TOP 25: nejlepší čaje 2024 - recenze, diskuze a jak vybrat


Výběr redakce

Oblíbený druh zeleného čaje, který poslední dobou roste na popularitě. 

Cena: 300 Kč/30 sáčků


Oblíbená volba

Oblíbený oolong od českého výrobce. 

Cena: 100 Kč/60 g


Mix různých příchutí

Ideální volba, pokud si nedokážete vybrat jen jednu příchuť. 


Cena: 200 Kč/60 sáčků


TOP černý čaj

Balení černého čaje, který je ideální pro ranní probuzení. 


Cena: 200 Kč/100 sáčků
Nejlepsi Caje

Dle dnes dostupných informací nás čaje provází již od 4. století našeho letopočtu. Od té doby se staly nedílnou součástí téměř každého dne. Každý jistě uzná, že není nic lepšího, než se během sychravého dne s takovým horkým šálkem zachumlat pod deku. Na trhu je čajů čím dál tím více, nabídka neustále roste, rozšiřuje se o různé druhy, příchutě, styly přípravy… A jak vybrat ten pravý čaj, na to jsme se zaměřili právě v tomto článku.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Jak jsme již naznačili, do našich krajin se dostává čím dál tím víc exotičtějších druhů čajů. Není tedy divu, že se v jednotlivých pojmenováních člověk rychle ztrácí. Pro lepší přehled si můžete prohlédnout tento seznam nejčastějších druhů.

 • Zelený čaj – asi nejznámější čaj z lístků čajovníku. Kvalitní zelený čaj má příjemně vyváženou chuť, nikdy ne hořkou.
 • Černý čaj – fermentovaný čaj z čajových lístků s výraznou chutí, může se pít samostatně, nebo jako v Anglii, s mlékem.
 • Čaj oolong – přechodná varianta mezi zeleným a černým čajem – je částečně fermentovaný a přestože povzbudí, tak nemá tak vysoký obsah kofeinu jako čaj černý.
 • Bílý čaj – nejméně zpracovaná varianta, obsahuje mladé pupeny sklizené ještě před otevřením listů čajovníku. Výsledkem této šetrné přípravy je velice jemná chuť.
 • Maté – cesmína paraguayská z Jižní Ameriky má specifickou silně nahořklou chuť. Pije se z kalabasy s pomocí bombily a dovede výrazně povzbudit organismus.
 • Bylinkový čaj – tento čaj má obrovské množství podob. Bylinkové čaje můžete pít jen pro chuť, nebo pro konkrétní účinky – meduňka pomůže se spánkem, ostropestřec je dobrý na játra a heřmánek zklidňuje při nachlazení.
 • Ovocný čaj – běžně dostupné, s neomezenými kombinacemi, ideální pro každodenní pití. Pravda, tyto nálevy sice neobsahují lístky čajovníku. I tak si ale své místo našly a mezi čaje je běžně řadíme.

Tento seznam samozřejmě není kompletní a čím hlouběji se do světa čajů ponoříte, tím více jich objevíte.

Odpovědi na tuto otázku se různí. Vědci z VFU v Brně byl nedávno proveden výzkum, který dokázal, že kvalitou jsou obě varianty srovnatelné.

Pokud se ale zeptáte milovníků čaje, tak budou z valné většiny volit sypaný. Proč? U sypaných čajů se dá mnohem lépe kontrolovat kvalita, zpracovatel, či původ čaje. Koupíte-li si sypaný čaj, tak si můžete snadno prohlédnout jednotlivé komponenty – dlouhé čajové lístky s fascinující strukturou, sušené plátky růže, kostičky jablka… Tento prožitek bohužel porcované variantě chybí a často se to odráží i na chuti.

Ve finále je to tedy jen a jen na vás, ale obecně by se dalo říci, že pokud hledáte plnohodnotný zážitek a máte čas si čaj vychutnat, sáhněte po sypaném. Jestliže ale potřebujete dát přednost praktičnosti, snadné přípravě a rychlosti – například při cestě do práce a podobně, tak vybírejte sáčkový.

Recenze nejlepších čajů

 1. Kyosun Bio Matcha Tea Harmony
 2. Oxalis Ti Kuan Yin – Železná bohyně milosrdenství
 3. Biogena Maxi Majestic Tea
 4. Ahmad Earl Grey
 5. Oxalis Babiččina zahrádka
 6. Kyosun Bio Matcha Tea Premium
 7. Biogena Tea2O kazeta mix
 8. Oxalis Česká louka Ájurvédský čaj
 9. Pomeranč s kořením
 10. Grešík Velká čajová kolekce
 11. Oxalis Earl Grey Imperial
 12. ManuTea Dračí čaj
 13. Oxalis Rooibos Citrus-zázvor
 14. Eilles Tea deluxe bylinná zahrada
 15. Oxalis Lung Ching Dračí studna
 16. Bylinný čaj Harmonie chutí
 17. ManuTea Jedinečné mango
 18. Oxalis Sencha Miyazaki
 19. Bylinný čaj Příjemný večer
 20. Oxalis English Breakfast Tea
 21. Bylinný čaj Pro radost
 22. ManuTea Píseň Karibiku
 23. Oxalis Pu-Erh
 24. Citrus Matcha
 25. Bylinný čaj Pro duši i tělo

   

Oblíbený druh zeleného čaje, který poslední dobou roste na popularitě. 

Matcha vzniká namletím čerstvých čajových lístků a vyniká svou specifickou výrazně zelenou barvou. Bio Matcha Tea Harmony tento čaj nabízí v praktických sáčkových baleních (celkem v produktu najdete 30 sáčků), která zabezpečují správné skladování a usnadňují přípravu – čaj není třeba odměřovat a porcovat, zkrátka ho jen zalijete vodou.

Tento čaj je pěstován v Japonsku, konkrétně v oblastech Shizuoka a Aichi, má několik certifikací (včetně Bio). Obsahuje vysoký podíl antioxidantů, aminokyselin a vlákniny, celkově má na tělo povzbuzující účinek. Z matchy se navíc v dnešní době dají připravovat i různé dezerty!

Velikost balení30 sáčků
Cena300 Kč
DruhZelený
TypPorcovaný

VÝHODY

NEVÝHODY

Oblíbený oolong od českého výrobce.

Oolong je někde mezi zeleným a černým čajem, v balení tedy naleznete polofermentované listy čajovníku s výraznou chutí. Právě chuťový prožitek, hned vedle exotického názvu, zaujme nejvíce, a to hlavně pokud dáváte přednost klasice a nemáte zájem o žádné příchutě či aromata navíc. Zkrátka kvalitní čistý oolong z Číny.

Z čaje je možno připravit pět nálevů a i recenze zákazníků potvrzují, že tento sypaný čaj vás jistě nezklame. Drobné balení může posloužit i jako dárek.

Velikost balení60 g
Cena100 Kč
DruhOolong
TypSypaný

VÝHODY

NEVÝHODY

Ideální volba, pokud si nedokážete vybrat jen jednu příchuť. 

Luxusně vypadající balení porcovaných čajů Biogena potěší i jako dárek. V krabičce naleznete celkem 60 sáčků o 6 různých příchutí – Acerola + Černý bez, Aloe vera + Cernica, Alojzia + Citronela, Noni + Švestka, Bílý čaj + Granátové jablko, Goji + Limetka.

Tento čaj od českého výrobce tak zpříjemní každý den trochu jinou variantou a vy se jej díky střídání druhů tak rychle nepřepijete. Hodí se, pokud hledáte praktičtější variantu, protože je porcovaný.

Velikost balení60 sáčků
Cena200 Kč
DruhRůzné druhy
TypPorcovaný

VÝHODY

NEVÝHODY

Balení černého čaje, který je ideální pro ranní probuzení. 

Earl Grey je oblíbená varianta černého čaje hlavně hned po probuzení k snídani. Má lehké citrusové tóny, výraznou chuť a pokud si jej chcete vychutnat opravdu poctivě britsky, tak je možné do něj přidat trochu mléka.

Jedná se o sáčkový čaj, k jeho přípravě stačí zajít sáček horkou vodou a nechat 3 až 5 minut louhovat. Hlavní výhodou je, že toto balení vám vydrží opravdu dlouho – i pokud byste pili šálek každý den, tak vystačí na déle jak tři měsíce.

Velikost balení100 sáčků
Cena200 Kč
DruhČerný
TypPorcovaný

VÝHODY

NEVÝHODY

Sypaný ovocný čaj, který vás vrátí do dětství na venkově. 

Česká firma Oxalis nabízí originální ovocný čaj, který obsahuje ibišek a červené plody – bezinky, jablko, arónii, červenou řepu, ostružiny, červený rybíz, maliny, jahody a listy ostružiníku. Čaj je sypaný, jedno balení obsahuje 80 gramů této směsi. Příprava je snadná – směs zalejete vroucí vodou a necháte zhruba 6 minut louhovat.

Tento čaj je ideální pro každodenní pití, vrátí vás do dětství, připomíná chuť léta. Vhodný je i jako drobný dárek.

Velikost balení80 g
Cena100 Kč
DruhOvocný
TypSypaný

VÝHODY

NEVÝHODY

Oblíbený Matcha čaj prémiové kvality. 

Čaj z namletých ručně sbíraných čajových lístků v Bio kvalitě, to se skrývá v baleních Kyosun Bio Matcha Tea Premium. Tento čaj je poslední dobou čím dál tím více populární. Pomáhá s koncentrací, má vysoký obsah antioxidantů a celkově povzbuzuje organismus. Konkrétně tento má velice jemnou chuť, vysoký obsah kofeinu a celou řadu certifikací.

Oproti Matcha Tea Harmony, který recenzujeme výše, je tento ještě intenzivnější – více zelený, s vyšším obsahem antioxidantů i kofeinu. Nehodí se proto jako surovina k vaření – kvůli své jemnosti. Pokud chcete Matchu pít a hledáte nejvyšší kvalitu, pak to může být ta správná volba.

Velikost balení20 sáčků
Cena300 Kč
DruhZelený
TypPorcovaný

VÝHODY

NEVÝHODY

Kombinace ovocných a bylinných čajů v praktickém balení. 

Pokud si nedovedete vybrat jen jeden druh čaje, pak byste možná mohli ocenit tuto praktickou kazetu. Naleznete v ní celkem 60 sáčků s 6 různými příchutěmi – Brusinka & Pitahaya, Zázvor & Mandarínka, Hrozno & Withania, Hruška & Maca, černý rybíz & Acai, Broskev & Bacopa.

Tato čajová kolekce potěší i jako dárek. Uživatelé jsou spokojení hlavně s chutí, větším výběrem netradičních kombinací přísad a s hezkým designem.

Velikost balení60 sáčků
Cena200 Kč
DruhRůzné druhy
TypPorcovaný

VÝHODY

NEVÝHODY

Bylinný čaj podporující imunitu, ideální pro milovníky české přírody. 

Tento čaj od českého výrobce Oxalis v sobě spojuje typické a zdraví prospěšné bylinky, které pocházejí z českých luk. V 50 gramovém balení tohoto sypaného čaje konkrétně naleznete květy černého bezu a lípy, mateřídoušku, listy jitrocele, meduňku lékařskou a růži šípkovou. Dohromady tyto bylinky podporují hlavně dýchací systém a uklidňují.

Bylinky se při přípravě zalijí vodou a nechají se 8 až 10 minut louhovat. Tato směs udělá radost každému milovníkovi české přírody, protože všechny přísady opravdu pocházejí z Česka.

Velikost balení50 g
Cena100 Kč
DruhBylinný
TypSypaný

VÝHODY

NEVÝHODY

Čaj inspirovaný tradičním indickým systémem lékařství.

Ájurvéda je celostní systém indického lékařství, který v poslední době roste na popularitě spolu s tím, jak se lidé snaží pečovat o své zdraví přírodní cestou. Tento čaj tedy obsahuje poměrně exotickou kombinaci prospěšných bylinek – zázvor, rooibos, kardamom semeno, skořici, pomerančovou kůru, hřebíček, přírodní aroma a květ měsíčku.

Jedná se o sypaný čaj od českého výrobce. Čaj má výrazně kořeněnou chuť a udělá vám radost hlavně v zimních dnech, protože příjemně zahřeje.

Velikost balení70 g
Cena100 Kč
DruhAjurvédský
TypSypaný

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Kombinace oblíbených čajů v nostalgickém balení.

Láká vás nákup poctivých a tradičních čajů, ale nedovedete si vybrat konkrétní druh? Pak by vás mohla zaujmout Velká čajová kolekce od české firmy Grešík. Kromě toho, že jde o kvalitní čaje za dobrou cenu, tak můžete balení využít i jako dárek.

V kolekci naleznete celkem 90 sáčků s 9 různými příchutěmi – Zázvor & Citrón & Med, Sedmikvítek, Rakytníkový, Aronie & Šípek & Černý rybíz, Indiánské léto, Rooibos Malina, Šípkový čaj s medem, Memory of Tea a Gunpowder.

Velikost balení9 x 10 sáčků
Cena300 Kč
DruhRůzné druhy
TypPorcovaný

VÝHODY

NEVÝHODY

Kvalitní varianta pro milovníky tradičních čajů.

Pokud nechcete s čajem příliš experimentovat a hledáte základní a tradiční chutě, pak byste mohli zkusit Earl Grey Imperial. Poctivý černý ceylonský čaj Ruhuna, bergamotové aroma a jasmín – to se skrývá v balení od českého výrobce Oxalis.

Čaj pochází ze Srí Lanky a rozhodně jím můžete někoho potěšit i jako dárkem. V jednom balení je 60 gramů sypaného čaje.

Velikost balení60 g
Cena100 Kč
DruhČerný
TypSypaný

VÝHODY

NEVÝHODY

Hřejivý čaj z pestré směsi bylinek i ovoce. 

Tento sypaný čaj v sobě skrývá kombinaci zeleného čaje, oolongu, kousků dračího ovoce, bílého čaje, žlutého čaje, přírodního aroma, jader růžového pepře, malin, ostružin, heřmánku a vanilky. Po zalití horkou vodou můžete očekávat jemnou a vyváženou chuť s mnoha odstíny a sytou barvu i vůni.

Výhodou balení je, že si můžete vybrat z mnoha velikostí (konkrétně pěti) – od 50 gramového vzorku až po kilový sáček.

Velikost balení50 g
Cena100 Kč
DruhSměs
TypSypaný

VÝHODY

NEVÝHODY

Tradiční Rooibos s výraznějším dozvukem zázvoru. 

Výrobce Oxalis má opravdu pestrou nabídku sypaných čajů. V seznamu recenzovaných čajů tak nesmí chybět ani varianta Rooibos Citrus-zázvor. Tento čaj udělá radost hlavně v zimních dnech nebo při mírných pocitech nachlazení – čaj hezky hřeje a zázvor v kombinaci s citrusem povzbudí.

Zázvor a citrus ale není vším, co v balení najdete. Sypaná směs totiž obsahuje rooibos (78,6 %), pomerančovou kůru (3,9 %), papáju, aroma, červený pepř, santalové dřevo, zázvor (1,9 %), květy pomerančovníku, chrpy a levandule a ženšen.

Velikost balení70 g
Cena100 Kč
DruhRoiboos
TypSypaný

VÝHODY

NEVÝHODY

Sáčkové čaje s kombinací rooibos a bylinek. 

Čaj bylinná zahrada má zajímavé složení – citrónovou šťávu, arabskou mátu, rooibos, sladké dřívko, skořici, mátu peprnou, květ divizny, fenykl, bezinku, heřmánek a listy ostružiny. Zmíněné bylinky mají mnoho pozitivních účinků na zdraví.

Díky porcovanému balení je příprava velice jednoduchá. Čaj pochází z Německa a celá krabička vám vystačí na 25 porcí.

Velikost balení25 sáčků
Cena100 Kč
DruhSměs
TypPorcovaný

VÝHODY

NEVÝHODY

Ideální pro milovníky tradičního a poctivého zeleného čaje.

 

Tento čaj má velice exotický název. Skrývá se pod ním čistý pravý zelený čaj, který je charakteristický svými dlouhými plochými listy. Díky tomu, že je čaj sypaný, tak si můžete kvalitní složení sami prohlédnout. Chuťový profil je jemný, s lehce nasládlým pozadím – samozřejmě při dodržení správné přípravy.

Tento čaj udělá radost všem milovníkům tradice, jedinou nevýhodou je snad poměrně malé balení – 40 gramů.

Velikost balení40 g
Cena100 Kč
DruhZelený
TypSypaný

VÝHODY

NEVÝHODY

Elegantní balení čaje s lahodnou a vyváženou chutí. 

Sypaný čaj Harmonie chutí v sobě skrývá sílu bylinek – ibišek, lípu, chrpu, černý bez a růži. Louhuje se 5 až 10 minut, má jemnou a vyváženou chuť.

Výhodou tohoto čaje je krásné balení v plechovce, díky kterému můžete čaj využít i jako dárek. Potěší převážně ženy.

Velikost balení65 g
Cena100 Kč
DruhBylinný
TypSypaný

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Kvalitní ovocný čaj s výraznou chutí i vůní, na léto i do zimy. 

Pokud hledáte kvalitní sypaný ovocný čaj, pak by vás mohla zaujmout směs Jedinečné mango od ManuTea. Příjemně hřejivý čaj ideální ke každodennímu a celoročnímu popíjení s pestrým spektrem chutí.

Co konkrétně se v balení tohoto čaje skrývá? Kousky ananasu, mango, kousky jablka, kousky bílého jablka, kousky pomeranče, kousky jahod, květ měsíčku lékařského, přírodní aroma a světlice barvířská. Směs je vhodná i jako ice tea. Koupit můžete různě velká balení – od 50 gramů až po 1 kilogram.

Velikost balení50 g
Cena100 Kč
DruhOvocný
TypSypaný

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Luxusní japonská Sencha pro náročné

Tato Sencha z prefektury Miyazaki potěší milovníky kvalitních zelených čajů. Drobné a tenké lístky chutnají mírně nasládle, připomínají aroma lískových oříšků a hrají jemnými smetanovými odstíny.

Český výrobce Oxalis si zakládá na kvalitních sypaných čajích, které jsou vhodné i jako dárek. V tomto případě však musíte počítat s nadstandardně vysokou cenou.

Velikost balení70 g
Cena400 Kč
DruhZelený
TypSypaný

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Čaj vhodný i jako dárek, ideální k večerní pohodě. 

Bylinná sypaná směs vám udělá z každého večera příjemný zážitek. Konkrétně se skládá z meduňky, máty, ostružiny a oplodí pomeranče. Tyto bylinky navozují klid a celkově harmonizují.

Bylení tohoto sypaného čaje je řešeno elegantní plechovkou, takže jistě udělá radost i jako dárek.

Velikost balení60 g
Cena1 0 Kč
DruhBylinný
TypSypaný

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Ideální start každého produktivního dne.

Chcete vstávat v anglickém stylu? Černý čaj po ránu díky obsahu kofeinu povzbudí a naladí na nový den. Pít jej lze i s přidáním trochy mléka – v autentickém britském stylu. V chuti můžete zaznamenat také aroma medu nebo kakaa.

Oxalis je česká a ověřená značka sypaných čajů, se kterými nesáhnete vedle.

Velikost balení60 g
Cena100 Kč
DruhČerný
TypSypaný

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Chuťově výrazný a přitom jemný sypaný bylinný čaj.

Velice oblíbený sypaný bylinný čaj, který v sobě kombinuje květ černého bezu, nať meduňky, květ lípy, list maliny a květ chrpy. Má vyrovnanou a jemnou chuť, je vhodný pro každodenní pití. Čaj stačí zalít horkou vodou a nechat 5 až 10 minut louhovat.

Elegantní balení je vhodné i jako dárek.

Velikost balení60 g
Cena100 Kč
DruhBylinný
TypSypaný

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Kvalitní čaj s velkými kousky exotického ovoce. 

Chcete se s každým šálkem čaje přesunout do dalekých a exotických krajin? Pak byste měli vyzkoušet ManuTea Píseň Karibiku. Právě karibskou oblastí je tento ovocný sypaný čaj inspirován. Obsahuje jablko, ananas, mango, papáju, kyselinu citronovou, broskev a přírodní aroma.

Čaj se hodí i pro přípravu Ice Tea, koupit jej lze v několika velikostech – 50 gramů až 1 kilogram.

Velikost balení50 g
Cena100 Kč
DruhOvocný
TypSypaný

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Výrazný černý čaj pro milovníky tradice.

Pokud hledáte pravý černý čaj, pak by vás mohl zaujmout právě tento sypaný Pu-Erh. Jedná se o černý čaj z oblasti Yunnan, který se vyznačuje výraznou a zemitou chutí.

Oxalis je oblíbeným českým výrobcem a s touto variantou jistě nesáhnete vedle. Balení by mohlo udělat radost i jako dárek.

Velikost balení90 g
Cena400 Kč
DruhZelený
TypSypaný

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Oblíbený matcha čaj s pozitivními účinky na zdraví v kombinaci s citrusem. 

Jemně mleté lístky zeleného čaje jsou velice oblíbené díky svému pozitivnímu účinku na zdraví – obsahují antioxidanty, pomáhají hubnout, dodávají energii a podporují koncentraci. Tato varianta je ještě navíc doplněna citrusovou chutí a mučenkou.

Produkt má Bio certifikaci a snadno se připravuje. Počítejte však s vyšší cenou oproti klasickým čajům.

Velikost balení90 g
Cena400 Kč
DruhZelený
TypSypaný

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Hřejivý bylinkový čaj se svěží chutí.

Tento jemný čaj udělá radost za každého počasí a v kteroukoliv denní dobu. Je sypaný a kombinuje několik různých bylinek: list ostružiny, citronovou trávu, malinový list, list slézu a nať mateřídoušky. Čaj příjemně zahřeje, hodí se ale přitom i na přípravu za studena.

Velikost balení60 g
Cena100 Kč
DruhBylinný
TypSypaný

 

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat čaj

1) Rozhodněte se, zda chcete sypaný nebo sáčkovaný.

Sáčkové (porcované) čaje jsou praktičtější a snadnější na přípravu, sypané však mají většinou výraznější chuť a kvalitnější složení.


2) Vyberte dle konkrétního účelu.

Čajů je mnoho druhů a každý se hodí na něco trochu jiného. Zelené a černé obsahují také kofein, takže vás potěší hlavně ráno a naopak není doporučováno pít je na večer. Tyto čaje také zlepšují metabolismus a tím pomáhají spalovat kalorie, což směřuje ke změně indexu tělesné hmotnosti. Bylinné čaje mohou podpořit zdraví a léčit, neměly by se ale pít dlouhodobě – většinou fungují spíše cíleně. Ovocné jsou ideální pro každodenní pití.


3) Zvolte si, jakou chcete chuť

I když si vyberete druh čaje, tak máte stále obrovské možnosti, co se chuti týče. Existuje nespočet kombinací, příchutí, ingrediencí… Nabídka je široká a je jen na vás, zda máte chuť na svěží citrusy, výraznější zázvor nebo jemnou mátu.


4) Rozhodněte se podle ceny

U čaje do určité míry jistě platí, že kvalita odpovídá ceně. Nemusí to nutně znamenat, že musíte koupit tu nejdražší značku, jen abyste si pochutnali. Jen rovnou neodsuzujte dražší čaje. Nejdříve si řekněte, odkud čaj pochází, jaké v něm jsou ingredience, jestli má apř. BIO certifikaci, jestli se jedná o malou značku, která musí cenu trochu zvýšit, aby mohla kvalitní čaje dál dodávat… A pokud vám po těchto otázkách cena dává smysl, zainvestujte i do dražšího čaje.


5) Kupujte vhodnou velikost balení

Pravda, čaj se jen tak nezkazí. Přesto není nutné mít doma půl kilogramu sypaného čaje, pokud si ho dáte dvakrát do týdne. Časem totiž z čaje například ubývá kofein.


6) Dejte na doporučení

Pokud si stále nejste jistí a přitom chcete zkusit něco zajímavého a dobrého, nebojte se zeptat i ve specializovaných prodejnách či online. Prodejci dokáží ochotně poradit a dle vašich preferencí najít tu správnou volbu.

Oblíbené druhy a značky čaje

Značek čajů je dnes velké množství a je těžké se v nich zorientovat. Tento seznam tak není kompletní a samozřejmě existuje celá řada výborných čajů, které nezmíníme. Jsou ale značky, po kterých lidé sahají často. Každý má trochu jiného oblíbence, pravidelně se však opakují například tyto značky:

 • Oxalis
 • Grašík
 • Leros
 • Basilur
 • Ahmad Tea London
 • Teekanne
 • Loyd
 • ManuTea

Často kladené otázky

O čaji hodně vypovídá již jeho podoba – první kontrolu tak můžete zkontrolovat pohledem. Je jistě logické, že porovnáte-li prachovou drť a celé, dlouhé kousky lístků či ovoce, pak ta druhá varinata poskytne plnější chuťový zážitek.

Záleží na konkrétním druhu čaje. Obecně je to mezi pěti a deseti minutami, řídit se však musíte informacemi na obalu. Instrukce je vhodné dodržet, jinak by byl čaj příliš nevýrazný, nebo naopak příliš silný a nahořklý.

Pro přípravu sypaných čajů se prodávají praktická sítka nebo vajíčka. Ta umožní směsi, aby se louhovala ve vodě, přitom však zůstanou na jednom místě a nebudou se vám plést do čaje při pití.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)