9+ nejlepších retro křesel 2024 - recenze, inspirace a diskuze


Výběr redakce

Šedé křeslo s dřevěnou konstrukcí

 Cena: 5 600 Kč


Pohodlné díky studené pěně

Veselý a výrazný kousek ve dvou barvách. 

 
 Cena: 5 600 Kč


Čalouněné eko-kůží

Minimalistický kousek potažený eko-kůží v několika barevných variantách.

 Cena: 7 500 Kč


Nepřehlédnutelný design

Elegantní křeslo s výrazným vzorem.


 Cena: 5 000 Kč
Retro Kresla

Trendy se neustále vrací, a to nejen v módě, ale i v oblasti interiérového designu a nábytku. Není proto divu, že v domácnostech často narazíte na retro kousky. Líbí se vám kombinace moderního bydlení s historií a chtěli byste ji zakomponovat i u vás doma? Skvělým řešením je zakoupení retro křesla – praktického a výrazného kousku, který dodá místnosti charakter. V této recenzi se na retro křesla podíváme zblízka – řekneme si, která křesla do této kategorie vlastně spadají, dle jakých kritérií vybírat a jaké konkrétní produkty na trhu seženete. 

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Retro styl vědomě napodobuje trendy, vzhled a styl dob dávno minulých. Aby byla věc považovaná za retro, pak by měla odkazovat alespoň dvacet let nazpátek. Samo slovo “retro” vychází z latiny a znamená “zpět” nebo “v minulosti”.

Retro křeslo nemusí být nutně autenticky staré – důležité je, že svými tvary, potahem a celkovým vzhledem danou historii a období připomíná a že se jí inspiruje, replikuje ji. Čas letí, a tak pokud najdete nábytek, který odkazuje na devadesátá léta, tak i ten již můžeme považovat za retro. Většina lidí si ale retro spojí s érou 70. let a není na tom nic špatného – i tato dekáda do retro světa patří.

Důvodů, proč obohatit svou domácnost o retro kousek, může být hned několik. Pro některé osoby jde o určitou nostalgii a vzpomínku na dětství. Pohledem na retro křeslo si mohou připomínat návštěvy u babičky, pokoj, ve kterém vyrůstali, nebo chatu, na kterou v létě jezdili. Pro někoho symbolizuje jednoduchost, praktičnost, chvilku klidu a zastavení času v uspěchané době.

Pro jiné jsou důvody mnohem prozaičtější – konkrétní retro křeslo může být zrovna trendy a stane se výrazným kouskem v domácnosti. Výhodou retro křesla je, že nutně nemusíte okamžitě ladit do stejné dekády i zbytek místnosti (ačkoliv samozřejmě můžete). Retro křesla zapadnou i do moderních interiérů. Můžete z něj udělat hlavní prvek interiéru, nebo ho využít jen jako nenápadné zpestření.

Šedé křeslo s dřevěnou konstrukcí

Toto křeslo, ač inspirované dřívějšími trendy, bez problémů zapadne do moderní domácnosti, a to hlavně té, která je laděna do minimalismu, skandinávského stylu a jednoduchých barev. Je proto ideální volbou pro někoho, kdo chce trochu retra, ale na druhou stranu nechce nic extravagantního.

Nohy a opěrky křesla jsou vyrobeny z masivu, opěrka a sedák jsou potaženy šedou látkou. Výška sedu je 45 cm. Kvalitní materiály přitom nemění nic na tom, že jde o křeslo cenově dostupné. Hlavní výhody tohoto křesla jsou jednoduchost, poměr ceny a kvality a praktičnost. Nevýhodou mohou být trochu méně pohodlné dřevěné opěrky.

Cena: 5 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Veselý a výrazný kousek ve dvou barvách. 

Toto křeslo bude ideální pro odvážnější osoby, které zároveň hledají maximální pohodlí. Proč odvážnější? Křeslo bude poměrně výrazným prvkem, a to nejen protože jde o ušák, ale hlavně díky dvěma barevným variantám – limetkově žluté a magenta. Pokud dokážete takový design zakomponovat do interiéru, budete odměněni pohodlím studené pěny potažené sametovou látkou. Výška sedáku je díky nohám cca 43 cm.

Ušák je nabízen za rozumnou cenu, výhodou je také výběr ze dvou barevných variant, komfort a kvalita konstrukce. Na druhou stranu je náročnější takový kousek zakomponovat do místnosti vkusně a sametový potah může být náročnější na údržbu.

Cena: 5 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Minimalistický kousek potažený eko-kůží v několika barevných variantách.

Křeslo Umbo je kompaktní kousek s jasnými a geometrickými tvary, který se hodí nejen do domácností, ale třeba i kanceláří či čekáren. Jedná se o masivní nábytek s HR pěnou a potahem z eko-kůže. Na výběr je hned pět barevných variant – modrá, bílá, červená, černá a šedá. Díky tomu křeslo snadno sladíte v jakémkoliv interiéru.

Hlavními výhodami tohoto křesla je volba kvalitních materiálů, výběr z mnoha barev a praktický, snadno udržovatelný potah. Jediné riziko je, že eko-kůže může po čase praskat a začít se loupat.

Cena: 7 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Elegantní křeslo s výrazným vzorem.

Pokud hledáte kousek s nezaměnitelným a originálním designem, pak by vás mohlo zaujmout právě křeslo Vivien. Čalounění má vzor kohoutí stopy, která je inspirací v módě i interiéru již skoro sto let (ač její vznik sahá ještě hlouběji do historie). Výrazné jsou také pozlacené nožičky a opěrky a detail pásků na zadní straně. Základ křesla je přitom z masivu.

Křeslo je díky pěnové výplni pohodlné, jen opěrky jsou trochu méně komfortní. Křeslo bude vhodné jako hlavní interiérový prvek. Výhodou tohoto kousku je originalita, poměr ceny a kvality a praktické rozměry. V rámci komfortu se ale možná najdou vhodnější kousky.

Cena: 5 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduché a elegantní křeslo, k němuž je možné dokoupit i sedačku. 

Pokud jste zastánci čistého designu, minimalismu a tlumených barev, pak by se vám mohlo líbit čalouněné křeslo Alto 1. Základem je masiv v barvě ořechu – z něho jsou vyrobeny nohy a opěrky. To je doplněno měkkou PUR pěnou potaženou světle hnědým čalouněním.

Hlavními přednostmi tohoto křesla jsou nízká cena, jednoduchý design, který zapadne do většiny domácností a možnost zakoupit také sedačku ve stejném stylu, pokud chcete do interiéru zakomponovat více retro prvků. Menší nevýhodou mohou být méně komfortní tvrdé opěrky.

Cena: 4 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Výrazné, barevné a originální křeslo. 

Toto křeslo rozhodně nebude sedět nenápadně v koutě. Pokud si ho pořídíte, musíte být trošku odvážnější, protože se stane výrazným prvkem vašeho interiéru. Má nejen originální tvar, ale i výraznou kombinaci několika sytých barev. Je doplněno jednou velkou kovovou nohou.

Křeslo ocení nejen ti, kteří chtějí osvěžit domácnost ne moc často viděným kouskem. Radost udělá také díky komfortu, které nabízí – ideálně se v něm zrelaxujete. Je nutno počítat s mírně vyšší cenou.

Cena: 6 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Kombinace křesla a taburetu pro relaxaci po náročném dni. 

Ideální volba v případě, že hledáte co největší komfort a v křesle se chcete jak se patří rozvalit. Křeslo je polohovatelné, otočné a doplněné malým taburetem – ideální pro natažení po celém dni na nohou. Základ je z tvrzeného kovového rámu v černé barvě a masivu, látkové čalounění pak svou jemnou a nenápadnou barvou snadno sladíte se zbytkem domácnosti.

Výhody tohoto křesla jsou poměrně jasné – dobrá cena, maximální komfort a taburet v ceně. Nevýhodou může být spíše kancelářský vzhled – vhodný do pracovny a trochu méně do obývacího pokoje.

Cena: 4 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduché retro křeslo, které zároveň odpovídá skandinávskému trendu. 

Jesliže hledáte jednoduché, drobné a odolné křeslo, které by ladilo s aktuálně velmi oblíbeným skandinávským designem, pak by právě křeslo Naset mohlo být tím pravým. Je dostupné hned ve čtyřech barevných variantách – modré, hnědé, zelené a šedé. Nohy a opěrky ze světlého masivního dřeva jsou doplněny hladkým čalouněním. Výška sedu je 40 cm.

Výhodou tohoto křesla je jeho snadná zakomponovatelnost do moderních interiérů – přestože částečně odkazuje na retro, vyloženě se nevnucuje a nebude se přebíjet s jinými interiérovými prvky. Rozumný je také poměr ceny a kvality. Na druhou stranu nejspíše nebude úplně pohodlné na dlouhé vysedávání.

Cena: 5 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Velký a pohodlný ušák ideální pro odpočinek.

Ušáky jsou zkrátka výrazné a buď je nenávidíte, nebo milujete. Křeslo Next je každopádně elegantním kouskem s bohatým polstrováním, čalouněním v šedé barvě z měkké látky a pevné konstrukce s dřevěnými nožkami. Pokud hledáte co největší komfort, pak by to pro vás mohla být správná volba.

Zajímavou vlastností, kterou výrobce uvádí, je voděodolnost – tkanina má speciální hydrofobní povlak, který zabrání absorpci vody skrze tkaninu. Dalšími výhodami jsou již zmíněný komfort, pevná konstrukce a univerzální barva. Ušák je však trochu dražší.

Cena: 7 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat retro křeslo

Nejste si jisti, na co se při výběru retro křesla nejvíce soustředit? Sestavili jsme pro vás několik stručných tipů a doporučení, které byste před nákupem měli zvážit.

1) Vyberte si retro období

Retro křeslo je velice široký pojem. Pokud jedno takové sháníte, je dobré prohlédnout si jednotlivé dekády, rozhodnout se, které období se vám líbí nejvíce a takový styl pak mezi retro křesly hledat.


2) Hledáte komfort nebo design?

Některá křesla slouží spíše jako poutač pro oko, jiná jsou v první řadě pohodlná. Je důležité si uvědomit, jak často a kdy budete v křesle sedat – podle toho si můžete stanovit, který z těchto dvou parametrů je pro vás prioritou.


3) Rozhodněte se, jak výrazné by mělo křeslo být

Retro křesla mohou někdy být poměrně divoká. To není nutně na škodu, záleží však, jak vypadá zbytek vašeho interiéru a jak odvážní vy sami jste. V nabídce seženete nenápadné a minimalistické kousky vhodné do střízlivějších interiérů, stejně jako barevné a originální vzhledy, u nichž musíte počítat s tím, že si v místnosti vezmou hlavní slovo.


4) Stanovte si rozpočet

Křesla se mohou poměrně hodně lišit i cenově. Pokud si předem stanovíte alespoň přibližný rozpočet, pomůže vám to vyfiltrovat konkrétnější nabídku a usnadníte si tak rozhodování.


5) Vybírejte osobně

Křeslo má jasný účel – mělo by se na něm sedět. Proto je ideální, pokud si ho můžete před koupí vyzkoušet osobně. Netlačí vás někde? Vyhovuje vám výška, měkkost? A co tvar opěrek? Tyto věci jinak než na vlastní kůži nezjistíte.


6) Myslete na údržbu

Časem se látka ošoupe. Může se dokonce stát, že na křesle vylijete čaj, poškrábete ho, nadrobíte na něj… Pro minimalizaci budoucích poškození je vhodné již při pořízení dbát na materiály, ze kterých je křeslo vyrobené.

Často kladené otázky

Retro se historií inspiruje, replikuje ji, přesto se však jedná o nové výrobky a produkty. Naopak vintage je autentické. Pokud narazíte na vintage křeslo, pak se tak stane například v bazaru či starožitnostech – bude totiž opravdu několik desítek let staré. Retro křeslo koupíte i neopotřebované a nové v každém větším obchodě s nábytkem.

Není třeba se toho bát – s trochou vkusu se retro křeslo hodí téměř kamkoliv. Retro styl je dostatečně výrazný, nesnažte se tedy styl přehánět a zaplnit retro kousky celou místnost – jeden nebo dva prvky bohatě postačí a krásně vyniknou.

Retro zasahuje hned několik dekád a každá má svá specifika – obecně se proto nedá charakterizovat a říct, ja by mělo retro křeslo vypadat. Je dobré si jednotlivá období prohlédnout a při hledání retro křesla už cílit na vámi vybrané období.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)