TOP 10: Nejtišší elektrocentrály 2024, které vás nebudou rušit

Shrnutí: Vedle decibelů se při výběru tiché centrály dívejte také na její výkon, aby dostačovala vašim potřebám. Roli samozřejmě hraje i spotřeba a neopomínejte ani praktickou stránku věci. Může se totiž hodit kompaktnost a nízká váha. Zde jsou tipy pro každého:

A co se v článku dozvíte dál? Vysvětlím princip a účel elektrocentrál, přidám recenze dalších modelů a nebudou chybět ani užitečné tipy k výběru.


Výběr redakce

Rato R2000IS-2

Kdy vybrat Rato R2000IS-2?

Pokud se poohlížíte po elektrocentrále s vyváženým oblíbeným parametrem cena/výkon, je to přesně tento model.

Orientační cena: 18 000 Kč


Oblíbená volba

Zipper ZI-STE 2800IV

Kdy vybrat Zipper ZI-STE 2800IV?

Neplánujete elektrocentrálu využívat příliš často a před množstvím funkcí upřednostňujete přijatelnou cenu? Tento model by mohl vaše představy naplnit.

Orientační cena: 10 600 Kč


Pro náročné

Rato R3000IE-2

Kdy vybrat Rato R3000IE-2?

Nevadí vám si za elektrocentrálu připlatit a oceníte dlouhý provoz? Nepřehlédněte tento model.

Orientační cena: 30 800 Kč


Poměr cena/výkon

Zipper ZI-STE1100IV

Kdy vybrat Zipper ZI-STE1100IV?

Pokud hledáte elektrocentrálu s nízkou cenou i hmotností, mohli byste být spokojeni s tímto modelem. 

Orientační cena: 6 700 Kč

Nejtissi Elektrocentraly

Potřebujete elektrickou energii v místech, kde zkrátka žádná není? Potřebujete spolehlivý přístroj, který bude fungovat jako záložní zdroj energie? Máte rádi kempování a potřebujete elektřinu pro vaření, svícení a nabíjení elektroniky? Pak prozkoumejte ty nejlepší tiché elektrocentrály.

Mít po ruce elektřinu není nikdy na škodu –⁠ někdy to však není možné. Třeba na chatě nebo při kempování, při němž se bez proudu jen těžko obejdete. S elektrocentrálou je vše o poznání jednodušší. K čemu elektrocentrály slouží, jaké typy existují a jak si vybrat tu nejlepší? 

Elektrocentrála je složená ze spalovacího motoru a generátoru. Slouží k napájení elektrickou energií kdekoliv, kde není možnost využít pevnou elektrickou síť. Zajišťuje nepřetržitou dodávku energie, takže díky ní můžete třeba napájet ledničku, používat vrtačku, nabíjet si telefon nebo svítit klidně celou noc. Elektrocentrála vám poslouží třeba jako záložní zdroj v domě nebo na chatě, zajistí přísun elektřiny při kempování, na zahradě či v dílně, zkrátka všude, kde nemáte možnost připojení k elektrickému proudu.

Předtím, než si pořídíte svou vlastní elektrocentrálu, měli byste vědět, na co ji zhruba budete používat. Každý typ elektrocentrály je totiž vhodný na něco jiného.

  • Invertorové: Tyto typy elektrocentrál jsou vhodné pro napájení jemné elektroniky, jako je telefon, počítač nebo třeba televize. Zvládnou však napájet třeba i lékařské stroje, jsou však méně výkonné. Jsou tiché, lehké, ale mnohem dražší než ostatní typy elektrocentrál.
  • Rámové plynové: Jsou vhodné na delší a nepřetržitý provoz, třeba na zahradu nebo stavbu. Mají poměrně nízké náklady na provoz, fungují na LPG či CNG
  • Rámové benzínové:  Používají se například jako záložní zdroj na chatu nebo k napájení topných těles. Fungují na benzín. 

Při umisťování elektrocentrály byste měli dbát na správně větrané prostory, aby nedošlo k přehřátí motoru a také aby měly kam odcházet výpary. Vhodné umístění může být tedy ve sklepě nebo v dílně. Do obytného prostoru se však příliš nehodí.

1) Rato R2000IS-2 recenze

Špičková kvalita za průměrný peníz

Kdy zvažovat Rato R2000IS-2?

Pokud se poohlížíte po elektrocentrále s vyváženým oblíbeným parametrem cena/výkon, je to přesně tento model.

Jestliže ale za podobnou cenu hledáte ještě tiššího společníka, zkuste Eurom Independ 2000.

Proč jsem vybrala Rato R2000IS-2?

Protože invertorová elektrocentrála Rato se čtyřtaktním motorem toho za průměrnou cenu nabízí spoustu. Tichý chod je zde samozřejmostí –⁠ pyšní se hlučností 68 dB, stejně tak i jednoduchou údržbou a kvalitním zpracováním stroje. Nabízí také ukazatel hladiny nádrže a uživatel ocení přehledný návod v českém jazyce. Kupující si chválí především rychlý start (většinou naskočí hned napoprvé), již zmíněný tichý chod a to, že jsou doplněny provozní náplně prodejcem, nemusíte si tedy dělat starosti s benzínem a olejem.

Elektrocentrála je vybavena úsporným regulátorem, který dokáže ušetřit až 40 % paliva. Obsah nádrže je 4,2 l a vystačí na provoz o délce cca 4-6 hodin (v závislosti na stupni zatížení). Využít se může při kempování, jako záložní zdroj energie nebo na různá zařízení. 

Uživatelské recenze Rato R2000IS-2

Nižší hlučnost, nižší spotřeba, nižší hmotnost –⁠ to jsou faktory, které ve srovnání s dalšími elektrocentrálami kupující v recenzích na Heurece nebo zboží.cz vyzdvihují nejvíce. Mnozí jsou spokojeni i s dostatečně kvalitním zpracováním i celkovým designem. Často se mezi klady objevuje také snadné a rychlé startování.

Pouze dva kupující si postěžovali na přítomnost pouze jedné 230V AC zásuvky, to však údajně lze snadno vyřešit pomocí rozdvojky. 

Orientační cena: 18 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

2) Zipper ZI-STE 2800IV recenze

Nenáročná elektrocentrála pro občasné použití

Kdy zvažovat Zipper ZI-STE 2800IV?

Neplánujete elektrocentrálu využívat příliš často a před množstvím funkcí upřednostňujete přijatelnou cenu? Tento model by mohl vaše představy naplnit.

Za nízkou cenu ale v tomto případě neočekávejte velkou propracovanost modelu. Pokud chcete něco víc, běžte do Rato R2000IS-2.

Proč jsem vybrala Zipper ZI-STE 2800IV?

Protože invertorová elektrocentrála od značky Zipper představuje levnější, ale velice oblíbenou variantu. Poskytuje proud o výkonu 4000 W pro běžné volnočasové aktivity, jako je kempování nebo pobyt na zahradě –⁠ nabíjení počítače tedy bude hračka, potřebujete k tomu jen trochu benzínu. Výhodou je jednoduché ovládání s USB připojením a nízká hlučnost dosahující 68 dB.

Elektrocentrála má šikovnou rukojeť a gumové nožičky zabraňující samovolnému pohybu například na nerovném povrchu. Je oblíbená pro občasné použití. Nádrž o objemu 9 l vystačí na zhruba 13 hodin provozu. 

Uživatelské recenze Zipper ZI-STE 2800IV

I v tomto případě jsem se vydala na průzkum recenzí kupujících na Heureku nebo zboží.cz. A co jsem se dočetla? Pokud nebudete za nízkou cenu očekávat zázraky, nejspíš nebudete zklamaní. Lidé si pochvalují dostatečný výkon, který zvládne i náročnější přístroje, a stabilní napětí. Párkrát byla zmíněna i kompaktní velikost a nízká hmotnost.

A negativa? Podle několika kupujících elektrocentrála nepůsobí příliš kvalitně a našli mouchy ve zpracování, které není zrovna stoprocentně promakané. Jak ale mnozí doplňují, „za tu cenu“ se to dá překousnout. 

Orientační cena: 10 600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

3) Rato R3000IE-2 recenze

Kvalita, za kterou si rádi připlatíte

Kdy zvažovat Rato R3000IE-2?

Nevadí vám si za elektrocentrálu připlatit a oceníte dlouhý provoz? Nepřehlédněte tento model.

Pokud ale hledáte příznivější poměr výkonu a ceny, zkuste Rato R2000IS-2.

Proč jsem vybrala Rato R3000IE-2?

Protože za model R3000IE-2 invertorové elektrocentrály značky Rato si sice připlatíte, odměnou však bude špičkový výkon. Tato spolehlivá benzínová elektrocentrála nabízí vše, co by měla mít. Překonáte s ní výpadky elektřiny i kempování, ale záleží na vás, k čemu ji využijete.

K dispozici je ruční i elektrický bezstartérový start, který je plynulý a tichý, s hlučností 69 dB. Nádrž o objemu 9 litrů zvládne zajistit provoz na 5-8,5 hodiny v závislosti na zatížení.  

Uživatelské recenze Rato R3000IE-2

Po přečtení recenzí na Heurece a zboží.cz (byť jich není zrovna mnoho), můžu říct, že tento model dělá kupujícím radost. A to třeba i svým designem, kteří mnozí vyzdvihují, a mezi elektrocentrálami je to spíše ojedinělý úkaz. Líbí se jim také kvalita zpracování, jednoduché ovládání i výkon. A slova chvály padají i na rychlé a snadné startování. 

Negativa se prakticky neobjevují. V jednom hodnocení kupující zmiňuje, že je sice elektrocentrála větší a váží 42 kg, i tak ale uvádí, že je přenášení bezproblémové.

Orientační cena: 30 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

4) Zipper ZI-STE1100IV recenze

Levná elektrocentrála s dostatečným výkonem

Kdy zvažovat Zipper ZI-STE1100IV?

Pokud hledáte elektrocentrálu s nízkou cenou i hmotností, mohli byste být spokojeni s tímto modelem. 

Počítejte ale s trochu větší hlučností, o něco tišší (a za podobnou cenu) je třeba Zipper ZI-STE 2800IV.

Proč jsem vybrala Zipper ZI-STE1100IV?

Protože celokrytá invertorová elektrocentrála pro citlivou elektroniku za velmi výhodnou cenu nabízí výkon až 1,1 kW a stále ještě velmi nízkou hlučnost o 74 dB. Uživatel ocení funkce jako ochrana proti nedostatku oleje a rychlý start. Výrobce slibuje, že elektrocentrála zvládne pokrýt i výpadek proudu. 

Elektrocentrála Zipper má objem nádrže 4,2 l, spotřebu benzínu 0,74 l za hodinu a výdrž zhruba 5,4 hodin. Váží jen něco málo přes 12 kg, manipulace s ní je tedy velice snadná, hodí se tedy na všechny cesty. 

Uživatelské recenze Zipper ZI-STE1100IV

Jak usuzuji z recenzí na Heurece a zboží.cz, od této elektrocentrály nejde čekat žádné mimořádné výkony, ale nenáročným uživatelům může vyhovovat. Chválí si její nízkou hmotnost i spotřebu a přitom stále dostatečný výkon. 

Podle kritiků však hůře startuje a některým se zdá až příliš hlučná. A objevilo se i pár vadných kusů, které musely brzy do servisu. 

Orientační cena: 6 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

5) Eurom Independ 2000 recenze

Nejtišší společník, o kterém ani nebudete vědět

Proč jsem vybrala Eurom Independ 2000?

Tak tichá, že o ní při správném umístění nebudete ani vědět –⁠ to je elektrocentrála Eurom Independ 2000 s kapacitou 1800 VA, jejíž hlučnost dosahuje pouze 58 dB. Má dvě 230V AC připojení a 12V DC připojení. Elektrocentrála má upozornění na nedostatek oleje, ten je potřeba do ní doplnit, výrobce jej však nedodává. Cena je průměrná, ale výkon spíše nadprůměrný. Objem nádrže na benzín je 4,1 litru a vydrží tiše pracovat zhruba 3,8 hodin. Chlubí se také výkonem motoru 2 kW.

Kupující si elektrocentrálu nadmíru chválí i přes nižší hodinovou výdrž.

Orientační cena: 21 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

6) Briggs & Stratton PowerSmart P2400i recenze

6 Elektrocentraly

Nadupaná elektrocentrála se skvělými funkcemi

Proč jsem vybrala Briggs & Stratton PoerSmart P2400i?

Elektrocentrála od značky Briggs & Stratton fungující na invertorové technologii slibuje malé pohodlí domova kdekoliv venku. Mezi její přednosti patří hlučnost 58 dB a výdrž 8 hodin při 25% zatížení. Spotřebu paliva a emisí ovlivňuje automatická úprava otáček motoru. Výstupní výkon s čistou sinusovou křivkou umožňuje nabíjení i citlivých zařízení jako je smartphone, počítač nebo herní systémy. Elektrocentrála je vybavena dvěma zásuvkami, jedním 12V DC nabíjecím vstupem a dvěma USB výstupy. 

Jeden kupující si elektrocentrálu velmi chválí na spolehlivý a tichý provoz ke karavanu a také nízkou spotřebu. Malou nevýhodou vzhledem k funkcím elektrocentrály je poměrně nízká kapacita nádrže na benzín o objemu 3,8 l.

Orientační cena: 38 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

7) Eurom Independ 800 recenze

Malá, ale šikovná elektrocentrála, která se snadno přenáší

Proč jsem vybrala Eurom Independ 800?

Malá elektrocentrála Independent 800 W je ideální na cesty, jelikož váží pouhých 8,5 kg. Nádrž na benzín o objemu 2,1 l zajistí provoz na víc než 4 hodiny. Chlubí se jak připojením 230 V AC, tak i 12 V DC. Elektrocentrála má hlučnost 68 dB, startuje se ručně a vždy vás upozorní, když bude mít nedostatek oleje. Jeden kupující si přes jinak velkou chválu elektrocentrály stěžuje na chaos s nádrží na olej. Doporučuje dolévat olej pomalu a měřit hladinu do doby, dokud není správně. 

Celkový výkon motoru je 0,9 kW a ačkoliv se jedná o levnější elektrocentrálu, rozhodně svého uživatele nezklame.

Orientační cena: 10 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

8) Honda EU 10i recenze

8 Elektrocentraly

Elektrocentrála, která si poradí s vrtačkou i zahradní party

Proč jsem vybrala Honda EU 10i?

Invertorová elektrocentrála s ručním startováním Honda EU 10i je lehký a nenáročný pomocník do každé situace. Pyšní se malými rozměry a vysokým výkonem, který si poradí v jakékoliv situaci. Honda je častou volbou při koupi elektrocentrály, a to především pro svou kvalitu a spolehlivost. Kupující si chválí tichý chod s hlučností 87 dB, spolehlivost a nízkou spotřebu, která dosahuje 0,6 l za hodinu. 

Jedinou nevýhodou je vyšší cena, do které se však vyplatí investovat –⁠ kupující bude mít jistotu, že elektrocentrála skutečně vydrží. Čtyřtaktní motor zajistí minimální spotřebu paliva a pro zvýšení výkonu lze sfázovat dvě identické elektrocentrály.

Orientační cena: 31 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

9) Fogo F2001 IS recenze

Úsporná elektrocentrála s vysokým výkonem

Proč jsem vybrala Fogo F2001 IS?

Lehká a kompaktní inverterová elektrocentrála Fogo F2001 IS vhodná i pro citlivou elektroniku, která nabízí výkon až 2 kW, dokáže vytěžit úsporu paliva až 40 %, a to díky chytrému plynu, který reguluje otáčky motoru. Elektrocentrála má moderní a bytelný vzhled, gumové protiskluzové nožky, ochranu proti přetížení a čidlo na kontrolu hladiny oleje –⁠ ten by měl být již doplněný výrobcem. 

Kupující si chválí kompaktní řešení elektrocentrály, nízkou spotřebu paliva a tichý chod o hlučnosti 87 dB (ve skutečnosti může být nižší). Jeden kupující upozornil na nutnost časté výměny oleje. I přes nižší cenu elektrocentrála nabízí mnoho funkcí a velkou spolehlivost.

Orientační cena: 14 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

10) Heron 8896219 recenze

Ideální společník na rekreaci

Proč jsem vybrala Heron 8896219?

Elektrocentrála Heron 8896219 s invertorovým systémem, propracovaným designem, malými rozměry a nízkou spotřebou je vhodná k rekreaci –⁠ a poradí si i s citlivou elektronikou jako je telefon nebo počítač, takže si nemusíte dělat žádné starosti s doplněním šťávy. Elektrocentrála Heron zvládne v závislosti na zatížení pokrýt až desetihodinový provoz. To vše s objemem nádrže 4,5 l a se spotřebou 0,9 l. 

Startování je jednoduché, dodá slíbený výkon a vypadá kvalitně –⁠ to píší spokojení kupující. Maximální výkon je 2 kW, jeden kupující si však postěžoval, že vzhledem k uvedené ceně by elektrocentrála mohla mít výkon vyšší.

Orientační cena: 23 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

SEDM tipů, jak vybrat tichou elektrocentrálu

Vybrat si tichou elektrocentrálu může být hračka, pokud víte, co přesně od ní očekáváte. 

1) Stanovte si svůj rozpočet 

Nezapomeňte si ještě před výběrem určit, kolik peněz chcete do elektrocentrály investovat. I levnější stroj umí udělat hodně parády, pokud budete vybírat podle účelu, ke kterému plánujete elektrocentrálu používat. Platí to však i naopak. Dejte si pozor, že dražší neznamená automaticky lepší.


2) Studujte parametry: Zaměřte se na výkon i spotřebu

Abyste si pořídili kvalitní elektrocentrálu, která bude přesně pro vás, musíte kromě recenzí dbát i na parametry. Dbejte hlavně na výkon a spotřebu. Výkon by měl být zhruba 1-2 kW a spotřeba u benzínové elektrocentrály kolem 0,5 l za hodinu.


3) Rozhodujte podle plánovaného účelu použití elektrocentrály

Elektrocentrály jsou nenahraditelní pomocníci v místech, kde není elektřina, i tak vám však nepomůže každá. Tak například pokud plánujete nabíjet telefony, počítače nebo chcete zajistit provoz televize, budete potřebovat elektrocentrálu, která je vhodná i na citlivá zařízení (regulace napětí AVR) –⁠ v opačném případě by vysoké napětí mohlo vaši elektroniku zničit.


4) Údržba by měla být jednoduchá

Elektrocentrálu můžete použít jak pro kempování, tak i jako případný záložní zdroj energie v domě. I z tohoto důvodu by údržba elektrocentrály měla být co nejjednodušší a měla by být především spolehlivá.


5) Pro úsporu paliva potřebuje elektrocentrála regulátor otáček

Jestliže je vaším cílem pořídit elektrocentrálu, která je úsporná, zaměřte se na to, aby měl její motor zabudovaný regulátor otáček. Díky němu může být úspora paliva až téměř poloviční.


6) Dbejte na přenositelnost

Jestliže elektrocentrálu plánujete brát s sebou do terénu, dbejte také na její váhu. Seženete takovou, která váží kolem 10 kg, ale i těžkou, jejíž váha se blíží k 50 kg –⁠ což není vhodná elektrocentrála k cestování.


7) Rozmyslete si, kam elektrocentrálu umístíte

Měla by být umístěna na vhodném místě, kde je neustálý přístup vzduchu –⁠ zkuste si proto odpovědět, jestli to můžete své elektrocentrále dopřát. Neměla by však být umístěna v obytném místě.

Shrnutí: Podle čeho vybrat nejlepší tichou elektrocentrálu? 

✅ Má elektrocentrála dostatečný výkon?ano
✅ Bude dostačující pro spotřebiče, které používáte?ano
✅ Má model přijatelnou spotřebu?ano
✅ Vyhovuje vám elektrocentrála svou hmotností a velikostí?ano

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma tichých elektrocentrál.

Pokud si vyberete tichou elektrocentrálu (může mít hlučnost od 58 dB) a pokud ji správně umístíte (např. do sklepa nebo mimo centrum vašeho dění), pak o ní nebudete ani vědět.

Mezi oblíbené značky elektrocentrál patří Honda, Scheppach, Zipper nebo Güde.

Elektrocentrála musí být přizpůsobena pro to, aby mohla být venku v extrémním počasí. Běžně elektrocentrály mohou být venku zhruba od 5 do 40 °C.

Videa

4.9/5 - (102 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář