TEST 9+ nejlepších kratomů 2022 - recenze, zkušenosti a účinky (TOP eshopy)

Kratom

Superpotravina, ale i dosud nepříliš probádaná látka s mnoha možnými účinky – na kratom lze nahlížet různě. Jisté ale je, že jeho popularita roste po celém světě, Českou republiku nevyjímaje. Co si pod tímto tajemným názvem vlastně představit a proč se o kratomu tolik mluví?

Mitragyna speciosa je tropický strom rostoucí převážně v jihovýchodní Asii a v Indočíně. Může být vysoký až 25 metrů, má žluté květy a zajímavé jsou na něm stále zelené listy, jejichž sušením vzniká tradiční povzbuzující prostředek, který je znám pod thajským názvem kratom.

Pozornost je mu věnována především pro jeho regenerační, povzbuzující, ale i sedativní účinky, vše závisí na požitém množství a konkrétním druhu. Na svědomí je mají dva silné alkaloidy, díky čemuž bývá kratom někdy přirovnáván k opiátům.

Dříve se kratom využíval v asijském léčitelství a oblíbený byl i u rolníků, kterým těžkou práci ulehčoval. Dnes je vyhledáván například při léčbě závislostí nebo u mladých lidí a studentů právě pro své povzbuzující účinky.

Vlastnosti kratomu však zatím nejsou úplně probádanou půdou a i z toho důvodu se postoj k němu u jednotlivých zemí liší. V České republice je volně dostupný, avšak pro sběratelské účely.

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

E-shop s důrazem na prémiovou kvalitu a vlastní zkušenosti

Vizuálně velmi příjemné, přehledné a čisté webové stránky vás uvítají na e-shopu Rájkratomu.cz. Sympatický je zde i přístup majitelů, kteří nabízejí kratom prémiové kvality a to od farmářů, které osobně navštívili. Vysokou kvalitu ostatně vyzdvihují také kupující v recenzích.

V nabídce najdeme šest druhů kratomu různých odrůd, a to s férovou cenou od 79 Kč za 10 g. Příjemným bonusem jsou zde vzorky zdarma už k nákupu nad 500 Kč, nad 1500 Kč také získáte bezplatnou dopravu. K dostání jsou zde i startovací balíčky, které jsou praktické, pokud chcete vyzkoušet více druhů.

Všechny nabízené kratomy jsou zde k dostání pouze v podobě prášku. Pokud tedy hledáte jiné formy, raději se poohlédněte jinde.

Velký výběr druhů i gramáží a skvělé ceny

Širokou nabídkou kratomu různých druhů se může pyšnit obchod Ragefitness.cz, kde můžete jinak zakoupit i celou řadu produktů pro zdravé stravování či sportovní výživu. Nechybí zde bílý, zelený, červený ani žlutý kratom, pořídíte si tu i kratom v royal kvalitě a pozitivem jsou i užitečné informace o původu kratomu. 

Pokud si chcete různě nakombinovat rozmanité druhy a vyzkoušet třeba i neobjevené varianty, poslouží k tomu možnost výběru z mnoha gramáží od 5 do 500 g. Zvolit lze u některých i eko balení. Co se týče ceny, liší se v závislosti na zvoleném druhu, ale začíná opravdu velmi nízko, na 45 Kč za 10 g. Ušetřit můžete také díky věrnostnímu programu a při objednávce nad 1000 Kč získáte dopravu zdarma.

E-shop s nabídkou nejen kratomu

Jak už napovídá název e-shopu, kratom není tím hlavním, co CBDsvet.cz prodává, prim zde hrají nejrůznější produkty s populárním CBD. Ale i nabídka kratomu tu stojí za pozornost a zahrnuje zelený, červený, bílý, zlatý, černý i hnědý kratom podobě mletých listů v prášku a vybírat můžete mezi 25g, 50g a 100g balením. Někteří by však určitě ocenili možnost zakoupení nižší gramáže. 

Pokud se podíváme na ceny, zjistíme, že se pohybují v přepočtu na gram výše než u konkurence. Pro představu cena 25 g kratomu začíná na 250 Kč. Doprava je zde zdarma až do 2000 Kč, potěšit může alespoň velké množství míst pro osobní odběr.

Přehledný eshop s kratomem i dalšími produkty

Sympatický přehledný eshop, který se specializuje na prodej kratomu. V jejich nabídce najdete ty nejoblíbenější druhy kratomu:  Maeng-da, Borneo a Entikong. V jejich nabídce se dále objevuje CBD, CBG a méně známá kanna.

Chválíme provedení eshopu a dobré ohlasy zákazníků na Heurece. Za 10 gramů zaplatíme 67 Kč, což patří rozhodně k cenově výhodnějším nabídkám. Zároveň můžete vybírat z celé řady gramáží podle svých potřeb. Doprava zdarma je při objednávce nad 700Kč.

Široká nabídka kratomů včetně vybavení 

Opravdu pestrou nabídku (nejen) kratomů objevíte u Kryptonit-kratom.cz. Najdete zde různé druhy a odrůdy, nechybí prémiové varianty a pořídíte si tu i kratom nejen v podobě prášku, ale i ve formě tekutého extraktu či pryskyřice. Kromě toho zde seženete i vybavení, které se může při jeho užívání hodit, jako odměrky, váhy či kapslovačky.

Zajímavostí je zde možnost vyzkoušení kratomu “zdarma”, kdy získáte vzorek pouze za cenu poštovného (a zadání své e-mailové adresy). Pokud by vám to nestačilo, jsou zde k dostání i “starter packy” za příjemnou cenu, pomocí nichž můžete vyzkoušet různé druhy.

Cena kratomu se zde pohybuje okolo 85 Kč za 10 g, což je trochu více než u ostatních námi hodnocených e-shopů.

Nejnižší cena & velké množství pozitivních recenzí

Pokud je vaším hlavním kritériem cena, nejspíš vás potěší e-shop Herbal-store.cz, který z námi recenzovaných obchodů nabízí kratom cenově nejpříznivěji, a to od 55 Kč za 10 gramů. Potěší i velkou nabídkou, najdeme zde pět druhů kratomů mnoha odrůd, a nechybí balíčky vzorků na vyzkoušení. 

E-shop nabízí dopravu zdarma od 949 Kč a také slevu pro věrné zákazníky. Na internetu k němu najdeme stovky pochvalných recenzí, ale najde se i pár těch negativních, kdy si uživatelé stěžovali na malé účinky kratomu, což je však velmi individuální záležitost závislá na mnoha faktorech.

Menší obchod se sympatickým přístupem

Velký důraz na kvalitu, čerstvost a také skladování kratomu klade e-shop Mykratom.eu. I zde majitel vychází z osobní zkušenosti a zakládá si také na blízkém kontaktu s dodavatelem, což je sympatické. Dalšími výhodami obchodu je doprava zdarma, ať už zde nakoupíte cokoliv. Na nové i stávající zákazníky tu také čeká 10% sleva.

V nabídce najdeme zelený, červený, bílý i žlutý kratom a také několik mixů. Výběr je však o něco omezenější ve srovnání s některými dalšími e-shopy. Na druhou stranu může někomu imponovat fakt, že se zaměřuje výhradně na kratom.

K dostání je zde pouze konzistence prášku a nejmenší balení, které je v prodeji, je to 25g, což nemusí každému vyhovovat. Cenově se tato velikost pohybuje od 170 Kč.

Obchod s příznivými cenami a zajímavou nabídkou dalších produktů

Kratom i spoustu dalších rostlin a přírodních produktů najdeme v nabídce Kratomlove.cz. Nechybí zde základní druhy kratomů, objevíme tu i některé méně běžné varianty. Balíčky a mixy zde však nečekejte. Cenově se pohybuje na nižší hladině a patří k těm nejvýhodnějším z námi hodnocených e-shopů. 10 g kratomu tu seženete už za 75 Kč.

Ale pozor, zakoupit zde musíte zboží alespoň za 200 Kč, což je minimální výše objednávky. Pokud tedy chcete jen malé množství na vyzkoušení, nejspíš se budete muset poohlédnout jinde. K nákupu nad 1000 Kč pak máte dopravu zdarma.

Menší obchod s nízkými cenami

Kratomuj.cz je jednoduchý e-shop, který se kromě kratomu zaměřuje na CBD květy a několik druhů bylinek. Nabídka je zde spíše menší, ale nepřijdete o žádný ze základních druhů, tedy zelený, červený, bílý ani žlutý kratom, a k zakoupení je zde i startovací balíček s různými druhy.

Plusem tohoto e-shopu je příznivá cena, kdy 10 g kratomu zakoupíte už od 69 Kč. Při nákupu nad 400 Kč navíc získáte dárek. K nákupu nad 700 Kč dostanete dopravu zdarma.

Účinky kratomu

Účinky kratomu jsou poměrně pestré a různit se mohou v závislosti na užitém množství, typu kratomu a vždy záleží i na reakci konkrétního organismu.

Hlavním důvodem ke koupi kratomu jsou jeho léčivé a pozitivní účinky. Kratom zatím nebyl dostatečně prozkoumán a tak je třeba brát na vědomí, že na každého může zapůsobit trošku jinak. Pokud se u vás tak neobjeví přesně ty účinky, které byste si třeba přáli, zkuste si pohrát s množstvím kratomu, nebo vyzkoušejte například jinou značku.

Mezi nejvyzdvihovanější pozitivní účinky kratomu je považována úleva od bolesti, popřípadě pomoc s úzkostmi, depresemi a obecně zvednutí nálady. Kratom není droga ani opioid, ale obsahuje složku zvanou mitragynin, která se váže na opioidní receptory v mozku a dokáže přesně tyto účinky nastolit. Mezi další takové účinky se pak může řadit pomoc od bolesti obecné, bolesti svalů, zmenšení únavy, zvýšení koncentrace, povzbuzení mysli, nebo třeba i pomoc od závislostí, a pomoc při léčbě některých nemocí. Tato informace však musí být ještě dostatečně prověřena.

V případě nesprávného užití kratomu se mohou dostavit i negativní účinky jako bolest hlavy, podrážděnost, přecitlivění a podobně. Proto vždy dodržujte doporučené dávkování od výrobců.

Obecně bývají zmiňovány tyto efekty:

 • Zahnání únavy
 • Zlepšení nálady
 • Tlumící a analgetické účinky
 • Zvýšení koncentrace
 • Uvolnění a uklidnění

Lidé jej tak využívají například při:

 • Snaze zbavit se závislostí
 • Bolestech
 • Úzkostech
 • Bolestech svalů
 • Kašli
 • Žaludečních potížích
 • Cukrovce
 • Vysokém tlaku

Rizika užívání kratomu: je třeba se bát?

I kratom má svá “ale”. Setkat se u něj můžete s vedlejšími účinky, mezi které patří například halucinace, nevolnost, dehydratace, ale i znecitlivění jazyka, sucho v ústech či pocení. Pokud si dáte dávku větší než 20 g, můžete také očekávat příznaky, jaké známe u kocoviny, tedy bolest hlavy či nevolnost. Příliš velké dávky také mohou způsobit dýchací problémy, poškození jater nebo ledvin a v krajním případě i smrt.

V neposlední řadě musíme zmínit, že na kratomu může vzniknout také závislost a neměl by se proto užívat denně. Existují také skupiny lidí, které by kratom neměly užívat vůbec, o nich se zmiňujeme níže.

Bát se však kratomu nemusíte, je ale třeba k němu přistupovat s opatrností a řídit se heslem “všeho s mírou”. Vždy také věnujte pozornost informacím samotného výrobce.

Druhy kratomu

Podle barvy žilek na listech je rozlišováno několik typů kratomů, které mají různé účinky.

Zelený kratom

0 Zeleny Kratom

Zelenému kratomu jsou připisovány především energizující účinky a řadí se tak k nejoblíbenějším druhům. Pomáhá se soustředěním, zlepšuje náladu i komunikační schopnosti. Působí i relaxačně a zbavuje únavy. Díky tomu je využíván třeba u lidí s náročnou prací nebo studentů. Jeho účinky také trvají déle než u ostatních druhů.

Koupit v eshopu →


Červený kratom

0 Cerveny Kratom

Uklidnění a uvolnění těla i mysli zajistí červený kratom, jehož efekt může být až sedativní. Využíván je při relaxaci, ale i pro tlumení bolesti.

Koupit v eshopu →


Bílý kratom

0 Bily Kratom

Nejvíce stimulační účinky má bílý kratom, který funguje trochu podobně jako káva. Zaplaví tělo energií, takže se můžete lépe koncentrovat, motivovat i pracovat. Setkat se můžete i se zlatým či žlutým kratomem. Ty se však neliší podle žilek, ale způsobem sušení.

Koupit v eshopu →


Zlatý kratom

0 Zlaty Kratom

V tomto případě jsou účinky “mixem” vlastností zeleného a červeného kratomu.

Koupit v eshopu →


Žlutý kratom

0 Zluty Kratom1

Žlutý kratom v sobě kombinuje účinky bílého a zeleného kratomu.

Koupit v eshopu →


Startovací balíčky kratomu

0 Vsechny Druhy Kratomu

Nemůžete se rozhodnout, který druh kratomu vybrat? Většina kvalitních eshopů nabízí možnost koupit od každého „trošku“ v podobě tzv. startovacího balíčku. Díky tomu zjistíte, jaký typ kratomu na vás nejlépe působí a další nákup již budete chytřejší.

Koupit v eshopu →

Dávkování kratomu

Listy kratomu se dají konzumovat i v syrovém stavu, nejčastěji se z nich však vaří čaj. Vřelá voda ale zničí část látek, což může ovlivnit výsledný účinek. Další častou formou je prášek, který se dá smíchat s vodou, džusem nebo přidat třeba do jogurtu.

Na začátek musíme zmínit, že vědci doporučenou dávku kratomu nestanovili a je vždy třeba přihlédnout také ke svému aktuálnímu zdravotnímu stavu, věku i zvolenému druhu rostliny.

Pokud s kratomem experimentujete poprvé, nedávejte si více než 1 či 2 gramy, raději ještě méně. Počkejte, až zjistíte, jaký účinek na vás kratom měl, a pak lze případně dávku zvýšit.

Menší dávky se pohybují v rozmezí 1 až 5 gramů a přinášejí s sebou především energizující účinky. Zkušenější mohou dávku zvýšit na 5 až 10 gramů, množství od 10 do 15 gramů je už považováno za vysoké a setkáme se při něm s účinky sedativními.

Vyšší dávky kratomu mohou způsobit nevolnost nebo dokonce ztrátu vědomí, proto určitě nikdy dávkování nezvyšujte nad 20 gramů.

Kdy kratom neužívat?

Jak jsme nastínili výše, existují situace a skupiny osob, pro které kratom určen není. Vyhnout by se mu měly těhotné a kojící ženy, není vhodný pro lidi s mentálními poruchami a rizikem může být i v případě, že máte nízký tlak.

Pozor také na kombinace s léky, alkoholem či drogami, spolu s nimi kratom určitě neužívejte. Stejně tak po požití nesedejte za volant a nepouštějte se do žádných nebezpečných činností.

Před tím, než se pro vyzkoušení kratomu definitivně rozhodnete, také doporučujeme věc prokonzultovat s lékařem.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma kratomu a jeho užívání.

Odpověď na tuto otázku je složitější, protože vždy záleží na zvoleném typu a také očekávaném působení. Nejvíce stimulační účinky jsou ale obecně připisovány bílému kratomu. K nejsilnějším odrůdám pak patří Maeng da.

Ano, předávkování kratomem je možné. Poznáte jej často podle nevolnosti, bolesti hlavy či zvracení. Na řadu ale mohou přijít i horší scénáře. Proto nikdy nepřekračujte nejvyšší dávku, která činí maximálně 20 g.

Na kratomu může vzniknout závislost, a proto jej není vhodné užívat denně. Případně by se po jednom až třech týdnech užívání měla udělat alespoň čtrnáctidenní pauza.

Kratom by se měl skladovat v uzavřeném a ideálně neprůsvitném balení na suchém a tmavém místě v pokojové či o něco málo chladnější teplotě.

Cena kratomu se většinou pohybuje okolo 50 až 80 Kč za 10 g. Záleží však i na kvalitě (u prémiové je cena vyšší) a také zvoleném druhu.

Ano, v České republice je kratom legální. Ve světě se poté legálnost kratomu liší. Například v USA, jižní americe a mnoha zemích evropy či asie je kratom legální. Naopak v Japonsku, Kanadě, Číně, Malajsii, Švýcarsku a dalších zemích je kratom nelegální. Za největšího celosvětového distributora kratomu se poté považuje Indonésie, kde je kratom samozřejmě legální.

Máte ještě nějaké otázky, které jsme vám v článku nezodpověděli? Přečtěte si také článek o kratomu na webu Životavýživa.cz.

Napsat komentář

4.8/5 - (17 votes)