11 osvědčených tipů na úklid [navždy uklizeno]

Netřeba se přít o faktu, že uklizená a čistá domácnost celkově prospívá naší duševní pohodě, produktivitě a celkově příjemnému pocitu. Jen kdyby však někdo udržoval tu čistotu za nás a my se tím nemuseli zabývat!

Za poslední roky se na trhu objevila řada vylepšení, domácích pomocníků a nových technologií, které úklid do velké míry usnadňují, přesto však málokdy uslyšíte, že by si ho někdo užíval. Jistě byste vymysleli dlouhý seznam činností, kterým byste se věnovali mnohem raději a čím jednodušší a kratší může údržba domácnosti být, tím lépe.

Nejste-li tedy úklid milující Monica Gellerová z populárního seriálu Přátelé a nechcete s drhnutím domácnosti strávit mládí, přečtěte si naše tipy na úklid šetřící nejen drahocenný čas, ale také nervy. 

TIP: Přečtěte si srovnání nejlepších robotických vysavačů

1) Prevence je nejúčinnější

Nejefektivnějším způsobem, jak se vyhnout dlouhému uklízení, je nevytvářet nepořádek, který by bylo potřeba uklidit. To zní logicky a snadno, ale jak toho dosáhnout? Prvním krokem je zapojit do svého života a domácnosti alespoň některá pravidla minimalismu. Nehromaďte věci s myšlenkou “jednou by se to snad mohlo využít”. Velkou průkopnicí je (nejen) v tomto ohledu drobná japonka Marie Kondo. Ta radí, abyste doma měli jen ty předměty, které vám přináší radost. Její filosofii úklidu můžete poznat i skrze knížky, které napsala, a my je rozhodně doporučujeme. 

2) Na každé drobnosti záleží 

V každodenním životě pak prevence spočívá v drobných předmětech, které tak rádi necháváme náhodně ležet po domě – tu svléknutou mikinu, tu dopitou skleničku vody. Jedna zapomenutá věc neuškodí, dohromady však domácnost (a následně i vás) zahltí. Dejte si tu práci a ukliďte je ještě ve chvíli, kdy je máte v ruce. Pokaždé, když vstanete, rozhlédněte se, zda se nějaká taková věc neobjevila a zda ji cestou nemůžete zanést na správné místo  

3) Jak na provozní nepořádek

Pokud už se vám stane, že se náhodné věci nahromadí a máte jich zkrátka moc, sesypte je všechny do jedné krabice a postupně je znovu dávejte tam, kde je chcete mít nebo kam patří. Možná pak zjistíte, že už půlku z nich ani nechcete a vůbec nepotřebujete! 

4) Postrach jménem pracholep

Samozřejmě je důležité mít v domácnosti nějaké dekorace, které domov zútulňují. Nic se ale nemá přehánět. Pamatujte na to, že čím víc věcí si vystavíte, tím horší a víc frustrující bude utírání prachu, jedna z nejzdlouhavějších částí úklidu. Snažte se co nejvíc věcí uklízet do skříněk, krabic a šuplíků, aby na ně jen zbytečně nepadal prach.

5) Prostředky a pomocníky na jedno místo

Všechny čistící prostředky, smetáček, hadry apod. mějte na jednom místě. Když budete potřebovat uklidit, budete přesně vědět, kam jít. Nebudete muset kmitat po bytě několik minut ještě předtím, než se vůbec pustíte do samotného úklidu, protože jar máte v kuchyni, hadry v komodě v pokoji, smeták na chodbě a kartáč bůhvíkde.

6) Zvažte investici do robotů a elektroniky

Od dob našich babiček naštěstí technologie pokročila, a tak můžete spoustu času ušetřit tím, že si pořídíte různé elektronické domácí pomocníky. Díky sušičce se vyhnete z velké části žehlení, s myčkou se nemusíte tolik zabývat nádobím a moderní robotické vysavače za vás vysají podlahu jedním tlačítkem (některé dokonce i vytřou). 

7) Víc hlav víc ví

V domácnosti se musíme potýkat s celou řadou skvrn, nečistot a usazenin. Čalouněnou sedačku polijeme červeným vínem, na dřevěném stole udělá dítě rýhu nůžkami, v koupelně se stále nedaří vydrhnout spáry. Výhodou internetu je lehká dostupnost celé řady rad a doporučení, na sociálních sítích jistě naleznete mnoho komunit a skupin, které se úklidem zabývají. Neztrácejte čas marným bojem metodou pokus-omyl a zeptejte se na již ozkoušené přípravky nebo “babské rady”. 

8) Rozdělení povinností

Pokud vás je v domácnosti víc, rozdělte si úkoly přiměřeně tomu, jak má kdo náročné zaměstnání nebo jiné povinnosti, aby se jeden z vás necítil přehlcen. Mnoho žen má dle průzkumů pocit, že úklid stojí pouze na nich – to snad dávalo smysl v dobách, kdy ženy zůstávaly jen v domácnosti, zatímco muži vydělávali. Pokud však pracujete oba, není důvod, proč byste také oba neměli uklízet. Stejně tak děti by měly být do provozu přiměřeně zapojeny, i ony v domácnosti žijí a alespoň se to naučí pro budoucí samostatný život. 

9) Dva druhy úklidu

Vytvořte si dva různé typy úklidu – jeden průběžný každodenní, který vám nezabere víc než pár minutek a týká se toho, co je zrovna viditelně potřeba. A ten druhý, důkladný, který se většinou nechává na víkend, kdy je dostatek času a kdy se budete věnovat i méně viditelným místům, vnitřkům skříní apod. Samotnou kapitolou je pak úklid sváteční, ten vás naštěstí ale čeká jen párkrát za rok a ani to není nutné, pokud ho nepotřebujete vy. 

10) Sepište si seznam

Pokud se chystáte do velkého důkladného úklidu, sepište si seznam jednotlivých činností, které vás čekají. Díky tomu budete organizovanější, práce vám půjde lépe od ruky a navíc budete mít příjemný pocit při podstupném odškrtávání jednotlivých bodů. Body piště logicky tak, abyste během čekání na dlouhotrvající úkony (nanesené prostředky, praní prádla) mohli dělat úkony drobnější (uklízet roztroušené drobnosti, utírat prach) a aby úklid probíhal pomyslně “zeshora dolů”. Seznam se liší na základě toho, jak velké nároky na úklid máte a jak konkrétně vaše domácnost vypadá, můžete ale vyjít třeba z toho našeho:

  • Dát prát prádlo
  • Nanést a nastříkat čistící prostředky (kuchyně a koupelna) 
  • Uklidit nepořádek (drobné předměty)
  • Převléct postel
  • Utřít prach
  • Vydrhnout plochy (kuchyně a koupelna)
  • Zamést nebo vyluxovat
  • Vytřít

11) Uklízení není za trest

Kromě času jsme slíbili, že ušetříme vaše nervy, proto poslední rada na závěr. Zkuste tedy brát úklid spíše jako rituál s odměnou na konci než povinnost za trest. Pusťte si k tomu vaši oblíbenou muziku, používejte příjemné vůně. Výsledek si pak vychutnejte, udělejte si dobré kafe nebo čaj, posaďte se a rozhlédněte se po čisté a voňavé domácnosti, se kterou jste si dali tolik záležet.

Pár slov na závěr

Ačkoliv je dobré svou domácnost udržovat v přijatelném stavu, tak nezapomínejte, že v ní žijete hlavně vy. Ne vaše kamarádka, ne vaši rodiče, ne vaše tchýně (alespoň ve většině případů). Nehleďte tedy na to, zda by při případné návštěvě byli spokojeni oni, ale hlavně jak se doma cítíte vy. Pokud vám trocha prachu ještě o den déle nevadí a místo uklízení si chcete jít zaběhat, protože zrovna vysvitlo sluníčko, jděte. Svět se nezboří. A když už se do úklidu další den pustíte, třeba si vzpomenete na některou z našich rad, které vám tento úkol dlouhodobě usnadní. 

Zajímavá videa


Podobné články

5/5 - (1 vote)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář