Je to sice poměrně nepříjemná situace, i tak se ale jistě každému stalo, že se musel poprat se skvrnami od krve – ať už na oblečení nebo třeba na matraci a prostěradle. Tyto skvrny od krve mají špatnou pověst a mnoho lidí si myslí, že jakmile se objeví, nikdy už nepůjdou pořádně vyčistit. Proto jsme pro vás sepsali několik tipů, které vám pomůžou se jich v budoucnu natrvalo zbavit
TIP: Přečtěte si srovnání nejlepších robotických vysavačů
Obsah článku
Čas hraje proti vám
V nejideálnějším případě si skvrny od krve všimnete ještě předtím, než stačí zaschnout. V takové chvíli máte velkou výhodu a vyčištění bude mnohem snadnější. Při odhalení čerstvé skvrny proto neváhejte a pusťte se rychle do práce. Jak?
Studená voda, nikdy ne teplá!
Čerstvé skvrny ponořte pod studenou vodu a vydrhněte je pod proudem. Pozor, ještě jednou opakujeme studenou! Teplá voda totiž krev naopak na textilii srazí a tím spíš se jí nezbavíte – nadělali byste více škody než užitku. Stejné pravidlo platí, pokud byste chtěli fleky po ručním čištění ještě vyprat, na pračce nastavte teplotu maximálně na 40 stupňů Celsia.
Pokud je skvrna stále čerstvá
Poté, co jste namočili skvrnu do studené vody a maximálně ji vyčistili, můžete přidat několik prostředků, které se na tento účel doporučují. Aby se následně v pračce odstranily i poslední zbytky nečistot, můžete nejdřív na skrvnu nasypat kuchyňskou sůl (při smíchání s troškou vody vznikne hmota podobná pastě) nebo nalít sodovku či ocet. Někdo doporučuje také peroxid vodíku, který má většina z nás v lékárničce. Jen dejte pozor, abyste si textílie na daném místě takto naopak nevybělili.
Peroxid mimochodem funguje i u nepratelných materiálů a tvrdých povrchů.
Co se zaschlými skvrnami?
Samozřejmě, že ne vždy se vám podaří odhalit skvrnu hned ve chvíli, kdy vzniká, případně o ní sice víte, ale bohužel s ní v dané situaci nic nenaděláte. V takovém případě bude sice její odstranění o něco těžší, i tak však není nic ztraceno. Tipy, jak naložit se zaschlou skvrnou, přinášíme v následujících bodech.
Klasický postup
Můžete využít v podstatě stejného postupu, jako u čerstvé skvrny, jen bude proces mnohem zdlouhavější, protože krev už je v látce mnohem více zažraná. Látku namočte do studené vody a nechte odmočit přes noc. Opět si můžete pomoci vetřenou kuchyňskou solí nebo tzv. žlučovým mýdlem. To se prodává jak v tuhé tak i tekuté formě a je vychvalované jako účinný likvidátor skvrn nejen od krve ale i mastnoty, trávy, potu či šťáv.
Zajímavou variantou je také enzymatický čistič, který lze zakoupit v drogeriích nebo na internetu. Funguje tak, že štěpí proteiny a primárně se používá hlavně na odstranění zaschlé moči. I v tomhle případě však pomůže.
Babské rady
Na internetu se objevuje i celá řada takzvaných babských rad. Jaké pomocníky tedy můžete najít v domácnosti, aniž byste o nich tušili?
- Zubní pasta – Naneste zubní pastu na zaschlou skvrnu, nechte ji ztvrdnout a co nejdéle působit. Poté skvrnu i s pastou opláchněte ve vodě s mýdlem a vyperte (opět ve studené vodě!).
- Kuchyňská sůl – Již několikrát zmíněná, nejlepší je ze soli vytvořit pastu a nanést ji na zašpiněné místo, hodí se jak na čerstvou tak na zaschlou skvrnu od krve – délka působení závisí na tom, o kterou variantu se jedná.
- Jedlá soda – Pomáhá při odmáčení, výše jsme zmiňovali obdobnou alternativu, sodovku.
- Křen – Hodí se na zaschlou skrvnu, nastrouhaný křen vetřete na špinavé místo a nechte působit, dokud skrvna nezmizí. Vzhledem k silnému aroma je pak dobré tkaninu ještě vyprat.
- Čpavek – Půl hrnku vody, jedna lžíce čpavku a nechat působit. Jen pozor na citlivé přírodní tetilie, tam raději zvolte šetrnější metodu.
- Citronová šťáva nebo ocet – fungují na čerstvou skvrnu, mohou pomoci k jejímu odstranění.
Shrnutí
Skvrny od krve se mohou objevit na řadě míst a různých materiálech, přičemž v každé situaci zabere něco trošku jiného. Pojďme si ale shrnout základní poučení, na která byste neměli zapomínat:
- Zasáhněte rychle – Pokud to situace jen trochu umožňuje, řešte krvavé skvrny ještě předtím, než stihly zaschnout, zjednodušíte si tím práci. Zaschlé fleky už jsou mnohem víc vsáknuté do textilie a tak i jejich odstranění bude trvat mnohem déle.
- Pracujte jen se studenou vodou – Jakmile se snažíte dostat krev z textilu, nikdy nepoužívejte horkou vodu (a to jak při ručním tak i automatickém praní). Horká voda krev srazí a v takovou chvíli opravdu je skoro nemožné se skvrny zbavit.
- Nepanikařte – Možná budete mít tendence začít skvrny drhnout vlhkým hadříkem nebo na ně nastříkat a nalít jakýkoliv přípravek, který máte v dosahu. Tím ji můžete ale akorát tak rozmazat všude okolo a do materiálu ještě víc “zažrat”. Uklidněte se a zvolte opravdu účinný postup – teba jeden z výše zmíněných.
- Buďte připraveni – Mějte v domácnosti několik přípravků nebo ingrediencí, které na krev fungují, abyste ve chvíli “krize” nemuseli improvizovat.
- Pokud se skvrna objevila na kusu oblečení, tak je dobré ji po ručním ošetření ještě vyprat v pračce s vodou o teplotě maximálně 40 stupňů Celsia. Pokud je skvrna na horším místě – matrace, sedačka, koberec – postupujte s pomocí stejných tipů (studeným vlhkým hadříkem, poté naneste jednu z variant odstraňovače skrvn a nechte působit), jen musíte být pečlivější a skvrny se zbavit ručně kompletně, pračka vám nepomůže.
- Pokud si nejste jisti, jestli přípravek kromě odstranění skvrny taky nepoškodí látku (třeba v případě peroxidu vodíku, který může látku vybělit), zkuste jeho účinek nejdřív na nějakém málo viditelném místě.
A hlavně nezapomínejte, že nehody se zkrátka stávají. S těmito radami byste měli být schopni si se skvrnami od krve poradit bez problémů a pokud přeci jen někde zůstane skvrna nenápadně odlišného odstínu než okolní kus látky, tak se nic neděje – jistě si jí málokdo všimne.