10 tipů, jak eliminovat prach v bytě

Prach v bytě rozhodně není ničím příjemným. Své o tom ví hlavně alergici, ani ostatní však nechtějí mít poličky poseté vrstvou šedi. Nemluvě o situaci, když má přijít důležitá návštěva. Nejhorší na celém boji proti prachu je jeho nekonečnost – ve chvíli, kdy vše utřete můžete z druhé strany místnosti začít zase znovu. Řada z nás se pak ocitá v obdobné situaci jako mýtický Sysifos tlačící do kopce obrovský kámen, jen aby mu těsně před vrcholem vyklouzl – zkrátka začínáme cítit, že je to marný boj. 

I přes nepříliš nadějné vyhlídky ale existuje hned několik způsobů, jak přítomnosti prachu v bytě zamezit a udržet tak domácnost co nejdéle čistou. Tyto tipy vám přinášíme v následujících řádcích.

TIP: Přečtěte si srovnání nejlepších robotických vysavačů

1) Vlhčené ubrousky nebo mokrý hadr

Základem jsou při úklidu vlhké hadříky a je jedno, jestli sáhnete po jednorázových, nebo klasickém látkovém, který namočíte v míse s vodou (alespoň z hlediska efektu na úklid, z šetrnosti k přírodě však dejte raději přednost té druhé variantě – ušetříte tím ostatně i své peněžence). Díky navlhčení se prach na hadr nalepí a nezačne poletovat okolo, jen aby se usadil o kousek dál. Suchý hadr zkrátka prach jen rozvíří. Pokud chcete hadr nahradit ještě efektivnější variantou, pořiďte si speciální rukavici. 

2) Uklízejte odshora dolů

Obecně při úklidu platí, že byste měli uklízet pomyslně odshora dolů – tedy začít povrchy vysoko v místnosti jako jsou vršky skříní, dveří, police, rámy obrazů či lustry. Pak se postupně přesouvat dolů a končit podlahou. Tímto způsobem si zajistíte, že když v první fázi nějaký prach minete a uletí pryč, zachytíte ho ve spodních vrstvách, kam spadnul.

3) Lapače prachu

Všichni víme, o čem je řeč, zmíní-li se lapače prachu. U někoho je to sbírka porcelánových slonů, někdo má stohy starých časopisů, někdo si vystavuje desítky suvenýrů z výletů. Do určité míry jsou samozřejmě hezké a vytváří atmosféru a charakter vašeho domova. Nic by se ale nemělo přehánět, protože čím víc takových drobných lapačů budete mít vystaveno, tím hůř se vám bude kontrolovat prach na nich usazený. Vyberte tedy jen takové, které pro vás opravdu hodně znamenají a jen ty si vystavte. Zbytek nemusíte hned vyhazovat, jen jej odkliďte do nějaké skříňky nebo krabice. 

4) Tkaniny, textílie

S lapači prachu pak souvisí i množství a druhy textilií, které v bytě máte. Hlavně závěsy a záclony jsou v udržení prachu naprostými přeborníky a je proto potřeba je pravidelně prát nebo vysávat. To samé platí o polštářcích. Povlečení na posteli měňte ideálně každý týden, jedná se o oblíbený domov roztočů. V souvislosti s nimi se navíc nově radí nezastýlat postel, protože o to příjemnější podmínky jim k žití a množení ustláním vytvoříte. Postel nechte co nejvíce větrat. Myslete i na plyšáky vašich dětí – pravidelně je buď perte, nebo zmrazte v mrazáku, abyste je roztočů zbavili. 

5) Koberce

Podkategorií textilií jsou koberce, a to jak kusové, tak koberce po celé místnosti. Samozřejmě přináší komfort a mohou vypadat velmi elegantně a příjemně. Počítejte však s tím, že každý takový kousek vám boj s prachem ztíží. Pokud nechcete jejich množství v domácnosti minimalizovat, alespoň je často čistěte, vyklepávejte a vysávejte. Lepší budou také koberce s nízkým vlasem, ve kterých se nezachytí tolik nečistot.

6) Vnitřky skříní a polic

Říká se, že co oči nevidí, to srdce nebolí a je pravda, že pokud uklidíte rozházené věci do skříní, tak si v boji proti prachu pomůžete. Samo o sobě to však ještě nestačí – nechcete-li, aby se na vás při každém otevření skříně vyvalila oblaka prachu. Mějte pořádek i uvnitř, využívejte různých krabic, uzavíratelných pytlů a podobně. 

7) Zvířata

Pokud máte doma zvířata, bude k nim neodmyslitelně patřit i větší množství prachu a nečistot. Většina majitelů domácích mazlíčků s tím počítá a zkrátka přehodnotí své priority ohledně perfektně uklizeného domova. I tak však můžete mít situaci pod kontrolou. Všechny potřeby pro domácího mazlíčka mějte pečlivě uklizené, na jídlo vyžívejte kvalitní uzavíratelné boxy. V případě malých zvířátek pravidelně čistěte klec, terárium nebo výběh. U těch velkých – kočky a psa – je důležité hlavně časté vyčesávání a kartáčování.

8) Roboti a pomocníci

Díky moderním technologiím již existuje celá řada domácích robotů a elektronických vychytávek, které boj s prachem usnadní. Řeč je hlavně o vysavačích, a to jak těch klasických tak i robotických. Pokud chcete zatočit hlavně s prachem, alergeny a roztoči, poohlédněte se po vysavači s HEPA filtrem, který je v likvidaci drobných částic nepřekonatelný a s nímž si může oddechnout nejeden alergik. HEPA filtr dokáže zachytit až 99,97 % prachových částic o zcela mikroskopických rozměrech. 

9) Čističe vzduchu

Zvláště pokud máte obtíže s dýcháním, můžete zvážit pořízení čističky vzduchu. Ty, jak už název napovídá, ze vzduchu eliminují různé nečistoty a dráždivé alergeny. Konkrétní fungování a výkon závisí na vašem výběru, na trhu jich existuje již celá řada nejen s různým účelem ale také v nepřeberném množství designu. Z čističky vzduchu se tak může navíc stát zajímavý prvek v interiéru.

10) Květiny

Už na základní škole jsme se učili, že rostliny jsou nepostradatelnou součástí ekosystému a že mění oxid uhličitý na kyslík, takže květiny mohou sloužit jako přírodní alternativa čističky vzduchu. Řeč je však zcela samozřejmě pouze o těch opravdových, umělé naopak spadají do kategorie lapačů prachu! Nebojte se tedy rostliny přinést do své domácnosti. Jen dbejte na jejich pravidelné sprchování a otírání – i na květinách se může usazovat prach. To jim nejenže škodí, ale navíc pak pro vás ztratí svou užitečnou roli v boji proti prachu.

Shrnutí

Prach není příliš příjemným spolubydlícím, do určité míry s ním však musíme počítat. V tomto článku jsme přinesli několik účinných tipů, které vám pomohou jeho přítomnost eliminovat. Pamatujte, že nejzásadnějším krokem je prevence – čím méně prachu u vás vznikne a čím méně prostoru, textilií a různých lapačů prachu bude moci okupovat, tím méně si budete muset lámat hlavu s tím, jak se ho efektivně zbavovat. 

Prach může způsobovat problém nejen alergikům. Nachází se v něm řada roztočů, bakterií, plísní či toxických kovů, není tak divu, že je také příčinou vzniku astma, různých ekzémů, rýmy, zanětů a komplikací s dýcháním. Nebojte se proto využít moderních technologií, abyste těmto starostem se zdravím zabránili. Na trhu naleznete výkonné čističky a zvlhčovače vzduchu stejně jako účinné vysavače s HEPA filtrem.

A pokud máte nějaký další osvědčený tip, jak s prachem zatočit, určitě se o něj neváhejte podělit.


Podobné články

5/5 - (1 vote)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář