10 nejlepších dlažeb do kuchyně 2024 - inspirace, srovnání, cena


Výběr redakce

Nestárnoucí klasika za příznivou cenu

Cena od: 200 Kč


Industriální styl

Moderní varianta (nejen) do industriálních kuchyní

 Cena od: 500 Kč


Oblíbený design

Praktický design, který zapadne kamkoliv

 Cena od: 300 Kč


Luxusní vzhled

Dlažba s vysokou odolností i životností

 Cena od: 1 100 Kč

Kde koupit dlažbu do kuchyně?

  1. Siko
  2. Baumax
  3. Dek
Dlazba Do Kuchyne

Budujete novou kuchyň nebo renovujete tu stávající? Ať tak či tak, bez kvalitní podlahy se neobejdete. Dlažba patří v tomto ohledu stále k nejoblíbenějším volbám a v tomto článku se dozvíte, jaký typ a design zvolit. 

Nejběžnějším materiálem je bezpochyby keramika. Je k dostání v nespočtu velikostí, tvarů, barev a designových provedení, snadno se udržuje, vydrží dlouhé roky a zároveň se dá pořídit i za příznivou cenu.

Luxusnější alternativou je pak dlažba z přírodního kamene, která vyniká dlouhou životností a vysokou odolností, na druhou stranu je však o něco náročnější na údržbu a cenově vyjde dráž.

Dlažba do interiéru nemusí splňovat tak přísná kritéria jako dlažby do exteriérů, stále však existují parametry, které byste měli při výběru sledovat. K těm patří především:

  • protiskluznost (vybírejte dlažbu s označením R9-R10)
  • otěruvzdornost (vybírejtedlažbu s označením PEI3)
  • odolnost proti čisticím prostředkům
  • nenasákavost

Výpočet potřebného množství není složitý. Je třeba znát rozměry kuchyně a zvolené dlažby. Šířku kuchyně vynásobíte její délkou a vydělíte vynásobenou šířkou a délkou dlaždice. Přičtěte také 10 % jako rezervu.

Nestárnoucí klasika za příznivou cenu

Dlažba v designu kamene patří k těm velmi oblíbeným a nadčasovým a vynikne v mnoha typech kuchyní – od skandinávských přes minimalistické až po kuchyně ve venkovském stylu. K dostání je totiž v mnoha podobách, rozměrech a ve spoustě barevných variantách a rozhodně tak nemusí působit jen studeně a šedě.

Zatímco přírodní kámen je možná na pohled o chlup efektnější, dlažba v imitaci kamene skýtá mnoho výhod. Jednou z nich je snadná údržba, neboť přírodní kámen nasává vodu a je potřeba dbát vysoké opatrnosti při čištění, s keramickými dlaždicemi tyto problémy odpadají a snadno je vyčistíte běžnými prostředky. Druhou z nich je pak cena, která je u přírodního kamene výrazně vyšší.

Cena od: 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Moderní varianta (nejen) do industriálních kuchyní

Do sekce nadčasových a v současné době navíc velmi populárních typů dlažeb patří i kachle v imitaci betonu. Stejně jako u kamenných dlažeb mají i v tomto případě imitace smysl – jsou totiž výrazně praktičtější na údržbu. Navíc si můžete vybírat ze skutečně nepřeberného množství barevných variant i dekorů.

K těm nejoblíbenějším patří bezpochyby dlažba v nejrůznějších odstínech šedé, která nejlépe napodobuje právě klasický beton. Hodit se bude do moderně zařízených industriálních, minimalistických i skandinávských kuchyní. K dostání jsou ale i světlejší tóny, které působí o něco útulnějším dojmem.

Jednou z mála nevýhod tohoto typu dlažby je cena, která se pohybuje o něco výše.

Cena od: 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Praktický design, který zapadne kamkoliv

Dřevěná podlaha má své nezpochybnitelné kouzlo, vážou se k ní ale i mnohé nevýhody – od barevné nestálosti a nesnadné údržby až třeba po hořlavost. Dlažba v imitaci dřeva je již díky pokročilým technologiím její téměř věrnou kopií (a to včetně letokruhů a často i samotné struktury) a navíc je v mnoha ohledech praktičtější.

Snadno se udržuje za pomoci běžných prostředků, lépe než dřevo vede teplo a cenově vychází daleko příznivěji. Barva i celková podoba se v čase nemění a vybírat můžete z mnoha designů podle svých preferencí. Zvolit můžete imitaci běžných dřevin, jako je například dub, nebo zajít k exotičtějším variantám.

Dlažba napodobující dřevo vynikne v mnoha různých stylech kuchyní. Ladí navíc se spoustou dalších materiálů, jako je kov či beton.

Cena od: 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Dlažba s vysokou odolností i životností

Pokud vás při výběru dlažby nijak neomezují finance, zvažte do kuchyně podlahu z přírodního kamene. Vyniká nadčasovým vzhledem a navíc potěší i skutečně dlouhou životností, za kterou stojí vysoká odolnost kamene. Zatímco pád těžšího předmětu na keramickou dlažbu může znamenat její rozbití, u kamene se poškození obávat nemusíte. V kuchyni je tak tato vlastnost velmi praktická.

I při výběru kamenné dlažby se vám otevře široká škála možností. Myslete na to, že každý druh kamene má trochu jiné vlastnosti a věnujte čas jejich prozkoumání.

Nevýhod bychom tu mnoho nenašli. Jak už jsme ale nastínili, pořizovací náklady patří v tomto případě k těm nejvyšším.

Cena od: 1 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Záruka maximálně originálního výsledku

Pokud toužíte po nevšední kuchyni, která bude hrát všemi barvami i vzory, design patchwork by pro vás mohl být tím pravým. Technika patchworku spočívá v sešívání různých kusů látek tak, aby vznikaly zajímavé vzory, a podobně funguje i dlažba v tomto stylu. Poskládat si ji můžete do podoby různých mozaiek či geometrických tvarů a zapojit svoji fantazii. Ale i pokud neholdujete výrazným vzorům, stojí tato varianta za zvážení. Design patchworku je aktuálním trendem a přichází i v decentních barvách a jemných podobách.

Díky rozmanitosti dlažeb v patchwork stylu si tímto hitem můžete ozvláštnit kuchyni v takřka každém duchu. Skvěle vynikne ve venkovských i rustikálních kuchyních, ale dokáže dodat šmrnc i kuchyni minimalistické.

Cena v tomto případě patří někam do zlatého středu a nejdůležitější je myslet na to, abyste dlažbu seskládali s citem a výsledek se brzy neokoukal.

Cena od: 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Praktická a moderní volba

Zapomeňte na nevzhledné chodby budov postavených v minulém století, které možná máte s designem Terrazzo spojené. Tento styl získal novou, modernější podobu a jedná se o jeden z aktuálních hitů. V kuchyni nejen vynikne, ale zároveň je maximálně praktický – na “zrnité” dlažbě s mnoha různě velkými kousky totiž nebude vidět každé smítko, které vám spadne na zem.

Základní podoba dlažeb Terrazzo je jasná, vybírat však můžete z mnoha barevných provedení, od světlých po tmavé, a také z rozmanitých tvarů. Díky tomu zapadnou do kuchyně v takřka každém stylu.

Cena od: 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Zajímavá volba pro odvážné

Pokud tomu styl vaší kuchyně odpovídá, může být zajímavou variantou dlažba v retro či vintage stylu. Ocení ji především ti, kdo se rádi odlišují, a chtějí, aby jejich kuchyně byla originální a výrazná.

Retro dlažba může mít mnoho podob. Setkáme se s černobílými obrazci, geometrickými vzory i motivy připomínajícími květiny a lístky. Některé dlaždice mají i patinu, která jim dodává oblíbený vintage vzhled. Rozhodnout se tak můžete pro dlaždice v nepřehlédnutelných barvách, ale i v decentních a přírodních tónech. Zajímavý výsledek vzniká i v případě kombinace různých stylů dlaždic.

Po cenové stránce patří tyto dlaždice do středu a jedinou nevýhodou tak může být to, že patrně nezapadnou do každé kuchyně, ale je třeba jim celkový vzhled přizpůsobit.

Cena od: 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Skvělá volba pro fanoušky venkovského stylu

Pokud je vám blízký toskánský, venkovský nebo třeba Provence styl a chystáte se si v tomto duchu zařídit i svou kuchyni, zvažte jako dlažbu design cotto. Nejčastěji se jedná o dlažbu v zemitých či cihlově zbarvených odstínech s matným povrchem, v některých případech se můžete setkat i se vzorovanými motivy. Společným znakem je zde patina, která jim dodává starobylou podobu.

Dlažba v cotto stylu je také k dostání v různých velikostech a tvarech. Můžete mezi sebou jednotlivé dlaždice kombinovat a dosáhnout tak zajímavého výsledku. Některé druhy jsou také opatřeny nerovným povrchem, který snižuje kluznost podlahy. A mnohé potěší i příznivá cena tohoto typu dlažby.

Cena od: 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Podlaha s vůní historie

Rustikální styl je oblíbený už po mnoho let a patrně nikdy nevyjde z módy. Pokud i vy patříte k jeho zastáncům a zařizujete si kuchyni v podobném stylu, můžete vše doladit zvolením dlažby v tomto duchu. Vyniká zemitými a neutrálními tóny hnědé, béžové nebo červené, na jedné dlaždici se barva vždy objevuje v pestré škále odstínů, čímž vzniká originální design.

Výhodou u této dlažby je i strukturovaný povrch, který je velmi praktický a zabraňuje uklouznutí.

Jako jednu z nevýhod můžeme zmínit cenu, která začíná na poměrně vysokých částkách.

Cena od: 1 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Cenově příznivá varianta s mnoha možnostmi

Další variantou, která skvěle zapadne do venkovských, rustikálních, toskánských, ale i moderních kuchyní, je dlažba v imitaci cihly. Patří k těm cenově výhodným a barevně rozmanitým, kdy je na jedné dlaždici kombinováno více odstínů a může tak vzniknout velmi zajímavý výsledek.

Ačkoliv si patrně tuto dlažbu představujeme primárně v cihlové barvě, k dostání jsou i dlaždice v hnědých, béžových, šedých či dokonce modrých tónech a seženete i varianty s různými vzory.

Jedná se o dlažbu v praktickém designu, neboť na ní nebude ihned vidět každé smítko a celkový design také skryje případné nedostatky při pokládce.

Cena od: 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

SEDM tipů, jak vybrat dlažbu do kuchyně

Ačkoliv hraje design při výběru podstatnou roli, je dobré zvážit i řadu dalších parametrů. Na co si dát pozor?

1) Zvažte celkový styl

Nejprve je třeba si ujasnit, do jakého stylu bude vaše kuchyně sladěná. To by se následně mělo odrazit do výběru designu dlaždic. Jiná dlažba doladí moderní a minimalistickou kuchyni, jiná zapadne do kuchyní v toskánském stylu. Při výběru vzhledu myslete i na jistou nadčasovost, aby se vám brzy dlažba neokoukala.


2) Dolaďte barvy

V ideálním případě vezměte v potaz barvu kuchyňské linky a obkladů a vybírejte dlažbu i podle nich. Obecně je doporučováno nekombinovat více než tři barvy, vše ale záleží na stylu samotné kuchyně.


3) Vyberte vhodný materiál

Jasnou jedničkou mezi materiály je keramika, která je cenově příznivá, nenáročná na údržbu a zároveň je k dostání v mnoha designech. Za zvážení ale jistě stojí i dlažba kamenná, a to především díky své odolnosti a dlouhé životnosti.


4) Zamyslete se nad formátem

Čtvercové dlaždice jsou sice klasika, ale k dostání jsou i obdélníkové varianty, které mohou působit zajímavě a originálně. Zároveň se můžete rozhodovat i mezi menšími a v současnosti populárními většími formáty dlaždic, které jsou oblíbené i pro to, že snižují množství spár. Zde záleží zcela na vašich preferencích.


5) Věnujte pozornost vlastnostem

Co byste neměli nechat bez povšimnutí, jsou vlastnosti dlažby. Hledejte takovou, která má protiskluzovou úpravu a bude odolná i proti mechanickému a chemickému poškození. Dostačující by měly být dlaždice s označením R9-R10.


6) Přikupte pár kusů navíc

Při pořizování dlaždic nezapomeňte na dostatečnou rezervu. Dlažba v kuchyni se může rozbít nejen při pokládce, ale i později, a je tak dobré počítat s nákupem alespoň 10 % dlaždic navíc.


7) Stanovte si cenový strop

Cena různých typů dlažeb se může poměrně výrazně lišit, a pokud máte kuchyni větších rozměrů, výsledek se může až nečekaně prodražit. Je proto dobré stanovit si cenový limit předem a podle toho vybírat konkrétní design.

Často kladené otázky

Existuje spousta variant podlah do kuchyně, dlažba však stále patří k těm nejoblíbenějším. Důvodem je praktičnost, snadná údržba, odolnost, nenasákavost a v neposlední řadě i pestrý výběr designů a cenová dostupnost.

Dobře zvolená dlažba vám vydrží i několik desítek let. Obecně nejdelší životností se pak pyšní podlahy z přírodního kamene, které vynikají ještě větší odolností.

Cena dlaždic se pohybuje od nižších stokorun až po tisíce, vždy záleží na zvoleném materiálu, formátu i designu. Nezapomeňte, že další náklady s sebou nese i pokládka a další nezbytný materiál k ní potřebný.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)