Vůně do vysavače: vše, co o nich potřebujete vědět

Každý z nás (nebo alespoň většina, jak pevně věříme) chce žít v čisté a uklizené domácnosti. K tomu, abychom toho dosáhli, neodmyslitelně patří i vysávání. Jenže co když při vysávání cítíme ze samotného vysavače poměrně nelibý zápach? Podlahu možná nečistot zbavíme, ale nepříjemný odér ve vzduchu, který se z přístroje šíří, moc příjemnému pocitu nepřidá. Takže se pak necítíme dobře ani při vysávání samotném, ani po dokončení úklidu. Jak tento zápach vzniká a jak se ho zbavit poradíme v tomto článku.

TIP: Přečtěte si srovnání nejlepších robotických vysavačů

Odkud se zápach bere?

Vysavač by vám měl pomoci dosáhnout čisté domácnosti, a ne naopak stav ještě zhoršovat. Proč a jak tedy vůbec vzniká zápach, se kterým se jistě mnoho z nás při vysávání setkalo? Existuje hned několik důvodů, které se navíc mohou často kombinovat a násobit. Nejčastější příčinou je zkrátka usazený prach a špinavý sáček, různé druhy vysátých kuchyňských zbytků (máme na mysli například kávu či drobné kousky jídla apod.) nebo lupy a šupinky kůže (což může být krapet nechutná představa, ale i tyto částice vysavač pravidelně vstřebává). V případě majitelů domácích mazlíčků jsou to také zaseknuté zvířecí chlupy. Ve chvíli, kdy vysavač spustíte, teplý vzduch roznese zápach způsobený zmíněnými faktory po místnosti a na nepříjemný a páchnoucí zážitek z úklidu je zaděláno. 

Základním postupem zbavení se zápachu by měla být prevence, tedy udržování přístroje – vysavače – v co nejhygieničtějším stavu, pravidelné vysypávání, čištění a měnění sáčků i filtru. Často však ani to nezabere, a tak se na trhu objevilo řešení, vůně do vysavačů. Tyto vůně nejen že překryjí původní nepříjemný zápach, ale navíc ho rovnou nahradí mnohem příjemnějším aromatem vašeho výběru, které místnost příjemně osvěží. 

Jaké jsou druhy vůní?

Pokud začnete hledat vůně do vysavačů, zjistíte, že existuje mnoho druhů a může být těžké se v nich zorientovat a vybrat správně. S čím se tedy můžete setkat a jaký je vhodný právě pro vás? Postupně se podíváme na ty nejčastější, vaše volba bude hodně záviset také na tom, zda máte vysavač sáčkový nebo bezsáčkový.

Vůně perličkové 

Používají se v případě sáčkových vysavačů, sypou se totiž přímo do sáčků. Případně je také můžete vysypat na zem a vysát – tím docílíte stejného efektu. Perličky neutralizují zápach, do vzduchu šíří vůni dle vašeho výběru (na trhu je pestrá škála od levandule přes citrusy až po vůni louky). Vůně se mění při každé další výměně sáčku, cena na “dávku” je v řádu jednotek korun. 


Vůně granulované 

Taktéž se používají převážně v případě sáčkových vysavačů a taktéž ho vkládáte přímo do sáčku. Oproti perličkovým vůním jsou ty granulované kvalitnější a intenzivnější, vydrží vonět o něco déle, protože jsou pevněji uzavřené, a tak se vůně neodvětrává. Oproti perličkám nejsou nijak výrazně dražší, opět je pořídíte v přepočtu za několik málo korun na dávku. 


Vůně tyčinkové 

Jde o malé tyčinky napuštěné vonnou směsí, které se hodí hlavně do bezsáčkových vysavačů, ale lze je použít i v těch sákových. Vkládá se buď přímo do sáčku nebo do nádoby na prach. Stejně jako výše zmíněné varianty, i tyčinky neutralizují nepříjemné pachy a do vzduchu pouští vůně vašeho výběru. Ani cenou se tyčinky nijak neliší od ostatních variant. 

Tři výše zmíněné alternativy jsou těmi nejčastějšími, dále se ale můžete setkat například s tenkými kotoučky napuštěnými vůní, které fungují ve všech typech vysavačů a nejčastěji se vkládají k výstupu vzduchu z vysavače.

Tipy, jak vybrat vůni do vysavače

Ať už si vyberete kterýkoliv typ provedení, ve všech případech budete mít nepřeberné množství možností co se vůní samotných týče. Jak si vybrat, pokud nemáte již nějakou vyloženě oblíbenou a vyhlédnutou? 

Dle ročního období a sezony 

Vůní do vysavače můžete vytvořit atmosféru dle roční doby. Na Vánoce podpoříte sváteční náladu skořicí, hřebíčkem, mandarinkou, vanilkou, k létu se naopak hodí citrusy nebo kokos, na jaře k Velikonocům si můžete připomenout probouzející se přírodu vůní trávy či louky, podzim patří jablkům. 


Aromaterapie 

Ne nadarmo existuje celý obor, který se zabývá efekty vůní na naši psychiku a zdraví. Pokud chcete návštěvníkům a obyvatelům vaší domácnosti navodit pocit klidu a pohody, sáhněte po levanduli, pro lepší dýchání jsou vhodné různé dřeviny či eukalyptus, grapefruit či mandarinka osvěžují, ylang-ylang je antidepresivní a zmírňuje napjaté nervy. Vůně do vysavačů samozřejmě nebudou mít tak silné účinky jako kvalitní éterické oleje, i tak však jistě zapůsobí a v domácnosti navodí pocit pohody a příjemné atmosféry. 

Ať už ve finále vyberete jakoukoliv variantu, měla by vám být příjemná. Nebojte se vůně často měnit, alespoň se jich “nepřesytíte” a vysávání si můžete pokaždé trochu jinak zpestřit – třeba se z něj díky vůním stane trochu méně nezábavná činnost. 

Existují alternativy?

Pokud si nevyberete ani z jedné oficiálně nabízených variant, existují i tipy na podomácku vyrobené vůně do vysavačů. Mějte však na paměti, že se jedná o improvizovaný přístup, jde tedy spíše o inspiraci, kterou je dobré důkladně zvážit a rozmyslet si, zda tím svůj vysavač spíše nepoškodíte.

Tip 1: Vyberte si esenciální olej nebo parfém dle vašeho vkusu a namočte jím kousek ubrousku nebo vatového tamponku. Ten vložte do sáčku vysavače tak, jako byste to udělali v případě granulovaných nebo perličkových vůní. 

Tip 2: Do vysavače – konkrétně opět do sáčku – umístěte něco aromatického v usušené formě – můžou to být rostliny a bylinky jako například levandule, okvětní lístky růže nebo třeba pomerančová kůra.

Tip 3: Využijte koření. Do sáčku přidejte skořici, muškátový oříšek, kávu nebo nové koření. 

Na internetu jistě najdete řadu dalších domáckých řešení a tipů, ať už na hobby webech, diskuzních forech či sociálních sítích. Pokud máte chuť experimentovat, nikdo vám nebrání, vždy však myslete na to, aby případné pokusy nepoškodily přístroj. Domácí varianty budou také pravděpodobně vonět méně intenzivně než ty kupované. 

Shrnutí

Zápach z vysavače je zcela běžný problém, za který není třeba se stydět. Na druhou stranu dokáže být ale poměrně obtěžující a vzhledem k tomu, že řešení je poměrně jednoduché, vyplatí se s tím něco udělat. Na trhu je několik různých druhů řešení a nepřeberné množství vůní. Vybírejte podle druhu vysavače a samozřejmě hlavně podle vkusu, aby vám byla výsledná vůně v domácnosti příjemná. 

Znovu pro shrnutí, na výběr máte z těchto variant:

  • granulované vůně
  • perličkové vůně
  • tyčinkové vůně
  • kotoučky

Žádná z variant není nijak nákladná, aplikace je velmi snadná. Všechny si jsou v podstatě rovny, snad jen granulovaná bývá intenzivnější. Nebojte se s vůněmi si trochu pohrát a několik jich prostřídat, než naleznete tu pravou. 

Trápí vás zápach z vysavačů nebo jste již objevili kouzlo vůní? A jaká je vaše nejoblíbenější pro příjemnou domáckou atmosféru?


Podobné články

2.3/5 - (3 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář