TEST 24+ nejlepších káv 2024 - zrnková i mletá [recenze]


Výběr redakce

Oblíbená zrnková káva z latinské Ameriky. 

Orientační cena: 400 Kč/kg


Bez kofeinu

Skvělá volba pro milovníky kávy, kteří nemohou kofein. 

 Orientační cena: 200 Kč/250 g


Aromatizovaná

Mletá káva ideální pro experimentátory.

 Orientační cena: 200 Kč/150 g


Oblíbená volba

Populární kombinace robusty a arabicy půl na půl. 

Orientační cena: 400 Kč/kg

Nejlepsi Kava

Málokdo si dovede představit svůj den bez horkého šálku dobré kávy. Není divu, že si tento nahořklý nápoj našel cestu do našich domovů a životů – však má celou řadu prokázaných pozitivních účinků. Mimo to, že dokáže povzbudit a dodat energii, tak je také skvělým zdrojem antioxidantů, snižuje riziko vzniku rakoviny, má kladný vliv na psychiku a podporuje činnost srdce a cév. 

Nic se však nemá přehánět a pokud chceme, aby nám káva prospívala, pak musíme dodržovat správné množství a dbát na kvalitu nápoje. Hlavně s druhým ze zmíněných bodů pomůže tento článek – podíváme se na to, jaké typy káv jsou na trhu, nabídneme několik konkrétních recenzí a zodpovíme nejčastější dotazy, které s koupí a přípravou kávy souvisí. 

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Při nákupu kávy narazíte na různá značení a pojmy. Možná jste ani nikdy neřešili, co přesně znamenají. Pokud nejste vyloženě fajnšmekry a nehledáte exotičtější odrůdy (např. Typica, Bourbon, Gesha, Excelsa, Liberica…), pak jistě znáte hlavně tyto dvě varianty:

 • Káva odrůdy Arabica – Nejčastější a nejoblíbenější volba, představuje asi 70 % celosvětové sklizně kávy. Obsahuje více cukru a tuku, takže nabízí plnou a příjemnou chuť s řadou pestrých podtónů. Arabika se pěstuje ve vysokých nadmořských výškách, a to až 2 000 m.n.m.
 • Káva odrůdy Robusta – Oproti známější arabice má více hořkou a zemitější chuť, obsahuje také více kofeinu. Její pěstování není tak náročné, takže není tak drahá.

Odrůdami kávovníku výběr káv samozřejmě nekončí. Samostatnou kapitolu pak tvoří například tyto druhy:

 • Bezkofeinová káva – Vzniká z klasických kávových zrn, jen je následně kofeinu uměle zbavena. Existují dvě varianty tohoto procesu – švýcarská a eropská. Evropská používá chemii, o něco šetrnější je tedy ta švýcarská s pomocí vody a aktivního uhliku.
 • Zelená káva – I zelená káva má svůj původ v běžných zrnech kávovníku. Ten hlavní rozdíl je v tom, že zrna neprojdou pražením (a proto si zachovávají zelenou barvu – odtud tedy název). Nemá klasickou chuť kávy, je třeba si na ni zvyknout. Výhody zelené kávy se skrývají v prospěšných účincích na tělo a v podpoře hubnutí.
 • Cibetková káva – Velice netradiční a drahá varianta. Drobné šelmy cibetky čas od času snědí zrnka kávy. Cibetková káva se pak připravuje z jejich trusu. Zde je nutno upozornit na smutnou realitu dnešní doby. Cibetky si opravdu dají kávu jen jednou za čas a najít pak v přírodě jejich “výtvory” není snadné. S rostoucí poptávkou se tak tito tvorové začali chytat, zavírat a kávou krmit násilím, zcela proti jejich přirozenosti. Při výběru kávy je tedy dobré na toto pamatovat a raději tyto praktiky nepodporovat.

Poté, co si vyberete druh kávy, dostanete na výběr také ze tří různých forem. Každá má své výhody i nevýhody a záleží jen na vašem vkusu, chuti a nejčastějším způsobu přípravy kávy. V jaké formě tedy můžete kávu koupit?

 • Zrnková káva – V balení naleznete celá pražená kávová zrna. Je na vás, abyste si je při přípravě namleli. Zrna mají obecně nejlepší chuť a vůni, jelikož budou namletá čerstvě. Příprava je ale náročnější – budete potřebovat mlýnek a ideálně french press, případně robotický kávovar
 • Mletá káva – Tato kávová zrna jsou již namleta přímo od výrobce. Zjednoduší vám přípravu, jelikož kávu již máte připravenou k použití. Jedná se o takovou zlatou střední cestu mezi praktičností a chutí.
 • Instantní káva – Nejrychlejší a nejsnadnější varianta přípravy – kávu stačí zalít horkou vodou a je to. Musíte však částečně obětovat požitek z chuti a vůně.

Recenze nejlepších káv

 1. Lavazza Qualitá Oro
 2. Illy Decaf
 3. Oxalis Pomeranč – čokoláda
 4. Lavazza Top Class
 5. Segafredo Intermezzo
 6. Lavazza Qualita Rossa
 7. Illy Classico
 8. DeLonghi Kimbo Espresso 100% Arabica
 9. Oxalis Irish Cream
 10. Black insomnia
 11. Grizly 100% Arabica Premium Selection
 12. Oxalis Barbados
 13. Gourmet Káva Kuba Lavado
 14. Oxalis Baileys
 15. Čerstvá Káva Costa Rica Tarrazu
 16. Alesio Peru
 17. Etiopie Chelchele
 18. Davidoff Espresso 57
 19. BrainMax Coffee Honduras SHG BIO
 20. Marley Coffee Buffalo Soldier
 21. Salvia Paradise Brasil Santos
 22. Ritual Decafeinated
 23. Blendea Supercoffee
 24. Powerlogy Organic Coffee

Oblíbená zrnková káva z latinské Ameriky. 

Tato káva obsahuje zrna 100 % pražené arabiky ze Střední a Jižní Ameriky. Arabika se vyznačuje plnou chutí a nižším obsahem kofeinu. Konkrétně Qulitá Oro chutná mírně sladce, v podtónech můžete cítit ovocnou a květinovou chuť. Stupeň intenzity uvádí výrobce na hodnotě 5 z 10.

Káva má dobrý poměr kvality a ceny, vybrat si můžete z balení 1 kg nebo 500g. Na internetu naleznete spoustu recenzí spokojených zákazníků, kteří si nejvíce pochvalují vyváženou chuť bez výrazné kyselosti. Tato káva je vhodná pro všechny typy příprav.

Orientační cena: 400 Kč/kg

VÝHODY

NEVÝHODY

Skvělá volba pro milovníky kávy, kteří nemohou kofein. 

Zrnková 100% Arabica, po které můžete sáhnout v případě, že se potřebujete vyhnout kofeinu, a to z jakýchkoliv důvodů. Zrna jsou středně pražená, chuť je plná a výrazná. O chuťový zážitek tedy nebudete ochuzeni. Káva je vhodná pro jakékoliv typy přípravy, prodává se v praktických dózách po 250 g.

Zákazníci si nejvíce pochvalují plnohodnotnou chuť – chybějící kofein ji nijak nedegraduje. Dle informací však Illy k odstranění kofeinu používá evropskou, tedy chemickou variantu.

Orientační cena: 200 Kč/250 g

VÝHODY

NEVÝHODY

Mletá káva ideální pro experimentátory.

Pokud hledáte něco zajímavějšího a netradičního, pak můžete zkusit aromatizovanou kávu od Oxalis. Konkrétně tato mletá 100% arabika má aroma pomeranče a čokolády. Firma Oxalis je česká a kromě kávy se specializuje také na sypané čaje.

Tato káva je ideální k popíjení pro její speciální chuť, hůře z ní proto připravíte jiné druhy než espresso. Výborně poslouží například i jako dárek, a to nejen díky skvělé a netradiční chuti, ale i elegantnímu obalu.

Orientační cena: 200 Kč/150 g

VÝHODY

NEVÝHODY

Populární kombinace robusty a arabicy půl na půl. 

Lavazza Top Class patří k velice oblíbeným volbám nejen v Česku. V balení se skrývají celá zrna ze Střední a Latinské Ameriky a Indie s Jávou. Konkrétně jde přesně o polovinu zrn arabika a polovinu zrn robusta. Z obou druhů i tak bere to nejlepší – má střední obsah kofeinu, výraznou a nepříliš hořkou chuť s náznakem čokolády a skořice a hodí se pro jakýkoliv druh přípravy, klidně i v kávovaru.

Prodává se ve velkých, a 1 kg baleních, takže je ideální, pokud máte doma velkou spotřebu kávy. Zákazníci hodnotí Lavazzu Top Class jako dobrou a kvalitní kávu za rozumnou cenu.

Orientační cena: 400 Kč/kg

VÝHODY

NEVÝHODY

Dobrá káva za příznivou cenu od oblíbeného výrobce. 

Zrnková káva s podílem 60 % arabiky a 40 % robusty. Značka Segafredo také patří mezi oblíbené volby a konkrétně tato řada rozhodně vede. Má plnou chuť a hustou pěnu, ucítit můžete kořeněné tóny.

Káva se prodává ve velkém 1 kg balení a patří k těm levnějším variantám (a to i díky tomu, že obsahuje levnější robustu). Ideální káva pro běžné domácí použití a přípravu ranního espressa.

Orientační cena: 200 Kč/kg

VÝHODY

NEVÝHODY

Kvalitní zrnková káva s vyváženou chutí. 

Lavazza Qualita Rossa se od většiny zde zrecenzovaných káv liší svým poměrem odrůd – konkrétně obsahuje 40 % arabiky a 60 % robusty. V její lahodné chuti můžete zaznamenat čokoládové tóny a celkově vyznívá jako zemitější. Díky vysokému poměru robusty má tato káva vysoký obsah kofeinu a je středně intenzivní. Zákazníci si pochvalují hlavně plnou chuť a dobrou kvalitu.

Orientační cena: 600 Kč/kg

VÝHODY

NEVÝHODY

Jak už název vypovídá – ověřená klasika. 

Illy Classico je poctivá zrnková arabika s nízkým obsahem kofeinu v praktické dóze. Káva je středně pražená, s jemnou chutí, bohatou cremou a intenzivní vůní. V chuti můžete zachytit karamel, čokoládu a květový nádech.

Dle recenzí se jedná o chutnou a kvalitní kávu, ověřenou klasiku vhodnou pro každodenní popíjení.

Orientační cena: 200 Kč/250 g

VÝHODY

NEVÝHODY

Jemná zrnková káva z Jižní Ameriky.

Tato kvalitní káva ve velkém 1 kg balení chutná svěže a obsahuje lehké květinové tóny. Jedná se o 100% praženou arabiku, takže má trochu nižší obsah kofeinu. Dalším typickým rysem arabiky je její mírná kyselost.

Uživatelé si pochvalují její plnou chuť, pěnu i aroma.

Orientační cena: 500 Kč/kg

VÝHODY

NEVÝHODY

Aromatizovaná káva pro kreativnější milovníky kávy.

Druhý produkt od českého výrobce čajů a káv – Oxalis. Jedná se o mletou 100% arabiku, zajímavá je však tím, že je do ní přidáno aroma. V tomto případě se po zalití horkou vodou dočkáte příchutě irského krému.

Kávy od Oxalis jsou ideální i jako dárek – jsou v drobnějších 150 g balení a hodí se pro slavnostnější popíjení.

Orientační cena: 200 Kč/150 g

VÝHODY

NEVÝHODY

Kombinace kávy z Afriky a Jižní Ameriky s plnou zemitou chutí. 

Aroma této zrnkové kávy je oproti většině jiných silně zemité, připomíná oříšek, karamel a čokoládu. Je to hlavně z toho důvodu, že je z 20 % z arabiky a z 80 % z robusty. Robusta má také kromě jiného mnohem vyšší obsah kofeinu. Z toho vychází i její název – výrobce sází na to, že tato káva vás udrží vzhůru za všech okolností.

To potvrzují i recenze – zákazníci si pochvalují plnou a intenzivní chuť a pocit nakopnutí.

Čtěte více v detailní recenzi na Black Insomia v partnerském magazínu Necokrumu.cz

Orientační cena: 400 Kč/453 g

VÝHODY

NEVÝHODY

100% Arabica vysoké kvality z Jižní Ameriky.

Tato káva má výraznou chuť a silné hořké aroma. Je zrnková, takže je nutné ji namlít, jinak se ale hodí do všech typů příprav – espresso, kávovary, french press,… Arabika má trochu nižší obsah kofeinu, takže je ideální, pokud si chcete kávu dopřát, ale večer chcete usnout.

Zákazníci chválí její chuť, aroma a opakují, že po ochutnání této kávy již nechtějí pít jinou.

Orientační cena: 330 Kč/kg

VÝHODY

NEVÝHODY

Mletá aromatizovaná káva s exotickou příchutí. 

Oxalis přichází na trh se zajímavými aromatizovanými baleními káv. V tomto případě se dočkáte příchutě smetanové čokolády a kokosu. Balení jsou menší – po 150 gramech. Hodí se nejen k běžnému pití, ale i jako dárek.

Vedle příchutě je v balení jen 100% arabika, takže i káva sama o sobě má jemné aroma a menší obsah kofeinu.

Orientační cena: 200 Kč/150 g

VÝHODY

NEVÝHODY

Kvalitní káva s nulovou aciditou díky pěstování v nízkých nadmořských výškách.

Jak již název napovídá, tato káva pochází z Kuby. V balení najdete zrna 100% arabiky. Chuť je jemná, výrobce uvádí nulovou aciditu a chuť hořké čokolády a karamelu. Nulová acidita vychází právě z lokality, kde se pěstuje – v malé nadmořské výšce.

Že je káva bez nepříjemné kyselosti, to potvrzují i spokojení zákazníci. Uvádějí, že káva má příjemné aroma a je dostatečně silná.

Orientační cena: 500 Kč/kg

VÝHODY

NEVÝHODY

Aromatizovaná mletá káva, která nese aroma oblíbeného likéru. 

Hledáte originální kávu, jejíž pití bude spíše netradičním zážitkem než rutinou? Česká firma Oxalis se specializuje nejen na čaje, ale i na aromatizované kávy. Konkrétně tato mletá arabika vám po přelití vodou připomene aroma oblíbeného likéru – Baileys.

Káva je prodávána v menších baleních (150 g) a udělá vám radost, pokud chcete trochu experimentovat, případně se hodí i jako dárek.

Orientační cena: 200 Kč/150 g

VÝHODY

NEVÝHODY

Kvalitní a oblíbená zrnková káva z Kostariky. 

Tato káva je chválena za svou plnou a vyváženou chuť s mírnou aciditou. Je jemná, hodí se, pokud nejste zvyklí na drsnější a zemité tóny. Sympatické je, že tuto kávu můžete zakoupit mletou i zrnkovou, v klasickém sáčku i v elegantní plechové dóze.

Káva má přirozeně nižší obsah kofeinu, bohatou pěnu a hodí se na všechny typy přípravy.

Orientační cena: 100 Kč/250 g

VÝHODY

NEVÝHODY

Jemná káva arabika z Peru s plnou chutí. 

Káva Alesio je 100% arabika. V chuti můžete zachytit jemné tóny čokolády, oříšků, karamelu či vanilky. Je mírně acidní a středně pražená. Jemné aroma je doplněné krémovou konzistencí. Hodí se pro všechny typy příprav.

Skvělé je, že výrobce dává na výběr z různě velkých balení – od 100 do 1000 g. A dokonce nabízí i umletí kávy, a to přímo dle toho, jak ji budete připravovat.

Orientační cena: 400 Kč/500 g

VÝHODY

NEVÝHODY

Dražší káva pro náročné, ideální i jako dárek.

Tato káva zaujme už svým balením, díky kterému se hodí i jako dárek. Důležitější než design je ale samozřejmě chuť – očekávat můžete svěží a ovocné aroma, náznaky kakaa, citronu a borůvky. Jedná se o 100% nemletou arabiku, varietu Heirloom.

Vzhledem k tomu, že káva byla zpracována na sucho, tak je spíše sladší, s výraznější chutí a menší aciditou.

Orientační cena: 1000 Kč/kg

VÝHODY

NEVÝHODY

Instantní káva pro milovníky kávy, kteří potřebují snadnou přípravu.

Káva Davidoff Espresso 57 má lahodnou chuť a intenzivní aroma. Přitom je instantní, takže vás bude čekat velice snadná příprava. Název 57 vychází ze stupně pražení – 57. To zajišťuje mírné čokoládové tóny.

Káva je 100% arabika s nízkým obsahem kofeinu. Uživatelé ji hodnotí jako výbornou, s výrazným aroma a přitom za rozumnou cenu.

Orientační cena: 100 Kč/100 g

VÝHODY

NEVÝHODY

Káva pro zákazníky, kteří dbají na BIO kvalitu. 

Zrnková káva BrainMax Coffee Honduras SHG dbá hlavně na kvalitu svých zdrojů, a proto již v názvu nese označení Bio. Očekávat můžete aroma lískových ořechů, kakaa a čokolády. Přestože se jedná o arabiku, tak je spíše zemitá. Káva se prodává ve větších 1 kg baleních.

Orientační cena: 700 Kč/kg

VÝHODY

NEVÝHODY

Silná a výrazně pražená káva pro pohodové ráno.

Tato káva je výrazně pražená, jde o 100 % arabiky. Znamená to proto výraznou, kouřovou a zemitou chuť s tóny čokolády a ovoce. Hodí se pro všechny způsoby příprav. Výrobce tuto kávu doporučuje jako “ranní”, ideální k probuzení a startu nového dne.

Prodává se v kilovém balení, jistě oceníte i takovou drobnost jako recyklovatelný obal.

Orientační cena: 800 Kč/kg

VÝHODY

NEVÝHODY

Výrazná káva s vyrovnanou chutí. 

Tato 100% arabika překvapí jemnou chutí s náznaky čokolády, kakaa a ořechů. Je nízce acidní, spíše sladší. Očekávejte jemnou cremu, plné aroma a nižší množství kofeinu. Obal se dá prakticky znovu uzavírat a prodlužuje tak čerstvost kávy. Když už zmiňujeme balení – káva se prodává ve hmotnosti 1 kg na balení.

Orientační cena: 400 Kč/kg

VÝHODY

NEVÝHODY

Ideální volba pro kávové nadšence, kteří nemohou nebo nechtějí kofein.

Milujete kávu, ale kofein vám nedělá dobře? Nebo si ji chcete dát večer před spaním? Ať už je váš důvod jakýkoliv, Ritual Decafeinated vám umožní vychutnat si kávu i bez obsahu kofeinu. Jde o zrnkovou arabiku z Peru a má vyváženou hořkou chuť s nízkou kyselostí.

Praktickou výhodou je také možnost vybrat si ze dvou velikostí balení – 200 nebo 1000 g.

Orientační cena: 700 Kč/kg

VÝHODY

NEVÝHODY

“Superkáva” s několika přidanými složkami pro maximální pozitivní efekt.

Tato káva vlastně není tak úplně káva, jako spíše směs. V balení najdete tradiční arabiku a robustu, ale také BIO funkční houby, kořen čekanky a skořici. Co je cílem tohoto nápoje? Dodat vám energii, podpořit imunitu, trávení a pomoci s krocením hmotnosti.

Příprava funguje jako instantní – stačí zalít vodou. Pro někoho bude jen možná trochu potřeba si zvyknout na chuť.

Orientační cena: 400 Kč/100 g (30 porcí)

VÝHODY

NEVÝHODY

Výběrová arabika z BIO zrn Jižní Ameriky.

Pokud jste náročnější a chcete nejen dobrou chuť, ale i kvalitu, pak byste možná mohli dát přednost tomuto BIO produktu. Je šetrně pražená, s nízkou aciditou, s jemnou a vyváženou chutí. Zrna putují z Peru, Etiopie a Columbie, káva je pak vyráběna na Slovensku. Kávu lze zakoupit buď v balení 250 nebo 1000 g (případně v triple packu 3x 1000 g).

Orientační cena: 900 Kč/kg

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat kávu

1) Vyberte dle odrůdy

Každá odrůda má trochu jinou chuť. O specifikách jednotlivých odrůd jsme mluvili v odstavci výše, tyto zmíněné rozdíly vám mohou pomoci v rozhodování.


2) Zkontrolujte si typ kávy

Podle druhu přípravy budete potřebovat buďto zrnkovou, mletou nebo instantní kávu. Každá má své pro a proti, zrnková je nejintenzivnější, ale musíte ji namlít. Instantní je nejrychlejší a praktická, namletá je určitým kompromisem.


3) Kofein nebo bez kofeinu?

Jsou různé důvody, proč se vyhýbat kofeinové kávě. Naštěstí už máte dostatek možností, ať už se rozhodnete pro kávu s kofeinem nebo bez. Tato skutečnos tje na balení kávy vždy uvedena.


4) Zorientujte se podle ceny

V ceně kávy se částečně odráží její kvalita. Pro každodenní pití nutně nemusíte sahat po nejdražší a exotické kávě, na druhou stranu ta nejlevnější nebude moc dobrá chuťově. Dražší káva je ideální jako dárek nebo pro slavnostnější příležitost.


5) Vyberte vhodné balení

Některé kávy se prodávají v kilovém balení, některé v drobnějších sáčcích, např. jen 100g. Vybírat tedy můžete buď podle intenzity spotřeby. A nebo vybrat balení dle vzhledu – zvláště, pokud chcete kávu darovat.


6) Důležitá je samozřejmě chuť

Každá káva má trochu jiný chuťový profil. V tomto ohledu není dobrá a špatná volba, jde čistě o váš osobní vkus a možná to bude chtít chvíli zkoušení.

Stupeň pražení kávy

Kávu lze pražit různě dlouho a každý výrobce má určité své know-how. V začátku tohoto článku jsme si uvedli, že se dokonce prodává káva nepražená vůbec – tzv. zelená. Doba pražení má výrazný vliv na výslednou chuť. Velice světlá zrna (pražená jen krátce) budou mít nakyslejší chuť, očekávat můžete jemné ovocné podtóny, chuť karamelu nebo čokolády. Naopak výrazně tmavá zrna s mastnějším vzhledem jsou hodně hořká, chuť je plná, ideální pro přípravu poctivého espressa.

K rozeznání upraženosti kávy nemusíte nutně otevírat balení a zkoumat barvu zrn. Existuje zhruba 15 stupňů pražení a spolehlivý výrobce u každé kávy tento údaj uvádí. Stupeň pražení kávy vám tak může pomoci při výběru a napoví, jak bude nápoj chutnat.

Chuťový profil kávy

Pravidelně kupujete stejný druh kávy, chystáte ji stejným způsobem a dokonce se jedná i o stejného výrobce. A přesto se chuť nového balení liší od toho starého. Jen drobně, ale přeci. Čím je to způsobeno? Tajemství se skrývá v chuťovém profilu kávy.

Kávovník je rostlina a vstřebává tak do sebe podněty ze svého okolí. Různá vlhkost, nadmořská výška, srážky, změny v půdě, to vše ovlivňuje výslednou chuť. I kdyby výrobce bral kávová zrna jen z jedné jediné a malé kávovníkové oblasti, stejně se chuť v průběhu roku lehce změní. Díky tomu si můžeme vychutnat drobné chuťové nuance.

Ze začátku může trvat, než do umění tzv. cuppingu proniknete. S trochou trénování nosu a jazyka ale brzy odlišíte chuť štiplavou od lehké, trpkou od delikátní, vůni jablka od pepře a cedru od popela. Chutí, vůní a tónů jsou stovky a opět platí, že výrobci je u jednotlivých káv uvádějí. Díky tomu můžete experimentovat, nebo si najít své oblíbence a u nich zůstat.

Jakými způsoby lze připravit kávu?

Nemusíte být nutně zkušený barista, abyste si vychutnali luxusně připravené kafe. Stačí si dokoupit pár drobností a kvalitní káva vám pak provoní každé nové ráno. Které způsoby domácí přípravy jsou nejčastější?

 • Kávovar – varianta pro náročné, moderní kávovary odvedou všechnu práci za vás a často zvládnout jediným stisknutím vyrobit několik různých typů – od klasického espressa přes latte až po cappuccino
 • French press – Jednoduchá skleněná nádoba s pístem, který funguje jako filtr. Namletá káva se zalije vodou, nechá se louhovat a po stlačení pístu je sedlina prakticky oddělena od kávy k pití.
 • Aero press – Poměrně nový systém fungující podobně jako french press. Dva plastové válce, které po stlačení vyfiltrují namletou kávu.
 • Džezva – Většinou až rustikálně vypadající nádoba, v níž se vaří turecká káva. Při pití se tedy počítá s tím, že se na dně utváří drobná sedlina.

Tento seznam samozřejmě není kompletní protože existuje ještě celá řada speciálních a netradičních způsobů přípravy. Koneckonců, vždy je tu ten nejjednodušší – ohřátí vody ve varné konvici a zalití instantní kávy v hrníčku.
Pokud jste se rozhodli kupovat kávu s celými zrny, tak nezapomeňte přikoupit také mlýnek. Na výběr jsou jak ruční, tak i elektronické.

Oblíbené značky kávy

Ať už máte rádi kávu kyselejší nebo výrazně hořkou, s mlékem nebo bez, horkou nebo ledovou, jistě si na trhu najdete svého oblíbeného výrobce. Ze začátku se můžete inspirovat ostatními zákazníky, kteří velice rádi sahají například po těchto značkách.

 • Nordbeans
 • Segafredo
 • Mamacoffee
 • Lavazza
 • De´Longhi
 • Tchibo
 • Illy
 • Davidoff

Pokud v tomto seznamu nějaká značka chybí, určitě to neznamená, že není dobrá. Právě naopak – dnes existuje celá řada drobných rodinných pražíren, které do chuti své kávy dávají maximum, mají však menší produkci, a tak nejsou tak známé.

Často kladené otázky

Pražená káva vydrží týdny, záleží však na tom, jak a kde je skladujete. Ideální je suché a tmavé místo. Pokud máte kávu zrnkovou a namelete ji, tak namletá vydrží jen pár hodin.

Pokud jde o chuť, tak jde z velké části o osobní vkus. Nejlépe uděláte, pokud ze začátku zkusíte více druhů káv, zorientujete se v tom, jaké rozdíly v chutích existují a postupně si najdete svou cestu.

V dnešní době existuje již celá řada kombinací a příprav. Nejčastější jsou např. espresso, americano, lungo, flat white, macchiato, irská káva, vídeňská káva,… Na internetu je celá řada užitečných obrázků, které rozdíly přehledně vysvětlují a znázorňují.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)