat či převoskovat.
  • Dřevěná podlaha může být napadena parazity jako je dřevomorka. Lze tomu však předejít tím, že doma nebudete mít přílišnou vlhkost (pravidelně větrejte).

Typy dřevěných podlah

I. Podle formy materiálu

Masivní dřevěné podlahy

Podlahy z jednoho kusu dřeva – žádné lepené vrstvené dřevo

Masivní podlahy jsou nejvíce typickým zástupcem dřevěných podlah. Jde sice o nejdražší variantu, zároveň však i nejodolnější a nejluxusnější. Standardně tyto podlahy pyšní 30 až 100 letou výdrží.

Masiv poznáte podle toho, že jednotlivé části jsou vždy z jednoho kusu dřeva. Nenajdete zde tedy žádné směsi lepeného dřeva jako to najdete u vícevrstvé podlahy. Jedním z hlavním výzev masivu je náchylnost k rozpínání a pohybům v souvislosti s vlhkostí. To lze však eliminovat správným umístěním podlahy. Nejoblíbenější dřeva pro masiv jsou dub, borovice, smrk, buk, modřín a jasan.

Vícevrstvé dřevěné podlahy

Podlahová krytina z několika vrstev dřeva – dílce nejsou z jednoho kusu dřeva

Levnější variantou je vícevrstvá podlaha, která dřevo kombinuje s dalšími typy materiálů. Ponechává si kouzlo dřeva, ale získává nové vlastnosti – jsou odolnější vůči vlhkému prostředí a nezkoutí se tak snadno. Pokládají se stejně jako běžné plovoucí podlahy. Lamely do sebe zapadají suchým zámkem a není třeba je lepit k podkladu.

Výhodou je mimo jiné možnost podlahového topení, které je v případě masivu problematické. Nevýhodou je, že životností nemůže konkurovat masivním podlahám (20-40 let), kromě vámi zvoleného dřeva jsou zde totiž i levnější, méně kvalitnější dřeva jako je třeba bříza. Platí, že čím více vrstev, tím kvalitnější a odolnější podlaha bude.

Vícevrstvá podlaha je nejčastěji k dostání jako dvouvrstvá či třívrstvá.

  • Dvouvrstvá – Vnější vrstva je vždy z prémiovějšího dřeva, spodní vrstva je zpravidla z levnějšího březového dřeva. Jde o ideální variantu pro podlahové topení, jelikož má skvělou tepelnou propustnost. Pokud máte nižší rozpočet, dvouvrstvá podlaha vás v tomhle ohledu také potěší.
  • Třívrstvá – Jak by se dalo čekat, jde o zlatou střední cestu mezi dvouvrstvými a masivními podlahami. Jak cenově, tak i svými charakteristickými vlastnostmi. První nášlapná vrstva je z vámi vybraného dřeva, prostřední nosná vrstva je z kaučuku a vespod je břízové dřevo. Dokonce i ve špatných podmínkách není náchylná na kroucení či sesychání. Životnost překoná většinu laminátových podlah.

II. Podle provedení dřevěné podlahy

Prkenné podlahy

Patří k jednomu nejstarších a časově nejprověřenějšímu provedení podlahy. Jednoduše si ji můžete představit jako masivní dřevěné desky, jež na podklad vedle sebe lepíme nebo přibíjíme na podklad bez konstrukčního spoje. Jednotlivé kusy do sebe nezapadají jako např. palubky nebo plovoucí dřevěná podlaha.

Správně položená prkenná podlaha nevrže. Nejčastěji se prkna vyrábějí z měkkých dřev jako je modřín, smrk a borovice. Prkna se upravují až po položení podlahy. U lakování je třeba dát pozor, ať lak nezateče mezi spáry a neslepil tak desky k sobě.

Podlahy palubové (palubky)

Palubky si můžete představit jako desky dřeva, jež do sebe zapadají pomocí systému pero a drážka (na boku desky je výstupek, na boku druhé desky je stejně velká drážka). Prodávají se nejčastěji palubky o tloušťce 2 cm, šířce 10 až 20 cm a délce 22 až 45 cm. Jedná o typ podlahy, jež je znám více než 100 let a po mnohá léta oblíbený zejména v rodinných domech.

Jde o masivní podlahu z jednoho kusu dřeva, jež se vyrábí nejčastěji z borovice, smrku a modřínu. Palubovou podlahu je možno speciálně upravit, např. kartáčováním – to zbaví palubky měkké horní vrstvy a dodá dřevu větší tvrdost a odolnost. Mezi další typické úpravy patří vytloukání a patinování, které dodá unikátní vzhled opotřebované podlahy.

Stejně jako i jiné podlahy z masivu disponuje malou tepelnou vodivostí, jde tedy o tzv. teplou podlahu.

Průmyslové mozaiky

Průmyslové mozaiky, jinak známé také jako kantky nebo kantovky, jsou úzké proužky dřevěných lamel (2x20cm). Ty jsou skládány vedle sebe do různě dlouhých pásů, což jim dává svůj osobitý vzhled. Jelikož jsou skládány z malých částí dřeva, je výskledná podlaha stabilnější a odolnější vůči vnějším vlivům (vlhkost). Navíc díky možnost opakovaného broušení (až do 15 mm) se životnost počítá na vyšší desítky let. Výhodou je také možnost kombinovat více dřevin a relativně nízká cena (oproti jiným masivům).

Parketové vlysy s perem a drážkou – klasické parkety

Parketový vlysy, známé jako klasické parkety, je podlaha složená z úzkých dřevěných desek, které do sebe zapadají systémem pero a drážka. V dnešní době se parketové vlysy těší velké oblibě, podobně jako na konci 19. století nebo 50-70. léta 20. století. Parkety mohou být lepené či přibíjené k podkladu. Skládají se do různých vzorů, nyní jsou populární vzory jako stromeček, anglicky vzor, na cihlu nebo nepravidelný vzor (dříve byl velmi oblíbený rybinový vzor).

Spadá do kategorie masivních podlah a seženete jej nejčastěji jako ořech, dub, jasan, buk, akát či javor. Rozděluje se také do několika tříd a kvalit dle velikosti suků a trhlin, barvy a zárostů, viz norma ČSN EN 13226. Jedná se o prémiovější typ dřevěné podlahy – jsou například odolnější než mozaikové podlahy.

Lamparkety – europarkety

Lamparkety budou vaším favoritem, máte-li na vaši masivní podlahu omezený rozpočet. Jde o velice oblíbenou podlahu v západní evropě, od toho také přezdívka “Europarkety”. Podlaha je složena z dílců, jež do sebe nezapadají pomocí pera a drážky. Podlaháře je lepí k podkladu a srážejí je k sobě. Obecně se tvrdí, že jde o vynikající podlahu do panelového domu.

Mozaikové a kazetové podlahy

Provádí se v masivním i vícevrstvém provedení. Tyto podlahy poznáte podle toho, že lamely či vlysy malých rozměrů jsou poskládány do různých vzorů a nalepeny na čtvercovou textilní síťovinu, která dřevo drží pohromadě. Mozaikové a kazetové podlahy jsou lepeny celoplošně – zbroušení, zatmelení a povrchová úprava se provádí až po položení podlahy.


III. Podle metody instalace

Pevná podlaha

Jak název napovídá, podlaha je připevněná k podkladu a pevně drží na svém místě. Nejčastěji se k podkladu lepí, někdy se také přibíjí hřebíky. Jedna z velkých výhod správně položené pevné podlahy je, že na změny teplot nereaguje vrzáním a skřípáním. Pokud plánujete dřevěnou podlahu a chcete zároveň i podlahové topení, lepená podlaha je jasná volba. Jestliže ale si volbou nejste na 100% jistí a chtěli byste v následujících letech měnit podlahu, pevná podlaha by byla spíše na obtíž.

Plovoucí podlaha

Plovoucí podlaha není již jen z laminátu, jak tomu tak bývalo dřív. Dřevěná plovoucí podlaha nabývá stále větší popularity, zejména pro svoji nižší cenu, vyšší odolnost proti vlhku a lepší izolaci zvuku než pevné podlahy. Podlaha k podkladu není přilepená ani přibitá a na podkladu jakoby “plave” – od toho také její název plovoucí podlaha. Jednotlivé dílce do sebe zapadají a podlaha tak drží na svém místě. Nespornou výhodou této podlahy je snadná instalace i případná výměna podlahy za jinou – podklad není vůbec narušený.

Možná jste nevěděli: Plovoucí dřevěnou podlahu můžete k podkladu přilepit, zejména se to doporučuje, pokládáte-li podlahu ve vlhčím prostředí.

Povrchová úprava

Oproti vinylu nebo laminátu je dřevo živý materiál, který má tendenci neustále pracovat. Přesně proto je na místě použít jednu z povrchových úprav: lakování nebo olejování. Aby si podlaha zachovala svůj hezký vzhled a odolnost, doporučuje se dělat povrchovou úpravu jednou za 8 let. Podlahu chrání olej i lak, rozdíl je především ve vzhledu, specifických vlastnostech a údržbě. Jak pak tedy vybrat tu variantu, která ve vašem případě dává smysl? Níže se tomu podíváme na zoubek:

Lak

Na první pohled vás lakovaná podlaha dostane svým lesklým vzhledem, který je pro ni tak typický. Lak vytváří na dřevě ochrannou vrstvu, která ji chrání před vnějšími vlivy.

Plusy

  • Dřevo získává vyšší odolnost než by dovolovala tvrdost dané dřeviny.
  • Lakovaná podlaha vypadá honosně.
  • Údržba je jednodušší než olejované podlahy.

Mínusy

  • Podlaha je uzavřená a nedýchá, díky čemuž dřevo hůře zvládá vlhkostní a teplotní výkyvy.
  • Zejména u palubové podlahy má dřevo tendenci praskat a lak spolu s ním.
  • Není možná lokální úprava. Je nutné přelakovat celou podlahu, aby se na dřevo nedostala voda = nedoporučuje se proto aplikovat na velmi měkká dřeva jako smrk či borovice.

Olej (vosk)

Olejovaná podlaha vypadá matně až sametově. Olej má navíc tendenci zvýrazňovat přirozené kontury dřeva. Hlavní rozdíl oproti laku je v jeho aplikaci. Olej se vsakuje do dřeva, není pouze na povrchu jako lak.

Plusy

  • Unikátní matný vzhled zdůrazňuje strukturu dřeva.
  • Olejová úprava je vhodná i pro měkké dřeviny.
  • Ideální pro silně vytěžované místnosti, díky možnosti lokální úpravy (při poškozen není nutné znovu upravovat celou podlahu, jak tomu je u lakování).

Mínusy

  • Údržba dřevěné olejované podlahy je o něco náročnější než u lakované.
  • Je citlivější vůči rozlitým tekutinám.
  • Musíme používat šetrnější chemické přípravky

Tvrdost dřeva

Při výběru správné dřevěné podlahy má velkou důležitost také tvrdost dřeva. Čím tvrdší dřevo, tím je odolnější. Přímá úměra platí i pro cenu: čím tvrdší, tím dražší. Měkčí dřeva jsou jemnější a příjemnější na došlap, mají nižší cenovku, ale zato jsou méně odolnější.

Tvrdší dřeva oceníte v silně namáhaných místnostech jako je obývák či kuchyně, měkčí dřevo pak vítězí v pokojích jako je ložnice. Nutno dodat, že do jisté míry můžete dřevu přidat tvrdost lakováním.

Obecně se dá tvrdit, že listnaté opadavé stromy jsou tvrdší než jehličnany. Níže uvádíme konkrétní dřeva zařazené do kategorií podle tvrdosti.

  • Dřeva velmi tvrdá: eben, bambus, mahagon, akát
  • Dřeva tvrdá: ořech, buk, jasan, dub, javor, ovocná dřeva
  • Dřeva středně tvrdá: jilm, platan, kaštan, líska
  • Dřeva měkká: borovice, jedle, cedr, bříza, topol, jalovec, vrba, olše, jíva, modřín, smrk

Brinellova hodnota

Tvrdost dřeva hodnotíme dle tzv. Brinellovy hodnoty. Čím vyšší hodnota, tím tvrdší dřevo je. Ačkoli není nutné chápat princip této hodnoty, pro zvědavce máme zkrácené vysvětlení. Na dřevo se po stanovenou dobu otiskne ocelová kulička. Její otisk pak symbolizuje Brinellovu hodnotu. Měří se průměr vtisku.

Pro představu uvádíme několik příkladů konkrétních dřevin s jejich Brinellovými hodnotami.

  • Jatoba – 7,0
  • Jasan – 4,0
  • Buk – 3,8
  • Dub – 3,7
  • Třešeň – 3,6
  • Ořech – 3,4
  • Javor – 3,0
  • Bříza – 2,6
  • Olše – 2,1
  • Borovice – 1,6
  • Smrk – 1,3

Do hodnoty 2,0 hodnotíme dřevo jako měkké. Od Brinellovy hodnoty 3,0 nemusíme mít obavy položit podlahu i do silně vytížených místností.

Cena dřevěné podlahy

Vzhledem k tomu, že uvažujete nad dřevem, máte v kapse nejspíš přichystaný větší rozpočet. Dřevo je rozhodně dražší než běžné lino nebo laminát. I přesto je nutné zmínit, že záleží na mnoha faktorech a není dřevo jako dřevo. Obecně dřevěnou podlahu pořídíte v cenovém rozmezí 600-3500 Kč/m². Rozmezí je velmi široké, následující body vám však pomohou se v cenách dřevěné podlahy trochu orientovat.

Základní vědomosti o ceně dřevěných podlah

  • Masivní dřevěná podlaha patří k nejdražším např. prkna, palubky a klasické parkety.
  • Existují i masivní podlahy s přijatelnější cenovkou jako jsou např. lamparkety či průmyslové mozaiky.
  • Cenu navyšuje také druh dřeva – např. exotická dřeva jako teak nebo americký ořech cenu pumpují nahoru
  • Plovoucí vícevrstvé podlahy jsou obecně levnější než masivní podlahy
  • Plovoucí podlahy dvouvrstvé jsou levnější než třívrstvé
  • Tvrdší dřeva jsou dražší než měkčí dřevěné materiály (např. tvrdá – buk; měkká – smrk).
  • Čím tlustší jsou dílce, tím je i cena větší

Orientační ceny

  • Masivní podlaha z prken začíná na 1500 Kč/m²
  • Průmyslová mozaika – 600-1200 Kč/m²
  • Vícevrstvé plovoucí podlahy – 700-1500 Kč/m²

Často kladené otázky

1) Jak probíhá údržba dřevěné podlahy? Jak o ni pečovat?

Jednou za 8 let je moudré provést povrchovou úpravu podlahy lakem či olejem. Kromě tohoto se péče o dřevěnou podlahu nějak zvlášť neliší od laminátu nebo vinylu. Pravidelně vysávejte, vytírejte vlhkým mopem a skvrny odstraňujte šetrnými čistícími prostředky. Při vytírání dbejte na to, ať nevznikají louže vody. Je lepší používat spíše hadrový mop než třásňový, který nanáší na podlahu příliš mnoho vlhkosti. Voda může vniknout do spojů a poškodit tak dřevo. Vyvarujte se agresivním chemickým prostředkům: pozor dejte na obsah silikonu a glyceriun. Pro nejdelší životnost používejte speciální šetrné přípravky na dřevěnou podlahu (např. tento).


2) Jaké teplotní a vlhkostní podmínky jsou pro dřevěnou podlahu nejlepší?

Ideální relativní vlhkost je 45-65% v kombinaci s teplotou 18-22°C. Shodou okolností jsou to optimální podmínky pro lidi, čili dodržení těchto podmínek často není obtížné. Při přílišné vlhkosti či vysoké teplotě hrozí kroucení či sesychání dřeva. Nutno dodat, že ochranu vůči vnějším vlivům částečně řeší olej nebo lak.


3) Je možné kombinovat dřevěnou podlahu a podlahové topení?

Ano, za určitých podmínek. Obecně vzato dřevěná podlaha není nejlepším řešení jde-li o podlahovém topení. Relativně moudrým řešení jsou však vícevrstvé dřevěné podlahy – nejlépe jsou k tomu stavěné dvouvrstvé.

Podlahové topení je poněkud obtížné realizovat pro masivní podlahy, a proto se to většinou ani nedoporučuje. Je to však možné. Pokud je kombinace masivu a podlahového topení to, co si přejete, doporučujeme tuhle tématiku probrat s odborníky, kteří vám podlahu budou instalovat.


4) Jaký odstín dřevěné podlahy vybrat?

Není to žádná věda. Pokud máte základní estetické cítění, určitě vyberete bez problému tu, která se hodí k vašemu interiéru. Existují však základní pravidla, jež je dobré znát.

Tmavší odstíny mají tendenci místnost opticky zmenšit. Na druhou stranu dává tmavší barva podlahy pocit útulnosti, tepla a přívětivosti. Tmavá hnědá barva bývá často nejlepší volba.

Světlé podlahy dokáží opticky zvětšit místnost, což je skvělá vlastnost zejména do menších málo prosvětlených místností (např. šatník). Není to však pravidlo, světlé barvy jsou krásné i ve větších místnostech. Světlá podlaha působí čistě, klidně a moderně – někomu však může připadat až příliš sterilně.

Další variantou, jak opticky zvětšit prostor je výběr vhodného vzoru podlahy. Obzvlášť světlé tóny velkoformátových podlah.

Oblíbení výrobci dřevěných podlah

Přečtěte si popis nejlepších značek podlah na trhu:

Dřevěné podlahy Kährs

1. místo – vítěz testu

V Evropě najdete jen málo společností, které se mohou pochlubit tak dlouhou tradicí výroby podlah, jako švédský Kährs. Dřevěné podlahy se v této firmě vyrábí již po 160 let. Historie Kährs je o to podivuhodnější v tom, že jde o rodinný podnik. Rodina Kährů rozhodně měla po desetiletí nejen vynikající cit pro práci se dřevem, ale také výjimečného obchodního ducha. Johann Kähr v roce 1857 podnik ve švédském Nybro založil a určil tak směr, jeho vnuk Gustav Kähr zase proslul tím, že si v roce 1941 nechal patentovat vícevrstevnou dřevěnou parketu. Šlo o historicky první průmyslově vyráběnou vícevrstevnou dřevěnou podlahovinu. Firma Kähr dodnes tuto nadčasovou techniku výroby využívá.

Tímto ale výčet inovací nekončí. Před dvaceti lety firma Kährs vyvinula první zámkový spoj dřevěných parket, který umožňuje jejich pokládku bez nutnosti lepení a bez dilatačních spár. Zámkový spoj, jež dnes parkety využívají, se jmenuje Woodloc 5S a umožňuje vytvoření podlahy až 50×25 metrů bez dilatace mezi jednotlivými místnostmi.

Mimořádnou pozornost věnuje Kährs povrchu podlahy. Využívá neodolnější anti-scratch lak znemožňující vytvoření škrábanců a důlků. Navíc tento lak obsahuje nejnižší množství těkavých organických sloučenin (VOC).

Podlahy umožňují celoplošné vytápění, mají totiž nízký tepelný odpor. Těsné uzavření povrchu (a tím dokonalá tepelná izolace) je navíc zaručeno zásluhou lepení nášlapné vrstvy u dvou až tří lamelových podlah i po bočních stranách lamel.

Není dřevo jako dřevo. Kährs nabízí desítky typů dřeva a dekorů, všechny ale ctící tradiční starobylý vzhled dřevěných podlah, jak je Švédové po staletí znají a milují. Kromě různých variant dekoru je samozřejmostí možnost si vybrat ze široké palety rozměrů lamel, drážek a nášlapných vrstev.

Podlahy se kartáčují, moří, povrch je ručně škrabaný, struktura je řezaná. Jsou to zkrátka poctivé podlahy, na něž výrobce nabízí nevídanou záruku až 30 let.

Dřevěné podlahy Kährs jsou podlahy, jimž můžete důvěřovat. Vyrábí je osvědčená tradiční firma, která se na špici ve svém oboru drží již půldruhého století. Jde o výrobky, které ctí principy ekologie a trvalé udržitelnosti. Producent Kährs se pyšní Modrým andělem, tj. je držitelem známky kvality pro životní prostředí.

Dřevěné podlahy Esco

2. místo

Česká dubová prkna vyrábějící se na zakázku nabízí Esco podlahy. Zvolte si sami, zda bude vaše podlaha jen olejovaná, kartáčovaná nebo postaršená, jaký bude rozměr prken. Díky tomu, že se Esco podlahy vždy snaží odlišit od ostatních, má vlastní kreativní program. V tomto programu máte možnost využít své invence k realizaci Vaší originální a jedinečné podlahy. Díky používání tvrdého voskového oleje a Topcoatingu už není nutná žádná další úprava.

Esco prodává podlahy v těchto řadách: 

  • Kolonial – Masivní dubové a vícevrstvé podlahy Esco Kolonial – hrubší povrch a specifický vzhled díky úpravě kartáčováním.
  • Chateau – Masivní dubové a vícevrstvé podlahy Esco Chateau – 8 odstínů, charakteristický kytovaný a broušený hladký povrch.
  • Pelgrim – Masivní dubové a vícevrstvé podlahy Esco Pelgrim – vzhled postaršené podlahy – vypadají jako 100 let staré. Dostupné také v podobě stromečku nebo kazety.
  • Harfa – Masivní dubové a vícevrstvé podlahy Esco Harfa – příčné katrování přináší podlaze novou dimenzi, mimořádný a pozoruhodný vzhled.
  • Harfa Vintage – Masivní dubové a vícevrstvé podlahy Esco Harfa Vintage – povrch může mít prvky jak hladké tak i kartáčované dřevěné podlahy.
  • Karel IV. – Masivní dubové a vícevrstvé podlahy Esco Karel IV. – nejexkluzivnější výrobek firmy Esco. Stopy po řezání katrem z 90% vyráběné ručně zručným řemeslníkem.
  • Soft Tone – Masivní dubové a vícevrstvé podlahy Esco Soft Tone – lehce rustikální styl, povrchová úprava ručním mořením a tvrdým voskovým olejem.
  • Masivní francouzská borovice – Podlahy Esco z masivní francouzské borovice – dostupné bez povrchové úpravy nebo s povrchovou úpravou voskovými oleji OSMO.

Dřevěné podlahy Boen

3. místo

Dřevěné Podlahy BOEN od norského výrobce mají mnohaletou tradici. Vyrábí se od poloviny 17. století a jedním ze základních principů patří respekt k přírodě a zdrojům, které nám poskytuje. Kolekce dřevěných třívrstvých podlah BOEN zahrnuje 16 dřevěných dekorů o délce 2 200 mm a tloušťce 13 mm v provedení:

Dřevěné podlahy BOEN jsou na kratší hraně opatřeny zámkem BOEN X-PRESS CLIC, který umožňuje snadnou, rychlou a čistou pokládku.

Balení obsahuje levé i pravé lamely, což přináší možnost vytvoření opravdu zajímavých podlahových vzorů.

Ke dřevěným podlahám BOEN samozřejmě patří originální soklové a prahové lišty a schodové hrany ve všech dekorech.

Krásná podlaha doplňuje a zvýrazňuje každou místnost. Dřevěné podlahy BOEN jsou nadčasové a přináší moderní eleganci v jakémkoliv domě či kanceláři. Přirozená krása dřeva se projeví i po letech. Kde podlahy stárnou, dřevo stále působí hřejivě, je odolné a přináší pocit přirozeného komfortu.

Filozofií dřevěných podlah BOEN je především respekt ve všech jeho významech.

Dřevěné podlahy Mosaic

4. místo

Firma Mosaic spol. s r.o. se zaměřuje na parkety – výroba, prodej a zajištění pokládky mozaikových, klasických a zámeckých parket z masivu. Produkty firmy jsou přehledně rozděleny do následujících kategorií:

  • Klasické parkety. Klasické dřevěné parkety se používají pro masivní podlahy. Mají velmi dlouhou životnost, nedrží se na nich nečistoty a prach, jsou pevné a odolné. Jejich největší předností je originalita a přírodní vzhled.
  • Mozaikové parkety. Dřevěné parkety, které nabízí v několika vzorech (anglický vzor, tabulový vzor, rybinový vzor) jsou vyrobeny z buku či jasanu. Levnější variantou je tzv. průmyslová mozaika. Mozaikové parkety mají dlouhou životnost, estetický a přírodní vzhled a jsou velmi pevné a odolné.
  • Kantovka neboli průmyslová mozaika. Vyrábí se z úzkých lamelek dřeva stažených papírovou páskou. Každý kus je originál. Má také dlouhou životnost, je velmi stálá, vhodná pro podlahové vytápění a používá se nejčastěji v domácnostech, kancelářích či administrativních budovách.
  • Zámecké parkety. Čtvercové dřevěné parkety, které se vyrábí z kvalitního dřeva – nejčastěji dub a jasan. Důležitá je odborná pokládka. Nabízejí spousty různých vzorů a dvě velikosti zámeckých parket, které mají dlouhou životnost.
  • Parketové lišty. Prodávají jednotlivě také parketové lišty. Různé velikosti a z různých druhů dřeva – nejčastěji je v nabídce dub a buk.
  • Podlahová prkna. Prodávají jednotlivě dubová prkna různých délek. Dubová prkna mají velmi dlouhou životnost, navíc každé prkno je originální – se zdravými malými suky, bez běle. Podlahy z dubových prken jsou vhodné do bytových tak i nebytových prostor. Podlahová prkna dodávají případně i s barevnou povrchovou úpravou dle vašeho výběru. Převážně je dodávají v surovém stavu a zvolit úpravu dle uvážení až po montáži.

Instruktážní video

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

4.9/5 - (13 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář