V dnešní době velká spousta domácností volí raději místo koberců plovoucí podlahy, a to především kvůli snazší údržbě. Pro mnoho majitelů domácích zvířat či rodičů malých dětí je představa pravidelné péče o koberec v domácnosti poměrně náročná, přesto přiznejme si, že koberce jsou zkrátka stále žádaným doplňkem interiérů, který dokáže váš domov krásně zútulnit, v zimě zahřeje a nabízí samozřejmě i další výhody.
TIP: Přečtěte si srovnání nejlepších robotických vysavačů
Obsah článku
1) Vysavače či tepovače = základem je dobrý výběr
Je jasné, že pravidelnému vysávání podlah se zkrátka doma nevyhnete, ať už jste pro koberce nebo proti. Jestliže vlastníte koberce menších rozměrů, je zde samozřejmě možnost zvolit pravidelné vyklepávání, což je ovšem zdaleka ne vždy možné. Na trhu naleznete nepřeberné množství různých typů vysavačů, z nichž mnoho je speciálně určených na konkrétní povrchy. Přímo pro důkladné vysávání koberců se nejlépe hodí tepovače.
Výkonné tepovače koberců vhodné i pro běžnou domácnost můžete u nás obvykle sehnat již od necelých 3000 korun, profesionální tepovače jsou pak na našem trhu k dostání v cenovém rozmezí okolo 6000 až zhruba 20000 korun. Proč tedy zvolit právě tento typ vysavače pro údržbu vašeho koberce? Na rozdíl od běžných vysavačů, jejichž hlavní funkcí je vysávat prach a jiné nečistoty, jsou tepovače nastaveny na vodní bázi hned s několika nádržemi.
Jedna nádržka se obvykle plní čistícím prostředkem, do druhé je odváděna špinavá voda po vyčištění koberce. Tepovač pomocí tlaku nanáší saponát z jedné nádržky mezi kobercová vlákna, což umožňuje hloubkové čištění i u koberců s dlouhým chlupem. Tekutinu, která je vysavačem naplavena do koberce při čištění tepovač ihned odsává zpět do druhé nádržky, což velmi urychluje proces následného schnutí.
Tepovače jsou tedy vysavače určené nejčastěji pro mokré vysávání. Vhodné pro čištění koberce jsou také parní vysavače či další přístroje určené na mokré vysávání, nutno ovšem dodat, že funkce tepovače úplně stoprocentně zastoupit neumí.
Dobře hodnocené vysavače na čištění koberců:
- Kartáčový čistič koberců CleanMaxx TR-3365
- Tepovač koberců Kärcher SE 4001
- Profi čistič koberců CLEANmaxx 800 W Professional RR-1144
- Vysavač SENCOR SVC 5000BL Aquino
- Čistič koberců Bissell 2571N HydroWave
2) Efektivní čištění i bez speciálních vysavačů
V zásadě máme dva způsoby, jakými lze do hloubky efektivně vyčistit koberec:
a) Suché čištění
První možnost je tedy suché čištění bez použití vody a tekutých saponátů. Tato možnost pro vás bude pravděpodobně vhodnější v případě, že máte doma koberec o větší ploše nebo dokonce pokrývá v místnosti celou podlahu. Suché čištění umožňuje koberec opět velmi brzy po úklidu používat. Pro tento způsob čištění se používají nejčastěji účinné přípravky ve formě čistícího prášku či aktivní pěny.
Předtím, než se pustíme do suchého čištění jakýmkoliv prostředkem, je samozřejmě nutné koberec nejdříve důkladně vyklepat či vyluxovat, čímž se zbavíme prachu a jiných viditelných větších nečistot.
Poté se zvolený prostředek jednoduše rozprostře po celé ploše koberce, jestliže vlastníte koberec s delším chlupem, je dobré zapracovat čistící prostředek do vláken kartáčem či houbičkou, aby byl úklid opravdu efektivní. Pěnu nebo prášek nechte vždy působit po dobu, která je uvedena na obalu a poté opět důkladně vysajte.
Suché čistící prostředky pro údržbu koberců
- Vanish Shake & Clean, prášek na čištění koberců
- Čistící prostředek na koberce Tepur
- Dr. Schutz Carpetlife
- MEGUIARS Carpet & Interior Cleaner
- Dr. Schutz Suchá pěna
b) Mokré čištění
Koberec je taktéž před tímto způsobem čištění nutné nejprve zbavit vysavačem viditelných nečistot a prachu, případně opravdu důkladně vyklepat. Pokud tento krok vynecháte, může se vám také stát, že voda spolu s chemickým saponátem tyto nečistoty do koberce jen více zapracuje a následná údržba bude v budoucnu o to náročnější. Následně tedy můžete začít s hloubkovým čištěním mokrou metodou.
Pro tento způsob čištění obvykle můžete v drogeriích či na nejrůznějších eshopech zakoupit tekuté čistící přípravky v kanystrech či lahvích o různé litráži. Od suchých přípravků se tyto liší především tím, že před použitím je nutné je v určitém poměru naředit vodou. Chcete-li si usnadnit práci, je možné použít pro aplikaci již zředěného přípravku na koberec jednoduchý rozprašovač na vodu a poté čistící směs pečlivě zapracovat hluboko do vláken kartáčem či houbičkou, jestliže máte koberec s opravdu krátkým vlasem či dokonce bez, je možné použít jen vlhký hadřík. Saponát nikdy na koberec nelijte přímo z kanystru a nepoužívejte bez ředění doporučeného poměru vody. Co se týká délky působení čističe, v tomto případě je po nanesení pouze potřeba počkat, než tkanina uschne. V letních měsících je nejjednodušší koberec vytáhnout ven, jelikož doma můžete čekat na úplné proschnutí i několik dní.
Nesnažte se proces usychání koberce urychlit sáním utěrkami, suchým hadrem či dokonce luxováním nebo fénováním, jelikož tímto se jednak pochopitelně výrazně snižuje efektivita čistícího přípravku, a jednak někdy můžete takto nechtěně tkaninu dokonce poškodit. Máte-li možnost vyčistit koberec na mokro například v garáži, na chodníku před domem nebo kdekoliv jinde, kde nebude vadit, když voda prosákne skrz, jednoznačně této možnosti využijte vzhledem k tomu, že některé druhy podlah v interiérech, například parkety, se vlhkostí rychle a nenávratně ničí.
Na koberec bezprostředně po vyčištění v ideálním případě aspoň pár hodin nestoupejte a nechejte ho volně schnout. Teprve poté, když je tkanina z obou stran již na omak (i při zmáčknutí dlaní či chodidlem) skutečně úplně suchá, se doporučuje koberec ještě jednou na sucho přejet vysavačem.
Mokré čistící prostředky pro údržbu koberců – náš výběr:
- ValetPro Classic Carpet Cleaner
- Fabric Clean Carpet
- Bissel Wash& Protect – Pet (tento konkrétní přípravek jistě velmi ocení především majitelé domácích zvířat)
- Profi Max Carp Poli
- Amstutz Tap-shampoo
Nezapomínejte na to, že je nezbytné vždy dodržovat instrukce pro použití uvedené na obalu konkrétního výrobku. Tedy nenechávat přípravek působit déle, než je doporučeno výrobcem, ředit výrobek vodou pouze v případě, že je k tomu určen a také dodržovat předepsaný poměr ředění. V době působení zabránit kontaktu s kůží a mimo jiné také uchovávat tyto přípravky mimo dosah zvířat a dětí. Stále se jedná o chemii, která může při pozření napáchat velké škody.
Než aplikujete konkrétní přípravek na váš koberec, ujistěte se, že je výrobek opravdu vhodný pro daný materiál a že například vy či kdokoliv z rodiny netrpíte alergií na látky obsažené v čističi.
3) Babské rady aneb čištění bez chemie!
Občas se zkrátka doma stane nějaká nehoda s jídlem, nápojem, voskem nebo třeba s hlínou či krví, kterou bohužel může odnést právě koberec. S takovou trvanlivou skvrnou je potřeba se vypořádat pokud možno rychle, dříve než zaschne. Po ruce zrovna nemáte žádný účinný čistící prostředek, co teď? Hlavně nepanikařte, i v takové situaci se nabízí prosté řešení v podobě přírodních látek bez chemie, které běžně najdete ve své domácnosti!
a) Jedlá soda
Jedlá soda je opravdu jeden z nejspolehlivějších přírodních čistících prostředků, který si dokáže poradit téměř se vším. Podařilo se vám nedopatřením rozlít na koberec červené víno, horkou čokoládu, prošel se vám po něm někdo v zablácených botách či váš mazlíček se špinavými tlapkami? Zde je jednoduchým a opravdu efektivním řešením vašeho problému právě jedlá soda.
Pokud je původem skvrny tekutina, nejprve papírovými utěrkami důkladně vysajte vše, co jde. Ve chvíli, kdy už je tkanina na omak téměř suchá, nasypte po celé ploše vzniklé skvrny dostatečnou vrstvu jedlé sody, pro lepší účinek ji můžete do koberce zapracovat kartáčem, a poté nechejte působit.
U velmi odolných skvrn, jejichž původcem je právě červené víno, různé syté limonády a džusy nebo čokoláda, se doporučuje nechat sodu působit klidně i přes noc, tedy ideálně nějakých 8-12 hodin. Poté zbytky prášku vysajte. Pokud zrovna doma nedisponujete zásobou jedlé sody, alternativou může být prášek do pečiva, je ovšem třeba použít větší množství.
b) Zelený čaj
Zelený čaj se velmi často doporučuje podávat na detoxikaci organismu, jelikož rostlina má tendenci vázat na sebe toxiny. Mimo jiné takto překvapivě funguje ovšem i s nečistotami na tkaninách. Postižené místo na koberci tedy překryjte vrstvou zelených čajových lístků vylouhovaných v horké vodě a důkladně několikrát přimáčkněte přímo k podkladu. Lístky budou na vzduchu pomalu usychat a během tohoto procesu do sebe také nasávat špínu, kterou chcete z koberce odstranit.
c) Sůl
V domácnosti naprosto nepostradatelná věc, která se vám může hodit nejen při vaření. Při styku s povrchem koberce funguje sůl coby kyselina a spolehlivě už po krátké době působení eliminuje odolné skvrny například od kávy, hlíny, krve či vína a mnoho dalších.
d) Žehlička a savá utěrka
Poměrně specifický způsob odstraňování skvrn z koberce je právě tato zvláštní kombinace. Pomocí těchto dvou věcí běžné denní potřeby můžete svůj koberec snadno zachránit od mastnoty a rozlitého vosku. Postižené místo jednoduše překryjte dvěma až třemi vrstvami papírových utěrek a následně přes ně několikrát přejeďte žehličkou (bez napařování!) nastavenou na nízkou teplotu. Tímto způsobem zajistíte, že mastnota nebo vosk se vlivem tlaku a vyšší teploty vsáknou z koberce do připravených papírových utěrek.
e) Studená perlivá voda
Další možná záchrana před skvrnami od kávy a čokolády, také ale od krve. Při použití perlivé vody může být v případě nedostatečného účinku druhým krokem roztok čpavku, který lze do koberce přes skvrnu zapracovat vlhkým hadříkem.
f) Kyselina citronová
Přírodní kyseliny v citronu mají překvapivě totožné účinky jako například peroxid vodíku nebo čpavek. Jakákoliv z těchto tří látek si v kombinaci s práškovým pracím prostředkem, poradí se skvrnami od barevných džusů a limonád nebo ovocného čaje, případně přímo barevného ovoce.
Práškem nejprve postižené místo zasypeme a poté zakapeme jedním z výše zmíněných.
g) Led
Ledové kostky v igelitovém sáčku mohou být poměrně efektivní první pomoc v případě opět vylitého vosku, také ale žvýkačky, bonbonu, či čehokoliv lepivého na vašem koberci. Led jednoduše přiložte přímo na místo potřísněné voskem či zasažené žvýkačkou a počkejte, než úplně ztvrdne. Poté už půjde tato nečistota z tkaniny velmi snadno sloupnout nehtem.
Shrnutí
Pochopitelně je vždy lepší skvrnám předcházet než muset řešit jejich následky kdekoliv v domácnosti. Pokud se vám však i přesto nějaká ta nehoda stane, s těmito účinnými a především vyzkoušenými radami a tipy se nemusíte bát, že byste o svůj milovaný koberec přišli. Naopak ho díky nim udržíte dlouhodobě hygienicky čistý, krásný, zkrátka jako nový!
Zajímavá videa:
Zdroje:
https://www.datart.cz/novinky/radce-jak_vycistit_koberec.html
https://www.prozeny.cz/clanek/soda-pena-nebo-sprej-vime-co-vycisti-koberec-nejlepe-48014
https://www.xxxlutz.cz/c/jak-vycistit-koberec
https://www.skrblik.cz/navod/jak-vycistit-koberec/
https://cestakbydleni.cz/jak-vycistit-koberec/
Tip: Vyberte si koberec na Biano.cz