Co je to HEPA filtr & vše, co o něm potřebujete vědět

Pokud jste si v poslední době pořizovali vysavač, je velice pravděpodobné, že jste opakovaně narazili na takzvaný HEPA filtr. Všude jsou vyzdvihovány jeho výhody oproti klasickým prachovým filtrům a u kvalitních vysavačů se stává v podstatě samozřejmostí.

Co si ale pod zmíněným označením HEPA vlastně představit? Jak tento filtr funguje, jaké přináší výhody? A pokud již máte nebo plánujete pořídit vysavač právě s tímto filtrem, jak ho udržovat a čistit, aby vydržel co nejdéle? Na všechny tyto otázky se podíváme a postupně na ně v tomto článku odpovíme. 

TIP: Přečtěte si srovnání nejlepších robotických vysavačů

Co vlastně HEPA znamená?

HEPA filtr, jak už poměrně logicky vyplývá z názvu, je typ vzduchového filtru, který je využíván v moderních vysavačích. Konkrétně název HEPA vychází z angličtiny a je zkratkou z prvních písmen slov High Efficiency Particulate Arrestance, v překladu bychom mohli říct “vysoce efektivní zachytávání mikročástic”. Což vysvětluje hlavní podstatu a účel tohoto filtru. Dokáže totiž zachytit i částice o velikosti od 300 nanometrů s účinností minimálně 99,97 % – to už s trochou nadsázky nemá daleko k dokonalosti. Takovou účinnost ocení hlavně alergici, kterým vysavač s tímto typem filtru z domácnosti odstraní všechny případné alergeny, prach a dráždivé prvky.

Na základě jaké technologie HEPA filtr funguje? 

Technologická konstrukce HEPA filtru stojí za jeho vysokou účinností, a tak není na škodu podívat se, jak vlastně funguje. Je to v podstatě shluk či chumel náhodně uspořádaných vláken. Kombinace té správné šířky a vzdálenosti vláken a tloušťce filtru jako takového zajišťuje nepropustnost škodlivých a dráždivých částic, roztočů, plísní apod. Jemná skleněná vlákna, která mají průměr menší než 1 mikron (což je 0,001 mm), jsou zamotána a stlačena, čímž vytvoří filtr. Ten, ač nepřekračuje šířku 2,5 mm, sestává ze zhruba 2 500 vrstev skleněných nití. 

Pro zvídavější čtenáře možná stojí za zmínku i vznik HEPA filtru –  vynalezen byl totiž ve čtyřicátých letech minulého století, a to v rámci výroby atomové bomby. Požíván byl při projektu Manhattan ve spojitosti s radioaktivitou. 

Kde a jak je HEPA filtr využíván

HEPA filtry se používají na místech, kde je potřeba intenzivně kontrolovat případnou kontaminaci vzduchu, tedy ve výrobě (např. diskových jednotek a mikroprocesorů,  lékařských zařízeních), v jaderném inženýrství, potravinářství, farmaceutickém průmyslu a v nemocnicích. Běžný člověk z něj však může těžit hlavně při úklidu domácnosti, protože HEPA filtr nalezneme v moderních vysavačích. 

HEPA filtry nejsou všechny stejné, mají různou účinnost, od níž se odráží efektivita zachytávání roztočů, alergenů a jemných prachových částic. Je tedy dobré se vyznat v jednotlivých kategoriích – viz následující kapitola. 

Klasifikace – jak se vyznat v HEPA účinnosti HEPA filtrů 

Kvalita a kategorizace HEPA filtrů je pečlivě kontrolována a musí se řídit standardy účinnosti, jejíž normu stanovila Evropská unie. Díky tomu můžeme rozlišit několik tříd dle toho, jak velké procento škodlivých částic filtr zachytí.  Toto je oficiální klasifikace vzduchových filtrů dle ČSN EN 1822:2010:

Hepa Filtr Parametry

Co tato čísla znamenají? Skupina E dříve taktéž spadaly pod HEPA filtry, nyní je přesnější označení hygienické filtry a ač jsou také jistě účinné, přeci jen jsou o kategorii níže než HEPA filtry, o kterých je zde dnes řeč.

HEPA filtry nalezneme v prostřední skupině s čísly 13 a 14. Z tabulky lze vyčíst, že HEPA filtr H13 zachytí celkem minimálně 99,95 % nečistot s průměrem od 0,1 do 0,3 mikrometru. Někoho by mohla napadnout otázka, proč se účinnost filtru měří zrovna na této velikosti částic? Proč ne na větší nebo ještě menší? 

Je to z toho důvodu, že zachytávání drobných částic funguje na základě dvou hlavních principů. Velké částice (větší než 1 mikron) kvůli svým rozměrům skrz filtr neprojdou a zachytí se. Extrémně malé částice neprojdou díky difúzi (nepohybují se rovně, ale v náhodných vzorcích, díky čemuž se do filtru zachytí, i když by byly dostatečně malé, aby skrz vlákna prošly). Částice s průměrem od 0,1 do 0,3 mikrometru jsou ale někde mezi těmito dvěma variantami, a proto jsou pro filtr nejtěžší na zachycení – na difúzi nejsou dost malé, na klasické zachycení nejsou dost velké. Částice této velikosti jsou proto “slabým místem” HEPA filtrů a nejstřízlivěji se na nich odhaduje výkon a účinnost filtru. 

Jak HEPA filtr čistit

Pochopili jsme, co je to HEPA filtr, jak funguje a jaké nám přináší výhody. Naučili jsme se, jak rozpoznat jeho kvalitu a víme, že ho nalezneme ve vysavačích. Co ale ta praktičtější stránka věci – máme vysavač s HEPA filtrem doma a chceme, aby nám co nejlépe a nejdéle sloužil. Na to, jak o HEPA filtr pečovat, se podíváme nyní. 

Hlavním faktorem je, zda máte filtr omyvatelný nebo neomyvatelný. 

Neomyvatelný filtr se bude logicky hůře čistit, můžete jej jen mechanicky oprášit, smést. Musíte být však velmi opatrní a nezacházet s ním nijak hrubě – nevyklepávat o jiný tvrdý povrch, nedrhnout hrubě, nepoužívat na čištění tvrdé nebo ostré kartáče či jiné předměty. Pokud byste si ho při čištění mechanicky poškodili, naděláte víc škody než užitku a můžete ho rovnou vyměnit za nový. Na druhou stranu – neomyvatelné filtry bývají levnější. 

Omyvatelný filtr je naopak dražší, zato s údržbou budete mít méně starostí. S jeho pořízením byste automaticky měli obdržet i návod na údržbu, každopádně obecně platí, že takový filtr se propláchne pod proudem vody, a to dokud vidíte, že z něj teče špinavá voda. Opět však platí, že byste měli s filtrem zacházet jemně a nijak ho nepoškodit. Zpátky do přístroje ho vracejte až po dokonalém vysušení. 

Každopádně platí, že oba dva typy filtrů je potřeba jednou za čas vyměnit – jen u toho neomyvatelného je to poněkud častěji. Dle četnosti vysávání může životnost filtru představovat cokoliv mezi půl rokem a rokem. 

Shrnutí

HEPA filtry jsou zajímavou technologií, která se ujala v mnoha oborech. Běžným lidem ale hlavně zkvalitňují výsledek úklidu a snižují množství prachových částic, alergenů, roztočů a dalších nečistot v domácnosti; zachytí více než 99,5 % těchto částic. Jsou to vysoce účinné filtry vyrobené buď z plastu nebo ze skleněných vláken. Nejvíce je ocení hlavně rodiny s malými dětmi nebo alergici, kteří si potrpí na čistou domácnost. 

Pro správnou účinnost HEPA filtru je potřeba kontrolovat jeho stav – v případě omyvatelného jej občas vyčistit – a jednou za čas jej vyměnit za nový. Na oplátku získáte technologii, s jejíž pomocí nebudou mít roztoči a drobné nečistoty ve vašem domě šanci. 


Podobné články

3/5 - (2 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář