14 nejlepších domácích kompostérů 2024 – tipy a recenze

Jaké jsou nejlepší domácí kompostéry? Podle čeho je vybírat? A jak udělat to nejlepší nákupní rozhodnutí bez výčitek?


Výběr redakce

Krásný, funkční, s praktickými dvířky

Cena: 1 300 Kč


Rotační systém

Vítěz mezi kompostéry s rotačním systémem

Cena: 8 500 Kč


Velký objem

Když máte opravdu hodně velkou zahradu

Cena: 2 000 Kč


Oblíbená volba

Jelínek
Trading S 900

4 Domaci Kompostery

V jednoduchosti je síla. Poznejte nejoblíbenější kompostér na trhu.

Cena: 1 600 Kč

Domaci Kompostery

Vlastní kompost je to nejlepší hnojivo pro vaši zahradu nebo rostliny v květináči. Když si ho vyrobíte doma, víte, co obsahuje, máte jistotu, že je nezávadný. K jeho výrobě potřebujete kompostér. Mohli byste sice naházet zbytky na hromadu a počkat, až se úrodná prsť vytvoří přirozeným procesem, ale kompostér tento proces násobně urychlí.

Na trhu se nabízí kompostéry otevřené a zavřené, rotační či volně stojící. Kompostéry tvoří různý počet komor od jedné do tří. Mohou být vyrobeny ze dřeva, plastu, betonu nebo kovu. Zvláštní kompostéry se vyrábí pro domácnosti a na zahradu. Vermikompostér dokonce využívá práce žížal.

Nejčastěji používáme kompostér venku pro naši zahradu. Zaměřili jsme se tedy právě na tento typ.

Obecně do kompostu patří hlavně rostlinné materiály, které se snadno a rychle rozkládají. Pokud chcete kvalitu, krmte mikroorganismy, které váš kompost vyrábí, co nejpestřeji. Určitě kompostu prospějí ovocné a zeleninové zbytky z kuchyně, mléčné produkty a skořápky vajec a ořechů. Dále se nebojte kávové nebo čajové sedliny. V případě čaje můžete na kompost házet celé pytlíky, pozor ale na potištěné kartičky na konci provázku. Ty musí pryč. U starého pečiva si zase dejte pozor na plíseň. Do kompostu patří také vlasy, chlupy lidské i zvířecí a peří. Pro urychlení celého procesu se přidává hnůj (trus býložravých zvířat), močůvka nebo speciální urychlovače.

Mimo kuchyňské produkty na kompost dávejte posekanou trávu, plevel, slámu, listí, třísky a piliny, hobliny, kůru, větvičky. Větší kusy dřevnatých materiálů doporučujeme nadrtit a suché materiály navlhčit. Nepoužívejte oddenkový plevel, tedy rostliny, které se šíří šlahouny. Jinak se vám rozroste v samotném kompostéru.

Nebojte se také novinového papíru, lepenky a papírových utěrek a kapesníků. Opět pozor na chemii. Nevhazujte do kompostu například utěrky, které jste použili k úklidu s pomocí saponátů. U papírových kapesníků se nemusíte obávat přenosu infekce, první fáze výroby kompostu všechny choroboplodné zárodky zničí.

Nevhodné naproti tomu jsou: kosti, tuky živočišné a rostlinné, odřezky masa nebo kůže, exkrementy masožravých zvířat a člověka. Dále materiály, které se nerozkládají téměř vůbec jako plasty, sklo, kov nebo pecky. Rozhodně nepřidávejte do kompostu nic, co bylo ošetřeno nějakou chemií: slupky z tropického ovoce, barvy, ředidla, cigaretový popel, potištěný papír (časopisy) nebo termo papír (účtenky). Přirozeně jedovaté materiály jako větve tújí nebo tisu. V neposlední řadě nechcete do kompostu přidávat žádné součásti rostlin napadené chorobami. Zakázán je také popel z uhlí. Naproti tomu popele z dřeva se bát nemusíte.

Krásný, funkční, s praktickými dvířky

Kompostér značky DECO má objem 340 l. Což plně dostačuje pro zahrady o velikosti kolem 300 m2. Jeho tvar zajišťuje správnou cirkulaci vzduchu. Ta je zásadní pro rychlost rozkladného procesu. Díky víku je kompost chráněn před větrem a deštěm a hosté na zahradě před typickým zápachem. Velmi praktická spodní dvířka umožňují pravidelný pohodlný odběr hotové prsti. Dodává se v rozloženém stavu, ale sestavení je pohodlné, rychlé a není k němu potřeba žádné nářadí.

Kompostér je s podstavcem. Hodí se tedy také například na balkon nebo do prostor, kde je kontakt s půdou nežádoucí. To, že se mikroorganismy a vlhkost z půdy nemohou do kompostu dostat, může být považováno za nevýhodu.

Objem340 l
Cena1300 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Vítěz mezi kompostéry s rotačním systémem

Tento kompostér je tvořen dvěma bubny. Rotace umožňuje mísení a provzdušnění kompostu v průběhu tlení, aniž byste ho museli ručně přehazovat. Dva bubny vám zase umožní pěstovat a používat kompost v různé fázi rozkladného procesu. Kompostér stojí na bytelných nožičkách. Pozinkovaný materiál nohou zajišťuje, že nezreznou ani v nepříznivých podmínkách. Dohromady nabízí produkt objem 380 l, což dostačuje většině běžných rozloh zahrad.

Negativem je opět chybějící kontakt s podkladem (nedostatek všech rotačních kompostérů) a vyšší cena. Zákazníci si v recenzích pochvalují snadnou montáž a pohodlnou manipulaci.

Objem380 l
Cena8500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Když máte opravdu hodně velkou zahradu

Tento kompostér se pyšní třemi komorami o objemu 400 l. Plně tak dostačuje i v případě, že máte malé hospodářství. V takovém případě totiž opravdu využijete vícekomorový systém. V první komoře je čerstvý kompost, tam házíte odpad. V druhé komoře kompost přehazujete a provzdušňujete. Ze třetí komory odebíráte hotový humus.

Jedná se o tři plastové krabicové kompostéry. Zákazníci si v recenzích ale stěžují na chatrné provedení. V podobném objemu ale na trhu jiný nenajdete, rozhodně ne za stejné peníze.

Objem1200 l 
Cena2000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

4) Jelínek Trading S 900 recenze

V jednoduchosti je síla. Poznejte nejoblíbenější kompostér na trhu.

Zde nám prodejce nabízí nejjednodušší kompostér. Plastová konstrukce bez dna, která nicméně plní svůj účel. Odpad házíte na jednu hromadu a on tam tlí. Nabízí objem 900 l, což vystačí s přehledem pro všechny běžné zahrady. Konstrukce je jednoduchá, takže si můžete hotový kompost snadno odebrat z kterékoliv strany. Zákazníci si pochvalují kvalitní a vkusné provedení plastů a snadnou montáž.

Objem900 l 
Cena1600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Chytrý kompostér pro chytrého hospodáře

Kompostér Juwel představuje skutečné high-tech řešení. Do sběrné komory nasypete odpad. Kompostér sám ve vhodnou dobu přesype hmotu do komory, ve které probíhá kompostovací proces. Až hotový kompost se může přesypat do třetí komory, kde probíhá jeho zrání. Hotový humus si tak můžete průběžně odebírat. Celá konstrukce je navíc tvořena hezky designově. Po celou dobu tlecího procesu je zajištěn ideální přísun vzduchu a víko chrání produkt před přírodními vlivy.

Objem600 l 
Cena8700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Dva sudy na nožičkách – když chcete kvalitu i design

Kompostér Lifetime 60309 je téměř stejný jako model Lifetime 60072 Double. Vypadá ale o mnoho lépe. Dva sudy vkusně doplní vaši zahradu. Nechybí žádné vlastnosti důležité pro rotační kompostér – kvalitní provedení, dvě komory, pozinkované antikorozní nožičky.

Objem380 l 
Cena9000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

7) Prosperplast Compogreen 800l recenze

Jednoduché řešení pro nenáročné

Kompostér Prosperplast Compogreen 800l je v podstatě identický se svým větším dvojčetem, modelem Prosperplast Compogreen 3x400l. Jen jeho objem není 1200, nýbrž 800 l. Jedná se o plastový kompostér, který je vybaven víkem. Působí na zahradě vkusně. Zákazníci si ale často stěžují na méně kvalitní provedení a komplikovanou montáž.

Objem800 l 
Cena1300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Rotační pomocník s jedním bubnem

Pokud máte menší zahradu a přitom se chcete zbavit starostí s přehazováním a provzdušňováním vašeho kompostu, sáhněte po tomto kompostéru. Je vybaven jednou komorou o objemu 246 l, kterou můžete snadno otáčet. Vhazovat odpad můžete velikým vstupním otvorem. Konstrukce je dostatečně masivní, vnitřní kovová roura zajišťuje přístup vzduchu. Plast odolá UV záření, do kompostu se tak nebudou uvolňovat žádné škodliviny ani na přímém slunci.

Objem246 l 
Cena4300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

9) JRK Premium 1100l recenze

Kvalitní provedení, velký objem a vkusný design v jednom

Kompostér značky JRK se pyšní objemem 1100 l. Kompost leží pouze v jedné komoře. Je opatřen víkem, které ho chrání, proces tlení se urychluje a také se zabrání šíření zápachu. V neposlední řadě svým designem vkusně doplňuje zahradu. Zákazníci si chválí jednoduchost provedení, pěkný design a především velký objem.

Objem1100 l 
Cena5000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Kompostér s nevšedním designem

Kompostér Mr. Twist se od jiných rotačních kompostérů stejné značky liší designem, tvarem a především objemem. Můžete do něj totiž uložit až 302 l materiálu. Za to si ale výrazně připlatíte.

Objem302 l 
Cena6700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Nejlevnější řešení pro minimalisty

Kompostér Compogreen 380l je velmi podobný již uvedeným kompostérům stejné značky. Nabízí ovšem pouze jednu komoru o objemu 380 l. Tvoří ho nepříliš kvalitní černý plast. Kompost je uvnitř chráněn víkem. Produkt koupíte za velmi nízkou cenu. Ta ale odpovídá kvalitě provedení. Zákazníci si někdy stěžují, že konstrukce je příliš chatrná.

Objem380 l 
Cena900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Kvalita, design i objem z Rakouska

Rakouský výrobce Juwel v tomto výrobku přináší pěkný kousek v kvalitním provedení. Kompostér se pyšní objemem 890 l a používá důmyslný systém provzdušnění. Takto velký objem by bylo ale vhodné rozdělit do více komor. Někomu nemusí sedět zelená barva. Jiný ji bude milovat. Zde záleží na osobních preferencích. Pokud se vám tento kompostér líbí, připlatíte si.

Objem890 l 
Cena1000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Kvalita za rozumnou cenu

Plastový kompostér Keter Mega pojme materiál o objemu 650 l. Hodí se tak pro větší zahrady. Zároveň pro takový objem jedna komora plně dostačuje. Kompostér je vybaven automatickým otvíráním, což se může hodit, pokud máte zrovna plné ruce. Kvalita provedení a snadnost montáže je určitě lepší než v případě diskutovaných produktů značky Prosperplast. Někteří zákazníci si ale na chatrnost plastů stěžují také. Jiní si provedení pochvalují. Záleží tedy asi na tom, jak jste nároční.

Objem650 l 
Cena1800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Recyklovat a být recyklován

Bio v názvu tohoto výrobku značí, že také jeho výroba byla k přírodě šetrná. Je totiž vyroben z recyklovaného plastu. Výrobce uvádí, že přesto se jedná o plast vysoce kvalitní, který dobře odolává povětrnostním vlivům. Velký objem kompostéru by si možná už zasloužil dvě komory, ale rozhodně postačí také pro větší zahrady. Je zajištěn víkem. Na rozdíl od jiných produktů této značky se neobjevují tak často stížnosti na chatrnou konstrukci. Zato obtížné montáže se značka drží i v tomto případě.

Objem900 l 
Cena3000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat domácí kompostér

Stále se vzhledem k pestré nabídce nemůžete rozhodnout, který z domácích kompostérů bude vaší zahradě slušet nejvíce? Podívejte se na užitečné tipy, které vám s výběrem pomohou. 

1) Kolik kompostu potřebujete?

Základní pravidlo zní: na 1 m2 zahrady potřebujete 1 l objemu v kompostéru. Tuto poučku ovšem berte s rezervou. Zamyslete se nad tím, jak často sekáte trávu a hrabete listí.


2) Kde bude umístěn?

Máte-li velkou zahradu a můžete umístit kompost někde v rohu, potom vás nemusí trápit zápach. Pokud ale bude kompostér umístěn blízko venkovního posezení nebo kolem něj budete často procházet, doporučujeme pořídit víko. Podle toho, kde kompostér stojí, také klesá nebo stoupá důraz na design. Platí ale, že vždy kompostér umísťujeme do polostínu, nikoliv na přímé slunce.


3) Jak často hotový kompost používáte?

Pokud hotový kompost pouze jednou ročně na jaře zapracujete do zrytých záhonů, nepotřebujete složitý provzdušňovací systém, rotační konstrukci ani boční dvířka. Naopak, jestliže pravidelně přidáváte humus jako hnojivo do záhonů, chcete mít výsledek rychle hotový a oceníte snadnou manipulaci. Potom se hodí vše, co kompostovací proces urychlí – rotační systém, provzdušňování.


4) Kolik chcete investovat času?

Kompost musíte přehazovat, aby se provzdušnil a promíchal. Čím rychleji se má výsledná prsť vytvořit, tím častěji se jí musíte věnovat. Je-li čas váš nepřítel, doporučujeme investovat do rotačního systému.


5) Kolik chcete investovat peněz?

Ujasněte si, kolik peněz chcete do kompostéru investovat. Cenové rozpětí se pohybuje od 900 do 10000 Kč. Váš rozpočet je tedy pro výběr zcela zásadní.


6) Jak by měl kompostér vypadat?

Má být vkusným doplňkem, nebo pouze funkčním zařízením kdesi v rohu? A když už má hezky vypadat, jaká barva a materiál vaši zahradu doplní? Každému se bude líbit něco jiného. Pamatujte ale na to, že kompostér bude vaši zahradu zdobit nebo hyzdit i několik desítek let.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma domácích kompostérů.

Umístěte kompostér do polostínu na holou zem. Ničím ho nepodkládejte, pokud nemáte rotační kompostér. Ten se naopak hodí položit na pevnou podložku. Na dno kompostu vložte větší větve, ty zajistí provzdušnění. Na ně navrstvěte trávu nebo listí. Dále už můžete vkládat odpad, který potřebujete. Pokud má kompostér větrací otvory, nezapomeňte je otevřít.

V případě uzavřených kompostérů je vhodné udržovat v něm vlhkost a občas prolít. Pro začátek můžete urychlit proces rozkladu přidáním hnoje nebo močůvky. Kompost je nutné přehazovat a provzdušňovat.

Kompostování se skládá ze 3 fází. Celý proces trvá 1 měsíc až 1 rok. Záleží ale na složení kompostu, na provzdušňování hmoty a na okolní teplotě. Pokud pouze házíte odpad na hromadu, kompost uzraje zhruba za jeden rok. Sami ale můžete vlastní prací a vhodně zvoleným kompostérem tento proces výrazně urychlit.

Jednoduchý dřevěný nebo betonový kompostér si určitě můžete doma vytvořit svépomocí. Dřevo musí být ovšem ošetřeno, jinak se zapojí do tlecího procesu spolu se zbytkem materiálu. Záleží na vaší šikovnosti. Zručný truhlář dřevěný kompostér zvládne zhotovit snadno.

Už ve druhé fázi kompostovacího procesu není možné rozeznat původní složky odpadu. Čím déle kompost zraje, tím více připomíná zeminu. Nezapáchá, nýbrž voní jako lesní půda.

Dřevo vypadá stylově a je dostatečně bytelné, ale musí být vhodně ošetřeno a musíte se o něj starat, aby netlelo spolu s kompostem. Plast musí být chemicky stabilní, odolný vůči vyšším teplotám (uvnitř kompostu je v první fázi teplota až 60 C°) a UV záření. Jinak by se mohly do kompostu uvolňovat škodlivé látky. Námi představené kompostéry deklarují, že tento předpoklad bezpečně splňují. Kovové kompostéry musí být ošetřené proti korozi, nejlépe pozinkované. Jejich nevýhodou je, že kov vede teplo a odvádí tak teplo ven z kompostéru. Rozkladný proces se tak zpomalí. Nejčastější použitý materiál u prodávaných kompostérů je plast pro jeho odolnost a snadnou manipulaci.

Na trhu se můžete setkat s ekologickými kompostovatelnými výrobky – stelivem do kočičích záchodů, plenami nebo vlhčenými ubrousky. Pokud výrobce uvádí, že výrobek kompostovatelný je, tak to znamená, že se je schopen zapojit do rozkladného procesu. Otázkou ovšem zůstává jak rychle. A zda při tlení nevznikají mikroplasty. To by vás mělo zajímat. Promyslete také, zda nebudete mít k dispozici příliš mnoho tohoto druhu odpadu. Pokud máte miminko, tak za den spotřebujete třeba 8 plen. Dá se tedy říct, že kompostovatelné výrobky lze s rozvahou a po předchozím průzkumu na domácí kompost vložit jen občas.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)